£cmd: mJmh&ouw Publicaties WORDEN ER VLIEGTUIGEN GESTOLEN Jju^ezendeH Stukken Praeludium. Luchtvaart Eigenaardig verhaat in de „Sunday Expres", Se non e véro Een zeldzaam voordeelt Maar nog slechts korte tijd kunt U hiervan pro fiteren. Uw winkelier geeft U bij aankoop van 2 pakken Presto, a 77j cent een derde pak ge heel gratis tegen inle vering van onderstaan de courantenbon. Dus voor slechts 15 cent ont vangt U 3 pakken Pres- to, het bekende voor treffelijke zeeppoeder. Glimlachje DE MOORD IN DEN HAAG. Moordenaar tot 7 jaar veroordeeld. De Haagsche rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen den 25-jar. O., thans gedetineerd die terecht heeft gestaan wegens doodslag gepleegd op 11 September j.1. in zijn woning aan de Geest te den Haag, waarbij hij zijn 23- jarige echtgenoote van het leven be roofd, door haar in slapenden toestand met een moersleutel gewelddadig op het hoofd te slaan. Naar verdachte be weert heeft hij deze daad gepleegd, na dat zijn vrouw hem had meegedeeld, dat zij even te voren haar kind van vier weken zou hebben gedood. Door den officier van justitie, mr. Hoekstra, is tegen O. 10 jaar gevangenisstraf ge- ëischt. De rechtbank heden uitspraak doende veroordeelde verdachte tot 7 jaar gevangenisstraf. DE STEUNVERLEENING AAN DEN TUINBOUW. In ons nummer van Woensdag publiceer den wij een officieele mededeeling over de wijziging in de richtprijzen en de steun bij misoogst. In deze mededeelnig stond, dat in een bijeenkomst van vertegenwoordigers van de Tuinbouworganisaties en de landelijke com missie, tot het vaststellen van de richtprij zen voor de steunuitkeering aan den tuin bouw, besloten is te adviseeren de bepaling, dat zij die in de inkomsten- of vermogens belasting 1935—1936 zjjn aangeslagen niet voor steun als gevolg van misoogst in aan merking komen, te laten vervallen. Eenige onzer lezers hebben in dit be richt aanleiding gevonden om, hoewel zij in deze belastingen waren aangeslagen, zich voor uitkeering te melden, die hen begrijpe lijk niet gewerd. De minister toch stelt de bepalingen vast en niet de commissies. In het belang van deze lezers hebben wij ons echter om inlichtingen tot de bevoegde regeeringsinstantie gewend. Men antwoordde ons het volgender „De Minister stelt de richtprijzen vast. Wat dus alleen juist kan zijn, is, dat door een commissie van belangheb benden enkele adviezen aan de Regee ring zjjn verstrekt, waarvan op heden nog niet vaststaat, of ze door de Rgfjee- ring zullen worden opgevolgd. Het eenige wat juist is op één woord na is de zin: Met de wenschen der organisaties werd (dit moet zijn: zal) zooveel mogelijk rekening worden gehouden. Er is echter niets besloten en er kon ook niets besloten worden, omdat de Regeering niets aan belanghebbenden kan overlaten over gelden uit het Landbouwcrisisfonds te beschikken. Binnen enkele dagen zullen de door de Regeering genomen beslissingen worden bekend gemaakt." Er bestaat dus kans, dat de minister, in overeenstemming met de adviezen van de organisaties, zal besluiten, ook aan de tuin ders die in de inkomstenbelasting of de vermogensbelasting zijn aangeslagen we gens schade tengevolge van de misoogst, een uitkeering zal toekomen. KUNSTMEST. De heer S. Vlaar, toezichthouder der proefvelden te Hensbroek, verzocht ons op name van het volgende: Door een zetfout en een vergissing is de uitslag van de proef bij P. Swager behan delt in een artikel over Sulkaphos foutief opgegeven. De juiste uitslag is als volgt: Gewas uien: Perc. 1, bemest met 10 