DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Na drie jaar van Hitler-regime. De Duiischers als eerlijke patriottendoch tevens als marionetten, vastgekleefd op stokjes, bewogen door de schaar der leiders DE OORLOG IN OOST-AFRIKA. No. 28 Maandag 3 Februari 1936 138e Jaargang 2)aqdiiksch Oveczicht De Duitscher geboren massa-mensch. fBuUeniastd Wat vandaag de aandacht trekt.,. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. (Van onzen Berlijnschen correspondent.) Berlijn, 31 Januari Dat is me daar gisteren weer eens een echte nationaal-socialistische feestdag geweest! Drie-jarige herdenking van de Hitler-omwenteling. Met alles, wat daar zoo bij komt. Wij willen geen heilige gevoelens kwetsen. Waren wij Duitscher en bo vendien nationaal-socialist van het zui verste water, dan zouden we den dag van gisteren als iets zeer hoogs en zeer plechtigs beleefd hebben. Ons wil het altijd weer toeschijnen, dat men daarvoor vooral in het zoogenaamd anti-fascistische buitenland te weinig respect pleegt te hebben. De tegenstellingen zijn nog te heftig; de stoot die Hitier velen ge geven heeft, werkt nog te krachtig na; al te velen voelen zich nog in hun heiligste over tuigingen gekwetst door deze Duitsche om wenteling, die wat ruw, wat meedoogenloos en zoo echt-Duitsch „onelegant" met haar tegenstanders omspringt. Dat is zeer zeker een verontschuldiging voor den vorm en den toon der daardoor gewekte buitenlandsche reactie. Maar daarmee is toch niet alles goed gepraat. Deze Duitsche menschen, onze bu ren, zijn en blijven medemenschen van hoo- ge intelligentie, die door alle tijden heen in de voorste rijen gestaan hebben. En we mo gen, om verschijnselen die ons onsympathiek zijn, niet, gelijk men hier te lande zoo aar dig pieegt te zeggen; het kind met het bad water mee weggieten! Onder deze zoozeer gesmade „Nazi's" zijn tallooze echte patriot ten, gloeiende vaderlanders, onbaatzuchtige strijders voor hooge idealen. Niet overal, niet op alle posten, en niet altijd ook daar, waar men ze in de eerste plaats zou ver wachten. Maar ze zijn er, in groeten geta le en ze hebben het recht van ons te ver wachten, dat wij hun gevoelens eerbiedi gen. Dat behoeft niet weg te nemen, dat op ons hun uitingen, de uiterlijke vormen van hun patriottisme nog geheel afgezien van de voor ons stuitende verschillen, die zij tusschen mensch en mensch plegen te maken vooral op zulke groote feestdagen vreemd en koel plegen te werken. Groot organisatie-talent. De heeren nationaal-socialisten in Duitsch- land verstaan in de perfectie de kunst, groote volksfeesten te organiseeren. Wie bij voorbeeld gisteren op een .er tribunes in den „Lustgarten" aanwezig was en de op stelling van 35 tot 40.000 man geüniformeer de partij soldaten kon gadeslaan, zal stellig een uitroep van eerlijke bewondering niet hebben kunnen onderdrukken. Het was in derdaad prachtig. De geweldige rechtboek van den „Lustgarten", den „siertuin" der vroegere Pruisische koningen en Branden- burgsche markgraven, nu door de Hitier- regeering veranderd in een reusachtig plein voor volksmeetings bestemd, werkt in hoo ge mate indrukwekkend. Historische pracht- gebouwen, de Dom, de Marstall, het Slot en het Nationaal Museum sluiten dezen recht hoek af. Zeker 60.000 menschen kunnen er in gesloten gelederen staan. En nog 20.000 kunnen deze 60.000 omlijsten. Naar onze schatting. Misschen is er echter wel voor 100 000 en meer menschen plaats. Op zulke