^BuuietUand Nog sterker dan de ontvoering van Lindbergh's baby. ALKMAAR3CHE COURANT van DINSDAG 18 FEBRUAR11936 Hoe een wichtje uit de universitaire vrouwen kliniek te Leuven kan verdwijnen zonder dat er nog een enkel spoor van overblijft. fEN SENSATIONEEL GEVAL Da heer Veraart heeft gisterochtend proeven genomen te Rijswijk. De Rijs wijksche brandweer verleende haar mede (Van onzen correspondent). Brussel, 14 Febr. 1930. De centrale Brusselsche recherche, de rechterlijke autoriteiten te Leuven ende journalisten van de groote Brusselsche bladen zijn nu reeds een kleine veertien dagen te been in verband met de buitenge woon geheimzinnige verdwijning van een Jdndje van twaalf dagen, van het vrouwe lijk geslacht, uit het Moederhuis te Leuven, behoorende tot het groote complex gebou wen van het St Pietersgasthuis, waarvan de diensten worden verzekerd door de genees kundige faculteit van de Leuvensche univer siteit Van deze zaak kan worden getuigd, dat zij sterker is dan de zoo veel besproken ontvoering van Lindbergh's baby, want indien het gerecht daar nog een element had, waardoor men een spoor kon vinden, in dit geval staat men letterlijk voor een muur en in de grootste duisternis. Men kent nóch het hoe nóch het waarom van deze verbazende vermissing en men weet niet eens of men te doen heeft met een ontvoe ring, een ongeluk, een moord of een of andere daad van een ontaard persoon. De fantasie van een schrijver van detective verhalen zou er stof ten overvloede in Vinden. Nu we dit schrijven is het onderzoek van het gerecht als het ware uitgeput en weet ide rechter van instructie, de heer A. Kumps^ die nochthans tot een van de beste Bel gische magistraten mag worden gerekend, niet meer waar zich te wenden om nog een inlichting te verkrijgen die men nog niet kent Men stelle zich voor dat de moeder van het vermiste kind de echtgenoote is van een Leuvenschen werklooze, Mathieu Ombelets, getrouwd in 1932, en die voor de tweede maal moeder was geworden. Zij was in het Moederhuis geplaatst door de commissie van openbaren onderstand te Leuven en de verlossing was zeer moeilijk geweest Er was een zekere vreugde bij de moeder, daar, nu zij reeds een zoontje had, een meisje was geboren. Er waren maat regelen genomen om het wichtje thuis te enthalen. Alhoewel de inkomsten beperkt zijn, had de moeder haar man een kinder wagen doen koopen. Zij had hiervoor 200 fr. gekregen van haar vader en had er zelf nog 50 fr. bijgevoegd. Op Maandag 3 Fe bruari zou zij de vrouwenkliniek verlaten. Wat is er echter den Zondag gebeurd? Niemand kan het verklaren, maar de geeste lijken, die den dienst verzekeren, waren verplicht, enkele uren vooraleer de moeder met haar kind wou vertrekken, haar te ont hullen dat het kind was verdwenen. Het tooneel dat hierop volgde was hartver scheurend. De omstandigheden. Practisch was de buitendeur van de kli niek nooit gesloten. Er is immers voort durend bezoek ofwel van nieuwe patiën ten eiken nacht hebben er gemiddeld twee bevallingen plaats ofwel van fami lieleden, die men moeilijk kan beletten een bezoek te brengen in dergelijke omstandig heden. Men is er dus gewoon vreemde ge zichten te zien. Dien Zondagavond was de dienst zooals gewoonlijk verzekerd door de dagverpleegsters tot 9 uur 's avonds. Om 5 uur verlaten de kinderen de zaal van de moeder om in de kinderkamer te worden samengebracht. Om 6 uur en om 9 uur 's avonds heeft er nog een voeding plaats en dan worden de kinderen uit hun wiegje in de kinderkamer genomen en naar de moeder gebracht. Dien avond is dit met de kleine Jeanine Ombelets eveneens ge beurd. Na de voeding van 9 uur was vast gesteld dat het kind slechts 15 gram melk had ingenomen en het kreeg nog