DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Japansche ministers Militaire putsch in Tokio. vermoord. Staat van beleg afgekondigd. Oorlog met Rusland dreigend? No. 48 Het Fransch-Russische pact. Wil Tsaldaris dictatuur? De oorlog in Oost-Afrika. De militaire putsch. 138e Jaargang ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bg vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Rjjk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1KN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 26 Februari 1936 Hoofdredacteur: Ti. N. ADEMA. 6XJ Flandin verdedigt het pact. Gister heeft de Fransche Kamer de be handeling van het wetsontwerp tot ratifi catie van het Fransch-Russische pact voort gezet. Als eerste spreker betoogde de radicaal- socialistische afgevaardigde Paul Bast.id, dat het Fransch-Russische pact niet een op zichzelf staand geval betreft, doch dat het een integreerend deel vormt van een systeem Het is, aldus spreker, de richting in de Fransche diplomatie, die hier op het spe) staat. Bastid wees er voorts op, dat het pact niet in strijd is met het Volkenbondspact, het Lacarno-pact, of de andere verplichtin gen van Frankrijk. Ook de minister van buitenlandsche zaken, Flandin, die daama het woord voer de, verdedigde het pact. Hij gaf een over zicht van de onderhandelingen, die aan de totstandkoming van het pact voorafgingen, en wees erop, hoe deze door alle landen gunstig werden ontvangen, behalve dooi' Duitschland, terwijl Polen een definitieve bepaling van zijn standpunt vermeed. Ter wijl van den aanvang af het principe heeft voorgezeten, dat het pact in het kader van den Volkenbond moest worden, gesloten, en het voor alle andere landen open moest blijven, is Duitschland direct begonnen, tegen het pact een juridische en politieke campagne te voeren, o.a. door te verklaren, dat het in strijd was met het Locarno-pact. Flandin wees op de continuïteit in de Fran sche politiek. Het pact is gesloten, geheel overeenkomstig de politiek, die sedert 1920 steeds is gevolgd. Vervolgens bestreed Flandin verschillen de bezwaren, die tegen het pact waren inge bracht. Aan degenen, die vroegen, waarom Frankrijk zich zou laten betrekken in een conflict, waarbij het niet rechtstreeks was betrokken, antwoordde de minister, dat de oorlog van 1914 was ontstaan uit een inci dent, waaraan Frankrijk part noch deel had. Indien destijds het egoïstische standpunt van een isolement de overhand had gehad, zouden noch Engeland, noch de Vereenigde Staten, noch Italië zich aan de zijde van Frankrijk hebben geschaard. Flandin vroeg het pact te beoordeelen, zooals het is, en niet zooals het door de ver kiezingspropaganda is misvormd. Na te heb ben verklaard, dat de actie der Komintern wellicht niet de eenige buitenlandsch-poli- tieke activiteit in Frankrijk is, deed Flandin een beroep op zijn collega's om de binnen- landsch-politieke kwesties toch vooral niet te vermengen met die van buitenlandsch- politieken aard. Na de hervatting. Bij de hervatting der zitting nam de Ka- mer met 438 tegen 109 stemmen een van den senaat terugontvangen wetsontwerp aan, waarbij de regeering bij decreet ge machtigd wordt de douanerechten en in voerrechten te wijzigen. De debatten over het pact met Rusland. Vervolgens werd weer overgegaan tot de debatten over het wetsontwerp inzake het Fransch-Sovjet Russisch pact. Minister Flandin antwoordde op de op merkingen, welke door verschillende spre kers waren gemaakt. Hij verklaarde daarbij o.m., dat de Sovjet-Unie geen gemeenschap pelijke grens heeft met Duitschland. Flandin merkte nog op, dat de afstand, welke de beide landen scheidt, de gevaren voor een conflict tusschen hen