Aqwda Stad en O C0LBERT-C05TUUM5 NAAR .A. HAAT Seri el Serie 2 Serie 3 NIEUWJTE STOFFEN VOORJAAR 1936 A9\aagé Staéerü Befvcets De moord in de Stolberg laan te Den Haag. Slagersknecht tot 12 jaar ver oordeeld. De re'letjes in Duindorp. Heden behandeling voor de meervoudige kamer der Haagsche rechtbank. jpxovmciaat Tliemos SCNAGERBRUG Glimlachje Bakkerswinkel uitgebrand, Korte, maar felle brand. KIJXEMOO.UiiCLKCIl Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Victoria-theater, half acht, (tot en met Woensdag) hoofdnummer Broadway Melody of 1936 (revue); hoofdrollen Jack Benny en Eleanor Powell. Toegang voor eiken leeftijd. Donderdagavond, 8 uur, gala-voorstelling „20.000 mijlen over zee; de wereldreis van Hr. Ms. K XVHI". Bioscoop Harmonie, half 8, eiken avond tot en met Dinsdag, hoofdnummer Planken koorts (komedie); hoofdrollen Szöke Szakall en Otto Wallburg. Toegang voor alle leefty- den. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Men- schen op een boot (sens.); hoofdrollen Vic- tor Mc Laglen, John Gilbert en Helen Vin- son. Toegang boven 14 jaar. City-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Love me for ever (rom.); hoofdrol Grace Moore. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Woensdag 4 Maart. 8.15 uur, De Unie, concert: zang, viool en piano. 8.15 uur, Harmonie, rede C. van Geelker ken, alg. secr. van de N.S.B. Donderdag 5 Maart. 8 uur, Harmonie, uitvoering chr. gymnas tiekvereniging O.D.I.S. 8 uur, De Unie, liederenavond Agathe Rengers; Jan Couvée piano. Tijdens het bezoek van de „Zuider kruis", gewaagden vice-admiraal van Duim en de hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer Braat, achtereenvol gens van de samenwerking en de bereid heid tot het leveren van topprestaties bij de gouvemements- en Koninklijke marine. De plechtigheid vond plaats binnen een tijdsverloop van 2 uur en werd geken merkt door een soberheid en correctheid, welke uiteraard alleen mogelijk was, door een treffende demonstratie van discipline, waardoor de indruk van deze overdracht bijzonder werd geïmponeerd. Uitzending door de radio. Daartoe in staat gesteld door de Neder- landsch-Indische Radio Omroepmaatschappij hebben de luisteraars hier te lande naar een ooggetuige-verslag van deze plechtige ge beurtenis, een gebeurtenis welke hoogst sporadisch is, kunnen luisteren. Dit verslag werd door alle Nirom-zenders in Ned.-Indië uitgezonden, terwijl de A.V. R.O. en de KJt.O. voor een doorzending zorgdroegen. In de studio van de N.I.R.O.M. heeft mr. W. H. v. Hels dingen, voorzitter van den Volksraad, allereerst een rede gehou den, getiteld: „De Marine verdient onze belang stelling". Onze marine, aldus spr., heeft bij velen belangstelling, doch niet in die mate als het rechtens haar positie in het leven behoort te hebben. Er zijn menschen, die uit gods dienstige of aesthetische overwegingen be zwaren hebben tegen leger en marine. Doch m.i. kan men bij zulk een innerlijk conflict uw vredesideaal uitdragen, doch daarbij evengoed de noodzaak erkennen, dat ons Indië in ieder geval een goed geoutilleer de marine moet hebben. Want, aldus spr., wanneer Indië weerloos zou zijn, is onze eilandenreeks aan de een of andere mogendheid volkomen prijsgege ven. Het Volkenbondsinstituut moge dan een krachtig politiecorps als hèt aangewezen middel ter bevordering van den vrede be schouwen, dit ideaal is nog lang niet verwe zenlijkt en het valt te bezien of het ooit zoo ver zal komen. In Ned.