ALKMAARSCHE COURANT. JCiuist en Wetenschap 'jpxooiaciaai 'ïlieuws HEILOO £attd-- en Jmh&ouw jMQZwmdeM Stukken JiacAt&ecicfUeH §|P SCHAGERBRUG BURGERBRUG NOORDSCHARWOUDE volgd door Numela, Gerardi en Musil. Hagen slaagde erin de eerste 10 K.M. het vlugst af te leggen en wel in 43 minu ten 34 seconden. Finland volgde met 44 min. 45 sec., Zweden 44 min. 49 sec., Italië 45 min. 49 sec. en Tsjecho-Slowakije 45 min. 50 sec. Doordat de eerste Turksche deelnemer zich bij den start aan de hand verwondde, kwam deze als laatste aan in een tijd van 1 uur 12 min. 59 sec. Ook de tweede etappe werd door Noor wegen gewonnen en wel in 39 min. 33 sec. Zweden volgde met 39 min. 39 sec., Finland 39 min. 56 sec., Italië 40 min. 59 sec., Tsjechoslowakije 42 min. 14 sec., Po len 42 min. 55 sec. Daarop volgden de overige skiloopers met langere of kortere tusschenpoozen. De drie Scandinavische landen bleven ook in de derde etappe hun meerderheid toonen. In deze etappe werd echter Fin land eerste met 39 min. 49 sec., tweede Noorwegen 39 min. 52 sec., derde Zweden 40 min. 34 sec., vierde Italië 41 min. 25 sec., vijfde Tsjechoslowakije 41 min. 27 sec., en daarna Duitschland, Polen, Frank rijk, Amerika, Oostenrijk, Joegoslavië, Japan, Lethland, Roemenië, België en Turkije. Vooral op het laatste gedeelte van deze etappe ontstond een verwoede strijd tus- schen den Noor en den Fin. Kort voor het einde was de Noor nog drie seconden voor zijn Finschen concurrent, die twee minuten later den Noor echter inhaalde en met een kleinen voorsprong van ongeveer 15 meter won. De Noor was door uitputting niet meer in staat den Fin op dit laatste gedeel te van het traject te weerstaan. Finland wint den estafette skiloop. Garmisch Partenkirchen, 10 Februari. Finland heeft den 4 maal 10 K.M. Olympische estafette skiloop gewon nen met een tijd van totaal 2 uur 41 min. 33 sec. Tweede werd Noorwegen 2 uur 41 min., 39 sec. en derde Zweden op 300 Meter achterstand. DE KWAK NOG NIET GESTART. De heer Nieuwenhnis, directeur van de K.N.I.L.M., per trein en vliegtuig naar Amsterdam door gereisd. Hedenmiddag te twaalf uur was bij de K.L.M. van het vertrek van de Kwak nog geen bericht ontvangen, hetgeen er op wijst, dat de gesteldheid van het terrein of de weersomstandigheden dit beletten. De mo gelijkheid bestaat nog, dat Smirnoff kans zal zien, hedenmiddag te starten en dan naar Rome door te vliegen, doch alle zeker heid hieromtrent ontbreekt nog. Een der passagiers, de heer Nieuwenhuis, directeur van de K.N.I.L.M., die na het op onthoud van de Kieviet te Jodhpur, aldaar in de Kwak was overgestapt, is per trein van Bari naar Parijs gereisd en heden met de gewone dienstmachine van de K.L.M. op Schiphol aangekomen. KINDJE GESTIKT. Te stevig in dekens gewikkeld. In een perceel in de Schoolstraat te Den Haag is een kindje van 4 maanden door de moeder dood in bed gevonden. Het kindje is vermoedelijk gestikt, door dat het te stevig met dekens was toe gedekt. „DECIBEL-BELHAMELS". Een blamage voor de A.V.R.O. Men meldt uit Vlissingen aan de N.R.Ct.- Op verzoek van den commissaris van politie uit Vlissingen zijn te Delft na afloop van een uitvoering van de A.V.R.O. twee leden van de Decibels (o.l.v. Eddy Me enk) gearresteerd en naar Vlissingen gebracht. Zij worden verdacht van ontvoering van twee minderjarige Vlissingsche meisjes. Na verhoor zijn zij naar Rotterdam gebracht en ter beschikking van de justitie a1 J-~r ge steld. REISBELASTING. De heer L. de G. te Baarn zendt ons een uitvoerig artikel over de voorgenomen reis- belasting, waarvan wij de conclusies hier publiceeren. Resumeerende komt de heer de Gr. tot de volgende conclusie: Een afdoende maatregel om tot het ver teren in eigen