Wankele kerktorens in Zevenhoven. iHedkszakat tBinneutand JCuüst en Wetenschap Jiidschciften JnQe&Mideit Stukken Twee van de drie kerken moeten wegens bouwvalligheid worden vernieuwd. GEVAAR VOOR INSTORTEN. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. douane-ambtenaar doodgereden. Glimlachje (Van onzen R.-redacteur). Zal het Zuid-Hollandsche plaatsje Zevenhoven dezelfde beroemdheid krij gen als het Italiaansche Pisa? Men overtreft er nog de attractie van het stadje aan de Arno, want hier zijn het niet minder dan twee torens, die scheef staan. En de kerken erbij. Het Ned. hervormde kerkje met zijn houten torenspitsje is leelijk in verval en baart de gemeente groote zorg. Zoo is het ook met het roomsch-katholieke bede huis, dat eveneens door verzakkingen bouwvallig is geworden. De architecto nische kwaliteiten van beide bouwwer ken zijn evenwel niet van dien aard, dat zij veel vreemdelingenbezoek wet tigen. Er is meer dan één reden, waarom Ze venhoven geen Pisa zal worden. De ver binding met dit dorpje is sedert 1 Januari van dit jaar meer dan abominabel, doordat de dienst op de spoorlijn AlphenUithoorn is opgeheven. Er rijden nu wel bussen in deze richting, maar men moet daarbij het geluk hebben, dat men een aansluiting treft, die er vrij zeldzaam schijnt te zijn. Zoo ligt het dorpje met zijn ongeveer 1100 inwoners tamelijk geïsoleerd aan een der vaarten in het Hollandsche polderland. Eén weg langs het water met een stukje dwars weg: dat is de gansche plattegrond van de ze nederzetting. Men kan er den weg niet missen en van verdwalen is er geen sprake. Alleen moet men erom denken, dat men per auto niet te ver doorrijdt, want het kee- ren is op dezen smallen weg naast het wa ter, waar twee voertuigen elkaar nauwe lijks kunnen passeeren, een heksentoer. Aan den overkant van de vaart, waar vrij wel geen huizen staan, gaat de bevolking ter kerke. Daar staan op eenigen afstand van elkaar drie godshuizen van verschillen de richting: een gereformeerd, een roomsen katholiek en een hervormd. Het gerefor meerde kerkje is maar klein, een onder hooge boomen verscholen gebouwtje zonder spits en met een simpel dak. Die eenvoud is het behoud ervan gebleken, want het staat er nog precies zoo, als het er jaren ge leden is neergezet. Zoo is het niet met de twee andere bedehuizen. Zoowel de roomsch-katholieke als de hervormde kerk lijden onder verzakkingen, die spoedig noodlottig dreigen te zullen worden. De muren hellen op onrustbarende wijze en vertoonen op sommige plaatsen puisten en scheuren, die bij den kerkbezoeker in hoo ge mate een gevoel van onveiligheid te weegbrengen. In beide gevallen is het de slappe veengrond, die van deze verzakkingen de oorzaak is. De fundamenten zijn niet of niet voldoende beheid en nu onder vindt men daarvan de gevolgen. Het zijn niet alleen de kerken, die in Ze venhoven daaronder lijden. Talrijke woonhuizen vertoonen scheuren, die door het hedendaagsche zware verkeer op den dijk worden verergerd en die reeds meermalen door verbouwingen verholpen zijn moeten worden. Men heeft er steeds, meest uit geldgebrek, maar zoo'n beetje gebouwd, zonder te veel aan de toekomst te denken. De fundamenten van het roomsch-katho- lieken kerkgebouw zijn op tweeërlei wijze ondersteund. Op de plaats van het torentje heeft men geheid en deze basis geeft er voldoenden steun. Het kerkje echter is op een z.g. vlot gebouwd, doordat men bal ken in den grond heeft gelegd en daar weer dwarsbalken overheen. Dit vlot nu is aan het glijden gegaan en het