iBuitenland tBinnenland Jledüs<iaken ALKMAARSCHE COURANT »»n VRIJDAG 7 FEBRuAt>, Geraffineerde oplichting. In het Andalusische plaatsje Rus is het naar aanleiding van een syndicalistische propagandavergadering tot bloedige vecht- partyen gekomen tusschen politieke tegen standers. Het raadhuis van Rus werd door linksch-radicalen onder hevig pistoolvuur bestormd. Omtrent het aantal slachtoffers zyn nog geen berichten ontvangen. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Koopman en Br. en later weer een idem tegen Br. met Koopman als getuige. Pleiter noemde dit kras! Eerst is Koopman verdachte en later notabene kroongetuige. Voorts ontkende pleiter dat verdachte een comediant zou zijn. Integendeel maakte hij op deze zitting een goeden indruk. Uit geen enkele aanwijzing kon worden geconclu deerd, dat verdachte hier een rol had ge speeld. Ook 't strafblad van verdachte ziet er zoo afschrikwekkend niet uit Het bewijs noemde pleiter heel slapjes en de verdediger kon zich niet voorstellen dut verdachte op de verklaringen van dergelijke getuigen zal kunnen worden veroordeeld, reden waarom pleiter dan ook met vertrou wen vrijspraak concludeerde. De officier repliceerde, merkte op, dat de verdediger volkomen op de hoogte was gebracht van de raadselen in deze zaak. De officier gaf toe, dat een officier wel eens moet doen, wat hij niet prettig vond, maar men moet van den nood soms 'n deugd ma ken. De verklaringen van de gewraakte getuige noemde de officier stevig gefun deerd. Tenslotte wees de officier nog op den persoon van Br. en bleef bij zijn eisch persisteeren. Pleiter dupliceerende becritiseerde op nieuw het gebruik maken van de z.g. kroon getuigen en vermeende dat dit systeem wel in puin zou vallen. Ten slotte verwachtte pleiter, dat de rechtbank nooit tot de overtuiging zou ko men, dat de schuld van verdachte bewe zen was en verdachte bleef op vrijspraak aandringen. Uit het publiek riep een vrouwenstem (zw. Leen): dag Willem! Behandeling voor de Haarlemsehe rechtbank. Vei wel vaker wordt toegepast en d" op kermissen te zien is. ook De koopman uit Rotterdam erk alles maar een truc was. Zijn dat ten had hü aanvankelijk in den r<1»ch. laten, dat hü werkelijk valsch Keld®*11 Sa maar na de demonstratie in IJmmma«kte nen de ander te begrijpen, hoe d* den steel zat. v°ttt Toen het drietal in contact kwam Rotterdamschen koopman, deed d voor als een Pool. Hij sprak u?n Duitsch en de kellner moest bij de iw""1 kingen met den aannemer als tolk f Pre" ren. Later ontdekte de kellner, dat 1®ee* een Rotterdammer was 'en V1 Nederlandseh kon spreken. °*i*nd Zes jaar geleden hebben de kellner aannemer in relatie gestaan met die ook z.g. valsche bankbiljetten en die door de Amsterdamsche reeTlf^ tot zes maanden gevangenisstraf waf oordeeld wegens oplichting. Ver- In zijn requisitoir zeide de Officie» A. R. Andringa, dat de oplichting op' mr' zelf zeer eenvoudig was, maar niet d Z'Cil nier waarop zij gepleegd was. Tegene aannemer, die steeds als bemiddelaar t schen de „club" en de slachtoffers was getreden, eischte hij acht maanden ffev!P' genistraf en tegen den kellner en den kooü' man zes maanden gevangenisstraf. De verdedigers, mrs. J. K. M. Mathals,, en W. Loeb uit Amsterdam en mr. W. uit Haarlem, vroeger op juridische grond'6' vrijspraak, subsidiair clementie en uit de preventieve hechtenis; welke ha bijna vijf maanden heeft geduurd. De rechtbank achtte hiervoor geen fe men aanwezig en bepaalde de uitspr»«w 20 Februari SCHOONDOCHTER MISHANDELD EN OPGESLOTEN. mM*—. ONGEREGELDHEDEN TE KARLSBAD. De Sudetenduitsche partij heeft, aldus het Duitsche Nieuwsbureau, Donderdag in alle districten van den kieskring Karlsbad werk- loozenbetoogingen georganiseerd, waarin afgevaardigden der partij