aanzienlijk beperkt en, in de veronderstelling van een conflict tus schen Duitschland en Sovjet-Rusland, kan worden opgemerkt, dat een onderzoek met name naar de vraag, wie de aanvaller is, gemakkelijk zal zijn te bepalen. Flandin wees er verder nog op, dat Frank rijk het verdrag van Locarno op geen enke le wijze te niet doet. Het verdrag van Lo carno verbiedt een toevlucht zoeken tot de wapenen, doch behalve voor het geval, dat steun wordt geboden aan een aangevallen land. Het Fransch Sovjet-Russisch pact be helst niets anders. Frankrijk wenscht vurig een groote mo gendheid te Geneve de plaats te zien inne men op voet van gelijkheid. Vroeg of lait zullen de Europeesche naties bemerken, dat de ruineuse bewapeningswedloop haar on herroepelijk naar den economischen afgrond brengt. Flandin resumeerde, dat het Fransch- Sovjet-Russisch pact niet in strijd is met het pact van Locarno en voegde hieraan toe, dat, indien Duitschland er bezwaar tegen zou maken, Frankrijk bereid zou zijn de kwestie voor te leggen aan het Permanente Hof voor Internationale Justitie in Den Haag. In politieke kringen veronderstelt men, dat Donderdag tot stemming zal kunnen worden overgegaan, waarbij de regeering in de meerderheid zal blijven. De toestand m Griekenland. Het agentschap Stefani meldt, dat de Grieksche Kamer Maandag a.s. bijeen zal komen ter verkiezing van een bureau. In de eerste zitting van de Kamer zal de koning zijn troonrede voorlezen. Het Tsaldaristische dagblad „Kathime- rini" schrijft intusschen evenals andere bla den over de dringende wenschelijkheid, gezien de absolute onbekwaamheid van het parlementair regime een stabiele regeering te leveren, van een afkondigen der dicta tuur zou moeten steunen op mannen van goeden wille, die bereid zijn den koning trouw te volgen in zijn voor het geheele land weldadige politiek. Genoemde bladen schrijven er van overtuigd te zijn aldus Stefani dat de overgroote meerderheid der Grieken gunstig staat tegenover een zoodanige regeering. Intusschen gelaoft men toch, dat de koning een neutraal parlementair kabinet zal aanstellen. In dat geval zouden de Tsal- daristen gaarne Zaimis, den oud-president der republiek tot minister-presidetn be noemd zien, hoewel het waarschijnlijker lijkt, dat Mikalakopoelos daarvoor in aan merking zal komen. De strijd in Tembien. Het agentschap Stefani seint, dat zekere Abessinische communiqués, die langs draadloozen weg verspreid zijn over een niet bekend station, fantastische berichten behelsden over overwinningen van Ras Kassa in den Tembien-sector. Het betreft hier weer, aldus het agentschap, valsche be richten, waarvan de Abëssiniërs zoo'n veel vuldig gebruik maken en die het bijgevolg nutteloos is tegen te spreken. De feiten be lasten zich zelve met de tegenspraak. In werkelijkheid zijn de eenige acties van deze dagen in Tembien geweest ontmoetingen van patrouilles, waarbij de Italianen steeds de overhand behielden. Italiaansch vliegtuig neergeschoten. Te Kebtia in Walkait is een Italiaansch Vliegtuig neergeschoten. Abessinische berichten. Het Abessinische legerbericht meldt, dat aan het Noordelijk front in den nacht op 20 Februari een sterke afdeeling van de in het Wolkaitgebied staande troepen een aan val bij verrassing hebben gedaan op een sterken Italiaanschen post bij Om Ager aan de grensrivier Setit in Italiaansch Erythrea. Zij hebben daarbij een groot munitie- en wapendepot in de lucht laten vliegen. Voorts zijn vier groote levensmiddelen opslagplaatsen en andere militaire voor raden door brand vernield. Volgens verdere Abessinische berichten blijven Italiaansche toestellen boven de ge bieden van het Noordelijke front vliegen en werpen zij