kerkje trekt den toren mee. Deuren hangen scheef en kozijnen zijn uit hun voegen gelicht. Van buiten ziet alles er scheef uit. Nu zal de kerk worden afgebroken en een nieuwe znl worden gebouwd, waarvoor reeds een ge deelte der kosten aanwezig is. De pastoor is dagelijks druk bezig te overleggen met den architect en eerlang zal de parochie van Zevenhoven een nieuw kerkgebouw heb ben, dat het oude in glans overtreft. Het verval van de hervormde kerk schijnt ernstiger te zijn en de oplossing ervoor heeft men niet zoo dicht bij de hand. Het is speciaal de voorgevel, die naar het uiterlijk op instorten staat. Groote scheuren, waar men gemakkelijk kan door- heenziên, loopen van boven naar beneden en de muur is nergens geheel vlak. Duide lijk valt op te merken, dat op sommige plaatsen reeds eerder gepoogd is de scheu ren te dichten, doch dit heeft maar tijde lijk mogen baten. De toren helt thans blij kens een rapport van Monumentenzorg on geveer tintig centimeter achterover. Daar achter staan de pilasters en de vensters eveneens schuin met een afwijking, die op een hoogte van vier meter zes centimeter bedraagt. De gemeente-opzichter heeft bo vendien geconstateerd, dat per jaar de hel ling van den toren met twee centimeter vermeerdert. Dat is natuurlijk het ergste: steeds verder zakt de voorgevel achterover en te eeniger tijd moet instorting er het ge volg van zijn. Ligt de schuld hier bij den toren of bij de kerk? Toen eenigen tijd geleden vlak bij den toren een transformatorhuisje werd ge bouwd, heeft men tevens plaatselijk een onderzoek naar de fundamenten van den toren ingesteld. De palen bleken voor een groot deel vermolmd te zijn, doch er is toen niets aan gedaan. Ten tijde dat kerk en to ren in het einde der achtiende eeuw ge bouwd werden, waren de polders in de om geving nog niet drooggelegd. Het dorpje lag toen midden in het water. Thans is het wa terpeil verlaagd en is een gedeelte van de heipalen wellicht boven het grondwater ko men te zitten. We spraken een ouden tim merman, die zich herinnerde dat in zijn jeugd (nu ongeveer zestig jaar geleden) de koppen der palen onder de kerk zijn afge zaagd en de fundamenten zijn vernieuwd. Met den toren, die gemeente-eigendom is. is dat niet het geval. Niettemin is ook de kerk aan het verzakken, zoodat er aan bei de iets moet worden gedaan. Hiet zit nu de groote moeilijkheid. De gemeente is noodlijdend en heeft geen geld voor restauratie van den ouden of bouw van een nieuwen toren beschikbaar. Ook de kerkelijke gemeente is arm, zoo dat men het kerkgebouw eveneens zoo moet laten. Het gemeentebestuur is al bij ged. staten geweest, die 't evenwel naar de Rijksmonumentenzorg hebben verwezen. Maar daar voelt men niets voor een bij drage, omdat kerk en toren uit oudheid kundig oogpunt van geen waarde zijn. Toch zal er ook hier iets moeten gebeuren, want de deskundigen van Monumentenzorg zijn ook tot de conclusie gekomen, dat handha ving van den bestaanden toestand gevaarlijk kan worden wegens de kans op instorting van den voorgevel. In het kerkje hangen ter weerszijden van den preekstoel twee borden met de namen van de predikanten, die deze ge meente sedert de reformatie hebben ge diend. Sinds 1931, toen de laatste predikant er wegging, is er op het rechtsche bord geen nieuwe naam meer ingevuld. Het be- roepingswerk heeft een tijdlang stilgestaan wegens gebrek aan financiën. Nu is met 't classicaal bestuur overeenstemming bereikt en is weer een beroep uitgebracht. Zou het den nieuwen predikant beschoren zijn, den