DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Engelsche buitenlandsche politiek. No. 47 Dinsdag 25 Februari 1936 138e Jaargang Minister Eden verdedigt zijn politiek tegen Italië. ITALIË EN DE SANCTIES. De Nederlandsche Ambulance in Abessinië. 'DE OORLOG IN OOST-AFRIKA. Uitsluiting van 125.000 arbeiders. Lawines in Colorado. Grillig weer maakt slachtoffers. J stroomd, doch er bestaat kans, dat de over- I stroomingen tot een klein gebied beperkt blijven. Valschepostwisselsontdekt. ALKMAARSCHE COURANT Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bjj vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTEN TIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Bock- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef- 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: T). N. ADEMA. Eden, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken heeft gister avond in het Lagerhuis een uitgebrei de beschouwing geven over den inter nationalen teostand. Zijn rede was in drie deelen verdeeld: het eerste be trof de Italiaansch-Ethiopische kwes tie ten aanzien waarvan de spreker der oppositie, Lees Smith (labour) de regeering dralen had verweten. In het tweede deel van zijn rede gaf Eden beschouwingen over zekere on derwerpen niet rechsttreeks verband houdend met dit geschil en het slot van zijn rede was een overzicht van den internationalen toestand in zijn geheel. Eden herinnerde er aan, dat Italië bin nen 10 dagen na het uitbreken van den oorlog tot aanvaller was verklaard en dat het besluit was geratificeerd en goedge keurd door 50 leden van de Volkenbonds vergadering. Er was een comité ingesteld dat vier maatregelen voorstelde die tegen Italië moesten toegepast worden. Wat het merkwaardige hiervan was, was eerder de spoed dan het dralen. De coördinatiecommissie en het sub comité hadden de onaangename taak deze sancties te organiseeren. Het was duide lijk dat financieele sancties en een weige ring om Italiaansche uitvoerartikelen te aanvaarden door de staten-leden van den bond niet dadelijk in werking konden tre den. Het oogmerk er van was de koop kracht van den staat-aanvaller geleidelijk te verminderen. De normale uitvoer van Italië naar de naties van den Volkenbond bedroeg 70 van zijn uitvoerhandel en het vermogen van den aanvaller om in het buitenland te koopen moet ernstig worden vermin derd, als gevolg van een dergelijke sanc tie. Een natie in zulk een positie kon na tuurlijk voortgaan met goud te koopen zoolang haar reserves aan goud en buiten landsche deviezen dit toelieten, maar onder zulke omstandigheden moeten de bronnen van iedere natie gestadig afnemen en moet er een tijd komen dat haar koop kracht algeheel uitgeput is. Uit de pogingen in Italië in het werk gesteld bleek duidelijk dat de beteeken is van deze sancties er ten volle beseft werd. Het effect ervan was continu en cumula- Minister Eden tief en moest te langen leste een belangrij ken invloed hebben op het bereiken v^n wat het hoofddoel van den Volkenbond was, nl. de staking der vijandelijkheden. De Volkenbond overwoog thans sancties met inbegrip van een artikel waarvan de voorziening in groote mate in handen was van niet-leden van den Volkenbond. Vol gens mij, aldus Eden, is olie een sanctie als elke andere en moet zij naar hetzelfde cri terium worden beoordeeld, namelijk of de oplegging er van zal bijdragen tot het maken van een eind aan den oorlog, want dat is het doel dat iedere natie te Genève voor oogen heeft. Het is in dien geest dat de regeeringen haar moeten onderzoeken en tot een besluit moeten komen. Ik kan niets meer over dit besluit zeggen, daar de regeeringen haar onderzoek van het deskundigensrapport nog niet hebben be ëindigd, waarvan de consequenties zorg vuldig worden bestudeerd door de regee ringen van de leden van den Volkenbond. De Britsche regeering had gedaan wat zij kon om de bijeenkomst van de com missie te bespoedigen. Hoe eerder de com missie tot een besluit kwam hoe beter. In- tusschen was de regeering niet afgeweken noch van haar oorspronkelijke beslissing betreffende het beginsel van een petro- leumsanctie in November genomen, noch van haar besluit om haar volle aandeel te nemen met anderen