!ficouinciaai 'ttieuws Jieck Sxhool £ucfilvaact Obucqtdüke Stand Jiackt&ecichten De Polygoonfilm van de wereldreis der K XVIII. 20.000 Mijlen over zee. WIJK AAN ZEE Een beroemd duiker gaat rusten. Dat deze eenvoud hem ook niet op reis verlaat, blijkt wel uit een artikel van den Berljjnschen correspondent van het Nieuws' blad van het Noorden, die met Koops en Langen dijk van München naar Berlijn was gereisd. Van deze reis schrijft deze corres pondent, die alle gelegenheid had gehad deze beide kranige sportjongens eens van nabij te bestudeeren, ongeveer het volgen de: Twee jongens van het goede slag, een voudige en open kerels, ook goede Neder landers in dezen zin, dat zij door hun goede prestaties allerminst zich sterren waanden. Jan Langedijk heeft ons een omstandig verhaal gedaan van zijn verschillende bele venissen in Oslo, Davos en Garmisch Par tenkirchen. Alles hier te vermelden zou te veel ruimte vergen. Wel willen wij er mei ding van maken, dat de verstandhouding onder de rijders heel goed is geweest. On aangenaamheden, zooals verleden jaar zijn voorgekomen, zijn er heelemaal niet ge' weest. Langedijk heeft nog nooit zoo'n pret' tige reis gehad, verklaarde hij. Langedijk vertelde van de training in Noorwegen, den wedstrijd in Drammen waar hij 4e werd op de 3000 M., het Euro- peesch kampioenschap te Oslo, waar hij als no. 11 in het eindklassement werd ge plaatst. Voorts van de wereldkampioenschap pen te Davos, welke wedstrijden werden gehandicapt door het zachte ijs, waardoor Ballangrud niet in de gelegenheid was we reldrecords te breken, hoewel hij wel in beste conditie was. Van Davos naar Gar misch Partenkirchen, waar op de Olympi sche spelen Jan zoo'n goed figuur maakte, De schat van tropheeën, welke Langedijk reeds bezit, is weer met een heele serie ver meerderd, al zijn het niet alle prijzen. Hij toonde ons de prijs van de 5000 M. te Gjo- vik, die van tweede in het klassement al daar; een beker als herinnering aan de Europeesche kampioenschappen, een herin nering aan Davos, de herinneringsplaquette van Garmisch Partenkirchen, een keurige plaquette, hem door den bekenden Karei Lotsy namens voetballend Nederland aange boden voor zijn schitterende prestatie op de 5000 meter. Een keurige lepel in Noorwegen verdiend op dé 3000 meter, waar hij als vijfde aankwam en zeven in het totaal klassement was. Kortom, het was een heele verzameling, waaruit wel blijkt, dat Lan gedijk goed gereden heeft. Tenslotte vermelden wij nog de oorzaak, waardoor Langedijk zoo spoedig van zijn laatste trip teruggekomen is uit Noorwegen, hoewel het reisplan drie weken zou zijn. De schaatsensport trok in Noorwegen niet zoo veel belangstelling meer, omdat er juist een ski-week gehouden werd, zoodat de plaat selijke vereenigingen het niet aandurfden, wedstrijden te organiseeren met buitenland sche deelnemers, hetgeen op hoogere kosten komt. De twee maanden van ijssport zitten er voor Jan Langedijk weer op. Hij kan er met trotsch op terugzien. Ongetwijfeld zal hi; dezen zomer door de wielersport en indoor- training de spieren lenig houden, om in den winter op de schaatsen zijn kracht te too- nen. De film van luitenant ter zee M. S. Wytema in het Victoria-theater. Er zal ook in onze gemeente natuurlijk veel belangstelling bestaan voor de ver tooning van de Polygoon-film van de wereldreis der