BPE0 Aqmda ^Binnenland !Pr4HHHciaaf Tlieuws tRedÜsza&en Weecèeticht £aatstebetichten tBucqediike Stand Stad en OntQeoinq, Jieck School 'lOetcuschap BERGEN SCHERMERHORN ST. PANCRAS SCHAGEN Olympische Winterspelen. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Tot en met 14 Februari eiken middag van 2 uur af, in het gemeente-museum, ten toonstelling van schilderijen van Dirk Smorenberg. Bioscopen. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer De ondeugende Marietta (muzikale avon turenfilm); hoofdrollen Jeannette Mac- Donald en Nelson Eddy. Toegang boven 14 jaar. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De roep der inboorlingen (Wildernisfilm); hoofdrol Noah Beery. Toegang boven 14 jaar. City-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De kleine kolonel (rom.); hoofdrollen Shirley Temple, Lionel Barrymore en Evelyn Ve- nable. Toegang* voor eiken leeftijd. Donderdag 6 Februari. 8 uur, luth. kerk, zendingsavond; spreker zendeling W. F. Schröder, lichtbeelden. 8 uur, Harmonie, uitvoering chr. gymnas- tiekvereeniging Advendo. 8.30 uur, in de Overdekte, polowedstrijden. Zaterdag 8 Februari. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, uitvoering door „De Stem des Volks" m. m. v. de tooneel- vereeniging „Falkland" van Heiloo. Bij den strafmaat overwoog de kantonrech ter, dat op het oogenblik geen hooge straf aan verdachte moet worden opgelegd, daar verd. er niet mede bekend was, dat de door hem be gane handelingen strafbaar worden geoordeeld. Naar wij vernemen, heeft de uitgever van „De Voetbal Expert" onmiddellijk hooger be roep aangeteekend bij de rechtbank. AUTOVERKEER VAN NEDERLAND NAAR DUITSCHLAND. Geen onderzoek meer naar zeef bij benzine-vuldop. De O. N. S. (Oberste Nationale Sportbe- hörde) heeft naar aanleiding van een des betreffend verzoek van de K.NA.C. aan dit lichaam bericht, dat het den politiebeambten in Duitschland thans verboden is, een on derzoek in te stellen naar de aanwezigheid van een zeef bij den benzinevuldop van uit het buitenland komende automobielen. Zooals men weet, kon het niet aanwezig zijn van een dergelijke veiligheidszeef tot onaangenaamheden aanleiding geven. De O. N. S. verzocht de K.N.A.C. haar bemidde ling te willen verleenen ten einde de noo- dige bekendheid aan dezen maatregel te geven, terwijl zij tevens verzocht om in ge vallen, dat toch een onderzoek mocht wor den ingesteld, hiervan de K.NA.C. onmid dellijk op de hoogte te stellen opdat dit lichaam zich hierover met de O. N. S. kan verstaan, waardoor verdere moeilijkheden kunnen worden voorkomen. KINDERZEGEN. Het gezin van den heer Joh. Brouwer te Winschoten is in den nacht van Maandag op Dinsdag verrijkt met een drieling. Het echtpaar heeft reeds twee tweelingen. DE MELKSTEUNREGELING. Nog geen enkele beslissing omtrent wijziging genomen. Naar aanleiding van het gerucht, dat met ingang van 1 April consumptie-melk in plaats van industrie-melk in brood zal moeten worden verwerkt, vernemen wij, dat dienaangaande nog niets bepaald is. Zooals men weet, heeft de minister van landbouw en visscherij nog geen beslissing genomen inzake de wijziging van de melk- steunregeling. Verschillende plannen zijn bij hem in overweging. Als een onderdeel van een van die plannen is bovenbedoelde gedachte naar voren gebracht. Zooals ge zegd, is echter nog geen enkele beslissing genomen. DE VOETBAL-PRIJSVRAAG. Uitgever van „De Voetbalexpert" is