8 RfcR Bouillonblokje GRATIS leder paK HONIG's VERMICELLI Die Houten Klaas CASTRICUM OUDKARSPEL ZUIDSCHARWOUDE SCHAGERBRUG WARMENHUIZEN Jkoitinciaat Tlieuws Jaarvergadering Witte Kruis, Dezer dagen hield het Witte Kruis een jaarvergadering in hotel Bakker. Slechta en kele leden waren als gewoonlijk opgekomen om van hun belangstelling te doen blijken. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer Hemmer, erop, dat deze vereeniging zonder subsidie van de Overheid haar mooie taak verricht en in een goeden toestand ver keert. Ook is dit het geval met de tbc-be- strijding, welke dit jaar veel minder heeft gekost dan vorige jaren. Zou er een weinig verbetering komen door de intensieve be strijding van deze ziekte, dan zou Castricum minder ongunstig bekend staan ten aanzien van deze gevreesde ziekte. Duizenden zijn de laatste jaren voor de tbc-bestrijding uit gegeven. Of de resultaten van deze gelde lijke offers merkbaar zijn, zal de toekomst moeten leeren. De afgevaardigden naar de jaarvergade ring van de hoofd vereeniging op 10 Dec. brachten daaromtrent verslag uit. Aan de orde was hierna het jaarverslag. Daaruit bleek dat er een filiaal van het ma gazijn is ingericht ten huize van den heer F. Peijs te Bakkum. Allerlei kleinigheden van verplegingsartikelen zijn daar verkrijg baar, wat zeker een groot gemak is voor de leden aldaar. Het jaarverslag van de tbc-bestrijding ver melde dat er drie patiënten in sanatoria ver pleegd worden, dat er zes ligtenten in ge bruik zijn en tien patiënten versterkende middelen ontvingen. De zusters hebben 409 bezoeken gebracht bij 31 patiënten. Op zuigelingenzorg werden ingeschreven 110 kinderen' en 94 afgeschre ven. De zuster bracht 194 bezoeken bij moeders. Uit de rekening van het Witte Kruis bleek dat er ondanks een uitgave van 331 aan verplegingsartikelen nog een batig saldo is. Ook de tbc-bestrijding heeft een klein voor- deelig saldo. Uitgegeven is voor verpleging 1329.30, voor verpleging thuis f 529.58 en aan onderhoud voor ligtenten 169. De afgetreden bestuursleden, mevr. Hellinga Kooistra en de heeren B. A. Res en D. de Winter, werden met algemeene stemmen herkozen. Bij de rondvraag werden enkele wenschen geuit en sprak een der aanwezigen zijn waardeering uit voor het werk van het be stuur. Hierna sloot de voorzitter de vergadering met een korte toespraak waarin hij te ken nen gaf dat het Witte Kruis nu schuldvrij was, doch dat verschillende zaken verbete ring eischen, wat wel groote financieele offers zal vragen. Het bestuur voegt daarbij dus een opwek king tot allen: Wordt lid van Het Witte Kruis. 7,Ons Genoegen* speelde, Zondagavond gaf „Oris Genoegen" in de zaal van den heer Borst te Castricum een opvoering van het bekende tooneelspel „Bij gebrek aan bewijs", waarvan wij onlangs bij een andere uitvoering reeds den korten inhoud hebben weergegeven. Wij mogen den inhoud dus bekend veronderstellen. Slechts herinneren wij er aan, dat het oude thema „een lach en een traan" hierin ver werkt is en dat voor de zooveelste keer bleek, dat zoo'n gegeven het bij het publiek „doet". „Ons Genoegen" kan met veel genoegen op deze uitvoering terugzien, want de ver eeniging heeft een zeer verdienstelijke op voering gegeven, die bij het publiek wel zeer in den smaak viel. Reeds de aankleeding van het tooneel gaf een prettig idee en kwam in al de drie be drijven tot haar recht. En het spel sloot zich geheel aan by de door de aankleeding ge schapen sfeer. De heer A. Kesselaar had de moeilijke