K XVIII. Wel hebben de couranten tijdens de reis uitvoerige verslagen van den tocht opge nomen, maar een film, waarbij men dat wat aan boord en aan land gebeurt, rustig kan bekijken en aanhooren, is natuurlijk een reportage, die boven alles gaat en waarvan ieder zal willen kennis nemen. Nog sterker zal het verlangen zijn deze film te gaan bekijken, nu reeds bij de eer ste opvoering gebleken is, dat luitenant Wytema over buitengewone talenten als filmregisseur beschikt. Hij is er niet alleen in geslaagd de meest karakteristieke en markante momenten van de reis op den filmband vast te leggen, maar hij heeft ook in technisch opzicht een rolprent gemaakt, zoo mooi en zoo duidelijk, dat hij voor geen beroeps-cameraman be hoeft onder te doen. Er is hier ter stede, op verzoek van de Polygoon-onderneming een plaatselijk comité gevormd zooals men weet, werd in den lande ook al een eere-comité samen gesteld waarvan burgemeester van Kin schot het presidium aanvaard heeft. Voor de comité-leden en hunne dames, alsmede voor leden der afd. Alkmaar van de Vereen. Onze Vloot en de betalende be zoekers zal Donderdagavond in het Victo ria-theater een speciale voorstelling worden ™aarna de vert°oning van de film a Vrijdag nog een week lang 's middags zijn 3VOn gen entree toegankelijk zal Wat de pers over de film zegt. HetVaderland zegt o.a.: Wjj moeten eerlijk bekennen, dat de film onze verwachtingen ver overtroffen heeft. Zij is een uiterst boeiende en frissche reportage gebleken, met vakmanschap in elkaar gezet, gemonteerd en geïllustreerd met vroolijke melodieën. Het leven aan boord was het voornaamste object van de cameralens, die gedurig tus- schen de matrozen ronddwaalde, hier en daar een oolijke opmerking op een grappi- gen dialoog noteerend, die zich in de kom buis verschanste en de vakgeheimen van den kok aan het licht bracht, die bij het aardappelen-Jassen" en het touwsplitsen toekeek en tegenwoordig was bij groote festiviteit als de viering van het Kerstfeest en de officieele ontvangst van Neptunus bij het passeeren van den evenaar. Door zooveel aandacht aan het leven „vooruit" te schenken, krijgt men juist een goeden indruk van de stemming en de har monie onder de bemanning. De heer Wytema liet ons vaak ook ge nieten van schitterende natuuropnamen, Zoo vergastte de camera ons op het boeiend spel der golven tegen, langs en over het nietige scheepje. Dan werd weer een school dolfijnen onder „schot" genomen of een ge' weldig leger van zwaardvisschen, die de eentonigheid van groote étappen over de oneindige watervlakten kwamen onderbre' ken. Luitenant Wytema nam ook geregeld zijn zware toestellen mede, wanneer de K XVIII een havenplaats aandeed. Ook op het land bleef het beeld interessant. Zoo zagen wi. aardige momenten uit een korte rondreis bi. Kaapstad, hoe de „Jantjes" aan het rickshaw-rijden gingen achter de ruggen van krijgshaftig uitgedoste negers, en uit den tijd van het bezoek der K XVIII aan Australië, waar de heer Wytema ons in groote schapenfarmen bracht. Men ziet, er werd zeer veel afwisseling in het beeld gebracht, doch het meest bekoor den ons toch de opnemingen aan boord, of uit het vletje, wanneer de onderzeeër dut ken ging voor de opnemingen van prof. T, Vening Meinesz, die ook zijn toestellen in werking toonde en er een korte uitlegging bij gaf. De film werd