Nederland krijgt zijn reisbelasting. DE GEBROEDERS „GOCHEM" geleidebiljetten van onwaarde als vervoerdocumenten. ytooütciaai Tlieuws BROEK OP LANGENDIJK HEILOO DE RIJP TEXEL OUDE NIEDORP HEERHUGOWAARD TEXEL HOORN WIERINGERWAARD HENSBROEK GROOTSChERMER SCHAGEN 3T. MAARTENSBRUG OPPERDOES Binnenland Hei desbetreffende wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Crisis-publicatie. VERPLICHTE teruglevering van ondermelk. (Verbeterde publicatie). De Nederlandsche Zuivelcentrale maakt naar aanleiding van het bericht betreffende de regeling inzake verplichte teruglevering van ondermelk bekend, dat met dit stelsel etracht zal worden een netto-kaaswaarde «er kg. ondermelk te bereiken van 0,5 cent gedurende de tweede helft der maand Maart, van 0,4 cent gedurende de maand April en van 0,3 cent in het tijdvak van Mei tot en met Augustus 1936. Indien de gemiddelde netto-kaaswaarde der ondermelk gedurende een tijdsverloop van 4. respectievelijk 5 weken mocht blij ken gestegen te zijn tot of boven de waar den. hiervoren genoemd, echter verhoogd met' 10 voor de tweede helft van Maart en de maand April en met 20 voor elk der volgende maanden en dus de gemid delde netto-kaaswaarde in de bedoelde tijdvakken meer zou hebben bedragen dan respectievelijk gemiddeld 0,55, 0,44 en 0,36 cent per kg. ondermelk, zal worden over gegaan tot buitenwerkingstelling van de regeling- Dit laatste zal echter achterwege kunnen blijven, wanneer gedurende de beide laat- tte weken van een 4- of 5-weeksch tijd vak, als waarin het tijdsverloop, waarvoor de regeling geldt, zal worden onderver - deeld, de netto-kaaswaarde der ondermelk gelegen heeft beneden de meerbedoelde prijzen van achtereenvolgens 0,5, 0,4 en 0,3 cent per kg. ondermelk. Nadere bijzonderheden over de uitwer king van het stelsel zal de Nederlandsche Zuivelcentrale aan belanghebbenden recht streeks mededeelen. Het Regeeringsbureau voor de Uitvoering van de Landbouw-Crisiswet 1933 deelt me de, dat de geleidebiljetten model II No's B. 53.651—53.700, 53.701—53.750, 108.401— 108.450 en de geleidebiljetten model II-A No's A. 255.601—255.650, 255.651—255.700, 271.951272.000 van onwaarde zijn als ver- voerdocumenten in den zin van de Grens controle-regeling. Belanghebbenden worden in hun eigen belang gewaarschuwd hiermede rekening te houden. Geen kleuterschool. De plannen voor een kleuterschool van „Volksonderwijs" alhier zijn door het opge ven van te weinig leerlingen, opgegeven. Zestig leerlingen achtte men te weinig. Eervol ontslag. De heer E. Ton zal op 14 Maart a.s., na een diensttijd van bijna 20 jaren, eervol den dienst bij weg en werken van het water schap „De Beemster" met pensioen ver laten. Uitbreiding begraafplaats. Reeds lang zocht het gemeentebestuur naar een geschikt terrein voor begraafplaats. De bestaande begraafplaats aan den Holle- weg was nagenoeg vol. Een paar jaar gele den kreeg men van de Ned. Spoorwegen een stukje grond in erfpacht, doch het was te voorzien, dat het een tijdelijke oplossing was. Wel had men het oog op de bezittingen van „Jachtlust", een terrein ten noorden van de begraafplaats, doch de eigenaar had niet veel lust in verkoopen. Hoe het eigen lijk in zijn werk is gegaan, was aan weini gen bekend, doch de gemeente werd eige nares, behalve van een schuur „Jachtlust" genaamd, die de eigenaar zich voorbehield. Het gemeentebestuur dat zijn pappenhei mers kent, stelde als eisch, dat de schuur op een bepaalden dag moest verdwijnen. Dat gebeurde niet. Wie de raadsverslagen volgde weet hoe moeilijk het is om met den eigenaar zaken te doen. Hoe het ook zij de man brak de schuur niet af, dat deed de jeugd en op een wijze die de slooper niet kon verbeteren. Toen de termijn was ver streken werden de restanten opgeruimd en werd de gemeente onbetwist