DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. SxtqeCiiksch Overzicht LBuitenland DE OORLOG IN Het Engelsche parlement weer bijeen. Koning George in de Eerste Kamer herdacht. OOST-AFRIKA. No. 30 Woensdag 5 Februari 1936 138e Jaargang Het antwoord van den koning op de betuiging van trouw. De bewapeningsplannen. Parlement. Waf vandaag de aandacht trekt 1 Richting-V erkeer ALKMAARSCHË COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden by vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Ryk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 370G0. Telef 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: T|. N. ADEMA. Gisteren zijn beide Huizen van het Engel- sche parlement na de Kerstvacantie weer bijeengekomen. In het Lagerhuis werden allereerst de 50 leden beëedigd, die daartoe nog geen gelegenheid hadden gehad en on der welke zich Eden, Churchill en Lloyd George bevonden. Toen kwam Sir George Perry aan de bar van het Huis, om het antwoord van den Koning op de betuiging van trouw en deel neming met het overlijden van Z.M. Ge orge V voor te lezen. De leden stonden op, toen Sir George voorlas: „Ik heb met groote voldoening het adres van deelneming in het ernstige verlies, dat mij getroffen heeft, alsmede de betuiging van trouw en aanhankelijkheid aan den Troon van uw Huis ontvangen. Ik dank u daar recht hartelyk voor en geef u van mijn kant de verzekering, dat ik de rech ten en vr'jheden van mijn volk zal eer biedigen en zal trachten den welstand van alle rangen der maatschappij te bevorde ren". EDUARD VIII. Sir George deelde mee, dat de Koning tot de deputatie, die het adres op Bucking- ham Palace had aangeboden, gezegd had: „Het gezicht van zoovele oude trouwe vrienden, die mij dit adres komen aanbie den, vermindert tot zekere hoogte de smart, onder welke ik nog gebukt ga en geeft mij bovendien groot vertrouwen voor de toekomst". Het vragenuur. De onderminister van marine beantwoord de daarop de eerste vragen naar de werk zaamheid der vlootconferentie en het voor nemen om de basis der conferentie nog uit te breiden. Lord Stanley zeide, dat hij nopens de toe komst der conferentie nog niet naders kon zeggen. Men was nu aan het begin der be sprekingen over de kwalitatieve beperking van de bewapening en deze kwestie zou nog geruimen tijd in beslag nemen. De bewapeningsplannen. Majoor Attlee vroeg wanneer de regee ring haar bewape^ngsplannen zou bekend maken? Baldwin antwoordde dat een witboek met bijzonderheden in voorbereiding was en eenige dagen voor het debat onder de le den zou circuleeren. Het debat zelf zou zoo spoedig mogelijk plaats vinden. Op een vraag naar het tekort bij de ter ritoriale troepen antwoordde de secretaris van oorlog dat dit tekort op 21 Januari 2000 officieren en 37.000 minderen bedroeg. Er waren plannen in voorbereiding om dit tekort tot normale afmetingen terug te brengen. Bij de toewijzing van tijdstippen voor de indiening van initiatief-ontwerpen door de leden kreeg Lansbury's motie den voor rang. De ex-leider der oppositie deelde mee dat hij zou spreken over den vrede.^ Het buitenlandsche beleid. Op een vraag naar den toestand te Kow- no antwoordde Eden, dat hij tot zijn vreug de kon mededeelen, dat de toestand verbe terde en dat het nieuwe eirektorium tot dusverre de steun had van den Landdag. Over de gebeurtenissen in Noord-China, zeide Eden: Voor zoover my bekend is, zyn de Brit- sche belangen in Noord-China materieel door deze ontwikkeling niet beroer n middels heeft de Japansche regeering, naar verluidt, een uitnoodiging aanvaard van de Chineesche regeering om de hangende kwesties tusschen de beide landen te be spreken en er is reden te hopen, dat po gingen in het werk zullen worden gesteld den toestand te regelen langs diplomatie- kon w60> Tenslotte legde minister Eden ter beant woording van een vraag over den toestand in Egypte een korte verklaring af. Hy be vestigde de berichten over de a.s. Engelsch —Egyptische verdragsonderhandelingen en deelde mede, dat de Engelsche regeering het wenschelyk acht te beginnen me de