Ji 4 Voor 100 jaar. JU §g B in i§§ m H a gj 11 u B 18 lp 11 H Hondententoonstelling te Londen. ZIJPE SCHOORLDAM Qetmentemden HEERHUGOWAARD Bijna 5000 honden bijeen.. Jfmtiecu&cie& X)xuttcu&tiek ïfthaakcu&ciek m w J9 wm n m ^9 mm II m ïi Éi Uit de Alkmaarsche Courant Febr. 1836. In de Staatscourant van den 9den Februarij leest men: „Men verneemt, dat het Plaat selijk Schoolbestuur te Rotterdam de oprigting besloten heeft van eene hoogstnuttige instelling waarvan men reeds sedert lang de behoeften en het belang voor deze volkrijke stad erkend heeft. Er zal namelijk, op het loffelijk voor beeld in sommige andere vader- landsche steden gegeven, zooals te Zwolle en te Deventer, ook al hier worden geopend eene be waarschool voor kleine kinderen van twee tot zes jaren, onder on- middelijke toezigt en op kosten van genoemd Bestuur. Tegen een zeer matig gesteld wekelijksch schoolgeld wenscht men ook kin deren uit de minvermogende, doch niet bedeelde, volksklasse aldaar te kunnen opnemen. Men zal trachten goede zorg te dragen voor de allereerste ver standelijke en zedelijke ontwikke ling, naar de vatbaarheid der kleinen, en daarbij vooral de ligchamelijke opvoeding, in dien teederen leeftijd zoo gewigtig, pogen te bevorderen .Reeds is men in het bezit van een zeer ruim lokaal, geschikt voor omtrent 300 kinderen, voorzien van eene luch tige en ruime speelplaats en speelschool. Eene Commissie uit het Plaatselijk Schoolbestuur is met het beramen van al de ver der noodige maatregelen onledig en heeft reeds twee vrouwelijke kweekelingen in staat gesteld om zich te Zwolle, onder behoorlijk opzigt, met de uitmuntend aldaar bestaande inrigting bekend te bereid tot de waarneming van het maken, ten einde te worden voor onderwijs bij de nieuw op te rig- ten bewaarschool aldaar." Den burgemeester verlof verleend. De Commissaris der Koningin heeft aan den burgemeester dezer gemeente, mr. D. Breebaart Kz., verlof verleend wegens ziekte. Deze maand herdenkt de dilettantenclub „Ons Genoegen" haar 20-jarig bestaan. Voor de uitvoering, welke Zondag 23 Februari a.s. in de feestelijk versierde zaal plaats zal hebben, is in studie het zoo mooie tooneelwerk „Onder één dak", van den be kenden auteur Jan Fabricius. Daar deze vereeniging in haar 20-jarig bestaan reeds vele goed geslaagde uitvoe ringen heeft gegeven, twijfelen wij niet, of „Ons Genoegen" zal ook op haar jubileum uitvoering de bezoekers een genotvollen avond bezorgen. Ougezonden Stukken DE OPHEFFING VAN DE OPEN^ BARE SCHOOL TE OTERLEEK. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het verslag, voor komende in de Alkmaarsche Courant d.d. 12 Februari j.1. van de vergadering, ge houden te Oterleek, onder leiding van wet houder Spaan, uitgaande van Volksonder wijs en de Oudercommissie, over de ophef fing der openbare school te Oterleek, het volgende: Wethouder Spaan zei: „Wat er ook staat te gebeuren, goed onderwijs is de spil waar alles om draait". Welnu als dit no. 1 is, dan is de beslissing niet moeilijk, dan is de beste oplossing, maak van de school te Stompetoren een driemanschool en het onderwijs is zoo goed als het maar kan zijn. Het motief: het verdwijnen van het saamhoorigheidsgevoel mag dus niet voor opstaan. Trouwens dit is een motief, dat het financieele offer niet waard is, want het saamhoorigheidsgevoel kan men door zoo vele andere vereenigingen aankweeken, zoo als floralia en huisvlijtvereeniging, gymnas tiekclub, tooneelvereeniging enz., enz. De heer Spaan zei, dat het voor de raads leden niet gemakkelijk is, uitspraak te doen. Voor hem is het dat blijkbaar wel, want hij zelf heeft al een beslissing genomen, voor dat in openbare zitting, de raadsleden deze zaak grondig met elkander hebben bespro ken en overwogen. Het leeg staan van huizen zal wel niet zoo schrikbarend zijn. Dat Volksonderwijs pro paganda maakt voor het behoud van de school te Oterleek is mij onbegrijpelijk, om dat het opheffen daarvan en het samen smelten met een