rol van Arie van Galen, den bankportier. Hy omzeilde prachtig de lastige klippen en gaf een zeer gave creatie van zijn rol. Ech ter bofte hij met zijn tegenspeelster, mevr. N. Jacobs, die de rol van Koos (de huis vrouw) had. Vooral in het derde bedrijf kwam haar spel tot groote hoogte. De heer M. Tuin en mevr. T. Schelp zorg den voor de komische noot. Zy waren het echtpaar Tuin en speelden met veel bra- vour. Goede rolopvattingen; al zakte het spel van den heer Tuin in het derde bedrijf ook iets. De heer Schilp als Nick Berg kwam in het derde bedrijf goed op dreef. De kleinere rollen werden met animo ge speeld en dikwijls zeer fijn en juist weer gegeven. Wij noemen hier mej. R. Nijkamp en de heeren J. Bakker, J. Nijkamp, de Jager, Vogel en J. Dekker. Een compliment voor de manier, waarop in het derde bedrijf het orgelspel en de zang naar voren werd gebracht! Zooals gezegd, een goede uitvoering, waarop spelers en regisseur met voldoening kunnen terugzien. Alleen had de entr'acte-muziek wel iets meer toepasselijk kunnen zyn op het ge heel. Werkverschaffingscomité gevormd, Maandagavond werd door een groepje menschen een vergadering bijeengeroepen om een comité te vormen dat zich ten doel stelt klachten omtrent werkverschaffing, b.v. wachtweek of wachtdagen een te groot verschil van loon aan de zuurkoolfabriek, enz., organisatorisch op te lossen. De vergadering stond onder leiding van den heer C. Hink en vroeg de aanwezige om tot het vormen van een comité over te gaan. Door den heer'C. Borst werd gezegd, dat wanneer alle arbeiders en ook de klei ne tuinders in een organisatie waren dit over hun bond b.v. de Landarbeidersbond, behandeld kon worden, doch dat hier maar zeer weinig georganiseerden zijn. Ook de klachten welke er zijn omtrent de uitkeeringen van het burgerlijk armbe stuur, enz. wilde men in dit comité onder brengen. Tot het vormen van een comité werd overgegaan en hierin gekozen de heeren: C. Hink, J. Kos, J. de Wit, D. Bout en C. Biesboer. De heer C. Borst zou aan het comité op willen dragen de actie in de eerste plaats te voeren by het gemeentebestuur om voor hen die niet in de baggerregeling zijn wa gens lichaamsgebreken of zwakte ander werk te zoeken. Ook zal onderzocht worden hoe hel staat met de steunregeling met regen en vorstverlet. Door den heer Borst werd naar voren gebracht dat er in Bergen een dergelijk comité is en dit zal Zaterdag wederom ver gaderen. Spr. zou het wenschelyk vinden dat men van hieruit die vergadering be zoekt. Hierna sluiting. Staatspensionneering. Hier vergaderde de Bond voor Staats pensionneering, afd. Oudkarspel. De voorzitter, burgemeester Wynveld, sprak zyn vreugde uit over de groote op komst. Het jaarverslag van den secretaris was optimistisch. Gehouden zyn-3 bestuurs- en 1 ledenyergadering, benevens een feestver- gadering. Door het werken van den heer S. de Beurs was de afdeeling wederom met 50 leden vooruitgegaan. Het aantal is nu 350. De voorzitter dankte de bestuursleden, die door hun werken wederom het ledental hielpen vergrooten, De totale ontvangsten waren 262,17, de uitgaven 322,45, het saldo 60.32. Bij de bestuursverkiezing waren aftredend de heeren E. Slooves en S. de Beurs. Er was een vacature door het bedanken van den heer W. Koordes. De voorzitter memoreerde, dat de heer Koordes 22 jaar in den Bond heeft gewerkt en stelde voor hem te benoemen als eere lid. Onder applaus van de vergadering werd daartoe besloten. Herkozen werden de heeren E. Slooves en S. de Beurs. In