land van het in eigen land verkregen geld te komen, zou zijn het slui ten van de grenzen voor plezierreizigers naar het buitenland, doch een dergelijke maatregel reikt te ver en druischt te sterk in tegen andere belangen en de bewegings vrijheid van den burger. Er blijkt dus slechts één oplossing moge lijk en dat is een sterke verhooging van de op te leggen reisbelasting. Zou het daarnaast geen overweging ver dienen, om de badplaatsen aantrekkelijker te maken, vergunningen voor muziek-, dans- en andere ontspanningsgelegenheden in de seizoenmaanden wat ruimer te stellen en wat meer vrijheid van beweging te ver- leenen? Laat ons aan de Belgische badplaatsen, die alle floreeren, een voorbeeld nemen. Voorts ware te wenschen, dat de Spoor wegen door belangrijke reducties van hun tarieven het binnënlandsch toerisme zouden stimuieeren, hierbij een nauwe samenwer king met de reisbureaux onderhoudend, waardoor deze een compensatie zouden ver krijgen voor de verminderde inkomsten uit het toerisme naar het buitenland. De re'®" bureaux van hun kant zouden de aandacht van hun cliëntèle door reclame in door hun uitgegeven brochures, tijdschriften, enz. meer op de schoonheid van het eigen land en wat minder op die van streken in het buitenland moeten vestigen. Bladert men die geschriften eens na, dan krijgt men wel den indruk, dat het eigen land sterk ver waarloosd en het buitenland sterk op den voorgrond gebracht wordt. Bij reductie van de spoorwegtarieven zouden de inkomsten sis gevolg van een vergrooten omzet sterk stijgen, zoodat het door den Staat bij te Passen exploitatiedeficit zou dalen. Doch al ware dit niet zoo zoo, dan zou de Staat door deze maatregelen uit anderen hoofde toch ruimschoots compensatie genieten. Mogen deze argumenten de regeering als nog aanleiding geven de heffing der Reis belasting aanzienlijk te verhoogen. NOODLANDING MILITAIR VLIEGTUIG. Koers kwijtgeraakt en benzine voorraad uitgeput. Hedenmiddag heeft een groote militaire twee-dekker de K. 166 D. I. A. V. op een weiland bij het Tweede Kruisdiep te Em- men een goedgeslaagde noodlanding uit gevoerd. Het toestel werd onbeschadigd eh be stuurd door den 2en ltn.-lieger Maier. Deze was op weg van Maagdenburg naar Dortmund; hij was echter de koers kwijt geraakt en zijn benzine-voorraad raakte uitgeput. Hij besloot op genoemd weiland te dalen. Nadat hem vanuit Eelde benzine zal zijn verstrekt, zal hij trachten met zijn toestel weer op te stijgen. EEN AANDACHT VRAGENDE EXPOSITIE. De heer G. Ligthart, wiens werk als kunstenaar wy reeds eerder bespraken, geeft in zijn atelier Costerstraat 2 aan leer lingen leiding bij het vinden van eigen handwerk. Reeds eenige jaren is hij daarmede bezig. De groote waarde van zijn lessen in het teekenen, schilderen en handenarbeid, blijkt thans uit een expositie van het werk van eenige zijner leerlingen in een der etalages van den boekhandel van den heer K. ter Burg, hoek KoorstraatLangestraat. In het midden van de expositie staat een wandpaneeltje, voorstellende een sprookjes sfeer in een bloem, fijn van kleur, dat op den duur zeker bevrediging schenkt. Dit werktje van den leeraar, die het geestelijke in zijn onderwerp wel vastleg gen, toont zijn fijne geest. Dat de heer Lugt- hart ook een goed portrettist is, blijkt uit de geëxposeerde mannenkop, waarin toch het geestelijke valt te onderkennen. De heer Lugthart exposeert voorts een fijn stukje boetseerwerk. Voorts is van zijn hand eenig kunstzinnig leerwerk tentoongesteld, dat de kunstenaar vervaardigd om daardoor mede in zijn onderhoud te voorzien. Hoofdzaak van deze expositie is echter het tentoongestelde werk van een vijftal zijner leerlingen. Leerlingen, waarvan de meesten