driemanschool te Stompe toren, toch het „beter onderwijs" bevordert. Temeer omdat de afstand geen beletsel is. Over den afstand wordt dan ook in het verslag niet gerept. Het komt mij voor, gezien de houding van den heer Spaan, dat straks in de raadsver gadering niet aanwezig is: „Wethouder Spaan", doch de heer Spaan, voorzitter van Volksonderwijs. Hij had dan ook gerust het adres kunnen onderteekenen. De raad mag zich echter wel tweemaal bedenken in dezen tegenwoordigen tijd of de gelden, die hier voor noodig zijn, wel te verantwoorden zijn, om het saamhoorigheidsgevoel van Oterleek te behouden, ten koste van de belasting betalers. De heer Spaan zegt zelf, dat de toe stand zoo critiek is, dat het werk blijft lig gen, omdat de boeren het niet kunnen be talen, zoodat iedere onnoodige belastingver- hooging dient vermeden te worden. Het voorstel van den heer Harskamp, om de raadsvergadering, waar over het lot der school zal worden beslist, te bezoeken, om kracht bij te zetten aan het in te zenden adres, lijkt mij iets met een revolutionnair Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind Momt Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten f 0.75 per flacon. tintje, iets om dwang uit te oefenen op de raadsleden. Zou het soms ook nog noodig zijn, dat er politieversterking aanwezig is, opdat de tegenstemmers, voor het behoud van de school te Oterleek, na afloop der raadsvergadering, ongehinderd naar huis kunnen gaan? Met dank voor de plaatsing, Een inwoner der gemeente Oterleek. Woensdagmiddag kwam de raad dezer gemeente in een voltallige vergadering bij een. By de ingekomen stukken waren eenige verzoeken om ontheffing van schoolgeld, die overeenkomstig de voorstellen van B. en W. werden ingewilligd of afgewezen. Voorts was er een verzoek van den heer P. Dekker om een renteloos voorschot van 160 voor de aanschaffing van een kunst been. De voorzitter deelde mede dat de heer Dekker zich indertijd met een dergelijk verzoekschift tot B. en W. heeft gewend. B. en W. wilden echter wel hun medewer king verleenen, als door den heer Dekker eerst in termijnen van 2.50 zou zijn gestort. Daarin zouden B. en W. een bewijs zien van den goeden wil van den betrokkene om het voorschot terug te betalen. Daar hij hier echter niet op in wenscht te gaan stel den B. en W. voor op 't verzoek afwijzend te beschikken. De heer Dekers vestigde er de aandacht op, dat de verzoeker invalide is. Voorts worden in het verzoekschrift 2 borgen aan gewezen. Als deze borgen solide zouden blijken te zijn, zou spr. zijn stem ten gun ste van het verzoek willen uitbrengen. De kwestie van de borgen zou in comité worden onderzocht. Verder was er een verzoek van 63 werk- lopzen om voortaan één maal per week per dag te mogen stempelen. Daar deze zaak echter tot de bevoegdheid van B. en W. behoort, werd het verzoek buiten be handeling gelaten. Vervolgens was aan de orde het voorstel van B. en W. tot het plaatsen van 7 lan taarns in de 9e Kil, het z.g. Kilpad bij Ran- zijn. De voorzitter zeide, dat B. en W. met dit voorstel gekomen waren naar aanleiding van een ingekomen verzoek. Spr. had zelf den toestand bekeken en geconstateerd dat deze Kil is achter gesteld, wat verlich ting betreft bij de overige Kilpaden. Als het Electriciteisbedrijf binnen kort in andere handen overgaat, worden de kosten te hoog en zullen we moeten be perken. Daarom achtte de heer Tromp niet gewenscht de straatverlichting nu uit te breiden. De voorzitter antwoordde hierop, dat wanneer het bedrijf uit handen van de ge meente gaat, z. i. allereerst daar ue straat verlichting moet verdwijnen, waar deze hoofdzakelijk dienst doet voor het door gaande verkeer. Maar waar het is ten ge rieve van de bewoners, zooals hi?r het ge val is, dan zal c!e straatverlichting zoo lang mogelijk moeten blijven. De heer Oudeman beweerde, en vele le den vielen hem by, dat als de raad dit ver zoek inwilligde bewoners van andere Kil paden, met evenveel recht, ook met