DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE OORLOG IN OOST-AFRIKA. Waf vandaag de aandacht trekt Ho. 33 Zaterdag 8 Februari 1936 138e Jaargang Eerste Kamer Algemeene beschouwingen Rijksbegrooting geëindigd. Redevoeringen van den minister-president en van minister Oud. Het Koningsmoord-proces. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnemen tsprys per 3 maanden by vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Ryk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTEN TI EN Van 15 regels 1.25, elke regel meer t 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handetsdruk- kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordaro C 9, postgiro 370G0. Telef 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. DEN HAAG, 7 Februari. Minister Colijn heeft weer één van die re devoeringen gehouden, waarvan hij het geheim bezit, uitmuntende door helder heid en stelselmatigen bouw en de aan dacht van begin tot eind boeiende. Een beschouwing over de politieke po sitie van het kabinet voerde hem tot de conclusie, dat deze weinig anders is dan de van het vorige kabinet-Colijn, dat op de crisis van Juli van het vorige jaar vastliep. Dat er weinig verschil tusschen ishier over althans schijnt eenstemmigheid te bestaan. Velen vragen zich zelfs af, of het niet hetzelfde kabinet is als dat vóór Juli. Toen mr. Mendels (s.d.) ironisch inter rumpeerde, dat de positie der regeering gelouterd is, vergeleken by vóór Juli, ant woordde de premier met eenzelfde ironie, dat een loutering bij een deel der Staten- Generaal waarschijnlijker is. Op den Am- sterdamschen katholiekendag intusschen is van die loutering weinig te bespeuren geweest, in zooverre als er nog steeds een groote ontevredenheid over de regeering bleek te heerschen. De hoop, waarin Z.Exc. uiting gaf, dat de commissie voor de on- derwijsbezuiniging erin slagen zal, een oplossing te vinden voor het vraagstuk der concentratie van bijzondere scholen, zal in breeden kring worden gedeeld, vooral, om dat, naar de leider der regeering terecht opmerkte, dit struikelblok op den weg naar een regeering op breede basis voor de verkiezingen van 1937 moet worden ver wijderd Het Plan van den Arbeid heeft de mi nister als staatssocialistisch afgewezen. Bovendien noemde hij een besteding van zeshonderd millioen in drie jaar aan open bare werken een utopie, gezien den tijd, vereischt voor een verwerking van de zestig millioen, aan deze regeering toege staan voor hetzelfde doel. Bestreed de pre mier het Plan op economische gronden (van koopkrachtverhooging ducht hij kost- prijsverhooging), minister Oud betoogde later, dat men den Staat niet het crediet ervoor wil geven. Het Rijk is er onlangs in geslaagd, vier-en-vijftig millioen cre diet van het publiek te krijgen voor gecon solideerde schuld, een niet onbrevredigend resultaat, maar tevens een resultaat, dat de beperktheid van het bedrag in aan merking genomen, tot bescheidenheid stemt. Tegenover de klacht, dat de regeering weinig doet om het bedrijfsleven op de been te houden, stelde minister Colijn, dat in de scheepvaartindustrie 7500 man meer land geen ongunstig figuur maakt ten werken dan drie jaar geleden en dat ons aanzien van het relatieve werkloosheids percentage, d. i. het percentage werkloo- zen, vergeleken bij het bevolkingstotaal. 