zouden spreken over den strijd der Sudetenduitschers. In bijna alle plaatsen, met uitzondering van Egor, waar de meeting werd ontbon den, hebben deze betoogingen een rustig verloop gehad. Te Karlsbad was de betooging, welke Don derdagochtend zou worden gehouden, pas Woensdagavond verboden geworden „ter verzekering van de openbare orde en vei ligheid". Niettemin waren Donderdagochtend eeni- ge personen opgekomen, die door de politie werden verspreid. Tien personen werden gearresteerd, doch later weer losgelaten. Een der afgevaardigden van de partij heeft een protesttelegram gezonden aan den mi nister van Binnenlandsche Zaken. Volgens een mededeeling van de Sudeten duitsche partij zyn verscheiden personen licht gewond. KARDINAAL SINCERO t. Kardinaal Luigi Sincero is hedennacht te Rome om 3 uur in den ouderdom van 65 jaar overleden. ROUWBETOOGING VOOR GUSTLOFF. Aan de grens van Zwitserland. Gisteravond is te Waldshut aan de grens tusschen Baden en Zwitserland een rouw en protestbetooging gehouden tegen den moord op Gustloff. Op deze betooging volg de een groote nationaal-socialistische demon stratie, waar de minister-president van Baden het woord voerde. De districts-oplei- dingsleider van dit gebied, die eveneens het woord voérde sprak over de eigenschappen van Gustloff als mensch en strijder der be weging en protesteerde, naar de „Alemanne" schrijft, uit naam van alle Duitsche volks- genooten tegen de opruiing van de men- schen door Joodsche en Marxistische provo cateurs. Spr. hoopte, dat dit nieuwe bewijs de wereld de oogen zou openen. Aan hel slot van de betooging word het Deutschlandlied gezongen. OVERSTROOMINGEN IN HET OOSTEN VAN POLEN. In het Wojwodeschap Polesie zijn ver scheidene rivieren buiten hun oevers getre den. De watermassa's hebben verscheidene bruggen en wegen vernield. Bij Plesczyki staan 500 boerenwagens, die op weg naar den markt waren en die zich thans in een gevaarlijke situatie bevinden. De boeren kunnen met hun wagens niet verder, daar de bruggen vóór hen zoowel als achter hun plotseling ingestort zijn. De autoriteiten nemen hulpmaatregelen. Het was een inbraak in optima forma, zei de officier, door afdruksels van een gummi hak in de verkladde boter, was verdachte tegen de lamp geloopen. Zijn collega's had men helaas niet te pakken kunnen krijgen en verdrachte draaide er nu alleen voor op. Hij deed zich nu voor als een z.g. zware jongen en de officier meende hem als zoo danig te moeten behandelen. Gerequireerd werd voor deze ernstige inbraak één jaar gevangenisstraf. Besloten werd de stukken in handen te stellen stellen van den rechter-commissaris voor nader onderzoek in verband met een reclasseeringsrapport. INBRAAK IN EEN GEMEENTEHUIS. Nu kwam een Inbreker in het ge meentehuis van Egmond-Binnen aan de beurt. Begeleid door rijksveldwachters werd binnengebracht de bekende 32-jarige vis- scher Willem Br., 'n forsch type, wonen de te Egmond-Binnen, verdacht van inbraak in het gemeentehuis van Egmond-Binnen, alwaar hij was ingedrongen met behulp van een valschen sleutel en alstoen uit de aan wezige brandkast had ontvreemd een bedrag van 70, 75 of 60 gulden, behoorende aan de gemeente en welk feit was gepleegd in den nacht van 26 op 27 Juli 1935. De brandkast was door hem eveneens geopend met een valschen sleutel. De smid A. J. Kareis werd den morgen na de inbraak op het gemeente huis ontboden, om het blijkbaar defect ge raakte slot na te zien. Ook had Kareis de brandkast bezichtigd, doch hij had daaraan niets bijzonders gemerkt. Later werd de door Br. gesloten brandkast geopend met een sleutel, die burgemeester Bos in zijn be zit had. De getuige Simon Hendrik Koopman, chauffeur te Alkmaar, die reeds terecht stond wegens aanrijding te schagen en die thans