ver zoeken zouden komen. Hierop werd besloten het voorstel aan te houden en B. en W. de gelegenheid te ge ven eerst een nader onderzoek naar in te stellen. Daarna kwam in behandeling het voor stel van B. en W. om in het dichtbebouw de gedeelte van de Middenweg 7 lichtpun ten bij te plaatsen. Hieronder te rekenen het gedeelte van den Hondenweg tot en de Ned. herv. kerk. De heer Tromp zeide om dezelgde rede nen tegen dit voorstel te zijn als tegen het vorige. Bovendien oordeelde spr. de aan wezige verlichting voldoende. De voorzitter betwistte dit laatste. De heer Poland sloot zich aan bij den heer Tromp. Bovendien wees spr. op het feit, dat wanneer de provinicale weg ge reed zal zijn, het verkeer langs de Midden weg veel minder wordt. In stemming gebracht werd het voorstel van B. en W. verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Voor stemden de wethouder Kooy en Kroon en den heer Dekker. Besloten werd de woning Middenweg B 177, eigendom van den heer H. A. C Fabius te Den Haag, onbewoonbaar te ver klaren. Daar de schattingscommissiën voor de directe belastingen opgeheven zijn, werd den heeren D. Wijnker, C. Pool en P. Borst eer vol ontslag verleend met ingang van 1 Januari 1936. Ter benoeming van drie leden voor de commissie van bijstand voor het G. E. B., dienden B. en W. de volgende voordracht in: A 1. A. Quant, 2. W. Groenland; B 1. P. Tromp, 2. C. Poland; C 1. S. Dekkers, 2. H, v. Elten. Gekozen werden gedeeltelijk buiten de voordracht om de heeren A. Quant, P. Com mandeur en H. van Elten. In verband met het periodiek aftreden van den heer P. Smit, als lid van het B. A. boden B. en W. de volgende voordracht aan: 1. P, Smit, 2. P. Blauw. Met algemeene stemmen werd de heer Smit herkozen. Vervolgens werd op voorstel van B. en W. het raadsbesluit van 13 November tot wijzi ging van de Bouwverordening ingetrokken. Hierna werd op voorstel van B. en W. een wijziging in de bouwverordening gebracht, waarbij bepaald wordt, dat alle privaten, die boven slooten staan, voor 1 Jan. 1937 moeten verdwijnen en dat in verband hier mee te bouwen privaten aan de bepalingen van den nieuwbouw moeten voldoen. Ten slotte werd op voorstel van B. en W. besloten aan de bijzondere scholen 80 voorschot over de wettelijke vergoedingen te verleenen. Deze week is Londen het Mekka van den hondenliefhebber. In de Royal Agricultural Hall vindt het groote evenement in de kynologenwereld plaats: de jaar- lijksche Cruft's Show is zoo juist geopend, waarbij duizenden van de mooiste rashonden ter wereld formaat, dat men in een gewonen worden samengebracht; van het beker te pronk kan zetten tot dat, dat niet onder een flinke eet kamertafel kan doorloopen. In 1886 was minister Charles Cruft de eerste, die in Londen een grootere hondententoonstelling organiseerde in de zalen van het m Royal Aquarium. Men was toen iü in de wolken over het aantal in schrijvingen, dat 570 bedroeg. Thans, nu het Cruft's gouden jubileum is, bedraagt dit aantal 4650, wat wel een ver schil maakt. In de geweldige exploitatie ruimten van de Agricultural Hall strekken de boxen met honden zich uit over vier kilometer, wanneer men de lange rijen naast elkaar zou zetten. Tonnen met bis cuits staan klaar om de ingezonden dieren te voeden, behalve de eigenaars en liefheb bers zijn honderd oppassers in hun witte jassen op post om zorg te dragen voor de kostbare inzendingen. De lange rijen boxen worden alleen on derbroken door de keur-„ringen", waarvan een paar dozijn constant in gebruik zijn. Het zijn net bokskampioenschappen in het klein. Vóór de honden den ring betreden, worden ze gekamd, geborsteld, met doeken gewreven; de witte terriers krijgen nog een laatste portie poeder en krijt, om nog witter te zijn dan hun verzorgde vacht al is. Werkelijk, het moet moeilijk zijn om in de stad 4650 menschen te vinden, die dezer dagen even zorgvuldig gecontroleerd en verzorgd worden als deze 4650 honden, stuk voor stuk een kampioenstitel waardig. Niet