's Ministers opmerking, dat devaluatie een slinksche loonsverlaging beteekent voor de arbeidende bevolking, moet den heer De Bruin van het R. K. Werklieden- Verbond niet aangenaam in de ooren heb ben geklonken. Ook oud-minister Steen- berghe kan zich dit aantrekken. Wie de valuatie willen, gaf de premier te kennen, moeten zeiven dan maar een nieuwe re geering vormen. Gemakkelijk zal hun dit niet vallen; men herinnert zich mr. Van Lanschot's opmerking, dat de devaluatie de politieke verhoudingen doorkruist. Z. Exc. erkende de nadeelen van 't par lementaire stelsel, nu het nit mogelijk is, een parlementaire regeering te vormen, maar bestreed krachtig graaf de Marchant et d'Ansembourg (N.S.B.), opmerkende, dat, wat deze wil, nog veel verderfelijker is dan die nadeelen. Als de groote waarde van het parlementaire stelsel beschouwt de regeeringsleider, dat het ons volk in staat stelt, zich te kanten tegen rechtsver krachting, en dat het aan de minderheid lementaire stelsel, nu het niet mogelijk is, zekere rechten laat, wat van de door de N.S.B. gewenschte diktatuur allerminst kan worden gezegd. Zijn dupliek eindigde Z. Exc. later met de plechtige verklaring, dat hij de jaren, die God hem nog schen ken zal, zich met al zijn krachten tegen het diktatoriale streven zal verzetten. Van minister Oud vernamen wij, dat de raming der middelen voor 1935 in haar ge heel juist is gebleken en dat, wat in de pers over de reisbelasting is gepubliceerd, op zijn minst voorbarig is. Over een ont- werp-reisbelasting heeft de regeering ad vies gevraagd o.a. aan organisaties van belanghebbenden, maar niet alle advi seurs hebben de geheimhouding in acht genomen, welke de regeering hun had op gelegd, en dat zulks 's ministers geneigd heid, om aan niet-officiëele instanties ad vies te vragen, niet verhoogt, is begrijpe lijk. Het departement onderzoekt de mo gelijkheid van een successie- en schen kingsbelasting van in het buitenland wonende Nederlanders. Mr. Van Lan schot's klacht, dat de tariefmachtigingswet zoo weinig wordt toegepast, beantwoordde de minister van financiën, door er aan te herinneren, dat wel van tijd tot tijd bij speciale wet invoerrechten op bepaalde ar tikelen ten behoeve van bepaalde indus trieën in ons land zijn verhoogd. Er is, zoo deelde Z. Exc. nog mede, geen tweede algemeene bezuinigingswet te verwachten. Wel onderzoekt de regeering, welke verde re versoberingen nog mogelijk zijn, en het resultaat hiervan zal bij de begrooting voor 1937 blijken. Bij de replieken zijn de heeren Van Lanschot (r.k.), De Savornin Lohman (c.h.), Van Embden (v.d.) en Mendels (s.d.) fiksch tegen graaf de Marchant van leer getrokken. De eerste vroeg hem o.a., wat de N.S.B.-senatoren zullen doen, als hun eed op de grondwet in conflict komt met hun eed aan den leider. Prof. Lohman verweet graaf de Marchant Godslastering, omdat deze het woord uit het Johannes- Evangelie, dat het licht schijnt in de duis ternis, maar de duisternis het licht niet be grepen heeft, toepaste op een politieke partij. Prof. Van Embden merkte op, dat men iemand, die aan een leider gebonden is, geen volksvertegenwoordiger kan noe men. Graaf de Marchant stelde het in zijn repliek voor, alsof de N.S.B. heelemaal niet streeft naar heerschappij door ge weld, wat mr. Mendels deed zeggen, dat het stelsel der N.S.B. zoo mooi schijnt, dat men er zijn schoonmoeder bij in den kost zou geven. Graaf de Marchant slaagde er niet in, tegenover deze aanvallen indruk te maken. Hij loochende verwantschap met het Duit- sche nationaal-socialisme, maar oogstte hiermee slechts een lachsucces. De algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting zijn thans geëindigd. ^Buitenland Regen belemmert