pleinen en bij zulke, plechtige gelegenheden stellen de nationaal-socialis- ten hun geüniformeerde massa's op. Zeer handig, zeer artistiek zelfs, met een fijn ge voel voor kleur, voor symmetrie, voor uiter lijke effecten. Het moeten kunstenaars zijn, die hier de regie voeren. En 't is werkelijk de moeite waard, zulke opstellingen te zien. Wij zagen ze tientallen malen; op de partij congressen in Neurenberg, in Brunswyk, op meetings in Berlijn, in Potsdam, m FranK- fort, in München. Het is altijd imponeerend geweldig van afmetingen. Een superlatief der discipline. Maar het is tegelijkertijd voor den niet- Duitscher zoo koud, zoo kil, zoogo C1 Mm krijgt zoo heel pijnlijk den indruk dat dit alles is er om de opstelling, om h effect, om het feillooze. Men hoort slechts uitgestooten, haast woedende commando s tegenwoordig honderdvoudig vers door perfecte luidsprekers. Co™r"*nd° die zoo onvriendelijk, zoo stuursch m ook waar het om gemoedelijke dingen a s beter richten, kleine correcties aanbrengen bij het opstellen der carré's gaat, dat men zich altijd weer er over verwondert, dat al die volwassen menschen zich dat zonder een trek van ergernis om den mond laten welgevallen. Misschien is daarin de oplos sing te vinden van het raadsel, dat een zoo radicale beweging als die van Hitier tiental len millioenen hoogontwikkelde of ook slechts schrandere en zelfbewuste menschen eenvoudig met een ruw commando alles kan doen uitvoeren, in het openbaar, in uniform, in burgerkleeding, in militaire formaties, maar ook.... in de huiskamer. Geboren massa-menschen. Dat is de eenige verkla ring. Hoe goed herinneren we ons nog commu nistische optochten en meetings in het eens zoo vuurroode, marxistisch bestuurde Ber lijn van 1919 en 1920. Was het toen anders? Het was in de kern net precies zoo. Die Duitsche aanhangers van Marx marcheer den toen bijna even gedisciplineerd en wa ren er even trotsch op, zoo mooi in rijtjes eindeloos lang in de houding te kunnen staan. Dat is men nu al weer vergeten. En toch was het voor die overigens zoo woe lige en ongedisciplineerde tijden karakte ristiek. Nu ziet het er natuurlijk anders uit. De discipline is een nationaal verschijnsel ge worden. Maar dat ware niet bereikbaar ge weest, indien het den Duitschen mensch niet in de botten gezeten had. Heden wordt gecommandeerd, en het luidst en onbarm- hartigst bij feestelijke gelegenheden. Ja, het zou den buitenlandschen waarnemer volstrekt niet als iets bijzonders opvalen, indien er ook commando's bestonden van bij voorbeeld dezen inhoud; „Geef acht! Drie minuten ontroerd zijn! Tranen links! Met rechtervuist tranen wegvegen! Op de plaats rust!" Grossartig. En toch mag men met dit alles niet den spot drijven. Want men weet, onder deze menschen levend, dat juist de besten on der hen dit alles wel degelijk echt voelen en er eerlijk door ontroerd zijn. Zij kijken u, den vreemdeling, na zulke commando's en hun uiterst-correcte, haast machinale uitvoering, nieuwsgierig en vol verwachting in het gelaat en vragen u: „Grossartig, was?" Om dan, na de beleefde bevestiging, er aan toe te voegen; „Das macht uns eben keiner nach!" Neen en in stilte voegen we er een „God zij dank" aan toe. Het is geweldig, indrukwekkend, onver beterlijk. Maar het moge tot die menschen beperkt blijven, die er zich gelukkig bij voelen. Voor ons is deze wijze van feesten vieren, historische momenten herdenken, langzamerhand tot een obsessie geworden. Voor