w/m m Voor 100 jaar. feDampo UIT HET PARLEMENTAIRE LEVEN. Qamcu&tiek ythaakcu&ciek Verkoudheid JU X ijiji j| u m iR fü jjj SS i§ lil lil SCHAGEN SCHAGERBRUG UITGEEST CASTRICUM OUDKARSPEL OOSTHUIZEN NOORDSCHARWOUDE Het jaar 1848. (ui). Uit de Alkmaarsche Courant van 22 Febr. 1836. Omtrent den door het onweder op den 12den dezer in den toren te Groenlo veroorzaakten brand, wordt door de Leijdsche Courant uit eenen brief van daar van den 13den, no het volgende nadere berigt medegedeeld: „Nadat de brand hand over hand was toegenomen, is de toren hedenmorgen te 3 ure ingestort met de klokken, die voor een groot gedeelte versmolten waren; tegen de ochtend was het gevaar geweken; de einde der balken branden nog (des avonds te 10 ure). Door de onvermoeide po gingen van onze twee brandspui ten en negen der omliggende dor pen, heeft men de belendende huizen en het dak der kerk be houden, uit vijf huizen sloeg op hetzelfde oogenblik de brand, doch alles werd dadelijk ge- bluscht. Geen lof is groot genoeg voor alles wat de omliggende ge meenten en de inwoners zelve verrigt hebben. Geen enkel onge luk heeft er plaats gehad en niets hoegenaamd is er ontvreemd uit zulk eene menigte openstaande en verlatene huizen. Tegen één ure des nachts is de wind gaan liggen en meer oostelijk geworden. In één woord: „God heeft ons genadig behoed." vardryH men door af wrijving en inademing van Wat Hünhardt maakt is goed onsen rooktabak om tijdens den wedstrijd te verrooken. Verder 2 pond beste tabak voor den wedstrijd. Een groote tabaksfir ma heeft 10 prijzen beschikbaar gesteld, terwijl St. Deus Dedit hieraan nog een aan tal zal toevoegen. Daags voor den wedstrijd zal de zaal van den heer Jb. Mulder door een deskundige worden versierd en talrij ke reclames worden aangebracht. Voor de noodige attracties zal worden zorg gedra gen. Er komt er iets aparts en na afloop van den wedstrijd. Uitslag verkooping. Ten overstaan van notaris H. J. van Veen te Schagerbrug werd verkocht een dubbel woonhuis met bouwland aan den Lagedijk te Schagen. Sectie G. Nos. 452, 453, 408 en 409 te zamen groot 87.58 Aren, nagelaten door mej. de weda P. Breed Koster. Kooper werd de heer E. Rentenaar te Schagerbrug voor 1994. Vergadering Middenstands- vereeniging. Dinsdagavond j.1. had in „Het Wapen van de Zijpe" alhier de eerste ledenverga dering plaats van de onlangs opgerichte Middenstandsvereeniging. Na opening der vergadering door den voorzitter, den heer C. Brugman, werd be sloten de vereeniging den naam te geven van „Vereeniging van neringdoenden voor Schagerbrug en omstreken". Vervolgens besloot men tot aansluiting bij den Kon. Nederlandschen Middenstands bond. Na een inleiding woord van den loco burgemeester, las de heer J. A. de Boer 't verslag van de door den heer van Aggelen te Alkmaar uitgesproken rede over het doel van het borgstellingsfond voor den Middenstand. Verschillende punten werden door den heer de Boer nader toegelicht, zoo dat de vergadering een duidelijk beeld van het te stichten fonds kreeg. Ook de heer G. van der Sluys, loco-bur gemeester, gaf verschillende uiteenzet tingen over het betreffende onderwerp, terwijl deze bovendien de verzekering gaf, dat het gemeentebestuur gaarne bereid is. indien noodig, inlichtingen te geven. Voorts werden tot leden van de advies commissie voor het borgstellingsfonds ge kozen de heeren C. Brugman en P. Dekker. Bond van staatspensionneering. Woensdagavond hield de afd. Uitgeest yan den Bond voor Staatspensionneering ln het hotel de