in iedere collectieve actie als waartoe de Volkenbond in dit con flict zou besluiten. Voorts bleef het de politiek der regeering om het collectieve verzet tegen agressie stevig te handhaven Zij zou zich bij ieder besluit laten leiden door den geest van het convenant. Er mag geen zwakheid en geen twijfelen zijn ten deze tot de vrede geteekend is. Het feit dat de Volkenbqgid niet almach tig is mag ons niet doen verzaken in onzen steun van den bond. Hoewel hij niet alles kan bereiken, kan hij veel bereiken. In de laatste 12 maanden zijn het gezag en het prestige van den Volkenbond toegenomen en prestige brengt macht mede. Er zijn er nog steeds die den Volken bond als gevaarlijk beschouwen, maar niemand die iets van buitenlandsche zaken af weet zou hem tegenwoordig als een te verwaarloozen factor beschouwen. In het verdere verloop van zijn rede behandelde Eden het constructieve aspect van den Volkenbond, dat wel moet worden onderscheiden van zijn negatieve taak als politieagent zijn taak als bemiddelaar en vredestichter. Allen wenschten zeer een bevredigende regeling van het Italiaansch-Ethiopiscn conflict te zien. Eden herinnerde aan het rapport van de commissie van vijf in Sep tember, door den raad benoemd om een mogelijke basis voor een regeling bevre digend voor alle leden van den Volken bond te onderzoeken. Helaas waren de voorwaarden er van toenmaals niet door de Italiaansche regeering aanvaard, maar naar de meening van de Britsche regee ring vormde dit rapport nog steeds een basis, waarop verdere pogingen tot be middeling dienen te worden gedaan. Ik acht het van belang, aldus Eden, welk soort doel de Volkenbond naar onze mee ning voor den geest moet hebben, terwijl hy de sancties handhaaft .Sancties, hoe onaangenaam zij zijn voor ons allen, zijn niets meer dan middelen tot een doel. Tn dit geval is het doel een regeling in over eenstemming met de beginselen van den Volkenbond, waardoor normale betrekkin gen tusschen de partijen kunnen worden gevestigd op een duurzamen grondslag. Ik hoop dat het rapport der commissie van vijf noch zal worden vergeten, noch ter zijde gelegd. Naar de meening van de Britsche regee ring is de juiste plaats voor een hervat ting van elke vredesbespreking te Genève, waar de atmosfeer steeds gunstig is voor leden van den bond, die gebruik wenschen te maken van het organisme dat daar te hunner beschikking staat. Als ik naar Genève terugkeer om de bespreking der verdere sancties te hervat ten, wensch ik met volledige goedkeuring van dit huis dadelijk en ondubbelzinnig te zeggen, dat de Britsche regeering en dit land .terwijl zij hun volle aandeel met an deren nemen bij de oplegging van sanc ties, allereerst wenschen den vrede tus schen Italië en Abessinië hersteld te zien. op een rechtvaardige basis. Dezer dagen heeft het hoofdbestuur van het Nederlandsch Roode Kruis wederom een aantal rapporten van de leiding van de Nederlandsche ambu lance in Abessinië ontvangen. Ook thans was het Roode Kruis zoo wel willend aan het Algemeen Nederlandsch Persbureau inzage van deze rapporten te geven ten dienste van de pers. De thans ontvangen rapporten be treffen de periode van Vrijdag 17 Januari tot en met Vrijdag 31 Januari. Op eerstgenoemden datum bleek het, al dus het rapport, niet mogelijk den tocht naar Dessie per vrachtauto te aanvaarden. Er moest toen nog te veel geregeld worden. het opladen bleek, dat de beide vracht auto's lang niet alles zouden kunnen bevat- tenl er moest dus een keus gemaakt worden, Welke deel der uitrusting met het eerste, en welk deel met het tweede transport zou worden verzonden. Om verschillende rede nen leek het de leiding beter, indien het tweede transport, dat ook vele waardevolle zaken bevatte, eveneens onder Europeesch geleide ging. Derhalve werd besloten, dat dr- Belmonte als zoodanig zou optreden. Den volgenden dag werd de tocht aan vaard. Ten kantore van het Ethiopische Roode Kruis werd afscheid genomen van Lambie, die juist per vliegtuig uit Des sie was teruggekeerd. Deze eerste dag lever- de geen bijzonderheden op. De weg was slecht, zoodat in acht uur rijden 135 K.M. werden afgelegd. Te Tebra Brahan werd vijf uur halt gehouden en het kamp opge