ons zijn deze marcheerende colonnes niet meer samenballingen van geestdriftige patriotten (wat ze in werkelijkheid wel de gelijk zijn!) maar marionetten, vastgekleefd op stokjes, bewogen langs scharnieren en schroeven, in de hand van aanvoerders, die slechts schaarbewegingen te maken heb ben. Dat is zoo in het heel groot, maar ook in het heel klein. Dagelijks marcheeren on der mijn venster jeugdafdeelingen voorbij, vaak maar zes of tien of twaalf jongens of kleine meisjes in uniform. Maar altijd loo- pen ze precies in het gelid, steeds is er een aanvoerder bij, steeds klinken commando's, en altijd is er discipline, ook daar waar de kleuters zich onbewaakt door ouderen we ten. Het is imponeerend, maar het is ook treurig. Door onze Nederlandsche oogen gezien. Omdat het voor ons de overdrijving naar de andere zijde is. Hitler's speech niet van bijzonder gehalte. Het Derde Rijk is het vaderland der su perlatieven geworden. In alles de overtref fende trap. Vaak terecht, waar het om pres taties gaat, die waarlijk internationale be wondering verdienen. Maar nog vaker on eerlijk, voortgekomen uit een in onze oogen valsch pathos, niet echt doorleefd, tot cli ché, tot kille gewoonte geworden. Leest de verslagen van zulke nationale feesten als dat van gisteren in de Duitsche dagbladen: alles is daarin geweldig, alles als onverbe terlijk, als hoogste uiting van patriottisme voorgesteld. Het hoofd van staat houdt als chef der geüniformeerde partij soldaten een toespraak tot zijn veteranen. Waarlijk geen geniale speech! Een herhaling van uit zijn mond overbekende uitdrukkingen, verzeke ringen, vergelijkingen en opwekkingen. Een typisch staaltje van koude routine. Men kan het den „Führer" waarlijk niet kwalijk nemen. Duizend- en meermalen heeft hij onder zulke omstandigheden het woord moeten voeren. Daar zijn dan herhalingen onvermijdelijk. Maar in de pers wordt dit alles voorgesteld, alsof een profeet gulden woorden van onsterfelijke waarde gespro ken had. Zoo'n verslag wordt doorregen met speksneedjes van verafgoding. Het dit maal werkelijk zeer spaarzame applaus is „nicht enden wollend", oftewel het neemt vormen aan van „endloser Begeisterung". De Duitscher geboren militair. Dat is in werkelijkheid, nuchter gezien, de feeststemming in het Derde Rijk. We zijn er ooggetuige van, we denken er niet aan, zulke massale, schitterende festijnen uit lagere motieven tot meer of minder mis lukte betoogingen te vervalschen, gelijk dat nog al te vaak in buitenlandsche bladen ge schiedt. Neen, ze zijn grootsch, enorm, feil loos. Maar ze zijn ook meestal kil en „über- organisiert". En daar is blijkbaar niets aan te doen. De gemiddelde Duitscher wil het zoo. Hij kan in zijn bioscoop twee uren dood stil zitten kijken, zonder uiterlijke teekenen van goedkeuring. Hij kan zitten gapen bij een vervelende costuumfilm uit den Bieder meiertijd. Maar dan plotseling komt daar een militaire scène in voor. Een compagnie, een bataljon marcheert voorbij. Zooals al leen Pruisische filmartisten die gediend heb ben, marcheeren kunnen. En op hetzelfde oogenblik dreunt in de donkere zaal een applaus, dat men vreest voor de dakbespan ning en voor de gloeilampen in de kronen. Geldt dit alles ook voor den individuee- len Duitscher? Éénling in de massa. Dat zouden we niet graag willen volhou den. Individueel zijn deze menschen als wij, ja merkwaardig veel op ons, Nederlanders, ge lijkend. Menschen, met wie we ons ver trouwd