wegens overtreding der loterijwet veroordeeld. De kantonrechter te Amsterdam mr. C. Thors deed gisteren uitspraak in de strafzaak tegen den 41-jarigen uitgever van „De Voetbal Expert" L. P. verdacht van overtreding van de loterijwet De kantonrechter achtte het tenlasle gelegde bewezen en veroordeelde hem tot een geld boete van 50 subs. 10 dagen hechtenis, In het blad was een prijsvraag opgenomen; de koopers konden een lijst invullen met voor spellingen betreffende den afloop van een aan tal voetbalwedstrijden. Zij, die den juisten uitslag het dichtst benaderden, wonnen geld prijzen. Het O. M. had 1000 gulden boete gerequi quireerd. Als verdediger trad op mr. J. J. van der Velde. De kantonrechter overwoog in zijn schrifte lijk vonnis, dat de door den verdediger mr, J. J. van der Velde opgeworpen nietigheid van dagvaarding dient te worden verworpen. Verdachte heeft gesproker van „vrij groote zekerheid", waarmee de uitslagen kunnen worden voorspeld; daarmede heeft verdachte reeds toegegeven dat de invloed dien de deel nemers op een juisten uitslag kunnen uitoefe nen, niet zoo groot is, dat die invloed „over wegend" kan worden genoemd. Dit klemt des te meer, aldus de kantonrechter, omdat ver schillende factoren hun invloed op de uitslagen kunnen doen gelden, zooals bijv. de weersom standigheden, de condities der spelers enz. Al moge worden aangenomen, dat goede kenners van het voetbalspel meer kans hebben om een prijs te winnen, dan degenen, die totaal geen verstand hiervan hebben, kan niet worden gezegd, dat de deelnemers een zoodanigen in vloed op het al of niet winnen van een prijs kunnen oefenen, dat die invloed overwegend kan worden genoemd. „Een overwegende invloed is noodzakelijk om de geboden gelegenheid to winnen van prijzen niet tot loterij te bestempelen. In dit geval is dus sprake van een loterij, waarvoor geen toestemming was verleend. De kegelsport komt! De pogingen, gedaan om ook in Bergen kegelbanen te krijgen, zijn reeds zoover gevorderd, dat Vrijdagavond in de Rusten de Jager de oprichtingsvergadering kan worden gehouden. De kegelaars uit Bergen en omgeving moeten dien avond acte de présence geven, want zy alleen kunnen er voor zorgen, dat Bergen binnenkort een kegelbaan ryk wordt. Publieke verpachting. Woensdag zijn ten Raadhuize publiek verpacht de volgende perceelen grasland; de Langezijdsakker met Kapelkrofje aan Th. Pepping voor 10; de Schooltuin op 't Woud aan L. van Dam voor 4; het Ganzenwater aan de Voert aan P. Roozendasd voor 10; het weiland aan de Voert ten westen van de brug aan C. van Wonderen voor 16; de ber men van den Groeneweg aan H. Blokker voor 4. Over 1935 brachten deze perceelen geza menlijk op 148. Vergadering Nut. Dinsdagavond 4 Febr. trad voor ons nuts- departement als spreker op de heer J. Hoog straten te de Rijp. Spr. had als onderwerp „Julie" van Strind- berg. Na opening door den voorzitter, ds. Boe- rendonk, gaf spr. in zijn inleiding een uiteen zetting van de karakter van de 3 personen, Freule Julie, Jean en Cristien, welke in het stuk voorkomen. Het stuk speelt in de keuken van het kasteel van den graaf. De keuze van het stuk vonden wij niet ge heel geschikt. Voor velen was het wat moeilijk te begrijpen. De vertolking van de verschillen de personen was schitterend, zoodat het stuk wel tot haar recht kwam. In zijn slotwoord zeide de voorzitter dat bij den schrijver van het tooneelstuk de bedoeling heeft voorgezeten toeschouwers of hoorders ernstige zielsconflicten te bezorgen. De schrij ver behoort tot het verleden. Het is bekend dat hij vrouwen slecht behandelde. Verder dankte de voorzitter den spreker, die het onderwerp heeft voorgedragen met al de dramatische kracht die in hem was. Uitslag publieke verkooping gehouden op Woensdag 5 Febr. in het café van den heer Bouwstra, ten overstaan van notaris M. C. Roos te Alkmaar. 