LEED 3 JAAR AAN RHEUMATIEK KLOOSTERBALSEM MOLLAND's STEDENSCHOON IN PRAAT EN PRENT. OUdtt&zakw AKKER'S 'ficMincïaal 'tlieiuos TEKST EN TEEKENINGEN VAN LEO ZELDENRUST. ALKIKAAR V Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. KON ZICH NIET BEWEGEN Dank zij KLOOSTERBALSEM kaa kil weer wandelen en fietste „Geen goud zoo goed" URSEM Glimlachje een verhooging der koperpryzen in de Ver. Staten, terwijl de publicatie van hoogere spoorwegontvangsten in Januari de vraag naar Amerikaansche „spoortjes" stimuleer de. Winstnemingen hebben een deel van de koerswinst weer verloren doen gaan maar de grondstemming is vast gebleven. In de locale afdeelingen was heel wat minder te doen dan in de Amerikaansche; de noteeringen konden zich aanvankelijk in het algemeen goed handhaven en in ver schillende gevallen werd zelfs nog een koerswinst behaald. Later trad over de ge- heele linie een gevoelige reactie in. Rubber- aandeelen werd niet eens gunstig beïnvloed door het bericht, dat het rubberverbruik in Amerika in Januari 48.500 ton heeft bedra gen tegen 42.900 in December en een raming van 45.000 ton. Dank zij de stijging van het verbruik zijn de Amerikaansche rubbervoor- raden dermate verminderd, dat er thans groote hoeveelheden rubber uit Engeland naar de Ver. Staten worden verscheept, ter wijl er overeenkomsten voor verdere be langrijke verschepingen in de eerstvolgen de weken zijn afgesloten. Volgens een me- dedeeling van de deskundige Londensche makelaarsfirma Symington Sinclair zijn de wereldvoorraden, die per eind Augustus j.1. nog 655.187 ton bedroegen, thans ge daald tot 552.546 ton; voor ultimo Juni wordt een verdere daling van totaal 75.000 tot 80.000 verwacht. Daartegenover maakte een verdere verhooging van het uitvoerrecht op bevolkingsrubber in Ned.-ïndië, de twee de in een week tijds, een minder prettigen indruk, omdat men er uit afleidt, dat het voor de regeering toch wel heel moeilijk wordt, de situatie te beheerschen. Het uit voerrecht ad 33 per 100 K.G. staat reeds thans in een wanverhouding tot den prijs, die de inlandsche planters voor hun rubber maken, zoodat er niet veel speling meer is voor een eventueele verdere verhooging. Een verhooging der prijzen voor bunker en stookolie in de Amerikaansche havens wordt opgevat als een aanwijzing, dat er op de petroleummarkt in het algemeen een verdere prijsstijging zal intreden. Aandeelen Koninklijke profiteerden van de desbetref fende berichten, en eveneens van de mede- deeling, dat de Shell Unie Oil Corporation, haar Amerikaansche dochtermij., in 1935 een netto-winst heeft gemaakt van 6.81 millioen tegen 750.000 vorig jaar. Suiker- aandeelen waren niet gunstig gedisponeerd; veel ging hierin echter niet om, evenmin als in tabakken, die zich ook niet in koers konden handhaven. De leidende binnenlandsche industrieele fondsen Philips', Unilever, Aku zijn eveneens in koers teruggeloopen. Er bestond echter weer goede vraag naar verschillende minder courante aandeelen. Zoo waren Werkspoor hooger op de verwachting, dat deze fabriek in elk geval een belangrijk deel zal verkrijgen van de ouders, die de Nederlandsche spoorwegen tot uitbreiding van het wagenpark bij de binnenlandsche industrie zullen plaatsen. Om dezelfde reden tesgen ook aandeelen Beynes en Allan Co. in koers. Een koersstijging boekten voorts aandeelen Deli Spoor, op de stijging der ontvangsten in Januari. De vraag van Nederlandsche zijde naar Amerikaansche aandeelen heeft een gunsti ge uitwerking gehad op den wisselkoers. Vermoedelijk is het mede hieraan te dan ken, dat de dollarkoers ten opzichte van den gulden weder gedaald is tot beneden het punt, waarop goudinvoer in ons land uit de Ver. Staten loonend was. Hoewel de vroegere goudverschepingen uit Amerika nog steeds niet in de weeksta ten van de Nederlandsche Bank verant