DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. hevige treinbotsing in bulgarije. laffe overval op de DE OORLOG IN OOST-AFRIKA. partijbrochures n beslag genomen. No. 36 138e Jaargang Massa-arrestaties in het Rijnland. Mr. E. O. J. M. Baron hövell tot Westertlierf HEIDc. De kindermis! andeling te Heerlen. Vragen aan den minister gesteld. Tragisch einde. Tegenspraak van Italië. Ethiopisch succes aan oostelijk front. De politiek in Griekenland. Auto door hef ijs gezakt. De Zweedsche ambulance. DE PALEIS-ZAAK. De bobwedstrijden. DE 5000 METER. Ballangrud wint weer! IJS EN IJSSPORT. ALKMMRSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 naar.den bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het geheele Rijk t 3,50. Losse nummers 5 cents. I'RIJS PER GEWONE ADVERTEN TIEN: an 15 regels 1 25. elke regel meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrjmite. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTEIi ZOON. Voordam C 9, postgiro 37 060. Telef 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C KRAK. 1l.O£I1S 3() IS» FeLl*U«lI*ï 1936 Hoofdredacteur: T|. N. ADEMA. Onder de leiders van katholieke organisaties. Mgr. Hendrik Wolker, de leider der ka tholieke jeugd in Duitschland, en ongeveer 150 geestelijken en jongelieden zijn door de politieke politie te Dusseldorp gearresteerd. Zij worden beschuldigd van samenzwe ring tegen de veiligheid van den staat. De arrestaties worden niet alleen in het Rijn land, maar ook overal elders in het land voortgezet. De politieke politie meent op t spoor te zijn van een uitgebreid complot. Katholieke organisaties en jeugdvereni gingen zouden met communistische elemen ten betrekkingen hebben aangeknoopt, met het doel den nationaal-socialistischen staat omver te werpen. Aanleiding tot deze arrestaties is geweest een huiszoeking bij pater Rosser, den vi caris van Dusseldorp, en leider van eenige katholieke patronaten. Er zou beslag ge legd zijn op een lijst van adressen en op correspondentie met elementen van vijan digheid jegens het regime. Mgr. Hendrik Wolker is gearresteerd als de verantwoordelijke superieur van vica ris Rosser. Hem wordt ten laste gelegd ken nis te hebben gedragen van de actie van den vicaris. De arrestaties hebben in katholieke kringen levendige beroering gewekt. Kardinaal Schulte, de aartsbisschop van Keulen, heeft Hitier een protesttelegram gezonden. Reuter meldt nader nog uit Londen dat volgens berichten uit Berlijn de huiszoe king van de geheime politie bij Rosser, den vice-president van de katholieke jeugdor ganisatie van Dusseldorp, tot gevolg heeft gehad dat 50 personen in Dusseldorp zijn gearresteerd, 50 in andere steden van het Rijnland, Westfalen en Hannover en 30 in Neukölln, het vroegere communistische hoofdkwartier van Berlijn. Commissaris der koningin van de provincie Limburg. In den afgeloopen nacht tegen 4 uur is te Brussel op 58-jarigen leefijd over leden de commissaris der koningin van de provincie Limburg. De overledene vertoefde op advies van den dokter met zijn echtgenoote te Brussel en was sinds eenige maanden met ziekteverlof. Hij werd 28 Maart te Twello geboren. Hij bezocht het gymnasium te Maas tricht en studeerde de rechtsweten schappen te Utrecht, waar hij in 1904 promoveerde. Hy werd benoemd tot burgemeester van Culemborg en later van de ge meente Breda. In 1918 werd hij be noemd tot commissaris der koningin van de