1. Twee huizen aan ééngebouwd, kool- schuur en erf, kooper de heer A. Breed, H. H.-Waard voor 3070. 2. Drie kassen (twee druivenserres en 'n warenhuis), kooper de heer C. Duif Jbzn. voor 1440. 3. Een akker bouwland aan de Wyde- vaart, genaamd 't War, kooper de heer J. Wagenaar te Alkmaar voor 68 per snees. 4. Een akker bouwland bgpoorden den Twuyverweg, groot 8 1/2 snees. Kooper de heer Jb. Ruys voor 69 per snees. 5. Een akker bouwland benoorden den Twuyverweg, groot 7 snees. Kooper de heer C. Hoedjes te Bergen voor 77 per snees. Perceelen 15 gecombineerd gekocht door J. Timmerman c.s. voor f 6885. 6. Een akker bouwland in de Vronermeer, groot 12 snees. Kooper de heer K. Jong voor 41 per snees. 7. Een akker bouwland in de Vronermeer, groot 20 1/2 snees. Kooper de heer J. Kloos terboer Pz. voor 35 per snees. 8. Een akker bouwland aan de Zomer- sloot. groot 9 snees. Kooper de heer P. Kooy te Alkmaar voor 22 per snees. Eigendom van den heer J. Kloosterboer Dz. te Sint- Pancras. plichten. Kapitaalvorming heeft niet plaats. Om alles uit te leggen zou te moeilijk zyn. Wij, Bellamisten, aldus spr., willen welvaart en welvaart is ook voor het in dividu. Thans heeft een man het In zijn hand een geheel huishouden te ruïneeren. Dat is dan uitgesloten, de vrouw en kinderen hebben evenveel recht om te leven als ieder ander. Hoeveel huwelijken worden thans niet gesloten terwille van het geld. Kapitaal en liefde gaan niet samen. Geen tuinder zal slecht stek zetten, de maatschappij doet dit wel en zelfs op de kerkhoven is nog verschil van stand. Hoeveel vaders en moeders sterven niet met de gedachte: wat moet er van mijn kinderen terecht komen. Niemand zal in den nieuwen Staat onverzorgd achter blijven. erschillende methodes zijn geprobeerd en mislukt, doch dit systeem zal baan breken. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd ruimschoots cebruik gemaakt. Met een opwekking om lid te worden en proyaganda te voeren voor het Bellamy- stelsel, werd de vergadering gesloten. (Ongecorrigeerd). Onderlinge Hittenverzekering Mij. Bovengenoemde vereeniging hield Dins dagavond haar jaarvergadering in het café van den heer K. Snaas te Schagen. Uit het jaarverslag bleek, dat 1935 admi nistratief zeer druk geweest is. Zeventien nieuwe deelnemers werden ingeschreven, terwijl 5 deelhebbers van de lijst der maat schappij werden afgevoerd. Het totaal aantal der deelhebbers bedraagt momenteel 60 met 63 dieren, welke getaxeerd zijn voor een totaal van 8730. Afgekeurd werden in het afgeloopen jaar 10 dieren, verzekerd voor 1470. Deze afgekeurde dieren hadden 732 opgebracht, terwijl netto werd uitbe taald 1146. De schade per dier bedroeg ge middeld 42.80. Was het kassaldo begin 1935 718.84, dit was door verschillende afkeuringen, propa ganda e.d. gedaald tot 477.46. Ondanks dit meende het bestuur de 2 pCt omslag te moeten handhaven en niet te verhoogen. De getaxeerde waarde van 17 dieren was ver laagd. Medegedeeld werd, dat het de taktiek was