Middenstandsborgstellingsfonds voor Hollands Noorderkwartier. Die Houten Klaas Stad en Omgeving. Een druk bezochte vergadering ten stadhuize te Alkmaar; inleiding van den heer P. A. van Aggelen uit Leiden. Jladioproqcamma «®o©o®e ÜeuiCCeton Vrijdag 7 Februari. HILVERSUM, *875 M. (8.—12.— 4.-8.— en 11.—12.— VARA, de AVRO van 12.—4.— en de VPRO van 8.—11.— uur). 8.— Orgelspel. 8.30 Gr.pl. 10.VPRO-morgenwy- ding. 10.15 Voor de vrouw. 11. Gr.pl. 12.— Cantabilé-orkest en Gr.pl. 2.Omroeporkest en so liste. (In de pauze voordracht). 4.De Notenkrakers. 8.Kin deruur.. 8.30 Eddy Walis' orkest. 7.— Lezing. 7.20 Gr.pl. 7.80 B«r. 8.— Vr(jz. Gods. Persbureau. 8.03 Lezing. 8.30 Viool en piano. 9. Lezing. 9.30 Verv. concert. 10. Filmpr. 10.30 Causerie. 10.48 Ber. 11.— Jazzmuziek. 11.3012.Gr. platen. HILVERSUM, 301 M. (Alg. progr. KRO). 8.—9.13 en 10.— Gr.pl. 11.30—12.Voor zieken en ouden van dagen. 12.13 Gr.pl. 1.KRO- orkest. 1.80 Gr.pl. 2.13 KRO-boys. 3.— Gr.pl. 3.18 Zang. piano en gr.pl. 4.18 Gr.pl. 8.13 KRO-orkest en lezing. 7.Lezingen. 7.38 Gr. pl. 8.— Ber. 8.10 KRO-melodlsten. 8.80 Causerie., 9.08 Symph.-concert. 9.48 Gr.pl. 10.Verv. concert. 10.30 Ber. en gr.pl. 10.4812. Qr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.2011.80 Orgelspel. 12.10 Populair orkest concert. 12.50 Dansmuziek. 1.35— 2.20 Damesstrij kkwartet. 3.203.50 Lezingen. 4.20 BBC-Midland- orkest. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Ber. 8.50 Piano-recital. 7.10 Lezingen. 8.20 Radlo-tooneel. 9.20 Louis Le- vy's orkest. 9.80 Ber. 10.20 Nieuws uit Amerika. 10.40 BBC-orkest en solist. 11.38—12.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1848 M. 7.20, 8.38 en 11.35 Gr.pl. 12.35 Orkestconcert. 2.50 Gr.pl. 4.20 Plano-recital en voordr. 4.50 Gr.pl. 5.50 Orkestcon cert. 8.20 Cello- en piano-recital. 9.05 Operettemuziek. 11.051.03 Orkestconcert KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestcon- eert. 10.20 Orkestmuziek, Schram- mel-Ensemble. 1.35 Schrammel-" muziek. 3.20 Orkestconcert. 5 20 Omroeporkest, solisten, 7.30 Voor Oüd-Strijders. 8.45 Stry kkwartet 10.11.20 Orkestconcert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 12.20 Klein-orkest. 1.302.20 Dans muziek. 8.20 Dito. 8.35 Gr.pl. 7.05 Klein-orkest. 8.20 Radio-tooneel met muziek. 10.30—11.20 Kamer- muziek. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.50—2 20 Gr.pl. 8.20 Flult-recital. 5.50 Harmonica- muziek. 8.20 Gr.pl. 8.50 Piano recital. 7.38 Zang. 8.20 Omroep- orkest. 10.30—11.20 Gr.pL DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Concert mmv. solisten, koor en orkest. 8.50 Sport-repor. 9.05 Trioconcert. 9.20 Ber. 0.40 Winter- sportnieuws. 10.05 Weerber. 10.20— 11.20 Populair concert uit Hanno- ver. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilve.sum. Lijn 3: Brussel VI. 8.9.20, Keu len 9.20—13.20, Brussel VL 13.20— 14.20, Kalundborg 14.20—15.20, Keu len 15.20—18.20, Droltwlch 10.20- 17.35, Keulen 17.3519.10, Weenen 19.10—22.—, Berlijn 22.—23.20, Weenen 23.2024. Lijn 4: Parijs Radlc 8.05—8.50, Normandië 8.6010.38, Lond. Reg. 10.35—12.10, Droitwich 12.10—13.20 Lond. Reg. 13.2017.35, Droitwich 17.35—18.20, Luxemburg 18.20— 18.80, Droitwich 18.5019.10, Lond. Reg. 19.10—20.20, Luxemburg 20.20 21.20, Droitwich 21.2021.50, Lu xemburg 21.5022.30, Lond. Reg. 22.30—24.