DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BxtqeÜïkscfi Oveczicht ^Buitenland Hitler-Duitschland en de Olympische Spelen. DE OORLOG IN OOST-AFRIKA. VORST. De schaatsen onder! No. 34 138e Jaargang Het Horsf-Wessellied niet populair Ufaf vandaag de aandacht trekt... De vorst is gekomen; de ijsbanen wachten. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 naanden by vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Ryk f 2.50. Losse nummers 5 cents. FRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 1—5 regels 125, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: c. krak. Niaandag 10 Februari 1936 Hoofdredacteur: Tp N. ADEMA. (Van onzen Berlijnschen correspondent.) Voor Duitschland zijn deze spelen niet alleen qua sport, doch tevens op politiek terrein van het grootste belang. Berlijn, 8 Februari. Gisteren zijn in Garmisch-Partenkir- chen de Olympische Winterspelen, die tot het algemeen programma van de vierjaarlijksche Olympiade behooren, en als het ware een blank-vroolijke in leiding tot de hoofdspelen in Augustus vormen, door Adolf Hitier als hoofd van staat met de bij zulke gelegenheden gebruikelijke plechtigheid geopend. Als deze regels in druk verschijnen, zal zeker de helft der wedstrijden al weer tot het verleden behooren. Maar dat is niet erg, omdat we over de technische en actueele zijde dezer spelen, die zoo kort by de Duitsch-Zwitsersche grens en zoover van Berlijn gehouden wor den, ook niet berichten willen. Dat moeten we, en niet zonder afgunst, aan onze zoo veel gelukkiger collega's van de sport- rubrieken overlaten, die weinig of niets met de politiek te maken hebben en daarom in deze woelige en helaas volkomen ver politiekte tijden ook nog het zeldzame voor recht genieten, hun eerlijke overtuiging en hun zuivere waarneming te mogen neer schrijven en die ook gedrukt te zien. Wij willen ons hier alleen maar, omdal de spelen ditmaal nu eenmaal plaats hebben binnen de grenzen van het land, waarover we te schrijven hebben, met enkele dingen bezig houden, die tot het algemeene beeld behooren en die door de collega's van de sportrubriek vermoedelijk niet onder de loupe genomen zullen worden. Wat tot op zekere hoogte te betreuren is. Omdat juist deze afdeeling reporters uit de geheele wereld, van wie de meesten niet uit Berlijn, maar uit hun eigen vaderland gekomen zijn, bij uitstek in aanmerking zouden komen om naast het technische verslag van de wed strijden ook hun eigen indruk over Duitsch- land, meer in het bijzonder over het Derde Rijk, te geven; waarbij wij er een lief ding onder zouden willen wedden, dat dan van de misteekeningen, die men onder zekere invloeden nog heden in buitenlandsche bla den over Duitschland voorgezet krijgt, geen sikkepit meer zou overblijven. (Aan genomen alweer, dat men zulke indrukken een plaatsje in de kolommen van een zekere categorie van bladen zou waardig keuren!) Dat brengt mij van zelf tot een van de belangrijkste bijverschijnselen van deze Olympische Spelen. Ze zijn, en dat heb ben ze met alle vorige gemeen een wel verdiende reclame voor het land, waarin ze zich afspelen, en een gelegenheid uit dui zenden, om een gepaste propaganda te ma ken en nieuwe vriendschapsbanden aan te knoopen. Maar ze zijn voor Duitschland in het bijzonder een kans, die natuurlijk voor het tegenwoordige geslacht niet meer terug komt en die Duitschland meer dan eenig ander land ter wereld, dat voor deze Spelen in aanmerking komt, gebruiken kan. Dat weet men hier te lande veel te goed, en daarom heeft men eenvoudig radicaal alle middelen, die noodig waren om deze inter nationale sportfeesten te doen slagen, goed gekeurd en een organisatie in het leven ge roepen, waarbij niets gesoaard is om indruk te maken en alles van een leien dakje te doen loopen. En deze inspanning van den gastgever gaat natuurlijk ver boven de sport'sf- technische beteekenis der spelen uit. Ten slotte hangt het heil der menschheid en der staten niet af van het meten naar seconden en millimeters van menschelijke prestaties. Al willen we niet ontkennen, dat groote prestaties van nationale ploegen op sportge bieden, mits die een