-Indië zijn ook het leger en de vloot te veel van elkaar gescheiden. Waar het leger over tal van hechte relaties be schikt, mist de marine deze en dit maakt, dat de internationale verhoudingen onzeker zijn geworden. Enkele landen hebben eenzijdige ontwa pening toegepast, doch voor Indië zou een ontwapening bij de marine funest zijn. Indië met zijn rijke oliebronnen zou, in dien de marine niet paraat is, het toonbeeld van hopelooze verdeeldheid worden. En wij zouden de dupe worden. Daarom zijn oefeningen en manoeuvres van de marine noodig om de zoozeer gewenschte aandacht op zich te vestigen. De marine blijft Nederlandsch georiënteerd, in tegen stelling met de vele Indische aanknoopings- punten, waarover het leger beschikt. Diepgaande en vérstrekkende maatrege len zijn noodig om de organisatie van de ma rine zoo volmaakt mogelijk te maken. Gebeurtenissen als in 1933 mogen on der geen voorwaarde meer plaats hebben en aan de goede marine de taak zulk een catastrophe te voorkomen. Daarom, ieder weldenkend mensch ach ter de marine ter versterking van de weer macht! De overdracht. Hierna volgde uitzending van de officieele lechtigheid, welke zooals we reeds meldden in de reede van Tandjong Priok plaats vond, In de koninklijke sloep begaven de vice- admiraal van Duim en schout-bij-nacht Fer- werda zich met hun resp. adjudanten naar Hr. Ms. Sumatra, waar de overdracht van bet vlootcommando zou geschieden. Nadat de beide officieren langzaam geschreden waren voor de front gemaakte en aangetre den bemanningen, weerklonk daar over de stille wateren trompetgeschal, de traditio neels eerbewijzen voor een passeerenden vlootvoogd. De zich aan boord bevindende weermacht presenteert het geweer, waarna ten teeken dat de hooge autoriteiten aan boord zijn, vier maten van het „Wien Neerlands bloed" gespeeld door de marinekapel, opklinken. De detachementen staan doodstil. Het is een schitterend militair vertoon. Op alle schepen zijn de bemanningen in de houding en dan is het groote oogenblik gekomen, dat vice-admiraal van Duim het ambt zal overdragen. Hierna spreken de beide officieren de re devoeringen uit, naar welker inhoud we verwijzen naar het begin van dit verslag. Plechtig weerklinkt het Wilhelmus in de reede van Tandjong Priok en dan overhan digt de commandant van de „Sumatra" den vertrekkenden vice-admiraal een fraaie commandovlag. In het dankwoord van vice-admiraal van Duim gewaagt deze van zijn liefde voor de marine. Ik heb mij, aldus spr., altijd thuis gevoeld op het dek van een oorlogsschip en het valt me zwaar thans uit Indië te ver trekken en de marine te verlaten. Deze vlag zal mij altijd doen denken aan m'n verantwoordelijke, maar mooie periode van de laatste tweede jaar en ik breng u allen, die tot de koninklijke marine behpo- ren, mijn grooten dank voor het vertrou wen, dat gij in mij gesteld hebt. Nog eenmaal inspecteerden de beide offi cieren de aan dek aangetreden troepen, waarna met de daartoe bestemde sloep ook de andere slagschepen geïnspecteerd wer den. Indië heeft zijn nieuwen vlootcomman- dant; de zeldzame gebeurtenis van den gaan den en komenden man, aan wiens zorgen het commando van de vloot is opgedragen, is geschied en het marineleven in Indië zal zijn gewonen loop hernemen. De Haagsche rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 22-jarigen slagersknecht R., tegen wien op 18 Februari door het O.M. 14 jaar gevangenisstraf is geëischt wegens moord op zijn gewezen ver loofde, de 22-jarige Hendrika van der Kaay, gepleegd in den ochtend van 7 October op de Juliana van Stolberg laan te Den Haag. Hij heeft het meisje na een korte woordenwisseling met een mes in de linkerborst gestoken. De rechtbank sprak verdachte vrij van de hem ten laste gelegde moord, verklaarde hem schuldig aan dood slag en veroordeelde verdachte, met verwerping van het oordeel van des kundigen, hem volledig toerekenbaar achtend, tot 12 jaar gevangenisstraf. De Haagsche rechtbank behandelde heden de zaken, welke in verband staan- met de ernstige ongeregeld heden, welke zich in den avond van 26 Juli van het vorig jaar in Duindorp te Den Haag hebben voorgedaan. Bij een colportagetocht door N.S.B.