Die Houten Klaas Qememtecadm fsooeoo Jladiopcogcamma feuilleton NIEUWE NIEDORP OUDKARSPEL DE RIJP Vrijdag vergaderde de raad onder lei ding van burgemeester Pluister. De huur der voormalige onderwijzers woning in de Moerbeek werd verlaagd tot 2.50 per week. B. en W. stelden voor tot het ten behoeve der kanalisatie verleenen van medewerking bij het afbreken en dempen van de schut sluis aan het Niedorper-Verlaat en het aan gaan van een ruiling met de Provincie, in dezen zin, dat overgedragen worden aan de Provincie de Leijersloot, de brug in den Leijerdijk, het perceeltje bij de brug te Ver laat, 5 aren rietland, 1.90 A. kade en 22.75 A. weiland in huur bij de Algemeene Ar- menadministratie en bij den heer J. Stapel, en aan de gemeente wordt overgedragen 10.20 A. van het land naast het door den heer Stapel gehuurde perceel, alles tegen bijbetaling van de Provincie van 317,05, berekend naar een som per H.A. voor het rietland van 500 per H.A., voor de kade 1500 per H.A. en voor het weiland 2100 per H.A. Voor de Leijersloot en het brugje en het perceeltje te Oude Niedorp is niets in rekening gebracht. Alzoo werd besloten. Vastgesteld werd de verordening tot het heffen van 75 opcenten op de gemeente fondsbelasting. Benoeming van een weesmeester in de plaats van den heer J. Stammes, die in gevolge het reglement op de Ned. Herv. Weezenadministratie moet aftreden en niet weder herkiesbaar is. De voorzitter ze: de, dat de heer Stammes vanaf 4 Mei 1919 weesmeester is geweest en steeds voorzitter. Spr. bracht den heer Stammes hartelijk dank voor hetgeen hij als zoodanig in het belang van Weezen administratie en de gemeente Nieuwe Nie dorp heeft gedaan. Ook de heer Borst sprak waardeerende woorden en wees er op, hoe welwillend plaatselijke vereenigingen in den loop der jaren zijn gesteund en bracht speciaal den dank over van de commissie voor de auto tochten voor de ouden van dagen en het fanfarecorps. Door het college van weesmeesters is een aanbeveling voor de benoeming van een lid der Ned. Herv. Weezenadministratie opge maakt. Deze luidde als volgt (alphabetisch): C. Goet en Jb. Kooij Cz. De heer Olie achtte het niet gewenscht in dit college nog meer leden van den raad te benoemen. Spr. meende, dat op deze wijze de gemeente zelf al te veel invloed op de Weezenadministratie zou verkrijgen. Na 2 stemmingen en 1 herstemming werd de heer Jb. Kooij Cz. benoemd. Medegedeeld werd, dat het, ingevolge aanwijzing vanwege het departement van sociale zaken, in verband met het bij de be grooting toegestane bedrag voor kosten van steun en werkverschaffing, noodzakelijk zal zijn het z.g. rouleersysteem in te. voeren, waarbij stèeds van het volle aantal werk- loozen niet meer dan 2/3 bij de werkver schaffing mogen zijn geplaatst. Het ligt in de bedoeling van B. en W. daarmede de volgende week een aanvang te nemen. De voorzitter lichtte toe, dat men wenscht, dat 1/3 der werkloozen in de steun regeling wordt opgenomen. Dit geldt niet voor arbeiders, die werkzaam zijn in de baggerregeling. Voor de arbeiders is dit nieuwe voorschrift te betreuren. Hunne in komsten dalen, doordat ze een week steun ontvangen in plaats van loon. Aangewezen zullen worden allereerst die arbeiders, die geen kinderen hebben. Die kunnen er altijd nog het gemakkelijkst doorkomen. Wij zijn volkomen vrij, wie in den steun worden geplaatst. De heer Borst gevoelde er voor om de ge- organiseerden althans meer voordeelen te geven dan de ongeorganiseerden. Georga- niseerden hebben altijd nog hun contributie te betalen. De voorzitter verklaarde, dat hiermede ook rekening wordt gehouden. De