Stad en Omgeving. ïBucgediike Stand VoorM verkoudheid en keelpijn. JstgezoHdeH Stukken Versch brood bij 't ontbijt? In beginsel ziet minister Slingenberg geen bezwaar. de In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de be grooting van Sociale Zaken deelt minister mede. dat hij geen bezwaar ziet tegen vervroegde aflevering van versch brood, indien valt aan nemen, dat daar geen overwegende bezwaren tegenover staan, met name dat het verbod van nachtarbeid daar door niet in het gedrang komt. De minister zal omtrent deze aan gelegenheid een nader onderzoek ir het bedrijf doen instellen, en zoo dit gewenscht blijkt, hierover het advies inwinnen van den Hoogen Raad van Arbeid. RUNDERTUBERCULOSE BIJ DEN MENSCH? Onderzoek te Amsterdam heeft nog niet voldoende gegevens op geleverd. De in den laalsten tijd verschenen be richten betreffende het voorkomen van bo- vine-tuberculose bij den mensch hebben de Amsterdamsche wethouders van Meur3 en Baas aanleiding gegeven ernstig te over wegen of van gemeentewege maatregelen moeten worden genomen, welke het gevaar van infectie met den rundertuberkel-bacil, hoofdzakelijk gelegen in het gebruik van rauwe melk, kunnen voorkomen. Dit onderwerp heeft een dezer dagen een punt van uitvoerige bespreking met ver schillende hoofdambtenaren uitgemaakt. Daarbij is gebleken, dat de tot nu toe be kende gegevens niet voldoende worden ge acht, om tot bepaalde conclusies te kunnen komen. Den directeur van den gemeente lijken geneeskundigen dienst werd daarom verzocht een rapport samen te stellen om trent het vraagstuk der bovine-tuberculose in verband met de tuberculosebestrijding in het algemeen, terwijl inmiddels mej. dr. Ruys haar onderzoek op dit gebied zal voortzetten. Overwogen zal worden, of de reeds door mej. dr. Ruys verkregen resul taten zullen worden voorgelegd aan andere deskundigen op dit gebied in ons land. ERASMUS' BEELTENIS OP EEN DER ZOMERPOSTZEGELS. Naar wij vernemen, zal één van de zomer- postzegels die dit jaar wederom worden uitgegeven, de beeltenis van Erasmus dragen. GRAAF DE MARCHANT ET D'ANSEMBOURG. En zijn Nederlanderschap. In de vergadering van de Eerste Kamer heeft de griffier een brief voorgelezen van den minister van justitie inzake de gegevens, indertijd verstrekt omtrent het Nederlander schap van den vader van het Eerste Kamer lid graaf de Marchant et d'Ansembourg. Uit dezen brief blijkt dat het Kon. besluit, waarbij aan den vader van het tegenwoor dig Kamerlid toestemming werd gegeven zich in vreemden krijgsdienst te begeven, bij het onderzoek in het register niet is ge vonden, omdat alleen gezocht was onder de letter M en niet onder letter A, waaronder het besluit was geregistreerd. Ten onrechte is indertijd een blaam ge worpen op het rijksarchief toen het op, naar thans blijkt onvoldoende gegevens het des betreffende stuk niet voor den dag kon brengen. GROOT SLEEPWERK. Het wrak van het Fransche stoomschip Atlantique, dat, zooals men zich zal herinne ren, in 1933 door brand verwoest is, waarbij 17 menschen zijn omgekomen en waarover sedert dien veel te doen is geweest, werd vorige week voor sloop verkocht aan de firma Douglas en Ramsay, te Glasgow. De volgende week zulle de werkzaamheden tot het sleepen van het wrak een aanvang nemen, indien tenminste het Fransche mi nisterie van marine aan den verkoop van het wrak hecht. Vertegenwoordigers van L. Smit en Co.'s Int. Sleepdienst hebben dezer dagen te Cherbourg een onderzoek ingesteld naar de omstandigheden, waaronder gesleept zal moeten worden. Waarschijnlijk zal aan deze firma de opdracht verstrekt worden, om