alleen, dat deze show toonaangevend is voor de wereldmarkt in rashonden (er worden voor enkele sommen betaald, waar voor men een grand-national winner in zijn renstal kan krijgen) en voor de rasken merken, nee, de gang van de hondenmode voor de komende jaren is uit de inzendin gen op te maken. De laatste drie jaar bestond er bijvoor beeld een vinnige concurrentie tusschen Cocker Spaniels en Labrador Retievers. De Cocker Spaniels waren vier jaar geleden sterk in de meerderheid, toen stonden de inzendingen gelijk, en nu blijkt duidelijk, dat de Labrador zijn mededinger uit de markt werkt, er zijn 898 dieren ingezonden, een record voor alle hier aanwezige rassen. Andere rassen die in Engeland op den voorgrond treden zijn de Cairn terriers met ruwnange fox met 281, de Iersche setter met 252, de Dachshund met 252 en de bulldogs met 250 inzendingen. Opvallend is, dat er minder animo schijnt te bestaan voor de Pekinees, die sedert het vorig jaar zoowel in aantal als populariteit is teruggeloopen, jammer voor deze amu sante kereltjes, die ondanks hun ietwat stompzinnige facies een aardige honden soort blijven. Een andere Aziaat vraagt nu om de gunst. Ook een zoon uit het „Rijk van het mid den", het is de Chow-Chow, hier door 371 exemplaren vertegenwoordigd. (In Neder land is dit ras de laatste jaren sterk in aan tal voortuitgegaan, werd mij door een des kundige verteld, een man, die de kynologen in ons land enthousiaste hulde toezwaaide.) Het lijkt er op of heel Europa honden in China gaat zoeken (zoolang wij de ge woonte niet volgen om die te mesten en met haaievinnen en vogelnestjes tot een smake lijke „Grill" te verwerken, kan dit geen kwaad) de „Shih Thu", een kleinere hond is „dernier cri". Ze vinden reeds heel wat supporters in Engeland en doen nu offi cieel op Cruft's hun intrede. Hoewel zwaar behaard en laag op de beenen is het geen speelgoedhondje, maar een actieve knaap, met een zeldzaam arrogant uiterlijk. Het hoogtepunt van „Cruft's" vormen echter de oude Europeesche, en speciaal Engelsche grootere rassen. Iersche wolfs honden zijn rijk vertegenwoordigd, evenals de Deerhounds. Deze gevaarlijk uitziende reuzen verheugen zich in een intense popu lariteit, ook door de omstandigheid, dat deze rassen constant op karakterpunten zijn ge fokt, en dus volkomen betrouwbaar zijn. Voor zoover de Wolfshond in Europa wordt geïmporteerd, blijkt hij het toch niet zoo goed te doen als in zijn geboorteland. Ge lukkig, dat men nog niet begonnen is hem voor politiewerk af te richten! Gezien gewicht en kaken zal men er nog wél evèn mee wachten ook, in tegenstelling met den herder, die op het vasteland hier en daar gemaltraiteerd wordt. Wat de Mastiff betreft, een andere „En- gelsch-man met traditie": het aantal van deze intelligente dieren gaat de laatste jaren gelukkig weer sterk vooruit, en zoo ergens, dan kan men hier een goed overzicht krij gen van wat Engeland aan Mastiff's bezit. Er zijn zeker een honderd exemplaren in gezonden van deze knapen, die de Romei nen reeds in hun arena's lieten vechten en bij tientallen importeerden. Een andere op vallende groep is die der Dalmatiërs; het is misschien niet onaardig te vermelden, dat de Dalmatiërs hier in de wandeling „Plum- puddingdogs" worden genoemd, wegens hun gevlekte huid. Tenslotte een hond, die ons Nederlanders na aan het hart ligt: de Duitsche Herder. De herders zijn in een hoek gedrukt op deze show, en nemen niet dié plaats in, die hen toekomt. In dit opzicht is Cruft's minder toonaangevend, er zijn heel wat honden, die in Nederland middelmatig genoemd zouden kunnen worden, terwijl de maten niet ideaal zijn, er loopen heel wat van die „kalveren" onder, die men bij ons niet meer zien wil. Misschien komt dat omdat men in Engeland nog niet veel ervaring met dit ras heeft: de herdershond is echter bezig in Engeland populair te worden. Met dezen oppervlakkigen indruk van een kort bezoek aan 's werelds belangrijkst kynologisch evenement