kunst voeding, doch braakte alles uit. Het werd dan met rust gelaten en om 9 uur 30 des avonds wist men met zekerheid dat het kind dus nog in zijn wiegje lag. De waakzuster, die om halftien haar dienst begon tot 1 uur, maar die ook de lager gelegen verdieping Van de betalende zieken had te bedienen, werd onmiddellijk na haar aankomst be neden geroepen en practisch was het half- twaalf voor zij in de kinderkamer een kijkje kwam nemen en dat zij constateerde dat er aen wiegje leeg was. Zij dacht dat de moeder en het kind waren vertrokken en dat men het wiegje daar had gezet om de zalen vrij te laten, doch om 1 uur, toen de andere zus ®r kwam, wist deze dadelijk dat de moeder «•nog was en dat het kindje er ook moest zijn. Er werd geheel den nacht gezocht, zonder resultaat. De moeder sliep. De an dere patiënten uit dezelfde zaal, een viertal, sliepen eveneens. Niemand had iets gezien, niemand had iets gehoord. Doch het kind was verdwenen. Een typische bijzonderheid is dat het kindje tot dusver steeds het nummer 23 had gedragen, naar het nummer van de moeder, en dat juist den Zondagmorgen dit nummer was veranderd in 7. Het wiegje 7 was van 23 Januari af ongebruikt geble ven. Ten eerste kon degene die het kindje had weggenomen niet de bedoeling gehad hebben het kindje te ontvreemden dat voorheen in nummer 7 had gelegen, ver mits het wiegje ongebruikt was gebleven. Anderzijds moest hij wel goed weten dat de kleine Jeanini Ombelets een ander nummer had gekregen, ofwel moest hij het kind kennen, tenzij dat degene die het wegnam geen bepaalde keuze had en slechts 'n wicht je wou wegnemen, om 't even hetwelk, ten einde b.v. chantage te plegen ten opzicht van de universiteit of van prof. dr. Schoc- kaert, den beroemden gynaecoloog, die de leiding heeft van de vrouwenkliniek, en die door de Leuvensche bevolking, wegens zijn goed hart en welwillendheid op de handen wordt gedragen. Deze laatste veronderstel ling heeft geen vorm gekregen, want tot dusver heeft niemand een brief ontvangen die op eenige chantage schijnt te wijzen. Men vermoedt dat het kind in elk geval uit de kamer werd weggehaald, en dat eventueel de misdadiger zich verdekt heeft opgesteld achter de lift. De kinderkamer ligt namelijk op de tweede verdieping en de trap gaat nog tot 't dak, maar is op dit gedeelte niet gebruikt. De kamer ligt juist voor de lift en door zich hier achter te ver schuilen was het zeer gemakkelijk het gun stige oogenblik af te wachten, terwijl het ook mogelijk was ofwel 't arme wichtje in de naast het gebouw stroomende Dijle te werpen, ofwel er mee te vluchten langs 't dak, terwijl ook de mogelijkheid niet was uitgesloten er mee te verdwijnen langs den gewonen weg. De Dijle werd op een laag peil gebracht, zonder dat er iets werd ge vonden. Het personeel van de kliniek en van geheel het gasthuis werd nauwkeurig ondervraagd. Alles werd onderzocht, maar zonder resultaat. De misdadiger heeft niets achter gelaten dat hem zou kunnen verra den, niets. En nu laat hij van zich niets hooren. Een moeilijk onderzoek. De rechter van instructie heeft op specia le wijze werk gemaakt van het verleden van het gezin en heeft alle handelingen van den vader nauwkeurig onderzocht, zonder dat zulks tot een resultaat leidde, alhoewel de man op een zekere tegen spraak werd betrapt en er door een fami lielid 'n stap was gedaan bij 'n getuige om te bekomen, dat deze zou bevestigen Mathieu Ombelets te hebben gezien om 11 uur 's avonds op een bepaalde plaats en dus op een uur dat waarschijnlijk de kin derroof moet gebeurd zijn. Eiken dag was het gerechtshof te Leuven vol drukte tot laat in den nacht, doch het kon niets ople veren. En nu wacht men op nieuwe feiten Een merkwaardige