dit moeilijke karweitje uit te voeren. ERNSTIGE MISHANDELING TE HEERLEN. Man bewusteloos gevonden. Zekere K. heeft bij de Heerlensche politie aangifte gedaan, dat hij door zijn zwager H. was mishandeld en daarbij een messteek had opgeloopen. Terwijl deze aangifte bij de po litie in behandeling was, kwam bericht bin nen dat op den Heerenweg een bewustelooze man lag. Dit bleek de bewuste H. te zijn, die op zijn beurt door twee broeders van K. was aangevallen en met een knuppel en een mes was bewerkt. H. had ernstige verwondingen aan het hoofd en een messteek in den arm. Ook zijn schouder was geheel ontwricht. HET SLOOPEN VAN VISSCHERS- VAARTUIGEN MET REGEERINGSHULP. Uit het landbouwcrisisfonds wordt een bedrag van 20,000 beschikbaar gesteld. Van officieele zijde wordt gemeld: Einde 1935 kon worden medegedeeld, dat de regeering overwoog het sloopen van op gelegde zee- en kustvisschersvaartuigen te bevorderen door het geven van slooppre- mies. Thans kan worden medegedeeld, dat dit plan inderdaad zal worden uitgevoerd. Een bedrag van f 20,000 zal uit het land bouwcrisisfonds ter beschikking worden gesteld, teneinde in gevallen, waarin de eigenaar van een opgelegd vaartuig en de slooper niet tot overeenstemming kunnen komen, door een eventueele tegemoetkoming aan den reeder behulpzaam te zijn in de overbrugging van het verschil tusschen den vraagprijs van den eigenaar en den bied prijs van den slooper. Aanvragen daartoe, die thans reeds bij het departement van landbouw en visscherij kunnen worden in gediend, zullen worden behandeld door een speciaal daartoe ingestelde commissie, welke den minister van landbouw en visscherij zal adviseeren, of en tot welk bedrag een tege moetkoming zal moeten worden verstrekt. Belanghebbenden zullen goed doen zich van de financieele mogelijkheden, die hier geboden worden, geen overdreven voor stelling te vormen. Immers het betreft hier schepen, die vrijwel waardeloos zijn, daar zij geen uitvaarcertificaat kunnen ver krijgen. De eigenaars van deze schepen zullen daarom goed doen ook van hun kant zooveel mogelijk verkoop te bevorderen. VERDUISTERING VAN BELASTING GELDEN. Kantoorhouder gearresteerd. Te Heerde heeft de Kon. marechaussee W. v. D., brievenbesteller, tevens kantoorhou der van het hulppostkantoor te Vesen (gem. Heerde), verdacht van verduistering, in ar rest gesteld. De man zou van verscheidene personen belastinggelden hebben ontvangen en die niet hebben doorgezonden, zoodat tenslotte de belastingplichtigen een aanmaning van de Directe Belastingen ontvingen. In ver band daarmede werd door den inspecteur van P.T.T. naar de handelingen van v. D. een onderzoek ingesteld. Het verduisterde bedrag zou eenige honderden guldens be dragen. De verdachte zal voor den officier van justitie te Zwolle worden geleid. OVERSPANNEN MAN STICHT BRAND Vuur bijtijds gebluscht. De politie te Gouda heeft aangehouden een 31-jarigen monteur, verdacht van brandstichting. Ten gevolge van huiselijke omstandigheden had de man in overspannen toestand eenige meubelen met petroleum gedrenkt en in brand gestoken. Hy heeft daarna het huis verlaten. Buren hebben de politie gewaarschuwd, nadat zij eerst het vuur hadden gedoofd. De monteur, die na zijn daad de stad verlaten had, werd te Zui len gearresteerd. Hij wordt ter beschikking van de justitie gesteld. GASONTPLOFFING TE NIJMEGEN. Met een lucifer aan het zoeken. Een Nijmegenaar, die verhuisd was naar een woning in de Anemoonstraat aldaar, meende in zijn nieuwe huis een gaslucht waar te nemen. Vermoedend, dat er een lek in de leiding van de gasverlichting was, stak