punten die in 1930 de grootste moeilykhe den hadden veroorzaakt. De verdeeling van grondstoffen. In het Lagerhuis zal Woensdag een ont- werp-resolutie behandeld worden, waarin de kwestie van de noodzakelijkheid van een nieuwe conferentie over het vraagstuk der grondstoffen, markten en andere problemen besproken wordt. De vroegere leider der Labourparty Lans- bury heeft een desbetreffende interpellatie aangevraagd. De reorganisatie van de katoen industrie. Gisteravond heeft minister Runciman het regeeringsontwerp ingediend tot reorgani satie van de katoen industrie, waarbij onge veer 10 millioen spoelen buiten werking zullen worden gesteld en de eigenaars der betrokken spinnerijen schadeloos worden gesteld door een heffing op de spinnerijen die in werking blijven. De minister zeide, dat 80 procent van de spoelen zich in spin nerijen bevinden die toch al jaren niet meer werkten en geen redelyke kans hadden ooit weer in bedrijf te worden gesteld. Ofschoon er eenige oppositie in Lancishire was, ge loofde spr. dat het ontwerp met eenigen goeden wil tot reorganisatie van het bedryf en gezondmaking van de industrie in Lan- cashire zou leiden. Spr. stelde tenslotte de tweede lezing van het ontwerp voor. Oud-minister Clynes vroeg verwerping van Runciman's voorstel op grond dat het ontwerp slechts een deel van de industrie de spinnerijen en niet de weverijen ook betrof, en dat de gezondmaking van de industrie alleen kon geschieden door over neming van de geheele industrie als open baar nutsbedrijf. Spr. ontkende dat de meer derheid der betrokken arbeiders het ontwerp steunde en dat het slechts zou leiden tot nieuwe geschillen en stakingen, tot schade voor geheel Lancashire. Een oppositie-liberaal sloot zich bij de redeneering van Clynes aan en wees er nog op, dat het de toch al lage exportprijzen nog lager zou doen zinken. De volgende sprekers waren allen ver tegenwoordigers van districten uit Lancas hire. De conservatieve sprekers steunden het voorstel, die der arbeiders waren er allen tegen. De stemming is pas laat, maar er is geen twijfel of het wordt in tweede lezing aan genomen. In het Hoogerhuis. In het Hoogerhuis heeft Lord Hailsham, de Lerd-kanselier het antwoord van den koning voorgelezen. Lord Halifax gaf verslag van de missie, die onder zijn leiding het adres aan den koning had aangeboden. Verder zijn er uit beide Huizen deputaties van rouwbeklag by koningin Marie geweest. Tot de afvaardiging uit het Lagerhuis be- horde Lady Astor, die het eerste vrouwelijke parlementslid is geweest, die in deze functie een bezoek aan de koninklijke familie heeft gebracht. De berechting van pairs door pairs. In het Hoogerhuis heeft Lord Sankey, de kanselier in het eerste kabinet MacDo- nald, zijn motie ingediend om vrijwillig 't voorrecht van berechting van pairs door hun klassegenooten af te schaffen. Lord Sankey wees op twee fouten in het proces tegen Lord de Clifford wegens een auto aanrijding waarbij één slachtoffer geval len was. In de eerste plaats was het voor recht in strijd met de grondwet, die rechts gelijkheid voor alle burgers waarborgde, maar gewichtiger waren de feitelijke be zwaren. Dit proces, dat gelukkig slechts één dag geduurd had, had duizenden aan de schatkist gekost, omdat er 4 rechters en 4 solicitors aan hun dagelyksch werk in ge rechtshoven onttrokken moesten worden, behalve een heirleger van klerken, boden en ambtenaren van justitie. Wanneer een ernstiger proces gevoerd had moeten wor den zou de geheele loop van de Londen- sche rechtbanken er door ontwricht gewor den zijn. Lord Haileybury vroeg verwerping van de motie of in elk geval van het voorrecht van gevallen van hoogverraad. Toen zeide de lord kanselier, dat de pu blieke opinie in vry hevige mate zich ge roerd had bij het jongste proces, zooals spr. uit talrijke brieven aan Lord de Clif ford en hemzelf gebleken was. Weliswaar was de inhoud van de meeste brieven van dien aard geweest, dat de schrijvers niets van het onderwerp dat zy behandelden hadden blijken te begrijpen, maar dat nam niet weg, dat het volk