dienst eens in een nieuwe kerk te mogen leiden? Zitting van Dinsdag 25 Februari. Ernstige aanrijding op den Hoever- ■weg. Op den avond van den 16 December j.1. reden de gebr. Kuin uit Egmond op den Hoeverweg in de richting Alkmaar, toen zij vanachter werden aangereden door een motorrijwiel, bestuurd door den monteur W. Gr. uit Egmond aan Zee; de berijder van de driewielde bakfiets S. Kuin bekwam een ernstige gecompliceerde breuk aan zijn linkerbovenbeen en een schouderfractuur: ^motorrijder een niet-noemenswaardig Verd. beweerde, dat gebr. Kuin niet vol doende rechts reden en het achterlicht aan de bakfiets ontbrak; voorts verklaarde hij circa 40 K.M. gereden te hebben! Achtereenvolgens werden gehoord dr. van Dam, als get.-desk. die nog hoop had, dat het slachtoffer, dat nog geruimen tijd in het ziekenhuis zal moeten vertoeven, herstellen zal de broer van het slachtoffer Kuin, de arbeider Meilink en de Naco-buschauffeur, uit wier verklaringen bleek, dat verd. niet voldoende naar links had uitgeweken en met groote snelheid had gereden, minstens 60 K.M. De officier, die verd. het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel tengevolge van roekoloos rijden had ten laste gelegd, was ditmaal zeer welwillend; verd. had op hem een gunstigen indruk gemaakt en dit was zijn eerste aanrijding. Terwille van verd.'s positie wilde de officier geen vrijheidsstraf opleggen, noch de bevoegdheid tot het be sturen van motorrijtuigen ontzeggen; daar om vorderde hij t. 150 subs. 60 dagen. Rumor in „Kasa". Ditmaal geen herrie in casa, maar in kaas- kooperskringen. De Hoornsche zuivelfa brieksdirecteur L. H. C. S. stond terecht wegens mishandeling van den Vlaamschen koopman, J. C. Danskers uit Merxem bij Antwerpen, die hij op zijn kantoor te Hoorn met een paar stompen tegen het hoofd pijn lijk had getroffen. Niet al te aangename zakenrelaties en diverse handelsgrieven schenen hier een rql te spelen. Het was maar een eenvoudig mishandelingetje, zooals de officier zei, dat eigenlijk bij den politie rechter thuis hoorde; omdat hij dacht, dat het nogal ingewikkeld zou worden, had de officier het bij de meervoudige strafkamer aanhangig gemaakt. Het dreigde aanvankelijk ingewikkeld te worden, want een advocaat en twee ge tuigen a décharge bleken noodig, niet zoo zeer om den verd. te ontlasten, maar om get. Danckers als het ware te belasten; het was althans een verdediging, die ons niet sympathiek aandeed. Als get. a décharge waren de kaashandelaren Grondsma en Slot verschenen. ?sen°/mi!,r maak^e het heel kort en vroeg of da8en. De verdediger mr. H. be- r 0.0k kort zijn, maar was minstens driemaal zoo uitvoerig dan de officier- hii drong aan op het opleggen van een geringe geldboete. Aanrijding te Zwaagdijk. Op Zondag 8 September was op den Zwaagdijk onder Hoogkarspel mej. G. NeefjesHoogenboom aangereden door eert passeerende auto, bestuurd door S. T. uit Noordscharwoude. Deze was door den kan tonrechter te Hoorn tot 10 veroordeeld, doch hiervan in hooger beroep gekomen; hij had van de aanrijding niets bemerkt, even min als de twee inzittenden, zyn broer H. T. en het hoofd der school te Noordschar woude, de heer L. Mallekote. De vrouw scheen door het achterste gedeelte van den auto geraakt te zijn. De chauffeur was nog teruggereden, doch werd door de pas uit de kerk gekomen dames met een vloed van scheldwoorden ontvangen, zoodat hij maar eclipseerde; dit werd hem door den predi-, dent kwalijk genomen. De officier vroeg be vestiging van het vonnis van den kanton rechter