—. Spr. gaf toe, dat de burgemeesters niet alles kunnen weten, maar zij kunnen infor- meeren; stroef werken is heelemaal niet noodig, omdat spoedeischcnde gevallen steeds vóórgaan. De rente zou vier procent bedragen. Na san nering van een zaak zal de plaatselijke middenstandsbank wel voorschot willen geven. Spr. bepleitte, dat de middenstandsver- eenigingen zich niet afzijdig zullen houden, want het gaat hier om het dragen van elkanders lasten. Een borgstellingsfonds moet inkomsten hebben, opdat de regeering en de gemeen ten geen te grQote risico's loopen. De fond sen mogen zelf geen leeningen aangaan. Hulpbanken kunnen zich wel uitbreiden tot de omgeving, met steun van de nuts- spaarbanken. Het kapitaal zal door die ban ken niet verloren kunnen worden, als met het borgstelllngsfonds wordt samengewerkt. Spr. meende nog, dat de commissies van bijstand en de voorschotbanken zeer wel in het werk van het fonds kunnen worden in geschakeld. Nieuwe vragen. De heer S t u m p e 1 gaf nog te kennen het wel billijk te achten, dat voorschot vragers een gulden betalen voor te maken kosten. De voorwaarden voor regeeringshulp voor den middenstand achtte spr. veel te zwaar. Hij keurde het af, dat de regeering nog geen gelden heeft beschikbaar gesteld voor hulp aan den middenstand, zulks in tegenstelling met den steun aan verschillende andere takken van bestaan. (Applaus). Er moet voor gewaakt worden, dat niet méér middenstanders worden gekweekt als gevolg van het toestaan van voorschotten. Mr. Moens (Alkmaar) verbaasde zich erover, dat de risico voor het fonds beperkt zal kunnen worden tot de inkomsten ervan. Een goede bepaling vond spr., dat de bedrij ven, om voor steun in aanmerking te komen, zouden moeten zijn opgericht vóór 1930. Hoe moet het echter met de middenstanders ir de Wieringermeer? Die polder bestaat nog slechts vjjf jaar- De heer van Aggelen antwoordde dat de bepaling luidt, dat de zaken in dn regel vijf jaar zullen moeten hebben b«- staan. Overigens meende spr., dat de regeering achter het fonds moet staan ten opzichte van de risico. De heer A r n t z wees op hetgeen de K. v. K. te Alkmaar reeds deed ter voorbereiding voor het borgstellingsfonds. Spr. vroeg wie de kosten van onderzoek naar de crediet- waardigheid van aanvragers zal moeten dragen. De heer van Aggelen antwoordde, dit op de deelname van de Kamers van Koop handel in het kapitaal van het fonds wordt gefekend. Misschien ook kunnen zij hear hulp verleonen door het verrichten van werk. Het is ook mogelijk, dat de bijdragen der middenstanders een voldoend bedrag san Inkomsten leveren. De heer P. Clav (penningmeester d«r hulpbank) deelde iets over de werking vm die bank mede. Bi) geregelde terugbetaling wordt de rente van 3 pCt. verlaagd. Een commissie voor ondersoek ingesteld. De heer dr. Hofstee constateerde, dat de vergadering in haar geheel accoord ging met de plannen tot stichting van een borg stellingsfonds en deelde mede, welke heersn zich reeds hebben bereid verklaard, zitting te nemen in een commissie, welke de op richting zal voorbereiden. Dit waren de hceren mr. M. Moens en Chr. Schmalz (K. v. K.), H. Lind en J. W. A. Heusevsld (Kon. Ned. Midd. Bond, afd. Alkmaar), J. F. M. Endel en W. Admiraal (De Hanze, Alk maar), H. Haytema Pz., B. de Wit en C Walter (Ver. v. d. Chr. Midd. Bond, Alk maar), me). J. Bruin (Alkm. Borgstelling fonds) en afgevaardigden van het gemeente bestuur van Den Helder, Anna-PauloWt». Schagen, Zijpe en Wierlngen. Verder zijn nog uitgenoodigd de gemeente besturen van Alkmaar en Texel en een 114 aan te wijzen door den minister van handel en nijverheid. De vergadering ging accoord met de aan- EEN COMMISSIE VAN ONDERZOEK INGESTELD. Op ultnoodiging van het bestuur van het Alkmaarsch Borgstellingsfonds kwamen gis termiddag in het stadhuis een groot aantal