krijgsverrich tingen. De aanhoudende regens, die slechts nu en dan voor enkele uren uitblijven, maken iedere groote oorlogsoperatie aan Noorde lijk zoowel als Zuidelijk front bijna on mogelijk. De gevechten in het gebied rond Hausien zijn verloopen tot afzonderlijke kieine acties, die echter uiterst bloedig in worstelingen van man tegen man verloo pen, zonder dat zij de eene of de andere partij bijzondere voordeelen opleveren. In de uren, dat het niet regent stijgen Italiaansche eskaders bommenwerpers op, die van groote .ioogte bommen werpen en dientengevolge slechts zeer- geringe suc cessen boeken, welke niet in verhouding staan tot de moeiten en de kosten. Aan het Zuidelijk front heeft zich in de provincie Bale een krachtige gevechtsactie ontwikkeld. De Abessinische troepen, onder leiding van Dedjasmatsj Bayene, wiens lgercorps Oostelijk aangeleund staat aan het leger van Ras Desta, doet hier hinder lijke aanvallen op de verbindingen van de Italianen tusschen Dolo en Neghelli. Zij zouden reeds 65 machinegeweren en 10 stukken geschut van de bergartillerie, die voor Neghelli bestemd waren, veroverd hebben. Ook in dit gebied zijn de Italiaan sche vliegers uiterst actief. Magalo is reeds tweemaal gebombardeerd. Het bombardeeren van de Zweed- sche ambulance. Prins Karei brengt rapport uit. Prins Karei van Zweden heeft in zijn kwaliteit van voorzitter van het Zweed- sche Roode Kruis in een zeer uitvoerig rapport een standpunt bepaald ten op zichte van het lot van de Zweedsche Roode Kruis-ambulance aan het Zuidelijke Abes sinische front. In dit rapport wijst hij o.m. met beslistheid de Italiaansche beweringen an de hand, volgens welke de ambulance in strijd met de Geneefsche conventie en tot schade van de Italiaansche oorlogsvoe ring misbruikt is. Eveneens wascht hij den leider van het Roode Kruis-station schoon van de tegen hem gerichte beschuldigin gen, volgens welke hij zijn plichten ver zuimd zou hebben. Voorts tracht prins Karei aan te toonen, dat de ligging der ambulance zoodanig is geweest, dat een beschieting geenszins beschouwd kan wor den als een gewoon gebeuren. Daarom kan er alleen de verklaring voor gegeven worden, dat de Italiaansche overval in verband staat met vergeldingsmaatrege len, die berust hebben op de ongegronde veronderstelling, dat hooggeplaatste Abes sinische militairen in de nabijheid van het Roode Kruis-station bescherming hadden gezocht. De auto's van de ambulance wa ren eerst achtergelaten, toen iedere poging ze mee te nemen, mislukt was. Treffende hulde aan den vermoor den koning Alexander. Aan den ingang van het paleis van justitie waren strenge maatregelen genomen de gis teren opgeroepen 80 getuigen te controlee ren. De eerste getuige was generaal Georges, die op het oogenblik van den aanslag te Marseille in de auto van den koning zat te genover koning Alexander. Op het oogen blik dat de generaal op het getuigenhekje toetrad stonden alle juryleden by wijze van hulde op. Vlug en zenuwachtig gaf generaal Geor ges een relaas van de aankomst van den koning. „De saamgestroomde menigte juichte den koning toe. Ik zat op de strapontin voor mi nister Barthou. De koning was ontroerd. Hy uitte er tegenover ons zijn vreugde over in Frankrijk te zijn en getuigde van zijn vriendschap voor het Fransche volk. Dat waren geloof ik zijn laatste woorden. Op dat oogenblik wendde ik het hoofd om ten einde naar het escorte te kijken. Ik hoor schoten, ik keer my om, de koning was op de kussens neergevallen met de oogen reeds half gesloten. Barthou