eigenaresse van het geheele terrein. Toen men zoover was of reeds eerder werd door den gemeente-opzichter Torke een plan van uit breiding gemaakt en een uitbreiding die er mag zijn. Het terrein werd door werkloozen opgehoogd, terwijl het zand door den ex pediteur D. Bakker werd aangevoerd. Alles verliep vlug en regelmatig werd gewerkt aan de uitbreiding. Wanneer men thans het nieuwe gedeelte ziet geheel aansluitend aan het bestaande staat men verbaasd Zo° keurig als alles is geregeld. Het nieuwe gedeelte is door een monumentaal hek van den straatweg gescheiden, waarvoor een Plantsoen wordt aangelegd, waaromheen roen kan keeren ('n groote verbetering bij de uitvoering van begrafenissen). Achter het hek is een vijver gegraven en daarachter hgt het nieuwe gedeelte kerkhof. De tuin architect KI. van Nes heeft én op het kerk hof én daarvóór een beplanting aangebracht en als straks de boomen en struiken in blad of bloei staan, zal alles nog beter tot zijn recht komen. Het oude en nieuwe kerkhof met gebouwen enz. beslaat een oppervlakte Van plm. een H.A. Het nieuwe gedeelte zal spoedig in gebruik worden genomen, want men is er aan toe (behalve dan voor le klasse-graven). De doodgraver Kossen, die op een alleszins te loven wijze het oude kerkhof onderhield, zal nu zooveel werk krijgen, dat hij weinig tijd voor ander werk over heeft. Waarschijnlijk zal de raad wel een besluit nemen om hem in vasten dienst te nemen, tenzij men het werk wil aanbe steden of aan werkloozen wil opdragen. De gemeente heeft kosten noch moeite gespaard om het geheel een aanzien te ge ven dat past bij de plaats. De architecten hebben samengewerkt om de overgang van „oud" op „nieuw" doeltreffend bij elkander aan te sluiten en men is daarin boven ver wachting geslaagd. Mij. tot bevordering van nijver heid. Uit de door de directie der Mij, tot be vordering van nijverheid gepubliceerde ba lans over 1935 bleek een bedrag van 3500 winst te zijn gemaakt. Een aardig meeval lertje voor de corporaties te de Rijp. Vergadering V.V.V. tDe jaarvergadering van de vereeniging W.V. „Mooi Texel", te Den Burg gehou den, viel een druk bezoek ten deel. De heer van Twisk fungeerde als voorzitter. In het jaarverslag werd gewezen op de resultaten van het badseizoen 1935, die gun stig afsteken bij de uitkomsten van andere badplaatsen. De doelmatige reclame door „Mooi Texel" gemaakt, heeft veel succes ge had. Men verwacht nu ook veel reclame van de film „Jonge Harten" die op Texel grootendeels werd opgenomen. De rekening sloot met een batig saldo van 127.62. Ontvangen was 4948.68, uit gegeven 4821.06. Bij de bestuursverkiezing werd mr. Kamp (burgemeester van Texel) bij acclamatie tot eere-voorzitter benoemd. In plaats van oud-burgemeester Oort werd de heer W. H. Lap tot bestuurslid gekozen. De heer R. Kikkert werd herkozen als bestuurslid. Op de Jaarbeurs te Utrecht zal weer een stand worden betrokken. Verder zal in de pers weer reclame gemaakt worden. Ook is men voornemens op de „Fonteinsnol", waar men een schitterend uitzicht heeft, een z.g. Belvédère te plaatsen. Door de aanwezigen werd nog aangedron gen op het aanleggen van fietspaden naar den vuurtoren en bij den Hoorn naar het strand. Bij de sluiting bracht de heer V. Twisk een woord van dank aan de heeren C. Jon ker en P. Fehrmann voor het vele door hen in het belang van het vreemdelingenverkeer verricht. Propagandaavond voor Staatspensioen. In het lokaal vap den heer Mijts werd Zondag een propaganda-avond gehouden, uitgaande van de afd. Oude Niedorp van den Bond van Staatspensionneering. De heer Helleman wees in zijn openings woord er op, dat het lang geleden is dat de afdeeling een propaganda-avond heeft be legd, wat voortkwam uit gebrek aan belang stelling. Nu echter de afd. verleden jaar is uitgebreid