hij een lucifer aan om dit te zoeken. Het ge volg was echter een hevige ontploffing ten gevolge waarvan het plafond in de kamer en in het aangrenzend vertrek naar beneden kwam en voorts het huis en het meubilair ernstig werden beschadigd. De man zelf kwam met den schrik vrij. Wat de oorzaak betreft, neemt men aan, dat zich tusschen het plafond een groote hoeveelheid gas had opgezameld, dat daar uit een lek in de gasleiding was uitge stroomd. FRAUDE BIJ WERKLOOZEN- STEUNVERLEENING. Rijk en gemeente voor 1500 benadeeld te Maassluis. De Maassluische politie is er in sa menwerking met den controleur bij de steunverleening in geslaagd verschil lende gevallen van fraude bij den werk- loozensteun op te sporen. In verband hiermede zijn 11 werk- loozen aangehouden. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat rijk en ge meente voor een bedrag van ongeveer 1500 zijn benadeeld. Tegen de betrok kenen is proces-verbaal opgemaakt, waarna zij weer op vrije voeten zijn gesteld. ONTVLUCHTE GEVANGENEN AANGEHOUDEN. Weer naar „den krententuin". Onder Smalbroek in de gemeente Beilen zijn Dinsdagmiddag door jachtopzieners twee ontvluchte gevangenen uit de Rijks werkinrichting te Veenhuizen aangehou den. Zij hadden de staatsbosschen van Lheebroek, waar zij zich schuil hielden, verlaten en trachtten in de vuilberging van het dorp Beilen kleeding te vinden om deze voor hun gestichtspakje te ruilen. Het tweetal, dat den geheelen nacht had doorgeloopen, is weer naar „den krenten tuin" op transport gesteld. Een van hen was reeds eerder ontsnapt. De andere, die 35 jaar oud is, had reeds dertien jaren van zijn leven in gevangenschap doorgebracht. SCHIPPER VERDRONKEN. Bij de losplaats te Schoonheeten, nabij de Oldemaatsbrug te Raalte, is de schipper Roelofsen uit Den Ham bij het smeren van den motor te water geraakt en verdron ken. De knecht, die het ongeval niet had op gemerkt, was doorgevaren. Het lijk van den ongelukkige werd later door een an deren schipper drijvende gevongen. OUDE MAN VERDRONKEN. In de Roer geraakt. Gisteravond is door tot nu toe onopge helderde oorzaak de 60-jarige landbouwer J. J. Meeuwessen uit Echt nabij de Roer- brug nabij Roermond in de Roer geraakt. Hoewel onmiddellijk pogingen werden ge daan den man te redden, is men hierin niet geslaagdd, daar M. vermoedelijk on der in de Roer liggende schepen is geraakt. Hedenmorgen had men het lijk nog niet opgehaald. OPLICHTING DOOR MIDDEL VAN STEUNLIJSTEN. Een 50-jarige Amsterdammer aangehouden. Een agent van het bureau Linnaeus straat heeft in de Oosterparkbuurt te Am sterdam een 50-jarigen man aangehouden, die aan de huizen geld inzamelde op steun lijsten. Bij onderzoek is gebleken, dat d aangehoudene, die betonwerker als zijn beroep heeft opgegeven, lijsten had laten vervaardigen, waardoor degenen, die er op inteekenden, in de meening verkeerden, dat zij een bijdrage verleenden voor het geen vermeld stond als de „Hellendoorn sche Werkverschaffing". In werkelijkheid behield de man het geld voor zichzelf, zoodat hij voor oplichting zal worden ver volgd. Hij is voorloopig in het bureau bewaring gesteld. in ENSCHEDE'S GEMEENTERAAD VOOR INVOERING 40-URIGE WERKWEEK. Motie met 19 tegen 18 stemmen aangenomen. De gemeenteraad van Enschede heeft met 19 tegen 18 stemmen een motie aangeno men van den heer Pieperiet (S. D. A. P.) ■vVaarin de raad als zijn oordeel uitspreekt dat het gewenscht is dat in de textielindus trie zulks in verband met de groote werk loosheid een 40-urige werkweek wordt in gevoerd zonder dat loonkorting plaats vindt. Voor de motie stemden de S. D. A. P. de