de va cature werd benoemd de heer C. Hemke. Als afgevaardigde voor de federatie werd herkozen de heer Ad. Heymans. De voorzitter deelde mede, dat de aftre dende heer Koordes tevens vaandeldrager was. Mogelijk is er een van de jongere leden, die deze functie wil aanvaarden. Het bestuur zal afwachten, of er ook jongeren zijn, die deze functie willen aanvaarden. De heer Oud vroeg, waarom de voorzitter zyn auto niet beschikbaar had gesteld bij het ryden van de ouden van dagen. De voorzitter antwoordde, dat hij pas een nieuwe wagen had, die ingereden moest worden, zoodat niet met de noodige snelheid kon worden gereden. Overigens ging deze feestdag niet uit van de afdeeling, maar van een comité. De heer Jonker vroeg of het aanwerven van leden geldelijke voordeelen opbrengt. Indien dit zoo is, keurde hij dh af. De voorzitter antwoordde, dat dit niet juist was. Alleen de bode heeft een hoogere be looning voor het meerdere werk. De heer Jonkers meende, dat te weinig propaganda gemaakt wordt. Spr. wilde dit doen in samenwerking met andere afdee' lingen. Voor de houding van de regeering heeft spr. critiek. Samenwerking moet gezocht worden met katholieken en christelijken. Spr. drong aan op een petitionnement. De voorzitter wees er op, dat de christe- lijken hun eigen partijen hebben. De katho lieken zyn nog niet zoo ver, maar mocht het zoo ver komen, dan vinden wij het niet zoo'n bezwaar als allen voor hetzelfde doel strijden. Wij moeten leden in de Kamer hebben, die premievry staa.tspensioen eischen, on verschillig van welke richting zij zijn. De heer Heijmans stelde voor over te gaan tot het vormen van een reiskas. De voorzitter: Dat kan wel, maar dan moet het federatief gaan. De heer Volkers drong er op aan, een propaganda-avond te houden en medewer king te zoeken met de katholieke demo craten. Verder zou spr. willen, dat het hoofd bestuur in het blad duidelijk wilde bekend maken, welke partyen niet alleen met het woord, maar ook met dé daad, voor nremie- vry staatspensioen zijn. Helpt Elkander. De vereeniging „Helpt Elkander" was gis teravond in jaarvergadering bijeen in „De Roode Leeuw". De heer C. Kramer, als voorzitter fungeerend, wees in zijn wel komstwoord op de gunstige financieele toe stand der vereeniging, dank zij de regeling, een vorig jaar getroffen. Ook dit jaar waren er weer vele ziektegevallen, doch ook de onderlinge samenwerking maakte het mo gelijk tegenslagen te bestrijden. Bij het punt mededeelingen zeide de voorzitter, dat de Federatie (vereeniging van ziekenfondsvereenigingen in den om trek) hoofdzakelijk ten doel heeft, het even tueel overnemen van elkanders leden. Nu poogt echter de onlangsopgerichte Noord' hollandsche Bond de fondsen bij hun aange' sloten te krijgen, vooral met het oog op de herverzekering. Daar de1 vereeniging „Helpt Elkander" op andere wijïe hierin momen teel voorziet, en aanduiding vermoedelijk wel tot te hooge kosten zou leiden, meent het bestuur dat het wel goed zou zijn* in dien de leden deze aangelegenheid verder in handen van het bestuur laat. Iets anders is, dat de zustervereeniging. te Broek op Langendijk geweigerd heeft een verhuisd lid over te nemen. Genoemde vereeniging is wel bij dé Noordhollandsche aangesloten en wenscht nu de ledén, die- daar komen te wonen, niet over te" nemen.' Goedgevonden werd dat het bestuur attófc met Broek op Langendijk zou verstaan.'