heer Gayaard bracht naar voren, dat hij reeds heel lang geleden voorgesteld had den aanleg Van een nieuwe begraafplaats. Nu het er met de werkloozen zoo begint voor te staan, meende spr., dat het hoog tijd werd, dat werk te doen uitvoeren. De arbeiders gaan uit de werkverschaffing met een fooitje naar huis en door de rouleering worden ze nog meer gedupeerd. Over onze begraafplaats is zelfs met schande gesproken. Door dit eigen werk aan te pakken, zouden we hem kunen helpen. Spr. gaf Burg. en Weth. in overweging deze zaak nu toch eens ernstig onder de oogen te zien. De voorzitter verklaarde, dat van deze plannen nog niet zooveel werk was ge maakt, omdat de arbeiders bij het Hoog heemraadschap te werk waren gesteld. Wordt de begraafplaats uitgevoerd in werk verschaffing met 99 toeslag van het Rijk, dan zal dit voor de arbeiders toch geen effect sorteeren, aangezien men ook dan niet aan de rouleering ontkomt. De heer Gayaard verklaarde, dat men al thans op deze wijze een goedkoope begraaf plaats krijgt en oordeelde, dat een en ander zoowel in het belang der gemeente als de arbeiders was. De voorzitter zegde, dat de volgende ver gadering den raad een kostenberekening zal worden voorgelegd. Besloten werd tot het verleenen van een subsidie aan het Plaatselijk Crisis-Comité voor extra hulp aan werkloozen (steunver- leening B) over 1936 tot een bedrag van 188 4.20 per werklooze over 40 werk loozen), Door het dep. voor sociale zaken wordt hierin bijgedragen 2.20 per werk looze is 88), Medegedeeld werd, dat alhier in werking is getreden de loonbijslagregeling voor tuinbouwers, waarbij is bepaald, dat op het loon, dat wordt uitbetaald boven een voor dat bedrijf vastgesteld minimum loon, 50 vanwege de Overheid wordt bijgedra gen. Voor de landbouwers treedt deze bij slagregeling in werking op 1 Mei a.s. De voorzitter verklaarde, dat dit hier geen groote vlucht zal nemen. De heer Olie oordeelde, dat er een veel te groote soesa aan verbonden is. De heer Gayaard had ook den indruk gekregen, dat het hier heelemaal geen zin heeft. De voorzitter lichtte toe, dat rekening moet worden gehouden met de loonen, die het vorig jaar zijn uitgegeven. Het arbeids loon, dat toen is uitbetaald, was in de meeste gevallen weinig, zoodat men dit be drag spoedig overschrijdt, waardoor men voor de 50 van de overheid in aanmer king komt. Deze regeling is echter gemaakt door het dep. van soc. zaken en men heeft hier niet in de eerste plaats het belang van de tuinders, maar dat van soc. zaken zelf op het oog gehad. Het tuindersbelang is hier niet nummer één geweest. Na deze toelichting verklaarde de heer Gayaard te gelooven, dat er toch nog wel wat voor den tuinder in zit, vooral wanneer de commissie haar taak zoo ruim mogelijk opvat. Op een vraag van den heer Kooy over beschadiging van de dorpsstraat door een enorm zware wals van den N.V. Geruisch- looze Weg deelde de voorzitter mede, dat als vergoeding voor deze beschadiging de gemeente 5000 nieuwe straatklinkers ont- vangt. Hierna sluiting. Vrijdag vergaderde de raad. De voorzitter gaf o.a. te kennen, dat naar zijn meening de regeering voor de gemeen ten niet meer kan doen dan momenteel ge daan wordt. De Langedijk leeft van den groenten- export en pas wanneer de internationale verhoudingen verbeteren, zal mogelijk ook voor onze gemeenten verbetering intreden. Weth. Bakker wilde na afwerking van de agenda de volgende vragen stellen: le. Of de benoeming bij de Lichtbedrijven een boekhouder of assistent-directeur ge weest is. 2e. Betreffende de toepassing van het ambtenaren-reglement in verband met het