DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 17 Februari 1934: Koning Albert. De veldslag in Abessinië No. 41 138e Jaargang Pelgrimstocht naar Marche-les-Dames. de Ter herinnering Successen voor de Italianen. Spaansche verkiezingen. Dertig dooden. Opstand in Paraguay. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 -naanden btf vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Ryk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: c. krak. Dinsdag 18 Februari 1936 Hoofdredacteur: T). N. ADEMA. Gisteren, 17 Februari, was het twee jaar geleden, dat koning Albert op de eenzame rots van Marche-les-Dames in dramatische omstandigheden overleed Hoe de Belgen dien tragischen dag her denken, wordt in het Laatste Nieuws (Brussel) door D. M. als volgt geschetst: Laat het ons allen tezamen nog eens her denken hoe koning Albert is gestorven twee jaar geleden. Het was een stille Februari-avond gelijk deze. Over het Maasdal zouden gauw de Zaterdagsche klokken het Angelus kleppen. Er lag vroomheid over de rotsen. Een tweepersoonsauto stopte in de buurt van Marche-les-Dames. De bestuurder stap te uit, een lange, slanke heer, in het pak van Alpinist, en begaf zich naar de rotsen. De weg daalde, zijn knecht liep naast hem De streek lag kerkstil. Daar rijst, zelden betreden, de lastige Roche du Bon Dieu op. Misschien is de be doeling, dat die rots nader bij den hemel en by God brengt. Van Dück, zegt de lange heer tot zijn knecht, ik verlang wat alleen te zijn. Wij zullen beiden elk op een anderen weg naar onzen wagen terugkeeren. Goed, sire. Ik loop tot de rots. Voel ik mij op dreef, dan klim ik er op, ik heb mijn touw mede Wij hebben nog flink den tijd Over een uur ben ik terug. De knecht gaat naar de auto. De blonde Alpinist trekt naar de Roche du Bon Dieu. Hier staat de rots, hard en stug en hoog en steil. Ik heb de Alpen beklommen en de gletschers. ik heb gewandeld langs afgron den op de smalste en de gladste wegen. Ik heb mij omhoog gesleept aan nijdige spit sen tegen de ruigste wanden De Alpinist vangt de beklimming aan, Zijn bruine gestalte versmelt met de rots. Wat moeten op dien Zaterdagmiddag de gedachten geweest zijn van dien eenzamen Alpinist? Het uur is lang verstreken en de lange blonde Alpinist keert niet terug. Zijn knecht weet hoe stipt hij altoos is en hoe hij elders gewacht wordt, waar hij niet ontbreken mag. Hij loopt naar de rots en roept en alleen zijn stem slaat weer. Nooit was de avond stiller. Klokken kleppen en in de huizen gaan de avondlichten aan. Sire! Hulp komt. Menschen gaan zoeken, met zaklampen, fakkels en autolantaarns. Daar is kapitein Jacques de Dixmude, daar is dokter Nolf en is graaf de Grüne uit Brus sel in allerijl verschenen; rijkswachten en boschwachters helpen; baron Carton de Wiart leidt de zoekers. Het wordt nacht. De sterren staan uit. De struiken op de Roche du Bon Dieu staan mysterieus. Lichten werpen er spook achtige strepen overheen, die weer verdwij nen. Het slaat acht uur. Het slaat negen uur. Het slaat tien uur. Het slaat elf uur. Het slaat middernacht. Sire! Doodvermoeide mannen zoeken, klim men, struikelen, schrammen zich, worden troosteloos, worden hopeloos, de ramp vol trekt zich ergens, is ergens voltrokken, ae ramp waar de heele wereld van zal spreken. Zij voelen het. Zij zijn de ontzetting ge worden, die zoekt en die vinden wil en vreest te vinden. Op een toren slaat het één uur, slaat het half twee, slaat het kwart voor twee Minuten verloopen. Een kreet gilt door den nacht. Baron Carton de Wiart roept kapitein Jacques de Dixmude. Allen snellen toe, bladeren ritselen, tak ken breken. Zij vinden den kapitein diep ontsteld, ge bukt, op de helling van den rotsvoet; hy heeft een touw gevonden; aan dat touw is een lichaam bevestigd. Zijn lamp gaat be zwijken. Licht bij. Hier ligt de blonde Alpinist op zijn rug, het hoofd verbrijzeld, de handen naar boven gestrekt, als in een uiterste poging om nog maar steun te grijpen. In de klaarte van de toortsen, in den Februarinacht, in de struiken, onder het gesternte, de mannen namen hun hoeden en petten af en