De oorlog in Oost-Afrika. SïïSSJtTtoSi TT SPORT EN WEDSTRIJDEN. Critiek op de Indische regeering. Mr. Joekes meer naar links? Het voetbalprogramma voor a.s. Zondag. Tweede Kamer De Nederlandsche Poode Kruisambulance in Ethiopië. in Sproeten komen vroeg iet voorjaar, koop tijdig een pot SpPUtoL Bij alle Drogisten, £uchtoaaet Jieck S. School Belangrijke wedstrijden in de eerste klasse: Sparta kan weer uitloopen, maar ook haar geheelen voorsprong kwijt raken. Alcmaria naar 't Gooi, waarvan gewonnen moet worden. De Alkm. Boys ontvangen de Heldersche men schen en ons Go ahead moet natuurlijk winnen. DE EERSTE KLASSERS Den Haag, 21 Februari. Minister Colijn moge het vorige jaar het denkbeeld des heeren Van Poll (r.k.) inzake een imperiale economische eenheid van Nederland en Indië hebben afgewezen als een droom (en niet eens een schoonen), genoemde afgevaardigde verklaarde heden met gepasten trots, dat er dan toch maar maatregelen zijn genomen, welke in de door hem voorgestane richting gaan. Mr. Joekes (v.d.) merxte hetzelfde op. De maatregelen, waaraan de afgevaardigden denken, zijn de intensiveering van den rijstbouw, de uitbreiding van het huisweven, exploratie naar en exploitatie van delf stoffen, waarvoor Indië tot dusverre voor namelijk op het buitenland is aangewezen, de kolonisatie in de Lampongsche districten, enz. Door zulke maatregelen immers, rede neert de heer Van Poll, vermindert de be hoefte aan invoer en dus ook de uitvoer; dit gaat dus naar de zelfvoorziening. Hij is misschien geneigd, van een deel der in ons land beoogde industrialisatie hetzelfde te zeggen. Maar er blijft toch een groot ver schil tusschen de verwezenlijking der be staansmogelijkheden van een volk en een doelbewuste en stelselmatige zelfvoorzie- ningspclitiek. En mr. Joekes herinnerde te recht aan wat minister Colijn het vorige jaar gezegd heeft, namelijk dat zoodanige politiek niet te volgen is, alleen reeds omdat Neder land niet meer dan vijftien percent der Indische productie kan consumeeren, zoodat ook Indië steeds grootendeels op de wereld markt zal blijven aangewezen. Intusschen, de heer Van Poll heeft zijn denkbeeld nog weer eens met vuur verdedigd. Hij hield minister Colijn voor, dat diens verwachting, als zou de export wat opleven, het afge- loopen jaar niet is uitgekomen, en verweet der regeering, dat haar politiek den tegen- woordigen slechten toestand in Nederland en mdië niet beeft kunnen voorkomen, 's Ministers verwachting, dat aan de autarki sche politiek der landen een eind zou komen, vergeleek de heer Van Poll bij de verwach ting der Russische emigranten, kort na de revolutie gekoesterd, dat het bolsjewisme het niet zou kunnen volhouden. Met dat al zal een imperiale economische eenheid een einde maken aan onze oude opendeur- politiek, wat andere landen jaloersch zal doen worden op ons koloniale bezit. Een politieken zelfmoord noemde deswege de heer Sneevliet (r.s.) heden die eenheid. Niet alleen laatstgenoemde afgevaardigde en de eommunist Effendi bespraken de ont zettende verarming der inheemsche bevol king, ook mr. Joekes klaagde hierover, den toestand heel ernstig noemende en evenals de beide anderen op de beteekenis der voedselschaarschte wijzende. De leider der vrijzinnig-democraten scheen ons ëeri beetje naar links te zijn geschoven. - Sedert zijn Indische reis heeft hij menige rede gehouden, waaruit meer instemming met de regeeringspolitiek bleek dan thans. Ernstig laakte hij de bezuiniging op de ar beidsinspectie, waardoor de overheidscon trole op de toestanden in de ondernemingen goeddeels is verloren gegaan, zoodat, naar nu is gebleken, op bepaalde plaatsen jaren lang arbeiders aan mishandelingen en vrou wen aan nog ergere