weerspiegeling zijn van de belangstelling hunner volken op dit ge bied (wat niet altijd het geval is, bijvoor beeld niet bij bobsleighploegen onder Ne- derlandsche vlag), wel degelijk als he resultaat beschouwd mogen worden van een lichamelijke ontwikkeling van het prestee- rende land. Ten slotte echter zijn de zoogenaamde „actieven", de actief aan de spelen deeJ- nemende jonge mannen en vrouwen, slech s een onderonsje van internationaal karakter, uitgezochte besten, die elkaar nu maar de gouden medailles afhandig moeten maken wat vooral voor het vlagvertoon van voop bygpinde beteekenis is. En niet ond-rs' a- mag worden. Maar hoofdzaak voor de sta ten, in de eerste plaats voor het land dat gastheer is, zijn ze niet. Haast nog belang rijker zijn twee andere ploegen: de interna tionale pers en het internationale publiek. Het Derde Rijk heeft alle drie groepen broodnoodig. En ik neem aan, dat men hier een zucht van voldoening slaken zal als midden Augustus de spelen tot het verleden behooren en alles zonder incidenten van beteekenis is afgeloopen. Men heeft zich hier natuurlijk ook bezig gehouden met de vraag, of het van buitenlandsche geldmid delen zoo goed als volkomen ontbloote Duitschland aan de Olympia ook de noodige „deviezen" verdienen zal. Een spotter heeft dezer dagen zelfs verkondigd, dat het op schrift op de groote Olympiaklok, dat thans „Ich rufe die Jugend der Welt" luidt, nog tijdig in „Ich ruf' die Devisen der Welt" zal veranderd worden Men vermoedt ech ter, dat vele reizigers zich voor hun Olym- pia-uitstapje Sperrmarken zullen laten geven, waardoor dan de deviezen wel wat spaarzamer dan verwacht is, zullen binnen vloeien. Een tweede bijkomstigheid is een soort Olympia-ridderorde, die Hitier eergisteren voor deze bijzondere gelegenheid in het leven geroepen heeft, en die uit twee klas sen bestaat, een kantig, vijfhoekig versier sel, dat om den hals dan wel In het knoops gat gedragen wordt, en dat verleend zal worden aan hen, die zich voor deze Spelen verdienstelijk hebben gemaakt. Natuurlijk in de eerste plaats aan buitenlanders. Duitschland kent sinds 1919 geen ridder- orde's meer. Het heeft nog slechts zijn er teeken van het Duitsche Roode Kruis, en eenige medailles, die aan oudstrijders van het nationaal-socialisme verleend worden. De Duitscher, ook de officieele, draagt zijr oude ridderorde's op, voor zoover hij ze be zit, en krijgt er geen nieuwe bij. Dat heeft al tot heel wat moeilijkheden geleid, vooral bij de gebruikelijke décoraties vcor overge plaatste vreemde diplomaten, die tot nu toe steeds met een porceleinen vaas beloond zijn, waarmede zich Duitschland echter geen nieuwe vrienden vermocht te maken. Ter gelegenheid van deze. Spelen kon men er zich niet meer zoo gemakkelijk van af maken. Immers, het is de gewoonte van alle deelnemende staten, hun dankbaarheid voor de vriendelijke ontvangst o.a. te tco- nen door het meebrengen van hooge ridder orde's voor de organisators, in het bijzon der voor den hoogsten vertegenwoordiger op sportgebied van den uitnoodigenden staat. In dit geval den „Reichspostführer" Von Tschammer-und-Osten (die gisteren al met Balkaneesch eeremetaal getooid werd!). Nu kan men de chefs der landelijke Olym pische Comité's met een tegen vriendelijk heid verrassen. En het is wel aan te nemen, dat spoedig ook een of meer Nederlanders als eersten van hun categorie met een ha kenkruisorde om den hals in onze Lage Landen zullen rondloopen. Zeker zal deze bijzondere Duitsche rid derorde, want meer op zooiets lijkt deze onderscheiding, die er als een echte orde uitziet, dan op een herinneringsmedalje, waarvoor ze wil doorgaan, voor de propa ganda van waarde zijn en een werkzaam tegengif tegen de met vrij groote zekerheid te verwachten pogingen van anti-Duitsche zijde om roet in het eten te gooien. Een voorproefje hebben we gisteren reeds gehad in het verslag van een der groote Weensche bladen, waarin geconstateerd wordt, dat het „uiterst tactloos van de gastheeren" ge weest is bij het openingsfeest niet alleen het Duitsche volkslied, maar ook het z.g. „Horst Wessel-lied" te laten spelen. Waarop for meel te antwoorden