slechts wat konden teekenen, doch dit thans, door het geëxposeerde bewijzen, dat de leeraar er in geslaagd is hen een goed kleur- en compositie-gevoel bij te brengen. Het geïmponeerde schilderijtje „Primu la met appels", met veel liefde geschil derd, bewijst zelfs een aankomend talent. Van een van onze bekende zakenmen- schen. die een paar jaar les heeft gehad en zich bewust is dat kunst een van de hoogere geestelijke factoren is, vinden wij een verdienstelijk bloemstukje „gemberpot met Chineesche lampionnetjes", geëxpo- seert en een geslaagde copie van een zee gezichtje naar een plaat van Hobbema in „de Haagsche Post". De groote waarde voor de practijk van de lessen van den heer Lugthart van de praktijk komt uit in de teekeningen van een jonge dame, die studeert voor de akte fraaie handwerken. Van haar zien wij ge slaagde bloemschetsen, terwijl het beeldend vermogen van andere leerlingen spreekt in fantastisch borduurwerk en ontwerpen ge schikt voor boekbanden, en in de tentoon gestelde anatomische- en handenstudies. Tot de volgende week zal men het werk kunnen bezichtigen. De heer Lugthart bewijst hier, dat zijn school voor het kunstleven in onze stad van groote beteeken is is. Moge deze school tot de gewenschte bloei komen. Ongecorrigeerd Hans, kom terug bij je ouders Je wenseh is vervuld Wij hebben een abonnement genomen op de Huldiging van Doves. •Zaterdagavond gaf Doves andermaal een uitvoering welke in verband met het tweede lustrum een intiem karakter droeg. De Rustende Jager was tjokvol toen de voorzitter, de heer J. L. Groot, opende. Spr. riep het welkom toe aan het bestuur Turnkring Alkmaar en Omstreken en het bestuur van de Halter, beiden te Alkmaar, aan chet gemeentebestuur en de besturen van vereenigingen ter plaatse. Het was feest voor een 21-tal dames en heeren die vanaf de oprichting lid zijn. Spr. feliciteerde her en hoopte dat zij lan ge jaren de steunpilaren van Doves zijn. De heer H. Reiirslag, voorzitter van den Turnkring Alkmaar, gewaagde van de goede verstandhouding tusschen den Kring en Doves. Wat Doves in die 10 jaar deed is niet weinig. Spr. noemde dat op »n bracht een eeresaluut aan Trien van Weelderen, die kampioene werd. De heer J. Molenaar, voorzitter van de Halter, bepaalde zich tot een felicitatie, omdat hij niet in herhaling wou treden. Beide heeren boden een schitterende bloe menhulde aan. Namens V. V. V. sprak de heer G. Smits, namens „Eensgezindheid" de heer W. Bruul en namens ,,'t Ontlui kende Roosje" de heer P. van 't Veer. Hun woorden gingen vergezeld met bloemen. Bloemen werden aangeboden namens „Falkland", alhier en de Chr. Gymnastiek- vereeniging „Odis" te Alkmaar. Een kleine peuter van het kinderkoor sprak en bood bloemen aan. Na een dankwoord van den voorzitter gaven de adspiranten een danklied dat een geweldig applaus ontlokte. Hierna werd het programma afgewerkt. De be lichting met vealkleurige schijnwerpers van den heer P. Zwaag, troka alles aan dacht Het spel der kleinen zoowel als der volwassenenen, stond op hoog peil. Bijz. Vrijw. Landstorm. In café Hoebe hield de B. V. L. hare jaarvergadering, onder presidium van den heer G. Hoetjes. De leider opende, heette welkom den commandant van het Verband, Overste van Houten en den heer v. d. Berg om de plaatselijke commissie. Spr. memo reerde de verschillende gebeurtenissen als den landdag te Alkmaar, den korpswed strijd enz. Het ledental is vooruit gegaan tot 98 en het aantal scherpschutters is met 2 toegenomen. Hierna kreeg de heer Oólders het woord, die aan Overste van Houten verzocht om do prijzen, behaald bijde schietwedstrijden, uit te reiken. De overste wilde even memoree- ren dat de schietoefeningen niet beoogen den