samengesteld uit het mate riaal van luit. Wytema door den heer B. D, Ochse, directeur der Polygoonfabriek. Voor namelijk werd gebruik gemaakt van ge luidsmontage. De compositie en de muzikale leiding waren van Max Tak, die uit popu laire Nederlandsche wijsjes als „Varen, va ren, over de baren", „Ferme jongens" en „Houd je roer recht" bijzonder geslaagde melodieën heeft samengesteld, welke ook in perfectie zijn uitgevoerd. De Standaard schrijft: Dit is meer dan gewoon amateurswerk. De heer Wyte ma heeft kans gezien niet alleen prachtige stemmingsbeelden vast te leggen, doch heeft zonder dat het gebodene ook maar eenigS' zins eentonig wordt, een film-verslag gege ven, waardoor eenigermate een begrip wordt verkregen van de grootsche presta tie, die de commandant en bemanning met dezen tocht, heeft volbracht. De heer Wytema, die als oudste officier aan boord, de rechterhand en plaatsvervan ger van den cdmmandant was en dus een verantwoordelijke taak had te vervullen, heeft niettemin aan boord en vooral als ha vens werden aangedaan, met grooten ijver natuurtafreelen en gebeurtenissen op den filmband vastgelegd. Hier en daar is hij zelfs met een vlieg tuig opgestegen, om uit de lucht bepaalde opnamen te maken. Het is de K XVIII, die op 14 November 1934 den Helder verlaat en op 11 Juli '35 op haar bestemming aankomt, die men te zien krijgt, met daartusschen iets van het leven aan boord en de havens, die werden aangedaan. Schout bij Nacht Kruys, onzen marine commandant, hooren we zijn krachtig af scheidswoord spreken en een „goede reis" toewenschen, leden van de bemanning ne men nog hun kinderen even in de armen en kussen hun vrouwen ten afscheid, de muziek speelt het Wilhelmus, de toeschou wers wuiven een vaarwel aan de op het dek aangetreden, opvarenden toe, en de K XVIII verlaat Willemsoord. Een vrouwen stem klinkt nog over het water om een spoedigen brief en weg is de boot, gelijk een slanke roeiboot schietend door het wa ter. Aan boord een kijkje op de dagelijksche werkzaamheden: controleeren van de dui- kervesten, nazien der trossen met het touw splitsen door de matrozen en het schuren van het dek het z.g. psalmzingen. Dan vol gen in bonte mengeling de gebeurtenissen, die we allen ons nog zoo goed herinneren, doch waarbij telkens blijkt, dat er eensge zindheid en kameraadschap is De T e 1. schrijft o.a.: Bij deze Wytema-Polygoon-film zet men zich om mede te beleven de wereldreis van de K XVIII, om iets mee te zien van wat de opvarenden in den vreemde gezien heb ben, om een indruk te krijgen van het le ven aan boord, om zich doordrongen te we ten van de enorme moeilijkheden waarmede alle opvarenden van hoog tot laag zoo her haaldelijk te kampen hebben gehad, om ten slotte een trotsch gevoel te krijgen, dat het onze Jantjes waren, dat het een bodem van onze marine is geweest, welke acht maanden lang de belangstelling en de bewondering hebben gehad van welhaast heel de wereld. Van het begin tot het einde beleeft men de voornaamste gebeurtenissen op deze wereldreis, beginnend bij het afscheid van en vertrek uit Nieuwediep. Bij de Uiterton wenscht naar goede marinetraditie opper- schipper Boskamp namens de bemanning den commandant een voorspoedige reis. Met zijn opnamen aan land, Tafelberg, Tafelbaai enz. is Wytema wel bijzonder gelukkig geweest, evenals trouwens met die technische