jiqwda yWieepstijdiHgen Stad ett Omgemtiq. Het Fransch-Russisch pact. „Poelau Laut" tegen sluis gevaren. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer In duizend gevaren (sens.); hoofdrol Richard Talmadge. Extra-nummer: The kid from Spain (hum.); hoofdrol Eddie Cantor. Toe gang boven 14 jaar. City-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Eva (rom.); hoofdrollen Magda Schneider, Heinz Ruhmann, Hans Sohnker en Hans Moser. Toegang voor eiken leeftijd. Victoria-theater. half acht, hoofdnummer De roode Pimpernel (avont.) hoofdrollen Leslie Howard en Merle Oberon. Toegang boven 14 jaar. Donderdag 27 Februari. 8 uur, in de Overdekte, polo-wedstrijden. 7.30 uur, café Jb. Groot te Koedijk, verg. afd. I.A.M.V., rede N. J. C. Schermerhorn. Vrijdag 28 Februari. 8 uur, Rustende Jager te Bergen, rede N. J. C. Schermerhorn voor de vereen. Bel- lamy. FRANSCHE PERSSTEMMEN. De Fransche pers wijdt veel aandacht aan den militairen staatsgreep, die te Tokio heeft plaats gehad. De „Petit Parisien" spreekt van een twintig jarigen strijd, die zich in Japan af speelt tusschen de liberale groepen en de door militairen geleide geheime nationa listische organisaties. De „Echo de Paris" schrijft, dat politie ke moord en zelfmoord in Japan op zich zelf niets onteerends hebben. De jonge officieren, die zich hebben opgeofferd, zou men als rechts-revolutionnairen in den Europeeschen zin des woords kunnen be schouwen. Zij maakten fron tegen parle mentaire corruptie, tegen banken en groo- te ondernemingen, tegen de heerschappij veertien dagen geleden in het geheim een „repetitie" hebben gehouden van de ope- ratis van gisteren. Prins Saionje, die de lucht van deze plan nen had gekregen kon zich in veiligheid brengen voordat de muiters aan zijn wo ning kwamen. De buitenlandsche ambassades worden voortdurend bewaakt, en er hebben voor zoover gemeld, geen incidenten voorge daan. Er valt voortdurend sneeuw, en de stad is reeds met een dikke laag bedekt. De schildwachten bij het paleis schijnen bevro ren. Men neemt prins Konoye, den voorzitter van het Hoogerhuis, als mogelijke opvolger van den vermoorden minister-president Okada. De „Deutsche diplomatisch-politi- sche Korrespondenz" over dc redevoering van Flandin. Het pleidooi van den Franschen minister van buitenlandsche zaken, Flandin, in de Fransche Kamer bij de debatten over het Fransch-Sovjet Russisch pact heeft, volgens de „Deut sche diplomatisch-politische Korres pondenz", geen nieuwe gezichtspunten geopend, welke het Duitschland mo gelijk zouden maken zijn opvatting te wijzigen. Bovendien is Flandin niet verder inge gaan op de steeds opnieuw van Duitscne zijde tegen het pact ingebrachte bezwaren. Tegenover de meening van Flandin, al dus de „Korrespondenz", dat het pact met Sovjet Rusland in juridisch opzicht ge rechtvaardigd is, aangezien het binnen het kader van Genève en Locarno vervat is, moet er steeds opnieuw op worden gewe zen, dat deze these op de voornaamste punten bij een nauwkeurige bestudeering geen stand houdt. Want het heeft niet den doorslag of de uiterlijke waarborg van den vorm aan- van het geld. Het blad zegt verder, dat de gebeurtenissen te Tokio niet noodzakelijk I wezig is, doch veeleer, dat het pact met tot resultaat behoeven te hebben, dat Ja- Rusland volgens zijn geheele voorgeschie- pan aan den vooravond van 'n omwente- denis en de er in besloten mogelijkheden ling staat. De buitenlandsche poliitek is in strijd is met den geest en den zin van overigens niet zoozeer het middelpunt der het verdrag van Locarno, actie geweest, daar minister Hirota, voor