evenmensch te belagen, doch om elkaar te zijn om, zoo noodig, het wettig gezag te steunen. Spr. zeide dat de B. v. L. 84.000 man sterk is. De prijzen werden behaald: Klasse B: W. Wessel 89 punten, P. Kuyper 89 p., G. Heijne 89 p., P. Vermeulen 89 p., N. Rood 88 p. en J. Liefting Bzn. 88 p. Klasse C: N. Bakker 90 p., N. Keeman 88 p., G. Hoetjes 97 p., Jac. Bakker 85 p., C. Zeeman 84 p. en Joh. Mol 82 p. Klasse D: P. Bolten 82 p., P. Jon ker 78 p. en N. v. d. Steen 72 p. Onder de trouwe schutters werden nog 2 prijzen verloot. Bij de rondvraag werden huishoudelijke zaken besproken, waarna men geruimen tijd gezellig bijeen bleef. Schuit den grond geraakt. Zaterdagmiddag ongeveer 1 uur geraak te een groote met zand geladen schuit, va rende door het nog niet voltooide kanaal StolpenSchagen, aan den grond, juist on der de brug over genoemd kanaal, ter plaatse waar de Groote sloot dit kanaal kruist. Pas om 6 uur van dienzelfden middag slaagde men er in de schuit los van den grond te krijgen. Daarna kon de hefbrug weer naar beneden worden gelaten. Een en ander bracht een belangrijke ver- keersvertraging te weeg. Auto's en wagens waren genoodzaakt terug te rijden naar Keismerbrug om hun doel langs een omweg te bereiken, terwijl voetgangers en wiel rijders per bootje over het kanaal werden gebracht. Nutsavond. In café Langedijt alhier werd gister een z.g. Nutsavond gehouden. Bij de opening heette de voorzitter, de heer L. A. J. Smelik, de talrijk opgekomen aanwezigen welkom, in het bijzonder mej. Maartje Bierman uit Oosthuizen, die dezen avond haar medewerking zou verleenen. Het werd een genotvolle avond, waaraan vooral mej. Bierman door haar zeer ge waardeerde medewerking een belangrijk aandeel had. Ook de één-acter, ten tooneele gebracht door eenige plaatsgenooten, viel bijzonder in den smaak van het publiek. Tooneelwedstrijd. De laatste avond van den tooneelwed strijd in hotel Concordia was een avond, verzorgd door enkele leden van het vroe gere Kleine Tooneel, welk gezelschap op voerde het blijspel in drie bedrijven „Sui kerfreule" van Henri van Wermeskerken. Dit stuk werd zeer vlot gespeeld en de tooneelisten hebben zich weer van hun beste zijde getoond. Het ware te wenschen, dat de hoop, door den heer Holzmuller, voorzitter van de jury uitgesproken, dat Het Kleine Tooneel weer zal herleven, in vervuiling moge gaan. Het is een prachti ge avond geweest. De diverse medewerkenden werden aan het einde van de avond bedankt en de prijzen door de jury uitgereikt. De heer Goettsch had een keurig critisch verslag samengesteld. Hij las dit voor, en de deel nemers zullen hierin waardevolle wenken hebb enontvangen. Aan de dames van het comité werden bloemen aangeboden, terwijl de jury-leden, de heeren Van Leersum te Winkel, en Holzmuller en Goettsch te Alkmaar met 'n stoffelijk blijk van waardeering werden verrast, waarna de heer P. Deutekom in dichtvorm allen hartelijk bedankte. Eerste prijs, een zilveren lauwertak en 1.25: Varia IJmuiden met 110.23 pnt., met Ex koning Peter door A. den Hertog, (max. was 135 p.) Tweede prijs: Een vervguld zilveren me daille en 75: Helmers te Amsterdam 109.55 pnt., met Het Lied van alle Tijden door D. H. Scheffer. Derde prijs: Een zilveren medaille en 0.50: Hierna Beter te Koog aan de Zaan 98.7 pnt. Met Najaarsstormen door Ch. Van BommelKouw en H. Baker. Vierde prijs: Een zilveren medaille en 50: Jacob van Lennep, Haarlem, 91.86 p., met De drie wijze gekken door Austin Strong. Prijs voor het beste samenspel: Helmers, Amsterdam 27 pnt. (Max. 30 p.) Prijs voor de beste regie Helmers Am- sterdam 17 1/2 p.; (max. 20 p.) Prijs voor de beste tooneelaankleeding Varia IJmuiden met 19 van de 20 p. Voor de beste tooneelspeelster: Eerste plan mevr. Maria Pieters—Staal van Hel mers te Amsterdam met 31.25 pn. max. 35 p. Tweede plan: mej. Doet Keunig van Hel mers te Amsterdam, 32. 