ware, dat dit laatste lied sinds eenigen tijd officieel tot natio nale hymne geproclameerd is en dus zijn gewaad als stormlied eener politieke bewe ging heeft afgelegd. Het officieele Duitsch land, dat tegenwoordig tevens het Duitsch land der Hitlerbeweging is, maakt er begrij pelijkerwijze een prestige kwestie van, dat dit voor het nationaal-socialisme heilige lied minstens met het aloude „Deutschland. Deutschland über alles" gelijk gesteld wordt. Er mag intusschen niet aan getwij feld worden, dat in Duitschland zelf nog heden millioenen menschen even weinig geestdrift voor dit lied van den door com munisten vermoorden Wessel koesteren als voor de wet, die de hakenkruisvlag met op offering van de zwart-wit-roode tot eeni ge nationale vlag van het Duitsche Ryk ge maakt heeft. Mischien zou men er in Garmisch-Parten- kirchen verstandiger aan gedaan hebben, als gastheer van zooveel vreemde staten een hymne, die in haar tekst zoo duidelijk zeer geprononceerde politieke overtuigingen verheerlijkt, maar liever weg te laten, vooral, waar men toevallig zoo „gelukkig" is, er twéé officieele volksliederen op na te houden; en artistiek gesproken het Horst- Wissel-Lied noch wat tekst noch wat melo die betreft, een vergelijking met de geniale compositie en den prachtigen tekst van het „Deutschlandlied" weerstaan kan. Maar als het om tact gaat: als gast pleegt men zich van critiek te onthouden, zoolang niet van werkelijke provocatie gesproken mag worden. En dat is gisteren waarlijk geen seconde het geval geweest. Men heeft in de zeer talrijke persorganen buiten Duitschland, die sinds drie jaren een overduidelijke anti-Duitsche cam pagne voeren met gebruikmaking van het onaangename wapen der speldeprikken, ook met onmiskenbaar leedvermaak bericht, dat ter gelegenheid van de Olympische Spelen in de eerste plaats in die Duitsche provin cies, die bezoek van vreemde bezoekers der spelen verwachten, op last van hoogerhand alle anti-semitische opschriften, die men vooral in de dorpen op vele transparanten dwars over de toegangswegen vinden kon, verwijderd zijn. Nu, we behoeven hier wel niet te herha len, dat we voor alle vormen van „radau- antisemitismus" gelijk men het zeer teeke nend in Duitschland noemt, nooit de ge ringste sympathie gevoeld hebben, en daar om zulke opschriften steeds als beneden de waardigheid van een zoo groot en verdien stelijk volk als het Duitsche gevonden heb ben. Dat men ze onder den indruk van vreemd bezoek wegneemt, is in onze oogen een bewijs, dat men er zich eigenlijk toch over schaamt. En het ware een waardig be sluit voor de Spelen, indien men er toe mocht besluiten, ze daarna voorgoed te ver wijderen. Ook daar, waar men ze heden nog toegelaten heeft. Juist zulke uiterlijke tee kenen van een niet zeer eervol doorgevoer de campagne passenweinig bij groote woor den over toenadering der volken door mid del van Spelen, die het hoogste mensch- heidsideaal willen benaderen. Dessie gebombardeerd. Voor naamste doelwit was Paleis van Negus. Geen vreemdelingen on der slachtoffers. De stad Dessie is opnieuw geteisterd door een hevig bombardement van Italiaansche vliegtuigen. Bizonderheden ontbreken nog, maar het bombarde ment schijnt van groote hevigheid ge weest te zijn. Verscheidene groote bom men vielen midden in de stad en tal rijke projectielen vielen op de omlig gende dorpen. De bosschen in den om trek zijn in brand geraakt door de brandbommen. Het voornaamste doel wit van de Italiaansche vliegtuigen was het in het centrum der stad gelegen paleis van den Negus. Het is op dit uur nog niet mogelijk bizonderheden te verstrekken over het aantal gewonden en den omvang der schade. Wel kan gezegd worden, dat zich onder de slachtoffers geen vreemdelingen bevin den. De Negus legde een groote koel bloedigheid aan den dag. Hij weigerde zich op een schuilplaats in veiligheid te brengen en stond erop, zelf een stuk lucht-afweergeschut te hanteeren, waar van verscheidenen in werking werden gesteld, zoodra de toestellen boven de stad verschenen. De Negus moet tegen 5 fronten strijden. Naar Stefani meedeelt schrijft de corres pondent van de Oostenrijksche „Echo" te