in deze tijden tegen de geldverspilling, die nu eenmaal onver mijdelijk was, op kwam. Spr. geloofde, dat het in het eigen belang van de Lords en de toekomst van het Hoogerhuis zou zijn, om vrijwillig Lord Sankey's motie te aanvaar den. Lord Haileybury en een andere Lord, die ook nog geen amendement had voorgesteld, trokken dit nu in, en Lord Sankey's motie werd met 45 tegen 24 stemmen aangeno men. De Lord Kanselier zeide, dat de regee ring niet onmiddellijk met een voorstel zou komen, maar dat men toch wel kan aannemen, dat Lord de Cliffords proces het laatste geweest zou zyn dat voor het Hoogerhuis als opperste gerechtshof was gevoerd. DEN HAAG, 4 Februari. De ruiling van grond tusschen de Vereen. Brandstoffenhandel N.V. en de gemeente Alkmaar goed gekeurd. In een korte vergadering, hedenavond door de Eerste Kamer gehouden, heeft voorzitter baron de Vos van Steenwijk een treffende rede gehouden ter herdenking van het overlijden van den Engelschen koning. De overleden vorst, sprak hij, heeft meer dan een kwart eeuw met alge- heele toewijding aan zijn verheven taak zich aan zijn volk gegeven, de bewonde renswaardige, historische staatsinstellin gen van zijn land, de tradities van het con- stitutioneele koningschap nauwgezet in haar hooge waarde gehandhaafd, den luister, het aanzien, het gezag van de Kroon bevestigd, de dynastie uit het Huis van Windsor, zoo mogelijk, nog vaster in Albion's bodem verankerd. Voorts herin nerde de president aan het zilveren regee- ringsjubileum van den heengeganen vorst en hij eindigde met te verklaren, dat de Eerste Kamer deelt in het leed, dat over de naburige en machtige, zoo bevriende, natie gansch onverwacht is gekomen. Allen hadden zich in de vergaderzaal van hun plaatsen verheven en men luister de in diepe aandacht en met plechtigen ernst naar 's voorzitters woorden. Namens de regeering sloot minister Oud zich erbij aan. De Kamer heeft eenige wetsontwerpen zonder hoofdelijke stemming aangenomen, waaronder de goedkeuring van ruiling van gronden te Alkmaar met de „Ver- eenigde Brandstoffen N. V.", aldaar. Nieuwe gevechten in Noorden? het In den nacht van Maandag op Dins dag schijnt de strijd aan het Noordelijk front weer actief hervat te zijn. Volgens nog niet bevestigde berich ten zouden in het gebied van den Sotit en in de provincie Kafta groote ge vechten tot ontwikkeling komen, terwijl een tweede groote veldslag in het gebied rondom Hausien zou zijn aangebonden. Bij dezen aanval, die de Italianen volkomen zou hebben verrast, zouden de Abessiniërs ook een hooggeplaats t officier men spreekt van een generaal gevangen ge nomen hebben. Italiaansche vliegtuigen, die de laatste dagen reeds weer boven Gojjam waren verschenen en daar vlug schriften naar beneden hadden geworpen, hebben deze propagandatochten herhaald. De strijd aan het Zuidelijk front. Volgens te Addis Abeba ontvangen ge ruchten heeft aan het einde van de vorige week ten Noorden van Neghelli aan het Zuidelijk front een vry hevig gevecht plaats gevonden, waarbij de Italianen, voor al de zwarthemden, groote verliezen zou den hebben geleden. De aanvoerder aan Italiaansche zijde zou de vroegere Italiaansche gezant te Addis Abeba, graaf Vinei, zijn geweest, die naast den vroegeren Italiaanschen militairen attaché, overste Ruggero, het bevel zou hebben gevoerd. Koeksa ontvangt. Het agentschap Stefani seint uit Makalle: Haile Selassie Koeksa, hoofd van Tigre, heeft in zijn Guebi te Makalle de Italiaan sche en buitenlandsche journalisten ont vangen. Hij heeft zich met hen onderhou den over den toestand der volksstammen in Tigre, die door de Italiaansche wapenen werden bevrijd en die de regeering te Rome dankbaar zijn voor de toepassing van haar rechtvaardige wetten. Wijzende naar het marktplein, waar zich ongeveer tienduizend menschen verdrongen, zeide Koeksa, dat de markt nog nooit zoo druk geweest was. Zelfs lieden, die uit het binnenland van Abessinië komen en die de waakzaamheid der troepen verschalken, komen hier ter markt. Ten slotte gaf Ras Koeksa uiting aan zijn diepe bewon dering