DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ^Buitenland tBinnenland De openbare uitgaven voor het onderwijs Ho. 39 138e Jaargang Eerste Kamer. De gehuwde onderwijzeres. DE OORLOG IN OOST-AFRIKA. Na den aanslag op Leon Blum. De koninklijke familie. De bob-wedstrijden. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bjj vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HF.RMS. COSTEK ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: c. krak. Zaterdag 15 Februari 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. r Den Haag, 14 Febr. 1936. Met 24 tegen 11 stemmen heeft de Eerste Kamer de voorgestelde verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs goed gekeurd. De sociaal-democraten en de beide n.s.b.-leden hebben tegengestemd. Geen der laatsten heeft het woord gevoerd, of schoon het niet overbodig geweest zou zijn, als zij hun speciale bezwaren tegen de on derwij sbezuiniging hadden duidelijk ge maakt. Is zwijgen en tegenstemmen niet al te gemakkelijk? De heer Ossendorp en mevr. Pothuis Smit hebben de bedenkingen der sociaal democraten vertolkt. Beiden hadden groot bezwaar tegen het ontslag der gehuwde on derwij zeres-niet-kost winster, dat als gevolg van de goedkeuring van een amendement' Suring door de Tweede Kamer in de wet is opgenomen. De heer Ossendorp zeide, dat de minister een kerel geweest zou zijn, als hy dit amendement bestreden had tot het uiterste, m.a.w. als hij voor het geval, dat het aangenomen zou worden, met intrekking van het wetsontwerp had gedreigd. Maar minister Slotemaker de Bruïne ant woordde, dat, al was hij tegen het ontslag der gehuwde onderwijzeres, hij de wet in het Staatsblad wenschte te zien, omdat de regeering de bezuiniging op het onderwijs niet kon missen. Dit had, zeide Z.Exc., niet te maken met de vraag, of hij al dan niet een kerel was. Mevr. PothuisSmit bestreed het ontslag van de gehuwde onderwijzeres als een machtsmisbruik en beriep zich op een woord van de groote Fransche geleerde me vrouw Curie over het recht ook van de vrouw op arbeid. Mr. Droogleever Fortuyn (lib.) en de heer Otten (v.d.) kantten zich eveneens tegen genoemd ontslag, al was het voor hen geen aanleiding om tegen het wetsontwerp te stemmen, daar de noodzakelijkheid van be zuiniging voor hen den doorslag gaf. Zij wezen op de, het rechtsgevoel schokkende, uitzonderingspositie, welke de gehuwde onderwijzeres thans gaat innemen ten op zichte van andere ambtenaressen, die, ge huwd, toch niet worden ontslagen. De katholiek Nivard verdedigde het ont slag der gehuwde onderwijzeres als een consequentie van het ontslag, dat men eerst aan de huwende onderwijzeres gegeven heeft. Hij schatte het aantal gehuwde on derwijzeressen, dat voor ontslag in aanmer king zal komen, omdat het geen kostwin- sters of iets dergelijks zijn, op vijfhonderd en merkte, eenigszins simplistisch, op, dat dezen nu door huisvaders zouden kunnen worden vervangen. Echter geven onderwij zeressen met name in de laagste klassen der lagere school les en mevr. PothuisSmit verklaarde dan ook, dat er heel wat meer kans is, dat de ontslagenen zullen worden vervangen door jongemeisjes, dan door huis vaders. En alle tegenstanders betoogden, dat de gehuwde onderwijzeressen dan toch maar getrouwd zijn in de verwachting dat haar huwelijk geen reden tot ontslag zou worden. Zelfs de heer Nivard liet dit eenigszins wegen, toen hij er zijn spijt over uitdrukte, dat zy bij ontslag geen vergoe ding zullen krijgen. Minister Slotemaker