provincie Limburg. De overledene was curator der R.K. Handelshoogeschool te Tilburg. Vijf dooden. Dinsdagavond tegen acht uur zijn in Bul garije dicht bij het station Asparuchowo twee z.g. gemengde treinen, d.z. treinen, die bestaan uit personen- en goederenwagens, in den dikken sneeuw met elkander in bot sing gekomen. Naar tot nu toe is komen vast te staan, zijn vijf personen bij dit ongeluk om het leven gekomen. Zes personen werden ten deele ernstig ge wond, terwijl drie personen worden vermist. Hoewel nadere bijzonderheden ontbreken, wordt omtrent de oorzaak slechts medege deeld, dat een der treinen in een hevigen sneeuwstorm het stationnetje van Asparu chowo was gepasseerd en op den van den tegenovergestelden kant komenden trein is gebotst. „Helden", die vluchtten. Gisteravond te half negen kwam de heer v S. per fiets van Laren over de fietspaden van de heide naar Hilversum. By de zoogn. Anna-hoeve hoorde hij flulten- d t Hy sloeg hierop geen acht.denkende, d. iemand hem voorbij wilde:Deltsen. ling echter voelde hy een hevigen schop en hij viel op dat moment van zyn rywiel. E ontstond een gevecht tusschen den aan- ranrlpr HgO ^GGI V S« De heei v. S. was kennelijk de meerdere en het gelukte hem zijn belager onder te krijgen, doch toen kreeg de aanrander hulp. De nieuw aangekomene gaf den heer v. S. een trap tegen het hoofd, waardoor deze ge heel versuft werd. Hij bleef eenigen tijd op den grond liggen. De laffe aanvallers dachten, dat zij een moord hadden gepleegd en de „helden" wisten niets beter te doen, dan onmiddellijk te vluchten. Toen de heer v. S. in staat was zich op te richten, haalde hij de poiitie, die thans de zaak in onderzoek heeft. De heer v. S. is verzekeringsagent en heeft vaak groote be dragen bij zich. De heer van der Heide (s.d.a.p.) heeft aan den minister van sociale zaken de volgende vragen gesteld: lo. Is het ter kennis van den minis ter gekomen, dat een kind te Heerlen, dat verpleegd werd in het gezin van zijn grootouders, aan mishandelingen heeft blootgestaan? 2o. Is de minister niet van oordeel, dat ten spoedigste maatregelen moeten worden getroffen, waardoor doeltref fend toezicht op pleegouders zal worden geschapen in den geest van het Rapport inzake de ongecontroleerde Kinderte huizen, dat 5 Mei 1934 in een buitenge wone algemeene vergadering van de Nederlandsche Vereeniging voor Ar menzorg en Weldadigheid met den Ne- derlandschen Bond tot Kinderbescher ming werd besproken en aangenomen? 85-jarige man uit gesticht gevlucht en verdronken. Gistermiddag omstreeks vier uur vond een werkman het lijk van een persoon vast gevroren in het ijs van het kanaal van Sluis naar Brugge, nabij de aanlegplaats van de boot. Bij het onderzoek, dat de politie in stelde bleek het ontzielde lichaam te zijn van een man uit het Protestantsch Tehuis voor Ouden van Dagen „Rozenoord", zeke ren G. uit Schoondijke, die den laatsten tijd niet meer wel bij het hoofd was. Reeds eenige malen had de 85-jarige man het plan opgevat uit het gesticht te ont vluchten, doch steeds had men hem kunnen weerhouden. Toen hij gistermorgen spoor loos uit het gesticht was verdwenen ver moedde men terstond een ongeluk, doch het onderzoek door de marechaussee leverde geen resultaat op. Bij toeval werd het lijk door den werkman gevonden. ,Roode Kruis-gebouwen of -posten nooit tot doelwit gekozen". De berichten uit Addis Abeba, dat bij het bombardement