Communisten, de R. S. A. P. en Chr. Dem. Unie en de Kath. Dem. Partij. DE OPLICHTING TE GOUDA. Daders thans gearresteerd Zaterdag j.1. zijn twee winkeliers te Gouda opgelicht door drie oplichters, die tijdelijk hun intrek hadden genomen bij een particulier, bij wien zij kamers hadden gehuurd. Zij bewogen een radiohandelaar een duur radiotoestel en een anderen win kelier twee reiskoffers op zich te zenden, Zondag is het drietal met een auto, die zij, naar later is gebleken, te Utrecht hadden gehuurd, vertrókken, zonder terug te kee- ren. De winkeliers, die Maandag tot de con clusie kwamen, dat zij waren opgelicht, deden aangifte bij de politie. Intusschen bleken de oplichter Dinsdag te Delft te zijn aangehouden door een ver keersagent, die de reeds gesignaleerde auto ontdekte. Het zijn S. L. L. O. uit den Haag en J. B. en diens vrouw uit Antwerpen. Zij hebben de te Gouga gepleegde oplichting bekend en zijn ter beschikking van den of ficier van justitie te Den Haag gesteld. NARCISSEN-SHOW TE SASSENHEIM. Geopend door minister Deckers. Gistermiddag heeft de minister van landbou en visscherij mr. dr. L. N. Deckers de groote Narcissen-tentoonstelling ge opend, welke te Sassenheim in gebouw „Bloemlust" gehouden wordt. De burgemeester, de heer Gouverneur, heette in een toespraak den minister en de andere genoodigden hartelijk welkom. Hij wees er op, dat ondanks de geleden ver liezen de handelaren hun moed en energie niet hebben verloren, doch dat men met het doorzettingsvermogen van de mannen van de K 18, die met het spirit van minis ter Deckers van wal zijn gestoken, de zeeën blijft trotseeren. De wisselbeker werd ditmaal gewonnen door de N. C. Warnaar en Co. te Sassen heim, terwijl de heer G .Zandbergen op een kunstvoorwerp beslag wist te leggen. Na de uitreiking der prijzen voerde de minister het woord. Hij prees de werklie den en bloemisten en sprak den wensch uit, dat de prijzen weer als vroeger gelijk mogen worden aan de aantallen kilogram men. De minister bewonderde daarna onder voorlichting van wethouder Warnaar, eere-voorzitter van het tentoonstellings comité, de verschillende inzendingen. Bij de opening van de tentoonstelling waren verder aanwezig de burgemeesters uit de bollenstreek, het hoofdbestuur van de Vereeniging Bloembollencultuur en van de Vereeniging van Bloembollenhande laren alsmede verscheidene vooraan staande personen uit het bollenvak. BOND VOOR STAATSPENSIONNEERING. Federatie Alkmaar. In het gebouw de Unie vergaderde Zondag de Federatie Alkmaar van den Bond voor Staatspensionneering onder voorzitter schap van den heer H. Bruin. Deze open de met de gebruikelijke plichtplegingen de bijeenkomst, wijzende op de noodzakelijk heid van onverdroten strijd voor het staats pensioen. De heer H. Boskamp van St. Pancras bracht daarna het jaarverslag uit. Er bleek uit, dat 3 leden- en 3 bestuursvergaderingen waren gehouden. In het bestuur was een wijziging gekomen, doordien de heer Keppel van Bergen was vervangen door den heer J. Bruin van Oudkarspel. De Federatie had weer heel wat werk verricht in het belang van de Ouden van Dagen, doch zichtbaar resultaat had het helaas niet opgeleverd. De secretaris wekte op, om voort te gaan in den kamp tot uiteindelijke bereiking van het premievrij Staatspensioen. De heer Boskamp oogstte den dank der vergadering, waarop 12 afdeelingen waren vertegenwoordigd, voor de wijze, waarop hij 'Uy!ieni.an^er belicht en weergegeven, w uSt"ursleden werden herkozen de ®rumu en Zeekant, beiden te Alk den benoeming weer aanvaard- De rekening van den penningmeester heer Zeekant, werd in volkoS