K.G. Sulhaphos, opbrengst 749 K.G.; perc. 2, be mest met 5 K.G. Fertiphos 10 K.G. Patent kali 735 K.G. Perc. 3, bemest met 12 1/2 K.G. Super, 17 plus 10 K.G. P.K., opbrengst 729 K.G. Perc. 4, bemest met 20 K.G. A. S. F. Kor rels 6x8x30, opbrengst 714 K.G. Perc. 5, onbemest, opbrengst 492 K.G. DE INDUSTRIEMELK EN DE BAKKERS. De Hollandsche maatschappij van land bouw heeft den minister van landbouw en visscherij, naar aanleiding van de geruchten over de mogelijkheid dat de z.g. bakkers- melk wederom zou worden gebracht onder de consumptiemelkregeling, verzocht te wil len bevorderen, dat dit inderdaad het geval zal worden. Adressanten motiveeren dit verzoek door er op te wijzen dat de prijzen van melkbrood niet door de beschikbaarstel ling van de industriemelk zyn gedaald. RUPSENPLAAG DREIGT. Vernietigt de nesten! De rups van den bastaardsatijnvlinder, die acht jaar geleden vooral in het Zuiden van ons land zoo veel schade heeft aange richt, is thans op vele plaatsen weer on rustbarend in aantal toegenomen. De winternesten dezer rupsen vindt men aan de uiteinden der takjes van laan- en fruitboomen, in heggen en struiken. Kleine nesten kunnen gemakkelijk voor dorre blaadjes worden aangezien, de groo- tere, die zoo groot zijn als een kindervuist, vallen gemakkelijker op. In elk nest bevin den zich 100 tot 200 (soms zelfs 500 en meer) rupsjes, die meestal begin April uit de nesten komen en dan de knoppen en la ter de bladeren van boomen en struiken op eten, waardoor de vruchtzetting onmogelijk wordt. Voor de gezondheid van den mensch zijn de rupsen niet ongevaarlijk, de haren kunnen ernstige oogontstekingen en pyn- lijke prikkeling der huid veroorzaken, Het optreden van een nieuwe plaag dient nu zooveel mogelijk te worden voorkomen, hetgeen plaatselijk zeer goed mogelijk is. Ieder, die boomen bezit, kan daartoe mede werken door de nesten thans uit de boomen te verwijderen door ze uit te knippen of af te stroopen en ze te verbranden. Het is zeer wenschelyk, dat ook de nes ten, die zich in boomen langs wegen be vinden, althans in de nabijheid van wonin gen, eveneens worden verwijderd, teneinde schade en overlast voor de aanwonenden te voorkomen. Een beschrijving van de levenswijze van den bastaardsatijnvlinder, zoomede afbeel dingen van de rupsennesten vindt men in Mededeeling no. 59 van den Plantenziekten- kundigen Dienst te Wageningen „Rupsen- plagen". Ook voor hetgeen verder ter bestrij ding gedaan kan worden, kan naar deze Mededeeling verwezen worden. Waar vele rupsennesten aanwezig zyn, verdient het wellicht aanbeveling te over wegen of de verzameling en vernietiging der nesten door werkloozen zou kunnen worden uitgevoerd. STEUN VOOR ERWTEN. De steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedenatureerd in het tijdvak van 2 Februari 1936 tot en met 8 Februari 1936 zal voor de kwaliteitsklassen C en D resp. 3.50 en 3 per 100 K.G. be dragen. De steunvergoeding voor in datzelfde tijd vak gedorschte gele erwten, voldoende aan de standaardmonsters C en D zal resp. 3 en 2.50 per 100 K.G. bedragen. Eerste teekenen van een nieuwe lente. In de tuinen, over de velden, over de wateren zingen de eerste klanken. Nog is het winter, weken lang nog. Er was felle wind in de eerste Februariweken, vrieswind uit het Oosten en kille nevel en klamme donkerheid. Nog is het winter, we ken lang. En er kan van alles nog komen, sneeuw en ijs nog, gure vlagen nog. Winter- sche dorheid zal er nog dagenlang, weken lang zijn. Maar het praeludium is begonnen, het voorspel van