heeren bijeen ter bijwoning van een bijeen komst, ten doel hebbende de oprichting van een borgstellingsfonds in Noordholland- Noord. Aanwezig waren leden van den Ar menraad, afgevaardigden van de K. v. K. alhier, van een aantal middenstandsveree- nitingen (neutrale, chr. en r.k.) in dit district burgemeesters en wethouders van onder scheidene gemeenten in dit deel der provin cie, de hulpbank te Alkmaar, de voorschot bank van den r.k. Volksbond en van Liefda digheid naar vermogen te Alkmaar. Dr. Hofstee, voorzitter van den Ar menraad, sprak een kort openingswoord, waarbij hij mededeelde, dat een eerder ge houden vergadering niet voldoende was be zocht, zoodat deze tweede bijeenkomst wen- schelijk was geoordeeld. Spr. hoopte, dat zij tot het beoogde doel, het oprichten van een middenstandsborgstellingsfonds voor Hollands Noorderkwartier, zou mogen lel den. Spr. was verheugd over de groote op komst en heette allen hartelijk welkom, daarna het woord gevende aan den heer P. A. van Aggelen, districts-commissaris van het Rijnlandsch Borgstellingsfonds en secretaris van de Ned. Vereen, voor volks- credietwezen en woekerbestrijding. Borgstellingsfondsen. De heer van Aggelen ving zijn rede over dit onderwerp aan met er op te wijzen, dat deze tijden voor ieder moeilijk zijn, maar voor den kleinen middenstander in het bijzonder. De borgstellingsfondsen zijn er in de eerste plaats op ingesteld om den men- schen te leeren zich zelf te helpen. Zij be oogen voorkoming van verval tot armoede, bestrijding van den woeker, het geven van bemiddeling en voorlichting, saneering van middenstandsbedrijven en het verleenen van borgstellingen aan credietwaardige cre- dietbehoevenden. Daardoor kunnen zij de taak der diverse instellingen van maat schappelijk hulpbetoon, der crisiscomité's en zeer waarschijnlijk ook de uitgaven van de gemeentebesturen op dit terrein helpen ver lichten. Dit is vooral yan belang in verband met de ophefing van het Nationaal Crisis comité op 1 Mei a.s. Spr. zette dan uiteen het doel en streven en de werking van een borgstellingsfonds en verhaalde daarbij van de ervaring, welke tot op heden bij de bestaande fondsen zijn opgedaan en speciaal bij het Leidsch borg stellingsfonds, dat is opgericht als een in stelling voor de arbeiders en waaruit een middenstandsborgstellingsfonds, het Rijn landsch borgstellingsfonds, is geboren. Dit laatste fonds is bij afzonderlijk statuut ge regeld en omvat 21 gemeenten. Door de instelling van het Leidsch borg stellingsfonds is het mogelijk geworden tal van credietwaardige personen uit de handen van woekeraars te houden. Het bestuur van deze stichting bestaat uit vertegenwoordi gers van B. In W. en van instellingen van weldadigheid. De vraag was eerst: hoe komen we aan kapitaal? Het is gelukt 10.000 aan giften bijeen te brengen, waarbij nog kwamen 5000 van de gemeente en 5000 van de Leidsche maatschappij van weldadigheid. Het eerste jaar waren er 1500 inkomsten. Dit bedrag mocht worden besteed voor de .verliezen, welke zouden moeten worden ge dekt. Dit is echter niet noodig gebleken. De rekening der stichting behoeft de goed keuring van B. en W. van Leiden. Voor de goede werking van het borgstel lingsfonds is nauwe samenwerking met een met-commercieele hulp- of voorschotbank een eerste vereischte. Het Leidsche borgstellingsfonds voor de arbeiders verleende in de zeven jaar van zijn bestaan 2800 borgstellingen tot een bedrag van 225.000, waarvan zijn afgedaan 2100 borgstellingen tot een bedrag van 20.000. De verliezen in al die jaren be Naar het Engelsch van