scheen vreeselijk te lijden. Een man met een matte tint en te rugwijkende kin, klemde zich aan de auto vast, ik werp mij op hem, hij schiet eenige kogels op mij af in de borst en in de zijde. Ik zak in elkaar. Hij schiet nog en treft mijn in den arm. Ik verlies het bewustzijn en kom bij op de treden van de beurs, ern stig gekwetst". Generaal Georges verzamelt zijn gedach ten en gaat voort: „Eenige oogenblikken la ter blies koning Alexander den laatsten adem uit. Vergun zijn ouden wapenbroeder hem een laatste hulde te brengen. Hij was een dapper soldaat, een trouw bondgenoot, een vriend op wien men vast kon rekenen". De generaal herinnert vervolgens aan den oorlog in Servië en brengt een treffende hulde, aan het karakter van koning Alexan der. Hij was, zoo zegt hij, een vorst, die zijn volk was toegedaan, ridderlijk en goed. Frankrijk, dat door een tragischen slag van het noodlot hem op zijn bodem zag vallen, is het aan zichzelf verschuldigd zijn aan denken levendig te houden en hem in zijn gedachten te rangschikken onder zijn meest dappere en zuivere helden". Generaal Georges eindigt schier zonder een gebaar zijn verklaring die met eerbiedi ge stilte werd aangehoord. Den rug toekeerend aan de beschuldigden herhaalt hij zijn verklaring voor de vrou welijke tolk Petrowitsj, die ze vertaalt met een van ontroering trillende stem. De ge neraal legt den nadruk op de verwoedheid van den moordenaar, een verwoedheid en een koelbloedigheid waaraan hij de herin nering heeft behouden ondanks de sensaties van zijn wonden. Op dat oogenblik verzoekt mejuffrouw Petrowitsj, heftig snikkend, den president om verlof op te houden. Zij wordt door den tolk Tomitsj vervangen, wiens gelaat zijn beter beheerschte emotie verraadt. De beschuldigden zijn de eenigen die niet aangedaan zijn. President Loison brengt hulde aan gene raal Georges die nog verklaart: „Ik was ook verwonderd over de vaardigheid van den moordenaar, zeker een geoefend en be hendig man, gewoon aan dit soort schieten". Pospisjil staat op en verklaart: „Ik heb niets aan te merken op deze heele verklaring". Raitsj bepaalt zich er toe te verklaren: „Ik ben 'niet in Marseille geweest". Luitenant-kolonel Fiollet, die te paard voor het koninklijke rijtuig uit reed ver klaart, dat hij, een man op den koning zien de schieten hem sabelhouwen toediende. Men vertaalt deze verklaring voor de be schuldigden, die niets antwoorden. Een an der officier van het escorte geeft een gelijk luidend relaas van den aanslag. De president herinnert er aan dat de der» de getuige, de agent Galli, onlangs aan zijn wonden is overleden. Verwacht wordt dat het getuigenverhoor Maandag zal zyn afgeloopen en dat de uit spraak Dinsdagavond zal vallen. BRAND VERNIELT TIEN HUIZEN. Een ernstige brand te Dalgamoen (Egypte) heeft tien huizen in de asch gelegd. Verschei dene personen bekwamen verwondingen. ERNSTIGE BRAND IN REG1MENTS- STALLEN. Een felle brand is uitgebroken in de paarden stallen van het regiment uhlanen te Kowno. Tal van soldaten bekwamen ernstige brand wonden, 30 paarden kwamen in de vlammen om. ERNSTIGE GRIEPEPIDEMIE IN CALIFORNIE. Uit Napa (Californië) wordt gemeld, dat daar gisteren alle scholen zijn gesloten in verband met een hevige griepepidemie ten gevolge waarvan het eerste slachtoffer, een 15-jarig jongmensch, is te betreuren. De scholen te Oakland en Redwood City zijn eveneens gesloten. NA DEN MOORD OP GUSTLOFF. Het Duitsche Nieuwsbureau publiceert het volgende bericht uit Davos: Met het oog op de pogingen