Dessié, dat de Negus thans op vijf fronten moet strijden, nl. het noordelijk en zuide lijk front tegen de Italianen en drie op standige gebieden in het binnenland, God jam, Galla en Vallega. Volgens den corres pondent worden de opstanden hier steeds dreigender en dientengevolge zou de Negus bereid zijn met de Italianen over de vrede te onderhandelen. Abessinische voorbereiding voor den regentijd. Volgens Abessinische berichten voerden de Italianen aan de Ganala Doria opnieuw verkenningen uit, welke wijzen op een nieuwen aanval teneinde voor de linie DoloNeghelli een flankdekking te vor men. In het geheele gebied ten westen van deze linie heerscht sedert 2 dagen een groote activiteit van de vliegtuigen en ver- kennings-patrouilles. Aan de Webbe Sje- belin is alles rustig, deltalianen verbeteren hier hun stellingen en leggen wegen aan. Volgens verdere mededeelingen van Abes sinische zijde worden in het noorden de we gen in de richting van Makale met groote haast aangelegd en verbeterd; op zwakke plaatsen wordt hierbij gebruik gemaakt van beton. Ook hier in het noorden is de luchtmacht van de Italianen zeer actief, enkele vluch ten moeten zelfs tot boven de provincie Godjam en het Tana-meer zijn doorgevoerd. In verband met den komenden grooten regentijd heeft de Negus Tekle Hawariite opgedragen de groote karavaanweg t-i rechter- en linkerzijde van den Djiboeti- spoorweg te verbeteren, waarvoor hij de beschikking krijgt over 30.000 man. Vroeger is herhaaldelijk voorgekomen, dat de spoordijk door wolkbreuken werd wegge spoeld. De karavaanweg ten zuiden van den spoorweg wordt aanzienlijk versterkt, aan gezien hierlangs het transport van wape nen en munitie vanuit Berbera en Zeila gaat. Eenige dagen geleden is te Zeila een aan zienlijke hoeveelheid zware mitrailleurs aangekomen, welke op muildieren worden geladen om vervoerd te worden en welke voornamelijk in de bergoorlog zullen wor den gebruikt. HET KONINGSMOORD-PROCES. De zitting van Zaterdag. Bij het begin van de zitting van Zaterdag van het Oestadji-proces hield de voorzitter een lofrede op de bevriende Joego-Slavische natie en in het bizonder op den chef van de Joego-Slavische veiligheids-politie, Simo- nowitsj, die Vrijdag door de beklaagden was aangevallen. De voorzitter wendde zich tot den be klaagde Yospitsjil en zeide: „Ik ben veront waardigd, dat een zoo eerlijke getuige als Simonewitsj een vooraanstaand Joego- Slavisch ambtenaar, ertoe is gebracht te antwoorden op een vernederende aanklacht van een moordenaar". De verdediger Saint Auban verklaart zich aan te sluiten bij de lofrede op Joego-Slavië, doch verklaart verder: „De getuige Simonowitsj, is een van de voornaamste getuigen in dit proces, en in dien de beklaagden in dit getuigenverhoor niet mogen discuteeren, dan blijft mij niets anders over dan de verdediging neer te leggen". Het getuigenverhoor wordt dan voortgezet en als eerste wordt de professor in de medi cijnen gehoord, die den koning enkele oogenblikken na den aanslag heeft onder zocht. Hij verklaarde dat elke wond op zich reeds doodelijk was. Vervolgens wordt de dokter gehoord, die generaal Georges heeft behandeld. Deze ver klaarde, dat het leven van den generaal vermoedelijk is gered door de Servische Karageorgewitsjorde, welke deze op de borst droeg. De kogel is hierop afgeschampt. De beide revolvers van den moordenaar worden ter tafel gebracht en men consta teert, dat dit de meest volmaakte wapens zijn, welke men thans kent. Zij werden evenwel niet in Frankrijk gekocht en komen ook niet uit een Fransche fabriek. DE ALGEMEENE STAKING TE JERUZALEM. De toestand blijft ernstig. De algemeene staking te Jeruzalem, wel ke heden reeds drie weken duurt, is thans in geheel Syrië opgelaaid. De door de in- heemsche bevolking geboycotte Fransche tramwegmaatschappij en de Electriciteits- maatschappij te Damascus, hebben hun be drijven' bijna geheel moeten stopzetten. De Syrische Universiteit en de Hooge- school te Damascus zijn door de autoriteiten gesloten. Het aantal dooden bij de stakingsonlusten te Hama en Homs is tijdens het week-einde gestegen tot 10. Tot de 35 te Hama gewon de militairen