dingen blootgesteld zijn geweest, zonder dat het aan het licht is ge komen. De veroordeeling van honderden menschen tot vrijheidsstraffen wegens clan- destienen boschbouw en clandestienen zout aanmaak achtte hij een krenking van het rechtsgevoel. De overheid, betoogde hij, heeft een monopolie van zoutaanmaak inge steld, om belasting van zout te kunnen hef fen, en nu worden arme menschen, die deze belasting van zout niet kunnen betalen, ge vangen gezet, omdat zij zeiven zout aan maken ten einde aan hun zoutbehoefte te kunnen voldoen. Mr. Joekes was voorts slecht te spreken over de z. i. kortzichtige politiek der In dische regeering, die geen soc.-dem. en geen vrij zinnig-vooruitstrevende inheemschen in den Volksraad heeft benoemd en tegelijk tegenover het nationaal-socialisme een on begrijpelijke landmoedigheid betracht. Hij betoogde ook, dat de ministerieele verant woordelijkheid wel degelijk geldt voor or donnanties van den gouverneur-generaal, waarin het recht van vereeniging en ver gadering beperkt wordt, zoodat men, als men te zijnen huize bekenden ontvangt om met hen over politieke onderwerpen van ge dachten te wisselen, een bezoek der politie in zijn binnenkamer heeft te gedoogen. Dat uiterst linkschen als de heeren Snee vliet en Effendi het koloniale vraagstuk in nog veel scherpere bewoordingen bespraken, spreekt vanzelf. De eerste vond het noodig, om uit te wijden over een nauwe binding, welke hij ziet tusschen bestuurders en het oliekapitaal, en de tweede wenschte een on middellijk ontslag van den gouverneur- generaal. Alleen de onmiddellijke onafhan kelijkheid van Indië kan volgens den heer Effendi redding brengen voor de inheem schen. Redding in de armen van Japan of van Duitschland?, zou men kunnen vragen. Tevens echter verklaarde de communist, dat het Indonesische volk zich ertegen zou ver zetten om door verschillende mogendheden in brokken en stukken verdeeld te worden. Maar zou dit niet juist het gevolg zijn, als zijn leuze „Indië los van Holland nu" ver wezenlijkt werd? De heer K. ter Laan (s.d.) kwam op voor verbetering der ambtenaarssalarissen, waar op immers zooveel is gekort. Zijn rede was helaas, zooals gewoonlijk, te lang. Maar al vorderde de heer K. ter Laan wat veel van den nationalen tijd, met instem ming hoorden wij zijn scherpe afkeuring van hef ïèrffdat iii 'een regeeringsstuk het woord „afbouw" voorkomt in de beteekenis van „afbraak". Zulk een germanisme in een IS taatsstuk noemde hij schandelijk, waarop natuurlijk de voorzitter hamerde. Vóór onze afreis naar Dessié nog een tweede brief, welke mijn vorigen aanvult: Reeds schreef ik, dat wij, op verzoek van het Ethiopische Roode Kruis alhier, ons in 3 eenheden, of units, verdeelen zouden, om vruchtbaarder werk hier te kunnen ver richten. Eerst moet ik echter zeggen, wat wij hier onder 't Ethiop. Roode Kruis ver staan dit, teneinde misverstanden te voorkomen. Men moet dan weten, dat er geen eigenlijk Ethiopisch leger, en dus ook geen militair-sanitaire dienst, bestaat. Elk stamhoofd brengt, bij een oproep van zijn keizer, een zeker aantal gewapende lieden bijeen; de bewapening is altijd uiterst pri mitief, van speer, sabel, tot voor- en achter lader. Veel geweerdragers hebben zelfs geen ammunitie. De gevechtswaarde is dus miniem. Daarnaast heeft dan de keizer zijn garde van ongeveer 8 9000 man. Doch van eenige sanitaire hulpverleening van dit krijgsvolk is geen sprake. Evenmin van ravitailleering van die troepen! Elke soldakt moet in zijn eigen voedselvoorzie ning voorzien! En waar in de bergen van zelfsprekend weinig voedsel te vinden is, wordt door de meesten dan ook gebrek ge leden. Doktoren bezit het Ethiopische leger niet. Ei zijn eenige zendingsdoktoren, meest