voelen, die ons onmiddelijk zeer be kend voorkomen. Maar plots, waar ze als massa, als eenling-in-de-massa optreden, zijn ze ons vreemd, in hun gehoorzaamheid, hun discipline, hun voor ons gevoel gecom mandeerde ontroering. Is dit iets, dat wij missen, dat ons ontbreekt? Of is het iets, waarom wij hen niet benijden? Of ware ook hier de gulden middenweg het ideaal? Zulke vragen dringen zich op, als wij, Nederlanders, getuige zijn van de geweldig- ordelijke, streng programmatisch doorge voerde, tot in kleinste kleinigheden geor dende festijnen van het Derde Rijk der na tionaal-socialisten. In den frontsector van Makallé. (Radiogram van den oor logs-correspon dent van het Duitsche Nieuwsbureau). Het bezoek aan het front, waartoe de Italiaansche legerleiding den oorlogscorres pondenten te Asmara reeds sedert verschei dene dagen gelegenheid heeft gegeven, heeft de vérvooruitgeschoven Italiaansche stellin gen ten Zuid-Oosten van Makallé gegol den. De geest der troepen is volgens de cor respondent, goed. De pauze in de krijgsverrichtingen, welke thans is ingetreden, wordt besteed voor we genaanleg en het boren van bronnen, doch vooral met het aanbrengen van goed be schermde versterkingen. Ten Zuiden en ten Zuid-Oosten van Ma kallé krijgt men den indruk, alsof de ber gen met sperforten zijn bezaaid. De stemming der Abessinische bevolking komt den correspondent pro-Italiaansch voor. Niettemin zijn overal maatregelen ge troffen ter voorkoming van aanslagen. Ove rigens worden de bewoners scherp gecon troleerd. De Abessiniërs worden ten aanzien van de te volgen tactiek goed geadviseerd. Men verklaart te Makallé, dat ook Grieksche of ficieren in de Abessinische troepen-afdee- lingen werkzaam zijn. Als bewijs voor het goede advies, dat de Abessiniërs ontvan gen, wordt genoemd de grootsch opgezette Abessinische doorbraakpoging in het gebied van Tembien tusschen Adoea en Makallé. De beschuldigingen aan het adres der Zweedsche ambnlance. Het „Tidningarnas Telegrambyra" deelt mede: „Het Italiaansche dagblad Popoio d'Italia heeft een onbelangrijk artikel gepubliceerd onder den titel „oproep aan de studenten in Europa", welk artikel de volgende zin snede bevat: „Voor dezen de Abessiniërs verzorgt het Zweedsche Roode Kruis munitie onder een valsche benaming". Het Telegraaf-agentschap verneemt van het Zweedsche ministerie van buitenland sche zaken, dat hier slechts sprake kan zijn van de auto's, welke de Zweedsche ambu lance na den recenten Italiaanschen op- marsch aan het Zuidelyk front in den steek heeft moeten laten en welke, volgens het Italiaansche legerbericht nummer 108, door de Italianen werden buitgemaakt en met 27 kisten munitie zouden zijn geladen ge weest. Volgens de verklaringen van het perso neel der Zweedsche ambulance bevon.1 zich in de auto's, toen men deze moest achterla ten, geen munitie. De munitie moet er der halve later zijn ingeladen. Dit is natuurlijk niet door het personeel gezien. Zweedsche stap te Rome. De Zweedsche gezant te Rome heeft opdracht ontvangen bij de Italiaansche regeering te protesteeren tegen de in verband met dit voorval in de Italiaan sche pers tegen het Zweedsche Roode Kruis gerichte beschuldigingen. NA DEN DOOD VAN KONDYLIS. Moeilijkheden bij de vorming van een regeering. De dood van generaal Kondylis heeft grooten invloed op militaire kringen uitge oefend. Het schijnt, dat de actieve officie ren van het leger een sterke actie hebben waargenomen van de