ook is gedetineerd is in de je zaak ook als getuige gehoord. Van de inbraak zelf kon hij alles vertellen, want hij was dien avond met B. naar het gemeente huis gegaan. Het was Vrijdag vóór Hoever kermis. Zij zijn met behulp van een sleutel binnengedrongen. De deur vóór de brand kast werd geopend met een sleutel, die in de deur stak en daarop had getuige de brandkast geopend met een sleutel, waaraan zij met behulp van een electr. zaklantaarn wat hadden geprutst. (Heel gecompliceerd is het slot van de gemeentebrandkast blijk baar niet.) Verzuimen we niet mede te dee- len, dat de chauffeur Koopman eigenlijk smid is van zijn vak en dus met het maken en bijveilen van sleutels bekend was. Het geld is uit de kast gehaald en thuis bij B. is de buit gedeeld, getuige kreeg 1 32 voor zijn moeite. Vooraf is de deur van het raad huis weer met den valschen sleutel geslo ten. Verdachte ontkende pertinent, dat Koop man bij hem een huisvriend was. Vóór de Hoever kermis was hij nooit bij hem in huis geweest! en van de inbraak wist verdachte niets, waarop Koopman repliceerde, dat verdachte hem had overgehaald. Hü wist niet eens, waar het raadhuis stond. Ver dachte had, toen hij om steun kwam op de secretarie, de burgemeester met geld hoo- ren rammelen en wist dus, waar de brand kast stond. De ljurgemeester verklaarde, dat zulks wel mogelük was. De brandkast staat in de secretarie in gemelde kast. Verdachte zei dat de steuntrekkers één voor één in het lokaal worden toegelaten. Men staat op straat en als er één is gehol pen, gaat weer een ander naar binnen. Rechter, mr. Ubbens, merkte de kroon getuige Schoenmaker in krachtige bewoor dingen op, dat hü nu anders verklaarde dan voor de politie. Verdachte verklaarde geen verstand te hebben van loopers en sleutels, maar getuige Schoenmaker beweerde, dat verdachte dergelijke instrumenten wel degelijk in huis had. Op de vraag van verdediger, mr. de Groot, antwoordde get. Schoenmaker, dat het ge stolen bedrag pl.m. 75 was. Voorts ont kende hg, dat hü zich direct na de inbraak in een nieuw pak had gestoken. Een andere getuige, de 34-jarige werk man Chr. Schouten, ook gedetineerd in het huis van bewaring als verdacht van in braak, kende verdachte Br. nog van vroe ger en deelde mede,, dat Br. een zaakje op het oog had en later had gezegd, dat hü met een ander uit Alkmaar, de sleutels had geleverd, in het gemeentehuis van E>;,r,.- Binnen had ingebroken en 60 gulden had buitgemaakt. Hü zei er nog bü, dat het tof was! De president wees er dezen getuige op, dat hü eerst anders had verklaard en ver dachte zou hebben gezegd, dat hü voor nemens was met een door hem niet genoem den Alkmaarder in te breken in het ge meentehuis te Egmond aan den Hoef. Verdachte zei, ik heb Schouten gesproken na de Hoever kermis en toen hebben zij de inbraak besproken, waarvan in de courant melding was gemaakt. Willem Br. zeide voorts, niets van de inbraak te weten. Schouten had het heele verhaal gehoord van Koopman, die zelf had beweerd, de inbraak te hebben gepleegd. Hü had nóg meer tips gekregen. Verdachte bleef volhouden, niets met de inbraak rit te staan te hebben gehad. Zwarte Leen, dat is de vrouw, met wie Broek concubincert, had ook gezegd, dat gekonkel niet in huis te willen hebben. Na het verhoor van getuige Schouten kreeg de officier het woord, die zich hield aan de verklaring van Koopman en Schou ten, waaruit de geheele toedracht der in braak voldoende wordt opgehelderd. Het bleek voorts, dat Broek reeds het plan van de inbraak reeds behoorlijk had voorbereid. Deze had zün roeping gemist, hij had acteur moeten worden, zei de officier. Het feit werd alzoo wettig en overtuigend bewezen en mede in verband met de ante cedenten van Br., die een goede bekende is van de