vervullen van bij-functies. Mededeelingen. Ged. Staten hebben bericht, dat als bij drage voor de kanaalwerken in West-Fries land over 1934 is verschuldigd een bedrag van 112.14. De directeur van het Prov. Waterleiding bedrijf in Noordholland bericht, dat het vastrecht voor de brandkranen met ingang van 1 Januari 1936 is verlaagd van 5 tot 4.25 per brandkraan. Burgemeester en Wethouders van Sint- Pancras hebben bericht, dat de bijdrage in de kosten van onderhoud van den Twuy- verweg over 1935 is bepaald op 43.49. De minister van Sociale Zaken heeft de werkverschaffingen (bagger- en sloot- werken, en Staatsboschbeheer) verlengd voorloopig tot en met 28 Maart a.s. Ingekomen stukken, Adres van de vereeniging tot ijsbestry- ding in Noordholland benoorden het Noord zeekanaal, houdende verzoek om als con- tribueerend lid toe te treden. B. en W. meenden hier niet direct op te moeten ingaan. Beter is af te wachten, hoe de kanalisatie zich zal ontwikkelen. Voor gesteld werd dus het'verzoek aan te houden. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen met 61 stem. Tegen de heer Borst. Adres van de commissie voor werkloozen- zorg uit den R.K. Volksbond en Sint Joseph- Gezellenvereeniging, houdende verzoek om subsidie. Het bleek, dat er uit onze gemeente 11 jonge menschen zijn, die deze instel'ing be zochten. Lettende op het goede doel en het geringe bedrag van 30 stelden B. en W. voor dit verzoek in te willigen. Komt er een adres van andere richting, dan wordt ook dit behandeld. De heer Borst vroeg, of de katholieke af gevaardigden niet weten of er ook toegang voor andersdenkenden is. Het voorstel werd aangenomen. Verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over 1935. Herkozen zijn de heeren B. Bommer als voorzitter en C. v. d. Abeele als secretaris. Verslag van de commissie van toezicht op het 1. o. over 1935, De heer Borst heeft in dit verslag gelezen, dat geklaagd werd over het grind op de speelplaats, dat een groote slijtage aan schoenen en klompen veroorzaakt. De voorzitter: B. en W. hopen bij een volgende begrooting een bedrag te kunnen vinden om een gedeelte te betegelen. Verslag van den Vleeschkeuringsdienst in den keuringskring Oudkarspel over 1935. Berekening van den 'Vleeschkeurings dienst in den keuringskring Oudkarspel over 1935. De ontvangsten bedragen 1 4020,50, uit gaven 4485,96, nadeelig saldo 465,40. Dat is dus voor elke gemeente 1 93,10, De heer Kostelijk: We hebben nog nooit voor zoo'n tekort gestaan. Wat is hiervan de oorzaak? 'v.ï De voorzitter: Het tekort was verleden jaar hooger. De oorzaak is het blikvleesch en het mindere vleeschverbruik in het alge meen. Het keurloon is nu verhoogd. Over Januari was de meerdere opbrengst hier van 90. Wij kunnen dus aannemen, dat hierdoor hef tekort wordt weggewerkt. Er zijn nu 34 gemeenten bij den kring, dus de kosten zullen merkelijk lager zijn dan vroeger. Met ingang van 1 Januari zullen de bezol digingen voor dem Burg. Stand niet meer dan totaal 1 100 bedragen; Reductie landbuur over 1935. Aan den huurder Oosterman werd een reductie verleend van 50/%. De huurder Jonker betaalt inplaats van 16.90, 1 10. OnderhandtChe verhuring der gemeentelanderijen voor de jaren 1936 en 1937. B. en W. zijn er in geslaagd met mede werking van .de é.omn^isjj|ps bijna alles weer aan dezelfde huurders fe;verhuren. Zij "stél den voor deze perceeleii" vöor 2 jaar te gunnen. De totalen opbrengst is 1 2835,66. Er zijn jaren geweest, dat hiervoor op de be grooting prijkte één bedrag van 9000, Beschikbaarstelling van een bij drage ten behoeve van steunver- leening B. Het bedrag