Het verdrag van Locarno, aldus schrijft zoover bekend, niet gemolesteerd is. de Deutsche diplomatisch-politische Kor- VIJF DOODEN BIJ SPOORWEG ONGELUK. Bij Wheatland in Indiana is een goederen trein van de Baltimore and Ohio-maatschap- pij ontspoord. Vijf personen zijn bij dit on geluk om het leven gekomen, terwijl twee beambten ernstige verwondingen opliepen. ERNSTIG TRAMONGELUK TE ISTANBOEL. Drie dooden, vijftien ernstig gewonden. Tegen middernacht heeft te Istanboel een ernstig tramongeluk plaats gehad. Een volle tramwagen geraakte tengevolge van de vochtigheid op een afloopende straat aan het glijden. De remmen weigerden en met toenemende snelheid reed de wagen onge veer 100 meter door, tot waar de trambaan een scherpè bocht maakt. Hier ontspoorde de wagen en reed in volle vaart tegen een huis, welks buitenmuur doorboord werd. Vreeselijke kreten stegen op. Onder de ravage van den tramwagen en de stukken van den vernielden muur lagen de dertig passagiers, van wie er drie op slag dood waren. Alle andere passagiers waren ge wond. Van vier der vijftien zwaargewonden is de toestand hopeloos. De bewoners van het zwaarbeschadigde huis, die zich reeds ter ruste hadden begeven, kwamen met den schrik vrij en namen met hun buren aan het reddingswerk deel. Toen de wagen begon door te glijden, was onder de passagiers een paniek uitge broken, daar men begreep, wat er in de scherpe bocht zou gebeuren. Juist door het gedrang slaagde niemand er in, den wagen te verlaten; slechts enkelen, die op de bal- cons hadden plaats genomen, konden zich redden door van den wagen te springen. Volgens de „Matin" beteekent de staats greep een waarschuwing voor de liberale Minseito, die toenadering tot Nanking en overeenstemming op het gebied van den handel wenscht zonder dat naar geweld wordt gegrepen. De „Journal" meent, dat de opwinding in Japan groot is. daar de crisis meer een sociale dan een militaire is en den dema gogen vrij spel laat. Het is mogelijk, dat de militaire opstand spoedig onderdrukt is, maar de groote ziekte van het Japansche ryk is moeilijk te genezen. Londen vreest verstrekkende ge volgen van de Japansche Putsch. De gebeurtenissen in Japan worden te Londen met de grootste spanning gevolgd. De ochtendbladen spreken de hoop uit dat het niet moge komen tot een dictatuur van de radicale militaire elementen en dat de aan de grondwet getrouwe kringen de overhand mogen houden. De „Daily Telegraph" schrijft: „De ver schrikkelijke moordaanslagen te Tokio zullen zeker vérstrekkende gevolgen heb ben. Het leger is bezield van geweldige imperialistische idealen." Andere bladen wijzen er op, dat de ver- bitterste vijand van Sovjet-Rusland te zoeken is in die kringen die achter den Putsch van gisteren stonden. Als een der redenen voor den Putsch wordt opge noemd de toenemende industrialisatie van Japan. De legerleiding is verontwaardigd over het feit dat haar veroverings-plannen op het Aziatisch Continent voortdurend worden doorkruist door financieele over wegingen in verband met de industriali satie. Radek over den militairen staats greep. In de „Iswestijn" schrijft Radek naar aanleiding van de gebeurtenissen te Tokio, dat de geheime militair-fascistische organi saties haar actie rustig konden ontplooien, omdat haar leden telkens, wanneer zij we gens terroristische aanslagen voor het ge recht werden gebracht, slechts onbeduiden de straffen kregen, waarvoor zij zich kon den verheugen in een aureool van vader landsliefde. De gebeurtenissen van gisteren beteekenen zonder twijfel een nieuwe etap pe in den strijd tusschen de heerschende