én dan verder naar bevind van zaken zal handelen. De tweede mededeèling was, dat de bode zal trachten leden te werven, vooral jonge menschen, want het. ledental loopt iets ach teruit. - Uit het jaarverslag stippen w-ij aan, dat de vereeniging thans een ledental heeft van 217 leden, n.1. 134 volle leden' en. 79 halve leden. Overleden zijn 4 leden, uitgetrokken 2 leden en geroyeerd 6 leden. De heer Jan de Boer informeerde nader naar het royement der 6 leden, waarop de penningmeester zeide, dat het bestuur nood wendig het royement moest volgen. Zelfs is aangeklopt bij de Armvoogdij. We hebben 6 menschen kunnen redden. Daarbij komt ook, dat de betrokken menschen zelf zoo weinig moeite deden, waarna het bestuur uiteindelijk tot royement moest overgaan. De heer Jb. Kramer gaf als penningmees ter een overzicht van zijn beheer. De ont vangsten bedroegen 1959,58, uitgaven 1958,54, batig saldo f 1.04. De aftredende bestuursleden werden met nagenoeg algemeene stemmen herkozen, n.1. de heeren P. de Graaf, P. Glas en J. Kramer. Punt 6: Bespreking contributie en uit- keering. Het bestuur stelde voor de regeling Jladiopto gcamtna 8 Donderdag 20 Februari. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO uitz.) 8.— Gr.pl. 9.Kookpr. 9.05 Ensemble Lismonde. 10.Morgen wijding en gr.pl. 10.30 Ensemble Lismonde. 11.Kniples. 11.30 Lyra-trio. 12.15 Aeolian-orkest. 1. Gr.pl. 1.15 Kovacs Lajos' orkest. 2.15 Causerie. 2.45 Gr.pl. 3. Kniples. 3.453.55 Gr.pl. 4.-— Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gr.pl. 4.45 Radiotooneel. 5.30 Cau serie. 6.— Kovacs Lajos' orkest. 6.30 Sportpr. 7.— Voor de kinde ren. 7.05 Kwartetconcert. 7.30 En- gelsche les. 8.Ber, 8.10 Gr.pl. 8.15 Concertgebouw-orkest. 9.15 Causerie. 9.30 Omroeporkest, koor en solisten. 10.50 Gr.pl. 11.— Ber. 11.10 Gr.pl. 11.15—12.— De Avro- Decibels. HILVERSUM, 301 M. (8.—9.15 en 11.—2.— KRO, de NCRV van 10.— 11.— en 2—11.30 uur). 8.0.15 en 10.— Gr.pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr.pl. 11.30—12— Godsd. halfuur. 12.15 Gr.pl. en KRO-Me- lodisten. 2.Handwerkles. 3. 3.45 Orgelspel. 4— Bijbellezing. 4.45 Handenarbeid v. d. jeugd. 5.15 Viool en piano. 6.Causerie, ber. en gr.pl. 6.50 Bach's „Matthaus- Passion", mmv. solisten, koren en het Berlijnsch Philh. Orkest. 9.50 Ber. 10.Orgelconcert. 10.45 11.30 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.25—11.50 Orgelspel. 12.10 Trocadero Cine ma-orkest. 1.202.20 Gr.pl. 3.20 Vesper. 4.10 Causerie. 4.30 BBC- Welsch orkest. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Ber. 6.50 Tenor-recital. 7.15 7.45 Spaansche les. 7.50 Lezing. 8.20 Gevar. progr. 9.20 Oude her inneringen. 9.5Q Ber. 10.20 Kerk dienst. 10.40 BBC-orkest, m.m.v. soliste. 11.3512.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.40 Gr.pl. 9.50 Orgelconcert. 11.20 Om roeporkest. 3.20 Gr.pl. 4.20 Gevar. concert. 5.20 Radiotooneel. 8.20 Zang en piano. 9.05 Nat. orkest. 11.0512.25 Dansmuziek en popu lair poneert. KEULEN, 456 M. 5.50 en 11.20 Or kestconcert. 1.35 Gevar. concert. 3.20 Vocaal en instr. concert. 5.20 Omroeporkest en solisten. 7.30 Car- navalsprogr. 9.40 Carnavalsuitz. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.50—2.20 en 5.20 Gr.pl. 6.35 en 7.20 Zigeunermuziék. 7.35 Gr.pl. 8.20 Omroepkleinorkest. 10.3011.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 Kleinorkest. 1.502.20 Gr.pL 5.20 Zigeunermuziek. 7.35 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest en cabaretprogr. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 „lm Februar", maandoverzicht. 8.20 Omroeporkest en solisten. 9.20 Ber. 9.50 Viool en piano. 10.05 Weerber. 