tot 38 leden heeft men gemeend dezep ropaganda-avond te moeten houden. Spr. gaf vervolgens het woord aan den heer de Vries, voorzitter van de federatie Hol lands Noorden, die met een vlotte speech propaganda maakte voor de staatspension neering. De plaatselijke tooneelvereeniging ver leende voor dezen avond hare medewerking door opvoering van het tooneelspel „Het licht in den nacht" door Inte Onsman. Het is een stuk dat diepen indruk maakt. De vereeniging heeft laten zien, dat zij over goede krachten beschikt. De vereeniging heeft met dit stuk ongetwijfeld voor een dankbaar publiek gespeeld. De heer Helleman sloot dezen avond met dank aan alle medewerkenden. Handtastelijkheden. Toen de winkelier G. alhier zich deze week vervoegde bij een gezin in den Hon- denweg wegens een vrij groote schuldvor dering voor geleverde waren, ontstonden er zulke handtastelijkheden, dat politie-hulp moest worden ingeroepen. Aankoop uit het buitenland. Door een Franschman zijn hier aange kocht voor Frankrijk 20 lamschapen en een ram. De prijs die voor de schapen werd betaald bedroeg 34 gulden. Binnenbrand in Pompsteeg. Zondagmorgen is er brand ontstaan in t huisje van den heer Keyzer, Pompsteeg 12. De ongeveer 70-jarige heer Keyzer, die al leen in het huisje woont, bemerkte toen hy uit de keuken kwam, dat het theelichtje, hetwelk geheel met petroleum gevuld was en op tafel had staan branden, door onbeken de oorzaak op den grond was gevallen. Toen het ongeluk door hem bemerkt werd. had de omgeving reeds vlam gevat. De heer Keyzer heeft getracht met zijn handen de vlammen te dooven, zoodat hij vrij ern stige brandwonden tot boven de polsen heeft opgeloopen. Toegeschoten buren heb ben wat meubelen kunnen redden en met n slang op de waterleiding het vuur bestre den De achterzijde van de kamer stond al in lichter laaie. De brandweer onder lei ding van den brandmeester Cramer was spoedig ter plaatse, doch behoefde geen dienst te doen. De oude heer Keyzer was van het gebeur de geheel van streek, temeer daar hij met verzekerd is. Na in het Stadsziekenhuis verbonden te zijn, is hij ter verzorging bij familie opgenomen. De buren hebben eenige waterschade op geloopen. Koningstijger geschoten, al is het dan niet in Wieringerwaard. Onze vroegere plaatsgenoot de heer Rens Kaan thans op de onderneming Ba- limbingansok heeft aldaar een koningstij ger neergeschoten. Het dier had van kop tot het uiteinde van den staart een lengte van 2.70 meter. Het was met zijn poot in een klem geraakt en trachtte op alle mo gelijke manieren hieruit bevrijd te komen De pogingen hadden echter geen succes want een welgericht schot in den kop maakte een eind aan het leven. Zondagavond gaf de zangvereeniging „Apollo" haar jaarlyksche uitvoering in het Wapen van Wieringerwaard. De opkomst was niet zoo als we dat gewoon zijn, wat zeker zijn oorzaak vond, dat Ormenio le Anna Paulowna ook een uitvoering gaf. De voorzitter, de heer Zander, heette bij den aanvang de aanwezigen hartelijk wel kom i n't bijzonder den A.v.r.o.-violist Boris Lensky en den heer Leo Koning als accom- pagnist. Achtereenvolgens werd nu gezongen Morgenlied, Leer mij, Mijn land en Daar springt een boom, waarna Boris Lensky voor 't voetlicht trad met Ein traum van Oslislo en Czardas van Monti. Met deze twee nummers had deze beschaafde en uit stekende violist ons allen reeds te pakken. Daarna nog 3 zangnummers. Na de pauze weer een viertal mooie zangnummers en dan is de beurt weer aan Boris Lensky, die achtereenvolgens ten ge- hoore bracht Ave Verum, Menuet, Sere nade en Lafontaine phantastique. Ook deze nummers werden weer schitterend voorge dragen. Het daverend en aanhoudend ap plaus was voor hem zeker een reden om als toegift nog te spelen „Traumerei van Schu- mann". Het is zeker geen gemakkelijk