de Bruïne erken de, in een moeilijke positie te zijn. Hijzelf is geen voorstander van het ontslag der gehuwde onderwijzeres, maar kon het nu niet meer bestrijden, omdat het is OPS®- nomen in een wetsontwerp, waarvoor hy de verantwoordelijkheid heeft aanvaard. Hij voldeed niet aan een verzoek van me vrouw PothuisSmit om te verklaren, dat hij de gehuwde onderwijzeressen van vijf-en-vijftig tot zestig jaar door een be paalde uitlegging van het wetsartikel in elk geval in dienst zou laten, maar beloof de wel, de wet zoo uit te zullen voeren, dat zij zoo weinig mogelijk schade zal berok kenen. De heer Ossendorp was er voor, den stroom van nieuwe onderwijskrachten nog meer te stuiten door afschaffing van het Staatsexamen en door ontneming van het jus promovendi aan de kweekscholen, die haar subsidie verliezen. De bewindsman intusschen betoogde, dat, als de regeering op de onderwijzersopleiding bezuinigen wil, het logisch is, dat zij de opleiding, welke haar geen geld kost, niet beëindigt, Het zal waarschijnlijk geen toeval zijn geweest, dat de minister juist gisteren het koninklijk besluit heeft gecontrasigneerd waarbij de Staatscommissie inzake de be zuiniging bij het bijzonder onderwijs is ingesteld. Alleen door de aankondiging van deze instelling is bij de behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer een kabinetscrisis kunnen worden voor' komen. De heeren Nivard en De Savornin Lohman (c.h.) vielen de rechterzijde van de Tweede Kamer bij, die de paragraaf aangaande verplichte concentratie van kleine, bijzondere scholen had afgewezen, ten gevolge waarvan de regeering ze voor- loopig heeft teruggenomen, en zegt, dat kleine schooltjes vooral bij het openbaar onderwijs veel voorkomen, maar de kleine openbare schooltjes zijn talrijk in over wegend katholieke of protestantsch- christelijke streken, waar zij dienst doen als vluchtheuveL Het was de heer Otten, die hierop de aandacht vestigde, en prof. Lohman erkende de kracht van dit argu ment. Wat de medeweking van i et bijzonder onderwijs aan vrijwillige concentratie be langt, verklaarde Z. Exc., uit besprekin gen, reeds door hem gevoerd, den indruk te hebben gekregen, dat het bereid is, er aan mede te werken. Laat ons het hopen. Maar of het zoden aan den dijk zet? De heer Ossendorp verzette zich tegen de voorgestelde vergrooting van het leer lingental per klasse, maar liet na, andere middelen tot bezuiniging te noemen, iets, waarop Z. Exc. natuurlijk aanstonds wees. De heer Nivard had gewenscht, dat den gemeenten dwingend zou zijn voorge schreven, bij de schoolgeldregeling ver zachtingen aan te brengen voor groote ge zinnen. Volgens minister Oud echter kon zulk een imperatief voorschrift moeilijk worden geënt op de overige voorschriften inzake de schoolgeldregeling, waarbij den gemeenten een zekere vrijheid wordt ge laten. Prof. Lohman had gelijk, toen hij het resultaat der onderwijsbezuinigingswet mager noemde. De hoop, waaraan vele sprekers uiting gaven, namelijk dat de thans ingestelde Staatscommissie succes met haar arbeid zal hebben, zal de over- groote meerderheid van ons volk deelen. Immers, door zoodanig succes zal de be zuiniging op het onderwijs heel wat be langrijker kunnen worden, dan zij nu zal zijn! Opnieuw Italiaansche vliegtuigen boven Dessie. Opnieuw zijn Italiaansche vliegtuigen boven Dessie verschenen, waar zij met een spervuur werden ontvangen. Een van de toestellen moest halverwege terugkeeren, hetzij dat het door het afweergeschut was