Amerikanen, die hier al jaren werkzaam zijn, en die bij het uitbreken van den oorlog hun diensten aan het land aange boden hebben. Door die samenwerking is 'n Roode-Kruis-dienst georganiseerd. Hij heeft eenige buitenlandsche doktoren, die hun diensten hier kwamen aanbieden, in zijn dienst genomen, o.a. een Oostenrijker, twee Ieren, een Amerikaan. Zoo zijn vijf ambu lances ingericht, die als eerste hulpdienst naar de fronten zijn gezonden. Zoo zitten bv. aan het Noorderfront Ambulance No. V aan den linkervleugel bij Ras Seyoem, en Ambulance III aan den rechtervleugel on der Ras Kassa. Elk beschikt over 200 muilezels voor het eerste transport. Dus voor het transport in de voorste linies. Hun verbandmateriaal etc, wordt hun echter van uit Dessié opgezonden. Stel U voor, een af stand van zeker 200 K.M. door uiterst zwaar bergterrein. Ik heb het nog niet door eigen aanschouwing kunnen beoordeelen, doch uit deze gegevens is wel op te maken, dat feite lijk het eerste begin van een sanitairen dienst nog moet gemaakt worden. Nu zijn tot verbetering van dezen dienst de buitenlandsche Ambulances ingevoegd. De bedoeling was, dat de Engelsche Ambu lance tot Quizan of in die buurt zou opruk ken, om daar de gewonden van de Ethiop. Ambulances voor verdere behandeling op te vangen. De regens zijn echter eenige weken te vroeg, en zeer sterk doorgekomen. Meestal begint de kleine regentijd hier pss einde Januari of begin Februari. Nu vielen in het begin van Januari reeds zeer hevige regens in de bergen in het Noorden, met het gevolg dat alle primitief-aangelegde wegen finaal wegspoelden. Zelfs de weg van hier naar Dessié is op enkele plaatsen geheel ver dwenen. Zoo zitten nu de Engelschen ge vangen in Dessië, en wachten tot het weer opklaart en de weg van Dessié naar Woldia weer berijdbaar wordt. Gelukkig schijnt sinds gisteren de zon weer! Er zal over eenige dagen geprobeerd worden, de zware stukken onzer ambulance, o.a. de sterilisatoren, het Röntgen-apparaat etc. met onze eigen Ford-trucks op te voeren naar Dessié. Intusschen gaat de groote massa van ons materiaal met een groote ka ravaan van 250 muildieren. Zie mijn laatsten brief. De karavaanweg naar Dessié gaat van hier pal Noord, recht op Dessié af. Hij moet meerdere ravijnen met zeer steile wanden passeeren; o.a. één zeer diep ravijn van 1000 M. diepte. Men heeft 2 a 3 dagen noodig om dit ravijn door te trekken. De autoweg naar Dessié maakt 'n grooten omweg naar het Oosten, langs den rand der Danakil woestijn. Hier passeert men ook wel hooge bergpassen, en kruipt langs steile berg wanden omhoog; doch de stijging bedraagt nergens meer dan 1 op 18! Er zijn echter geen verharde wegen: bij regen spoelt dus het bovendek was. Het blijft altijd een pro- beeren, of het lukken zal met 'n goeden motor er door te komen. In dit geval ook zullen wij wel zien, wat er van den weg is overgebleven. Met onze muildieren zijn wij 10 a 12 °n^erwe8; Per camion duurt de tocht normaal drie dagen. Vinden wij dus in Dessié onze camions niet, dan zijn zi „ergens blijven steken, en gaan wij terug om ze met muildieren uit de blubber te trekken. Het is nu op verzoek van het Ethiopische Roode Kruis in 't Amharisch „Kai Mas cae geheeten dat wij onze ambulance in 3 eenheden gaan verdeelen. En wel zóó, dat één eenheid als basis-hospitaal dient,' en ergens tusschen Dessié en Woldia zal irge richt worden; terwijl de twee andere een heden aan het centrum en den rechter vleugel van het Abessinische leger worden toegevoegd. Om misverstand te voorkomen voeg ik er bij, dat wij niet de taak van het Ethiop. R. Kruis zullen overnemen, dus niet als sanitaire dienst van het leger zullen dienen. Wij dienen als tusschenschakel lus