5 p. Derde plan (bijrol) mevr. Woerdeman Brandt van Hierna Beter te Koog aan de Zaan, 32 p. Voor de beste tooneelspeler: Eerste plan: de heer L. W. Boeree van Varia IJmuiden. Tweede plan: de Hoteldirecteur uit Exp. Koning Peter, door Varia IJmuiden, beiden 32.25 p. Derde plan (bijrol) de heer C. Nolte Haarlem, 29 p. Extra prijs voor het tweede plan de heer de President uit Ex koning Peter met 31 p. VLASSTEUN 1936. In 1936 is de teelt van vlas zonder teelt- vergunning verboden. Zij die in 1936 vlas zouden willen verbou wen en nog geen aanvraag-formulier invul den, worden verzocht onmiddellijk aan de Landbouw-crisis-organisatie voor Noordhol land, afd. Akkerbouw te Alkmaar, hiervan kennis te geven. DE GEMEENTELIJKE GROENTEN- DISTRIBUTIE. Geachte Redactie, Mag ondergeteekende een bescheiden plaats je in Uw veelgelezen blad over bovenvermeld onderwerp, waarvoor bij voorbaat mijn harte- lijken dank. In Uw blad van Zaterdag 1 Febr. h°b ik met genoegen gelezen Uw besdhouwing over de distributie van de z.g. goedkoope groenten, waarmede ook de Gemeente Alk maar een aanvang zal maken, althans het is in de laatste vergadering van den Gemeenteraad aangenomen met een stemmenverhouding van 10 tegen 9 stemmen. Met uw beschouwing over dit systeem van distributie kunnen wij ons voor een groot gedeelte vereenigen. Waar U evenwel zegt dat de plaatselijke handel te weinig aandacht heeft geschonken aan deze zaak, dan wil ik er op wijzen, dat dit volgens mededeeling van ons bestuur zijn oor zaak vindt in het feit, dat onze menschen meenden volkomen rustig deze kwestie te kunnen afwachten. Onze besturen van de plaatselijke vereenigingen hadden een toezeg ging van het College van B. en W. dat wanneer deze zaak voor de gemeente Alkmaar urgent werd, het dit ter kennis zou brengen van den kleinhandel. Onze besturen hebben van den aanvang af de volle aandacht aan deze zaak geschon ken, want toen in de dagbladen de mede deeling van Zijne Excellentie den Minister van Sociale Zaken verscheen, dat een proef zou worden genomen met de distributie van doorgedraaide groenten, hebben deze men schen zich direct tot het bestuur van de gemeente gewend. Wel een bewijs dat zij actief waren ten opzichte van deze zaak. Men had vertrouwen in de toezegging van het gemeentebestuur, vandaar de passieve houding van den handel. Dat de kleinhandel ten opzichte van deze kwestie niet zonder meer heeft toegezien moge blijken uit het volgende. Toen de mededeeling ons gewerd, als Bond van Kleinhandelaren, dat een proef zou worden genomen met de distributie, hebben wij ons gewend tot het Regeerings- Bureau, waar men ons mededeelde, dat dit verzoek van den Minister uitgevoerd moest worden, doch men zou zich bepalen bij het doorgedraaide product, en uit dien hoofde zou het wel niet opnemen. De Ned. Groenten- en Fruitcentrale was uitvoerend lichaam zonder meer. Echter stelde men spoedig een propagandist aan voor deze distributie, die de gemeentebestu ren bezocht en hun deze zaak aannemelijk maakte. Niet alleen doorgedraaide produc ten werden gedistribueerd, doch men moest den winkel aanlokkelijk maken. Men dis tribueerde zuurkool en roode kool welke alle werden bij gekocht vooi een veel hoo- geren prijs. Onze bond heeft zich in samen werking met andere organisaties daar krachtig tegen verzet, zoodat zelfs conflic ten op de veilingen plaats vonden, want het systeem van doorgedraaid product heeft men geheel losgelaten, omdat er practisch niets meer doordraait. De handel heeft in samenwerking met de drie Middenstands