voor de door de Italianen in Tigre tot stand gebrachte werken, die hem het verlangen hadden ingegeven Italië te leeren kennen. De positie van Makalle; een Italiaanschen dementi Het agentschap Stefani seint: In poli tieke kringen merkt men op, dat de leu gencampagne" der buitenlandsche pers agentschappen met betrekking tot het Ita- liaansch-Abessinische conflict voortduurt. Zoo is thans wederom eens gemeld, dat Makalle op het punt staat in handen der Abessiniërs te vallen. Het is overbodig, aldus Stefani, voort te gaan dergelijke fantastische berichten tegen te spreken. Het beste démenti wordt gevormd door wat geconstateerd wordt door de buiten landsche militaire missie, die zich op het oogenblik aan het front bevindt. Ook moet er op gewezen worden, dat de buitenland sche correspondenties uit Abessinië niet afkomstig zijn van het front, dat de jour nalisten niet mogen bezoeken, maar uit Addis Abeba, of Dessië waar men de journalisten in volkomen onwetendheid laat omtrent de operaties. KONINGIN-WEDUWE ELISABETH VAN BELGIE. In een Brusselsch weekblad lezen wij: Gedurende de achttien maanden, welke op de begrafenisplechtigheden van koning Albert volgden, had men de koningin weduwe Elisabeth niet terug gezien. Toen had men haar opgemerkt in de St. Goedele, een zwarte silhouet, een schaduw. De eerste maal, dat men haar terugzag, was in dezelfde kerk, bij den rouwdienst van koningin Astrid. 't Was wederom de verschijning van een schaduw: niemand onderscheidde dien dag onder den zwarten sluiter het gelaat. Dit gelaat heeft zich Dinsdag j.1. ver toond. 't Was wederom in een kerk, weder om in een atmosfeer van zwaren rouw: de koningin woonde den rouwdienst voor koning George bij. Maar dezen keer had zij haar sluier opgeheven. Ondanks de somberheid van het oogen blik onderging men een gevoel van op luchting dit gelaat eindelijk terug te zien. Het was ernstig, het had niet meer den glimlach, die het vroeger verlichtte, en men vermoedde dat als deze glimlach later eens, in andere omstandigheden, zou mogen terugkeeren, hij vluchtig zal zijn. Maar eindelijk was de sluier opgetrok ken POLITIEKE MOORDAANSLAG. Nat.-soc. landsgroepleider neerge schoten. De nat.-soc. landsgroepleider Wilhelm Gustloff is gisteravond om acht uur te Davos in zijn woning door een onbekende neergeschoten. De dader slaagde er in te ontkomen. Nadere bijzonderheden zijn nog niet bekend. De moordenaar meldt zich aan. Naar thans blijkt, is de moordaanslag op den nationaal-socialistischen landsgroeplei der Wilhelm Gustloff gepleegd door den in 1909 geboren David Frankfurter, die van Zuid-Slavische nationaliteit is. De dader heeft zich vrijwillig bij de politie aange meld. Hij hield verblijf te Bern als medisch student. Van daar was hij gisteren naar Davos gekomen. Hij verklaarde de daad om politieke redenen te hebben gepleegd. Hij wilde op deze wijze het tegenwoordige regime in Duitschland treffen. De man had Gustloff te spreken gevraagd en was naar zijn bureau gebracht. Toen Gustloff binnenkwam, loste Frankfurter 5 schoten op hem, die allen doel troffen en Gustloff op slag doodden. Daarop vluchtte de dader, de toesnellenden met zijn revol ver dreigende. Later meldde hij zich tele fonisch bij de politie aan. Hij werd gear resteerd. De kantonale rechter van instruc tie van Graubuenden is onmiddellijk naar Davos vertrokken. De vermoorde. De in Davos vermoorde landsgroepleider van Zwitserland, Wilhelm Gustloff, was in anciënniteit de oudste landsgroepleider van de buitenlandsche organisatie der N.S.D. A.P. Hij werd 30 Januari 1895 in Mecklen- burg geboren, begon zijn loopbaan als bankbediende en secretaris van een obser vatorium en was ten slotte leider van het officieele meteorlogisch station in Davos. Hij was sinds Juli 1929 lid van de N.S.D. A.P., nadat hij reeds in 1921 was toegetre den tot den Deutsch-Voelkischen Schutz- und Trutzbund. In September 1930 richtte hy het steunpunt Davos der N.S.D.A.P. op en een jaar later de plaatselijke groep Davos. Tegelijkertijd werd hij benoemd tot landsgroepleider voor Zwitserland. Rouwbeklag van Hitier c.s. Hitier, Hess en Göbbels hebben telegram men van rouwbeklag gezonden aan de weduwe van Wilhelm Gustloff. Alle och tendbladen wijden lange artikelen aan dezen moord. Deze moord is een aanslag tegen het Nieuwe Duitschland, zoo schrijft men. COMMUNISTISCHE SAMENZWEERING TE BOEDAPEST. De geheime politie van Boedapest is erin geslaagd een communistische propaganda- centrale te ontdekken. 