Ooievaar alhier een kunst- en Propaganda-avond met medewerking van het welbekende cabaret-ensemble fa milie Hoffmann. De voorzitter, de heer W. Twisk heette de aanwezigen hartelijk welkom. Hij wek- leden op zich aan te sluiten bij de afdeeling en zich als lid op te geven waar van de contributie geen bezwaar behoeft zijn die slechts 1 per jaar bedraagt. Ken hartelijk en welgemeend applaus on derstreepte de woorden van den voorzitter. Hierna was het optreden aan de fam. Hofmann. We kunnen niet anders zeggen dan wat deze familie biedt, op zeer hoog Peil staat. In het bijzonder werd genoten van het muzikale gedeelte vooral toen op verzoek van een der aanwezigen door de dames •»ruus ei Jeanne, resp. harmonica en viool, gcspec-ld werd Dichter inid Bauer. Voor de pauze was het woord aan den spreker voor dien avond de heer Bruin van Alkmaar met als onderwerp: „Niet versagen". Zijn rede werd met applaus beloond. Uitslag bloembollenveiling #De gehouden veiling van anemonen, ranonkels enz. was Woensdag j.1. niet zoo druk bezocht dan de vorige veilingen. De volgende prijzen o.a. besteed: Anemoon de Caen, éénjarig per liter 0.35/ 0.45; 2/3 0.35—0.40; 3/4 per 100 0.06—0.10; Anemoon blauw per K.G. 0.50; Perzische ranonkels Barbaroux le verbaar 0.50 per 100; partij 1.40 per K.G.; id. Koningin der Nederlanden 1 per 100; id. Mont Blanc 0.50 per 100; Ranonkels in soorten p. K.G. 0.400.60 Woensdag 26 Febr, zal zeer waarschijn lijk de laatste veiling in dit seizoen ge houden worden. Eerste Hulp bij Ongelukken. Deze vereeniging hield deze week een propaganda-bijeenkomst in de zaal van den heer Eggers. De opening geschiedde door den heer v. Eijk, die op een aangename wijze de bijeen komst opende en de belangen van de ver eeniging naar voren schoof. Hierop was het woord aan den conferencier, den heer Jaap Sn}it, die op eenvoudige maar vaak rake wijze zijn gehoor wist te boeien. Allereerst kregen we dan te zien een aardig éénactertje „Een morgen op het kan toor der firma Druk", waarin wederom naar voren kwam wat E.H.B.O. al zoo doen kan om bij ongevallen direct en daadwer kelijke hulp te verleenen. Vervolgens kre gen we te zien het natuurgetrouw naboot sen van verwondingen. Een en ander werd op humoristische wijze geïllustreerd door den heer Jaap Smit. Tusschen de verschil lende nummers door zong de heer Smit nog een mooi en gevoelig liedje van het kind in verschillende levensomstandigheden. Aardig was ook het nummer van het ver- eenigingslied gezongen door 4 E.B.H.O.- kleuters onder piano-begeleiding van den heer Smit. VerVolgens kregen we het optreden van het Algemeent Castricumsche Zangkoor „Zang en vriendschap" onder leiding van den heer Beider uit IJmuiden, die zijn koor voor het eerst voor het voetlicht bracht. De beide kleine nummers voor de pauze werden op zeer verdienstelijke en artistieke wijze gezongen. Tijdens de pauze werden enkele fraaie prijzen verloot ten bate van de kas. Ten slotte kregen we een komische één- acter. De burgemeester sprak hierna een op wekkend woord ten aanzien van de vereeni ging, die noodzakelijk is en werkelijk in een groote behoefte voorziet, al liet hij er direct opvolgen, dat hij hoopte, dat geen zijner in gezetenen van de diensten gebruik behoef de te maken. En toen was het einde er voor hen, die niet van een dansje hielden. Zilveren jubilé Fanfarekorps D.I.U. In Juni van dit jaar zal het fanfare korps van Duin en Bosch D.I.U. 25 jaar be staan. Aanvankelijk onder leiding van den heer Slop, technisch opzichter aan de in