-ers ondernomen, zijn deze met bewoners slaags geraakt, hetgeen leidde tot een vervolging van 2 hunner, den 27- jarigen monteur A .J. v. d. M. en den 27-jarigen gymnastiekleeraarN. P. B. Beidon waren de wening van Plug in de Pluvierstraat binnengedrongen en hebben daar in het portaal het huis raad vernield en de vrouw mishan deld. Voorts was een vervolging ingesteld oCd <leze vrouw wegens beleediging van N.S.B.-ers en tetgen haar zoon D. P. en zekeren L. v. D. wegens mishandeling. Aanvankelijk zouden deze zaken dienen voor den politierechter, doch met het oog op het groot aantal getuigen heeft deze de behandeling naar de meervoudige kamer der rechtbank verwezen. Als eerste zaak wérd behandeld die van mej. P,, echtgenoote van v. d. H. Verdachte bekent, dat zij tegen eenlge N.S.B.-ers heeft gezegd: „Moordenaars en kinderverkrachters". Eenige N.S.B.-ers legden bezwarende verklaringen af. Op een vraag van den verdediger in deze zaak, mr. Tjeerd Mobach, verklaarde een hunner nog, dat hij verdachte van te voren nimmer had gezien. Als getuige décharge is gehoord een groentenboer, die zeide, dat de N.S.B.-ers een hond tegen hem opge hitst hebben. 14 dagen geëischt. Na verder getuigenverhoor achtte de officier van justitie, mr. Dolk, het ten laste gelegde bewezen en eischte een gevangenisstraf van 14 dagen, welke eisch door mr. Mobach bestre den werd. Vonnis 17 Maart. De vrijheid van de straat. In de zaa ktegen L. v. D., die op 18 No vember j.1. in de Tesselschadestraat een N.S.B.-er zou hebben mishandeld tijdens een ongeregeldheid, hetgeen verdachte ontkende, vorderde de officier 1 maand gevangensstraf. Volgens den officier was er geen reden om de N. S. B.-ers, die daar rustig liepen, lastig te vallen en te mis handelen. Ook voor hen geldt de vrijheid van de straat. De verdedigster mr. Enthoven betoogde daartegenover dat de N. S. B.-ers zelf door hun geregelde provocaties in dit stadsge deelte de ongeregeldheden hebben uitge lokt en zij verzocht de rechtbank hier mede rekening te houden. MEISJE TERECHT. Sedert Vrijdagmorgen werd te Ommen het 14-jarig dochtertje van den heer G. S. A. vermiste, dat wel naar Zwolle was ver trokken, doch aldaar niet op de school was verschenen. Daar zij door een taxi chauffeur in 's Hertogenbosch gesignaleerd was, hebben de politie en familie vooral in deze omgeving naar haar gezocht. Thans vernemen wij, dat het meisje zich in Oldenzaal bevindt Zij was wel naar 's Hertogenbosch doorgereisd, doch van daar weer naar Oldenzaal vertrokken, waar zij thans bij familie verblijf houdt. Haar opsporing en terugbrenging naar de ouderlijke woning was per politieradio- omroep verzocht. SURSEANE AANGEVRAAGD. Door de firma Van der Eist Matthes. en Door de firma van der Eist en Matthes, handelaren in kunstmeststoffen, gevestigd in gebouw „Industria" aan den Vijgendam te Amsterdam is surseance van betaling aangevraagd. Crediteuren zijn o.a. de Staatsmijnen en Mekog. ZITTING TWEEDE KAMER. Voortzetting Indische begrooting. Hedenmiddag vergaderde de Tweede Kamer. Mr. P. A. Schwartz (A.R.) (vacature- Rutgers, nieuw benoemd kamerlid) wordt beëedigd en neemt zitting. Voortgezet wordt de behandeling der Indische begrooting-1936. In stemming komt het wetsontwerp be treffende de volksgezondheid. Het wordt aangenomen met 56 tegen 23 stemmen (tegen soc.