het blijde lied en het zingt als een zachte ondertoon temidden van het forsch accoord der grimmige winterplagen. Heir voor mij staat een violette hyacinth en zendt zijn zware geuren als een zoete bedwelming uit door de kamer. En de cro- cussen staan er donker paars, opgerezen in de warmte en het licht als vroege lente boden. Februarizon, kostelijke hemelgave, treedt, onbelemmerd nog door dicht gebladerte, dat pas over vele maanden aan de kale takken komen zal, de kamer in en de weldadige warmte, die 't al hooger rijzend licht uit zendt, is als een koesterende vroege voor jaarsgroet. Het zal nog vele weken duren voordat het volle lied begint, voordat het prille len- tepraeludium aangezwollen is tot een vol accoord, maar juist dit eerste teere fijne is van een intense bekoring. 't Zyn wat katjes wiegend in den wind, wat knoppen zwellend aan de seringen, t is wat gloed van purper over de iepenkrui nen aan den weg en in het park, wat zang en roep van wintervogels, die een voor- jaarswijsje inzetten, 't zijn de hyacinthen en de crocussen va groen, het glanzen van de Februarizon huiten. 't Zijn de vele klei ne teekenen en het is heel de sfeer, de on definieerbare maar op sommige dagen zoo duidelijk voelbare sfeer, waarin iets van het voorspel van de lente leeft en trilt en zingt. Schuchter nog en aarzelend, straks weer overstemd door het wild geweld, door het bar regeeren van wintersche dagen, door stormen en buiten, door sneeuwjach ten en vrieswinden, schuchter en tastend en zoekend, maar het komt en het wint, het wint en het komt al meer en ook hier gelden de woorden van Henriette Roland Holst over de zachte krachten, die het ze ker zullen winnen aan het eind. En Guido Gezelle wie voelde als hii natuurstemmingen aan, wie, wist als hij ze te vertolken in een lied? Guido Gezelle in zijn zoetgevooisde Vlaamsch, laat iets van dat lentepraeludium klinken van het eerste zachte luiden der lenteklokken over de zich opnieuw verjongende wereld: Daar vaart door 't zwellend hout al iett dat roert, maar dat en bot nog niet, noch berst, noch bloesems geeft, maar dat als een belofte, onvast, van botten, bin de boomenbast van bloeme en vruchten leeft... Is het niet of ook over de zee voorjaars gerucht aan komt zweven? Oppervlakkig beschouwd is er weinig verschil tusschen de wyde wateren van winter of van zomer, van lente of van najaarsdagen. Maar toch, het licht valt anders nu, op soihmige stil le, zonnige Februaridagen, dan in het laatst van het oude jaar, het licht valt an ders over de wijde watervlakten. En er is in de haven ook ander geluid, een andere sfeer. Aan hooge masten worden de zeilen opnieuw geheschen en de motor, die maan den lang stil stond, wordt aangezet. Er is actie, leven, beweging, er is spanning en sfeer van hoopvol wachten. De haring vangst begint! Kille winterwinden strijken nog over de grauwe wateren, maar gou den voorjaarslicht fonkelt straks en nu al op enkele dagen over een kalme, blinken de zee. Op hoop van zegen varen de sche pen uit. De wind bolt de zeilen en door de touwen fluit iets van het voorjaarspraelu- dium, dat zingt over de velden en waarvan in de tuinen een zilveren klokje luidt. A. L. B. TEXEL (Jan.) Ondertrouwd: Jan Antonie Alderlies- te en Trijntje Smit. Jan Witvliet en Rei- noutje Roeper. Klaas v. d. Kooy en Jan netje Buis. Nicolaas Cornelis de Jong en Annaatje de Graaf. Jan Hoogewoning en Grietje Cupido. Getrouwd: Leendert de Waard en Grietje Dalenberg. Jan Antonie Alder- lieste en Trijntje Smit. Jan Witvliet en Reinoutje