klassen in Japan; zij kunnen zeer ernstige gevolgen voor het buitenland hebben. De Japansche regeering kan niet alleen niet in de afgelegen gebieden, maar zelfs niet 'n de hoofdstad gehoorzaamheid harer militai ren afdwingen. Het land, dat de orde in Oost-Azië handhaaft aldus Radek biedt een aanblik van feodaal-fascistische anarchie. Het Japansche kapitaal is er zich volkomen van bewust, dat het zonder aan zienlijke buitenlandsche leeningen geen ernstigen oorlog kan voeren, en het we reldkapitaal zal zich wel tienmaal beden ken, voor het belangrijke sommen leent aan een groep, die morgen van landver raad wordt beticht en uit den weg wordt geruimd door de brownings van officieren. Als de militairen in Japan bij formeelen vrede reeds gewapenden strijd voeren, kan men zich voorstellen aldus Radek hoe de verhouding tusschen hen zal zijn bij 'n nederlaag in den oorlog. Men behoeft niet te vragen, welke moeilijkheden een derge lijk regime biedt voor de vrede-lievende landen, die hun meeningsverschillen met Japan willen regelen. De opstand reeds twee weken geleden voorbereid? Tokio, 27 Februari. Men deelt hier me de, dat de gebeurtenissen van gisteren reeds twee weken geleden op touw gezet zijn. Men meent zelfs te weten, dat de me deplichtigen aan den staatsgreep reeds respondenz, heeft, zooals bekend is, den beiden garandeerenden mogendheden grenzen gesteld. Wanneer deze nu voor een deel van kracht willen blijven, dan is daarvoor voorwaarde, dat aan de voor het andere deel gestelde grenzen in dezelfde mate en met dezelfde loyaliteit de hand wordt gehouden. Voor Frankrijk zijn deze grenzen van tweeledigen aard: Zij zijn eensdeels van geographischen aard, anderdeels betreffen zij de vrijheid besluiten te nemen, het initiatief voor in terventie. Daaruit volgt, dat Frankrijk, nadat het nu eenmaal het verdrag van Locarno heeft gesloten, niet verder voor zich de vrijheid kan opeischen zijn interventiepolitiek, welke beperkt was tot Tsjecho Slowakije en Polen, uitbreidt tot gebieden en moge lijkheden, waarin bij het sluiten van h<n verdrag van Locarno niet was voorzien, er. welke noodzakelijkerwijze voor Duitsch land het risico moeten verhoogen betrok ken te worden in een conflict met Frank rijk. Het verdrag van Locarno heeft de willekeur van een gewapend conflict tus schen Duitschland en Frankrijk willen uitschakelen. Wanneer Frankrijk hier nu aanvoert, dat zijn eventueele interventie in verband met het Russisch pact beschouwd moet worden als een daad binnen het kader van den Volkenbond, dan staat het in dit ge val ingenomen standpunt op opvallende wijze in tegenstelling met het standpunt, dat het heeft ingenomen in de kwestie van de Middellandsche Zee, aangezien hier als voorwaarde voor hulpverleening (ten gun ste van Engeland) stelde, dat sprake moest zijn van een gemeenschappelijke V olkenbondsactie. In 't geval van het Russisch pact wordt evenwel juist omgekeerd de mogelijkheid voorbehouden van een willekeurige bij— standsverleening (ten gunste van de Sovjet Unie). Zij zal ook geschieden, indien geen te Genève genomen besluit daartoe machti ging zou geven. Ja zelfs, aldus besluit de „Korrespondenz", het uitblijven van een met algemeene stemmen door den Volken bondsraad te nemen besluit zou het me chanisme van den Volkenbond kunnen uitschakelen. Machinekamer-telegraaf weigerde. Hedenmorgen te 6 uur is het mo torvrachtschip „Poelau Laut" van de Stoomvaart Mij. „Nederland", dat uit Indië terugkeerde, bij het binnen varen van de Middensluis te IJmui den, doordat de machinekamer-tele graaf weigerde en de order tot ach teruitslaan