door J. I. en CHARLOTTE M. YONGE E. A H 1) HOOFDSTUK I. Titel en landgoed. „O, daar is die houten Klaas! Wat zou hij op 't hart hebben?" zuchtte de een van een paar waardige al wat oudere dames, toen ze op zich af zagen komen een man van een jaar of veertig, geheel buiten adem en met een kleur op zijn anders zoo bleek gelaat. „Miss Lang, neem mij niet kwalijk, mag ik even wat zeggen tegen miss Marshall? Ik weet, dat dit iets ongewoons is, maar ik heb haar ook zoo iets bijzonders te ver tellen". „Toch niet iets treurigs, naar ik hoop, mr. Morton?" vroeg een van de dames ontsteld. „O, neen, integendeel", zei hij zenuw achtig lachend. „Ik ben onverwacht in het bezit van een landgoed gekomen, ziet u!" „Ja? Nu, dan wensch ik u wel ge luk!" „Mag ik vragen...?" begon de andere zuster. „Ik weet er zelf nog zoo weinig van. Maar ik moet naar Londen met den trein droegen slechts 1098. Tal van arbeiders zijn geholpen. De ge meentelijke hulpbank te Leiden verstrekte de voorschotten. De goede werking is dui delijk gebleken. Ook voor het economisch leven heeft de stichting voordeel opgele verd. In tal van plaatsen is een dergelijk fonds voor de arbeiders opgericht. Deze worden opgebouwd door samenwerking van ge meentebesturen, instellingen van weldadig heid, huisvrouwenvereenigingen en vakor ganisaties. Het criBisborgstellingsfonds van het Leidsch crisiscomité dat wordt opgelost in het Rijnlandsch borgstellingsfonds, heeft in de vier jaar van zijn bestaan 700 borgstel lingen verleend tot een bedrag van 70.000. Daarvan is afgewikkeld voor een bedrag van 40.000, terwijl 15.000, waarvan een belangrijk bedrag feitelijk als gift was ver strekt, is afgeschreven. Er rest nog een be drag van 15.000 aan uitstaande borgstel lingen. Dit betrof borgstellingen voor kleine handeldrijvende middenstanders er. am bachtspatroons. De leeningen werden ook hier verstrekt door de gemeentelijke hulp bank. Risico bij borgstellingsfondsen voor den middenstand. Spr. merkte op, dat naar zijn meening de risico's bij een middenstandsborgstellings fonds hooger zullen zijn dan bij een derge lijk fonds voor de arbeiders. Een paar jaar geleden heeft de regeering twee millioen beschikbaar gesteld als regee- ringscrediet, dat door middel van de Ned. Middenstandsbank wordt verstrekt. Voor de kleine middenstandsbedrijven bood dat cre diet geen hulp, terwijl een groot aantal aan vragen moest worden afgewezen wegens de gestelde voorwaarden Een middenstands borgstellingsfonds kan prachtig werk doen door middenstandsbedrijven „volwaardig" te maken en ze zoodoende voor hulp in aan merking te doen komen. In Leiden heeft het Rijnlandsch borgstelllngsfonds ook deze taak in onderscheidene gevallen met succes vervuld voor bedrijven, die in staat zijn een rekening-courant bij een bank te openen. Ook dit fonds heeft ten doel woekerbe strijding en bemiddeling en voorlichting te verstrekken voor hen, die deze niet elders kunnen verkrijgen. Voor de hulpverleening van de borgstellingsfondsen komen in aan merking alleen die bedrijven, die minstens 5 jaar bestaan, niet de beunhazen, die tel kens opduiken. Voorts in die gevallen, waarin van gemeentewege in het kapitaal van het fonds wordt bijgedragen. Het be stuur bestaat uit vertegenwoordigers van de Kamer van Koophandel, gemeentebestu ren, minister van handel, nijverheid en scheepvaart. In het statuut van het Rljnlandsche fonds is ook macht in handen gegeven van den mi nister van handel en nijverheid. Het benoodlgde kapitaal is bijeengebracht door bijdragen van de gemeenten (10 cent per inwoner) en van de