van Dessie ook gepoogd zou zijn de Nederlandsche roodekruisambulance te treffen, worden, naar „United Press" ver neemt, te Rome met klem tegengesproken. Het „Giornale d'Italia" schrijft: „Italiaan- sche bommenwerpers hebben, in tegenstel ling met de machines van andere staten en speciaal van Engeland, nooit opzettelijk par ticuliere gebouwen cf posten van het Roode Kruis tot doel van hun bombardement ge maakt. De piloten zijn echter niet verant woordelijk voor de misdadige wanorde in Abessinië, in welk land van het Roode Kruis gebruik wordt gemaakt voor de be scherming van soldaten en opslagplaatsen van wapens", zooals ook onlangs nog in de „Echo de Paris" werd medegedeeld. Het blad noemt het bericht, waarin wordt beweerd dat de bedoeling van het Italiaan- sche eskader, duidelijk was, een bewijs van kwade trouw van het Reuterbureau en een provocatie tegen de beschaving. Nieuwe aanvalsplannen der Italianen in het Zuiden? De toestand aan beide fronten is de laatste acht dagen tengevolge van den re gen, die iedere operatie onmogelijk maakt, niet gewijzigd. Ook aan het Noordelijk front is een ze kere kalmte ingetreden. Groote operaties zijn ook daar op dit oogenblik nauwelijks te verwachten, daar de Italianen zich uit sluitend bezig houden met het aanleggen van fortificatiewerken en bovendien troe pen verplaatsen van Erythrea naar het Zuidelijk front. Volgens betrouwbare berichten schijnen de Italianen tegen het einde van Februari groote aanvalsplannen aan het Zuideiya front ten uitvoer te willen leggen. Oorlogs materiaal, tanks, vrachtwagens met levens middelen, voorts sterke afdeelingen Aska- ris worden aan den Ganale Doria en in het gebied van Neghelli in gereedheid gebracht evenals op de basis Gerlogoebi-Gorrhhei Warandab. Duidelijke teekenen wijzen op een dubbel offensief. Het eene offensief zal naar al',e waarschijnlijkheid in de richting van Alat- ta geschieden, teneinde het merenplateau te bereiken. De tweede aanval zal dan ge richt worden tegen Harrar, met het doel de Abessinische legers in het Zuiden op twee fronten tegelijk bezig te houden. De Abessiniërs treffen van hun kant al le mogelijke tegenmaatregelen. Vooral in de provincie Bali worden groote hoeveelhe den troepen geconcentreerd, teneinde te genover een Italiaansch offensief de noo- dige krachten iri het veld te kunnen brengen. Al het voor Abessinië aankomen de oorlogsmateriaal, vooral luchtafweerge schut en anti-tankgeschut, wordt bijna zon der uitzondering naar het Zuidelijk front gezonden. Er bestaat verder de mogelijkheid, dat de Abessiniërs in Bali een Italiaansch offen sief zullen willen vóór zijn en het eerst tot den aanval zullen overgaan. Italianen verdreven uit Koerati, 80 K.M. van Sasabané. Officieel wordt uit Harrar gemeld, dat de Abessiniërs er in zijn geslaagd de Italianen na een hevig gevecht uit Koerati, 80 K.M. van Sasabané, te verdrijven. Aan beide zijden zijn zware verliezen ge leden. Het bericht uit Harrar, dat de Abessi niërs erin geslaagd zijn Koerati, 80 K.M. ten zuid-westen van Sasabané, op de Italianen te heroveren, is in verschillend opzicht van belang. In de eerste plaats bevestigt het, dat de Abessinische tactiek om de commu nicatie af te snijden de juiste is. De Abes siniërs hebben Koerati omsingeld en na hevig gevecht, waarbij vele dooden vielen, stormenderhand genomen. Ten tweede verliezen de Italianen een belangrijke positie, daar