werk om zulk een bekwaam violist te accom- pagneeren, doch de heer Koning heetf dit op uitstekende wijze gedaan. De heer van Ham sprak zeer zeker uit naam van alle aanwezigen, toen hij harte lijk dank bracht aan Boris Lensky voor de prachtige muziek voor ons ten gehoore ge bracht. Een gezellig bal tot slot. Begrafenisvereeniging. Zaterdag vergaderde de begrafenisver eeniging „Memento Mori" ten huize van den heer P. Groot. Voorzitter was de heer Joh. Koning. De rekening van den penningmeester luidde als volgt: Kassaldo vorige jaar 392. Ontvangsten over 1935 met kassaldo vorige jaar te samen 1039,88 1/2, uitgaven over het afge- loopen jaar 566,78, saldo over 1935 te samen 473,10 1/2, winst over 1935 f 119,68. Vorige jaar was er een winst van 112,93. Uit het jaarverslag melden we, dat 1935 weer een voordeelig jaar is geweest. De vereeniging heeft 6 keer haar diensten moeten geven, t.w. 2 leden, 1 oud-lid en 3 niet-leden. Het ledental is op het oogen- blik 122. Daar den heer Jb. Dekker den leeftijd van 60 jaar heeft bereikt, waarop de dragers moeten aftreden, is in zijn plaats benoemd de reserve-drager Jn. Klerk. Als reserve werd benoemd den heer Jb. Edel. Den leider, den heer Heertjes, werd dank gebracht. De aftredende bestuursleden, de heeren K. Speets, D. Stapel en D. Leegwater, werden herkozen. Alvorens tot de benoeming van 2 afge vaardigden naar de algemeene vergadering over te gaan, besloot de vergadering, om uit iedere afdeeling ëen lid in het bonds- bestuur zitting te laten nemen en desnoods de algemeene vergadering af te schaffen. Verschillende afgevaardigden, die deze ver gadering al eens hebben bezocht, vonden dit een wassen neus. Men meende, dat er meer contact blijft bestaan, als een bestuurslid zitting heeft in het hoofdbestuur, dan dat een keer per jaar een algemeene vergade ring wordt gehouden. Dit punt zal door de afgevaardigden wor den verdedigd. Benoemd werden de heeren C. Boot en Jb. Heertjes. De vergadering zal worden gehouden in „Concordia" te Noord- scharwoude begin April. De vergadering besloot tot aankoop van een katafalk over te gaan. De prijs is 38. Medegedeeld werd, dat voortaan het kleed voor rekening van de vereeniging kan worden gebruikt. De heer Jb. Edel vroeg by de rondvraag namens den heer C. Blom, om bij een be grafenis over een sleutel te mogen beschik ken. Daar dit iets noodzakelijks blijkt te zijn, zal dit in orde komen. Vergadering van oud-leerlingen. De afdeeling „Zuid- en Noord-Scher mer" van Volksonderwijs hield onder voor zitterschap van den heer S. v. Stralen een druk bezochte jaarvergadering ten huize van den heer K. Slooten te Driehuizen. Te ongeveer 8 uur heette de voorzitter allen welkom, in het bijzonder burgemees ter Kolb en de raadsleden Heinis, v. d. Laan, Schermerhorn en Schot. De rekening van de penningmeesteres mej. C. Schipper werd in orde bevonden en sloot met een batig saldo van 16. De heeren Jb. Ouweltjes, D. Pascha en Weij- man werden als bestuursleden herkozen. Het hoofdpunt op de agenda was de vraag of Driehuizen in verband met de nieuwe leerlingenschaal al of niet een een- mansschool zal worden. De voorzitter leid de dit onderwerp in, waarna verschillende sprekers het woord verkregen. Besloten werd aan den raad van Zuid- en Noord- Schermer te verzoeken een kweekeling met akte aan te stellen, wanneer de 2de leerkracht niet meer voor rijksvergoeding in aanmerking komt. Verhooging van het aantal leerlingen zal voor 1936 een eventueele aanstelling van een kweekeling met acte niet kunnen voor komen, daar gerekend wordt naar het ge middelde van 1935, dat minder was dan 41. Uitdrukkelijk kwam naar voren, dat men de school te Driehuizen als een tweemans- school hoopt te behouden. Na rondvraag volgde sluiting. Overgeplaatst. Mej. A. H. Brouwer, ryksklerke