crisiscomité's, ter wijl ook een bijdrage zal worden gevraagd van het prov. bestuur en van het Nat. Cri- siscomité veel medewerking wordt onder vonden. Steun van regeeringswege. Van regeeringswege wordt belangrijke steun gegeven in den vorm van 40 pCt. bij drage in de verliezen op de borgstellingen. Spr. lichtte dit verder uitvoerig toe. 20 van de 25 gemeentebesturen in Rijn land hebben bijgedragen in den vorm van een rentelooze leening. De gemeentebestu ren kunnen de leening opzeggen met een termijn van drie jaren. Ged. Staten van Zuidholland verleenen alle medewerking. De gemeentebesturen moeten de leening in 5 jaar afschrijven. In Gelderland heeft het prov. bestuur voor middenstandshulp als hier bedoeld 100.000 beschikbaar gesteld. Gerekend wordt dat het Rijnlandsche fonds een jaarlijksche inkomst zal verkrij gen van 4000 tot f 5000. Uitsluitend uit de van 5.10 en ik zou zoo graag hebben, dat ze het van mijzelf hoorde". „O, zeker, dat strekt u tot eer, mr. Mor ton". Ze waren nu bij de oprijlaan van een groot landhuis, even buiten de stad, die zoo dikwijls voor kostscholen worden ge bruikt en waar nu ook de inrichting van de misses Lang was gevestigd. „Gelukkig is het juist de vrije tijd", zei een van de dames, terwijl ze mr. Morton voorging naar den salon, die wel wat stijf, maar toch smaakvol ingericht was, en hoofdzakelijk gebruikt werd om er de ouders van leerlingen en aanstaande leer lingen in te ontvangen. „Die arme miss Marshall!" prevelde een van de zusters, toen ze hem daar binnen gelaten hadden. „Het zal een heel verlies voor ons zijn!" „Ze verdient wel haar geluk". „Ja. Is het nu geen twintig jaar?" „Met Augustus wordt het twee-en-twln- tig". Dit was zoo. Nu twee-en-twintig jaar geleden was Mary Marshall van het wees huis overgegaan naar de uitstekende school van de misses Lang en werd daar onderwijzeres. In diezelfde stad woonde ook, met haar beide zoons, mrs. Morton, de weduwe van een paardenhandelaar, die behoorde tot de gemeente van wijlen do minee Marshall. Toen mrs. Morton in het jonge onderwijzeresje had herkend het kleine meisje, dat jaren geleden met zoo veel verrukking de veulens, de lammeren en de kuikens op hun boerderij had be wonderd, had zij haar herhaaldelijk op de inkomsten mogen „de stroppen" worden be taald. Geen giften maar borgstellingen. Het borgstellingsfonds geeft geen giften, maar borgstellingen, na behoorlijk onder zoek. Het fonds moet niet zijn een ambte lijk apparaat, maar een stichting, die be stuurd wordt door lieden, die zich aan deze zaak con amore willen wijden. In elke deel nemende gemeente in Rijnland zijn door hot gemeentebestuur personen aangewezen, die eerlijke en betrouwbare inlichtingen ver strekken. Het fonds tracht ook regelingen te treffen met crediteuren, daarbij de belangen van beide partijen in het oog houdende. Het verstrekt adviezen enz. enz. De middenstandsorganisaties kunnen in de kosten hieraan verbonden door eon jaarlijksche subsidie bijdragen. De hulp wordt verstrekt aan georganiseerden en niet-georganiseerden. Dat geschiedt om den woeker te bestrijden, waarvan op het oogen- blik vele kleine middenstanders het slacht offer worden. Spr. gaf eenlge voorbeelden en verhaalde van een zeker bureau te Schie dam, dat kans heeft gezien in vijf jaar tijds twaalf maal van naam te veranderen, aan welke praktijken nu een eindé is gemaakt door ingrijpen van de justitie. Spr. deelde tal van gevallen mede waar in het Rijnlandsch Borgstellingsfonds hulp heeft kunnen verleenen (verlaging van hy potheekrente en aflossing, huurverlaging, regelingen