knielden bij koning Albert, ge storven heel eenzaam, langs den weg, gelijk een verlatene in de wereld omgekomen. Op het slot te Laken zou een vrouw ver gaan van rouw en als hij daar zou neerlig gen, terug van waar hij vertrokken was, zou zij zich opsluiten met hem en zij zou hem omkransen van hoofd tot voeten met witte seringen. Dat is nu op 17 Februari twee jaar ge leden. Het volk van het land buigt over zijn gaf te Laken, naast dat van koningin Astrid en legt om beide graven, vereenigd in denzelf den rouw, de witte seringen van zijn liefde. Een bedevaart. Talrijke pelgrims zijn Zondag naar Mar che-les-Dames gegaan, naar de plek waar op 17 Februari 1934 België's derde koning op een grijzen Zaterdagnamiddag eenzaam den geest gaf. Niet zoo talrijk nochtans als vorig jaar, wellicht wegens den mistigen dag met motregen. De treinen, die voorbij de tragische plek rijden, vertragen hun rit, terwijl alle reizi gers aan de ramen verschijnen. De sleep- booten op de Maas groeten de rots met de stoomfluit. Tegen het Arenberg-kasteel heeft men een wegwijzer geplaatst met deze woorden: „Roche du roi Albert" (Koning Albertrots). Men weet, dat koning Leopold verlangt, dat de omgeving der rots ongewijzigd blijft. De weg, die langs de rotsen loopt, mag niet verbreed worden en men mag er ook geen drankhuis openen, alhoewel dit reeds door velen werd aangevraagd. Het laatste huis op den weg naar de rots was dat van boschwachter Grespin, hetwelk thans in een museum is veranderd. Daar bevindt zich het borstbeeld van den over leden vorst en rondom ijzeren en bronzen palmtakken en de linten der kransen, die bij honderden voor het kleine kruis werden gelegd, de plaats waar de koning werd ge vonden. Zondagmorgen kwamen de bewoners van Beez, een naburige dorp, in groepen naar de rots: schoolkinderen, leden van vereeni- gingen en „sociëteiten". Aan 't hoofd ston den de burgemeester van Beez en de voor zitter van den nationalen oud-strijdersbond Enkele oogenblikken later arriveerden de menschen van Marche-les-Dames met den burgemeester en den pastoor. De voorzitter der oud-strijders verzocht de aanwezigen ook de diep betreurde koningin Astrid te gedenken, die sedert Augustus den bemin den schoonvader in de eeuwigheid is gaan opzoeken. De aanwezige priester bad daarop het ge bed voor de doodeH, waarna de dorpsmen- schen piëteitsvol welriekende seringen en mimosa's voor het kruis neerlegden, bij de talryke oudere kransen en bloemen. Daarna gingen zij in den donkeren mistigen morgen weer naar hun kleine dorpjes terug. Tegen den middag kwam de optocht der Vuurkruisers, welke zich te Beez had ge formeerd, militair aangestapt. In de groep bevonden zich de te Namen wonende Ita- liaansche oud-strijders. Nadat bazuinge schal en militaire commando's hadden weerklonken, werd een minuut ingetogen heid waargenomen. Door hun leider, Cox, werden dan bloemen neergelegd. In den loop van den dag kwamen nog oud-strijders, padvinders en padvindstervereenigingen uit Andenne en Hoei. In het kreupelhout rond het grijze steenen kruis ziet men reeds tusschen de dorre bla deren de groene sleutelbloempjes opschie ten, die uit Engeland zijn gekomen om al daar te worden geplukt. vyand, dank zij de rationeele uitbuiting en de meerderheid van het Italiaansche vuur. 5. De artillerie heeft een belangrijke rol ge speeld in dezen strijd. 6. De luchtvaart heeft veel tot het succes bijgedragen, zoowel door de verkenningsvluchten, die in staat stel den de bewegingen van den vijand te signa- leeren in de voorste linies evenals achter het front, als ook door het bombardeeren van de centrale punten van den vijandelijken tegenstand. 7. De vijand is op de vlucht ge dreven en wordt voortdurend door de lucht strijdkrachten gebombardeerd. 8. Ondanks het slechte weer hebben de intendance diensten perfect gewerkt. 