schen front en basis, vormen een meer uit gebreid veldhospitaal met volledige chirur gische installatie. Daar op bevel van den Keizer de vrouwen met het leger moeten meetrekken, om hun mannen te verzorgen, zijn wij dus ook ingericht om vrouwelijke patiënten te behandelen. Het pleit voor onze uitmuntende uitrus ting, dat het ons gelukt is, de verdeeling in drieën volledig door te voeren. Enkele in- venaris-artikelen moesten geleend worden, als bv. een 3e sterilisator, een 3e operatie tafel etc., doch op die enkele dingen na kon den wij 3 volledige chirurgische eenheden samenstellen. Deze zijn gemerkt en voor af reis gereed. Reeds zeide ik, dat de laatste twee dagen een 50-tal goeragi's of muil ezeldrijvers bezig geweest zijn, om alle bagage te stuwen. Het lijkt een stel boeven, die schreeuwen en gesticuleeren, alsof ze de grootste ruzie onder elkaar hebben, ter wijl ze toch eenvoudig hun werk bespreken. Het is usance, dat de karavaanleider voor eiken muilezel een voorschot ontvangt. Daarvoor moet hij dan touw en andere in grediënten leveren, om de bagage op de ezels te pakken. Per muilezel krijgen ze pl.m. 1/2 Maria Therèsia-thaler voorschot, dus pl.m. 0.25. Het natuurlijk gevolg is echter dat ze alles besteden aan drank en kleine luxe uitgaven. Na 2 uur was dan alle touw etc. op, en onder groot misbaar werd gestaakt. Daar zij in dienst zijn van de Ethiopische regeering deze stelt hl. de muilezels te onzer beschikking teneinde alle materiaal op te voeren werden de goeragi's daarheen verwezen. De autoritei ten hier zijn echter iets hardhandiger In haar methodes dan wij. Gewoonlijk wor den de recalcitrante drijvers op een dracht stokslagen onthaald, en gaan ze daarna weer gehoorzaam aan het werk. Hoe het heden verliep, vermeldt de ge schiedenis niet. Slechts weet ik, dat heden morgen 2 x gestaakt werd; en dat eenige uren later de goeragi's gehoorzaam, zonder een woord te reppen, terugkeerden, en in een oogwenk alles verder bijeengepakt hadden. Mijn laatsten brief eindigde ik met te melden, dat wij nog steeds wachtten op ons erf. Langzaam zien wij orde komen in den mierenhoop van muilezels, drijvers, en de opstapeling van kisten. Morgenavond overnachten wij voor het eerst in het open veld. 12 dagen zullen wij onderweg zijn. voor we tweer wat steenen huizen zullen zien. En daarna? Dan zullen we moeten probeeren contact te krijgen met het front, teneinde ons gewonden en zieken te doen toezenden. We zullen daar bij niets mogen riskeeren, om het risico voor ons zoo gering mogelijk te maken. We staan nu op het punt, onze basis in Addis Abeba op te breken, om onze werk zaamheden aan het Noorderfront binnen afzienbaren tijd te beginnen. Het geheele terrein rondom het Italiaansche hospitaal, waarin we tot nu toe onzen intrek heb ben gehad - loopt vol muilezels en hun drij vers, de goeragi's. Daartusschen door enke le gewapende lieden van ons escorte. Ieder schreeuwt in zijn eigen taaltje, zonder dat er in die heidensche -,3yerwarring eenige opheldering, komt. Toch verzekert de kara vaanleider een zwarte .reus van een ke rel met een uitdrukkingsvol, echt-oud-tes- tamentisch gezicht dat we vandaag ze ker wegkomen. Zelfs steekt men een si' garet op, en neemt zich stellig voor, de eerste uren zijn geduld niet te zullen ver liezen. VAN SCHELVEN. Abessinische berichten. Naar vernomen wordt, heeft Ras Moeloe- geta zijn linies in de provincies Enderta eenigszins teruggetrokken, teneinde hooger in het gebergte betere verdedigingsstellin gen te kunnen betrekken, daar de Italiaan sche aanvallen voortduren. Ondanks het feit echter, dat andere stellingen betrokken zijn, aldus wordt met nadruk naar voren gebracht, heeft men de belegering van Makalle niet