niet doorkwam, met den stuurboordboeg in aanraking gekomen met het zuidelijk controfort. Een huid plaat boven de waterlijn ter hoogte van het boventusschendek van het voorschip is ter lengte van drie span ten ingedeukt, terwijl deze spanten waarschijnlijk ontzet zijn. Nader zal worden vastgesteld of de sluis schade heeft opgeloopen. Het schip werd door twee sleep- booten binnengebracht, doch zij kon den het niet houden, tengevolge van den sterken noord-westelijken bries Te <5.40 u. is de „Polau Laut" naar Amsterdam opgevaren. ABESSINISCHE GUER1LLA. De actie van het leger van Ras Imroe ter verontrusting van de verbindingen achter de frontlinie der Italianen wordt voortgezet. Eenige afdeelingen van dit leger hebben opnieuw invallen gedaan over den Mareb, die de grens vormt tusschen Erythrea en Abessinië. Tusschen de rivier Sorona en Mi- dinar (ten Noorden van Aksoem) zijn van Abessinische zijde pogingen gedaan aanval len te richten op den straatweg van Adoea. Volgens Abessinische berichten is bijna het geheele Seire-gebied weer in handen van de Abessinische troepen gevallen. Aan het Noordelijk front wordt weer een zeer krachtige activiteit der vliegers merk baar. Nog steeds worden de plaatsjes rond om Waldia en Korem met bommen be stookt. Het leger van Ras Desta, dat naar het schijnt thans weer geheel georganiseerd is, doet wederom verkenningsuitvallen langs den bovenloop van den Ganale Doria. Dc verzorging van dit leger is thans verzekerd. Gemeld wordt, dat de levensmiddelenvoor- raden voldoende zijn voor een half jaar. BENDE SPIONNEN TE BRATISLAVA GEARRESTEERD. De Ceske Slovo meldt uit Bratislava (Presburg) dat een uit elf personen be staande bende spionnen is gearresteerd. De leider der bende is een zekere Hugo Kober. Deze spionnen hebben in geheel Zuid- Slowakije gewerkt en interesseerden zich vooral voor de scheepswerven en rivierha- vens van den Donau en voor de kwestie van de levensmiddelenvoorziening in geval van oorlog. KONINKLIJKE FAMILIE KEERT TERUG. Morgen in ons land verwacht. Vrijdagnamiddag zullen H. M. de koning in, prinses Juliana en gevolg uit Walden burg, waar zij eenige weken vertoefden, vertrekken om rechtstreeks naar Neder land terug te keeren. Gisteren en eergisteren heeft Prinses Ju liana nog ijverig gebruik gemaakt van de gelegenheid om op de berghellingen rond om de Andreasbaude ski te loopen. Gisterochtend hebben de koningin en de prinses een uitstapje gemaakt naar Gör bersdorf en in den namiddag brachten de koninklijke gasten een kort bezoek aan het slot Fürstenstein, dat aan de familie von Pless behoort. DE ZAAK-VAN 'T SANT. De meening van den minister. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begrooting van zijn departement herhaalt minister Van Schaitc zijn reeds tegenover de Tweede Kamer uit eengezet standpunt, dat hij op onderdeelen van de zaak Van 't Sant niet kan ingaan, daar de kwestie zich bij den rechter in on derzoek bevindt. Dat het onderzoek betreffende gebeurte nissen, welke jaren geleden hebben plaats gevonden en natuurlijkerwijze tal van on zekerheden opleveren, nauwkeurig ge schiedt, kan naar 's minister meening moei lijk aanleiding zijn voor critiek. Voor dat „de Besogne" (gelijk het in het voorloopig verslag werd uitgedrukt) zelf betreft „waarmede de oudhoofdcommissa ris zich heeft ingelaten", was, zooals de om standigheden volgens de mededeelingen van dezen functionaris lagen, ambtelijk op treden op zichzelf niet ongewettigd (in het voorloopig verslag was gevraagd of de mi nister niet van oordeel was, dat deze „Be sogne" niet behoorde tot de ambtelijke