justitie, requireerde de officier 2 jaar gevangenisstraf. Verdachte bleef volhouden onschuldig te zün. Mr. de Groot gewaagde van de raadselen in deze zaak en bracht ter sprake eens een dagvaarding te hebben ontvangen tegen Voor de Haarlemsehe rechtbank dien de gisteren een zaak tegen een aan nemer en een kellner uit Amsterdam en een koopman uit Rotterdam, die het vorige jaar eenige personen op een ge raffineerde manier hebben opgelicht Zü lieten voorkomen alsof zü valsche bankbiljetten konden maken en wisten in contact te komen met een slager uit Am stelveen en een koopman uit IJmuiden, die er wel wat voor over hadden, als zü deelen mochten in de rüke winsten, die de valsche bankbiljettenmakerü zou opleveren. De slager ontmoette het drietal in een café in Amstelveen. De aannemer trad op als leider van de „Club" en liet tevens doorschemeren, dat hü een berucht smok kelaar in opium en cocaïne was, die het bevel voerde over een zestigtal smokke laars. De slager was door deze verhalen reeds zoo geïmponeerd, dat hü verzocht om een demonstratie. Dat wilde de „club" graag doen, als de slager tien gulden wilde geven voor aankoop van eenige noodzake- lüke cemicaliën. De slager gaf tien gulden en eenige dagen later werd de demonstratie gehouden in zün woning. Het drietal ver scheen met een groote koffer vol fleschjes en potjes en na een paar uur haalde de Rot- terdamsche koopman, die aan den slager als een Pool was voorgesteld, een zooge naamd valsch bankbiljet, dat inderdaad niet van een echt was te onderscheiden, te voor- schün. De slager wist natuurlük niet, dat het biljet inderdaad echt was. Het ver spreidde een eigenaardige geur. De „Pool" had het n.L in kruidnagelolie gedrenkt! Dat wist de slager evenmin! Hü was zoo ge ïmponeerd, dat hü een tüdje later 1 300 aan de „cluh" gaf. De aannemer had hem ver teld, dal dit geld noodig was om een spe ciaal preparaat uit Rusland te laten komen. Van dit zeldzame preparaat bestond nog slechts een kleine hoeveelheid en als men deze niet spoedig aankocht, zou het voor altüd afgeloopen zün met de bankbiljetten makerü! Bovendien moest in België een nieuwe drukpers aangeschaft worden. De slager had een kennis, een koopman uit IJmuiden, die vaak spiritus smokkelde. Deze werd ook in kennis gesteld met het bestaan van de „club" en toen hü hoorde, welke fabelachtige sommen er te verdienen waren, wilde hü graag meedoen. Twee maal heeft de „club" daarna een demon stratie in zün woning te IJmuiden gegeven en de koopman was daardoor volkomen overtuigd, vooral toen de aannemer nog vertelde, dat een rüke boer uit Ouderkerk 20.000 in de zaak had gestoken. Na de tweede demonstratie had de koop man gevraagd, voor hem een biljet van 10.000 te maken. Dit was echter niet door gegaan. omdat hü dan zelf een dergeiyk biljet beschikbaar moest stellen, hetgeen hem op dat oogenblik niet mogelük was. De slager en de koopman kregen van den president een geduchte schrobbeering, om dat zü zich met deze zaak hadden ingelaten. Feitelük hebben zü meer schuld dan de verdachten, want die hebben nooit de be doeling gehad valsche bankbiljetten te ma ken. De slager en de koopman hadden er echter geen bezwaar tegen, dat de Staat voor groote bedragen benadeeld zou zijn geworden. De koopman uit IJmuiden had argwaan gekregen, toen de aannemer voor een proef even een biljet van 40 afstond, dat hü echter direct weer terug moest hebben. De koopman vond dit vreemd, want iemand, die zelf geld kon maken, keek toch niet op 40. Hy ging naar den Rijksveldwachter te Velsen, die natuurlyk veel belangstelling toonde voor de „club". Hy sprak met den koopman af, dat hij lid zou worden, natuurlük met de bedoeling om achter de geheimen van de „club" te komen. Dat gelukte ook, want men was gaarne bereid, voor