bij den dienst der Registratie en Domeinen te Schagen wordt 'overgeplaatst naar Den Helder. In haar plaats komt de heer J. J. Sant bergen van Den Helder. Volksonderwijs. Ih café Kossen alhier werd een verga dering gehouden van oud-leerlingen van den landbouw-cursus Sint-Maartensbrug en omstreken. Na opening door den voorzitter, den heer N. T. Hopman, werd door één der leden 'n inleiding gehouden over „Zuivelwinning", waarin vooral de aandacht werd gevestigd op de wenschelijkheid om bij het melken de grootst mogelijke zindelijkheid te be trachten. Deze interessante beschouwing werd toegelicht met lichtbeelden. De besprekingen inzake verbouw van korrelmais hadden tot resultaat, dat a.s. zo mer bij een 5-tal leden proefvelden zullen worden aangelegd. Vervolgens sprak de heer Oostenburg uit Ryperkerk (Fr.) over zijn 25-jarige erva ring met het inkuilen van gras. Spreker wees op het geringe verlies van voedings waarde bij de z.g. Friesche methode, waar bij het gras op een temperatuur van 50 gr. Celsius wordt gebracht en waarbij de melkzuurbacterie zich gunstig ontwikkelt. Tijdens de vergadering traden 5 aanwe zigen als lid der vereeniging toe. Het was een geslaaede bijeenkomst. Fraude? Zaterdag had de uitbetaling van de werk- loozen-ondersteuning van de werklooze le den van den Chr. Landarbeidersbond plaats ten gemeentehuize, in plaats van ten huize van den penningmeester van dien bond op vermoeden, dat de administratie niet in orde was. Naar verluidt is de ge heele administratie door de politie in be slag genomen voor een nader onderzoek. Thans is verschenen een wetsontwerp tot heffing van een reisbelasting. De toelichting zegt o.m., dat dit wetsont werp in de eerste en voornaamste plaats ten doel heeft, de algemeene rijksmidde len te stijven door het heffen van een ver teringsbelasting van het in de laatste jaren aanzienlijk gestegen aantal van de inwo ners des rijks, die een deel van hun inko men aan reisgenoegens in het buitenland plegen te besteden. Om dat fiscale doel te bereiken dient de heffing op een matig bedrag gesteld te worden, zoodanig dat de remmende en beperkende werking ten aanzien van buitenlandsche reizen, die er het gevolg van kan zijn, tot een minimum wordt beperkt. Mocht de voorgedragen hef fing naast verkrijging van de gewenschte bate voor de schatkist er toe leiden, dat hetgeen minder aan buitenlandsche reizen wordt uitgegeven niet ten volle aan belas ting wordt opgebracht, maar ten deel© ook aan het Nederlandsche reis- en bedryfswe- zen ten goede komt, dan zal dit als een bijkomend voordeel van de heffing zyn te beschouwen. Ieder streven naar een ge dwongen ombuiging van 't reizigersverkeer van het buitenland naar het binnenland of naar eenige andere beperking van de be wegingsvrijheid is dus aan deze heffing vreemd. Naar aanleiding van hetgeen hierboven over verteringbelasting is gezegd, merkt de minister nog het vol gende op. De verteringen zijn, voor zoover zij ge schieden ter bevrediging van andere dan noodzakelijke levensbehoeften, een aanwij zing van draagkracht. Het is om verschil lende, vooral fiscaal-technische redenen niet steeds mogelijk die vertering op direc te wijze te belasten; vele verteringen moe ten op indirecte wijze worden getroffen (door accijnzen en dergelijke). Het voordeel van deze nieuwe belasting is, dat zij evenals de personeele belasting den belastingplichtige voor de door hem gemaakte verteringen direct treft; in dit geval is bovendien sprake van een verte ring welke in nagenoeg alle gevallen onbe twistbaar van draagkracht blijk geeft. Al wordt deze belasting in tegenstelling met de zoo juist genoemde personeele be lasting in fiscaal-technisch opzicht als een indirecte geconstrueerd, economisch heeft zij stellig het karakter van een direc te