woord konden worden, omdat ze nog niet binnengekomen zijn, gaf de laatste week staat toch nog een stijging van den goud voorraad te zien met 4 millioen, welk goud, naar men in verband met den lagen stand van den Belgischen wisselkoers mag aan nemen, uit België afkomstig was. Zoowel met het oog op den gunstigen stand van den gulden als wegens de verdere verruiming van de geldmarkt hier te lande zou de Ne derlandsche Bank gemakkelijk tot een ver dere verlaging van haar rente-tarieven kun nen overgaan. Particulier disconto noteert nog slechts 1 1/16 tot 1.5/16 pCt.; geld op prolongatie is gemakkelijk a lVc pCt. verkrijgbaar. De jongste uitgifte van schatkistpapier heeft dan ook een bijzonder gunstig resultaat ge had; hoewel de rente op de éénjarige schat kistbiljetten op 3 pCt. was gesteld en die op de vijfjarige biljetten op 3pCt., tegen 4 pCt. voor beide soorten bij de vorige uit gifte, bleek er voor dit papier toch veel be langstelling te bestaan. Ook de beleggingsmarkt wordt door de gestadige verruiming der geldmarkt gunstig beïnvloed. De 4 pCt. staatsleeningen hebben weer bijna den koers van uitgifte der laat ste leening bereikt; de Indische soorten wa ren eveneens hooger. Gemeenteleeningen zijn over het geheel weinig in koers veran derd. Van pandbrieven konden enkele soor- TTtn r°fS ^igen, o.a. de pandbrieven der Utrechtsche Hypotheekbank, die in tegen- het TJLl V6,le andere instellingen over ^f 005^ ]aar dividend uitkeert, al brengt zij dit, ongetwijeld op voorzichtig heidsoverwegingen, terug tot de helft van de uitkeermg in het vorige jaar. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Associated Gas El. 13/4, 11/16, 11/8- Cities Service 3 15/16, 2 7/8; U. S. Steel 35 1/4, 37 7/8, 37 5/16; Kennecott Copper 20 7/8, 22 7/8, 22 1/16; Bethlehem Steel 32 3/4, 34 7/8, 33 3/8; Illinois Central 151/16, 17, 16 3/8; Northern Pacific 17 5/8, 20 3/8, 19 5/8; Southern Pacific 2022i/2, 213/4; Amsterdam-Rubber 1333/4, 135 3 4 128 3/4; Bandar Rubber 121}$, 124 3/4, 119; Serbadjadi 75}$, 77, 73; Handelsver. „Amsterdam" 239 1/4, 246, 236; Deli Mij. 2081/4, 211, 207 Kon. Petroleum 240 247, 244; Philips' 225 3/4, 226}$, 222 1/4; Unilever 110 3/8, 113, 110; Werkspoor 24}$, 27}$, 26^; Beynes 25, 30}$, 29; Deli Spoor 68}$, 7271; Muller Co. 36, 40~ 39 3/4. POWP ff VIKmMAW 11 ALK.P1A4* Nooit, in heel mijn leven, is er ook maar één mensch geweest, die mij van pedanterie betichtte. Ik houd er niet van mij op den voorgrond te stellen. Maar gisteren las ik een vers in dichtmaat, en plotseling kwam die slechte eigenschap, waarmede gelukkig ook anderen behebt zijn, boven drijven. U hebt wellicht bemerkt, dat de meesten mijner artikelen aanvangen met een lof zang op de te beschrijven stad. Welnu, voor heden niet een loflied op een stad, doch op mijzelf! „Vraagt men wiens woord dit zij, vol schranderheyt en ijver? 't Is Leo Zeldenrusts, een oude historieschrijver, Die onvermoeyt het Vals scheudt van 't onvalsche schrift. Die oudheyt mindt, bezie dit klaerder in zijn schrift". Vertelde ik U, dat kaasgeuren door Alk maar zweven, er zijn gedeelten in deze stad, waar deze alom-geroemde en beroemde aromas verdrongen worden door een niet minder eetlust-opwekkende geur, namelijk die van visch. Vischmarkten zijn dikwijls voor tal van lieden ware ergernissen. Dat komt, doordat zij dergelijke inrichtingen gewoonlijk niet met „kunstoogen" beschouwen. Is het ar tistiek gevoel dermate ontwikkeld, dat men in vischmarkten behagen schept, dan is men zeker op den goeden weg een groot kunstenaar te worden. Laten wij aannemen, dat er onder de trouwe lezers van deze courant ontelbare kunstenaars of adspirant-kunstenaars schui len, dan zal het niet moeilijk vallen hen aan het verstand te brengen, dat Alkmaar een vischmarkt bezit, die wel niet eenig in haar soort is, maar die toch