het nieuwe adspirant- lid een demonstratie te geven. Daarby ging men zoo geraffineerd te werk, dat de veld wachter werkelyk een oogenblik geloofde, dat er een valsch bankbiljet gemaakt werd. Een dag daarna werden de drie verdach ten gearresteerd. Twee bankbiljetten van f 25 werden in beslag genomen, die bei de echt bleken te zijn. De politie be greep eerst toen, dat hier geen sprake was van valschmuntery, maar van een truc, om goedgeloovige lieden op te lichten, welke In den avond van 6 November j.L, tegen elf uur trof de veldwachter J. Toxopeüs te Meeden de 27-jarige Antje Hassink, «a ietwat achterlyke vrouw, zwervend m> Zij was verhongerd en verkleumd, Bad nauwelyks kleeren aan en was bloedend in het gezicht verwond. Hy nam de vrouw mee naar het gemeen, tehuis, gaf haar te eten en te drinken u wist haar tot praten te brengen. Zy verklaarde, dat zy was uitgebrofe uit het schapenhok, waarin haar schoot- moeder, de 63-jarige Catherina H. te Meeden, thans gedetineerd, haar sous dagen achtereen opsloot zonder eten of drinken, zonder licht en lucht, vol vuil De arme vrouw was zoo vermagerd, dat zij een geraamte geleek en dr. Engelhardt die haar in het academisch ziekenhuis had onderzocht, verklaarde, dat hy nog nis. mer t>n geval van dergelyke vermagering had gezien. Verscheidene getuigen verklaarden voor de rechtbank te Groningen, dat reeds lang in Meeden bekend was, hoe slecht deze schoonmoeder voor haar eenigszins achter lyke schoondochter was. Enkelen hadden wel eens gezien, dat de jonge vrouw werd geslagen met een klomp en in het hok, dat gegrendeld was, werd opgesloten. Verdachte ontkende het haar ten laste gelegde. Zy behandelde Antje omdat rij idioot was. zooals zü zeide, als een kind van vüf jaar. Maar mishandeld of opgeslo ten had zy haar niet, Antje ging vanzelf in het hok, en een grendel zat er niet op. Veldwachter en getuigen verklaarden ech ter anders. De officier van justitie, mr. van Groe* newegen, achtte het ten laste gelegde, we- derrechtelyke vrüheidsberooving en mis handeling, bewezen en eischte een jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Stoel, was van oor deel, dat het bewys niet was geleverd, en de rechtbank de vrouw dus niet kon ver- oordeelen. vroeg vrijspraak. GEKNOEI MET AUTOBANDEN. Een gevaar voor den In „De Chauffeur" vestigt de heer P°^" man de aandacht op een ernstig cn gevaar- lyk geknoei op het gebied van autoban den, dat by het groote deel der gebruW1 niet bekend zal zyn. j „Het komt, zoo schrijft hü, n.L vee'v7> dig voor, dat partyen banden, door de briek zyn afgekeurd als zynde ondeufWj lyk door foutieve fabricage of venwjjj banden, door z.g.n. ramshandelaren wor*" opgekocht, met de verplichtingen dat niet in het land van fabricage mogen ven. De fabriek volstaat dan soms slypen van serienummers of een s ,g Clearance, Défaut aspect of Sekunda op desbetreffende banden, doch ook (z0?v!jek reeds zag) verlaten vele banden de i«^ door het toestoppen van douceurs j» genoemde maatregelen, terwyl veelal staan wordt met een stempel op de king. Het laat zich indenken, dat co ander door de lage pryzen mis jn werkt op het publiek, dat zoon 8 origineele verpakking voor 10° pc VT. trouwbaar taxeert volgens het me wyl, een uitzondering daargelaten, ,n de banden door hun onbetrouwbare ernstig gevaar zün op den weg. jgjgjc- om den invoer verboden te krijgen, ten tot heden en daardoor bestaan zaken in Nederland, welke V?)5 toefen«n* genoemde banden haar bedrijf u'ver- en gebrek aan vakkennis is de oei ontschuldiging voor den be »n-ong«lult delaar. Dat reeds menig au ge- foorzaak onbekend) op rekening is noemde banden kan worden g®s een vaststaand feit". VROUW VAN TRAP GEVALLE**' Aan haar verwondingen be* 1 In een perceel in de Wilhelminas