ook zoo interessante van het duiken en onder water varen, waarbij prof. Vening Meinesz wetenschappelijke toelichting geeft op zijn metingen en an dere proefnemingen. Het tweede groote traject, weer met stormachtige tegenwerking, brengt de K 18 in 2 dagen naar Australië, naar Free- mantle en dan, de laatste ruk, naar Soera- baja. De opvarenden beginnen te verlan gen en den verliefden roerganger lacht uit nW°m?aSr°°S he; ooliJke toetje van zijn meisje toe. ,„P,eze en dergelijke tooneeltjes wij iaarda* feestmaaltijd op den ver jaardag der prinses, met koffie aan dek hïeft waiitClubje en de briefschrijvcrij heeft Wytema met groot filmisch be grip opgenomen en bij dit alles zorgde Max Tak voor suggestieve muzikale be geleiding, daarbij rijkelijk gebruik makend van dc wijzen, waarop wij op school leer- den de zee en het zeemansleven te bezin gen. Het Volksblad zegt; De wereldreis van de Nederlandsche duikboot K 18 is, zooals men zich zal her inneren, door een der opvarenden, den luitenant ter zee, M. S. Wytema, gefilmd. Met de apparaten van Polygoon heeft deze kundige amateur-cameraman tienduizen den meter film opgenomen en onder zijn leiding is daarvan een film samengesteld, die thans gereed gekomen is en binnen kort als hoofdfilm in een groot aantal bioscopen zal worden vertoond. De HaagschePost: Tezamen met den heer Ochse heeft Wytema de kostbare stof gecomponeerd tot een interessant en onderhoudend docu ment van die groote nationale gebeurte nis: de reis van de „K. 18". De beschouwer, die zich ruim anderhalf uur met de film bezig houdt, bespert het vlieten van den tijd ternauwernoodmisschien wel de beste taxatie voor de waarde van het werk. De Haagsche Crt. zegt: Het is heel knap werk geweest om al die tafereelen aan boord te filmen, de komische noot ontbreekt nooit, terwijl door al die goed moedige grapjes het dikwijls saaie van een do cumentaire film is ontgaan. Aan het slot van een uitvoerig overzicht schrijft het blad: Het laatste woord is aan dengene, die de film maakt, aan den luitenant ter zee der 2e klasse M. S. Wytema: „Zoo is dan Hr. Ms. K XVIII behouden in Soerabaja aangekomen. Voor ons officieren, onderofficieren en manschappen was het een groote eer, dat wij onder bevel van onzen commandant aan het welslagen der reis moch ten medewerken. Eensgezind hebben wij er naar gestreefd, in navolging onzer vaderen, onze mooie Nederlandsche vlag op waardige wijze over de Oceanen te voeren, tot heil van een krachtig en eendrachtig Vaderland". Wij twijfelen er niet aan of er zal ook hier ter-stede groote belangstelling voor deze film bestaan. Zij verdient door alle landgenooten te worden gezien, niet alleen om het goedge slaagde filmwerk, maar ook omdat rolprenten als deze het publiek in nauwer contact met de beteekenis onzer marine brengen en daardoor in breeder kring propaganda voor onze vloot kunnen maken. DE PROVINCIALE SALARISKORTING IN NOORDHOLLAND. Ged. Staten van Noordholland hebben thans voldaan aan de uitnoodiging van de Kroon om de salarissen en loonen van het provinciaal personeel te herzien overeen komstig het voorstel dat de Prov. Staten eenigen tijd geleden verworpen hebben. Er is door Ged. Staten bepaald, dat ambtenaren, wier bezoldiging, vergeleken met de bezoldiging, inclusief de garantie toelagen, welke zij op 28 Februari 1935 genoten met meer dan 