vaststelling die tij dens het onderzoek van deze zaak gebeur de, is hoe fel de handel in kinderen is ver spreid, dit kan echter in min of meer gun' stigen zin. Het was gesignaleerd dat in een Brusselsch blad een annonce verschenen was waarin iemand zich bereid verklaar de een pasgeboren kind aan te nemen of wel een kind dat nog moest worden gebo ren. Hierop afgaande, kwam men tot aller' lei ontdekkingen, die echter niet tot ophel dering leidden van het geval. Doch het bleek dat sommige personen er op uit zijn om wegens een fout of wegens ellende, hun kind van de hand te doen, terwijl er toch nog zijn die bereid zijn een vreemd kind als het hunne te aanvaarden, alhoe wel dit niet steeds met zuiver edelmoedige inzichten schijnt te gebeuren. Wichelaars, kaartlegsters, krankzinnigen uit Gheel, enz. hebben brieven gezonden om hun hulp aan te bieden, doch het kind je blijft zoek en het geheim onopgehelderd. De Belgische openbare meening houdt zich buitengewoon met het geval bezig, doch zonder een nieuw feit, of zonder een of an dere aanwijzing door een naamloozen brief of anderszins moet het uitgesloten geacht worden dat het geheim van het Leuven sche moederhuis ooit zal worden opgehel derd. en dat zy deze poging na twaalf uur her haalde met het gevolg, dat alle kerktorens in den omtrek zichtbaar werden. Om half één zijn de proeven geëindigd; er was toen een zicht van eenige kilometers. In den loop van de volgende week zullen te Rijs wijk nogmaals proeven worden genomen. Er zullen ook proeven te Amsterdam plaats vinden. Hieraan zal de drijvende brand spuit Jason, die een vijftien maal grootere capaciteit dan de Rijswijksche brandweer kan ontwikkelen, medewerken. DE GELDZORGEN VAN ROTTERDAM. Wethouder De Zeeuw spreekt voor de S. D. A. P. In een openbare vergadering, uitge schreven door de Federatie Rotterdam van de S. D. A. P., heeft de wethouder van financiën, de heer A. B. de Zeeuw, 'n rede gehouden over „Arm Rotterdam", waarin hij de financiëele positie van Rotterdam heeft uiteengezet. Toen de heer De Zeeuw zijn post als wethouder van financiën ging bezetten, vond hij een klaar gemaakte begrooting met een tekort van 1 millioen gulden. B. en W. zegden de regeering toe, een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheden om dit tekort te dekken en stelden voor, dat Gedeputeerde Staten hetzelfde zouden doen. Dit geschiedde in September en tot nu toe is er van Gedeputeerde Staten geen uitnoodiging voor een bespreking ontvarn gen. B. en W. hebben de regeering eenige voorstellen gedaan, die de begrooting slui tend zouden kunnen maken. Door de re geering is hierop niet ingegaan, in tegen deel, zij weigerde kasgeld te verstrekken indien Rotterdam niet door daden toonde, te willen bezuinigen. De loonsverlagings- voorstellen zijn B. en W. op deze manier afgedwongen. De behandeling, die de re geering Rotterdam doet ondergaan, vindt, volgens spr., zijn oorzaak in de politieke kleur van het huidige college. Wanneer de regeering doorgaat met Rotterdam kasgeld te weigeren, zal het vertrouwen in de Rot- terdamsche credietwaardigheid ernstig geschokt worden, hetgeen ongetwijfeld zijn weerslag zal vinden op de credietpo- sitie van de regeering. Rotterdam gaat ernstig gebukt onder de gevolgen van de crisis. De regeering heeft de lasten van de werkloosheid te lang uitsluitend laten dragen door de ge meente. Van de nieuwe belastingen, die het Rijk heeft ingesteld, komt aan Rotter dam niets ten goede. Wil dit college in het belang van Rotterdam kunnen werken, dan moet de dreiging van kasgeldweige' ring verdwijnen en het crediet van Rotter dam niet langer aangetast worden. naast de genoemde artikelen ook samoa's, pantoffels, sandalen en