officieren, die deel nemen aan de revolutie van Maart en der halve uit het leger werden verwijderd. Het is bekend, dat de actieve officieren een ver zoek hebben gericht tot den leider van het volksfront, Tsaldaris, om een eensgezind front te vormen tegen de Venizelisten. Ver der verzetten zij zich tegen het weder in dienst stellen van de officieren, die aan de Maart-revolutie deelnamen, evenmin ver langen zij een regeering, die met de com munisten samenwerkt. Naar verluidt, zouden de officieren aan Tsaldaris hebben verzocht deze opvatting van het leger mede te deelen aan den koning. De minister van oorlog heeft even wel een verklaring gepubliceerd, waarin hij verklaart, dat het leger den koning trouw is en zich niet met politiek bemoeit. Verder is een blad, dat in den loop van den ochtend een extra-editie uitgaf, waarin werd mede gedeeld, dat een revolutie zou uitbreken, aangekondigd, dat het vervolgd zal worden wegens het verspreiden van valsche ge ruchten. Ten slotte wordt nog vernomen, dat de anti-Venizelisten een partij willen stichten onder den naam „Volks-vereeniging". Indien geen coalitie-regeering kan wor den gevormd, dan zullen nieuwe verkiezin gen worden gehouden volgens het meer derheids-systeem. Onder enorme belangstelling. Zondag is het stoffelijk overschot van ge neraal Kondylis plechtig bijgezet, nadat te voren bijna alle bewoners van Athene voor de in de Kathedraal opgebaarde kist wa ren gedefileerd. Ook de koning heeft aan de rouwplechtig- heid deel genomen, hoewel hij lijdende is aan een lichte griep. Na de plechtigheid in de Kathedraal werd de met de nationale vlag bedekte kist op een affuit gedragen en overgebracht naar het Larissa-station. Vandaar werd het stof felijk overschot per trein naar Trikkala ge bracht, waar de generaal naast het graf van zijn moeder zal worden bijgezet. NIEUW SOVJET-RUSLAND. Moskou gemoderniseerd. Een radicale verbouwing van de stad Moskou gedurende de jaren der revolutie heeft de „weinig cultureele stad Moskou van de groote heeren en kooplieden" veran derd in den socialistische hoofdstad van het eerste proletarische land ter wereld. Moskou telt meer dan 1100 ondernemin gen, waarvan er niet een is die niet radicaal werd veranderd. De kapitaalsbeleggingen in de industriee- le ondernemingen van Moskou zijn in de laatste vijf jaren de twee milliard roebel te boven gegaan. De waarde der globale pro ductie bedroeg in 1935 2 milliard roebel, hetgeen negen maal meer is dan in 1913 het geval is geweest. Er is een aantal electrische warmtecen trales gevestigd. In 1935 leverden de elec trische centrales te Moskou meer dan 4 mil liard Kilowatt-uur energie, d.i. 25 maal meer dan in 1913. In de afgeloopen vier jaren zijn te Mos kou 2.4 millioen vierk. meter woningruimte gebouwd. In 1936 zullen 330 woonhuizen worden gebouwd met een globale totale op pervlakte van anderhalf millioen vierk. me ter, terwijl bovendien 152 nieuwe groote scholen zullen worden gebouwd. HAVANNA ZONDER STRAAT VERLICHTING. Aangezien de stad Havanna haar electri- citeitsrekening nog steeds niet heeft vol daan, heeft de Cubaansche Electriciteits- maatschappij Zaterdagavond haar bedrei ging ten uitvoer gebracht en geen stroom geleverd voor de straatverlichting van Ha vanna. De politie had speciale maatregelen getroffen om te voorkomen, dat misdadi gers van de heerschende duisternis op straat misbruik zouden kunnen maken. Prof. v. Poelje tot voorzitter van de