10.20—11.20 Dansmuziek. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Brussel VL 8.9.20, Keu* len 9.20—10.20, Parijs R. 10.20— 13.05, Brussel VI. 13.0514.20, Ka- lundborg 14.2015.20, D.sender 15.20—16.20, Parijs Radio 16.20— 17.20, Brussel VI. 17.20—19.05, Lu- xemburg 19.05—19.30, Keulen 19.30 —21.20, Stockholm 21.20—21.40, Keulen 21.40—23.20, Weenen 23,20 —24—. Lijn 4: Parys Radio 8.05—8.50, Normandië 8-5010.35, Lond. Reg. 10.35—12.35, Droitwich 12.3»—14.20, Lond. Reg. 14.20—15.20, Droitwich 15.2016.10, Lond. Reg. 16.10— 17.35, Droitwich 17.35—18.20, Lu xemburg 18.2018.50, Lond. Reg. 18.50—22.20, Droitwich 22.20—22.40 Lond. Reg. 22.4024. te laten zooals die is, n.1. contributie f 0.20, uitkeering f 7.50 met 3 wachtdagen. De heer W. de Boer stelde voor 9 uit keering, de contributie 0.20, zoo noodig f 0.25 en de wachtdagen er af. Na eenige bespreking werd dit voorstel gewijzigd: bestuursvoorstel en de wacht dagen er af. Na een laifge discussie ging men tot stemming over, met het resultaat, dat het oorspronkelijk voorstel van het bestuur met op 5 na algemeene stemmen werd aange nomen. Dus de oude regeling blijft ge handhaafd. Bij punt varia bracht de penningmeester dank voor de ondervonden hartelijke mede werking der commissarissen, in het bij zonder tijdens zijn ziekte. Aan den bode bracht hy waardeerende woorden, die blijk heeft gegeven om met tact in zijn functie op te treden. Ook de heer Schrijver, secretaris, uitte zich in dankbare bewoordingen. De voorzitter tot sluiting overgaande, zeide hierbij o.m. dat het goed was dat er tegenvoorstellen zijn, want daardoor krijgt men ook een beter inzicht. Staatspensionneering. Zondagavond werd in hotel „Het Wa pen van de Zijpe" te Schagerbrug een pro- paganda-avond gehouden door de afdeeling Schagerbrug van den Bond voor Staatspen sionneering. Bij haar openingswoord heette de voor zitster, mej. W. Krul, in het bijzonder welkom den spreker van dezen avond, den heer Bruin uit Alkmaar. Voorts deelde de voorzitster o.m. nog mede, dat dank zij de actie van eenige be stuursleden het aantal leden van de afdee ling met ruim 40 is toegenomen. Daarna verkreeg de heer Bruin het woord Hij gaf een overzicht van wat er in de 35 jaren, dat de Bond voor Staatspen sionneering heeft gewerkt op dat gebied, is tot stand gebracht. Wel is er volgens spre ker een en ander bereikt, maar lang niet genoeg. Er is ,b.v. nog geen premievrij staatspension, terwijl dit toch zoo noodig is. Dat voor dit mooie doel geen geld beschik baar zou zijn, kon spreker niet aannemen Bij het uitbreken van den wereldoorlog in 1914 werden immers millloenen guldens be steed voor oorlogsdoeleinden. Spreker was van meening, dat iemand, die jarenlang arbeid voor dé samenleving heeft gedaan, recht heeft op een eigen tehuis, en .niekin ceri armenhuis moet worden opgenomen. Hij besloot zijn gloedvolle rede met een opwekking om het mooie werk van den bong naar vermogen te steunen. Vervólgens werd nog een komische film vertoond. - j In de pauze werd den aanwezigen ouden van dagen een verversching aangeboden, waarna de bondsfilm „Oud en Arm" werd vertoond. Deze toepasselijke film werd met groote aandacht gevolgd. Tot slot van den avond bracht de heer Cloeck uit Alkmaar toepasselijke levens liedjes ten gehoore, waarmee hij groot suc ces oogstte. Het was een geslaagde propaganda-avond. Vergadering 8.D.A.P. Warmenhuizen. afd. Bovengenoemde afdeeling hield Zater dagavond in het lokaal van den heer Slik ker te Warmenhuizen een