opgegeven. De Italianen heb ben nieuwe pogingen gedaan om de bezet ting van Makalle door middel van vlieg tuigen van levensmiddelen en munitie te voorzien. Een uitval der Italianen in de richting van den weg naar Abaro is afge slagen. Van het Somalifront meldt het hoofd kwartier van generaal Nasiboe nieuwe ter reinwinsten der Abessiniërs in de richting van Warandab en Coron. In het gebied van Ogaden worden de strijdoperaties door de thans aanvangende ondragelijke hitte, die tot April nog blijft stijgen, bemoeilijkt voor de gemotoriseerde troepen. Een Abessini sche vlieger, die uit het hoofdkwartier van Nasiboe in Addis Abeba is aangekomen, heeft verteld, dat tengevolge van de hitte reeds na een vlucht van 5 minuten het koel water en de olie temperaturen van 100 graden hadden bereikt. En Italiaansche berichten. In den morgen van 20 Februari heeft het eerste legercorps zijn opmarsch hervat en zonder vijandelijken tegenstand te ontmoe' ten de gestelde doelen bereikt, o.a. de hoogte Debra Aila, den berg Gomolo, het dorp Aderat op den berg Garsciam, beken de plaatsen in de Italiaansche koloniale ge schiedenis aldus meldt het Italiaansche agentschap Stefani. Hier hebben zich eenige phasen afgespeeld van den strijd der af deeling Armondi tegen Ras Mangascia in 1895. Debra Aila is een groot bergmassief, dat den vijand een goede basis van weer stand zou hebben kunnen opleveren, maar dat zonder slag of stoot bezet kon worden door den rechtervleugel van het eerste legercorps, die vertrokken was van den a 1 B°er Ogazen ten Zuid-Oosten van en om 9 uur den berg Goendi bereikte en om 11 uur op het berg marseh Vt"\Debr? Ail* arriveerde. De op- trokken detachementen ™"e" voor het in orde brengen van rtf die voor vrachtwagens bruikbaar wedden gemaakt, andere detachementen werkten aan het aanleggen van telegraafverbindin gen De wegen en telegraafverbindingen volgden op deze wijze de troepen die de bezette posten slechts enkele uren eerder bereikten. Luchtstrijdkrachten begeleidden de oprukkende colonnes teneinde ze te be- schermen tegen eventueele acties van den vijand. In den loop van den middag bezocht maarschalk Badoglio, die van den waar- neempost Adi Goel Negus tijdens den op marsch de troepen had gevolgd, per auto de geheele in den morgen bezette streek. Het weer was mooi. De bevolking van de nieu we zónes aldus voegt Stefani hier nog aan toe heeft de Italianen met vreugde ontvangen en hun de lijken getoond van de Sjoa-soldaten, die zij had gedood uit haat tegen de regeering van Addis Abeba. De geest der troepen staat op een zeer hoog peil. Moeloegeta naar Dessic? Het agentschap Stefani seint, dat Ras Moeloegeta zich op weg heeft begeven naar Dessie, teneinde den Negus rekenschap af te leggen over de nederlaag van Enderta. Het commando over de troepen aan het Noordelijk front is overgenomen door Ras Kassa, die zich in een zeer moeilijke situatie bevindt, mede tengevolge van de vererge ring der meeningsverschillen tusschen de oude en de jeugdige Abessiniërs. Deze mee ningsverschillen overheerschen op het oogenblik de politiek van Addis Abeba. De opmarsch der Italianen in het Noorden. Omtrent den opmarsch van de Italiaan sche troepen aan het Noordelijk front seint de oorlogscorrespondent van het Duitsche Nieuws-Bureau nog het volgende: Aan het Noordelijk front zijn de Italiaan sche strijdkrachten weer in Zuidelijke rich ting opgerukt. Deze ontwikkeling is, naar uit kringen van het hoofdkwartier verluidt, een natuurlijke consequentie van de over winning van Enderta. Drie divisies van het eerste en het derde legercorps zijn gister op de vlakte van Boeja tot op 20 K.M. van den bergketen op gerukt, welks hoogste top de Amba Aladji is. Daarmede is het