orde be" ??iV„a.ngS.ten hadde" f 190.50, de aodat TT.. bedroeg. Uitvoerige besprekingen werden dan uitgaven 117.31 bedragen, zoodat 'het voordeelig saldo 73.19 bedroee nog aan gehouden over de propaganda. Er werd herinnerd, dat het in de bedoeling ligt in 1937 een demonstratieve betooging te hou- afd. de ge de den in Den Haag, wijl in dat jaar de ver kiezingen voor de Tweede Kamer plaats hebben. Om zooveel mogelijk deelnemers te krijgen is een werkfonds gesticht, waarin de opbrengst van collecten op propaganda- avonden wordt gestort. Op het oogenblik wordt reeds over een flink bedrag beschikt. Opgewekt werd om alle afdeelingen voor dit fonds te doen werken en het op propa- ganda-avonden niet te vergeten in de aan dacht van de voorstanders van staatspen sioen aan te bevelen. Op die wyze zal het mogelijk worden, velen in de gelegenheid te stellen voor de invoering van het staats pensioen te demonstreeren. Opgehelderd werd het beklag van de De Rijp, dat noch de voorzitter, noch secrearis voor de propaganda-vergadering was opgetreden. Er bleek uit, dat de eers e verhinderd was door bijwoning van feestvergadering van Hollands Noorden, laatste door ongesteldheid. Tevens kon met vreugde worden geconstateerd, dat de Rijp weer als lid van de Federatie was toegetre den, nadat daar een ander bestuur was komen. Teleurgesteld was de vergadering over houding van minister Oud, die vroeger, aan de hoofdbestuurstafel gezeten, zoo voor het Staatspensioen opkwam, betoogde, dat de gelden ervoor wel konden worden 2ev°"- den en nu zelfs niets doet voor de 60.000 uitgeslotenen. Uitvoerige besprekingen werden nog ge- houden over de al- of niet-noodzakelijkheid van propaganda onder de rechtsche par tyen, in het bijzonder ook onder de R.K. Sommigen vonden dit wel gewenscht, ande ren achtten het vergeefsch werk. Jammer vond men het ook, dat het N.V.V. met zijn honderdduizenden leden niet wat meer ac tief voor het staatspensioen opkomt. Met een opwekkend woord om den stryd voor het mooie doel van den Bond voor Staatspensionneering voort te zetten, werd de vergadering gesloten. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS Doelenstraat 30, Tel. 4395. De directeur van bovengenoemd bureau deelt mede, dat heden staan ingeschreven: groep bouwvakken: 1 bouwkundige, 3 opz. teekenaars, 1 waterbouwkundige, 6 glas in loodzetters, 1 glazenwasscher, 1 steenbikker, 2 steenhouwers, 4 stratenma kers, 2 stratenm. opperlieden, 1 stuc. opper man, 1 tegelzetter, 1 graniet werker, 8 beton werkers, 1 betonemailleur, 44 opperlieden, 27 stucadoors, 60 metselaars, 18 voegers. 69 schilders, 139 grondwerkers, 111 timmerlie den; groep metaalindustrie: 2 autog. lasschers, 19 bankwerkers, 4 blikslagers, 2 carrosserie bouwers, 2 constructiewerkers, 16 electri- ciens, 3 fitters, 1 fraiser, 2 instrumentma kers, 2 kernmakers, 2 ketelmakers, 7 klin kers, 16 loodgieters, 2 lijnwerkers, 10 ma chinisten, 8 mach. teekenaars, 10 metaal- draaiers, 1 metaalvij Ier, 2 metaalslypers, 19 monteurs, 4 orgelmakers, 2 plaatwerkers, 3 rijwielherstellers, 1 rijwiellakker, 6 scheeps bouwers, 2 scheepstimmerlieden, 1 scheeps- werktuigkundige, 11 smeden, 11 stokers, 1 tandtechniker, 1 tegenhouder, 1 voorslaan- der, 3 vuurwerkers, 6 wagenmakers, 1 werktuigbouwkundige, 12 ijzerwerkers, 1 zandbereider, 3 zandvormers; groep voedings- en genotmiddelen: 43 si garenmakers, 1 kistenplakker, 1 stripper, 4 tabaksbewerkers, 12 slagers, 2 koks, 5 cho coladebewerkers, 1 suikerbakker, 1 off. choc. dragist, 19 bakkers, 2 bierbottelaars, 1 zui- velbereider; groep verkeerswezen: 63 chauffeurs, 8 koetsiers, 