dat beschikbaar gesteld wordt door het Dep. van Sociale Zaken is terug gebracht tot 4.20, gerekend naar een ge middeld aantal werkloozen van 42. De voorwaarde is, dat de gemeente 2 per werklooze beschikbaar stelt. Aldus besloten. Salariskorting. Bekrachtiging, volgens art. 4 van den ge meenschappelijke regeling betreffende den vleeschkeuringsdienst, van het besluit van de colleges van B. en W- van de vijf, bij den dienst aangesloten gemeenten, tot korting van de jaarwedden van het personeel voor den dienst met 10 pet., ingaande 1 Maart a.s. met intrekking van het besluit tot tijde lijke korting van 6 waarbij 25 tot een maximum van 1000 buiten beschouwing blijft. Bij de behandeling is in meerderheid aan genomen een voorstel om de korting te verhoogen tot 10 pet. B. en W. hebben dit ter tafel gebracht In de vergadering van den vleeschkeuringsdienst. In die vergade ring is het besluit gevallen, de bekrachti ging is dus zuiver een formaliteit. Woensdag 4 Maart. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- uitz.) 8.Gr.pl. 9.30 Kookpr. 10. VPRO-morgenwijding. 10.15 Ka mermuziek, Radio-tooneel, voordr., lezing en gr.pL 12.1.45 Gr.pl. en Orvitropia. 2.Gr.pL 2.15 Vlooien piano. 2.45 Gr.pl. 3.— Voor de kin deren. 5.30 Fantasia en solist. 6.30 Zang en orgel: Ij— Sport. 7.15 Kinderkoor. 7.40 Lezing. 8.— Ber. 8.15 VARA-orkest. 8.45 R'damsch Plectrum-kwartet. 9.Verv. or kestconcert. 9.30 Radio-tooneel. 9,55 Ber. 10.— Residentie-orkesten soliste. 11.12.Mignon-kwintet en gr.pl. HILVERSUM, 301 M. (NCRV-uitz.) 8.— Schriftlezing. 8.15—9.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11.12.en 12.15 Ensemble van der Horst. 1.15 Gr.pl. 1.45 Orgelspel. 2.45 Gr.pL 3.Chr. Lectuur. 3.303.45 Gr.pL 4.Sopraan en piano. 5.Kin deruur. 6.— Landbouwhalfuur. 6.30 Afgestaan. 7.Ber. 7.15 Rep. 7.30 Friesch halfuur. 8.— Ber. en gr.pL 8.15 Arnhemsche Orkestvereen. 8.45 Lezing. 9.15 Verv. concert m. m. v. solist. 10.15 Ber. 10.20 Cause rie. 10.35—11.30 Gr.pL DROITWICH, 1500 M. 11.2011.50 Gr.pl. 12.05 Orgelspel. 12.35 BBC- Empire-orkest. 1.35—2.20 BBC- Schotsch-orkest. 3.10 Piano-recitaL 3.35 Sted. orkest Bournemouth m. m. v. soliste. 5.05 Kwintetconcert. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Ber. 6.50 Orgelconcert. 7.10 Lezingen. 7.50 Dansmuziek. 8.20 Gevar. progr. 8.50 Symph.-concert mmv. solist, koor en orkest. (10.10 Ber.) 11 Bridgewater Harpkwintet, 11.35— 12.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pL 11.20 Nat. orkest. 2.50 Or kestconcert. 4.20 Zang. 4.35 Gr.pL 5.50 Orkestconcert. 9.05 Radio- tooneel. 11.05—12.35 Dansmuziek, populair concert. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestcon cert. 11.20 OmroepkleinorkesL 1.35 Gr.pl. 3.50 Orkestconcert. 5.20 Gevar. progr. 8.05 HoorspeL 8.50 Concert. 9.5011.20 Omroepklein- orkest, piano-trio en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Klein-orkest. 1.50 —2.20 Gr.pl. 5.20 Zigeunermuziek. 6.35 en 7.20 Gr.pl. 8.20 Omroep orkest en solisten. 10.30—11.20 Ac- cordeonmuzlek. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Zigeunermuziek. 1.502.20 Gr.pL 5.20 Dansmuziek. 6.20,6.50 en 7.35 Gr.pl. 8.20 Symph.-concert 10.30—11.20 Gr.pL DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.35 Vocaal concert 8.30 Gevar. progr. 9.20 Ber. 9.50 Piano-recitaL 10.05 Weerber. 10.2011.20 Kamer muziek. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Brussel VI. 8.—9.20, Keu len 9.20—12.20, Brussel VL 12.20 14.20, Kalundborg 14.20—14.50, Pa rijs Radio 14.5017.20, Keulen 17.2018.50,Weenen 18.5021.20, Motala 21.2023.20, Weenen 23.20 —24.