geheele gebied van de vlakte van Afgol en Boeja door Italiaan sche strijdkrachten bezet. Het bij de gevechten van Amba Aradaro bezette gebied omvat rond 2000 KM2. Daar mede hebben de Italianen nieuwe, strate gisch belangrijke posities en steunpunten verkregen. De Italianen beheerschen im mers nu den loop van de rivier Maisjik voor den Amba Aladji en de passen, die Zuid waarts leiden. De nieuwe stellingen maken het bovendien mogelijk de controle uit te oefenen over de belangrijkste verbindings wegen naar de Noord-Westelijke gebieden. De huidige positie van den linkervleugel der Italiaansche strijdkrachten kan verge leken worden met een driehoek, waarvan de eene hoek ligt ten Zuiden van de Boeja- vlakte in de richting van den Amba Aladji. De Noord-Westelijk wijzende hoek raakt dan de rivier Ghewa, ten Zuiden van Abbi Addi. Da nloopt nog een zijde van de driehoek langs de Oostelijke helling van de Danakilwoestijn. In het Westen van de Boeja-vlakte r ligt het plaatsje Debraila, waar in 1895 de troepen Van generaal Ari- mondi tegen Ras Mangaska streden. De opmarsch is zonder vijandelijken tegenstand uitgevoerd. De achterhoede van de Abessinische troepen werd slechts in de verte gezien. Waar Ras Moeloegeta z:-v, op dit oogenblik ophoudt, kan niet met zeker heid worden vastgesteld. Nu eens verluidt dat hij zich in de omgeving van Amba Aladji bevindt, dan weer, dat hij met een handvol getrouwen zich een weg gebaand heeft naar Tambien. In Italiaansche militaire kringen wor.dt gezegd, dat de terugtrekkende Gala-stam men de troepen van Moeloegeta hebben aangevallen en voor een deel verslagen hebben. Van Italiaansche zijde wordt algemeen verklaard, dat de nederlaag van Moeloegeta diepen indruk heeft gemaakt op de bevol king. In de holen van den Aradam heeft men o.m. nog de geheele correspondentie van Moeloegeta en een aantal brieven gevonden, die naar van Italiaansche zijde wordt mede gedeeld, uit Engeland en Indië aan een Oostenrijkschen arts gezonden waren. ONZE POSTVLUCHTEN. De Perkoetoet (thuisreis) is gisteren uit Rangoon vertrokken en landde te Jodhpur; de Kwak (uitreis) is uit Cairo vertrokken en landde te Bagdad; de Nachtegaal vloog gisteren op de thuisreis van Bagdad naar Athene. Hedenmorgen te 8 uur is de Kievit met 4 passagiers en post aan boord van Schiphol naar Indië vertrokken. VAKKENNIS BLIJFT NOODIG. Ondanks crisisgevolgen en misoogst staat het vast, dat in de samenleving de tuin bouw niet kan worden gemist Ook heeft men ingezien, dat vanuit de tuinbouw de vlucht in andere bedrijven niet wel moge lijk is. Er schijnt dan ook weer wat meer belangstelling te zijn voor het tuinbouwon- derwijs. Mogen we in dit verband nog eens wij zen op de lagere tuinbouwschool, uitgaan de van de afd. Broek op Langendijk v. d. Chr. Boeren- en Tuindersbond. In haar 4- jarigen cursus, die bij de lagere school aan sluit geeft zij juist, wat de jongens behoe ven. Het onderwijs van de lagere school wordt in de 1ste twee lesjaren voortgezet waarbij speciaal rekening wordt gehou den met de toekomst der leerlingen. Te vens worden in die 2 jaar de theoretische grondslagen gelegd voor het eigenlijk vak onderwijs dat daarna volgt. Bij dit laatste behoort ook tuinbouwboekhouden en be drijfsleer. Het eerste jaar krijgen de leerlingen ge durende 40 weken 2 dagen per week les, de overige lesjaren gedurende dienzelfden tijd 1 dag per week. De vacantie's vallen in de drukke tijden van het bedrijf. Gaarne willen we ouders van knapen, die dit jaar de lagere school verlaten met bestemming voor den tuinbouw, nog eens opmerkzaam maken op deze onderwijsin richting. U dacht Immari, dat nog boat vóór dia andera auto het krulapunt kon patiaaranl Maar langi dan weg moet u