15 leiders werden gearresteerd. Onder de arrestanten bevindt zich de sedert lang bekende communisten- leider Sigmund Kiss, die een rol speelde in de Hongaarsche Radenregeering. Hy is ver moedelijk door Belo Kun, die momenteel te Moskou vertoeft, naar Hongarye gezonden. Uit gevonden materiaal bleek, dat een ge- Engelsche parlement weer bijeen. (Dag. Overzicht.) Zware sneeuwstormen in Japan veroorzaken ernstige ongelukken. (Buitenland). Communistische samenzwering te Boedapest. (Buitenland). Politieke moordaanslag in Davos. (Buitenland). De oorlog in Oost-Afrika; nieuwe gevechten in het Noorden? (Buiten land). Actie voor versch brood by het ont bijt. (Binnenland). Prof. Krabbe te Leiden overleden. (Binnenland). De „Kerkplein" hedennacht van het Egmondsche strand vlot gekomen. (Stad). (Zie verder eventueel laatste berichten.) regelden koeriersdienst tusschen Moskou en Boedapest bestond. De ontdekking der communistische centrale. De gearresteerde communisten zyn on middellijk aan een uitvoerig politieverhoor onderworpen. Hierbij bleek wel, dat men te doen had met een goed georganiseerde groep communistische leiders en dat de Hongaarsche centrale op het oogenblik on der leiding staat van Bele Khun. DE STAKING AAN DE SLACHT PLAATSEN TE LONDEN. De staking der slagers en slagersgezellen is Dinsdag uitgebreid tot de arbeiders der opslagplaatsen en koelhuizen. Ook de arbeiders aan de haven hebben hier en daar het werk neergelegd, zoodat thans in het geheel 12.000 man direct of in direct bij de staking betrokken zijn. Te Londen is op verschillende plaatsen de vleeschschaarschte reeds merkbaar. In eenige kleine winkels zijn de voorraden reeds uitgeput en deze zaken moesten reeds Dinsdag worden gesloten. Verscheidene slagers hebben vrachtauto's naar de provincie gezonden om de vleesch- voorziening te kunnen gaande houden. SNEEUWSTORM IN JAPAN. Ernstige ongelukken. De zwaarste sneeuwstorm sedert 11 jaar heeft gister boven Tokio en omgeving ge woed. Het spoorweg- en autobusverkeer werd volkomen stil gelegd. Tot gistermiddag 6 uur was een sneeuwlaag van 24 c.M. dik gevallen. Het centraal meteorologisch ob servatorium heeft de inwoners van Tokio gewaarschuwd tegen zware sneeuwstormen, die met enkele dagen zullen losbarsten. De sneeuwstorm, die Tokio gister getrof fen heeft, vond zyn oorsprong boven de Chineesche Zee en strekte zich uit over bij na het geheele gebied van Japan, zoodat spoorwegdiensten stopgezet moesten wor den, tot zelfs de hoofdlijn tusschen Tokio en Sjomonoseki. Ruim 100 vaartuigen heb ben de wijk genomen van zee in de havens van Moji, Sjomonoseki, Kobe en Osaka, zelfs groote stoomschepen vonden het veili ger binnen te loopen in de dichtstbijzijnde havens. Andere schepen moesten het ver trek uitstellen. Uit verschillende deelen des lands komen berichten over ernstige onge lukken tengevolge van den nog steeds woe denden sneeuwstorm. Voor zoo ver de tot dusverre ontvangen berichten aangeven, worden 10 personen vermist, terwijl ver scheidene vaartuigen in de baai van Osaka gezonken zijn. DE ZIEKTE VAN KARDINAAL SINCERO. Het einde verwacht. De toestand van kardinaal Sincero is ernstig geworden. Een toenemende hart zwakte doet verwachten, dat de dood ieder oogenblik kan intreden. GROOTE JUWEELENDIEFSTAL IN LONDEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben inbrekers een bezoek gebracht aan het huis van Lord Rothermere te Londen. Zy wisten te ontkomen met een buit aan juweelen ter waarde van ongeveer' 10.000 pond sterling. Dit roode bord met witte streep beteekent: gesloten voor alle ver keer in deze richting

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1