taak van den hoofd-commissaris). Naar het aanvankelijk oordeel van den minister is bij het optreden echter niet de betracht. V°0rZ'Cht*gheid en terughouding Voor eenige mededeeling aan den oud hoofdcommissaris in dezen hppft legenheid bestaan, daar het 1 ff", ,ge" was te voren althans mot j n°odzakelijk resultaten van het ingestelde Vond°OPigu bekend te zijn; de hoofdcommissaris^egde echter reeds eenigen tijd, voordat deze re sultaten inkwamen, in "verband met een operatie, de waarneming van zijn ambt neer en vatte deze waarneming ook later niet meer op. DE BERGING VAN DE „DIPPING V". Begrafenis van de slachtoffers. Het wrak van de gezonken Nederland- sche motorlichter „Dipping V" is Woens dag naar de pier van de Vetraffinaderij te Bremerhaven (Dtl.) gesleept en daar in het dok opgenomen, waar de lading zal worden gelost. Het schip vertoont geen belangrijke averij, alleen het voorste gedeelte aan stuurboordzijde is sterk verbogen en inge deukt, terwijl verder de stuurhut ontbreekt. De lichter zal op de werf „Weser" te Bre- men worden gerepareerd. Het stoffelijk overschot van de vrouw van de kapitein en van de beide kinderen zal in Nederland ter aarde worden besteld. Eeni ge familieleden der slachtoffers zijn Woens dag gearriveerd om de overbrenging der stoffelijke resten te regelen. De lijken zou den nog in den loop van heden naar Neder land worden vervoerd. 1JAAR VOOR POGING TOT MOORD. Door de Bossche rechtbank werd uit spraak gedaan in de strafzaak tegen den constructie-arbeider J. W. O. te Nijmegen, ter zake dat hij op 14 September van het vorige jaar in den Bosch een moordaanslag had gepleegd op J. Vos en T. Bergman. De revolververschoten troffen echter geen doel. De officier had 6 jaar geëischt, doch de rechtbank veroordeeld hem wegens bedrei ging tegen het leven tot 1 jaar en 6 maan den gevangenisstraf. IIET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT. Somali-stamhoofd geeft zich over. Aan het Eritrea-front zoowel als aan het Somali-front, aldus het 137ste legerbericht, is de luchtmacht zeer actief. De Eritreesche luchtmacht bombardeerde de verdedigings werken bij den pas van Ezba ondanks de hevige beschieting door den vijand. Een esquadrille verkenners is over het gebied van Avergalle tot de rivier Takazze gevlogen. De luchtmacht aan het Somali- front heeft verkenningsvluchten onderno men in het westelijke gebied van de Galla Borama, tot Arero en Mega. Het Somalistamhoofd der Gherra, Hassan Gababa, heeft zich met zijn wapenen aan onze politieke autoriteiten te Dolo overge geven. ZITTING EERSTE KAMER. Nogmaals het versche cadetje. Voortgezet wordt de behandeling der begrooting van het departement van so ciale zaken voor 1936. Minister Slingenbergh zal voor 1937 subsidie voor het museum van den arbeid overwegen en in den loop van dit voor jaar den afstand van zaken nagaan. Spr. hecht groote waarde aan dit museum. Wat het versche brood betreft, spr. is persoon lijk niet er tegen, doch er mogen geen be- lai gen van personeel en kleine bakkers worden geschaad. Er wordt een breed on derzoek door spreker's ambtenaren inge steld naar de technische nieuwe mogelijk heden. Als het gaat om werk in ons land te houden, aarzelt spr. niet in het geven van overwerk-vergunningen. Inzake het verbindend verklaren van arbeidsovereenkomsten staat spr. op het standpunt van zijn ambtsvoorganger; geen verbindend verklaren ten aanzien van de loonen, wel van de sociale bepalingen. De gedachten der bedrijsfraden moet geleide lijk grooien. Spr. zal die bevorderen.Wat de reorganisatie van de sociale verzekering betreft, gewaakt