1 stuurman gr. vrt., 4 motorschip- pers, 24 pakhuisknechts, 20 magazijnbedien den, 6 kellners, 1 hotelknecht, 2 loopknech ten; groep houtbewerking: 25 meubelmakers, 11 meubelstoffeerders, 9 mach. houtbewer kers, 2 kistenmakers, 3 borstelmakers, 1 beit- ser, 1 beeldhouwer, 1 kuiper; groep boek- en steendrukkeryen: 7 let terzetters, 3 drukkers, 7 boekbinders; groep handel: 22 vertegenwoordigers, 4 winkelbedienden, 1 colporteur; groep landbouwbedrijven: 15 tuinlieden, 28 boerenarbeiders, 4 bloemisten; overige beroepen: 4 wasschers, 4 kleerma kers, 2 rietwerkers, 7 schoenmakers, 1 zeil maker, 1 port. huiskn., 1 verfbereider, 2 kalkbranders, 2 huidenzouters, 4 incasseer ders, 5 zakkenstoppers, 2 secretarie-ambte naren, 2 onderwijzers, 1 electr. techn. inge nieur, 1 klompenschilder, 1 tegelmaker, 1 cartonnagebewerker, 22 kantoorbedienden, 4 administrateurs, 1 boekh. corr., 1 contro leur, 42 transport- en 314 los-arbeiders; gedeeltelijk werkloos: metaalindustrie 27, tabaksindustrie 14, overige beroepen 8; jeugdige werkzoekenden beneden 18 jaar in diverse beroepen: 33; vrouwelijk personeel: 1 steno-typiste, 6 kantoorbedienden, 5 verkoopsters, 1 hoofd juffrouw in de wasscherij, 1 huishoudster, 7 dagmeisjes, 4 dienstboden, 4 werksters. Alkmaar, 15 Febr. 1936. De directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. ALKMAAR. GETROUWD: Bernardus Antonius Beemsterboer en Her- mina Kloek. Willem Ambagtsheer en Geertje Anna Elisabeth van Eerde. GEBOREN: Grietje Aafje, d. van Cornelis de Jong en Antje Bos. Johanna, d. van Antonius Telleman en Bregje Overpelt. OVERLEDEN: Johannes Theodorus Verver 85 jaar. Hendricus Hofman, weduwnaar van Maria Elisabeth Ouwens, 74 jaar. TEXEL. Geboren: Anna Cornelia Elisabeth d. van J. Daalder en S. M. Vos. Antoon z. van W. van Sijp en A. C. van den Berg. Hendrik z. van C. W. Bakker en M. Kuip. Dieuvera Catharina d. van J. Smit en A. A. Hin. Hendrica d. van A. Vos en O. Bruin. Jan z. van J. W. Burger en A. C. Dekker. Elisabeth Alida Wilhelmina d. van J. M. erstege en S. H. Lok. Frederik z. van ulder en N. C. Bakker. Joost Mari- Ivorol-gebruikers zijn zelden verkouden hobben zelden keelpijn, omdat deze tandpast'1 den ntond dagelijks grondig desinfecteert nus z. van A. de Blieck en G. Vaanderïg~H Alijda d. van C. Koopman en D. Vlas. Hendrik Willem z. van K. Hoogerheidè e~ H. Blom. Maria d. van D. Witte er H* Witte. Pieter Anthonius z. van J. v d Vis en B. Roeper. Dirk z. van D. Reitsma en H. Dijkstra. Cornelis Jan z. van D Brans én D. M. Mantje. Overleden: Naantje Bruijn, 10 weken Rozetta Madeleine Germaine de Kind 4 dagen. Marretje Bruijn. 65 j., echtg. van H. Smit. Hendrik Bakker, 3 dagen. Aaltje Kuiper, 82 j., wed. van J. Vonk. H Theodora Witte, 3 j. Pieter Albertus van der Slikke, 5 maanden. Joannes Cornelis Reij, 5 'A jaar. Jan Zoetelief, 55 j., echtg. van J. M. Barhorst. ER ZIJN MENSCHEN DIE HET NOOIT LEEREN. Volgens agendapunt no. 10 voor onze raadsvergadering van Donderdag komt een voorstel van B. en W. „Om medewerking te verleenen voor den bouw van 14 arbei derswoningen" van zelf met overheidsgeld, dus met geld van onze belastingbetalers! Men zou zoo zeggen: hoe is het mogelijk? Volgens de eigen woorden van den wet houder zou er geen behoefte zyn aan deze woningen, maar dan was dat bouwblok van Volkshuisvesting maarpunk Dat er aan den Baansingel tientallen wo- ningen onverhuurd staan was de W. wel bekend, maar dat geeft niet. Laten de leden van den raad nu toch ver standiger zyn en hun stem niet geven aan dit voorstel. Helpt dan om de onverhuur bare woningen aan den Baansingel verhuur