openbare verga dering onder voorzitterschap van den heer J. van Rijn, waarin als spreker optrad de heer K. Singer van Wijdenes met het on derwerp „Plan van den arbeid". Spr. wilde zijn onderwerp verdeelen irl drie groepen, n.1. de noodzakelijkheid van het Plan van den arbeid, de economische en vervolgens de politieke beteekenis van het Plan. JeuiCCetm door J. 1. en E. A. H. Naar het Engclsch »au CHARLOTTE M. YONGE 12) „Ik geloof het niet, kind. Je zoudt het misschien enkel nog erger hebben gemaakt Wy moeten zwijgen, willen we onze zaan niet geheel verspelen. Hy zegt, dat hij voor ons wil doen, wat hij kan, maar ik weet wat dit beteekent. Zij zal de koorden van de beurs toehalen en hem gieriger maken, dan hy al is! Hij zal nooit weten, hoe hij' zijn fortuin zal kunnen uitgeven, nu hij 't eenmaal heeft. Als je arme Pa nu nog maar in leven was geweest, die zou wel opgeko men zijn voor je rechten!" „Maar u hebt u toch maar niet zoo uit het veld laten slaan?" „Wel, neen! Ik had juist miss Marshall al zoo mooi klein gekregen, toen me die lady Kenton binnenkwam, in al haar hoog heid en my eenvoudig het zwijgen oplegde. En je begrijpt, nu Mary die groote lui op haar zijde heeft, zal ze haar zaak wel door zetten. Maar ik heb mijn plicht gedaan; dat is tenminste één troost! En nu, zal ik er mij zoo goed mogelijk in schikken!" „Ik zou het niet kunnen!" zei Ida boos. „Och Iet, je weet niet, wat een moeder al niet kan doen voor haar kinderen!" Deze verzuchting werd weer dikwijls herhaald, terwijl mrs. Morton een brief schreef aan haar zwager met behulp van enkele wenken, wat de spelling betreft, van Ida, en wat de titulatuur op het adres be treft, van mr. Rollstone. De inhoud van 't epistel kwam hierop neer, dat haar waarde zwager en zijn verloofde toch overtuigd moesten zijn, dat zy enkel gedreven werd door plicht en bezorgdheid voor haar kin deren, de weezen van Frank's geliefden, overleden broer. Nu zij dit misschien met wat al te veel heftigheid betuigd had, hoopte zij maar, dat die goede Frank het haar vergeven zou en wel van haar zóu willen aannemen, dat zij haar aanstaande schoonzuster met de warmste genegenheid zou welkom heeten. Daarop volgde een ver zoek om vijf pond ter tegemoetkoming van haar rouw en dien van Ida-lief, dien zij schaft11 led V00r hem hadden aange- Lord Northmoor vond dit eerbetoon to taal overbodig en ook was hy niet van plan steeds te voldoen aan dergelijke vra gen van zyn waarde schoonzuster, maar hij had zich zóó boos op haar gemaakt, dat hij, ter eigen genoegdoening, nu op deze wij ze blyk wilde geven van zijn vergevensge zindheid. Mary had het niet noodig geacht het heftige van den aanval op haar zelve te beschrijven; anders zou de vergiffenis niet zoo volledig zijn geweest. In ieder geval zond hij het gevraagde be drag en schreef er een briefje bij, waarin hy mededeelde, dat hij een paar dagen op Northmoor moest zijn en dat hij Herbei it. dan wilde meenemen. Dit waa, naar mrs. Morton het opvatte, een openlijke erkenning van hun nauwe verwantschap en van Herbert als zyn erf genaam. Wat was dit een triomf, om aan al haar kennissen te kunnen vertellen, dat haar zoon naar het familiegoed was gegaan met zijn oom, lord Northmoor! Ze zou zoo graag van mr. Rollstone enkele inlichtingen voor hem hebben gekregen betreffende de manieren in die groote wereld, maar Her- bert bedankte er voor om naar „dien ouden vogelverschrikker" te luisteren en zag er ook in het geheel het nut niet van in, want hij had immers