slagen. Zondag 19 Januari vertrok de ambulance °m 8 uur en reed door tot 5 uur. Toen had Hen nog slechts 90 K.M. afgelegd, daar de Weg niet allen slecht maar ook gevaarlijk Was. Het transport moest tot 3400 M. klim- Hen, daarna tot 1000 M. dalen, langs steile hellingen rijden met veel te korte bochten, welke niet in één keer genomen konden worden. Vlag voor de Nederlandsche ambu lance was een vrachtauto van het Ethiopi sche Roode Kruis in zulk een bocht in het ravijn gestort. De chauffeur was op slag dood en de auto vernield. De lading versperde den weg. Dien dag werd bij de rivier Robi gekampeerd. Maandag 20 Januari legde de ambulance ook 100 K.M. af en deed daar weer van 's morgens 8 tot 's middags 5 over. Enkele bruggetjes waren niet te vertrouwen en moesten versterkt worden vóór het transport er over durfde trekken. Vermoe delijk, zoo merkte dr. Winckel in zijn rap port op, is de goede afloop te danken aan de dubbele achterwielen, welke het gewicht meer verdeelen. De Fordwagens waren niet te zwaar geladen, maar konden toch niet alle hellingen halen. Wij, zoo schrijft dr. Winckel, de bedienden en het escorte moes ten dan uitstappen en duwen. Zoo zijn wij er zonder ongelukken gekomen. Den volgenden dag Dinsdag 21 Januari werd het restant van den weg afgelegd, een afstand van 79 K.M., welke van 8 tot 4 uur vorderde. Het was een enorm steile weg en boven dien was den nacht tevoren regen gevallen, zoodat wij eenige malen in de modder ble ven steken. Op advies van dr. Lambie ver voegde de ambulance zich bij de paters van de Fransche Katholieke Missie. De Neder landers verzochten vergunning voorloopig hun tenten op het terrein van de paters op te slaan. Dit verzoek werd niet alleen inge willigd, doch tevens bleek men gebouwen ter beschikking te kunnen en te willen stellen. Woensdag 22 Januari werd den Negus schriftelijk om audiëntie gevraagd en den volgenden dag kwam er antwoord, dat de audiëntie toegestaan zou worden. De leiding van de ambulance ging per vrachtauto naar het voormalige Italiaansche consulaat, waar de Negus op dat oogenblik verbleef. Na een paar uur wachten werden zij toegelaten. Als tolk fungeerde dr. Lo- renzo, een Abessinisch arts, die in Frankrijk zijn graad haalde. Na de gebruikelijke plichtplegingen werd van gedachte gewisseld over de bestemming onzer ambulance. Daarbij verstrekten wij den Negus eenige inlichtingen omtrent de sterkte en uitrusting der Nederlandsche ambulance. De Negus deelde mede, dat hij de bestemming van onze ambulance nog eenigen tijd in beraad wenschte te houden en zijn beslissing spoedig kenbaar zou ma ken. Op Vrijdag 24 Januari vertrokken de beide vrachtauto's naar Addis Abeba om dr. Belmonte met het laatste deel der uitrus ting te halen. Op verzoek der regeering namen de auto's 30 half genezen verwonde soldaten mede, die reeds eenigen tijd ver pleegd waren in Dessie en ter verdere be handeling naar Addis Abeba vervoerd moesten worden. Op deze wijze bewees de Nederlandsche ambulance den eersten dienst aan de ver wonden en aan het leger. De eerstvolgende dagen werden gebruikt om het kampement in orde te maken. Het eerste deel van de muildierkaravaan kwam den volgenden dag reeds tegen half twee opdagen. Op Dinsdag 28 Januari werd begonnen met het in orde maken van het hospitaal, apotheek, operatie-kamer en laboratorium. Met behulp van de meegebrachte bedden kon een zeer voldoende ziekenzaal gemeu bileerd worden. Ter plaatse is ongeveer niets te verkrijgen en als de ambulance niet beschikte over de hulp der paters, zou alles nog veel primitiever gaan. Woensdag werd aan de paters verzocht aan de bevolking in den omtrek bekend te maken, dat de ambulance bereid was tot het helpen van zieken en gewonden. In zijn rapport over Donderdag 30 Januari deelt dr. Winckel mede, ter kenschetsing van de in Dessie bestaande toestanden, dat een tele gram den vorigen dag om 12 uur ontvangen was. Het werd echter op Donderdag tegen vier uur namiddag eerst bezorgd. Vrijdag 31 Januari hebben de eerste patiënten uit de bevolking zich gemeld Van den secretaris van den Negus werd be richt ontvangen, dat de beide vrachtauto's met de 30 passagiers helaas nog niet in Addis Abeba zijn aangekomen. Zij zijn door den regen in de modder blijven steken. Vliegtuig boven vliegveld van Addis Abeba neergestort. Boven het vliegveld van Addis Abeba is gisteren een tweemotorig Roode Kruis vliegtuig, dat eerst korten tijd geleden aan het Abessinische Roode Kruis door Engel sche vrienden ten geschenke was gegeven, neergestort. De bestuurder, de vroegere En gelsche oorlogsvlieger Capt. Heighter, werd zwaar gewond. Het toestel, dat door de fir ma Dragon was gebouwd, zou wegens niet- luchtwaardigheid naar Engeland worden teruggezonden. 