van een aantal Zwitsersche bladen de verantwoordelijkheid voor de gevolgen van de vroeger gepleegde op ruiing van de hand te wijzen, is het feit opmer kelijk, dat dreigbrieven aan de weduwe en de partijgenooten, die in nauw contact stonden met Gustloff, in grooten getale uit Zwitser land ontvangen worden. In een dezer brieven wordt de Joodsche moordenaar de „Zuid- Slavische Wilhelm Teil" genoemd. Door deze dreigementen wordt de verden king sterker, dat Frankfurter geestverwanten had en dat de kwestie van de beweegredenen van de daad nog zeer veel opheldering noodig heeft. NIEUWE BOTSINGEN IN HAMA. Zeven dooden. Naar uit Beiroet gemeld wordt, is het in Hama (Syrië) wederom tot botsingen geko men, waarbij 7 personen werden gedood. Militairen hebben het vuur moeten openen op studenten, die betoogingen tegen de nieuwe verordeningen van de Syrische regeering op touw hadden gezet. SNEEUWSTORM IN BALTISCHE LANDEN. Over geheel Gallia blijft een gewéldige sneeuwstorm woeden. De spoorlijn Dau- gavpilsKrustpils is door de sneeuw ge blokkeerd. De sneeuwlaag heeft hier een dikte van 2 M. bereikt. DE OVERSTROOMINGEN IN ALABAMA. Tweehonderd personen, die door het hooge water in moeilijkheden waren geraakt, zijn gister door personeel van het Amerikaansche Roode Kruis, dat gebruik maakte van kleine roeibooten, naar veiliger plaatsen overge bracht. Er zijn wederom eenige personen om het leven gekomen. ONTPLOFFING IN FILMATELIER. Twee dooden. In het filmatelier „Orfelo" in Barcelona, waar de Spaansche film „Maria de la Hoz" werd opgenomen, is een hevige ontploffing ontstaan. Het filmatelier is volkomen vernield. Twee personen werden gedood, een derde levensgevaarlijk gewond. De materieele schade is zeer groot. PREDIKANT VEROORDEELD. Omdat hij opkwam voor de joden. De speciale rechtbank te Brunswijk ver oordeelde den predikant Georg Altahns tot zes maanden gevangenisstraf, daar hij zijn catechisanten had verzocht „niet deel te nemen aan het anti-semietisch ge schreeuw" en God had gebeden, „het arme vervolgde Joodsche volk te beschermen". HET BRITSCHE BEWAPENINGS PROGRAM. De Daily Tel. meldt, dat het nieuwe Brit- sche bewapeningsprogramma niet minder dan 300 millioen pond sterling zal kosten. De regeering aldus het blad heeft be sloten tot verdere bespoediging der bewa pening, zoodat einde 1939 het grootste deel van het program ten uitvoer zal zijn ge legd. Het eerste deel van het 4-jarig pro gram zal door middel van schatkistpapier worden gefinancierd, doch na 1% jaar zal het aangaan van een bewapeningleening noodig zijn. De debatten in het lagerhuis zullen waar schijnlijk beginnen in de tweede week van Maart. BLOEDIGE POLITIEKE BOTSINGEN IN SPANJE. In verschillende Spaansche plaatsen is het tot bloedige botsingen gekomen tusschen politieke tegenstanders, waarbij in totaal 4 personen werden gedood en 8 ernstig ge wond. Te Igwzo ontstond een straatgevecht tus schen linksche en rechtsche groepen. Een fascist werd gedood, 5 personen o. w. een politiebeambte, gewond. Te Corda Della Grorta trachtten stakende arbeiders de politie te ontwapenen. Er ont stond een vuurgevecht, waarbij drie dooden vielen, terwijl drie andere personen zwaar werden gewond. Tenslotte is bij een kiesvergadering in de provincie Stelyla Manca een lid der katho lieke volksactie door links radicalen neer geschoten. Uit het parlementaire leven. (Arti kelen). Holland's stedenschoon in praat en prent. (Artikelen). Hedenmorgen is prinses Juliana te Garmisch-Partenkirchen aangekomen, om aldaar de