richting. Deze wist door volhardend wer ken het korps zoover te brengen, dat het al jaren in de hoogste afdeeling optreedt bij muziekwedstrijden. Thans staat het onder leiding van den heer P. Joosten te Worrr.er- veer. Ten einde dit feest op een waardige wijze te vieren, heeft zich een comité ge vormd uit de dames-echtgenooten van de leden, die ten bate van de vereeniging een loterij organiseeren om muziekinstrumenten te kunnen koopen. „Polenbloed" door Ceacilia. Zondag 23 Februari en 1 Maart a.s. voert de operette-club Ceacilia alhier on der leiding van den heer H. J. Zaal de ope rette „Polenbloed" op in de zaal van den heer C. Vis. Voor deze opvoering bestaat wel zeer veel belangstelling, naar blijkt uit de kaar- tenverkoop.Dit is niet te verwonderen, in aanmerking genomen het groote suc ces, dat bovengenoemde vereeniging het vorige seizoen ten deel viel met de Ko ningin van Montmartre. Polenbloed is een operette met een gees- tigen, pittigen inhoud, bijzonder mooie mu ziek, zang en vele dansen, terwijl de con- stumeering prachtig is. De algemeene leiding, in handen van den heer H. J. Zaal, een musicus, die met meer dere vereenigingen in deze omgeving welverdiende successen oogst, waarborgt 'n goede uitvoering. Ook mevrouw Zaal heeft een werkzaam aandeel in de voorberei ding. De dansen, welke in de operette voorko men heeft zij ontworpen en zijn onder haar leiding ingestudeerd. Het beloven mooie avonden te worden. Vertrek stationschef. Naar wij vernemen ,is met ingang van 1 Maart a.s. de stationschef te Oosthuizen, de heer O. Huitema, als zoodanig overge plaatst naar Dokkum. Jaarvergadering „Tuinbouwbelang". De tuinbouw vereeniging „Tuinbouw- belang" alhier hield Donderdagmiddag in „Concordia" de jaarvergadering. De vice-voorzitter, de heer J. Ootjers, liet het jaar 1935 de revue passeeren. Naar aanleiding van de zetkoolregeling van „De Eendracht" werd besloten, dat voor zetkool op elkanders land vijf cents per stuk moet worden betaald. Voorheen was dit een dubbeltje. De heer C. Keeman bracht het financieel- verslag uit over het jaar 1935. Ontvangen was in totaal 1779.50. Het 1/10 van den omzet, dat van de N. H. B. wordt te rug ontvangen was, bedroeg 137.93. Uit gaven waren 1740.55. Het voord, saldo was alzoo 38.95. Het beginsaldo van 1935 was 328.89. De rekening werd aldus vastgesteld. De secretaris, de heer J. Kliffen, las het jaarverslag over 1935 voor. In dit verslag maakte de secretaris een vergelijking met de voorafgaande jaren, vanaf 1911. Voortdurend heeft men zorgen gehad over de poterbewaarplaats. Het ledental was 165. Erkentelijkheid werd aan het adres van de regeering uit gesproken. Door het werken van de orga nisaties is verbetering gekomen. De secre taris wekte de leden op hun best te doen op hun bedrijven althans om te be reiken wat te bereiken valt. Voorts om ach ter de tuinbouwvereeniging te blijven staan. Van de samenwerking moet het ko men. De heeren J. Ootjers en C. Kramer wer den herkozen met 57 en 61 stemmen. De burgemeester vond hierin gelegenheid de beide jubilarissen en de vereeniging te feliciteeren. De heer K. van Dijk rapporteerde na mens de kunstmest-commissie hetgeen door deze commissie was gedaan. In totaal was in 1935 aangekocht 155.900 K.G. ter waarde van 6066.06 tegen verle den jaar 194400 K.G. voor 7829.46. Dit jaar hadden 55 leden deelgenomen en ver leden jaar 62. Volgens het verslag van den heer J. Langedijk werden door de manden-com missie 307 manden aangeschaft voor een to taal bedrag van 163.55. De