256 Italianen zouden gesneuveld zijn. Een dér colonnes van Ras Immeroe, wel ke verleden week opereerden aan de Ita liaansche verbindingslinie nabij Adoea, zou opnieuw een overwinning hebben bevoch ten, waarbij 256 Italianen zouden zijn ge sneuveld. De Abessiniërs, zoo zegt men, hebben 's nachts het Italiaansche kamp te Damo- guelila verrast en den vijand na een ver woed gevecht van man tegen man op de vlucht gejaagd. Aan de zijde der Abessi niërs werden slechts twee manschappen gedood en 4 gewond. De Italianen zouden groote hoeveelheden munitie, wapenen en uitrustingsstukken hebben achtergelaten. Inzake de gisteren gemelde raid van de Abessiniërs achter de Italiaansche linie wordt nader vernomen, dat de aanvallers alvorens terug te trekken, een fort en een munitie-depot in de lucht hebben laten springen, waarbij eenige manschappen, die te dicht bij kwamen, door de ontploffing zijn gedood. Na het mislukken der bemiddelingspogin gen zijn de werkgevers in Kopenhagen gis ter tot uitsluiting overgegaan. Ongeveer 125.000 arbeiders worden door dezen maat regel getroffen. Daarbij komen dan nog groepen arbei ders, die indirect door de uitsluiting wor den getroffen. Als tegenmaatregel der vakvereenigingen zal Woensdag na de dagtaak een sympathie staking beginnen van de transport- en ha venarbeiders, welke staking vooral gericht zal zijn tegen de aan de uitsluiting deelne mende ondernemingen. Negen dooden, Camp Bird en de daarbij gelegen mijn- bouwinstallaties te Ouray in Colorado zijn door lawines bedolven. Het telefoonverkeer is versperd. Volgens de eerste berichten zijn negen personen om het leven gekomen, terwijl veel personen gewond zijn. De bergingswerkzaamheden worden zeer bemoeilijkt, daar den laatsten tijd meer la wines hebben plaats gehad, ten gevolge waarvan de toegangswegen versperd zijn. Uit San Francisco wordt gemeld: Een ijzige wind, gepaard gaande met sneeuwstormen en overstroomingen, heeft een uitgestrekt gebied in Noord-Californië geteisterd. Zeven personen zijn om 't leven gekomen en er is naar schatting voor een bedrag van bijna 1 millioen dollar schade aan den landbouw aangericht. Als gevolg van den ingetreden dooi en de voortdurende regens, die reeds twee weken lang uit den hemel neergutsten, is de dij k van de Sacramento-rivier op 48 plaatsen doorge broken, in verband waarmede de autoritei ten de stad Stockton-Oakdale hebben doen ontruimen. Meer dan 15000 h.a. staan onder water. Over een afstand van 160 kilometer heeft de Sacramentorivier een breedte be reikt, varieerende van 2 tot 11 kilometer. Meer dan 300 personen bevinden zich in ie besneeuwde vlakten van de Siërra Nevada geheel van de buitenwereld afgesloten. De plotselinge stijging van de tempera tuur in het zuiden en de voortdurende sneeuwval in het noorden hebben het gevaar van overstrooming van uitgestrekte gebie den langs de Missouri en de Mississippi nog doen toenemen. Bovendien woeden in de staten Colorado, Texas, Oklahama en Nebraska zware zand stormen, die de kudden en den plantengroei bedreigen en het verkeer belemmeren. Bij Uniontown in Kentucky is een enor me ijsdam in de Ohio gebroken, waarna groote brokken üs in snelle vaart den stroom afzakten. Het peil der rivier steeg met drie voet per uur; vele bewoners moesten hun huizen ontruimen. Het Roode Kruis heeft drie hulpposten in Indiana en twee in Ken tucky ingericht. Men vreesde aanvankelijk, dat een groot gebied zou worden over- Gedeelten van de staten Oklahoma, Te xas, Colorado en Kansas hebben Zondag van stofstormen te lijden gehad. Op sommi ge plaatsen was ieder zicht onmogelijk. Uit Truckee in Californië wordt gemeld, dat meer dan zeven honderd wintersport