Roeper. HEEMSKERK (Februari). Getrouwd: E. v. Kookhuizen en A. Kossen. Bevallen: H. de VriesBlom, z. De luchtvaartcorrespondent te Parijs van de Londensche „Sunday Express", Victor Burnett, seint aan zijn blad het volgende eigenaardige verhaal: Ergens in Europa leeft een meesterspion, die zijn specialiteit maakt van de modernste soort misdaad. Hij steelt vliegtuigen. In de afgeloopen paar maanden zijn vlieg tuigen verdwenen van vliegvelden in Frank rijk, Hongarije, Polen, Tsjecho-Slowakije en Nederland. Sommige dezer gestolen vliegtuigen waren militaire toestellen van nieuwe en geheime typen, anderen waren particuliere luxe-toestellen. Al deze vliegtuigen zijn op geheimzinnige, rustige wijze verdwenen. Niemand zag, nie mand hoorde ze gaan. Op een goeden dag stonden de machines er. Even later waren zij weg. Deze diefstallen aldus vervolgt de cor respondent hebben de Geheime Diensten der betrokken landen tot een uitzonderlijke veronderstelling aanleiding gegeven. Ergens in Europa bestaat een geheim vliegveld een beurs voor gestolen vliegtuigen. Dit vliegveld kan zich op een verborgen plateau bevinden in bergreeksen of misschien in een open plek van de vele dichte wouden in Duitschland, Frankrijk of Oostenrijk. Vliegtuigen zijn gestolen uit Boedapest, Amsterdam, Marseille en Warschau. In Duitschland heeft de luchtpolitie speciale instructies gekregen alle vreemde toestellen, die gezien worden, op te vangen. Tot dus verre heeft de vliegtuigendief weten te ontkomen. Ofschoon het practisch onmogelijk is in Engeland een vliegtuig te stelen in verband met de registratie en de radio-controle, die over de bewegingen der vliegtuigen wordt uitgeoefend, is zulks niet zoo moeilijk op het vasteland. Grenzen zijn slechts denkbeeldige lynen en een des nachts vliegend toestel zou binnen een paar minuten over die gren zen heen kunnen zijn en verdwijnen. De veronderstelling van den Geheimen Dienst is, dat de diefstallen een uitbreiding vormen van de spionnage, die thans in zoo hevige mate over Europa gaat. Het is algemeen bekend, dat wanneer of waar ook een nieuw type militaire machine ontworpen wordt, de plannen automatisch langs fotografischen weg worden gecopieerd en uit het betrokken land worden gesmok keld. Dit werk wordt verricht door vele in ternationale groepen spionnen, die thans aan het werk zyn. In sommige gevallen echter kan een ma chine niet nagemaakt worden volgens de enkele plannen. Dan moet men een uitge werkt model hebben om naar te kunnen werken. Dit nu is de gelegenheid voor de groepen, die machines stelen. In een recent geval is een oorlogsvliegtuig van een geheel nieuw type verdwenen van een vliegveld in Centraal Europa. Het was in een hangar geplaatst onder het oog van een bewaker. Des morgens echter was het verdwenen. Het is practisch zeker, dat de bewaking hier voor een hoog bedrag is omgekocht voor een zoo hoog bedrag, dat dit opwoog tegen de schade en de mogelijke gevangenis straf, die na den diefstal door een krijgsraad zou kunnen worden uitgesproken. Het na dezen diefstal ingestelde onderzoek wees uit, dat de machine niet zou hebben kunnen worden gebouwd volgens de plan nen, die opzettelijk onvoltooid gelaten wa ren. Daarom is 'n geheel toestel verdwenen. Het geluid van een vertrekkend vliegtuig is niet ongewoon op een vliegveld. Niemand zou daar op het geluid acht slaan. Ook wees het onderzoek uit, dat de ma chine des nachts gestart en vertrokken moest zyn. Piloten werden niet vermist. Men denkt daarom, dat iemand zich toegang moet hebben