met eere ge noemd mag worden. Deze vischmarkt werd in 1591 als galerij gebouwd, tusschen 1643 en 1644 hersteld. Voorzien van een oude pomp, vormt zij een der meest typische hoekjes van de stad. Vischmarkten dateeren niet van vandaag of gisteren, zelfs niet van eergisteren. In tal van steden, die voor vischaanvoer gun stig gelegen waren, trof men dergelijke marktruimten aan. Alkmaar heeft niet de oudste vischmarkt. Die moet men te Utrecht zoeken. In laatstgenoemde stad wordt eer vischmarkt reeds genoemd in een keur van het jaar 1395. Vischmarkten konden op verschillende wijzen ingericht worden. Soms bestonden zij uit één of meer rijen vast in den grond staande zware houten tafels „bancken" ge noemd, waarop de visch ten verkoop werd uitgesteld. In andere gevallen waren deze „met gehemelten gedekt voor sonne en regen". Ook werd wel markt gehouden op plaatsen, waar boomen beschutting ver leenden, somtijds dok op een brug, die dan de naam van „Vischbrug" droeg of aan een steiger, de vischsteiger. In lateren tijd wer den de overlommerde vischmarkten ver vangen door hallen of galerijen. Een der gelijke hal met houten of steenen kolom men treft men onder anderen te Alkmaar aan. In het algemeen hebben de vischhallen haar uiterlijk goed bewaard. Wat zij echter niet goed bewaard hebben, dat zijn de ooievaars, die in vroegere dagen op bijna elke vischmarkt te vinden waren en door de overheid beschermd werden: „dat nyemant na ghenen odevaars en sciete op en ghen kercken ofte husen, binnen onser stat ende statcriheit, bij enen koer van enen ponde". Verbod van de Raad v. Utrecht A° 1462 en 1471.) Ten slotte voer ik U i»og naar een der pittoreske hoekjes der stad. Evenals vrijwel elke andere Hollandsche stad, bezit ook Alkmaar verscheidene mooie oude hofjes. Een der fraaisten is ongetwijfeld het Wilde manshofje aan de Oudegracht, dat met het Splintershofje, eveneens aan de Oude gracht, sieraden van Alkmaar vormen. De naam hofje of Hoofken is ontleend aan den hof, tuin of bleekveld, dat omsloten wordt door de in den regel kleine woninkjes, Het hofje is in den regel voorzien van een mo numentale toegangspoort. Het Porvenhuis van Wildeman of Gerrit Wildeman werd gesticht in het jaar 1714. Proveniers of „kostkoopers" was de naam voor lieden, die zich de kinderschoenen niet meer herinneringen konden en zich, teneinde een onbezorgden ouden dag te hebben, kost en inwoning kochten in een klooster of gasthuis. Toen de kloosters langzamerhand opgeheven en gasthuizen ziekenhuizen werden, stichtte men voor deze gastelingen eigen huizen, de zooge naamde Provenhuizen. Ik besluit hier met een typische karak teristiek op Alkmaar en zijn inwoners: Alckmaer is verciert met uytermate fraye, puntige ende deurluchtige straten, Vil DtM, wel bewoonde Huyzen, veel ijverige, wel varende Ambachtslieden. spraeksame, waerdighe, politycke ende zedige Burge- rüen van goeder Gestalte, blanck ende levendigh van coleur, middelbaer van statuur: vertoonende den luyster van ge zonde Lucht ende vruchbaer Lant. „Datter noyt geen plaets, hoe w^aeml In afkomst U vertreft, in Zitting van Dinsdag 18 Februari. Benzinediefstal op groote schaal. Onder politiegeleide verschenen voor de Alkmaarsche rechtbank drie logé's van de gevangenis te Haarlem, die terecht stonden wegens diefstal van 11 vaten benzine en een vat petroleum, in den nacht van 27 op 28 Augustus 1935 gepleegd op het afgebakende terrein van de Koninklijke Shell te Den Helder. De verdachten, de 29-jarige L. A. St. en de 29-jarige G. C., beide landarbei ders en de 35-jarige chauffeur KI. C., allen uit de Haarlemmermeer, bekenden hetgeen hun tenlaste was gelegd. Ook in de om geving van Haarlem hadden zij dergelijke benzinediefstallen op groote schaal gepleegd, waarvoor de eerste en de laatste een jaar en nummer 2 tien maanden gevangenisstraf