moet worden tegen ver snippering. De Blue-band-advertentie. Wanneer er weer beleedigende vragen worden gesteld aangaande een ambtenaar als is geschied van zekere zijde (inzake de Blue-band-advertentie) zal spr. weder ant woorden, zooals spr. deed. (Tal van interup- ties, nadat de heer van Vessem (n.s.b.) zei- de: in het belang van het Nederlandsche volk). Spr. zou het voorts onverantwoordelijk achten, indien Nederland eenzijdig zou be sluiten tot invoering van de 40-urige weric- week. Dit zou in de gegeven omstandighe den niet leiden tot werkvermeerdering, maar tot nog grooter werkloosheid. Bij de replieken komt mevr. Pothuis Smit (S.D.A.P.) op tegen het voornemen om vrouwelijke arbeidskrachten te vangen door mannelijke. De heer Knottenbelt (lib.) en de Savor- ning Lohman (C.H.) verklaren zich tegen verbindend verklaring van collectieve ar beidsovereenkomsten en tegen het verlee nen van verordende bevoegdheid aan be- dryfsraden. ver ZITTING TWEEDE KAMER. Voortgezet Indische begrooting Hedenmiddag vergaderde de Tweede Kamer. Z.h.s. wordt besloten tot toelating van het nieuw gekozen lid, den heer mr. P. A, Zwartz (A.R.), in de vacature Rutgers Voortgezet wordt de behandeling der In dische begrooting 1936. Minister Colyn dupliceert. De wil om Indië te helpen is er in Nederland wel aan wezig; doch Nederland kan niet doen waarvoor wel gepleit is. Wordt de sluitende begrooting verkregen in 1938 in plaats van in 1937, dan nog mogen we niet ontevre den zijn. Spr. doet uitkomen, dat verschil lende vaste lasten reeds zijn verlaagd en andere in onderzoek zijn. De dienst der volksgezondheid wordt met 10 artsen uitge breid. Spr. houdt vol, dat het optreden der N.S.B. in Indië geheel anders is dan in Ne derland. De algemeene beschouwingen worden ge sloten. STOOMVAARTLIJNEN. Ned.-Ind. Tankstoomboot Mij. Merula 24 Febr. v. Pauillac te Rouaan. Phobos 24 Febr. v. Curagao te St. Vincent, etronella 22 Febr. v. Bat. te Singapore, nastasia 23 Febr. v. Singapore. A'e'1! 24 ^ebr- v- Singapore n. Miri. Alr?«f lr"\ 1 *"ebr- v- Soesoe n Telok Anson Aldegonda 22 Febr. v. Sabang n. Soesoe. Josefina 21 Febr. v. Balik Pappan te Ambon. Agatha 20 Febr. v. Singap. te Balik Pappan Paula 21 Febr. v. Singapore te Bangkok. Megara 23 Febr. v. Rouaan te Curagao. Mamura 21 Febr. v. Curagao n. Las Palma8 Murena 22 Febr. v. Tampico n. N.-Orleans. Selene Lissabon n. Constanza pass. 24 Febr. Gibraltar. Apollonia 21 Febr. v. Haifa te Constanza. Macuba 21 Febr. v. Tripoli n. Pauillac. Rapana 25 Febr. v. Alexandrië te Port Said. Malvina 23 Febr. v. Rouaan te Trinidad verwacht. Manvantara Houston verm. n. Venetië, 24 Febr. door Gibraltar gesignaleerd. Marpessa n. St. Kitts v.o., was 25 Febr. 9 u. 4 0v.m. 50 mijlen van Lands End. Rotula 5 Maart v. Hamb te Curagaa verw. Kon. Ned. Stoomboot Mij, Hermes 25 Febr. v. Gibraltar te Barcelona. Odysseus n. Amst. pass. 26 Febr. v.m. 4 u Lydd. Orestes 25 Febr. v. Izmir te IstanbouL Orion 25 Febr. v. Palermo n. Venetië. Vesta 25 Febr. v. Aarhuus n. Kopenhagen. Oberon R'dam n. Middl. Zee pass. 24 Febr. Ouessant. Mars R'dam n. Middl. Zee pass. 25 Febr. Dungeness. Stuyvesant thuisr. was 25 Febr. 3 u. 5 v.m. 900 mylen Z.W. van Madeira. JavaNew-York Lijn. Kota Baroe 25 Febr. v. Java te New-York. Glaucus 24 Febr. v. Bat. n. New-York. SilverJavaPacific Lijn. Saparoea 25 Febr. v. Manilla n. Calcutta. Tabian 23 Febr. v. Calcutta te S. Frapcisco. Tosari 24 Febr. v. Singapore n. Bombay. Bintang 25 Febr. v. Singap. n. Pacific Kust Mij. Nederland. Poelau Laut thuisr. 