met crediteuren, borgstellingen aan moreel en financleele credietwaardigen. allerlei vormen waardoor ook faillissemen ten zijn voorkomen.) In tal van plaatsen zijn deze borgstel lingsfondsen thans in wording, hetgeen met het oog op de liquidatie van het Nat. Crisis- comité mede van groot belang is. Nadat spr. nog vele bijzonderheden aan de hand van den stichtingsbrief van het Rijnlandsch middenstandsborgstellingsfonds had toegelicht, besloot hij met de opwek king ook voor Noordholland-Noord een zoo danig fonds op te richten. Bij de werking van het fonds moet vooral gelet worden op hulpverleening aan middenstanders, die dit ten volle verdienen. Dr. Hofstee bracht den spreker dank voor zijn heldere uiteenzettingen. Vragen gesteld. De heer L 0 v 1 n k, burgemeester van Anna Paulowna, vroeg of een noodlijdende gemeente van den minister toestemming zal kunnen verkrijgen om gelden voor een borgstellingsfonds op de begrooting te zet ten. De heer d e n D a s te Bergen vroeg in lichtingen over het terugbetalen van de voorschotten en voorts wenschte spr. de meening van den inleider te weten over de vraag of de afwikkeling der zaken niet stug zal werken, als er een centraal punt te Alk maar wordt gevestigd met afdeelingcn in andere plaatsen. De heer Viess i iv g (middenstands- vereen. Texel) vroeg naar de rente voor te verleenen credieten. Spr. had gehoord van 8 wat hij zoo hoog vond, dat steunbe- boevenden niet kunne?} vragen om een voorschot De heer B 0 s k e r (Wieringenj vroeg of alle leden der middenstandsorganisaties moeten bijdragen voor shet fonds, zooab door inleider was aangegeven. De heer Stunpel. (Hoorn) vond het onjuist, dat den georganiseerden midden stand om een contributie zal worden ge vraagd, terwijl zoovele middenstanders zich niet wenschen te organiseeren en ook deze zullen kunnen worden geholpen. Voortgaande, zei spr., dat de boerenleen banken (georganiseerd bij de centrale te Eindhoven) geen voorschotten mogen geven als bedoeld. Spr. betwijfelde, dat alle burgemeesters voldoende bekend zullen zijn met de interne zaken van vele middenstanders, zoodat zij kwalijk adviezen zouden kunnen geven aan een borgstellingsfonds zooals de inlei der had gewenscht. Spr. bepleitte het oprichten van hulpban ken op onderscheidene plaatsen. Antwoord van den inleider. Op de vraag van den heer Lovlnk ant woordde de heer van Aggelen met een verwijzing naar een mededeeling van den commissaris der koningin in Zuidholland, da) er aan gewerkt wordt, om van den mi nister de beoogde toestemming te verkrij gen. Spr. geloofde, dat de zaak wel in orde zal komen. Tot den heer Den Das zei spr., dat het borgstellingsfonds alleen aan credietwaar digen (vooral moreel) mag leenen. thee gevraagd. Zij was beschaafd; de zoons gedroegen zich voorbeeldig en dus kon er geen bezwaar bestaan tegen deze kennis making, ofschoon de dames Lang er toch niet bijzonder mee ingenomen waren. Mr. Morton, de vader, was in droevige omstandigheden gestorven. Hij had schul den nagelaten en de oudste zoon was heel dankbaar geweest dat hij een plaats had gekregen als klerk op het kantoor van mr Burford, een zaakwaarnemer met een goe de praktijk onder de notabelen daar in den omtrek. Frank Morton bezat nu niet zooveel ta lent of ondernemingsgeest, maar hij was betrouwbaar, werkte methodisch en nauw keurig en zoo was hij steeds in dezelfde betrekking gebleven, met dit onderscheid dan, dat hij het, door den tijd, van tweeden tot eersten klerk had gebracht. Deels uit natuurlijken aanleg, deels onder den druk van zijn verantwoordelijkheidsbesef