alleen maar te doen met oom Frank en voor dien hoefde hij zich toch niet zoo druk te maken! Morton had veel op met den zoon van zyn broer en dit plannetje nu had hij be dacht, gedeeltelijk, om den jongen een plezier te doen, maar ook, omdat het hem een onmogelijkheid was zich een goed idéé te vormen van Herberts karakter, zoo lang hy hem enkel aantrof bij zyn moe der. Het was een knappe, welgevormde, flin- J°ngen en als men hem zoo onder zijn lhk hÜ! k88' merkte men toch dade- noe toe Jan g0ede afkomst was. Tot nog toe had hy een school bezocht die de jongelui klaar maakte voor de zeevaart en hy had zoo'n beslisten lust om te «aan va ren, dat het zonde en jammer was hoe hil al ruim veertien was en dus te oud om%5n marine"*' "°g t6 beginnah als C£>det bij de Hij werd per trein naar Hurminster ee- zonden, om zijn oom daar te halen, en ziin eerste vraag na de begroeting was: „Zeg, oom, neemt u een jacht?" „Dat zou ik niet kunnen doen, al wensch- te ik het ook", luidde het antwoord, waar op ons jongmensch een „Punch" werd overhandigd, waarmee hy zich dan zou kunnen vermaken, terwijl lord Northmoor zich verdiepte in een langen zakenbrief. „Landrot!" zuchtte Herbert, met die on- vervalschte minachting van een zeevaarder voor een man, die zijn halve leven op de kantoorkruk sleet. „Hy ziet er geen sikke pit méér naar een grooten heer uit dan ooit te voren! 't Is maar goed, dat er één in de familie is, met een beetje pit in zich!" HOOFDSTUK IX. De vermoedelijke erfgenaam. Herbert voelde zich toch wel wat geïm poneerd, toen bij aankomst aan het sta tionnetje te Northmoor een bediende met rouwband eerbiedig met den vinger aan den hoed tikte en vroeg naar de bagage van zyn lordschap en er al een rijtuig klaar stond met een kroontje er op. Toen de heeren ingestapt waren, vroeg hij, diep onder den indruk: „Is dit van u, oom?" „Ik geloof, dat het op 't oogenblik nog van miss Morton is. Ik moet nu juist maat regelen nemen of ik dit en andere dingen zal houden of niet". t reden over een groot heideveld met zn zomerbedekking van purperen erica, e gele brem en varenplanten. Lord North- moor keek uit, met peinzende uitdrukking op het gelaat. Zoo reden ze langs een hek, een portiers woning, een vrouw, die een soort buiging maakte en toen zij daar voorbij waren, ze' Morton: - „Dit is nu Norhtmoor". „Uw landgoed, hè oom?" „Ja". Herbert was één en al verbazing en be wondering. Ze reden nu eerst nog door een groote, ruime open plek, hier en daar met een aan plant van jogen boomen, voorbij een ande re portierswoning, door een park mét en kele mooie boomsoorten en toen ze ónder de portiek stilhielden, leek het Herbert wel een paleis, dat hij daar te zien kreeg. 1° de hall stonden tal van bedienden. Zijn oom had eerst een anderen kan willen uitgaan, toen een van de mannen waarschuwde: „Miss Morton is in de kleine eetkamer, myk>rd". Hy liet de heeren nu in een klein, ^r" trek, waar een dame in het zwart óp hen toetrad: „U verwachtte niet, dat ik hier nog was. vroeg zy op hartelyken toon, „maar Adela is naar haar broer en ik dacht, dat ik nu beter deed om te blijven voor de ver deeling". „O, zeker. Dat verheugt mij", zei hij, schoon het hem nu nog niet zoo heel dui delijk was, dat dit waarlijk het besté^zoU zijn. „Ik zou u niet gestoord hebben „Onzin! Ik hoor hier eigenlijk niet meer, Letitia Bury is vertrokken helaas! Maai Hailes logeert hier, en ik zie, dat U een jongmensch bij u hebt. Uw neef??" (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6