-dem., communisten, Sneevliet, van Houten en Arts). Aan de orde was het wetsontwerp be treffende het departement van economische zaken. De heer van Boetzelaer van Dubbelman (ch. hist.) was over 't algemeen ingenomen met het door de regeering gevoerde beleid. Spr. bepleitte de belangen der jonge lieden, die voor eigen rekening te Wageningen voor houtvester studeeren. De heer van Kempen (lib.) pleitte voor bescherming van flora en fauna. De hr. v. Dijk (a.r.) was erkentelijk voor het bevorderen van natuur-bescherming. De heer Roestam Effendie (Comm.) vroeg zich af wat er voor het economisch welzijn der Indonesische bevolking is gedaan. R u g by. NEDERLAND—BELGIE. Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen, zal de rugby-landenwedstrijd NederlandBelgië dit jaar op Zondag 15 Maart te Alkmaar worden gespeeld op het terrein van het Gemeentelijk Sportpark alhier. Uitslag tooneelwedstrijd. In café „Het Wapen van de Zijpe" alhier werd Zondagavond de uitslag bekend ge maakt van den dezen winter alhier gehou den tooneelwedstrijd; uitgaande van de plaatselijke tooneelvereeniging „Euphonia". Op dezen avond werd door „Euphonia", buiten mededinging, opgevoerd onder re gie van notaris H. J. van Veen te Schager- brug „De Kribbebijter", lustige familie geschiedenis in 3 bedrijven door Max Rei- mannen en Otto Schwartz. De zaal was tot in de uiterste hoekjes be zet en het talrijke publiek heeft volop geno ten van het goede en vlotte spel van „Eu phonia". De spelers waren ditmaal, zonder uitzondering, goed op dreef en de komische verwikkelingen in het stuk gaven herhaal delijk aanleiding tot hartelijk gelach. Zonder tekort te doen aan de overige medespelenden dient te worden vermeld, dat vooral de heer S. Kuiper (baron Blaxwitz) opviel door zijn voortreffelijk spel. Dadelijk na afloop van deze geslaagde uit voering volgde bekendmaking van de resul taten van den gehouden tooneelwedstrijd. Aan den wedstrijd hadden deelgenomen de volgende vereenigingen: „Liefdadigheid" te Barsingerhorn (regisseur de heer P. Sluis) met De Violiers van W. Schürmann; „Veni Vidi Vici" te Schagen (regisseur de heer H. J van Veen) met Robbedoes van mevr. van Bommel—Kouw en H. Bakker en „Jong Le ven" te Oudkarspel (regisseur de heer H. Slikker) met Van Ouds de Morgenster van Herman Heijermans. De jury bestond uit mevr. M. Breebaart— van der Horst te Callantsoog en de heeren C. Wardenaar te Schagen, W. Blaauw te St. Maartensbrug en K. J. Westhoeve te Den Helder. Bij monde van den heer Wardenaar dankte de jury voor de vereerende uitnoo- diging om als jury op te treden, terwijl hij voorts mededeelde, dat de jury bij haar be oordeeling heeft gelet op den algemeen en indruk der opvoeringen, op de regie en van zelfsprekend op het spel van de verschillen de deelnemers. Maximaal konden 180 punten worden be haald. De uitslag was als volgt: Eerste vereenigingsprijs toegekend aan „Jong Leven" te Oudkarspel met 124 pnt. (lauwertak), waarbij werd opgemerkt dat de jury de keuze van het stuk niet kon bewon deren. Tweede vereenigingsprijs, toegekend aan „Liefdadigheid" te Barsingerhorn met 123 pnt (plaquette) en derde vereenigingsprijs toegekend aan „Veni Vidi Vici" met 119 pnt. (plaquette). Personeele prijzen (max. aantal ptn. 60): De dames-prijs hoofdrollen, mevr. Schla- milch—Watertor van „Veni Vidi Vici" als Bob in „Robbedoes" met 43)4 punt (verguld zilveren medaille). De heeren prijs hoofdrol len: de heer P. Kist van „Jong Leven" als Simon in Van Ouds de Morgenster met 48 pnt. (verguld zilveren medaille). Jury-prijs (een zilveren medaille) gewon nen door S. Kuiper van „Liefdadigheid" als mark-violier in