hadden gekregen. Get. J. Zuidgeest, die belast was met het toezicht op het opslagterrein van de Kon. Shell te Den Helder verklaarde, dat het prikkeldraad was stukgeknipt en 12 vaten werden vermist, elk van circa 200 L. in houd. Requisitoir. De officier noemde het een zeldzaam brutale diefstal. De jongens trokken er 's nachts met vooropgezet doel met de auto op uit. Dat kan men niet goed praten door te zeggen: het is een gevolg van de werk loosheid; dat is geen argument. Spr. zou niet geschroomd hebben voor elk een jaar te eischen, als het vonnis te Haarlem er niet geweest was. Eenigszins wil hij daar reke ning mee houden en daarom requireerde spr. voor elk 10 maanden gevangenisstraf. De verdediging. Mr. dr. R. R. Bromberg, toegevoegd ver dediger, geloofde, dat de zaak niet zoo een voudig is, als de officier het voorstelde. De diefstal is klaar en wordt bekend. Maar de (hoofd)schuldige is niet hier. De schuldigen zijn niet deze drie, maar de heler, de garage houder G. Ramkema, die de jongens, specu- leerend op hun armoede en werkloosheid ertoe geprest heeft en hun zijn auto gaf, om er voor diefstal op uit te gaan, om dan voor 6 ct. per L. de benzine van hen over te nemen. Hij heeft er aan verdiend, zijn slachtoffers waren, voor hij hen verleidde, jongens, die steeds eerlijk hun brood ver dienden. Tout savoir est tout pardonner. Thuis hadden zij een zwakke vrouw en kin deren of een zieke vader. Door koude, ar moe en gebrek zijn zij voor de verleiding bezweken. Zij hadden niet de kracht om aan de pressie van den verleider weerstand te bieden. Ook in Haarlem is die zaak zoo belicht en heeft men bij het vonnis alreeds rekening gehouden met den diefstal, waarvoor zij nu hier terecht staan. Spr. beriep zich daarom op art. 63 van het Wetb. v. Str. en riep de clementie van de rechtbank in. Eigenlijk, aldus pL, moest men medelijden met deze jongens hebben en hen, als ze uit de gevan genis komen, in staat stellen met behulp van de reclasseering, weer nuttige burgers te worden. Spr. hoopt ook, dat de verleider, die ze hier gebracht heeft, zijn gerechte straf niet zal ontgaan. Toen de verdachten op een vraag van den president verklaarden bij de uitspraak tegenwoordig te willen zijn 'n mensch is blij, als ie 'ns even los komt, zei een hunner en de president hen erop wees, dat ze dan het rijk nog meer op onkosten joegen, verklaarden ze, dat ze dan maar van het uitstapje afzagen. De inbraak bij de fa. Helling. Hervat werd de behandeling van de zaak tegen J. H. en P. v. d. W., beiden gedeti neerd terzake diefstal in de fabriek van de fa. Helling op 18 Januari, waarbijals we het goed verstaan hebben o.a. een i ge flesschen cocktail werden ontvreemd. Op 25 Januari was een tusschen vonnis gewezen en thans kreeg de heer Wiggers gelegenheid de kansen van P. v. d. W. te bepleiten. Hij deed dat met den moed der wanhoop. Zijn cliënt, die geen beroerde kerel was, had al meermalen blijk gegeven wel goed te willen. Vanaf zijn jeugd was hij aan het zwerven. Reeds viermaal had hij zich vrijwillig bij het Leger des Heils aangemeld, maar vier keer was hij er weer vandaan geraakt en nog gaf de heer Wiggers goede kansen b v door opzending naar een kolonie. Jammer dat de officier de zaak wat nuchterder be keek. Hij zag er geen voordeel in en kon niet met een voorw. veroordeeling mee gaan. Hij requireerde tegen de beide ver dachten resp. 6 en 12 maanden gev. Het niet door. De Gebr. Sch. en C. D. uit Wijk aan Zee en Duin stonden terecht, omdat zij op 20 Nov. met geweld waren opgetreden tegen de veldwachters Castricum en Beentjes, toen dezen hen wilden verbaliseeren. Daar de voornaamste getuige de veldwachter Castri cum wegens ziekte niet aanwezig was, werd de zaak aangehouden tot 17 Maart. Niet het volle pond. De Hoornsche fruitkoopman A. F. A. stond vervolgens terecht