verschaft tot het vliegveld, in de hangar is toegelaten en het vliegtuig weggehaald heeft Ambtenaren van buitenlandsche ministe ries van luchtvaart meenen de nationaliteit te kennen van den verantwoordelijken spion. Voor zij echter het geheime vliegveld kunnen ontdekken, of de methode, waarop de vliegtuigen van de hand worden gedaan, zijn zij machteloos. Zij hebben geen direct bewijs. Men vermoedt, dat eenige der minder be langrijke agenten in de afgeloopen paar we ken gearresteerd zyn tijdens eenige der massa-arrestaties van spionnengroepen in Duitschland en Kopenhagen, maar tot dus verre heeft men geen direct bewijs kunnen krijgen. Nieuwe en geheime militaire vliegtuigen in Engeland worden zwaar bewaakt, dag en nacht, door betrouwbare mannen. Het zou volkomen onmogelijk zijn een meHe h vliegtuig te stelen en er- het KanaVi mt vliegen- v°°r het over eskader R AF m T gekomen' BaJinWrf" u "machmes er achteraan zitten. Radioboodschappen zouden ieder vliegveld op het vasteland waarschuwen er naar uit te kijken. Maar er is een groot verschil tus schen een grens als het Kanaal en de afba- kenmgslijnen in Europa. Tot zoover het even sensationeele als merk waardige verhaal van Victor Burnett in de „Sunday Express". Se non e véro... BON VOOR GRATIS PRESTO GELDIG TOT EN MET 7 MAART A.S. Uw winkelier verstrekt U tegen deze bon 3 pekken Presto. 71 ct. zeeppoe der, voor de prijs van 2, dus voor slechts 15 ct 3 pakken Presto zeeppoeder. NV. WASCHOLINEFABRIEK (JOOOCX kQOOOCXX >OOQOOOJC Naam In plaats van hat GRATIS PAK PRESTOgaan ander mark zeeppoeder aanl U heeft recht op PRESTO en wie U Iets anders geeft, benadeelt U. rso ne-oszn DE VOGELVRIJVERKLAARDE. Geachte Redactie, De minister van sociale zaken heeft maat regelen getroffen tot meerdere rechtszeker heid van de in de werkverschaffing te werk gestelden. Wat is toe te juichen. Uniforme voorschriften zyn gegeven, waaraan de leiders der werkverschaffing gehouden zijn. Het machtsmisbruik van kleine plaatselijke autoriteiten is behoorlijk ingedamd. Mochten desondanks nog geschillen ont staan, dan kan de georganiseerde arbeider zich wenden tot zijn vakorganisatie. Deze verstaat zich dan met den rijksinspecteur. Ingeval ook dit geen oplossing brengt, leg gen partijen de zaak voor aan den minister, die beslist in hoogste instantie. De ongeorganiseerde is bij geschil aan gewezen op zijn gemeentebestuur, dat dan in de plaats treedt van de vakorganisatie. Voor het overige is de gang van zaken de zelfde. Nu kon tot voor kort een gemeentebe stuur worden aangemerkt als een onpar tijdige instantie. Sedert Ged. Staten even wel hebben goedgevonden, dat in gevallen als te Bergen een wethouder tevens uit voerder is van de gemeentelijke werkver schaffing, is de zaak een andere geworden. Immers, het is niet uitgesloten, dat ook zoo'n wethouder-uitvoerder geschillen met zyn menschen krijgt, zooals de vorige week nog aan de Bergervaart is gebleken, waar door den uitvoerder betaald werd beneden het door den raad vastgestelde loon. Betreft het geval nu een ongeorganiseer de en wil deze den door den minister open- gestelden weg bewandelen om aldus te ver krijgen, wat hy vermeent, dat recht is, dan doet zich het eigenaardige geval voor, dat hy in beroep komt by den wethouder, die als uitvoerder zijn directe chef is, de man met wien hy het geschil heeft. M.a.w. de door den minister ingestelde beroepsinstantie is hier verloren gegaan. Ik heb mij bereids reeds tot den minister van sociale zaken gewend met het verzoek, het hier