bonden beproefd den regeeringscommissa- ris te overtuigen, echter zonder resultaat. Kamers van Koophandel hebben zich op verzoek van den Heinhandel met deze kwestie bemoeid en zich om die reden tot den minister gewend. Alle pogingen zijn aangewend en worden door ons nog aange wend, om deze unfaire concurrentie van ons af te schudden. Een dezer dagen heeft nog een onderhoud plaats gehad met den minister van land bouw en visscherij, waar op deze kwestie is gewezen, doch onder den drang van de ar beidersvakbonden schijnt men aan dit systeem vast te willen houden en geen an der middel te beproeven. De organisaties van den handel hebben reeds een ander plan bij den regeeringscommissaris inge diend, waarbij de handel weer zou worden ingeschakeld, tot heden zonder eenig resul taat. De arbeidersbeweging heeft het er op gezet om onze werklooze menschen uit hun gewone milieu te halen en te brengen in de gemeentelijke lokaliteiten. Dus ook hiermee moeten onze werklooze menschen het gevoe len, dat zij uitgestooten zijn, eerst uit het arbeidsproces en nu mogen ze ook al niet meer koopen als andere consumenten, neen, zij moeten naar de lokalen van de gemeen ten om daarmee te bewijzen, dat zij ook thans niet meer hun inkoopen kunnen doen, zooals zij dit voorheen deden. En die arbei dersbeweging dient zich nu nog wel aan om te strijden voor de verheffing van den arbeidenden stand. Geachte redacteur, wy kunnen ons het niet indenken, dat daarvoor een arbeiders beweging in het geweer komt, om hun men schen te verlagen en naar distributie-loka len te zenden. Wij hebben ons meer dan eens de vraag gesteld: is dit het werk van de vakvereenigingen? Kunnen zij anders niet meer bereiken voor de arbeiders, dan cm hun wat doorgedraaide groenten voor een paar centen in handen te spelen? Laat men toch hierover niet zoo zwaar tillen, want de meeste artikelen zijn in de volks winkels even goedkoop. Dat werklooze ge zinnen geholpen moeten worden gevoelen wij en wij zien niets liever dan dat, want er zitten veel van onze beste klanten onder, waaraan wij nog altijd een kwantum groen ten konden verkoopen. Nu zij werkloos zijn kunnen zij niet meer en wy moeten zien, dat deze menschen naar de lokalen worden gebracht, waar zy dikwijls groen ten ontvangen van minderwaardige kwali teit, terwijl deze menschen die producten beter in kwaliteit bijna voor denzelfden prijs by ons kunnen xrygen. Wij zijn het met uw zienswijze eens, geachte redacteur, wanneer onze werklooze menschen gehol pen moeten worden, maar dan moet men dit langs den reëelen weg doen. Als de groentenprijs voor de menschen te hoog is, welnu geef hen dan een bon waarop zy de groenten kunnen halen by den kleinhandel, en deze ontvangt dan een kleinen toeslag op deze bonnen als de prijs te hoog is waarvoor men moet verkoopen. Men doet dan den kleinhandel geen schade, terwijl de Ned. Groenten- en Fruitcentrale nu haar eigen afnemers, den handel, gaat beconcur- reeren. Het is wel fraai, mijnheer de redac teur. De leiding van den tuinbouw gaat met de arbeidersbeweging hand in hand, om concurrenten te worden van den handel. Wij kunnen u mededeelen, dat zeer zeker deze wijze van distributie den handel niet kan bevredigen en het spreekt vanzelf, dat wordt overdacht op welke wijze deze con current zal moeten worden bestreden. Als de regeering in dit opzicht niet kan beslui ten om op andere wijze de weikloczen te helpen, dan vreezen wij, dat het ii) de ko mende tijden wel tot verwikkelingen zal leiden. Er vallen steeds meer slachtoffers, vooral in de volkswijken waar de menschen met hard werken en sober leven nog juist aan de oppervlakte kunnen blijven. Deze zijn het meest gedupeerd. Deze menschen roepen om