behoort een Fransch officier. De meening van de „Petit Parisien" De bijzondere correspondent van de „Petit Parisien" meldt uit Syrië, dat de toestand in het beloop der beide laatste dagen op nieuw aanzienlijk slechter is geworden. Te Damascus, Homs en Hama hebben ce stu denten onieuw incidenten veroorzaakt. Te Hama heeft de olitie bij de teraarde bestelling der zeven slachtoffers van de vuurwapens moeten gebruik maken. Aan de zijde van de politie betreurt men drie dooden en tal van gewonden. Ook te Damascus is volgens de „Petit Parisien" de opwinding groot. Zaterdagmiddag is de politie door een groep betoogers met steenen bekogeld. De hooge commissaris heeft Bahig Bey Rateb tot gouverneur van Damascus be noemd. Door deze benoeming hoopt hij te bereiken, dat de opwinding zou luwen en de staking der inheemsche kooplieden zal ophouden. De commissie van het nationale front is Zaterdag bijeen gekomen in de woning van haar leider Said Baeri. De commissie heeft Berlijnsche brief. (Dag. Overzicht). Zware brand vernielt het Engelsche „Hollywood". (Buitenland). Dessié door Italiaansche vliegtui gen gebombardeerd. (Buitenland). Schouwburg te Turijn door brand vernield. (Buitenland). Engelsche vleeschstaking geëindigd. (Buitenland). Zoon van de Valera verongelukt. (Buitenland). De zoon van Gandhi wil christen worden. (Buitenland). Nadere bijzonderheden omtrent den noodlottigen brand in Amsterdam. (Binnenland). De koninklijke familie geniet van het fraaie weer in TiroL (Binnenland). Engelsche piloot Rose breekt het record LondenKaapstad van Amy Mollison. (Luchtvaart). Advies-commissie voor vee-arbitra ge te Alkmaar opgericht. (Land- en Tuinbouw). (Zie verder eventueel laatste berichten.) zich verklaard voor de voortzetting der be toogingen. In verschillende plaatsen heerscht nog steeds de staat van beleg. De politierecht banken hebben in de afgeloopen dagen weer tallooze veroordeelingen uitgesproken. A Verwachting: Matige tot krachtige oostelijke J wind. Des nachts matige vorst, overdag lichte vorst. Zaterdag leek het er werkelijk op, dat er den Zondag naar hartelust geschaatst zou kunnen worden, maar die Zondag zelf stelde teleur. Het vroor nauwelijks en de ijsbanen waren niet sterk genoeg, om een groote massa te kunnen dragen. En een groote massa zou zijn gekomen, juist omdat het een Zondag was. Daarom ook kwam er gisteren weinig van de schaatsensport terecht. Op een enkele baan is hier en daar nog gereden, hoofdzakelijk door kinderen, maar de meeste baanbestuur- deren waren zoo verstandig, om geen volwas senen toe te laten. Gelukkig, want de ijsbaan zou bezweken zijn. Voor de ijsliefhebbers was het gelukkig, dat de wind in den goeden hoek bleef en juist in den na-nacht van Zondag op Maandag heeft het goed gevroren. En den geheelen morgen bleef de vorst, terwijl het weerbericht zoo gunstig mogelijk luidde. Er is dus alle kans op, dat wij in de eerst volgende dagen toch nog op de schaatsen ko men, al zal het voorloopig wel niet mogelijk zijn, om tochten te gaan maken. Men zal zich dus moeten vermaken op de verschillende ijs banen. Dat kan natuurlijk! Want wel is voor den echten liefhebber het „kilometers maken" het ideale, op de ijsbanen kan men zich steeds prettig amuseeren. Daar is altijd een gewiemel van jong en oud, daar ziet men steeds de meest bonte mengeling van kleuren, daar heerscht altijd enthousiasme. De ijsbanen open! Het beteekent: het begin van de ijssport. De Quint geopend. Hoewel oorspronkelijk de bedoeling was, dat de Quint gistermiddag geopend zou worden, heeft men vooral met het oog op de te ver wachten drukte de baan gisteren gesloten gehouden. Het gevolg daarvan is, dat de baan zeer fraai gebleven is, dat nergens een scheurtje te vinden is, dat nergens een oneffenheid ontdekt kan worden. En nu, na dezen vorst-nacht, heeft men hedenmiddag de baan opengesteld en het spreekt vanzelf, dat reeds dadelijk de schaatsen ondergebonden werden. Ook vanavond blijft de baan open. Er is een goede electrische verlichting aangebracht en niets belet de rijders, om ook vanavond van de ijssport te genieten.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1