was hij altijd een ernstige, bezadigde jongen geweest, die door zijn tijdgenooten ge woonlijk werd uitgemaakt voor een „bra ven Hendrik" of een „houten Klaas", om dat hij immeis niet uitblonk -oor leven digheid van geest of ondernemingszin Hy had steeds allereerst rekening gehou den met zijn moeder en broer en zijn uit spanningen waren dan ook van zeer gema tigden bezadigden aard. hij was hd van een schaakclub, hoorde tot een vereeniging en maakte deel uit van het kcor. Hij was een nuttig, ofschoon geen vooraanstaand lid van het koor van de kerk van St. Basil en °en nauwgezet er ijverig 7rnrl leeraar van de minst levendige jongens. Voor het grootse deel van het wereldje te Hurminster was hij bijna onzichtbaar; te genover de rest al van heel weinig betee- kenis. Zelfs zijn moeder was veel minder ver vuld van hém dan van zijn broer Charles, die veel knapper van uiterlijk, veel amu santer cn levendiger was, maar op wien veel minder te rekenen viel. Toch was er één persoontje, voor wie hij alles beduidde, namelijk voor Mary Mars hall met haar lieve bruine oogen en haar zachte stem. Zü voelde zich de gelukkigste ter wereld, toen ze het na twee jaren van nu en dan eens een uitnoodiging op de thee en een wandelingetje naar den avonddienst in de kerk eens waren geworden, dat ze trouwen zouden, zoodra hij verhooging van salaris zou hebben gekregen en Char- lie in staat zou wezen, zijn moeder te steunen. Sinds dien tijd had Mary zich steeds verheugd op dit vooruitzicht en de pri vileges, die het vast verleende. Ze had er plichtsgetrouw de misses Lang van op de hoogte gebracht, die er niet voor waren, maar er toch niets tegenin konden brengén, zoolang haar leerlingen (of dit hielden ze er tenminste voor) er niets van vermoed den. Zoo werd de omgang op de Zondag avonden drukker en in de vacanties, die 't onderwijzeresje zonder tehuis altijd op school was blijven doorbrengen, terwijl ze dan een oogje hield op eventueele schoon maak van de lokalen, had zy toCh ook me- n'g aangenaam uurtje doorgebracht in ge- srhap van de vriendelijke, oude mrs orton, die, al had zij dan ook van harte gewenscht, dat Frank wat langer had ge wacht en een meisje met geld had ge*0' zen, dit nooit had getoond aan Mary, die ze was gaan lief krijgen als een dochter Frank en zü hadden in het eerst ge* meend dat ze maar twee jaar geduld had den behoeven te hebben. Charles had 'n be trekking als klerk op een kantoor in ecn reederij in Westhaven, een kleine zeeplaats, op een afstand van ongeveer twintig nW" len, en zijn moeder was al van plan "e huishouden voor hem te gaan doen, ij*" hij zijn voorgenomen huwelijk aankondig de met de dochter van den kapitein en eigenaar van een klein handelsvaartuig- Het paar te Hurminster moest de plan* nen uitstellen tot een verdere promotie, e in plaats dat hij zijn moeder hielp, M®P hij al heel gauw bij haar aan om ateu voor zijn gezin. Toen deed zich een nieuwe tegenapoe voor. Charles was ziek geweest en werd herstel door zijn schoonvader meegenom op een zeereis. In het Kanaal had een aanvaring plaats en allen aan boo van de „Emma Jane" hadden schipör' geleden. De assurantie dekte niet het g del ijk verlies; er kwamen schulden aa". licht en er bleef de weduwe met de kinderen niets anders over, dan de lei van een pension op zich te nemen, w haar vader zijn geld had belegd. De opvoeding van de kinderen en groot deel van de kosten voor hun 0 houd kwam ten laste van hun oom r. alweer moest zijn huwelijk uitgesteld den. (Wordt vervolgd-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6