dagelijks bommen op kleine plaatsjes, hetgeen echter volgens Abessini sche meening zonder eenige militaire be- teekenis is. Ook de omgeving van Dessie en de vlakte van Boro Mieda is gebombar deerd, zonder dat echter belangrijke schade is aangericht. Ten slotte melden de Abës siniërs, dat de in het Wolkaitgebied als bevelhebber van een afdeeling troepen be kende Kanjasmatsj Mongestoe wederom een Italiaansch bombardementsvliegtuig heeft neergeschoten, nadat hij ook reeds op 2 Januari een vliegtuig naar beneden had ge haald. Japan beleeft op het oogenblik een avontuur, dat in het middelpunt der be- belangstelling der geheele wereld staat en dat misschien en helaas zeer waarschijnlijk tot ernstige interna tionale conflicten kam leiden. Er heeft zich n.1. in de hoofdstad Tokio 'n militaire putsch voorgedaan, die (als wij de be richten mogen gelooven) wel zeer ge slaagd is. In elk geval zijn de minister president, de minister van binnenland- sche zaken en de admiraal der vloot vermoord, terwijl andere hooge autori teiten óf gewond zijn óf slechts ternau wernood aan den dood konden ontsnap pen. De actie ging uit van jongere leger officieren en staat onder leiding van kapitein Monaka. Dat laatste is uit internationaal oog punt bekeken wel het belangrijkste. Immers, de huidige re geer in g van Japan bleek betrekkelijk vredelievend, wilde in elk geval geen gehoor geven aan de ideeën der jongeren, die fel op Rusland zijn, die de acties in China veel te lankmoedig vinden en die droomen van een nog grooter, een nog krachtiger Japan. Wel is op het oogenblik de putsch nog een zuiver binnenlandsche aangelegenheid, maar als ze verder slaagt en als ze veld wint, dan zal de Japansche buitenlandsche politiek gewijzigd moeten worden, dan zal vooral een conflict tusschen Japan en Rus- lahd bijna niet kunnen uitblijven, dan zal misschien ook de koloniale politiek veran derd moeten worden. Men vergete in dit ge val vooral niet, dat het jong-Japan zeer krachtig is en zeer impulsief. Wat daar allemaal uit voort kan komen, ligt nog in het duister en veel is er momen teel niet van te zeggen, omdat uit Tokio zelf weinig of geen berichten komen. Daar om weten wij niet, hoe ernstig de gebeurte nissen in het rijk van den Mikado zijn, daar om weten wij niet, of de actie der jongeren veld wint, of dat de regeering de situatie meester blijft. Moeten we de ons thans beschikbare be richten gelooven, dan ziet het er niet naar uit, dat de regeering voor een gemakkelijke taak staat en lijkt het er heel veel op, dat de putsch goed voorbereid was en op een zeer onverwacht oogenblik kwam. Wel heeft de regeering onmiddelijk haar maatregelen genomen, heeft zij den staat van beleg af gekondigd in het geheele land en heeft de keizerlijke garde orders gekregen, om de opstandelingen te onderwerpen, maar op het oogenblik weet niemand, of de putsch zich tot Tokio beperkt heeft en nog minder, of de actie steun vindt bij de verschillende regi menten en op de vloot. Wel lijkt het zeker, dat de actie niet gaat tegen het keizerlijke regime en dat dus de Mikado zelf geen ge vaar loopt. Dat is trouwens niet zoo bijzon der, omdat de Mikado als een godheid be schouwd wordt door vrijwel de geheele Ja pansche bevolking en dat de keizerlijke waardigheid in nauw verband gebracht moet worden met de godsdienstige opvattingen der bevolking. Laten wij thans echter de berichten, zoo als ze bij ons binnenkomen, hier laten vol gen. Politieke leiders vermoord? Shanghai, 26 Febr. Naar uit Tokio wordt vernomen, heeft daar een militaire putch plaats gehad. Veel bij zonderheden zijn evenwel niet te ver- krijgen, aangezien een scherpe censuur is ingesteld op het