—. Lijn 4: Parijs Radio 8.05—8.20, Normandië 8.20—10.35, Lond. Reg. 10.35—13.35, Droitwich 13.35—14.20 Lond. Reg. 14.20—15.10, Droitwich 15.10—18.20, Luxemburg 18.20— 18.50, Lond. Reg. 18.5019.50, Droitwich 19.50—23.—, Lond. Reg. 23.-24.—. Weth. Bakker vond het niet billijk, daar het salaris pas verminderd is en het pen sioen gekort. Tenslotte werd het besluit bekrachtigd met de stemmen van de heeren Bakker, Borst en mevr. PaarlbergHartland tegen. Tot agent der arbeidsbemiddeling werd benoemd de ambtenaar ter secretarie, de heer Bossen. Als lid van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs werd met algemeene stemmen herkozen de heer G. Langedijk. De heer Jb. Mosk werd met 5 stemmen herkozen als lid van het Burg. Armbestuur. Interpellatie van weth. Bakker. Weth. Bakker heeft na de vergadering der gasfabriek zooveel gehoord, dat, als hij dit eerder had 'geweten, hij zijn stem niet aan de begrooting had gegeven. Spr. vroeg wat er nu benoemd wordt: een boekhouder of een assistent-directeur. Als er een boekhouder benoemd wordt, dan had de oproeping achterwege kunnen blijven. Onder het tegenwoordige personeel zijn menschen met volle bekwaamheid en di ploma. Deze moeten toch promotie kunnen maken. Of komt hier de politiek soms bij? Naar spr. meende te weten, behoort de S. D. A. P. niet tot de partijen, zoodat de leden daarvan van een dergelijke functie worden uitgesloten. Wat betreft het verbod van de commissie, dat een lid van het personeel niet de lei ding mag hebben van het Bureau voor Ar beidsrecht, wees spr. er op, dat dit bureau er is in het belang van de arbeidende be volking. De betrokkene ontvangt hiervoor geen salaris. De dienst heeft er geen schade van. Verder heeft spr. gehoord dat de commis sie van plan is het ambtenaren-reglement zoodanig te veranderen, dat een herhaling van hetgeen nu is voorgevallen, buitenge sloten is. Personeel van de gasfabriek zou dan geen lid van den raad kunnen zijn. De voorzitter: Inderdaad is eerst een op roeping gedaan naar een boekhouder. Ver- eischt was niet alleen acte boekhouden, maar ook een met practyk op de fabriek. De zaak is in het G. O. behandeld. De com missie uit het G. O. adviseerde een salaris van 1700 tot 2300 met toepassing van de kortingen. Tengevolge van allerlei oorzaken besloot het bestuur tenslotte een assistent op te roepen. Men is vrij om, als er een klerk vacature is, een andere bezetting te nemen. Men acht het beter een assistent te benoe men, daar er toch iemand moet zijn, die op het kantoor de leiding heeft. Betreffende het ambtenaren-reglement werd medegedeeld, dat men 't ambtenaar zijn van het bureau voor arbeidsrecht als 'n betrekking beschouwt. De betrokkene kan echter verzoeken om ontheffing van het verbod. Van een wijziging van het ambtenaren reglement was den voorzitter niets bekend. De heer Borst vond de kwestie eigenaardig. Men kon er uit opmaken, dat het er om ging, iemand te weren. Rondvraag, fle heer de Boer vroeg 'af B. en W.' 8è~ overtuiging hebben, dat er geen gevaar bij. de sluis is. De voorzitter: De deuren zijn onderzocht, maar er is niet het minste gevaar. Wij zijn niet overgegaan tot vernieuwing, omdat wij vermoeden, dat er een verandering zal plaats hebben met de kanalisatie. Weth. Bakker deelde mede, dat hij de functie voor voorzitter van het Armbestuur heeft aangenomen. Als hij tekort komt, dan accepteert hij geen critiek, maar schuift dit op den tegenwoordigen toestand. Daarna sluiting. De raad dezer gemeente heeft in zijne vergadering den heer J. Obeé aangewezen als gecommitteerde naar de vergadering van de aandeelhouders der Mij. tot bevor dering van