Koerati op een plateau gelegen is, dat zich in noordelijke richting uitstrekt naar Harra, terwijl van daar uit tevens controle mogelijk is in zui delijke richting, op de vlakte van Ogaden. Ten derde is Koerati een belangrijk punt voor de waterverschaffing. Het is de cen trale waterplaats voor de karavanen die uit Guerlogoebi en Wrandab komen en die zich naar Engelsch Somali-land begeven. Het is interessant te overwegen welke ge volgen een eventueele voortzetting van het Abessinische offensief in deze streek zou kunnen hebben. De Ethiopiërs zouden het leger van generaal Graziani in de rechter flank kunnen aanvallen en zoo den druk op de provincie Sidamo belemmeren. Te Addis Abeba verheugt men zich zeer over dit nieuwe succes van de Abessiniërs en men wacht er met spanning op bijzon derheden. Donderdag a.s. zullen de leiders der politieke partijen confereeren. Koning George van Griekenland heeft gis ter een rapport van minister-president De- merdzis over den politieken toestand in ont vangst genomen. Nadat de koning het rapport had bestu deerd, heeft hij besloten, de leiders der po litieke partijen tegen Donderdag a.s. bijeen te roepen, waarbij dan de vorming van een nieuw kabinet op grond van de resultaten der onlangs gehouden verkiezingen zal wor den besproken. In politieke kringen is men van meening, dat het bijeenroepen der politieke leiders een gevolg is van de ondervonden moeilijkheden by de voorbesprekingen tot vorming van een nieuw kabinet. Nog steeds speelt namelijk de kwestie, of de ontslagen Venizelistische officieren we der in dienst zullen worden gesteld, een groote rol. Eén inzittende verdronken Nabij Bedum (Gr.) heeft zich he denmorgen een tragisch ongeluk afge speeld. Ter hoogte van Allerhuizen, even voor de scherpe bocht bij de brug over het Boterdiep is een auto uit Groningen geslipt en te water gereden In de cabine bevonden zich de twee gebroeders Groenewold n.1. J. Groene- wold en E. Groenewold. De 30-jarige J. Groenewold wist zich met heel veel moeite te redden, Joch de ongehuwde 24-jarige E. Groe newold kon geen uitweg meer vinden in het ijs en hij verdronk dan ook jam merlijk. Zyn lijk is nog niet opgehaald. Van nat.-soc. strekking. Naar wij vernemen, heeft de Haag- sche politie gisteravond een partij brochures van nationaal-socialistische strekking in beslag genomen, getiteld: „Colyn's Doodendans" en uitgegeven door het uitgevers-comité „De gemuil korfde Eend". Wat er verloren is gegaan bij het bombardement. Volgens mededeelingen van het opper commando in Somalieland hebben in de 27 kisten, welke in de Zweedsche ambulance zaten, 50 pakken met in totaal 20250 pa tronen gezeten. De Zweedsche gezant deelde mede, dat volgens verklaringen van de leden de auto's, levensmiddelen, tenten, verbandmid delen, blikken benzine en olie en reserve banden en herstelmateriaal voor de auto's bevatten, alsmede 300 palen. Mogelijk is, dat er 3 doosjes munitie waren. In Maart opnieuw voor het Hof te Amsterdam. Naar wy vernemen, zal de bekende Pa leiszaak in Maart a.s. voor het Amsterdam- sche gerechtshof worden behandeld. Zooals men zich herinnert, heeft de recht bank deze strafzaak tegen den ex-directeur en een ex-commissaris van het Paleis voor Volskvlijt zeer uitvoerig behandeld, en bei de personen wegens malversaties tot gevan genisstraffen veroordeeld. Heden werden de wedstrijden voor de 4-persoons-bodwedstrijden beëindigd. De totaal-uitslag was: 1 Zwitserland II, in 5 min. 19.85 sec. (Olympisch kampioen). 