te Hoorn. Mijn en Dijn. Tijdens de courses te Schagen op 24 Sept. 1935 deed de rijksveldwachter J. Samplo- nius uit Wieringerwaard, met assistentie van den veldwachter Th. v. d. Hoek uit Sloot- dorp een inval in de bovenzaal van het thans verdwenen café Céres te Schagen, waar een 40-tal menschen rond de tafel zaten, waaraan het hasardspelletje Mijn en Dijn werd gespeeld. Niet minder dan 5 personen stonden als verdacht van het gelegenheid geven tot hasardspel terecht; het waren K. N., P. Kn. en Th. J. O. uit Den Haag en W. Br. en L. M. uit Amsterdam. De eerste alleen bleek bij bedoeld spelletje de bank gehouden te hebben, hetgeen hij ook bekende; de an deren, uitgezonderd O. hadden aan het spel deelgenomen. N. B., en Kn. Vvaren reeds eerder elders wegens eenzelfde feit ver oordeeld; N. door de rechtbank te Leeuwar den tot 150 boete, Br. te Amsterdam twee maal tot 25 boete en Kn. eenmaal tot 6 manden voorwaardelijk. De veldwachter Samplonius, als get. ge hoord, verklaarde, dat hij de heeren, die hij ook op de courses had gezien, voor het bal- con van de Céres zag en toen argwaan kreeg. Toen hij naar boven ging, hoorde hij roepen: „Politie, kaarten weg"; en er stond een post op den uitkijk. Get. zag dat 'n 40 menschen om de tafel zaten en dat er grof gespeeld werd; het geld, w.i. briefjes van 10, rolde over de tafel. Get. wees N. en Br. als bankhouders aan; hij had 38 en 32 speelkaarten in beslag genomen. Mr. Huigens uit Den Haag, die den get. verschillende lastige vragen stelde, betoogde, nadat de officier tegen Br. en N. resp. 75 of 35 dagen en 200 of 60 dagen had ge- eischt en voor de drie anderen vrijspraak had gevraagd, dat art. 254 bis hier niet van toepassing is, daar niet is komen vast te staan, dat aan het publiek gelegenheid is gegeven aan het spel deel te nemen; ook konden de verdachten niet tot publiek ge promoveerd worden. Verd. N. verklaarde, dat zij alleen onder elkaar hadden gespeeld en het publiek geèn gelegenheid kreeg mee te doen; als spr. ver oordeeld wordt zal hij in hooger beroep den gemeentesecretaris van Dirkshorn als get. a décharge doen dagvaarden, om daarvan te getuigen. Vonnissen bevestigd. De officier vroeg bevestiging van de von nissen van den kantonrechter, waarbij A. v. d. Woude, taxi-chauffeur, tot 6 werd ver oordeeld wegens niet voldoende links rijden, en de Egmond aan Zeesche visscher R. Kr. wegens strooperij werd veroordeeld tot 25 of 20 dagen. Uitspraak in alle zaken over 8 dagen. SIGARENWINKEL IN VLAMMEN OPGEGAAN. Brand te Amsterdam. Gisteravond tegen half tien zagen voor bijgangers rook en vlammen in het sigaren magazijn van den heer A. Hessels aan de Haarlemmerstraat 66 te Amsterdam. De brandweer werd gewaarschuwd en voor alle zekerheid waarschuwde men ook de bewoners van het bovenhuis, de familie van Laar, waarvan vrouw en twee dochters, meisjes van 15 en 16 jaar, zich reeds ter ruste hadden begeven. Inderdaad bleek de bovenverdieping reeds vol rook te zijn en aangezien de uit hun slaap gewekte bewo ners den omvang van den brand niet kon den overzien, vluchtten zij in nachtgewaad bij de buren van het belendende perceel binnen. Het bleek achteraf, dat er geen direct gevaar voor hen had bestaan, hoewel het vuur in den sigarenwinkel snel om zich heen greep. Het achterste gedeelte van den win kel en de daar opgeslagen voorraden vielen 't vuur ten offer en ook de achter den win kel gelegen woonkamer liep ernstige brand schade op. Toen de brandweer echter met twee stralen het huis aan voor- en achter zijde binnendrong, was