25 Febr. te Londen; wordt 27 Febr. v.m. te Amst. verwacht. Chr. Huygens uitr. 26 Febr. v. Suez. Johan de Witt thuisr. pass. 25 Febr. Perim. Madoera thuisr. 24 Febr. v. Singapore. Mij. Oceaan. Rhesus, Java n. Amst., 25 Febr. van Port Soudan. Benvenue, Japan n. R'dam, 25 Febr. van Port Said. Memhon, Japan n. R'dam 24 Febr. te Hong kong. Polyphemus, Amst. n. Java 25 Febr. te Li- verpool. Rott. Lloyd. Modjokerto thuisr. pass. 25 Febr. n.m. 7 u. Kaap der ArmL ZESTIG JARIG HUWELIJKSFEEST. De heer en mevrouw J. Zuurbier—A. Zuurbier-de Wit beiden 79 jaar, herdenken heden het zeldzame feit waarop zij vóór 30 jaar in den echt werden verbonden. De heer Zuurbier werd te Spierdijk, mevrouw Zuur bier in de Zijpe geboren. Drie-en-dertig jaar hebben beiden in de Beemster het boe renbedrijf uitgeoefend. Sinds 1910 zijn de heer en mevrouw Zuurbier in Alkmaar woonachtig. Hun huwelijk mag met recht een gezegend huwelijk genoemd worden. Van hun acht kinderen zijn er zeven ge huwd, terwijl één religieuse werd. Dertig kleinkinderen en zestien achterkleinkinde ren vormen tot op heden de nakomelingen schap. In het landbouwvereenigingsleven heeft de heer Zuurbier steeds een vooraanstaande plaats ingenomen. Zoowel van de Vereeni- ging tot Verbetering van de Nederlandsche Wolhandel, als van de Noordhollandsche Vereeniging is de heer Zuurbier voorzitter. Dit is begrijpelijk, aangezien hij een goede wolkenner kan worden genoemd. De scha penfokkerij trok steeds zijn belangstelling. Reeds tal van jaren importeerde hij Engel- sche rammen, doch ook als importeur van Saane-geiten en Yorkshire varkens verwierf hij zich een goede naam. Voorts is de heer Zuurbier lid van de firma Zuurbier en Zn. exporteurs van Nederlandsch vee naar het buitenland, rentmeester van het R.K. Jon gensweeshuis te Amsterdam en directeur van de Alkmaarsche eierenveiling. Vele ja ren was de heer Zuurbier voorts directeur van de N.H. Centrale Boerenleenbank, waaruit „de Landbouwbank" te Alkmaar is ontstaan. Op de hedenmiddag in het Gulden Vü"* gehouden receptie het feest werd hier ook in familiekring gevierd kwamen vel°o blijk van hun belangstelling geven. Een groot aantal bloemstukken w.o. van de" Bond van Vee-exporteurs, de Ned. Ver. tot Verbetering van den Wolhandel, de N.H. Ver. van dien naam, van de Landbouwbank en de pachters van de door den heer Zuur bier als rentmeester beheerde boerderijen, waren ingekomen, terwijl een groot aantal telegrammen en schriftelijke gelukwenschen mede getuigenis aflegden van de vreugde over dit zeldzaam jubileum. Ook wij wen- schen op dezen plaats het diamantenpasr geluk met dit gezegende feest. GEMEENTE-SECRETARIE. Op verzoek deelen wij mede, dat de af deel ing Onderwijs ten stadhuize is ver plaatst naar het voormalig lokaal van den Burgerlijken Stand. DE SCHOORSTEENBRAND. De heer J. H. Geels aan het Ritsevoort deelt ons mede dat hij niet accoord kan gaan met het politie-persbericht in ons vorig numer dat hij gisteren een schoor steenbrand zou hebben gehad. Hij vermoedde dat de naam Geels nog in het geheugen zat door den grooten brand op het Verdronkenoord en het zou inderdaad wel toevallig zijn geweest als de eerstvolgende brand weer bij een Geels was uitgebroken. Toch schijnt dit het geval te zijn geweest maar het betreft, naar de politie ons nader meldt, niet de groentenzaak van den heer Geels aan het Ritsevoort, maar het huis van een anderen heer Geels in de z-g- Ooievaarsteeg naast café de Ooievaar °P het Ritsevoort. De brand, die met enkele emmers water kon gebluscht worden, zou vermoedelijk door het niet vegen van den schoorsteer ontstaan zijn.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2