nijverheid te de Rijp. Aan de orde zal worden gesteld peniion- neering personeel der gasfabriek. B. en W. van de Rijp stelden voor een pensioen-regeling in eigen beheer, terwijl heeren directeur en commissarissen ean re geling wenscht te sluiten bij een verzeke ring-Maatschappij Uw strooibiljet verdween verfomfaaid In de mand'. Uw advertentie niet! Want die stond in de krant. Naar het Engelsch »an door J. L en CHARLOTTE M. YONGE E. A. H. 23) Ze was een zacht jong meisje, een echte lady, toen ze op dien Zaterdagmiddag in den zomer den weg op stond te kijken ofschoon ze steeds luisterde naar geluiden uit het huis, met bezorgde uitdrukking op haar jeugdig gezichtje. Ineens schrikte zij op bij het knallen van een schot, dat veel gekras wekte onder de kraaien en raven, die in de boomen tegen de hellingen zaten en die nu ineens als zoovel^jfewarte puntjes in de lucht fladderden. Toen werd er ge fluit vernomen en even later stond daar haar broer Herbert, een flinke, lange jongen van zestien, die al geheel het air en de houding van een gentleman had. Hy droeg een geweer over den schouder en hield bij de pooten vast een raaf met witte vleugels. „O, Herbert!" riep Constance bedroefd. „Heb je die bij vergissing geschoten?" „Neen; Stanhope wilde niet gelooven, dat er witte raven bestonden en wedde om een halven souvereign, dat het maar een verzinsel was".' „Maar hoe kon je dat nu doen? Oom en tante waren zoo gesteld op die arme wit- vleugel en Best moest juist bijzondere zorg voor hem dragen. Ze zullen het zoo jam mer vinden!" „Onzin! Die witte zal nog tot meer aan zien geraken, dan dat ze daar hoog ver heven op een tak zat. Als ik ze nu eer3t aan Stanhobe heb laten zien, dan zal ik dien ouden kerel uit Colbeam hierheen stu ren om ze op te zetten. Wat maken die vo gels een lawaai! Ik zal ze nog eens een la- dinkje geven!" „Doe dat toch niet, Bertie! Oom Frank heeft vandaag weer zoo'n bui van vreese- lijke hoofdpijn!" „Hy hangt aan elkaar van hoofdpyn en nog eens hoofdpijn!" „Tante Mary maakt zich dan ook erg ongerust over hem. O, ik zou er ik weet niet wat om gegeven hebben, dat je hem juist nu niet die ergernis hadt bezorgd en dat arme ding hadt doodgeschoten!" zei Constance, de zijachtige veeren streelend van het nog warme slachtoffer en ze, met tranen in de oogen, langs haar wang strij kend. v „Je gaat het hun toch niet vertellen, zeg? Misschien zullen ze Witvleugel niet missen. Ik zou het ook niet gedaan hebben, als Stanhope mij maar niet zoo gemeen had uitgedaagd!" „Ik zal het hun natuurlijk niet vertellen, maar als ik in jouw plaats was, zou ik niet gelukkig zjjn, eer ze het wisten". „O, dat is weer echt.iets voor een meisje! Op het oogenblik kan ik dien houten Klaas nu niet het land opjagen, want ik heb een geweldig tekort aan spie!" „O, Bertie, is het dan toch waar?" „Je bedoelt toch niet, dat ze er van ge hoord hebben?" „Zeker. Dat je naar de races in Colbeam bent geweest". „Ja, dat is ook zoo; met Stanhope en Hailes en nog heel veel meer. We zijn er allemaal heen geweest, behalve de kleintjes en Sisson, die al een even saaie kerel wordt als Oompielief! Wie heeft het hem verteld?" „Mr. Hailes, die zich bezorgd maakt over zijn kleinzoon". „Die klikspaan! Hoe zou hij er achter ge komen zijn? Zou het er spannen, denk je?" „Ik weet niet. Oom Frank scheen er ge weldig door terneergeslagen te wezen; hij zei er zoo iets van, dat het je zeker hope loos in het bloed zat, maar dat het nog je ondergang zou beduiden". „Ja, het zit my ook in het bloed en hoe het er bij hem niet inzit en hij tot zoo'n saaie houten Klaas is geworden, zonder kraak, smaak of heerlijkheid, dat vat ik nog nietl" „Toe nu, Herbert!" „Ja, maar het is waar! Dan moet je maar eens hooren, hoe de anderen over hem pra ten! Hun moeders en zusters zeggen, dat er geen tweede plaats zoo saai is; hijzelf praat geen woord! Ze zouden nog net zoo lief naar de gevangenis gaan, als hier op be zoek komen!" „Dat is een schande! Want ik weet toch zeker, dat Tante Mary al haar best doet om het aangenaam voor hen te maken". „Ja, dat is zoo, maar als je heel je leven zoo onder een domper hebt gezeten, dan kun je er niet ineens onder uit! Maar daar om is het toch ellendig voor een kerel als ik, om steeds onder de plak te zitten van zoo'n suffen, saaien kantoorman, die niet weet, wat er verlangd wordt van een heer, en ons allemaal kort houdt, op een manier, dat we wel bedelaars lyken!" „Foei, Herbert dan toch! Oom hoeft in 't geheel niets voor ons te doen". „O, neen?Dan zou je moeder eens moeten hooren, als hij ons zóó zitten liet, en dat, terwijl ik zijn opvolger zal zijn in al zijn waardigheden". „Nu, ik vind, dat je grof-ondankbaar bent", zei Constance met tranen in de oogen. „Ze zijn toch zoo goed voor ons, oom en tante, allebei!" „Och, ze doen, wat ze kunnen, maar ze kunnen het niet! Dat is de kwestie, anders zou oom Frank zich toch wel schamen, mii zoo'n ongelukkig, klein zakgeld te geven? Het is dus z'n eigen schuld, als ik weer bij hem moet aankloppen. Hij is er zeker achter gekomen, dat ik gewed heb op dat veulen, de Merel. Wat 'n pech toch ook!... Maar geld moet ik hebben, op welke manier dan ook!... Nu ga ik allereerst die Witvleugel met de post verzenden, om Stanhope te overtuigen en hem een toontje lager te laten zingen. En dan moet ik toch nog oom eens te spreken krijgen". „Ik denk niet, dat je dit vanavond luk ken zal. Hij heeft vreeselijke hoofdpyn en tante Mary heeft dokter Trotman laten ha- len «"?iat !Yen leelÜk din2 hebt bij geval niet wat voor mij te leen, Con?" w" ik/r8 shilling en daar wilde Ir;/. Maar ?e mag ze gerust hebben, hoor, valt" Je °°m dan maar niet lastig „Vijftien shilling geeft maar zoo weinig, meisje-lief! Neen, dank je wel, hoor! Maar ,moa z'en' wa* 'h bij oom of bij haar ladyschap kan loskrijgen is het vandaag niet, dan toch morgen. Als ze weten, dat ik op de race ben geweest, dan is de zaak al half gewonnen!Maar van die onge lukkige Witte moeten ze nu niet afweten. Was die Stanhope toch ook maar niet zoo gemeen geweest!" Op dat oogenblik, te onverwacht om haar nog te kunnen ontloopen, kwam l>dy Northmoór, met bleek en bezorgd gelaat, het pad op en trad op hen toe. „Oom slaapt nu", begon zij en toen schrik kend: „O, Conny! Die arme Witvleugel Heb je ze gevonden?" Constance liet het hoofdje hangen en zei niets, maar tante Mary begreep het in eens: „Herbert, je hebt ze toch zeker bij ver gissing geschoten? Het zal oom zoo leed doen!" Herbert kon het toch niet over zich ver krijgen er om te liegen en mompelde: „D'r was er een, die mij niet gelooven wilde, dus moest ik hem wel overtuigen Innig bedroefd keek Mary naar hem en zei* „Ik had niet van je gedacht, dat je - d'* tegenover je oom hadt willen doen". De jongen prevelde iets van: „Ik dacn niet, dat hij er zooveel om gaf!" Mary schudde het hoofd, in plaats van te zeggen, dat dit niet waar was, en, daar hij dit stil verwijt niet dragen kon, wend«c hij zich af met de raaf bij zich en schop de steentjes op het pad voort, terwijl hu al zijn best deed, om boos in plaats van verdrietig te zijn. Juist werd Lady Nort. - moor geroepen met de waarschuwing, de dokter er was. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6