baar te maken. Met dank aan de redactie, JOH. APELDOORN. DE SCHOOL TE OTERLEEK. Geachte Redactie, Gaarne zag ondergeteekende onderstaand antwoord op het ingezonden stuk van een inwoner der gemeente Oterleek geplaatit. Naar aanleiding van dit schrijven deel ik mede, dat opheffing der school niet het doel der byeenkomst was, want op een eenige dagen daarvóór gehouden ouderavond was besloten niet meer over een éénmansschool of opheffing te spreken, doch alles in het werk te stellen een tweemansschool te be houden, zy het dan ook met een kweekeling met acte. Dat de voorzitter van Volksonderwijl, tevens wethouder van Oterleek, in een pes simistische inleiding daartegen allerhande bezwaren opperde, kan niet de vergadering worden verweten, wat terdege bleek uit de stemming, die na de inleiding onverdeeld de vergadering beheerschte. De schrijver had daar moeten zijn voor een oordeel, hy was toch ook persoonlijk uitgenoodigd? Dat er niet over afstand is gerept, is nog al duidelijk. Wy wenschen onder geen voorwaarden concentratie met Stompe- toren. De schrijver acht zich geroepen om zijn wil aan ons, ouders, op te dringen, waarschijn lijk durft hy dit standpunt niet in 't open baar nader uiteen te zetten. Hij mist den moed zijn schrijven te onderteekenen met zyn naam. Op de vergadering waren er moediger menschen, die hun meening durfden zeggen. Met dezulken is iets te bereiken, maar alge- meene belangen en persoonlijke aange legenheden in 't geheim aanranden, is laf. De vrees straks in den gemeenteraad den voorzitter van Volksonderwijs te zien ó- plaats van wethouder Spaan, kan men ge rust van zich afzetten, want op onze ver gadering hadden wij wethouder Spaan in- plaats van den voorzitter van Volksonder wijs in denzelfden persoon. Na re- en dupliek zegde hij trouwens zoo veel mogelijk zijn steun toe in ons pogen. In hoeverre die mogelijkheid is, zal de toekomst uitmaken. Het medelijden van schrijver met den belastingbetaler is onge grond. Als een vergadering van ingezetenen een kweekeling wenscht, is zij zeer zeker doordrongen van het feit, dat zooiets 8e" meenschappelyke offers vraagt. Heeft de schrijver wel eens een klach gehoord van een inwoner van Oterleek. die ook zijn deel offeren moet aan de mooie en comfortabele school te Stompe toren! Ten bate van het kind is geen offer te groot. Voor dit ons opgelegd offer van Stompe- toren eischen wij niet meer dan dezelfde rechten voor Oterleek, namelijk dat wü be houden goed onderwijs in een nieuwe school. Voorts vindt de anonieme schrijver ne voorstel van den heer van Harskamp de raadsvergadering, waar over het lot de school zal worden beslist, te bezoeken 0,n kracht bij te zetten aan het in te zende' adres, iets met een revolutionnair tin 1 iets om dwang uit te oefenen op de raa leden. Natuurlijk! maar niet meer da zedelijke dwang, dat weet de burger J- Voorts achtte hij politieversterking noodig^ opdat de tegenstemmers ongehinderd naa huis kunnen gaan. Zoo ziet men, dat iemand gaarne B neigd is den mensch naar eigen waarde schatten. Wat inzender als persoon wil. drijven, is niet revolutionnair maar dicta riaal. En dictators voelen zich niet veI^e zonder omringd te zijn van een Bewapen macht. Raadpleeg hiervoor de historie aanschouw het heden. Wie mij kennc weten, dat ik mijn pogen nimmer met g weid wil verwezenlijkt zien. e Mijn wapen is het wapen der geesteiy weerbaarheid. De waarheid zal ons vrijmaken en doen van diegenen die recht en billik1 met voeten treden. Met dank voor plaatsing, JOH. VAN HARSKAMP Aannemer, Oterleek.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10