getroffen, hetzij dat het op andere wijze in ongereede geraakte. Het vliegtuig ont deed zich boven de omgeving van de stad van zijn bommen. Alvorens boven Dessie te verschijnen bombardeerden de vliegtuigen de dorpen in het gebied Mephtoyesu, waar volgens berichten van Abessinische zijde twee boe ren en drie kinderen werden gedood. Volgens berichten van dezelfde zijde bombardeeren de Italianen dagelijks de dorpen in dit gebied, waardoor vele slacht offers vallen. Abessinische berichten omtrent den toestand bü Makalle. Van Abessinische zijde wordt medege deeld, dat Makalle geheel door Abessini sche troepen is ingesloten. Onder bescher ming van het geaccidenteerde terrein zijn de Abessiniërs tot ongeveer 4 K.M. van Makalle opgerukt en hebben zij een ring rond de stad gesloten. Aangezien de Abesiniërs niet over ver dragend geschut beschikken, verwacht men, dat de Italianen eerst over eenigen tijd door gebrek aan levensmiddelen ge dwongen zullen worden de stad op te geven. Van Abessinische zijde wordt verder medegedeeld, dat het bezoek van Maar schalk Badoglio aan Makalle in een vlieg tuig heeft plaats gehad. Verder wordt medegedeeld, dat een ka ravaan van het front bij Makalle, via Dessie naar Addis Abeba 22 dagen noodig heeft gehad, aangezien de wegen tenge volge van de regen bijna niet begaanbaar zijn, waarbij nog komt, dat de aanzienlijke materieel-transporten naar het noorden de straten sterk belasten. Hierom wordt het verkeer tusschen Addis Abeba en Des sie met vliegtuigen gehandhaafd. Het verloop van den stryd. De Italianen zetten hun bomaanvallen op de verschillende plaatsen aan het Noordelijk front voort. Bovendien be schieten zij deze plaatsen voortdurend met machinegeweren. Ondanks het slechte weer hebben de Italiaansche vliegers Donderdag en Vrijdag vluchten boven Dessie gemaakt, echter zonder bommen neer te werpen. Het blijft regenen. De toe stand der verkeerswegen wordt steeds slechter. De overloopers naar Ras Desta. Omtrent het feit, dat 650 soldaten van de Erythreesche troepen naar Ras Desta zijn overgeloopen, wordt nog gemeld, dat deze soldaten eenige dagen geleden in Mogadiscio geland waren. Zij hebben zich met al hun bagage, wapenen en voertui gen, bij het hoofdkwartier van Ras Desta aangemeld. De commandant der overloo pers heeft medegedeeld, dat in totaal onge veer 1000 man goed uitgeruste troepen van het Italiaansche front waren wegge- Lopen. Men vermoedt, dat de nog ont brekende overloopers of wel een verkeer de richting zijn ingeslagen dan wel weer in handen gevallen zijn van de Italianen. De munitie en het Zweedsche Roode Kruis. Het Abessinische Roode Kruis bestrijdt in een telegram aan het Zweedsche Roode Kruis de Italiaansche berichten, volgens welke zich in de vrachtauto's van het Zweedsche Roode Kruis 20.000 schoten munitie zouden hebben bevonden. Ook de bij het leger van Ras Desta als militair adviseur aanwezige Belgische officier heeft verklaard, dat zich geen munitie in deze auto's heeft bevonden. Wanneer deson danks munitie gevonden is, moet deze door de Italianen zelf in de auto's gezet zijn, teneinde achteraf nog een verontschuldi ging voor hun beweringen op te stellen. De toestand van Blum. Gisteren heeft dr. Paul Léon Blum nog eens onderzocht. Hy constateerde dat de wonden mooi genezen, doch wenschte zich een definitief oordeel nog een dag of vier, vijf voor te behouden. De wonden van het echtpaar Monnet. De gerechtelijke arts, dr. Paul, heeft ook Monnet onderzocht, die naast Léon Blum