telegraafverkeer, terwijl de telefonische verbindingen geheel zijn verbroken. Het gerucht gaat, dat verscheidene vooraanstaande politieke leiders zijn vermoord, o.a. de minister van finan ciën Takahashi. Ook minister-president Okada en de minister van binnenland sche zaken Goto zouden zijn vermoord. Deze geruchten worden evenwel niet bevestigd. Naar wordt vernomen, werd de staatsgreep uitgevoerd door een 3000- tal militairen, geleid door jongere offi cieren. De soldaten bezetten de wonin gen en bureaux van den minister-pre sident en van den minister van binnen landsche zaken, terwijl ook het hoofd bureau van politie werd bezet. De keizerlijke garde heeft opdracht ontvangen de opstandelingen tot onder werping te brengen. Een officieuze bevestiging. Londen, 26 Febr. Volgens een. bericht van den Japanschen minister van buiten landsche zaken aan den Japanschen consul te Singapore hebben de muitende militairen de woning van den minister-president, het hoofdbureau van politie, het ministerie van binnenlandsche zaken en de woning van den minister-president bezet. Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt mede, niet te zijn bezet. De toestand is niet zoo ernstig als wel is bericht. Volgens berichten uit Sjanghai is de putch uitgevoerd door 3000 man van het derde regiment infanterie van de eerste divisie, welkë te Tokio in garnizoen ligt. Woensdagochtend bij het aanbreken van den dag bezetten zjj de bovengenoemde ge bouwen, na de wachten onschadelijk te hebben gemaakt. Afdeelingen van de kei zerlijke garde hebben opdracht ontvangen de muiters uit de door hen bezette gebou wen te verdrijven. Het lot van den minister-president Okada en den minister van binnenlandsche zaken Goto is nog onzeker. Men vermoedt, dat zij minstens gevangen zijn genomen, zoo niet vermoord. De eerste divisie had opdracht ontvangen naar Mandsjoerije te vertrekken en de man schappen waren voorzien van scherpe pa tronen in plaats van met de losse patronen, welke door het ministerie van binnenland sche zaken worden verstrekt. Beurzen gesloten. Nanking 26 Febr. De berichten over den militairen opstand in Japan hebben in China onrust gewekt. Men wijst er op, dat de vermoorde minister van financiën Takahashi een energiek tegenstander van de hooge begrooting voor oorlog was en derhalve gehaat bij de radicale elementen in het leger. Men vreest verder in Nanking dat deze putsch een voorteeken is van scherpere maatregelen in China en te gen Sovjet Rusland. Naar verder wordt vernomen zijn de effectenbeurzen van Tokio en Osaka gesloten. Verbindingen verbroken. New York, 26 Febr. De Japansche gezant te Washington, Saïto, verklaarde geen berichten te hebben ontvangen over de ongeregeldheden in Japan. De telefoon verbinding tusschen San-Fransisco en Tokio is verbroken. De Trans-Pacific-dienst deelt mede, dat het telefoonkantoor van Tokio geen verbin dingen meer tot stand brengt. Een Japansch beambte te Tokio verklaarde om 22.30 uur Oost-Aziatischen tijd Woensdagochtend, dat hij niet wist, wanneer de dienst weer zou worden hervat. Ernstige ongeregeldheden? Sjanghai, 26 Febr. Naar wordt ver nomen, hebben na de putsch ernstige onge regeldheden plaats gehad. In verband hier mede wordt erop gewezen dat sedert ge- ruimen tijd de politieke toestanden in Ja pan worden gekenmerkt door een sterke liberale en anti-fascistische strooming, welke zich keert tegen het reactionnair- conservatisme van het leger. Vooral bij de verkiezingen is dit sterk tot uiting geko men. Het Japansche consulaat te Sjanghai heeft de Japansche bladen, welke in China verschijnen, verboden iets te berichten over de gebeurtenissen in Japan. Chineesche meening. Sjanghai, 26 Febr. In