De Violiers. Eerste dames-prijs 2e plan (geen hoofdrol spelers) mevr. van DortNieman van „Jong Leven" als Meta in Van Ouds de Morgen ster met 45 3/4 punt (groote zilveren me daille); tweede dames-prijs 2e plan mevr. DekkerWonder van Liefdadigheid als Rosalie in „De Violiers" met 451/5 punt (kleine zilveren medaille). Daarop volgden als speelsters van het z.g. 2e plan mevr. Schenk—Sleutel van „Liefda digheid" als Rebecca in de Violiers en mej. A. Watertor van „Veni Vidi Vici" als Guus- je in Robbedoes. Eerste heerenprijs, 2e plan, C. Wagenaar van „Jong Leven" als bruigom in Van Ouds de Morgenster met 46 pnt. (groote zilve ren medaille); tweede heeren-prijs, 2e plan, P. Sluis van „Liefdadigheid" als Van Dam in De Violiers met 45 pnt (kleine zilveren medaille). Volgde de heer G. Kouseband van „Veni Vidi Vici als mr. Simon Geldens in Robbedoes." Blijkens de instemming van het publiek bjj de bekendmaking van den uitslag heeft de jury naar genoegen van het groote pu bliek haar oordeel geveld. Tenslotte werd aan het eenige dames-jurylid, mevr. M. Breebaartvan der Horst, een mooie bloe menmand aangeboden. Een gezellig bal be sloot dezen geslaagden avond. CORRESPONDENTIE. N. alhier. Wij hebben geen bezwaar tegen opname van Uwe critiek, mits deze niet anoniem wordt gegeven en Uw stuk dus met Uw vollen naam wordt geteekend. Red. Al km. Crt. EEN ALKMAARDER WILDE AANWIJZINGEN GEVEN INZAKE DE ONTVOERING VAN HET LEUVENSCHE KIND. Wij hebben kort geleden een brief van onzen correspondent uit Brussel gepubli ceerd waarin melding werd gemaakt van de mysterieuse ontvoering van een baby uit een kliniek in Leuven. Het bekende Brusselsche blad Le Soir van gister bevat een mededeeling, welke ons bijzonder interesseert omdat hierin van een aanbod van hulp door een Alkmaarder melding gemaakt wordt. Wij laten de vertaling van het bericht hier volgen: Valsche geruchten. Leuven, 29 Febr. In tegenstelling met zekere geruchten heeft de rechter van instructie Auguste Kumps geen contact gehad met een zeke ren Hollander en geen enkele confrontatie heeft plaats gehad tusschen dezen en het - JSi- 'ergtsse, Ik as U der commesaals op na zou hou we 1 21611(1 Persoon (Humorist) echtpaar Ombeleto. Maar het is juist, dat een Hollander, P. J. Geysteen uit Alkmaar begeleid door twee vrouwen, zich vervoegd heeft bij prof. Rufin Schockaert en hem ge vraagd heeft de kliniek te mogen bezoeken Hij gaf inderdaad voor in hyponitschen toestand aanwijzingen te kunnen geven om op het spoor van de ontvoerders te kunnen komen. De bezoekers zijn in de kliniek geweest maar de aanwijzingen, die zij gegeven heb ben, schijnen niet belangrijk genoeg om in het onderzoek van beteekenis te zijn. De rechter van instructie is op de hoogte van dit bezoek, maar heeft den heer Gley- steen niet ontvangen. Deze magistraat heeft overigens nog niet de hoop verloren, zijn onderzoekingen met succes bekroond te zullen zien. Een korte, maar felle brand heeft hedenmorgen in de brood-, koek- en banketwinkel van den heer s. de Groot, St. Annastraat alhier gewoed en hoewel 't blusschingswerk krachtig ter hand werd genomen, kon de brand weer niet verhinderen, dat het geheele pand van onder tot boven totaal uit brandde. Persoonlijke ongelukken kwamen ge lukkig niet voor. Het huis en de inboe del waren verzekerd. Het waren dikke rookwolken, die zoowel den winkel als de onmiddellijke omgeving in een vage omlijsting zetten en die hoog boven de huizen de lucht aan het oog ont trokken. Vlammen waren niet te zien, omdat het vrij lang duurde, voordat het vuur uit het dak sloeg. In het huis zelf stond binnen enkele mi nuten alles in lichte laaie. De vuurhaard