2 Zwitserland I, in 5 min. 22.73 sec. 3 Engeland in 5 min. 23.41 sec. 4 Ver. Staten in 5 min. 34.13 sec 5 België II in 6 min 0.9 sec. 6 Ver. Staten II in 6 min. 29 sec. 7 Duitschland in 6 min. 29.07 sec. G a r m i s c h-P artenkirchen, 12 Febr. Op de Riessersee zijn hedenochtend de Olympische wedstrijden in het hardrijden op de schaats over 5000 meter gehouden. De hemel was bedekt. De temperatuur bedroeg 4 graden onder nul en er waren drieduizend toeschouwers. De resultaten der verschillende series luiden als volgt: le serie: 1. Loewinger (Oostenrijk) 8 min 53,9 sec.; 2. Cho (Japan) 9 min. 8,7 sec. 2e serie: 1. Ojala (Finland) 8 min. 30,1 sec.; 2. Dijkstra (Nederland) 8 min. 51,5 sec. 3e serie: Vervallen aangezien de beide rijders Leppanen (Finland) en Johansson (Zweden niet aan den start verschenen. 4e serie: 1. Wangberg (Noorwegen) 8 min. 54,7 sec.; 2. Kennedy (Australië) 9 min. 48,3 sec. 5e serie: Vervallen, aangezien Freisinger (Amerika) niet aan den start verscheen. 6e serie: 1. Turnovsky (Tsjecho-Slowa- kije) 9 min. 25,8 sec.; 2. Graeffe (België), 10 min. 52,6 sec. (1 1/4 ronde achterstand) 7e serie: 1. Koops (Nederland) en 2 Sames (Duitschland), beiden 8 min. 48 5 sec. 8e serie: 1, Staksrud (Noorwegen) 8 min, 38.5 sec.; 2. Prochaska (Oostenrijk) 9 min 2,6 sec. 9e serie: 1. Ballangrud 8 min. 19.6 sec.; 2 Sandtnor 9 min. 0.4 sec.; 10e serie: 1. Blomquist 8 min. 36.6 sec.; 2. Hurd (gevallen). 11e serie: 1. v. d. Scheer 8 min. 43.3 sec. 2. Petersen 8 min. 46.5 sec. 12e serie: 1. Vasenius 8 min. 23.3 sec.; 2 Langedijk 8 min. 32 sec. 13e serie: 1. Stiepl 8 min. 35 sec.; 2. Hanc 10 min. 3 sec. (gevallen). 14e serie: 1. Schroeder 8 min. 49.6 sec.; 2 Kin 8 min. 55.9 sec. 15e serie: 1. Kalbarczyk 8 min. 47.7 sec. 2. Ekman 9 min. 0.4 sec. De Noorsche rijder Ballangrud heeft na zijn prachtige overwinning van gisteren op de 500 M. heden ook het Olympisch kam pioenschap over de 5000 M. behaald en wel in den schitterenden recordtijd van 8 min, 19.6 sec. De tweede plaats was voor den Fin Va senius, die 8 min. 23.3 sec. noteerden, terwijl de derde plaats bezet werd door den Fin Ojala met 8 min. 30.1 sec. Langedijk reed uitstekend en maakte den zeer goeden tijd van 8 min. 32 sec., wat ruim 10 sec. sneller is dan de tijd van v. d Scheer. 't Is nog niet heelemaal in orde met de ijssport. Het vriest wel, maar lang niet voldoende, om de vaarten be rijdbaar te maken, zelfs niet om aan kleine tochten over grachten en slooten te denken. In onze Noordelijke provincies ziet het er voorloopig ook nog niet naar uit, dat er tochten gemaakt kunnen worden. En daar is men er in den regel heel vlug bij! Neen, voorloopig moeten wij genoegen nemen met onze ijsbanen, die klaar liggen, om de rijders te ontvangen. En hoewel voor den echten rijder het baantje-rijden alleen maar een mooie gelegenheid is om zich „los te rijden", om de spieren gewillig te maken, is het voor duizenden anderen al lang vol doende, als de ijsbaan geopend is. En die duizenden brengen sfeer op de baan, brengen er kleur, brengen er gezellig heid. Ziet ze rondzwieren op hun schaatsen, ziet ze elegant hun zwenkingen maken in rusti ge houding: de handen op den rug gekruist, recht op en zonder ook maar even het even wicht te verliezen! Ziet ze rondrijden, de paartjes, gezellig naast elkaar, hand in