Chineesche kringen is men van meening dat de opstand een gevolg is van de oppositie van de Ja pansche staatslieden tegen de militaire eischen en de weigering om 4 jaar geleden een oorlog tegen Sovjet Rusland te ontke tenen, toen de Sovjet-troepen in het Verre Oosten niet in staat waren voldoenden te genstand te bieden. De moord op ministers bevestigd. Singapore, 26 Febr. Volgens een telegram, dat hier is ontvangen van het Japansche ministerie van Buiten landsche zaken, wordt officieel beves tigd dat de minister-president Okada en de minister van financiën Takahashi door de opstandelingen werden gedood. Ook admiraal graaf Saïto is ver moord. Andere ministers juist nog ont snapt. Sin gapore, 26 Febr. Het Japan sche ministerie van buitenlandsche za ken deelt officieel mede, dat heden ochtend te 5.20 uur manschappen van de eerste divisie, die zonder opdracht handelden, den minister-president Okada, den minister van financiën Takahashi en admiraal graaf Saïto ver moordden. Generaal Watanabe, de inspecteur- generaal van de militaire opleiding, werd ernstig gewond. Verder wordt medegedeeld, dat ook graaf Makino en generaal Suzuki, groot-kamerheer, werden aangevallen. Zjj wisten evenwel te ontsnappen. Prins Sajonji, generaal Kawashima, de minister van oorlog en Yuasa, de minister van het keizerlijke huis, zijn ongedeerd. Verder wordt vernomen, dat de staat van beleg is afgekondigd. Men verwacht, dat binnenkort de toe stand zal worden geregeld. De opstand werd geleid door kapitein Monaka. Oorlog in Rusland onvermijdelijk? Nanking, 26 Febr. Naar hier wordt vernomen, is men te Japan algemeen van oordeel dat thans een oorlog met Sovjet Rusland niet meer kan worden vermeden. Het is mogelijk dat deze oorlog in het komend voorjaar uit breekt. De vermoorde ministers. De vermoorde admiraal Saïto is vijf keer minister van marine geweest en tweemaal gouverneur van Korea. Vervolgens is hij minister-president geweest. In 1927 stond hij aan het hoofd van de Japansche delegatie naar de drie mogend- heden-conferentie te Geneve. Ook Takahaski is eens minister-president geweest en zes keer minister van financiën. Ned.-Indië in groote spanning. Batavia, 26 Febr. De berichten over de militaire staatsgreep in Japan worden in Ned.-Indië met de grootste spanning ge volgd in verband met de mogelijke gevol gen voor Oost-Azië. In verband met de strenge Japansche censuur is Aneta voor de berichtgeving aan de Indische pers hoofd zakelijk aangewezen op nieuwsbronnen uit China, o.a. uit Shanghai en Hongkong. Het laatste, uit Kobe, bij de factorij der Nederlandsche Handelsmaatschappij te Ba tavia doorgekomen telegram, bevestigt den ernst van den toestand en meldt dat jonge militairen Takahasisi hebben doodgeschoten De Japansche consul te Batavia was tot hedenmiddag 12 uur zonder berichten. Momenteel tracht Aneta via de onlangs geopende telefoon-verbinding van Tokio berichten uit Japan te vekrijgen, doch een dergelijke door Reuter vanuit Honkong met Tokio beproefde verbinding werd aan stonds door de Japansche censuur afgebro ken. Nader wordt vernomen, dat de Japansche consul-generaal te Batavia telegrafisch be richt uit Tokio ontving, dat soldaten van het derde regiment de ambtswoningen in sloten van den premier en van den minis ter van binnenlandsche zaken. Voorts omsingelden zij het politiebureau te Tokio en het ministerie van binnenland sche zaken. De overige departementen wer den niet omsingeld. In het telegram aan den consul wordt ver klaard, dat de toestand minder ernstig is dan aanvankelijk werd vermeld. De factorij der Nederlandsche Handel maatschappij verneemt telegrafisch uit Ko-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1