5 procent daalt, ge durende ten hoogste drie jaren na de in werkingtreding van dit besluit een tij delijke toelage zullen ontvangen, welke zal bedragen: Van 1 Maart 1936 tot en met 28 Februari 1937 75 pet. van bedoeld meerdere, van 1 Maart 1937 tot en met 28 Februari 1938 50 pet. van bedoeld meerdere, en van 1 Maart 1938 tot en met 28 Februari 1939 25 pet. van bedoeld meerdere. De nieuwe salarisregeling zal in wer king treden op 1 Maart 1936, behalve voor een groep ambtenaren wier standplaats in de als bijlage E aan het bézoldingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1934 ge hechte lijst gerangschikt is in de vierde klasse ,ten aanzien van wie dit besluit op 1 September 1936 in werking treedt. Kleiaardappelen in de duinen. Indertijd heeft men de bagger uit de visschershaven te IJmuiden in de Wijk aan Zeeër duinen gespoten. Nadat deze gronden eenige jaren rust gehad hebben is men nu begonnen deze weer in bedrijf te brengen. Met de ploeg wordt de grond bewerkt. Aan vankelijk bestond de vrees dat de klei een te veel aan zout voor beteling zou bevatten doch bij eene genomen proefneming bleek dit niet het geval te zijn. Binnen afzienba- ren tijd beleven wij het dat kleiaardappelen in de duinen van Wijk aan Zee geteeld worden. „Wat rijden al die mentchen ge vaarlijk vandaag", dacht u immer» vanmiddag achter het stuur. (Hoe zegt men dat ook weer van dien splinter,dien balk en uw oog?...) Ds. Reddingius te Hauwert heeft de toezegging van beroep naar de herv. ge meente-te Zierikzee aangenomen. ONZE POSTVLUCHTEN. De Kievit is op de uitreis gisteren in Bandoeng geland.. De Kwak op de thuisreis kwam te Jodh- pur aan. De Nachtegaal vloog gisteren van Ciam- pino naar Cairo. De Overzwaluw is gisteravond om 16.56 uur op Schiphol geland. De Koetilang is op uitreis te Bandoeng ge land. HEILOO (Februari). Geboren: Eduard, zoon van Jozef de Moei en Maria de Graaf. Anna Cornelia, dochter van Pieter Veter en Clasina Bur gering. Gerardus Cornelis Fredericus, zoon van Cornelis Martinus Beerse en Ma ria Geertruida Meijer. Cornelis Theodo- rus, zoon van Theodorus Bruin en Aafje Liefting. Johannes Thomas Franciscus, zoon van Petrus Hendrikus de Laat en Jo- hanna Jacoba van Peperstraten. Nico- laas, Willibrordus, zoon van Nicolaas Zent- veld en Clasina Hes. Hans, zoon van Jacob van der Molen en Leentje van Eeten. Trijntje, dochter van Dirk Besse en Adriaantje Dekker. Hendrikus Adrianus, zoon van Hendrikus Verver en Elisabeth Dekker. Lucia Maria Anna, dochter van Nicolaas van der Eng en Cornelis Maria Rijs. Lia Gerda, dochter van Hendrik Wolzak en Guurtruida Catharina Bruul. Ondertrouwd: Cornelis Van der Steen en Hendrika Kapitein, wonende te Zype. Getrouwd: Cornelis Rozing en Elisa beth Catharina Karskens. Karei Adria nus Snel en Margaretha Cornelia van Tongeren. Cornelis van der Steen en Hendrika Kapitein. Overleden: Johanna van Schalkwijk, echtgenoote van Jan Jansen, 48 jaar. Johannes Schmidt, 67 jaar. Catharina Schuit, echtgenoote van Jacob Pater, 70 jr. Cornelis Sprenkeling, 6 jaar. Jacoba Vis, weduwe van Willem van der Wart, 76 jaar. Pieter Schouten, 75 jaar. Wil lem Alexander Paul Frederik Lodewyk Koning, 61 jaar. Catharina Nelly Beem- sterboer, 11 maanden. Jacob Kaper, 71 jaar. Wijnanda Beuk, weduwe van Ge rardus Barnhoorn, 65 jaar. Grietje Ver sloot, echtgenoote van Hendrik