9. De geest der Italiaansche troepen is steeds op een hoog peil gehandhaafd en op een hoog peil ge bleven na de overwinning. Haile Selassie Wanhoopt Haile Selassie? Het agentschap Stefani verneemt, dat men thans is overgegaan tot belangrijke herstel werkzaamheden in de bezittingen van den Negus in Djiboeti, die sinds jaren verlaten en ongebruikt stonden. O.a. is men over gegaan tot het aanleggen van electriciteit in de huizen van den Negus. Dat doet ver onderstellen, aldus Stefani, dat de Negus, nu hij na de laatste opmarschen der Italianen de zekerheid heeft gekregen, dat Italië een volledige overwinning zal behalen, bevel heeft gegeven om voor hem een eerste voor- loopige verblijfplaats in het buitenland in gereedheid te brengen voor den dag, waar op hy gedwongen zal zijn Abessinië te ver laten. Verklaring van Valladares. Minister-president Valladares heeft gister avond de pers medegedeeld, dat in geheel Spanje rust heerscht. Slechts in enkele plaatsen hebben politieke samenscholingen plaats gehad, die echter door de politie zon der moeite konden worden ontbonden. In Valencia zijn de gevangenen oproerig ge worden. Met behulp van de politie zijn zy echter weer tot de orde gebracht. In Alican- te heeft de menigte een lepra-ziekenhuis bestormd en de leprozen in vrijheid gesteld. De minister-president gelooft, dat de link- sche bevolkingsgroepen na den eersten overwinningsroes weer kalmeeren zullen. Hy wees er op, dat de regeering voorloo- pig nog op haar post blijft. Zij zal iedere poging tot openbare ordeverstoring met alle middelen onderdrukken. Uit betrouwbare bron verluidt nog, dat bij het gevangenen- oproer in Valencia een inspecteur van po litie is gedood en verscheidene personen zijn gewond. Ook bij een revolte in de ge vangenis van Cartagena, waar de gevange nen na het bekend worden der verkiezings uitslagen hun in vrijheidstelling eischten, zijn een doode en verscheidene gewonden gevallen. Het oproer werd ook hier onder drukt. Absolute meerderheid voor de linkerzijde. Volgens een voorloopige schatting lui den de uitslagen der Spaansche parle mentsverkiezingen als volgt: Voor de rechtsche partijen een totaal van 168, voor de centrum-partijen een totaal van 41 en voor de linksche partijen een totaal van 221 Bij deze opgave dient er rekening mee te worden gehouden, dat nog 42 zetels ontbreken. Uit een en ander blijkt duide lijk de geweldige overwinning, die de lin kerzijde heeft behaald. Prins Juan Iaat hoop op herstel der monarchie varen. Prins Juan, iie zich beschouwd als pre tendent naar den Spaanschen troon, heeft verklaard, dat door de laatste gebeurte nissen in Spanje de hoop der royalisten op restauratie der monarchie is vervlogen. De Italianen hebben in het Noorden hun sprong dan toch gedaan en het ziet er naar uit of de resultaten, die zij daarbij bereikt hebben, belangrijk zijn. In ieder geval kan men wel aan nemen, dat het behoud van Makallé voor de Italianen thans zeker is. Er is een gevecht geleverd dat zes dagen geduurd heeft en zorgvuldig ge heim gehouden is in het Italiaansche legerbericht, tot bleek, dat het resul taat inderdaad gunstig was voor de Italianen. Het resultaat heeft niet di rect vastgestaan, zooals in vorige veld slagen in dezen oorlog wel het geval is geweest. De Italianen hebben hun aanval gedaan met 72.000 man, waaronder zeer vele blan ke troepen en in deze zes dagen rukte men 35 kilometer in Zuidelijke richting op; over een zeer breed front weliswaar, doch Am- ba Aradam even Oostelijk van Antalo, ligt niet verder dan 35 kilometer hemelsbreed van Makallé. Men vorderde dus niet snel, doch naar men wel mag aannemen zeer grondig. Het leger van ras Moeloegeta, de hoop van de Abessinische aanvoerders, die meenden inderdaad een geregelden oorlog tegen de Italianen te kunnen voeren, is uit elkaar geslagen en verdreven en het aan tal slachtoffers aan Abessinische zijde is zeer groot. De Italianen zeggen, dat zij niet veel slachtoffers hebben. Het getal van 500 dat zy opgeven is voor hun doen reeds hoog, maar gezien deze 35 kilometer in zes dagen zal het wel aan den lagen kant zijn. Amba Aradam is een breed massief, dat tot een hoogte van bijna 3000 meter gaat en dat in den weg van Makallé naar Am- ba Aladji ligt, welke plaats door de troe pen van Moeloegeta, die daar eerst in af wachting van den Italiaanschen aanval ver schanst lagen, verlaten is, om