winterspelen te bezoe ken. (Laatste berichten). Bij een feilen brand te Amsterdam zijn 8 personen om het leven gekomen. (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste berichten.) AARDVERSCHUIVINGEN TE GRENOBLE. De aardverschuivingen, die sedert eenige dagen plaats hebben in de nabijheid van Villiers te Grenoble, hebben thans den berg Hatit geheel verwoest. Millioenen kubieke meters aarde naderen langzaam de oevers der kleine rivier die in de onmiddellijke nabijheid stroomt, alles vernielend wat op hun weg staat. Van een complex van 15 huizen staan er nog slechts 2 overeind en ook deze zijn zwaar beschadigd. Het geheele dorp moest worden ontruimd. De bevrijding van 5 ge zinnen baart eenige moeilijkheid doordat de eenige toegangsweg tot hun woningen door aardmassa's versperd is. De menschen verkeeren echter niet in le vensgevaar. SNEEUWSTORM IN ZWEDEN. Over geheel Zweden is een sneeuwstorm losgebarsten, die groote schade heeft toege bracht aan de verbindingsmiddelen. In het Noorden des lands is de temperatuur ge daald tot 40 graden onder nul. SLECHT WEER IN ZÜID-SLAVIE. In Kroatië woedt buitengewoon slecht weer, tengevolge waarvan de spoorweg verbindingen ten zeerste te lijden hebben. Het telegraaf- en telefoonverkeer is reeds sinds twee dagen verbroken. HET VERDER ONDERZOEK IN DE ZAAK-LINDBERGH. Gister hebben bewoners van Pittsfield ont huld, dat een detective uit New-York hun vra gen heeft gesteld over het doen en laten van Dr. John F. Condon in de bergen van Berkshire in 1934. De detective zou optreden op last van den gouverneur van New Jersey, Hoffman; het is mej. Hobbs uit New-York, Zij heeft ver scheidene dagen in Birkshire doorgebracht. HOOISCHUUR VERBRAND. Een man in de vlammen omgeko men, vier anderen zwaar gewond. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is een ernstig brandongeluk gebeurd in Oost- Opper-Silezië. In een hooischuur tusschen Dorob en Koenigshuette hadden verscheidene dakloozen een slaapplaats gezocht. Door on voorzichtig omgaan met lucifers vlogen de groote voorraden in de schuur opgeslagen stroo in brand, zoodat in een oogwenk het geheele gebouw in lichterlaaie stond. De brandweer slaagde er na hard werken in zes der opgesloten ongelukkigen uit hun benarde positie te bevrijden. Vier hunner moesten met zware brandwonden in het ziekenhuis worden opgenomen. Onder de overblijfselen van de schuur vond men later het geheel verkoolde lijk van nog een zwerver. Men acht het niet uitgesloten, dat men bij het verdere oprui- mingswerk nog een verkoold lijk zal vinden. !Rmnenland SMOKKELEN AAN DE ZUIDGRENS. Nieuwe smokkelartikelen. Door de smokkelaars schijnt weer een nieuw smokkelobject ontdekt en wel mode artikelen. Donderdagnacht wist de ambulanten- dienst uit Roermond op den rijksweg Weert Leende een luxe auto aan te houden, welke bij onderzoek bleek te bevatten voor een waarde van enkele honderden guldens aan frauduleus ingevoerde dassen. Auto en smokkelwaar werden in beslag genomen en tegen den vervoerder, zekere v. d. B. uit Eindhoven proces-verbaal opge maakt. De ambtenaren wisten onder Budel aan te houden 40 K.G. Belgische suiker en 150 K.G. Belgische tarwebloem benevens een 4- tal rijwielen. De marechaussee van Weert hield op het station aldaar aan zekeren K. wegens frauduleus vervoer van 700 boekjes siga rettenpapier. Door de kommiezen van Weert werden aan gehaald 350 K.G. suiker, 420 K.G. boter frau duleus uit België ingevoerd, benevens 11 rij wielen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1