het vuur spoedig bedwongen. De brand is ontstaan doordat achter in den winkel een kachel brandde, waarvan de pijp dwars door een houten kast en door 'n muur naar den schoorsteen in de achter kamer liep, zoodat de houten betimmering tengevolge van de warmtestraling is gaan branden. De heer Hessels, die zich in het Grand Theater bevond, kon spoedig gewaar schuwd worden en zich naar huis begeven. DE BRANDKASTDIEFSTAL TE BEESD. Derde dader eveneens gearresteerd. Gisteren in den namiddag is de Amster- damsche recherche erin geslaagd ook den derden dader van den brandkastdiefstal te Beesd te arresteeren. De man, die als muzikant tijdens de carnavalviering in het Zuiden van het land is werkzaam geweest, keerde naar zijn woning aan den Singel te Amsterdam terug. Met hem zijn thans drie der daders achter slot en grendel. Herkomst auto onbekend. dr!!!ntrUC' i^'0 vele sm°kkelaars tegenover douane-ambtenaren toepassen door recht op nacht od dl !eft in den af£eloopen renW tot st";?atweS Emmerik-'s-Hee- renberg tot ernstige gevolgen geleid merik isUntoeennhP-CteUr Lome*er- uit Em- aanho'uden, en 8 S^SS^g^ toestand naar het hospitaal te Emmerik overgebracht, waar hij kort na opname is overleden. De herkomst van de auto bleef onbekend PETROLEUMLAMP VEROORZAAKT BRAND. Te Huizen. Gisteravond is te Huizen brand ontstaan in een groot pand, gelegen in de Lange- straat. Het huis werd bewoond door drie families, namelijk de familie Kos, de familie Vos en de familie van Straaten en bevatte bovendien een meubelwerkplaats van den heer Visser. De brand ontstond op de bo venverdieping van het westelijk gedeelte. Het vuur verspreidde zich zeer snel, waar toe de onder de pannen gelegen rietdekking meewerkte. Van de familie Vos werden vier kinderen in nachtgewaad overhaast gered. Het pand brandde geheel uit. De brandweer, daarbij door een gunstige windrichting ge holpen, wist de belendende perceel te be houden. De eigenaars zijn de gebrs. Goed hart, die verzekerd waren. Van de drie inboedels waren er twee verzekerd. De oor zaak is waarschijnlijk een omgevallen petroleumlamp. EEN GOEDE VANGST. De aanranding te Dongen. Dinsdagmiddag werd te Dongen, zooals wij reeds meldden, gearresteerd een zekere S., die even tevoren in den z.g. Duiventorcn twee vrouwen had aangerand. Thans blijkt, dat met deze arrestatie een goede vangst is gedaan. S. heeft bekend mej. E. geb. M. te hebben aangevallen met de bedoeling on tuchtige handelingen te plegen, in welk voornemens hij door de komst van andere personen slechts gedeeltelijk is geslaagd. Maar tevens heeft deze man nog verschei dene andere zededelicten op zijn kerfstok, delicten, welke de laatste jaren in en rond om deze gemeente hebben plaatsgehad, maar waarvan nimmer de dader kon wor den gepakt. De gemeentepolitie zet het onderzoek ijverig voort. KWARTIERMEESTER OVER BOORD. Van de onderzeeboot 0.15. Dinsdagmorgen, waarschijnlijk tusschen vier en vijf uur, is aan boord van H.M. s onderzeeboot 0.15, welke oefening hield ter hoogte van Callantsoog door onbekende oor zaak de kwartiermeester G. A. Bossers over boord geslagen. Zoodra men ontdekte, dat hij zich niet meer aan boord bevond, heeft men alles in het werk gesteld den vermiste terug te vinden. Zoo werd aan deze hulp pogingen deelgenomen door H.M.'s Z 7, Z 8, G 16, door de „Nautilus", de sleepboot „Utrecht", een viertal onderzeebooten en verschillende watervliegtuigen, alles, echter zonder resultaat. De kwartiermeester Bossers is gehuwd en vader van twee kinderen. HET ONGELUK BIJ APELDOORN. Dader meldt zich zelf aan. Naar wij vernemen, is de politie erin ge slaagd den bestuurder van de auto, welke Dinsdagavond halverwege Apeldoorn en Beekbergen twee wielrijders aanreed, die op slag werden gedood, op te sporen. Zooals men zich zal herinneren, doofde de bestuurder na het noodlottig ongeval on middellijk zijn lichten en reed met onver minderde snelheid door. Daar elk signale ment van den wagen ontbrak, stond de ge meentepolitie voor een moeilijk raadsel. Naar thans blijkt, heeft de bestuurder, j. H. G. uit Apeldoorn, zich gisteravond ter plaatse aangemeld bij een geneesheer. De man was ernstig aan hoofd en handen ver- wand, eveneals een mede-inzittende. De dokter, wien nog niets omtrent het ongeval bekend was, ried hem aan, zich naar een der ziekenhuizen daar ter plaatse te be geven. G. achtte dit risico blij kbaar te groot en is daarop naar Arnhem gereden, waarhij in het St. Elisabethgasthuis is op genomen. Gistermiddag heeft de Apeldoorn- sche politie den man een verhoor afgeno men. Men is er echter nog niet geslaagd de auto, waarmede de aanrijding plaats had, te ontdekken. De auto in beslag genomen. Nader meldt men ons: De politie te Apeldoorn heeft gistermid dag de beschadigde auto van J. H. G. te Apeldoorn, in een carosseriebedrijf te Apeldoorn nabij de woning van G. in be slag genomen. HAARLEMSCHE ORKESTVEREENIGING. Derde abonnementsconcert. Het toenemend bezoek aan de concerten van het Haarlemsche orkest al gaat het dan ook met kleine sprongen was voor de administrateur van het orkest vóór de uitvoering een aanvang nam, aanleiding een woord van voldoening daarover uit te spreken, en daaraan toe te voegen de mede- deeling, dat deze reeks concerten in Alkmaar als proef beschouwd werd. Het volgend seizoen wilde men er mee doorgaan èn door de samenstelling der pro gramma's èn door de entreeprijzen hoopt men volle zalen te zien. Het orkest maakt kommervolle tijden door, hoe veel te meer is het dan te waar- deeren wanneer men voor den dag komt zooals gisteravond èn orkest èn dirigent Schuurman de volle 100 procent geven. Een virtuoos gespeelde Oberon ouverture van Weber, een uitdrukkingsvolle vertol king van het symphonisch gedicht „La Procession nocturne" van Henri Rabaad, en een op dezelfde hoogte van uitvoering staan de „Algiersche Suite" van St. Saëns, ook be schrijvende muziek, bestaande uit: 1. Aan komst te Algiers, 2. Moorsche Rhapsodie, 3. Avondstemming in de Oase, en 4. een schit terende Fransche marsch, waren de orkest nummers, die aan het einde gekomen, het publiek aanleiding gaf tot een lang aange houden applaus, dat het karakter van een ovatie aannam. Het openingswoord van den administra teur bevatte ook de mededeel ing van het af telegrafeeren wegens ziekte van de viool soliste Maria Neusz, die Beethoven's con cert zou spelen. Ook in Haarlem was men er de dupe van geworden. In de moeilijkheid as echter voorzien door het spontaan aan bod van den eersten concertmeester om mej Neusz te vervangen en in plaats van Beet- hoven's werk, het concert van Brahms te spelen. Deze compositie wordt door velen op één lijn gesteld met Beethoven's werk Een belangrijk stuk muziek is het in ieder geval, en alle aanwezigen hebben onge twijfeld bewonderd het spel van den eersten concertmeester Hans Bijvanck. Deze jonge man, oud-leerling van prof. Bram Eldering speelde het moeilijke stuk met groote zeker heid en buitengewoon rustig. Hij was vol komen zich bewust voor welke taak hij stond, en zóó toegerust kon hij de groote moeilijkheden