dat niet „dan ken", u moet 't zeker wetenl Voetbal. Wanneer we het programma bekijken, dat morgen in de eerste klasse zal worden afgewerkt, dan valt het op, dat vooral in afdeettng I zeer belangrijke wedstrijden zullen worden gespeeld. We behoeven hierover geen groote in leiding te houden. Veel beter lijkt het ons om maar direct van wal te steken en te zien, wat er met Sparta kan gebeuren. Afdeeling I. Zooals gezegd, Sparta krijgt een merk- waardigen Zondag. Zelf moet de Rotter- damsche club naar Velsen. waar V. S. V. haar zal ontvangen en we mogen wel aan nemen, dat die ontvangst zeer hartelijk zal zijn. Daarmee bedoelen wij, dat Sparta op een zeer sterken tegenstand zal stuiten en het zou ons heelemaal niet verwonde ren, wanneer er uit Velsen een niet ge heel verwachte uitslag kwam. Zoo ligt een gelijk spel wel in de lijn der verwachting. Zelfs zouden wij een gelijk spel nog heele maal zoo kwaad niet vinden voor de lei ders in afdeeling I. Intusschen staan een paar andere clubs gereed, om mede de leiding te nemen in deze afdeeling. We bedoelen Ajax en H. B. S., die beiden door de onverwachte nederlaag van Sparta van de vorige week weer een kansje gekregen hebben. Nu schijnt er met de Amsterdamsche club iets niet in orde te zijn, want het elf tal wordt herhaaldelijk door elkaar ge gooid en thans is men reeds zoo ver ge komen, dat de oudjes weer in het veld moeten komen. Ajax krijgt Zondag 'n zeer lastigen uitwedstrijd te spelen en wel iegen Haarlem. Dat is een ontmoeting, waar misschien voor de Amsterdammers een winstpunt in zit, maar het is ook heel goed mogelijk dat de Haarlemmers de volle buit in hun eigen woonplaats houden. zullen we moeten afwachten, nin™ zal Deze onberekenbare wpI morgen naar Xerxes en hoe- worden P<fJ"61" met vrÜ Rroot gemak kan wonnen, zou de praktijk zeker wel eens anders kunnen leeren. Veel hangt er van af, of de Hagenaars zich geheel zul len geven. Doen ze dat, dan winnen ze; doen ze dat niet, dan gaat Xerxes met de buit strijken. In het laatste geval komt het er donker uit te zien voor de groote Koogsche, beter bekend onder den naam K. F. C. Deze club maakt een ernstige depressie door en is thans gezakt tot de groep der degrada- tie-candidaten. Morgen speelt K. F. C. thuis tegen R. C. H., en hoewel deze club niet zoo heel erg sterk is, moeten de Koo- gers toch nog behoorlijk op dreef zijn. willen ze de beide puntjes thuis houden. En wat zou Hermes-D. V. S. doen? Zou de Schiedamsche club weer in staat zijn, om voor een verrassing te zorgen? Er is alle kans op, al is het bezoekende A.D.O. natuurlijk gewaarschuwd. Juist daarom houden wij het voorloopig nog maar °P de gasten, die bovendien nog altijd een kansje hebben op den titel. Afdeeling II. In afdeeling II gaat Blauw Wit fier aan den kop en wordt alleen nog maar be- I dreigd door Feijenoord, dat echter twee verliespunten meer heeft. De Amsterdamsche club speelt morgen thuis tegen H. F. C., dat weliswaar soms goed van zich afbijt, maar dat toch niet m staat geacht moet worden, om een kam- pioenscandidaat te kloppen. Intusschen moet Feijenoord een bezoek brengen aan het Amsterdamsche D. W. S., dat in het veld lang zoo sterk niet is, maar dat een zeer soliede verdediging bezit. En waar al te dikwijls Feijenoord met een schotlooze voorhoede sukkelt, daar be staat er nog altijd een kans, dat de Rotter dammers met een gelijk spel tevreden moeten zijn. Toch rekenen we voorloopig maar op een zege van Feijenoord, waar door de spanning er tenminste in blijft- Als V. U. C. morgen weer eens won ze speelt thuis tegen het vrij onbereken bare D. H. C. dan zou ze werkelijk of weg zijn om voor de andere degradatie-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6