om de dieren beneden den kostprijs te taxeeren. Uit het jaarverslag bleek, dat die ren in het fonds waren van eigenaars wonende in geheel Noordhollands Noor derkwartier. De rekening en verantwoording wees 'n batig saldo van 447.46 aan. De aftredende commissaris de heer H. Raven werd bij acclamatie herkozen. Hierna volgde de mededeeling van het bestuur omtrent zij opvatting van art 1 der Statuten bij aanvraag tot afkeuring en het besluit bij eventueel veulen der dieren. De opvatting van het bestuur om dieren met zuivere ouderdomsgebreken niet af te keuren, vond de algehgele instemming der vergadering. Bij gewone kreupelheid, zal men den toe stand eerst nog eens aanzien en de hit eerst een maand rust gunnen. Het besluit van het jaar 1910, om bij het veulen der dieren, de risico buiten de Maat schappij te laten, bleef gehandhaafd. Hierna volgde sluiting. NOORDSCHARWOUDE (Januari). Geboren: Johannes Remmert, z. van J. Ooijevaar en C. M. Bakker. Klaas, z. van D. Drost en J. M. C. Tuinman. Jo hannes Franciscus, z. van T. J. van der Vliet en N. Bruijn. Elizabeth, d. van J. P. Kos en C. Dekker. Hendrikus Petrus, z. van G. Kos en IJ. Kos. Theodorus, z. van P. Bet en D. Grootjes. Catharina Maria, d. van T. J. Kos en F. B. Groot. Overleden te Alkmaar: Pieter Smit, 34 jaar, echtgenoote van Maria Groot (Ongecorrigeerd.) naar waarnemingen, verricht in den morgen van Donderdag 6 Februari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 774,8 m.M. te Oslo. Laagste barometerstand 736,3 m.M. te Reikjavik. Verwachting, geldig tot den avond van Vrijdag 7 Februari: Zwakke tot matige noordelijke tot ooste lijke wind; half tot licht bewolkt; droog weer; licht tot matige vorst 's nachts; over dag temperatuur om 't vriespunt Weeroverzicht. Het gebied van hoogen luchtdruk is nog in beteekenis toegenomen en breidt zich nog gestadig naar het rosten uit. De as loopt van Noorwegen over de Noordzee naar Frank rijk en ligt dus nog ten westen van ons land, waardoor de wind boven ons naar noordoost omging. Langs den oostrand van het gebied van hoogen luchtdruk beweegt zich een uiterst koude luchtstroom over centraal- Europa en de Alpen, die de temperatuur boven 2700 meter tot onder minus 20 gra den Celcius deed dalen en op 5000 meter tot minus 35 graden. Op de topstations in de Zwitsersche Alpen heerscht nog een storm uit noord, met aanhoudenden sneeuwval iJungfraujocn minus 24 graden, met storm uit Noord; de Zugspitze meldt als minimum van den nacht minus 22 graden met mati gen wind uit noord). De oceaan-depressie is nog zeer uitge strekt en brengt warmte en regen in het westen met een secundaire voor de kust van Portugal. Op IJsland verdween de vorst ook in het binnenland en viel langs de zuid kust meer dan 30 m.m. neerslag. Er moet thans met doorgaande, zy het voorloopig nog geen strenge vorst, gerekend worden. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 5.20 uur licht op. bruik van gifgassen in een oorlog. Hij zeide, dat de in 1921 door Engeland, de Vereenigde Staten, Frankrijk, Italië en Japan gesloten en sindsdien door 38 landen geratificeerde overeenkomst, om geen gifgassen of andere chemische middelen te gebruiken, een be treurenswaardig accoord is. Het accoord, al dus de generaal, is geïnspireerd door een valsche gevpeligheid, die geen rekening houdt met de feiten en de werkelijke eischen van menschelijkheid. Gas is verre weg het meest menschelijke van alle