moeten wij hier vol staan, daar het volstrekt ondoenlijk is in details af te dalen. Vermelden wij alleen nog „The Dutch Barge Dog or Keeshond", geprensenteerd door „The Keeshond Club", een soort, dat in tientallen uitstekende exemplaren te zien is, en in Engeland haast nog bekender is dan in zijn „vaderland!" De belangstelling van het vasteland is goed. Velen zijn den vijver overgestoken om dit rumoerig Congres bij te wonen, waar bijna 5000 honden om het hardst het woord voeren. Onder de inzenders noemen wij den ook bij Hollandsche hondenliefhebbers welbe kenden maharadja Dhiraj of Patiala met prachtige Tibethonden. GERH. VAN EIJSSELSTEIJN. Onze Tweede Februari-opgave. Een lettergreeppuzzle. Tal van goede oplossingen mochten wij ditmaal noteeren. De 19 juiste woorden waren: 1. Omwisseling 2. buitenissig 3. geestig 4. vleugelpiano 5. overste 6. aanstalten 7. opwelling 8. leerstoel 9. dadelijk 10. gestadig 11. neteldoek 12. vernieling 13. Grijpskerke 14. Ardennen 15. ruwbladig 16. oliespuit 17. renaissance 18. waterton 19. luister De derde en zesde letters vormden den zin: Wie een wedstrijd wint is niet altijd de sterkste. Opnieuw is gebleken, dat deze puzzle- soort zeer in den smaak valt. Onze Nieuwe Opgave. No. 3 der Fe- bruari-serie). Een dubbele puzzle. Ditmaal twee gemakkelijke opgaven. Voor elk wordt bij goede oplossing 1 punt toegekend. 1. Wat staat hieronder: as an er ra 2. Op een naamkaartje stond: Frits E. Diemens, Vianen. Welke functie be kleedde deze heer, als de functie de zelfde letters bevatte als het naam kaartje. Oplossingen van één of beide opgaven liefst zoo vroegtijdig mogelijk, doch uiter lijk tot Vrijdag 21 Febr. 12 uur aan den Puzzle Redacteur van de Alkmaarsche Courant. Aan de Dammers! In onze vorige rubriek gaven wij ter oplossing probleem 1423. Stand. Zw. 5 sch. op: 23, 24, 33, 34, 45. W. 5 sch. op: 32, 35, 43, 44, 48. Oplossing. Zwart mag niet 3338 spelen want dan volgt: 1. 32—28 1. 38 40 2. 28 39 2. 4550 (gedw.) 3. 35 44 3. 50—45 (gedw.) 4. 4440 4. 45 43 5. 48:39! Combinaties. De volgende combinatie is samengesteld door den heer P. Ranzijn. alhier. Zw. 8 sch. op: 8, 9, 10, 12, 17, 18, 29, 30. W. 8 sch. op: 19, 21, 28, 36, 39, 40, 42, 43. Wit speelt als volgt: 1. 19—13 1. 819 (gedw.) 2. 4034 2. 29 40 (gedw.) 3. 39—33 3. 17 28 4. 36—31 4. 26 39 5. 33 15!! Een aardige stand van zes om zes volgt thans. Deze is samengesteld door den Franschman A. Buquet. Zw. 6 sch. op: 6, 11, 13, j.4, 24, 35. W. 6 sch. op: 22, 27, 28, 33, 39, 40. Wit wint door: 1. 22—17 1. 11:31 2. 3329!! 2. 35 22 (3 sch.) 3. 29 36! (5 sch.) Ter oplossing voor deze week: Probleem 1424 van A. Buquet (Fr.) Zw. 7 sch. op: 6, 11, 14, 15, 21, 25, 39. W. 7 sch. op: 24, 31, 35, 37, 40, 45, 48. In onze volgende rubriek geven wij de oplossing. Probleem 582. A. Landsmanis, Riga. 'S////W. mm abcdetgh Tweezet. 1. Kf5 (dreigt Dd4 mat). Eindspel 957 als 956) 1 i a bed Wit speelt en wint. 1. Ta5 Kb7 2. Tb5 en wint. Eindspel 958. (als 956) sIÉI 1 g h a b c d e Wit speelt en wint. 1. Kd6 Ka7 2. Kc7 Lhl 3. Tbl; na 2. Lg2 3. Tb2 Ld5 4. Tb 5en wint. In aansluiting met wat Dr. Lasker in Rusland over de Ermelosche kwestie uit de match Euwe-Ajechin meedeelde, willen wij citeeren wat Hans Kmoch, de wed strijdleider, in de Wiener Schachzeitung schreef. Hij deelt mee: Aljechine werd per auto gehaald om naar Ermelo gebracht te worden, doch was niet in zijn hotel te vinden. Zijn vrouw deede mee dat haar man boos was omdat de auto te laat was. (Hy was door een verkeersagent opgehouden en de weg kwijt geraakt). Aljechine vatte dit als een beleediging op en wilde niet spelen, hoewel er nog volop tijd was om op tijd aaan te komen. Toen Aljechine voor den dag kwam, was hij kennelyk onder invloed van alcohol, wat by hem geen zeldzaamheid was. Ook in vroeger jaren was Aljechine in deze toe stand meermalen aangetroffen. Hij is dan willoos en rustig. Ook nu was hy wel tot

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 11