Philippo, 62 jaar. Jan van Drimmelen, de Lutine' duiker, vertelt uit zijn veel bewogen leven. In de „Haagsche Courant" lezen we: Een bekend duiker, één die naast de le den van de familie Sperling zich een naam heeft verworven zoowel in ons land als daarbuiten, gaat rusten. Jan van Drimmelen heeft in IJmuiden, waar hij de laatste jaren woonde, zijn boel tje gepakt en hij is naar Rotterdam geko men om zich bij zijn zoon, in ruste met zijn herinneringen, terug te trekken. Jan van Drimmelen heeft die rust volko men verdiend. Hij is nu 68 jaar en zijn hee le leven is werken geweest, hard zwoegen onder de ongunstigste omstandigheden dik wijls, meermalen ook onder het grootste gevaar. Het leven van een duiker is gevaarlijk en avontuurlijk. Hij ging vrijwel dagelijks met ongeluk en dood om. Het zijn bekenden van hem geworden. Waar het ongeluk en het noodlot zwaar troffen, werd zijn werk gevraagd. Belang rijk waren de opdrachten meestal ook; een enkele maal dramatisch, als nabestaanden hem smeekten, vóór hij in een gezonken wrak afdaalde, het stoffelijk overschot van den omgekomene te zoeken en zoo moge lijk te bergen. Dat vereischte dikwijls veel geestkracht. Goud uit de „Lutine". Daargelaten zijn werk bij tallooze ber gingen, werd van Drimmelen de z.g. „Lu- tine"-duiker. Het goudschip „Lutine" werd zijn groote levensmoment. Dichter dan wie ook is hij bij den vermaarden goudschat geweest en de geborgen goudstukken heeft hij door zijn handen laten gaan. In het begin van zijn loopbaan als dui ker, ging de firma Drost te Terschelling zich met de berging bemoeien. Van Drim melen ging naar Terschelling en werd dui ker van de onderneming. Dertien voet zand stond er op het wrak, dat zooveel mogelijk door zandzui gers werd weggezogen, vertelt hij. Dan werd er een pijp opgezet en de schelpen zuigers begonnen hun werk. Een vollen zomer duurde dat. Bijna een half millioen aan goudstukken is er toen geborgen. Maar de gouden staven bereikten we niet. Harte lijk lacht hij bij een oude herinnering. Die zuigers gingen, als het weer minder gunstig was, hun oude vak weer beoefenen, het schelpenzuigen. Later kwamen we er achter, dat in de zeildoeksche broeking, welke de pijpverbindingen van de buizen vormt, wel eens goudstukken bleven zitten, die dan met de schelpen bij de branderijen werden gestort. Daar vond men het goud, vermoed de waar het vandaan kwamen hield men natuurlijk zijn mond. Tot wij de zaak in de gaten kregen en eerst de broekingen on derzochten. Ik haalde er wel eens een halve emmer goudstukken uit. De jongste pogingen. Wat is uw meening over het wrak? Van Drimmelen geeft een positief ant woord: Het heele schip ligt al lang in digge len. Alleen het z.g. vlak zit er nog cn daarop een laag van ballast, munitie en goud. Met dien toren van Becker kunnen ze slagen, als ze eerst een behoorlijke werk- put zuigen. Zooals het nu gaat, komt er niets van terecht. Men moet de kampagne van het schip te pakken hebben. Dan zit men op de goudstaven. Bij de pogingen van de laatste jaren ben ik ook betrokken geweest. De idee van den toren is niet nieuw, maar de heer Becker voerde de idee het eerst uit. Ik ben in den toren geweest. Ik heb aanwijzingen gegeven omtrent de ligging van het wrak, maar de fout was, dat ze den toren neerlieten op een plaats, waarvan het de groote vraag is, of uie wel goed