in den oorlog gebruikte wapenen. Indien men den oorlog als onvermijdelijk aanvaardt, dan is dat wapen het meest humaan, dat met het geringste verlies aan menschenlevens en met het minste leed tot een beslissing leidt. Het gebruik van explosieven en ma chinegeweren is minder humaan dan dat van gifgassen, aldus generaal Thuillier. alkmaar! Rectificatie: de opgave van gisteren luidende: geboren Margaretha Geertje, d. van Wilu Hendrik Jansen en Margaretha Geertje v der Zwart, moet zijn: geboren Franciscus Jacob, zoon van WiJW Hendrik Jansen en Margaretha Geertje der Zwart.Vatl HONDEN ACHTER DE SCHAPER Gistermorgen joegen in den Overdiepoi der achter de Vondelstraat twee honden achter de schapen. Een dezer honden joeg 4 schapen door de sloot. Door de politie is de eigenaar van dezen hond opgespoord. £r zijn maatregelen genomen, opdat het beurde zich niet meer zal herhalen. ge- Vergadering Bellamy. Woensdagavond werd in het café van den heer Bouwstra een openbare vergadering ge houden van de Intern. Vereeniging Bellamy. De belangstelling was bijzonder groot. Als spreker trad op de heer C. Ouderkerk, onderwijzer aan de Chr. school te Velsen, met als onderwerp „Snel uit de crisis". Een oplossing van de crisis komt er, aldus spr., met deze samenleving niet. Er wordt thans gestreefd naar kapitaalvorming in eiken zin, de een doet het uit winstbejag, de ander om zich een onbekommerden ouden dag te be zorgen. Als de Bellaystaat wordt gevormd zal een andere maatschappij worden gevormd. Samen produceeren, samen consumeeren, geen winst bejag zal dan meer worden toegepast. Ieder doet zijn plicht en iedereen heeft de zelfde rechten. Op het oogenblik is het heele stelsel in de war. Heeft echter iedereen kleeding genoeg? Voedsel wordt vernietigd, terwijl honderden in ons landje en overal honger lijden. De fout ligt niet in het teveel, maar aan ons, trots alles komt de nieuwe maatschap pen en wij kunnen helpen om dit zoo vlug mogelijk te doen zijn. Arbeidsplicht en levensrecht zal de nieu we maatschappij zyn, de een weet thans met zijn arbeid geen raad. Ieder kind heeft levensrecht, hoe slecht en dom het ook is. Ieder Nederlander kan toekomen 5000 per jaar per hoofd. Wy zyn allen ryk en de meesten leven in armoede, alleen door ons gebrek aan ge meenschapsgevoel. Het betalingssysteem van de nieuwe maatschappij zal het beste zijn te vergelyken met giro, alles wordt ge regeld per cheque. Promotie is de belooning (na werken). Het werken wordt liefhebberij. De een zal handenarbeid, de ander hoofd werk kiezen. Concurrentie is buitengeslo ten, want ieder heeft de zelfde rechtm en Engeland gedupeerd? Tijdens de openingsplechtigheid van de Olympische winterspelen heeft het aan houdend gesneeuwd. De lucht was grauw en de-temperatuur was onder nul. In Partenkirchen had hedenmorgen een byeenkomst plaats van den Internationa len IJshockey-bond. Er werd besloten, dat twee Engelsche spelers, die vroeger de Canadeesche nationaliteit hadden, niet voor ngeland mochten uitkomen, omdat zij zonder toestemming van den Canadee- schen bond in Engeland wedstrijden had den gespeeld. Het zyn de keeper Foster en de voorhoedespeler Archer. De Engelschen zijn hierdoor ten zeerste gedupeerd en denken er zelfs over om zich geheel terug te trekken uit het yshockey- tournooi. Men hoapt echter tot een minne- lyke schikking te kunnen komen nog voor de wedstrijd EngelandZweden die op morgen is