belasting. Immers de persoon, die haar betaalt, draagt haar eveneens. De belasting is voor elke reis afzonderlijk per reiziger gesteld op 0.50 per dag voor de eerste acht dagen, op 0.75 per dag voor de volgende vier dagen en op 1. voor eiken volgenden dag. In het algemeen zegt de toelichting verder is het niet mogelijk onderscheid te maken tusschen pleizierreizen en andere reizen. Vele reizen hebben toch een ge mengd karakter, waarbij het een onbegon nen werk zou zijn om vast te stellen, in -n„i hoeverre het pleizier door andere factoren wordt overheerscht. Er zyn enkele catego rieën van personen, van wie zonder meer aangenomen kan worden, dat hunne reizen naar buitenslands veelal niet of niet in de eerste plaats het karakter van pleizierrei zen hebben. Dit is het geval met grensbewoners en met al degenen, die zich uit hoofde van hun beroep of bedrijf regelmatig naar het buitenland dienen te begeven. Voor deze categorieën is in het algemeen aangenomen, dat alle buitenlandsche reizen te zamen in een geheel jaar hun evenveel genot zullen verschaffen als een reis van vijftien dagen aan een ander geeft. Voor grensbewoners of beroepsreizigers met een gering inkomen en vermogen zou echter ook een belasting van tien gulden per persoon en per jaar te zwaar zyn. Voor hen is daarom een van vijftig cents tot tien gulden oploopende schaal ontworpen, verband houdende met de belastbare som voor de gemeentefonds belasting. Vrijstellingen. Enkele categorieën van personen komen naar de meening van den minister voor al- geheele vrijstelling in aanmerking, n.1. de vreemde diplomaten en beroepsconsult met hunne gezinnen en het personeel van het verkeer met het buitenland onderhoudende vervoermiddelen aan welke categorieën nog zijn toegevoegd jongelui, die een schoolreis maken en alle kinderen en jongelieden van niet ouder dan zeventien jaar. Opgemerkt wordt nog, dat een onderscheid naar de plaatsen of landen waarheen de reizen gemaakt worden, niet in het stelsel van het ontwerp zou passen. Voor reizen naar de Nederlandsche overzeesche gewesten zijn dus geen afwijkende bepalingen gemaakt. Ook voor gezondheidsreizen zijn geen uit zonderingen gemaakt. Bijna elke vacan- tiereis dient de gezondheid tevens. Een grens is hier niet te trekken. De minister stelt zich echter voor bij langdurig verblijf om gezondheidsredenen in het buitenland (bijv. in een inrichting te Davos) vrijstel ling of vermindering te verleenen met be hulp van de hem in artikel 18 toe te kennen bevoegdheid. Aangezien het een volkenrechtelijk ada gium is, dat een zeeschip geldt als grondge bied van het land, onder welks vlag het vaart, is in art. 1 de mogelijkheid geopend, dat reizen onbelast blijven, zoolang men op een Nederlandsch zeeschip verblijft. Het systeem van de belasting komt op het volgende neer: Degene, die niet in aanmerking kan of wil komen als grensbewoner of als beroepsrei ziger, moet, vóór het verlaten van het land, in zijn paspoort of eenig ander daarmede gelijkgesteld bewijs den dag van zijn vertrek uit Nederland doen vastleggen. Bij zijn terugkomst in Nederland moet hij in zijn paspoort voer een voldoend bedrag aan zegels hebben gehecht en deze onbruik baar hebben gemaakt. *155. Ze bladerde in een dik boek. „Ja, hier heb ik iets voor jullie. Op het kasteel „Boschzicht", bewoond door jonkvrouw Berkenstam, kunnen twee staljongens ge plaatst worden. Hier is het adres en een aanbeveling". „Dank u wel", zeiden de broers beleefd en zij begaven zich naar het genoemde kasteel. 156. Daar aangekomen belden ze aan den hoofdingang en de deur werd daarop door een huisknecht geopend, die hen op barschen toon vroeg wat ze met die zeepwa- gen in de oprijlaan moesten doen en dat ze moesten ma kendat ze wegkwamen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7