zat, toen deze werd aangevallen. Hij con stateerde lichte kneuzingen aan den linker slaap en aan het rechter oogbeen. Mevrouw Monnet liep een lichte kneu zing aan den neuswortel op, alsmede een kneuzing boven den rechter wenkbrauw, terwijl op haar rechter been sporen van een trap werden aangetroffen. Het onderzoek naar de daders. De heer en mevrouw Monnet, die met Léon Blum in de auto zaten, toen de aan slag geschiedde, herkenden gisteren noch Decluzeau, noch Lecomte, noch andere ter zake van den aanslag gearresteerde royaliS' ten, die met hen werden geconfronteerd. Hierop zijn de zeven jongelieden die op den Place Alma waren gearresteerd weer vrijgelaten. De ontbinding van de Action Frangaise. Zooals wij gisteren reeds hebben gemeld, is de Action Frangaise bij den Raad van State in hooger beroep gegaan tegen het ontbindingsdecreet. Wat de kansen van dit beroep aangaat, de Temps herinnert er aan, dat, wil een beroep terzake van overschrijding van rechtsmacht ontvankelijk zijn, het moet ge baseerd zijn op incompetentie van dengene die de beslissing genomen heeft, of schen ding van de wet of op een vormfout. Het beroep zou ook steunen op „détournement de pouvoir". Daarvan is sprake wanneer een bevoegdheid is gebruikt voor een doel, waarvoor die bevoegdheid niet in het leven is geroepen door den administratieven rechter. Onrust onder de royalistische jeugd. Op den boulevard Saint-Germain heeft een jongeman die op zijn revers het insigne van de Action Frangaise droeg, een verkeers agent beleedigd en geslagen. Hij werd ge grepen. In het achttiende arrondissement zijn op schriften met: Leve de Koning, verwyderd. Gistermiddag om twee uur hebben onge veer tien royalistische jongelui ruzie gezocht met ambtenaren van het station Saint- Lazaré. Een van hen is gearresteerd en zal worden vervolgd ter zake van het dragen van wapenen. Opnieuw huiszoekingen. Gisteravond zijn elf huiszoekingen te Parijs verricht. De huiszoeking bij Juhel, een van de lei ders van de Camelots du roi, leverde drie revolvers, 150 patronen, twee dolken en een gummistok op. By andere personen zyn documenten, ledenlysten e.d. in beslag genomen. Verbod wordt onrechtvaardig en dom genoemd. Het blad Action Frangaise dat gisteren weinig commentaar leverde op de moles tatie van Blum en de ontbinding der Action Frangaise, publiceert thans een scherp ge stelden brief van admiraal Schwerer, een der leiders van de ontbonden organisatie, aan alle aanhangers en vrienden der beweging. Ir dezen brief wordt de ontbinding onrecht vaardig en dom genoemd. HET VERBOD VAN DE ACTION FRANCAISE. Enkele incidenten. In den loop var, gister hebben zich in de verschillende wijken van Parijs eenige inci denten voorgedaan. Vanmorgen vroeg na derde een jonge man, die het insigne van de Action Frangaise droeg, een verkeersagent, beleedigde hem, sloeg hem en sloeg op de vlucht. Hij werd echter gearresteerd op het oogenblik, waarop hij zijn ouderlijk huis binnenvluchtte. Bij zijn arrestatie riep hy vele malen: „Vive le roi". In een ander stadsdeel moesten verschil lende aanplakbiljetten van de muren wor den verwyderd. De leden van de Action Frangaise hadden op deze wijze sympathie betuigd met den koning. Vanmiddag ontstond bij het Gare St. La- zare een kloppartij tusschen ongeveer 10 jeugdige aanhangers van de Action Fran gaise en spoorwegemploye's. Een der roya listen werd gearresteerd. Zij zal worden ver volgd wegens overtreding van de wet op de vuurwapenen. Ten slotte is het ook in het