vastgesteld zal worden ge speeld. DE GASVERGIFTIGING TE ALMELO. Naar wy vernemen, is hedenmorgen ook j het 3-jarig dochtertje van den heer Ley- sen, die gisteren by een gasvergiftiging te Almelo om het leven is gekomen, zonder tot bewustzyn te zyn gekomen, overleden. De toestand van de verpleegster is, naar wy nader vernemen, nog zeer zorgwek kend. DE VESUVTUS WERKT. De Vesuvius is gaan werken. Voor de be woners van de omstreken is evenwel geen gevaar te duchten. Vannacht waren de Napolitanen getuigen van een pitoresk schouwspel. DE OORLOG IN ABESSINIE. Maarschalk Badoglio te Makalle. Maarschalk Badoglio heeft gisteren een officieel bezoek aan Makalle gebracht. Hy werd plechtig ontvangen door Ras Koeksa, den „heerscher over Oost-Tigre". Badaglio bracht met zyn gezelschap allereerst een bezoek aan de Koptische kerk. Vervolgens inspecteerde hy de Italiaansche en inheem- sche troepen, hy hield een korte toespraak tot de soldaten. RUSTIGE 6 FEBRUARI VERWACHT. Parijs in afwachting. Het ziet er naar uit, dat de tweede her denkingsdag van den 6den Februari 1934, den dag van de onlusten te Parys, rustig zal verloopen. By de politie in de' hoofdstad zyn geen aankondigingen van optochten binnengekomen, zoodat men verwacht, dat slechts kransen zullen worden neergelegd In den morgen worden in de Roomsch- kaholieke kerken missen voor de dooden van 6 Februari 1934 gelezen. Een 24-jarige man, die by de onlusten van 1934 op de Place de la Concorde aan het been werd gewond, is gisteren over leden. De wond, die genezen scheen, is Woensdag weer open gegaan, zoodat de dood in enkele minuten kwam. Deze man is het 24ste slachtoffer van de onlusten. Ds. L. A. F. Reddingius uit Hauwert is ba- roepen bij de Ned. Herv. Kerk te Zi :,:zee. Beroepen is bij de Geref. kerk te Heeg de heer L. W. Korvinus, cand. te Hoorn (voor den raissionnairen dienst te Keboetnen). GIFGAS HET MEEST MENSCHELIJKE WAPEN? De commandant der afdeeling pioniers van het Engelsche leger, generaal-majoor Thuillier, heeft een rede gehouden voor het Engelsche militaire instituut, waarin hy zijn meeening te kennen gaf over het ge- REMBRANDTPRIJS VOOR NEDER- DUITSCHE LETTERKUNDE EN KUNST. Door de Hanzische Universiteit te Ham burg zyn de Rembrandtpryzen voor Neder- duitsche Letterkunde en Kunst voor 1935 en 1936 toegekend aan het werk van René de Clercq, Styn Streuvels en Cyriel Verschaeve. VRACHTAUTO IN BESLAG GENOMEN. Door de verkeerspolitie is gistermiddag in de Langestraat een vrachtauto in beslag ge. nomen, waaraan zich vele gebreken aaa remmen, stuur en spiegel vertoonden. De auto is naar een garage gebracht om te wor den hersteld. Tegen den bestuurder is pro! ces-verbaal opgemaakt. 1 I AMBTENAAR BEEEDIGD. De heer F. J. L. Berkenvelder ii heden door de arr. rechtbank alhier beëedigd »ij ambtenaar van den Burgeriyken Stand te Alkmaar. VAN EEN WONDERE WERELD. Voor de Afdeeling Alkmaar der Neder- landsche Vereeniging van Spiritisten „Hsr- monia" sprak gisteravond de president v»n het Hoofdbestuur voor een flinke zaal over het onderwerp „Van een wondere wereld". Spreker ging uit van de aggregatietoe- standen van water, waarby hy wees op de onzichtbaarheid van waterdamp en het tg. wegvriezen van het ys tot waterdamp. Vervolgens besprak hy de gassen, om stil te staan by de proeven van de professoren Kamerlingh Onnes en Keesom in hel cryogeen-laboratorium te Leiden, waarhj bleek, dat helium in alle aggregatietoesta» den