wegens het op de markt te Enkhuizen, tijdens een hard draverij gebruiken van een ongeijkt ge wicht. Verd. was tegen het vonnis van den kantonrechter in hooger beroep gekomen. Daar had de ambtenaar 4 geëischt; de uit spraak was 5. De ambtenaar was, evenals verd., in hooger beroep gekomen, doch deze aatste beleefde er weinig plezier van. Uit van g.etuigenverh°or bleek, dat een gewicht Eehnnrt^"8 aan een bascule van verd. was n. gereed voor het gebruik, met de „Het kwam In eens, maar 3 Jaar leng was het of ik die pijn in m(/n rug nooit meer kwijt zou raken. Alles was mij teveel Men tel mij dat ik r/ieu- mutlek had en daarvan wel nooit meet af zou komen. Toen werd tk opmerk zaam gemaakt op Kloosterbalsem, die heerlijk verzachtende zalf en werkelijk na een behandeling van nog geen 6 weken zijn mijn pijnen verdwenen. Jb heb van niets meer last en beveel daarom iedereen den Kloosterbalsem aan." S. SL te B. oniaiNici re* INZAM Onovertroffen bQ brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrfjtmlddel bi] Rheumatiek, spit en pljnlUke spieren Schroefdoot 55 eb Potten: 62J* et ra 1.0* «n* bedoeling de koopers te benadeelen. Niet bleek, dat de bascule aldus gebruikt was. Toch meende de officier dat de bedoeling tot kwade praktijken aanwezig en daar hij de zaak veel ernstiger oordeelde, verhoogde hij de straf van den Hoornschen kanton-, rechter tot f 20 boete. Frauduleuze uitvoer met valsche certificaten. In de middagzitting werd hervat de be- handeling van een zaak die in December was aangehouden. Het betrof vervalsching van een certifaat. De getuige, die in deze zaak ook een rol gespeeld heeft, was ook ditmaal niet verschenen en de officier zag geen kans hem hier te krijgen. Verd. erkende de ver valsching, doch zei niet het opzet te hebben gehad. De officier zeide, dat verd. heeft gehan deld in strijd met art 450 W. v. S. Een geld boete mocht spr. niet eischen; daarom vroeg spr. 6 maanden gev. De verdediger drong aan op het opleggen van een geldboete. Een klant zonder geld. Voorts stond terecht de 38-jarige P. D. J. W., v.h. te Schagen, sinds 6 November 1935 te Wijk aan Zee en Duin, wegens het koo- pen zonder te betalen en zonder te kunnen betalen, van verschillende goederen bij een aantal winkeliers te Schagen. Verd. ontkende met opzet te hebben ge handeld, doch de officier nam dat niet aan en was van oordeel, dat aan dergelijke fles- schentrekkerij een eind gemaakt moet wor den, temeer daar verd. van schuldbesef geen blijk geeft. Spr. requireerde 6 maanden ge vangenisstraf. De verdediger, mr. Prins, betoogde, dat hier niet van flesschentrekkerij in dien zin van art. 326a gesproken kan worden, omdat er hier geen sprake is van een gewoonte van koopen, met de bedoeling niet te be talen. Daarom moet z. L vrijspraak volgen. In ieder geval achtte pL hier gevangenisstraf niet een goede maatregel. Na repliek werd de uitspraak bepaald op Dinsdag 25 Februari. Eiken week een Alkmaarsche Kaasmarkt Euke dag een ALKMAARSCHE COURANT. Kalf gesmokkeld. De veehouder T. uit Ursem had een nuchter kalf uit deze gemeente naar eldere gesmokkeld. Dit is verboden en de politie kwam van deze frauduleuse handeling OP de hoogte met gevolg dat het verdwenen kalf door den keurmeester en de politie in beslag werd genomen en proces-verbaal werd opgemaakt. Rookwedstrijd. Dank zij het ijverig pogen van den voorzitter van de Landarbeidersvereeni- ging St. Deus Dedit alhier den heer Th. Prinse, zal de aangekondigde roodwedstrijd bij voldoende deelneme doorgaan. Er wor den voor dat doel 180 pijpen beschikbaar gesteld alsmede 200 halve onze rooktabak en 50 halve onze pruimtabak als troostprij zen. Verder krijgt de vereeniging 50 halve Op het gemaskerd bal:het is toch gek dat niet één van de dames met me wil dansen!

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10