linnen artikelen vervaardigd worden. Hier komen we aan ons uitgangspunt: juist voor ontlasting der hoofdfabriek is de nieuwe fabriek aangekocht, n.1. om daar te vervaardigen de speciale artikelen. Het cijfer van 17.000 paar per week geeft al eenigen indruk van den omvang van dit bedrijf, naar wy vermoeden het grootste in ons land en na ingebruikname der nieuwe fabriek wordt dit 20.000 paar per week of ruim een millioen paar per jaar. In de fabrieken te Waalwijk werken mo menteel 489, op het kantoor 29 personen, terwijl in de andere fabrieken en filialen pl.m. 350 personen werkzaam zijn, het res pectabele getal van pl.m. 870 man perso neel vormend. TENGEVOLGE VAN DEN MIST.... Zware vrachtauto omgekanteld. Eén doode. Gisteravond omstreeks acht uur is een zware vrachtauto van een expediteur op Nieuwveen, komende uit Amsterdam, op den Bovenkerkerweg nabij Amstelveen door den mist van den weg geraakt. De auto zakte met de rechterwielen in den zachten berm. De naast den chauffeur zittende 33-jarige A. Vlasman uit Lange raar sprong uit de cabine, juist toen de auto kantelde, waardoor hy onder den zwaren last terecht kwam. Met groote moeite wist men den ongelukkige te be vrijden; de dood was echter reeds ingetre den. De chauffeur van den vrachtwagen, die in de cabine was blijven zitten, kon zich later gemakkelijk bevrijden en liep geen letsel op. Men zal vandaag trachten den zwaren wagen weer op den weg te brengen. ERNSTIGE BOTSING ONDER MUIDEN. Gisteravond omstreeks zes uur verliet de Amsterdamsche veekooper J. Blok met zijn auto het erf van een boerderij aan den Rijksweg tusschen de Vechtbrug en de Merwedebrug te Muiden, toen vanuit Am sterdam een auto naderde. De bestuurder hiervan, de heer H. Dreu uit Laren, was er niet op verdacht, dat er vanuit het zy- wegje onverhoeds een auto zou komen. Er ontstond een hevige botsing, waarbij de heer B. een hersenschudding en ernstige hoofdwonden opliep. Na verbonden te zijn, is hij naar een der ziekenhuizen te Am sterdam vervoerd. De heer D. kreeg lichte kwetsuren. POGINGEN OM MIST TE VERDRIJVEN. De heer Veraart van den regen In den..,, mist. De heer Veraart uit Rijswijk (Z.-H.), die reeds tal van proeven heeft genomen om regen te maken, heeft zich in den laat- sten tijd gespecialiseerd op „mist-verdrij ving". In enkele plaatsen in ons land, o.a. te Amsterdam, heeft hij zulke proeven ge nomen. Er wordt een zekere hoeveelheid water de lucht ingespoten. Dit veroorzaakt een aanmerkelijke afkoeling van de lucht lagen, welke zwaarder worden en in bewe ging komen. Deze zwaardere luchtlagen dringen zich onder de relatief warmere uit de omgeving en veroorzaken daardoor een opstijgende beweging. De mist zal daardoor optrekken, de zon «al kunnen schijnen en het leed voor scheepvaart, luchtvaart etc. is geleden. werking. Op een braak liggend terrein aan de Rembrandtkade werd met twee stralen water gegeven. Ongeveer 25 M. hoog werd het water de lucht in gespoten. Volgens den heer Veraart zou omstreeks 12 uur, wanneer de zon haar maximum stand had bereikt, de mist optrekken. Aanvankelijk was het resultaat niet bij zonder opvallend; de mistlagen bleven even dicht als tevoren. De Rijswijksche kerktoren, die den geheelen ochtend vrij wel onzichtbaar was gebleven, was na een uur spuiten nog slechts zeer vaag te zien. De heer Veraart gaf het echter niet op. De proeven zullen voortgezet worden en de resultaten, welke op verschillende plaatsen behaald zijn, zullen dan vergele ken worden en nader bestudeerd. Naar de heer Veraart mededeelde, heeft hij reeds van 70 gemeenten in ons land be richt ontvangen, dat de brandweer mede werking zal verleenen bij eventueele proe ven. In 15 gemeenten heeft de heer Ver aart