onzichtbaar bleef. Daarna besprak hy het biologische proces der gedaanteverwisseling by de rups: hoe uit de tweedimensiale rups de driedimao- siale vlinder ontstaat, waarby hy een citaat gaf uit: L'ectoplasmie et la Clairvoyant van dr. Geley, waaruit blykt, dat deze on derzoeker tot de conclusie kwam, dat het verpoppen als een de-materialisatie moet worden beschouwd en de vorming van de vlinder als een materialisatie kan worden aangemerkt Victor Hugo gebruikte dit beeld voor de opstanding van den mensch na den dood. Spreker ging dit alles toepassen op de materialisatie-seance; hy noemde de mate- rialisatievormen de aggregatietoestanden van het ectoplasma. zooals men de stof wel noemt die uit het lichaam wordt afgeschei den by een materialisatie-medium. Hy stond uitvoerig stil by het materialisa tie-proces. gaf in het kort de meeningen van vooraanstaande onderzoekers, als b.v.: prof. Crockes, dr. Geley en ir. Grünewald; dr. Von Schrenck Notzing, prof. Richet en dr. Crawford, enz. en vermeldde eenige bij zonderheden van het wetenschappelyk on derzoek. O.a. maakte hy melding van de met zelf- regiatreerende thermometers opgenomen, onverklaarbare temperatuurdalingen, zelfs tot 20 graden F. en van de foto's en filmop namen, ook met infra-roode en ultra-violette stralen. Dr. Osty maakte zelfs gebruik van de foto-electrische cel, om de materialisatie waar te nemen, voordat ze op andere wij» was te merken. Vervolgens besprak hy de afwyzende houding der kerk over het geheele en de toe te juichen toenadering der officieele weten schap, die met ernst onderzoek, wat spiritisme en de parapsychologie voor k* front brengen.. Dr. Geley, die evenals dr. von Schrenck Notzing het ectoplasma scheikundig had on derzocht. gaf in het genoemde boek als zijn meening te kennen, dat het dezelfde samen stelling vertoont als de witte emulsie in pop van de rups. Als illustratie gaf hy eenige grepen uit de verslagen der seances van bankier Liver- more, wiens overleden vrouw hem tiental len malen verscheen, en de proeven van prof. Richet in Algiers, waarby een gemate rialiseerde gestalte ademde in een barium- preparaat, om de koolzuuruitscheiding der longen te laten zien en die van het Church- congress in Engeland, onder presidium yan Archdeacon Colley, waar de verstoffeüjk geest voor het oog der verbaasde toeschou wers een appel at, om dan snel te verdwy- nen. Spreker wees er op, dat hy by voorkeu' voorbeelden geeft van n iet-spiritisten. AJ» het grootste wonder in den mensch noem spreker tenslotte het mediumschap, waa- door de brug tusschen ginds en hier wo geslagen. Na de pauze behandelde hy in het k welke wereld- en levensbeschouwing op de resultaten van het mediumschap opbouwen, een levensbeschouwing, woelige, drukkende tyden als de hu 8 rust en levensmoed geeft aan den ™en?je daar ze ons doet kennen het antwoord op vraag: Wat is sterven? ,en Sterven is, volgens spreker, om m trant te blyven van zyn betoog: de n3 ïyk overgang in een nieuwen aggreg3 1 stand van den geest. .rschil" Nadat door den heer Kakebeeke ve lende vragen der aanwezigen waren bear- woord, sloot de heer Rus, als voorzitter ae Alkmaarsche afdeeling, dezen buit eng woon leerzamen avond, en sprak wensch uit, dat vele aanwezigen door glasheldere betoog van den heer ^akebe tot denken zouden zyn gebracht en spiritisme nader zouden gaan bestudee

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2