aanwezige hiaat in den rechtszeker heid te willen doen aanvullen. Het is niet te verwachten, dat een dergelijk verzoek tot den minister zal worden gericht door de een of andere vakorganisatie. Uit den aard der zaak niet. En het is m.i. onduldbaar, dat hier de ongeorganiseerde arbeider wordt gelaten in de positie van vogelvrijverklaarde. Met dank voor de opname, J. BROERSMA. Bergen (N.H.), 17 Februari 1936. GOED ONDERWIJS EN DEGELIJK BEHEER. M. de redacteur, Een gesprek, dat men tegen my begon, over gemeentebesturen, die zoo „duur" wa ren, en die kost wordt my menigmaal voor gezet, eindigde in een schaterlach. Want als wij begonnen op te sommen waarom men daar zooveel geld noodig had, bleek het immer, dat het aan goede sociale maat regelen, besteed was. De blinde propagan dist, liet ons in zijn film de gemeentelijke werkplaats waar blinden arbeid vinden in A'dam zien, tandarts Helder noemde eenige malen Zweden, waar de mondverzorging in de scholen sinds jaren was ingevoerd, en zoo zou ik nog een reeks van voorbeelden kunnen noemen, doch dat zou te veel plaatsruimte vorderen, en daar gaat het niet om. Natuurlijk hoorde ik ook altijd de hooge loonen opnoemen, doch, wie zoo als ik, zoo dikwijls over den nood der boe ren hoort klagen, kan niet anders dan wen schen, dat die tijd van hooge loonen en groote verdiensten in de boerderij spoedig terug moge komen. Doch zoover is het nog niet, en men moet nu de tering naar de nering zetten. uarom zou ik het ook, evenals de inzen der van het vorige ingezonden stukje be treuren, als de gemeenteraad van Oterleex besloot, de éénmansschool in het dorp te houden. Want al zitten daar geen sociaal democraten in den raad, dan zou hun toch na verloop van tijd het gegronde verwijt kunnen treffen, dat zy „duur" zyn geweest En die prijs zou in geen geval betaald zijn voor een algemeen belang. Zeker er zijn eenige nadeèlen aan de opheffing verbonden, doch wat het zwaarst is moet m. i. het zwaarst wegen ook. De oude school voldoet geenzins meer aan de gestelde eischen en moet worden opgelapt. Zou men dat geld niet beter kun nen gebruiken, om aan het mooie, lichte^ nieuwe gebouw in Stompetoren een lokaal by te bouwen? De methode, die men Volksonderwijs wil opdringen is geenszins steekhoudend. Het gaat m. L in Oterleek op het oogenblik meer, om wat de ouders prettiger vinden, dan om het bestwil van het kind. Niets bijzonders, men ziet het dagelijks om zich heen, doch dat moet ieder voor zichzelf ver antwoorden. Hier staan echter gemeentebe langen op het spel, en daaraan moet soms wel eens eigenblang opgeofferd worden. Bij den bouw van de nieuwe school heeft men niet ver genoeg vooruit kunnen zien, het is te hopen, dat het gemeentebestuur den moed zal hebben thans te handelen in het belang van de kinderen, en van de be- lastingbetalenden, die het meest gebaat zyn met goed onderwijs, en een degelijk beheer hunner zuurverdiende penningm. U mijnheer de redacteur, dank voor de plaatsing, L. v. d. WAL—DE BOER, Stompetoren. GEMEENTELIJK BUREAU VOOB SOCIALE ZAKEN. Bekendmaking. De directeur van het gem. bureau v. so ciale zaken deelt aan belanghebbenden me de, dat gedurende 't tijdvak van Woensdag 19 Februari t.m. Dinsdag 25 Februari 1936 de volgende kleuren bonnen geldig zijn: Vleeschbonnen: bruine kleur; Gehaktbon- nen: paars met roode streep; Boterbonnen: witte kleur. Alkmaar, 19 Februari 1036. De directeur voornoemd, E. v. d. HEUVEL. De strijd om het bestaan oi diner-transportable.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8