lag in de woonkamer, die achter den win kel ligt en vandaar hadden de vlammen zich verspreid over het geheele pand, zoo dat zoowel de winkel als de achter dezen gelegen vertrekken vol stikkende rook en gretig lekkende vlammen waren. Het duur de dan ook niet lang, of door de hitte kwa men er barsten in de groote spiegelruit van de étalage. Was er aan de voorzijde betrekkelijk wei nig te zien, aan den achterkant zag men de vlammen hoog oplaaien en daar was het a! gauw onmogelijk, om er te vertoeven. Om even voor tien arriveerde de brand weer, die deze keer stond onder leiding van brandmeester Lind, terwijl reeds voor de komst van de brandweer burgemeester van Kinschot was gekomen. Verder zagen wij wethouder Bonsema, den heer Walraven, commissaris van politie en den heer Schuurman, directeur van het bijkantoor Alkmaar van het P. W. B. Om precies tien uur gaf de brandweer water met twee stralen aan den straatkant en een straal aan de achterzijde van het huis. De kracht van het water brak de groote spiegelruiten en toen sloegen de vlammen, die plotseling een luchttoevoer kregen, naar buiten. Maar het water doof de snel alles en sissend dwarrelden rook wolken en stoom naar buiten. Groote hoe heelheden water werden in het brandende perceel geworpen en het duurde niet lang, of alles dreef in het water. Daar lag de winkelvoorraad, half verbrand, in 't zwarte water; daar dreven in het burgerlogement naast het brandende pand de lichte doo- zen en kartonnetjes; daar bleek achter het logement een zwembad te zijn ontstaan; daar bleken in de schoenmakerij aan de andere zijde de vloeren bedekt met water, grachtwater, dat lang niet helder was. Het vuur verminderde zienderoogen,, de watertoevloed gaf geen pardon. Verkoolde stoelen en betimmeringen werden door de waterstralen uiteengesla gen, dakpannen gleden naar beneden en vielen kapot op den grond, kortom alles, maar dan ook alles werd grondig vernield. En toen na 6 minuten blusschen „de zaak gezond was", toen bleek er van het inwen dige niets te zijn overgebleven. Alleen de muren stonden nog, maar dat was dan ook alles. Na afloop hebben wy nog even geïnfor meerd naar een paar bizonderbeden. Wij hoorden, dat de heer S. de Groot pas sinds enkele weken in de St. Annastiaat woonde. Hij was bij zijn schoonzoon, den heer v. d. Linden ingetrokken, maar dreef zelf de bakkerszaak. Achter in het huis had hij een kleine oven, die echter vandaag niet gebruikt werd. De heer de Groot was hedenmorgen al leen thuis en bezig in den winkel, toen hij plotseling in de woonkamer den brand ont dekte. Hoewel hy niet wist, waar precies de brand ontstaan was, bleek de waar schijnlijk groot, dat de oude kachel in deze een belangrijke rol heeft gespeeld. Deze was juist gevuld geworden en toen open gezet. Waarschijnlijk is toen de schoor steen inwendig in brand geraakt en waar deze zeer slecht was en van binnen nog hout bevatte, laat de rest zich gemakke lijk raden. Een luik in den schoorsteen bleek geheel weggebrand te zijn en van daar uit hebben de vlammen zich verder meegedeeld aan de woonkamer. Verder vernamen wy nog, dat verzeke ring gedeeltelijk de schade dekt DOOD DOOR SCHULD. Het Amsterdamsche gerechtshof bevestig de heden het vonnis van de rechtbank te Alkmaar, waarbij de automobilist K. H. wegens het veroorzaken van dood door schuld werd veroordeeld tot 100 boete subs. 50 dagen hechtenis. De man had in de buurt van Alkmaar een voetganger aangereden, die korten tijd later overleed. De verdachte, die aanvoer de, dat hy door een tegenligger verblind was geweest, verkeerde onder invloed van alcohol.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2