tot nu toe zijn proefnemingen ver richt. Nader wordt gemeld, dat de zon tus schen kwart voor elf en elf uur een flauwe poging heeft gedaan, om door te breken, STILSTAAN ZONDER ACHTERLICHT. De K. N. A. C. brengt onder de aandacht, dat meermalen auto's van achteren worden aangereden terwijl het achterlicht wordt gerepareerd, dikwijls ook nadat zy door politie-autoriteiten zijn aangehouden van wege het defecte achterlicht. Het wil voor komen, dat een rijdende auto zonder ach terlicht veel minder gevaarlijk is dan een stilstaande. Vooral indien geen bermen aanwezig zijn om te parkeeren en dus op het wegdek moet worden stilgestaan, is de stilstaande auto zonder achterlicht een gevaar voor de inzittenden zoowel als voor het overige verkeer. Gewezen moge in verband hiermede wor den op het nut dat de binnenverlichting van de tegenwoordige gesloten wagen in zoo'n geval kan hebben. Deze verlichting geeft door de achterruit nog eenige waar schuwing voor achterop rijdende auto's. WEGMARKEERING LANGS DEN WEG ZAANDAM—HEMBRUG. De weg HembrugLimmen heeft geen constrasteerende kantstrooken ter geleiding van het verkeer. Vooral op het wegvak HembrugZaandam geraken hierdoor bij avond vele wagens in den vrij zachten berm. De K. N. A. C. heeft bij den wegbe- heerder aangedrongen op het plaatsen op regelmatige afstanden van bermplankjes van beton, zooals deze nu reeds in* enkele bochten voorkomen. HET S.S. „ENGGANO" HEEFT MACHINE-SCHADE. Schade zal met eigen middeicn worden hersteld. Het Nederlandsche s.s. „Enggano" dat gisteravond van Amsterdam is vertrokken, heeft door den dikken mist te IJmuiden oponthoud gehad. Gebleken is, dat het schip eenige machineschade heeft opgeloopen, welke met eigen middelen ter plaatse zal worden hersteld, waarna de reis wordt voortgezet. IVO VAN HAREN S SCHOENFABRIEKEN. Ivo van Haren's Schoenfabrieken zijn 'n modern en ondanks den ongunst der tij den, prospereerend bedrijf, van bijzonde re be teekenis voor Waalwijk. Den laatsten nieuwbouw geeft een uit breiding die pl.m. 2000 M2 werkruimte verschafte en die dan ook aan het geheel een totaal ander cachet gegeven heeft. Vroeger was alles als op elkaar gepakt, thans staat alles vrij en ruim, alle afdee- lingen prachtig gesepareerd. In de oude fa briek de zool- en overleer-stanzerij, patro nen-makerij en stikkery, in het nieuwe ge deelte de drie-loopende-banden voor da mes-, heeren- en kinderschoeisel; alles keurig aaneen schakelend, zonder eenig geloop of gedraaf; ieder doet kalm en rus tig het hem toegedeelde onderdeel van de fabricage. 't Is werkelijk een lust, deze goedgeor dende werkzaamheden te zien, die den in druk geven van gestadige, flinke, maar evenmin overdreven prestatie-noodzaak. Wy behoeven niet nader te spreken over de ruimte leesten-bergplaatsen, magazijn ruimten, dat is natuurlijk enorm voor zulk een uitgebreidheid van artikelen, waar VERVOLGING STRANDJUTTERIJ. Directeur van het Noorderbad te Zandvoort buiten vervolging ge steld. Naar wij vernemen, is de heer Van D., directeur van het Noorderbad te Zand voort, tegen wien in November van het vorig jaar een vervolging was ingesteld terzake van strandjutterij, thans na een uitgebreid en grondig onderzoek door den rechter-commissaris te Haarlem, buiten vervolging gesteld. ONS WETTEN-MATERIAAL. En de nieuwe „spelling". Prof. mr. B. M. Taverne, voorzitter van de Nat. Ver. voor Orde en Eenheid in de schrijftaal, schrijft ons: De overhaaste invoering van de examen spelling bij het onderwijs de eerste mi nisterraad, waarin het spellingsvraagstuk ter sprake werd gebracht, werd uitgesteld en toen, de week daarop, de beslissing viel zou den volgenden dag Prins Hendrik worden begraven heeft by mij de vraag doen