van <*e Amsterdam is een 58-jarige v ge- trap gevallen. Toen een auto v waS zit neeskundigen Dienst ter plaatse reeds aan haar verw9PdinHen oV DE STAKING TE SMITHFIELD. De staking van het personeel te Smithfield duurt nog in vollen omvang voort. Donderdag hebben de stakers op het abattoir een massa- vergadering gehouden, waar besloten werd ge zamenlijk naar de havenwerken van Londen op te trekken en te trachten de havenarbeiders te bewegen tot aansluiting bij de staking. Daar de vakvereeniging der havenarbeiders de sta king der vleescharbeiders als onwettig be schouwt, hadden de stakers echter weinig suc ces. Onder sterke politiebewaking marcheer den zij later weer terug naar Smithfield, De aanvankelijke vleeschschaarschte, die de bei de eerste dagen van de staking in Londen merkbaar werd, is intusschen door een reorga nisatie van den toevoer bijna geheel opgehe ven. BLOEDIGE POLITIEKE BOTSING. BOTSING TUSSCHEN TREIN EN AUTOBUS. In Aguas Salienies (Mexico) is in de na- byheid van het station Tigre een autobus tegen een trein met vacantiegangers opgere den. Tien personen werden gedood, 27 ge wond, waarvan 10 zwaar. DE KOUDE AAN DE CHINEESCHE KUST. Voor Tientsin liggen twaalf voor het mee- rendeel Chineesche en Japansche stoom schepen en vele visschersvaartuigen vast in het pakys, dat op sommige plaatsen vele meters dik is. Verscheidene vaartuigen hebben door den druk van de ysmassa'e reeds ernstige havery opgeloopen. Op de schepen begint gebrek aan levensmiddelen merkbaar te worden. Met spanning wordt uitgekeken naar hulp van ysbrekers. ONGEREGELDHEDEN IN HAMAR. Tüdens een betooging in Hama, in Syrië, hebben de betoogers verscheidene winkels met steenen bekogeld. Troepen moesten in- grüpen om de orde te herstellen, waarbü het tot ongeregeldheden kwam, in den loop waarvan twaalf ag -nent van politie, acht gendarmes en ongeveer vyftion tot twintig soldaten, benevens een Fransche officier en een oppasser gewond werden. Omtrent het nauwkeurige aantal gewonde betoogers zyn nog geen berichten ontvan gen. BEBDRIEGERS VEROORDEELD. Vrouw gaf rich uit voor dochter van den Tsaar. De rechtbank te Exeter (Eng.) heeft gis teren het echtpaar Hardin, wegens bedrog veroordeeld tot vüf jaar gevangenisstraf. De vrouw, Olga Hardin, hrd vanaf 1931 in de graafschap Devonshire, met succes de rol gespeeld van de dochter van den vermoor den Tsaar Nikolaas. Met medeweten van haar man, gaf zü zich uit voor de laatste overlevende van het huis Romanof, waarbü zy erin slaagde by 'alrijke lieden een vry- wel onbeperkt crediet te verkrijgen met behulp waarvan het echtpaar een weelderig leven leidde. BABY ONTVOERD? Raadselachtig geval te Leuven. Groot opzien is te Leuven (België) ge baard door de raadselachtige verdwyning van een pasgeboren kind uit een groote kraaminrichting. Het verdwenen wicht is de slechts enkele dagen oude Jeanine Onbelets. Des nacht3 worden de kinderen, volgens het reglement der inrichting, steeds in een aparte zaal te ruste gelegd, opdat de moeders ook wat kunnen slapen. Omstreeks middernacht be merkte de dienstdoende zuster dezer dagen echter, dat het bedje der kleine Jeanine leeg was. Zy sloeg onmiddellük alarm, doch Jeanine bleek spoorloos verdwenen. Het parket stelt thans een onderzoek in, tot jiusver evenwel zonder eenig resultaat. Het kindje moet wel gestolen zün, hoewel het wonderlyk mag heeten, dat geen der zusters iemand in het gebouw heeft gezien, die daarvan zou kunnen worden verdacht. Ook kunnen de radelooze ouders niemand aanwyzen, die zich om de een of andere reden op hen zou willen wreken door hun kind te ontvoere- Meervoudige Strafkamer. Zitting van Dinsdag 4 Februari Nieuwe zaken. Drie zedenzaken. Na de uitspraken werden de deuren ge sloten en ook niet meer voor het