heer S. van der Neer deelde mede, dat slechts zes voer riet was aangeschaft. In de plaats van den heer J. Lindeboom, die bedankte voor de glascommissie, werd de heer D. Kansen benoemd. De wortelzaadcommissie had 52 pond zaad geteelt van de soort Verbeterde Flak- keesche. Het bestuur werd volmacht verleend over een maand te beslissen of men weer tot het telen van zaad zou overgaan. De contributie-regeling werd uitvoerig besproken. Volgens de mededeelingen van den penningmeester moet een bedrag van 900 gevonden worden door omslag over de leden, naar het aantal sneezen. Tenslotte werd het bestuursvoorstel aan genomen. Het wordt nu 1.50 plus 6 cent per snees. Dertien stemden tegen, 42 voor. Voor de alg. vergadering van den Noor- dermarktbond stelde de heer IJ. Kaan voor, aan te dringen op bestrating bij de paarden hoef, als men daar tenminste iets aan kan doen. De voorzitter antwoordde, dat reeds iets aan dezen smeerboel is gedaan. Met de wen- schen van den heer Kaan zal zeker reke ning worden gehouden. De heer K. van Dijk wilde de helft minder afgevaardigden naar de alg. vergadering van den N. M. B. zenden. De vergadering zou er vlotter door verloopen. De voorzitter antwoordde, dat het de be doeling is dat zooveel mogelijk leden op de vergadering komen ter bevordering van het contact. De vergaderingen zijn steeds goed afgewerkt geworden. Na eenige besprekingen werd van dit voorstel afgestapt. Bij de rondvraag werd besloten een hoe veelheid bespuitingsmateriaal te koopen, dat bij den heer Mallekote gestationneerd zal worden. Hierna werden door eenige personen som mige berichten in de kranten becritiseerd, waarbij de handelwijze van een niet bij name genoemd persoon werd afgekeurd, die in verschillende grootere en kleinere bladen vele onjuiste berichten over den tuinbouw in omloop brengt, waardoor by de tuinders verwachtingen werden gewekt, die niet in vervulling gaan. Daarna sluiting. Correspondentie Damrubriek. P. de G. te W. Hartelijk dank voor uw schrijven Zullen het aandachtig nazien en er gaarne van plaatsen. In een artikel over het groote hervor mingsjaar op staatkundig gebied willen wij (in hoofdzaak) saam vatten, wat de herzie ning der grondwet het Nederlandsche volk toen bracht. De hoofdzaak is te omschrij ven in de volgende punten: 1. de Tweede Kamer, vóór dien tijd gekozen door de Provinciale Staten, werd rechtstreeks gekozen door het volk, d, w. z. door de meerderjarige mannelijke ingezetenen, die aan de in de wet gestelde eischen voldeden. Het aantal Kamerle den, tot dusver 58, werd afhankelijk ge steld van de bevolking; voor iedere 45.000 zielen één afgevaardigde. 2. De E e r s t e Kamer, voor-dien benoemd door den Koning, werd gekozen, door de Provinciale Staten, uit de hoogst aangeslagenen. Het aantal Kamerleden, tot dusver wisselend van 20 tot 40, werd gesteld op 39. 3. De zittingsduur der Tweede Kamer werd gesteld op vier jaar (eerst drie), met aftreding van de helft der leden na twee jaar; die van de Eerste Kamer op negen jaar (eerst: levenslang) met aftre ding van 1/3 telkens na drie jaar. 4. De ministerieele verant- wordelijkheid werd ingevoerd: een der grondzuilen van den democratischen, parlementairen regeerings-vorm. 5. Voorgeschreven werd de openbaar heid van de vergaderingen der Eerste Ka mer, die vóór dien tijd in besloten zitting bijeen kwam. Voor de Tweede Kamer be stond die openbaarheid reeds. 