ry'zen, of wel gedacht is aan de conse quenties ten aanzien van ons groot wetten materiaal. Tijdig heb ik mijne bezwaren doen ken' nen. Volgens eene bekende debatteer methode zeide minister Marchant, dat het heelemaal niet waar was, dat alle wetten gewijzigd moesten worden. Dat had ik na tuurlijk niet beweerd. Wel dit: dat bij par- tieele wijzigingen, tenzij geheel nieuwe titels worden ingevoegd, deze wijzigingen plegen gesteld te worden in de schrijfwijze van de wet, welke gewijzigd wordt. In ons dagelijks toegepast wetten-materiaal vindt men twee spellingen: Siegenbeek en De Vries en Te Winkel. Vandaar, dat ook thans nog wetsontwerpen aanhangig zijn, waarin wordt geschreven: regter, regt enz. Heel nauwkeurig is men op dit punt niet, maar de gewone gedragslijn is zooals ik hier boven zeide. Mocht nu de regeering de examenspelling overnemen, dan doet dus een derde „spel ling" hare intrede. Volgens de meening van hen, die reeds thans deze „spelling" een overgangsspelling noemen, zal er binnen korten tijd een vierde komen. Heeft de regeering zich daarvan reken schap gegeven? Ik heb een flauw vermoe den van niet. Men kan, om redenen van niet-taalkundigen aard, op het punt van de schrijfwijze der taal niet conservatief ge noeg zijn. De ontwikkeling van de schrijf wijze volgens De Vries en Te Winkel heeft zich in de maatschappij voltrokken. Men mag zeggen en schrijven: my'n dochter en mijne dochter, zijne toewijding en zijn toewijding. Het rhythme van den zin kan aldus tot zijn recht komen. Ts dat geen taal? Juist die vrijheid neemt de exa menspelling weer weg. Wat is het gevolg van die radicale wijzi gingen? Dat, wanneer onverhoopt, de regee ring de examenspelling zoude overnemen, die departementsambtenaren, die zich met de voorbereiding van wetten bezighouden, over 50 jaar nog de buigings-n volgens De Vries en Te Winkel moeten kennen. Et zullen althans eenige dergelijke ambtenaren wellicht voor alle departementen teza men? moeten zijn. De examenspelling beteekent dus, wan neer zij niet wordt afgeschaft, drie, en wel dra vier „spellingen" in onze wetgeving. Bij eene schrijfwijze, welke de vrucht is van eene nationale hervorming, bestaan na tuurlijk veel meer waarborgen voor duur zaamheid. De regeering kome tijdig tot inkeer. OPLICHTERS VAN RADIO TOESTELLEN GEPAKT. In verschillende plaatsen hun slag geslagen. Dank zy de activiteit van een verkeers agent te Delft, die een gesignaleerde auto voorbij zag rijden, zy'n Zondag onder Over- schie de verdachten van de oplichting van een paar radio-toestellen te Delft voor eeni ge dagen geleden gepleegd, aangehouden. Ze waren op weg naar Rotterdam. De ver dachten zijn de 21-jarige v. O., de 25-jarige B. en diens 20-jarige echtgenoote. Ook kt Tilburg, Den Haag en Zeist hebben zij zich aan dergelijke feiten schuldig gemaakt. SCHERPE DOUANEMAATREGELEN. Het invoeren van goederen In Nederland door reizigers, die nH het buitenland terugkeeren. Naar wordt gemeld, hebben de nadoe len welke voor den binnenlandschefl handel in steeds ernstiger mate ontstaan door het invoeren van goederen door rei zigers die uit het buitenland in Neder» land terug keeren, geleid tot het treffen van maatregelen. Om onaangename verrassingen bij te rugkomst uit het buitenland te vermijden» verdient het daaarom aanbeveling tevoren maatregelen te nemen om te kunnen aan- toonen, dat goederen die men weer in voert, te voren uit Nederland zijn mede genomen. Dit zal kunnen geschieden door kwitanties, waarin de goederen voldoende zy'n omschreven en waaruit duidelijk blijkt aan en door wie de goederen zijn geleverd, of wel door die goederen van te voren door de douane te laten waarmer ken en daarvoor eventueel een identiteits