publiek geopend. Berecht werden een drietal zedendelicten contra de gedetineerde P. IJ. H., wonende te Alkmaar, S. P. uit Schagen en C. V. uit Wester-Blokker, welke verdachten zich allen hadden te verantwoorden ter zake misdrij ven strafbaar gesteld by art. 247 wetb. van strafrecht. Van den laatsten verdachte werd de ge vangenneming gelast. Een roekeloos bestuurder. In de weer goed bezette middagzitting had de primeur op de zondaarsbank de ar beider Simon Hendr. K„ die thans uit an deren hoofde de gastvrüheid van den staat genoot. Hy stond dan terecht omdat hü op 17 Oct. te Schagen in de Molenstraat roeke loos en onvoorzichtig de 59-jarige juffrouw Geertje Roef, huisvrouw van den heer P. Breed, met een door hem bestuurd motor rijtuig had aangereden, niettegenstaande er ruimte genoeg was om ongehinderd voorbü te ryden. Mej. Breed bevond zich namelijk op het trottoir om winkels te kyken en werd als het ware door de auto opgeschept en een eind meegesleurd. Zy ontving daarby zoo danige kneuzingen en wonden, dat haar verpleging tot 3 November in een zieken huis te Den Helder noodig bleek. Door den verdachte werd de schuld van die aanrijding ontkend, doch het was dui- delijk, dat hy zich had bevonden op de lin- kerzyde van den ryweg, wat hem uiteraard zonder geldige redenen niet was toegestaan. Mej. Breed diende een flinke rekening in voor schadevergoeding ten bedrage van 170 gulden, waaruit kan blüken, welk een ruï ne de verdachte had veroorzaakt. Een hoo- gere schaderekening dan 150 kon echter niet in het proces worden gevoegdjpoven- dien moest die worden ingediend door den echtgenoot van de getuige, terwyl tenslotte er vermoedelük van dezen staatslogé wel niets zal zijn te halen. Heel gunstig staat mej. Breed er ten dien aanzien niet voor. Jan Breed, de zoon van de aangereden juffrouw, die moeder op den noodlottigen namiddag tot cavalier strekt, had de aanrüding gezien en kon bevestigen dat zyn moeder zich niet op den ryweg bevond. Agent Flapper, die de situatieteekening had gemaakt, verklaarde dat het trottoir waarop zich juffr. Breed bevond, voorzien was van een verhooging, wat de zaak voor den verdachte nog erger maakte. Ja, zei verdachte, dat mensch liep daar heen en weer! De officier releveerde het gebeurde op 16 October in de Molenstraat nog eens in finesses en kwam tot de conclusie, dat de schuld geheel was toe te schryven aan het roekeloos en onbesuisd ryden van den ver dachte. Het was wel wonder, dat de oude dame er nog zoo goed was afgekomen. Ver dachte, die thans gedetineerd is wegens een tegen hem bestaande verdenking van in braak, komt blykbaar uit een ruw milieu. Gevorderd werd ten slotte een maand hechtenis en ontzegging rijbevoegdheid voor den tijd van een jaar. Verdachte bleef volhouden onschuldig te zyn. Hy rijdt reeds jaren en had nog nim mer een ongeluk veroorzaakt. Een der inbrekers in de Zuivelfabriek. De chauffeur Stefanus Adrianus H„ zwaar geboeid aangevoerd door twee forsche bri gadiers der rüksveldwacht uit Utrecht, al waar mynheer momenteel is gedetineerd zyn domicilie is feitelyk Amsterdam, bleek te zyn, een der deelnemers aan de gerucht makende inbraak in de Zuivelfabriek Nieuw Leven te 't Zand in den nacht van 31 Oct. 1 Nov. j.l De brandkast was, zooals later door ryksveldwachter Overhand werd ge constateerd, a la sardine opengescheurd en een bedrag, groot 403, benevens eenige pakken boter, ontvreemd. Bovendien was een ware ravage aangericht. De verdachte, die zooals gezegd, een der deelnemers was het inbrekerskwartet, he den te dier zake terecht staande, ontkende de brandkast te hebben geopend, doch wel had hy ontvangen 20 procent van de op brengst van dit succesvolle kraakje, plm. S. 70. t

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10