Quartier Latin tot een vechtpartij gekomen, in het beloop waarvan een lid van de Action Frangaise een politieken tegenstanders door stokslagen op het hoofd verwondde. }p doorreis te München. (Van een specialen A. N. P. verslaggever) Op doorreis naar Waldenburg (Silezië) is koningin Wilhelmina gisteravond met den gewonen trein uit Innsbrück te 18.59 uur aan het hoofdstation te München aan gekomen De koningin was met klein gevolg en werd aan het station ontvangen door den Nederlandschen consul te München, den heer W. Dyserinck. Niemand was van de aankomst van de ho:ge bezoekster op de hoogte gesteld, en zoo kon het gebeuren, dat H. M. geheel onopgemerkt het station kon verlaten. Te voet begaf het gezelschap zich tus schen de menigte door de om dezen tijd zeer drukke straten van München naar het hotel „Continental". Na de treinreis van eenige uren was het een aangename wandeling door de Neu- haeuserstrasse over de Ritter von Epp- Platz en de Maximilian-Platz naar het hotel „Continental" in de Otto-Strasse. Te ongeveer kwart voor acht arriveerde ook de auto, waarmede prinses Juliana uit Garmisch Partenkirchen naar München was gekomen. Het gezelschap voegde zich in het hotel bij elkander en gezamenlijk werd het diner gebruikt. Ook hier wist niemand welk hoog ge zelschap in een gereserveerd gedeelte van het restaurant rond den kleinen tafel bij een zat. Alleen de directie bleek, waarschijnlijk noodgedwongen, van de aanwezigheid van haar hooge gasten op de hoogte te zijn, want toen het gezelschap te ruim negen uur het hotel verliet, werden H. M. namens de directie van hotel „Continental" bloe men aangeboden, welke attentie door de koningin zichtbaar op prijs werd gesteld. Te ruim half tien was men aan het sta tion te München, waar een gereserveerd rijtuig gereed stond in den gewonen trein, die te 21.5 uur via Hof-Regensburg naar Silezië vertrok. HEVIGE POLITIEKE VECHTPARTIJ. Acht gewonden. Uit Dantzig wordt gemeld, dat in het plaatsje Gross Plechnendorf op het gebied van de Vrije Stad een groep Duitsch Natio- nalen die van een politieke vergadering huiswaarts keerden, is aangevallen door af- deelingen S.A. die met een vrachtauto aan kwamen. Er ontstond een vuurgevecht en een handgemeen in den loop waarvan acht personen van beide partyen gewond wer den. ONGEREGELDHEDEN TE CARACAS. Vier dooden en 15 gewonden. De wederinvoering van de censuur op dagbladen heeft te Caracas een stakingsbe weging veroorzaakt. Troepen hebben van de balcons van het regéeringspaleis af vuur ge geven op de menigte, welke op het Bolivar- plein was bijeengekomen. Er zijn vier doo den en vijftien gewonden. RAMPSPOEDIGE BRAND. 149 personen verbrand. Ten gevolge van den wind is een in het kamp van noodwoningen der arme bevol king van Tientsin uitgebroken brand aange wakkerd tot een zóó rampspoedigen om vang, dat binnen zeei korten tijd het geheele kamp volkomen in de asch werd gelegd. Tot dusverre zijn 149 verkoolde lijken geborgen. DE STORMRAMP. Men begint thans een overzicht te krijgen over de gevolgen van den storm, die de laat ste dagen Turkije heeft geteisterd. In Thracie zyn 32 personen gedood, te Trebizonde zijn 12 dooden gevallen, in Stamboel zijn 500 gebouwen van hun daken beroofd, in Anate- lie zijn duizenden huizen vernield, terwijl door de overstroomingen te Smyrna honder den schepen kapot geslagen, vijf grootere booten gezonken en nog vijf gestrand zyn. De schade loopt in de tientallen millioenen. NOODWEER BOVEN PORTUGAL. Het hevige noodweer, dat