N. J. H. C. benoemd. (Binnenland). Na drie jaar Hitler-regime. (Dag. Overzicht). In memoriam „De Uiver". (Lucht vaart). Uitbreiding salariskortingen. (Bin nenland). De koningin en de prinses aan het wintersporten in Tirol. (Binnenland). Evangeline Booth in ons land, en thousiaste begroeting in het concert gebouw. (Binnenland). De begrafenis van Kondylis. (Bui tenland). Landdag R. K. Staatspartij. (Bin nenland). Hier ter stede is overleden Ü6. H. Makkink. (Stad). De oorlog in Oost-Afrika. (Buiten land). Het voetbalschandaal in *t Oosten; bestuursleden van A. G. O. V. V. ge straft. (Sport en Wedstrijden). Sweering kampioen eerste-klas- groot biljart. (Sport en Wedstrijden). De Noor Ballungrud wereldkam pioen op de schaats. (Sport en Wed strijden). (Zie verder eventueel laatste berichten.) „BIJ DE JEUGD GEEN ARM OF RIJK". Redevoering van Baldur von Schirach. Het Duitsche Arbeidsfront en de Rijks- jeugdleiding hebben- Zaterdag in het Sport paleis te Berlijn den derden rijksberoeps- wedstrijd der Duitsche jeugd geopend. Bij deze gelegenheid heeft Baldur von Schirach een redevoering uitgesproken, waarin hij ojn. zeide: Vroeger heeft men geloofd, dat alleen de hoogeschool een leiders-selectie kon geven. In den beroepstrijd wordt echter een nieu we, practische leiderschool opgebouwd, waarin diegenen uitgekozen worden, die de hoogste intelligentie in hun beroep toonen, maar ook kerels zijn, die wat wereldopvat ting betreft en lichamelijk in het leven hun man staan. Duitschland is weliswaar arm aan grondstoffen en natuurlijke goederen, het moet daarom echter dit gebrek vervan gen door een ontzaggelijke vlijt van ieder afzonderlijk. Verder zeide Baldur von Schirach nog: Bij deze jeugd bestaat arm noch rijk; in deze jeugd bestaan echter ook geen confes- sioneele afzonderlijke verbanden. Wij zijn niet tot een gemeenschap geworden om na lange jaren van strijd deze gemeenschap weer te willen prijsgeven om der wille van het een of andere confessioneele principe. Men zegt, dat de Hitlerjugend auti-gods- dienstig en goddeloos is en de altaren om ver wil werpen. Ik weet en belijd met de geheele Duitsche jeugd slechts dit ééne: Wie Hitier liefheeft, die heeft Duitschland lief en wie Duitschland liefheeft, heeft God lief! NOODWEER DOODT 97 INBOORLINGEN. In de streek van Settler, 150 K.M. ten noorden van Johannesburg (Zd.-Afrika) heeft een hevig noodweer gewoed, waarbij hagelbuien door wolkbreuken werden af gewisseld. Groote verwoestingen werden aangericht, 97 inboorlingen kwamen om het leven. FRANSCHE ACTIE TEGEN VOLKSFRONT. In verband met de a.s. kamerverkiezin gen hebben persoonlijkheden, organisaties ei. bladen van rechts zich onder leiding van den vroegeren minister en afgevaar digde de Lastery, aangesloten tot een kiescomité der nationale republikeinen in het district Parijs. Dit comité wil de na tionaal gezinden gezamenlijk vereenigen tegen het Volksfront. EEN A.S. ONTVOERING IN AMERIKA? Wordt de zoon van den gouverneur van Massachussetts ontvoerd? Een bedreiging den 12-jarigen zoon van gouverneur Curley van Massachussetts (Am.) te zullen ontvoeren, heeft zoowel de autoriteiten der posterijen als de politie den geheelen dag bezig gehouden. De dreigbrief was op een schrijfmachine getikt, niet van een handteekening voor zien, doch was te Boston op de post gedaan. Er stond slechts in, dat de zoon van den gouverneur binnen een week zou worden ontvoerd. i

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1