deel te kun nen nemen aan de omsingeling van Makalle Het is mogelijk dat dit een strategische fout is geweest van de Abessiniërs. Het ter rein van Antalo naar Amba Aladji biedt geweldige moeilijkheden en de Abessini sche posities bij Amba Aladji waren gun stig. Toen het zoo lang duurde voordat de Italianen Makallé verlieten, hebben zij deel genomen aan de omsingleing van de stad. Amba Aradam beheerscht het geheele terrein ten Zuiden van Makallé en de pas sen, die naar het Zuiden leiden, loopen er langs. De Italianen hebben het herhaalde lijk gebombardeerd. By een dezer bombar dementen sneuvelde, zooals men weet, de zoon van ras Moeloegeta. De Italianen zeggen, dat het hun ook de controle geeft over de toegangswegen tot Tembien, doch dit is vermoedelijk wat op timistisch uitgedrukt. Men kan wel aanne men, dat de Italiaansche actie de troepen van dedzjazmatsje Kassa, volgens de laatste berichten, die er over hen versche nen zyn, waren zy in de buurt van Agoela van hun basis zijn afgesneden en ge dwongen zullen zijn, zich terug te trekken. Syoem en ras Kassa, die aan den anderen kant van de wegen van Makallé naar het Noorden zitten, zijn echter nog niet van hun verbindingen afgesneden. Zij hebben altijd kunnen opereeren, zonder contact te houden met ras Moeloegeta. Iets anders is natuurlijk, of zy er in zul len slagen, zich te handhaven tegen een nieuwe Italiaansche actie, die nu ongetwij feld in Tembien gaat beginnen. Nu de Ita lianen van het Oosten uit niets meer te vreezen hebben, kunnen zij naar het Wek ten rustig actie gaan voeren, en dan is het inderdaad onwaarschijnlijk, dat ras Syoem en ras Kassa en ook ras Immeroe en ras Ayele zich handhaven. Het is voor de Ita lianen zaak om deze zuiveringsactie spoe dig te beginnen. Immers, hun verbindings linie is nu nog weer langer geworden en Amba Aradam zal een bijzonder sterke be zetting noodig hebben, omdat het terrein tusschen Amba Aradam en Amba Aladji weer alle gelegenheid geeft voor infiltra ties. Dat de Italianen hier bevreesd voor zyn, bewijst hun buitengewoon intensieve ras Moeloegeta's leger, waarvan de eerst: afdeelingen reeds by Amba Aladji zijn aan gekomen. Inmiddels zal het interessant zijn om te weten hoeveel troepen de Italianen op hef oogenblik in Tembien hebbben en in hoe verre zij al het gewicht,niet in het Zuiden hebben moeten leggen. Van een insluiten van de Abessinische troepen in Tembien is vermoedelijk dan ook geen sprake. De troepen die Aksoem bedreigd hebben en die ook reeds samen werking hadden gezocht met afdeelingen van Syoem, waren namelijk niet uit Tem bien afkomstig, doch zij zijn na de actie aan de Takazze door westelijk Serie op hun plaats -gekomen. En het aantal Italiaansche troepen dat zich hier op het oogenblik be vindt zal wel zeer klein zijn. Het eerste werk van de Italianen zal zijn om hun nieuwe stellingen te consolideeren daar na zal Tembien het weer moeten ontgelden en vermoedelijk zullen de Italianen dan blij zijn als dit gebied gezuiverd is voor de regens in goeden ernst begonnen zijn. In het Zuiden vinden op tal van punten schermutselingen plaats, o.a. weer ten Zui- I het verbod van vergaderen is weer van den van Neghelli, van groote gevechten is kracht geworden Absolute meerderheid der linkerzijde? De steeds te Madrid binnenkomende verkiezingsberichten wijzen erop, dat de Vereenigde Links-republikeinen, soc.-dem., communisten en syndicalisten, in het komende parlement de meerder heid zullen behalen. Reeds trekken optochten door de stra ten van Madrid, die de macht en am nestie vorderen. De ministerraad is voor een buiten gewone zitting bijeengekomen en het is niet onmogelijk, dat een linksche regee ring wordt gevormd onder Azana. De demonstraties richten zich vooral te gen de staatsgevangenis te Madrid, waar de politie gedwongen was, in de lucht te schie ten. Ook voor het ministerie van binnen- landsche zaken verzamelden zich enkele duizenden demonstranten, die eischen dat de gevangenen worden vrijgelaten en dat de regeering zal aftreden, het karakter van deze demonstraties blijkt uit den kreet „Heil Moskou". Voorloopig