enthousiasten, die zich in verband met een skitournooi ophielden in de buurt van den berg Donner, in moeilijkheden zijn geko men door het losbreken van een feilen sneeuwstorm. Zij waren gedwongen, het einde van den storm af te wachten op de wegen en de berghellingen. Bij San Diego is een militair vliegtuig in een dichten mist verongelukt, waardoor de luitenant-vlieger, die het toestel bestuurde, zeer ernstig werd gewond. Uit Boston wordt geseind, dat een vaar tuig der kustwacht ter hoogte van Point Allerton door het ijs is ingesloten. Aan boord bevinden zich achttien personen. Er schijnt geen onmiddellijk gevaar te bestaan. Twee vervalschers gearresteerd, te Parijs en te Brussel. Te Parijs is door de politie op aanwij zing van een Rotterdamschen hoofdinspec teur, die met het onderzoek in deze zaak belast was gearresteerd de Nederlander A. d. V., die verdacht werd van de ver vaardiging, aanbieding en inning van val- sche postwissels. Deze postwissels zijn aan geboden op verschillende plaatsen in binnen- en buitenland. Hier te lande o.a. te Rotterdam, :s-Gravenhage, Utrecht en Amsterdam. In België zijn bijv. de poste rijen te Brussel en te Antwerpen voor vrij belangrijke bedragen opgelicht. In Rot terdam alleen moet de schade ongeveer 1000 bedragen. Toen de politie d. V. te Parijs gevangen nam in wiens woning valsche stempels, valsche paspoorten en ook eenige inge vulde postwisselformulieren werden aan getroffen, vond ze daar ook een brief van een medeplichtige uit Brussel, zekeren P. Ook deze P. is vervolgens met behulp van de Belgische recherche gearresteerd. Soortgelijke gevallen van vervalsching van postwissels met als gevolg daarvan vrij ernstige jenadeeling van de poste rijen, zijn enkele malen maar voorge komen. Een paar jaren geleden heeft men een zekeren H. in Luxemburg gearres teerd, wiens oplichterijen op deze wijze hem een bedrag van duizenden hadden opgebracht. Het schijnt, dat de eenvoudige wijze van boeking van de postwissels in het alge meen, die bij de Posterijen gevolgd wordt, deze oplichtingen in de hand werkt, al thans zeer vergemakkelijkt. De postwis sels, die vroeger ook in registers van ge storte en uitbetaalde postwissels werden geboekt, worden thans alleen ingeschre ven op staten, waarvan een doorslag wordt gemaakt. Deze staten worden opgezonden naar het hoofdbestuur ,waar staten van gestorte en uitbetaalde postwissels met elkaar worden vergeleken Er gaat dus altijd eenige tijd, men zegt wel van een maand, mee heen, voor een dergelijke fraude ontdekt wordt. Vroeger nam de controle nog wat meer tijd in beslag, toen uit de registers weer eerst staten moesten worden gemaakt, welke staten naar het hoofdbestuur werden gezonden. Opvoering van de controle zou belang rijke bedragen eischen En het is de vraag of de kosten daarvan niet verre zouden uitgaan boven de nadeelen, die de dienst nu lijdt door fraude met valsche en ver- valschte postwissels Uit Amsterdam meldt men nog: Gedurende geruimen tijd werden zoo nu en dan aan de postagentschappen te dezer stede valsche postwissels aangebo den en uitbetaald Op het eerste gezicht waren deze postwissels niet van echte te onderscheiden Het is thans aan de politie gelukt de vervalschers van postwissels te Parijs en te Brussel te arresteeren Het zijn twee Amsterdammers. Niet alleen hier ter stede maar ook elders hebben zij hun bedrijf uitgeoefend. De bedragen waren klein, omdat de wissels anders niet aan post agentschappen uitbetaald konden worden. Zoover men thans kan nagaan zijn meer dan 50 van deze valsche wissels uitbetaald. Ook te Parijs en te Brussel zijn zij ver moedelijk op deze wijze aan geld gekomen. Gewoonlijk richten zij, die pogen door middel van vervalsche postwissels geld in handen te krijgen, zulk een wissel aan zich zelf en veranderen dan het te innen be drag. Deze thans in hechtenis genomen man nen, maakten ook de op de postwissels be- noodigde stempels zelf na. Door een kleinigheid is de politie op het spoor gekomen van beide misdadigers. „Legitimatie". Voorts kan nog worden meegedeeld, dat één der Amsterdammers verzocht werd zich op een postagentschap te legitimeeren,

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1