thans reeds een week boven Portugal woedt, heeft Donder dag verscheidene dooden geëischt. In den loop van den middag is het plaatsje Setubal door een wervelstorm geteisterd. Twee vis- schersschepen, met een bemanning van ze ven koppen, vergingen. In Leixots is een kleine boot door den storm gegrepen; het verging met de bemanning van twee koppen. Reddingspogingen waren vergeefsch. De vruchtbare landerijen aan den Tejo staan meters diep onder water. Amerika I wint den titel. Hedenmorgen werden de derde en vierde rit gereden op de Olympische bob-baan voor de twee-persoons bob-wedstrijden. In de derde rit maakte de Nederlandsche bob een goeden tijd n.1. 1 min. 25.71 sec. en in de vierde rit 1 min. 26.11 sec., hetgeen 'n totaal maakt van 5 min. 28.11 sec. De einduitslag van de twee-persoons bob-wedstrijden luidt: No. 1 en Olympisch kampioen Amerika I 5 min. 29.29 sec. No. 2 Zwitserland II. No. 3 Amerika II. De 10-de plaats bezette Nederland I. IJS IN DEN BOCHT VAN RIGA. Het Duitsche s.s. „Schwalbe", dat uit Rotterdam komende in de ijsmassa's tus schen Domesnas en Michaelsturm op zyn tocht naar Riga was blijven steken, heeft acht volle uren noodig gehad om zich uit den druk te bevrijden. Gistermorgen is het schip in Riga gearriveerd. De ysbreker Latsjplesis was het schip tegemoet gezon den. Er zijn thans verdere berichten ontvan gen over schepen, die door het ys in de bocht van Riga, in moeilijkheden zijn ge raakt. Men heeft derhalve den grooten ys breker „Christiaan Waldemares" den groot sten van Letland, onder stoom gezet om zoo noodig in nood geraakte schepen te hulp te zenden. NOODWEER IN AMERIKA. Nieuwe hevige sneeuwstormen en hagel buien hebben het verkeer over groote ge bieden in de Oostelijke staten in Amerika stopgezet en verscheidene verkeersonge lukken veroorzaakt. Alleen reeds te New York zijn drie per sonen om het leven gekomen, terwijl meer dan 50 personen zyn gewond. De schepen van de kustwacht hebben in tal van gevallen hulp moeten bieden aan in moeilijkheden geraakte visscherschepen. In Noord- en Zuid Dakota houdt de kou de nog onverminderd aan, evenals in Min nesota en eenige andere staten in het Noorden. Het aantal dooden is in de afgeloopen dagen aanzienlijk gestegen. Verschillende plaatsen zijn door de hevi ge sneeuw reeds sedert een paar weken van alle verkeer verstoken. Zware wolkbreuken hebben in Californë aanzienlijke schade aangericht, terwijl ver schillende staten in het Zuid Westen door hevige zandstormen zijn geteisterd. Ook hier werd groote schade aangericht. MOTOR VRACHTSCHIP „MANOERAN" NAAR AMSTERDAM TERUGGEKEERD. Motorstoring noodzaakte tot terugkeer. De Stoomvaart Mij. „Nederland" heeft thans van den gevagvoerder van het motor vrachtschip „Manoeran", dat na de aan varing in het Noordzeekanaal met het stoomschip „Algenib" van van Nievelt Goudriaan Co. te Rotterdam, in de hoofd stad is gerepareerd en gisteren naar zee was vertrokken, bericht ontvangen, dat het schip naar Amsterdam terugkeert, aange zien op zee moeilijkheden zijn ontstaan met de motoren, waaraan te Amsterdam veran deringen waren aangebracht. De bedoeling was, dat men eerst op zee 24 uur zou proefvaren en indien de motoren dan in orde waren bevonden, de reis naar Indië zou voortzetten. Aan dit voornemen heeft men thans door de opgetreden moei lijkheden geen gevolg kunnen geven. Uw strooibiljet verdween verfomfaaid in de mand! Uw advertentie niet! Want die stond in de krant.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1