is. Na die eerste poging nu meer dan 4 jaar geleden, lag het werk der tien jaar stil, vervolgt van Drimmelen. Dien tyd heb ik mij te nutte gemaakt en om meer van het „Lutine"-drama te weten te ko men. Ik heb de geschiedenis bestudeerd en war!1.,er achter> dat lang geleden de fa milie Wyker uit Egmond aan Zee met een duikerklok by de „Lutine" aan het werk was geweest en ook wat had gevonden. JnT ^gmond' vond daar nog één van de goudzoekers m leven. Twee dagen heb ben we alles besproken. De Wykers hebben het zoover gehad, dat zy met de krabbers pen wi 1 Cn SttVen afgleden' Toen kwam een seintje van boven, dat de klok zou worden opgehaald, omdat slecht weer op nTSnT- Later kregen ze gee" k*ns meer De zandlaag was te dik geworden. Wedstrijd met een Engelschen duiker. Die verzanding is altijd funest geweest. Toen een Engelsche duiker en ik dertien r' Weer aan het werk g^gen, bleek an,j Van 13 tot voet te zÜn aan" gegloeid We werkten ieder afzonderlijk in een grooten werkput. Een premie van 8000 S*0rif J? ymden van de eerste goud staaf. Dat werd een wedstrijd. Eens toen beiden weer op den rand van e putten bij elkaar kwamen, trok ik mijn dolk om een boeilyn door te snijden. Toen ik even later opkeek, was de Engelschman~Ver rer- :eer een deze vergissing gelachen, maar de wTÜ*0?" rvtar» r1nr»"h+ hltilrhflAl* Vpf 7iinQ j dwenen. Ik liet me ophalen, en boven Ve seer dolk te lijf wilde. We hebben hartêïyk6611 telden ze me, dat de Engelsche duiker verschrikt had verteld, dat ik hem met^" man dacht blijkbaar het zyne van de zaak kwam niet veel meer beneden. e" De premie is toen niet verdiend, o u later niet. Een goudstaaf is nog niet gev den. Wel duigen en hoepels van de o °J1" vaatjes. En toch bestaat er een kans om 1 les te bergen, als ze het maar goed aanpak ken. Zoo heeft van Drimmelen tallooze her' neringen aan zyn avontuurlijk beroep V'" bedrijven heeft hy gediend. Van Dirkzy!^ ger ging hy naar de Nieuwe Berginsmaat schappij, toen naar Zurmühlen in IJmuiden later weer terug naar de Nieuwe Bergines maatschappij en na 1920 naar Wijsmuller in IJmuiden. Voor zyn menschlievend reddingswerk ontving hy de zilveren eere-penning voor Menschlievend Hulpbetoon, de bronzen medaille van Koning Willem III, de zilveren reddingsmedaille van 't Britsche Rijk en de zilveren medaille van de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreuke lingen. N.V. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING ALKMAAR, 2 Maart 1936. Op de heden gehouden veiling werd betaald voor: Andij vie per 100 stuks 0.90f 4.20; Bloemen dalerkool 3—10 en Boerenkool 1.50 7.10 per 100 stuks; Gele kool per 100 K.G. 5.60—11; Groene kool 1.50 en Knol- selderie 3.90f 10.50 per 100 stuks; Prei 1.50—6.90, Peterselie 8.10, Rabarber 2 9, Raapstelen f 2.60 en Selderie 6.20 per 100 bos; Spinazie p. bakje 1.37; Spruiten per 100 pond 5.50f 12; Uien 1 2.90, Witte kool 2.60 en Wortelen 1.50 3.40 per 100 K.G.; Wortelen per 100 bos 13—14; Witlof le s. f 5—f 7, 2e s. 3.50 f 4.50 per 100 pond. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- PRIJZEN. AMSTERDAM, 3 Maart 1936. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 80.100 K.G. PURMEREND, 3 Maart 1936. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: Gem. kaasbeurs. Verhandeld 15 partijen, wegende 18000 KG. Hoogste prijs 18.50. Handel goed. 3 partijen kleine boeren kaas 19 per 50 K.G. met ryksmerk. 