6. Uitgesproken werd de parlemen- taire onschendbaarheid. In de Staatsregeling van 1798 was reeds een bepaling daaromtrent opgenomen, in 1801 en 1805 werd er over gezwegen, in 1806 herleefde een dergelijke bepaling, die echter in 1814( 1815 en 1840 weer niet voorkwam. De Grondwet van 1848 nam echter een duidelijk voorschrift op, dat sindsdien niet meer is verdwenen. 7. Aan de Kroon werd toegekend het ontbindingsrecht inzake de beide Kamers: de meest-democratische bepaling welke onze constitutie kent en die,' naast het rechtstreeksche kiesrecht, een zeer openlijke erkenning is van het recht des volks. 8. Beide Kamers kregen het recht van interpellatie. Een bepaling daar omtrent had reeds gestaan in de Staatsre geling van 1798, doch in alle volgende her- zienings-jaren was er over gezwegen, tot 1848, in strenger vorm, definitief opnam. 9. De Tweede Kamer ontving het recht van enquête, dat later ('87) ook aan de Eerste zou worden toegekend. 10. Bovendien kreeg de Tweede Kamer het recht van amendement, dat de Eerste (terecht) nimmer heeft ontvangen. 11. Erkend werd de vrijheid van o n d e rw ij s, waardoor de bijzondere school in een geheel andere positie kon ko men. 12. Opgenomen werden verschillende burgerlijke vrij heden, waar van de voornaamste waren die van d ruk- p e r s, en van vereeniging en vergadering. Ziedaar. Wij hebben in dit twaalftal punten, zoo sober en beknopt mogelijk, de resultaten van het jaar 1848 neergelegd. De voor naamste althans. Het zou een kleine moei te zijn, om, alle artikelen der Grondwet nagaand, nog tal van andere verbeteringen aan te wijzen inzake bestuur en huishou ding van staat, provincie en gemeente, maar wat de groote staatkundige resulta ten betreft, kan met bovenstaand dozijn worden volstaan. Zij doen zien, wat de hervormingsbeweging der liberalen toen tot stand gebracht en wat tot blijvend cul tuur-goed van het Nederlandsche volk is geworden. Heel ons parlementaire leven werd in de mocratische lijst gezet, en, nadat 1813 de monarchie had zien herrijzen, legde 1848 daaronder de hechte basis van den parle- mentaire-constitutioneelen regeerings-vorm. Het tijdperk 18131848 is de groote strijd- periode geweest om daartoe te komen, om, eindelijk, den invloed des volks gewaar borgd te zien, het parlement te maken tot de kampplaats voor zijn rechten en vrijhe den, en de Kroon boven dat alles te plaat sen als de groote, onschendbare macht. Zeker: De Kroon zelf heeft tijd noodig gehad, om zich met die positie vertrouwd te ma ken. Willem II had schoorvoetend toege geven, en Willem III heeft in de eerste phase van zijn regeering nog wel hande lingen verricht, die zich met het wezen van den nieuwen regeerings-vorm slecht kon den verdragen, maar allengs is ook de Kroon gaan inzien, dat juist in dien regee rings-vorm van de groote waarborg voor de zuiverheid van haar pofcitie gelegen was. Thans heeft het koningschap jn onzen par lementairen regeerings-vorm zijn hoogs waarde. Aan den eenen kant door een dy nastie sinds feuwen met het volk verbon den, aan den1, anderen kant een onschend bare macht boven alle partijen, ook boven de ministers, en deze zedelijk dwingen tot eerlijkheid en zuiverheid in hun optre den, heeft het koningschap zijn groote be- teekenis. Men rekene aan het koningschap „geen deugden toe, die het niet kent", men schenke het geen heiligheid, „die er, als aan alle menschenwerk, vreemd aan moet blijven", maar men erkenne, dat het be staande koningschap, „niet van ons land is te scheiden, dat wij het een geluk mogen rekenen een koningshuis tot het onze te rekenen dat sinds eeuwen ons nationaal streven heeft