bewijs aan te vragen, waartoe gelegenheid zal bestaan op elke plaats waar ambtena ren der invoerrechten en of accijnzen zijn gevestigd. Voor deze ambtelijk verrichte werkzaamheden is 0.50 verschuldigd. Uiteraard zal het niet mogelijk zijn en zal ook niet verlangd worden, dat omtrent alle goederen, die tot de bagage behooren, het bewijs van den uitvoer uit Nederland wordt geleverd. Ten aanzien van kleinig heden, welke worden verbruikt, of welke geregeld moeten worden vervangen of vernieuwd, dan wel voor de dagelijksche verzorging van den reiziger plegen te worden aangewend, zoomede ten aanzien van de normale kleeding van den reizigei\ zal in het algemeen de vrijdom zonder meer worden verleend. Dit zelfde zal het geval zijn met andere reisbenoodigdheden van een betrekkelijk geringe waarde. Voor naar hun aanzien nieuwe of wel» nig gebruikte goederen van bijzondereit of kostbaren aard, waaronder extra klee ding en uitrusting, bontwerken, reisde kens, kostbare nécessaires, dure fototoe stellen, kijkers en dergelijke artikelen, voorts schrijfmachines en gramofoons zal veelal, indien hiervoor op vrijstelling al» reisbagage aanspraak wordt gemaakt, aantooning van den uitvoer uit Nederland wel gevorderd worden. DE NOODLOTTIGE BRAND. Voor de slachtoffers van den brand. Het comité van journalisten, dat een In zameling organiseert voor de slachtoffers van den brand op den O. Z. Achterburgwal, ondervindt van vele zijden medewerking. Opmerkelijk is hierbij, dat tal van kleine giften binnenkomen. Op een aantal kan toren en fabrieken zijn inzamelingen ge houden en de bedragen werden reeds aan het comité overgemaakt. Maandagmorgen kwam een reeks giro biljetten binnen, waaruit blijkt, dat het medeleven met de slachtoffers algemeen is. Wel is het doel van de inzameling nog niet bereikt, maar de medewerking die van vele zijden wordt betoond neemt op het oogen blik met den dag toe. De overtuiging, dat de overlevenden van de ramp niet aan zichzelf mogen worden overgelaten, als zij eenmaal het ziekenhuis hebben verlaten, leeft in alle kringen. Adres van het comité is: Postgiro M. Reckman, Amsterdam 223006. TWEE INBREKERS GEARRESTEERD. Een goede vangst van de politie te Hillegersberg. De Hillegersbergsche politie heeft Zon dagavond twee beruchte inbrekers op hee- terdaad betrapt en in verzekerde bewaring gesteld. Op den hoek van de Berglaan en den Bergsingel staat de villa van mevr. B. De bewoonster vertoeft in het ziekenhuis en het is niet onmogelijk dat de inbrekers hiermede bekend waren. Zondagavond 10 uur passeerde een brood bezorger, die mevr. B. onder zyn klanten telt, het genoemde huis, waarbij het zyn aandacht trok dat een hem onbekende man zich op het erf bevond en achter de woning verdween. De broodbezorger vertrouwde dit niet en waarschuwde de politie. Slechts enkele minuten later verscheen de politie-auto en eenige rechercheurs stap ten uit voor een onderzoek. De inbrekers hadden een ruit van het keukenraam verbrijzeld en poogden juist met een boor en sponning van het raam te verwijderen, teneinde met zoo weinig mo gelijk gerucht naar binnen te komen. De beide mannen werden terstond ge arresteerd. Ze bleken wel op tegenstand te zyn voorbereid, want een geladen revolver werd in hun bezit gevonden. Verder beschik ten zij over beitels, schroevendraaiers, loo- pers, enz., tezamen een compleet stel in brekerswerktuigen. De arrestanten zijn naar het politie-bureau gebracht, waar spoedig bleek, dat het twee beruchte inbrekers waren, die herhaalde malen wegens diefstal met inbraak zijn ver oordeeld. Het bleken te zyn A. P. v. d. H., oud 28 aar, en J. v. d. H., oud 26 jaar, beiden uit Rotterdam.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9