391 K.G. Boter 1.60 1.65 en weiboter 1.40f 1.50 per K.G.; 447 Runderen, w.o. 187 vette koeien 3248 cent per K.G., 65 geldekoeien 80—135, 175 melkkoeien 110175, 20 Stieren 32 38 cent per K.G., handel stug; 27 Paarden 60130 handel matig; 44 Vette kalveren 3055 cent, handel stug; 1094 Nuchtere kalveren: slacht 310 en fok f 8—13, handel matig; 179 Vette varkens (slacht) 3436 cent per K.G. handel vlug; 50 Ma gere varkens 16f 26 handel stug; 280 Biggen 915, 835 Schapen 10f 22 en 16 Bokken 39, handel matig; Kipeieren 2.753.25 en Eendeieren 2.40 per 100 stuks; Piepkuikens 57 65 cent en oude kippen en hanen 3045 cent per KG.; Ko nijnen 0.401.75 en Eenden 3070 cent; Duiven (per paar) 40 ct.; 417 Eendeneieren A 2.20—2.40 en 6362 Kippeneieren A 2.803.10 per 100 stuks. Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend GA. 110000 stuks Eendeieren 2.55—f 2.65 en 900000 stuks kippeneieren, waarvan de prij zen als volgt: 70—80 K.G. 3.70—/ 4.10, 65 —66 3.10—3.30, 63—64 3—3.20, 60- 62 2.80—3, 58—59 2.80—2.90, 56-57 2.70—2.80, 53—55 2.60—2.70, 50-52 2.402.50. Alles per 100 stuks. BROEK OP LANGEND IJK, 3 Maart 19* Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 31000 K.G. Roode kool 4.30—9.80; 22000 K.G. Gele kool 3.60—f 11.50; 36000 K.G. D. witte kool 1.20—5.60; 180C0 Kg. Uien: w.o. gele drielingen 1.20—1.40, gele uien 2.10—2.60, grove f 2.602X0; 1550 K.G. Bieten 4.70—4 80, alles per 1C0 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 2 Maart 1936- Aangevoerd 2100 K.G. Uien, waarvan soort en pryzen als volgt: grove 2.60, uien f 2.20 2.30 en drielingen 1.10, per 100 K.G. PURMEREND, 2 Maart 1936. „Afslagver. Beemster, Purmerend en Omstr." Aardappe* len: blauwe 7792 cent per kist, 25 K.G.; Witlof 26—92 cent per 8 KG.; Roode kool 4.80—15.80 en Savoye kool f 3.10 15.60 per 100 stuks; Spruitkool f 0.90— 2.85 per 15 K.G.; Spruitjes 1.10 per kist, 5 K.G.; Andijvie 7488 cent per kist; Bieten 3560 cent per zak; Wortelen 4276, uien 3154 cent en Uien drielingen 17 cent per 25 K.G.; Prei 2.60—10.40 per 100 bos. Appels: Zoete Bellefleur 812, Lunter- sche Pippeling 1215 en Present van Engeland 8f 22, oer 100 K.G. EIERENVEILING TEXEL. TEXEL, 2 Maart 1936. Op de heden ge houden eierenveiling waren in totaal 60881 stuks kipeieren aangevoerd, waarvan de pryzen als volgt: 5862 K.G. 2.95f 3.2 62—64 3.10—3.30, 66—70 3.25—/ 3.70 fen 50—56 2.60—2.90. Alles per 100 stuks. TEXEL, 2 Maart 1936. Op de heden ge houden weekveemarkt waren aanvoer en pryzen als volgt: 1 Vette koe f 185; 1 Pj" 95; 13 Nuchtere Kalveren 69; 6 Scha pen 713; 4 Rammen f 1520; 10 Big gen 68. BEVERWIJK, 2 Maart 1936. Bolbloemen. (Noteering van Vrydag t/m. Maandag): Cop land 11—22 cent, Wm. Pitt 14—24 cent.Bar- tigon 1425 cent, Couronne d'or 1726 c Mr. v. d. Hoef 20—28 ct., Murillo 13—20 ct., Theeroos 1325 cent, Oostenrijk 1218 c Prins 1624 cent, Gris de lin 1115 Ibes 1117 cent, Cylipso 1017 cent, Schle- gel 1117 cent, rosé la reine 1016 een» La reine Max 815 cent, Victors 1622 c.» Le Nötre 18—36 cent, Albino 20—50 cent, Sanders 1825 cent, Electra 1725 c®n Ada 2024 cent, Aurora 1823 cent, To cador 19—22 cent, Piet Blossom 20—26 cent, div. Narcissen 730 cent, Druifjes 6—15 c Crocussen 310 cent, Hyacinthen 11—45 c. Alles per bos.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10