gedeeld, dat ons zelfbewust democratisch streven niet vijandig tege moet treedt, integendeel, zich stelt tot hoogste orgaan om aan dit streven werke lijkheid te geven" 1).. Tijdens de Kamer debatten in het jaar der laatste inhuldiging zeide de heer Pijnappel: „Ons Vorstenhuis is een waarborg voor onze nationale on afhankelijkheid. Niet ieder land heeft het voorrecht zulk een waarborg te bezitten, maar het land, dat er op steunen mag, eert en bemint zijn vorstenhuis. Onze Koningen onder de Grondwet van 1848 waren de handhavers van den duidelijk gebleken volkswil. En eindelijk is ons Koningshuis een waarborg voor onze nationale eenheid. Waarborg voor eenheid naar buiten, drang tot eenheid naar binnen" 2). En de heer Savornin Lohman voegde daar nog aan toe: „Het koningschap maakt een einde aan de ongebreidelde heerschzucht van die menschen, die, wanneer er geen koning was, de eerste zouden willen zijn" 3). Tenslotte hoore men het woord van een onzer beste mannen: „Het is een algemeen waarneembaar, maar tevens zeer verklaar baar verschijnsel, dat, naarmate de konink lijke macht meer is beperkt en het parle mentaire regeeringsstelsel krachtiger wor tel heeft geschoten, het 'aanzien van het konigschap is gestegen" 4). De beteekenis van het jaar 1848 kan nooit te hoog worden aangeslagen. En daar bij moet er de nadruk op gelegd worden, dat de voor die dagen geweldige en schier revolutionaire hervorming voor de libera len geen doel was, maar middel. Dit was juist het typische onderscheid met de conservatieven van die dagen: zy hadden aarzelend toegegeven, door de stuwing der gebeurtenissen gedwongen, maar zij von den het dan ook .welletjes". Huiverend za gen zy de toekomst tegemoet; zij vreesden dat het volk van zyn nieuwe rechten een gebruik zou maken tegen het staatsbelang Maar: Anderen, in het volk vertrouwen stellend, zagen de revisie van 1848 niet als einddoel, doch als middel om verder aan de staat kundige en sociale ontwikkeling van het volk te arbeiden. D. HANS. 1) Prof. mr. A. A. H. Struyken Ons Koningschap, bl. 27. 2) Handelingen Tweede Kamer 1898/'99, blz. 47. 3) Idem, blz. 52. 4) Mr. W. H. de Beaufort Staatkun dige Opstellen, blz. 26. Aan de Dammers! In onze vorige rubriek gaven wij ter oplossing probleem 1424. S ta n d. Zw. 7 sch. op: 6, 11, 14, 15, 21, 25, 39. W. 7 sch. op: 24, 31, 35, 37, 40, 45, 48. Oplossing. 1. 24—19 1. 14:23 2. 48—43 2. 39 48 3. 31—26 3. 48 31 4. 26 17 4. 11 :22 5. 35—30 5. 25 34 6. 40 36! Combinaties. In de volgende positie, ontstaan nadat zwart als laatsten zet 2126? had ge speeld: Zw. 13 sch. op: 2, 3, 7, 8, 9, 13, 16, 18, 19, 23/26. W. 13 sch. op: 27, 28, 31, 32, 33, 35, 38, 40, 42, 43, 45, 48, 49 Speelde wit: 1. 33—29 1. 2422 2. 35—30 2. 26:28. -• 3. 27—21 3. 25:34 4. 40:29 4. 16:27 5. 42—37 5. 2334 6. 38—32 6. 27 38 7. 43: 1! De meerslag-combinatie, die hieronder volgt, is van den auteur P. Klaute. Zw. 10 sch. op: 2, 6/9, 13, 16, 25, 26, 30. W. 10 sch. op: 11, 22, 23, 31, 37, 39, 42, 43, 46, 47. Wit speelt: 1. 39—34 1. 6 19 2. 37—32 2. 30 :28 (4 sch.) 3. 47—41 3. 26 :37 4. 41 1! Ter oplossing voor deze week: Probleem 1425 van P. Kleute Jr., den Haag. Zw. 13 sch. op: 4, 6, 10, 13, 18, 23, 27, 31, 32, 36,<29, 43, 45. W. 13 sch. op: 11, 15, 20, 25, 29, 30, 34, 38, 40, 41, 42, 47, 49. In onze volgende rubriek geven wy de oplossing. Probleem 583. J. Harik, Praag. 0A êm abcdeigh Tweezet. Oplossing: 1. Dhl. Eindspel 959. als 956 a bcdaigh Wit speelt en wint.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 11