acht dagen alarmtoestand. De Spaansche regeering maakt bekend, dat de alarmtoestand voorloopig tot acht dagen is beperkt; de censuur op de pers en Geweldige brand in filmatelier in Valparaiso. In Valparaiso is in een groot gebouw, waarin de ateliers van een Italiaansch-Chi- leensche film-maatschappij ondergebracht waren, waarschijnlijk tengevolge van zelf ontbranding van filmstrooken een brand ontstaan, die in korten tijd een reusachti- gen omvang aannam en het geheele gebouw in de asch legde. Het nauwkeurige aantal dooden is nog niet vastgesteld. Men vreest, dat ruim 30 personen het leven hebben verloren. Boven dien werden talrijke personen gewond. hier nog geen sprake. De Italiaansche overwinning in het Noorden. Het agentschap Stefani meldt, dat Musso- lini ter viering van de overwinning van Amba Aradam bevel heeft gegeven, dat van daag in het geheele land de vlag moet wor den uitgestoken. Omtrent den veldslag zelve seint het agentschap nog, dat de karakteristieke trek ken hiervan waren: 1. de stoot werd ge richt op het vitale centrum van het Abes sinische leger, dat langs het front van Ma- kalle lag, 2. het plan voor den slag was tot in al zijn onderdeelen nauwkeurig voorbe reid, 3. de troepen der verschillende wape nen hebben het plan op bewonderens waardige wijze ten uitvoer gelegd. De sol daten en zwarthemden hebben de lasten van den strijd gezamenlijk gedragen en ge zamenlijk de overwinning behaald. 4. De veldslag heeft betrekkelijk weinig gekost, actie tegen het vluchtende gedeelte van ondanks den hevigen tegenstand van den De onderstaats-secretaris van binnenland- sche zaken heeft de leiders van de links-re publikeinen, Azana en Martinez Barrio, bij zich ontboden en hen verzocht te verhin deren dat de massa tot demonstraties over gaat. Tot handhaving van de orde rijden pant serwagens door de stad. Tot gouverneur-generaal van Catalonie is de links-radicale Moles benoemd. Muiterij in een gevangenis. Uit Cartagena wordt gemeld, dat in den loop van gistermorgen politieke gevange-1 nen, die sedert den Catalaanschen opstand van October 1934 gevangen zaten, gemuit hebben. Een bewaker is door de opstande lingen gedood, twee anderen zijn geboeid. Vervolgens hebben de gevangenen hun stroozakken in brand gestoken. De gevange nis is door troepen omsingeld, machinege weren zijn op de gevangenismuren in stel ling gebracht. De overheid is van meening, dat zij den toestand meester is. Rebellen geheel meester van den toestand Maandagavond werd in Buenos Ayres via Montevideo berichten ont vangen, volgens welke in Paraguay een opstand zou zijn uitgebroken. De berichten waren aanvankelijk echter niet te controleeren, daar alle verbin dingen met Ascuncion waren ge zantschap kon geen verbinding krij- stoord. Ook het Paraguaansche ge- gen. Tegen middernacht bevestigden mededeelingen uit de Paraguaansche stadjes Villa Rica en Encarnaciaon, via de Argentijnsche grensstad Posadas dat in Ascunsion een opstand is uitgebroken. Volgens deze berichten is de toestand in de hoofdstad ernstig. In de straten zou den hevige schietpartijen plaats hebben. Leiders van den opstand, die zijn oorzaak vindt in ontevredenheid der officieren zouden de kolonels Smith en Recalde zijn, die zich in den Chaco-oorlog zeer hebben onderscheiden. De telefoon en telegraaf lijnen rondom de stad zouden vernield zijn. Volgens andere berichten zouden twee regimenten in opstand zijn gekomen en leden der regeering in het arsenaal zijn opgesloten. Een derde regiment zou de re geering trouw zijn gebleven en de rebellen bestrijden. Het Argentijnsche rivier-eska der heeft last gekregen stroomopwaarts te varen en in de nabijheid van Posadas voor anker te gaan. Nader wordt uit Ascuncion gemeld, dat de rebellen volkomen meester van het terrein zijn. Men verwacht de uitgifte van een officieel communiqué, waarin de vor ming van een nieuwe regeering wordt aangekondigd. De kalmte is teruggekeerd. President Ayala is gevlucht en de mi nister van buitenlandsche zaken Ariart is door de opstandelingen gevangen ge nomen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1