overwinnen. Ook hem werd een bijval gebracht, waarin gehoord werd de bewondering voor zijn vertolking. Het orkest begeleidde bescheiden, alleen komen er b.v. in het eerste deel van het werk plaatsen voor, die dik geïnstrumenteerd zijn en het solospel moeite geven er boven uit te komen wat niet altijd mogelijk is. Dit ligt echter niet aan de orkest-musici. Daarom heeft men wel eens gezegd, dit werk van Brahms meer beschouwd moest worden als een concert voor orkest met obligaat-viool. A. K. tiet LatuUiuift Onder de vele Hollandsche medewerksters van het bekende maandschrift „Het Land huis" vinden wij ook vermeld mevrouw H. A. v. d. Laan—Bosch, leerares in leer- arbeid aan de Boschschool te Bergen en lid van de examen-commissie van leerar- beid. In 't Februari-nummer van het tijd schrift vinden wij van haar hand een dui delijk technisch artikel over het vervaar digen van een tasch van licht beige saffiaan, versierd met 'n rand van leerarbeid in drie kleuren. Deze tasch, waarvan een afbeel ding bij het artikel is geplaatst, verraadt het artistieke talent van de vervaardigster. HEEMSKERK. Bevallen: J. Denneman—de Ruy- ter z. G. v. LieshoutBakkum d. Jac. Kuyperde Ruyter d. G e h u w d: J. de Vries en A. Welboren Adr. N. C. de Jong en A. de Graaft Overleden: G. Henneman geb. Gijs- bert, oud 87 jaar. D. Limmen geb. van Duivenvoorde, oud 61 jaar. DE KWESTIE-DUUS. Mijnheer de Redacteur, Bij het lezen der artikelen van ir. Albar- da en mr. Du ijs in uw blad, heb ik niet kun nen ontkomen van den indruk dat er iets hapert aan de „leiding" in de SDA.P„ al thans aan de eerlijke openhartigheid van deze. En het is m.i. geen onrechtmatige eisch van een kiezer, dat hij wil weten waar hij aan toe is met z'n parlementsleden. Jarenlang werd Noordholland van de zij de der S.D.A.P. warm gemaakt voor de candidatuur des heeren Duijs. Nog in 1933 werd met aandoening gewag gemaakt van de menschelijke- en parlementaire deugden, verdienstelijke werkzaamheden en bemin nelijke eigenschappen van dezen candidaat. En wat blijkt nu, mijnheer de redacteur? Dat er al tien jaar lang verbijsterende grie ven tegen dezen candidaat bestaan; dat er conflicten rezen zóó ontzaggelijk, die ten slotte culmineeren moesten in zulke vér strekkende mogelijkheden als het uittreden uit de fractie eenerzijds en een royement uit de partij anderzijds. Maar wat er nu precies aan de hand is, mijnheer de redacteur, dat weet de Noordf hollandsche kiezer tot op den dag van van daag niet. Het is van belang, in verband met de ver kiezingen van 1937, dat men nu eindelijk eens klarjn wijn schenkt. Het aantal stemmen wat de S-D-A-P. bij de stembus incasseerde, gaat ver boven haar ledental uit. Ook die kiezers, voor wie de candidaat- Duijs een kwart-eeuw de vertrouwensman was, hebben recht op openbaarheid. Wat heeft men voor grieven? Houdt mr. Duijs zich niet aan het partijprogram? &1 welk opzicht niet? Waarom werd het rap- port-Bonger, wat klaarheid in de zaak zou kunnen brengen, niet gepubliceerd? Dat toch een geste van het partijbestuur waar mede men de „democratie" in haar blazoen ernstig heeft besmeurd. Mr. Duijs spreekt in z'n artikel van Woensdagavond over 100 getypte folio-vel* len. Ter tafel, heeren, met al die vellen én met het rapport-Bongers! De kiezers moeten er in 1937 niet invlie- gen! Mijnheer de redacteur, ik dank u voor ae verleende plaatsruimte. B. VAN HOORN. Wat doe je nou!? Ik mag van mijn dokter niet meer dan één sigaar per dag rooken!

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10