hulp, om het toch niet toe te la ten dat zy de dupe moeten worden. De or ganisaties hebben besloten om een petition nement te houden, wat door duizenden han delaren is geteekend en waarin de handel een verzoek richt tot de Nederlandsche re geering, om deze wijze van distributie af te schaffen. Als de werkloozen er werkelyk mee gebaat zouden zijn, dus dat het voor deel hun grooter zou zijn dan de nadeelen voor den handel, dan zou het ons passen te zwijgen, doch die voordeel en kunnen wij niet zien. Ik zou nog uitvoeriger kunnen zijn, doch ik heb reeds teveelplaatsruimte van u ge vraagd. Nogmaals onzen beleefden dank, TJ. REITSMA, Secr. Bond van Kleinhandelaren in Aardapp., Groenten en Fruit in Nederland. Rotterdam, Lusthofstraat 45. w DE VEEMARKT. ALKMAAR, 10 Febr. 1936. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 78 Vette koeien 105200, handel redelijk; 15 Kalveren, w.o.: gras 32 40, vette 3080 en per K.G. 6090 cent; 136 Nuchtere kalveren (slacht) 3 12; 245 Vette varkens per K.G. 3438 ct. Handel vlug. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 10 Febr. 1936. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen als volgt: Zeeuwsche: bonte en blau we/ 2.60/2, eigenheimers 2.102.20, poters 1.702.10; Noordh. eigenheimers 22.10; Friesche borgers 2.102.20, Redstad 2.202.50; Andijker bonte en blauwe 2.20f 2.40; Drentsche zandaard- appelen 22.40; Duinzand aardappelen 3.503.75. Alles per H.L. De aanvoer bedroeg 186200 K.G. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 10 Febr. 1936. Op de he den gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 571 Vette koeien, le kw. 4650 cent, 2e kw. 4045 cent, 3e kw. 32 38 cent per K.G. slachtgew.; 75 Melk- en kalfkoeien 175ƒ210; 108 Vette kalveren, 2e kw. 4660 cent, 3e kw. 4245 cent per K.G. levendgew.; 77 Nuchtere kalveren 3 7; 78 Schapen 14—19; 492 Varkens, vleeschvarkens, wegende van 90110 K.G. 4344 cent en enkele hooger, zware var kens 4142cent, vette varkens 3940 cent per K.G. slachtgew.; 5 Paarden 7010) BROEK OP LANGENDIJK, 10 Febr. '36. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 9400 K.G. Roode kool 4.30—9.40; 2400 K.G. Gele kool 4.90—10.80; 16000 K.G. Uien: gele drielingen 1.10, gele uien 2.20 2.60, grove 2.50—2.80; 750 K.G. Breek- peen 1.80, alles per 100 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 8 Febr. '36. 200 K.G. Aardappelen: Robijnen 2.40; 25600 K.G. Uien: grove 2.502.70, uien 1.902.30, drielingen ƒ0.901.20, gele nep 3.80—3.90; 4000 K.G. Peen 1.70— 2, kleine Peen 0.80; 73600 K.G. Roode kool 5.209.20, doorschot 58.80; 18000 K.G. Gele kool 5.10—9.40, door schot 4.40—8.30; 73800 K.G. D. witte kool 2.405, doorschot 1.504.40, alles per 100 K.G. WARMENHUIZEN, 8 Febr. 1936. Roode kool le s. 6.50—10.20, 2e s. 4.60— 9.10; Gele kool le s. 6.30—8.20, 2e s. 57.90; D. witte kool le s. 4.20 5.20, 2e s. 3.804.30; Drielingen 1.20; Uien 2.202.60 en Grove uien 2.50. Aanvoer: 49100 K.G. Roode kool; 7600 K.G. Gele kool; 13250 K.G. D. witte kool en 4975 K.G. Uien. BEVERWIJK, 7 Febr. 1936. Bolbloemen. De bolbloemenmarkt viert op 't oogenblik hoogtij, van heinde en verre worden de warme kas producten aangevoerd. De no teering per 7 dezer was als volgt: Bartigon 22—30 cent, Sanders 27 cent; Copland 12— 22 cent; Pitt 16—24 cent; Le Nötre 36 cent; Victoire d'Oliveira 18—26 cent; Couronne d'or 1624 cent; v. d. Hoef 1525 cent; Murillo 1524 cent; Theeroos 1824 cent; Eltocador 17—20 cent; Oostenrijk 14—18 cent; Ibes 10—14 cent; Rose la reine 10—15 cent; Flamingo 10—14 cent; Moore 8—16 cent; Jellow 16—20 cent; Narcissen 8—18 cent; Crocussen 2—12 cent; yecinthen 15— 40 cent; Blauwe druifjes 7—14 cent.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 3