hand, regelmatig links en rechts zwenkende, intiem fluisterend, bedachtzaam rijdende! Ziet ze voort strompelen, de beginners en zy „die het nooit leeren"; nu eens gelukt het, een flinke streek te maken, maar meest al is het vooruitscharrelen op één schaats en zoo'n beetje afzetten met de andere! Ziet ze voortijlen, de vrije rijders, die eventjes niet in het gewiemel zitten, maar een paar honderd meter voor zich hebben, waar ze hun armen en beenen kunnen uit slaan! Krachtige slagen,zelf bewust links- rechts, links-rechts! Snelheid zit er in die kerels, in die meisjes, die heerlijk moe wor den van de voortdurende krachtsinspanning, die hun spieren het werk laten doen. Dat is kracht en elegante snelheid! Noordholland -/f.cht! Merkwaardig het verschil tusschen Noord holland en de Noordelijke provincies! Wij bladeren de Noordelijke kranten door en zien de aankondigingen van groote en kleine wedstrijden. Daar is elk baanbestuur- der actief. En als het een nacht goed gevro ren heeft, is de zaak daar al beklonken: er komen wedstrijden! En hier? Wij hebben nog niets gehoord van aan gekondigde wedstrijden, wij hebben zelfs nog niets gehoord van plannen, om wed strijden uit te schrijven! Welke club begint met het initiatief? Er zyn zooveel wedstrijden te organisee- ren; langebaan- en kortebaanwedstrijden, koppel wedstrijden, leden wedstrijden, wed strijden met een liefdadig doel, enz. Noordholland wacht, wachttot het misschien te laat is. Want voorspelt de Bildt vandaag niet: kans op lichte dooi? Bestuurderen, denkt er om: als de Bildt zich vergist, organiseert dan wedstrijden! ONZE BANEN. Er is gisteren naar hartelust gereden op de banen in Alkmaar en omgeving. Honderden hebben hun schaatsen opgezocht en hebben eenige genotvolle uren gehad. Zij hebben hun hart kunrien ophalen aan de ijssport. Ze hebben genoten, volop genoten. En zij hopen op nog enkele dagen ijs. Ze hopen op een ijs-Zaterdag en een ijs-Zondag! De Quint. De groote vlakte achter Alkmaar, de be kende Quint, is gisteren den geheelen dag in trek geweest. Reeds des morgens werd er gereden, maar in den middag werden de tientallen, hon derdtallen en toen de avond viel, waren reeds 1500 schaatsenrijders de controle ge passeerd! En des avonds was de belangstel ling weliswaar minder, maar toch bleken nog een 500 liefhebbers de controle gepas seerd te hebben. Zij hebben gereden op de groote vlakte. En zij hebben genoten van prachtig ijs, dat gelegenheid gaf, om zich geheel te kunnen geven. Des middags scheen het zonnetje, des avonds fonkelden de sterren en schitterden de electrische lampen op de baan, die om 10 uur gesloten werd. En vandaag is de zaak weer in orde. Een autöbusdienst AlkmaarQuint zorgt voor een gemakkelijke verbinding, andere auto bussen brengen de schaatsenliefhebbers uit de omgeving naar de Quint. Zoo was het gisteren, zoo zal het ook vandaag, ook van avond zijn. Berger ijsbaan. Honderden hebben gister op de baan van de Berger IJssport-Vereeniging van de ijs sport kunnen genieten. De wedstrijdbaan was gereserveerd voor de trainers in het hardrijden, die naar hartelust reden. Om half vijf bleek het noodzakelijk om de buitenbaan, waarop veel water en ysaf- slijpsel was gekomen, te ontruimen, om de baanvegers in de gelegenheid te stellen de haan voor den volgenden dag in gereedheid te brengen. Om half zeven vroor het even-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1