Help Uw Nieren De motie-Boon goedgekeurd. ^Buitenland ^Binnenland ALKMAARSCHE COURANT van VRIJDAO 6 MAART 1086 Tweede Kamer Begrooting van het lanbouw-crisisfonds. nieuwe onlusten in san juan? 20.000 mijlen over zee. Spookt het in Nigtevecht? Raadselachtige voetstappen op den zolder. Glimlachje Den Haag, 5 Maart Zonder stemming heeft de Kamer de gewijzigde motie-Boon aangenomen, waarin zij uitspreekt, dat het aanbeveling vei dient in de centrale commissie voor georganiseerd overleg de vraag aanhangig te maken, of er aanleiding bestaat voor een bijzondere regeling voor de bezoldi ging van ambtenaren en onderwijzers, die in communauteit leven, en waarin zij de regeering uitnoodigt, stappen in die rich ting te doen. In een stemmotiveering liet prof. Aalberse (r.k.) in het midden, of het georganiseerd overleg de geschikste instel ling is voor een onderzoek, als de motie vraagt, en verklaarde hij, dat zijn fractie zich voorbehield, om de resultaten van het onderzoek te toetsen aan eigen opvattingen en beginselen, maar niet tegen de motie zou stemmen. Nu moeten wij afwachten, wat het geor ganiseerd overleg zal voorstellen. Ver wacht mag worden, dat de regeering aan de motie gevolg zal geven. De zaak blijft voorloopig aan de orde. Bij de afhandeling van de werkloos heidsinterpellatie-De Visser heeft de heer Smeenk (a.r.) er op aangedrongen, dat inzake den huurbijslag voor gesteunde werkloozen met plaatselijke toestanden zal worden rekening gehouden. De heer Kupers (s.d.j kwam op voor instelling van huurcommissies en huurverlaging van ge meente- en vereenigingswon :ngendaarna, merkte hij op, zou de huurbijslag auto m a t i s c h worden verminderd. Evenals de heer Kuipers (r.k.) bestreed hij 's mi nisters redeneering, volgens welke de huurbijslag een rem voor de huurverla ging zou vormen. De katholieke afgevaar digde zette uiteen, dat de huurbijslag eerst zou mogen worden verlaagd, als er vol doende goedkoope woningen z ij n. De aan dacht verdient de verklaring van dr. Vos (lib.), dat hij niet den indruk had, dat e r misbruiken bestaan onder werkloozen met betrekking tot den huurbijslag, d. w. z. dat zij met behulp van den huurbijslag in dure woningen zouden wonen, waarin zij anders niet hun intrek zouden nemen. Volgens dr. Vos wonen d^ werkloozen in woningen, welke zij kunnen betalen, als zij werk hebben, en hij achtte den tegenwoordigen huurbijslag niet ongerechtvaardigd. Ook mr. Joekes (v.d.) betoogde, dat de werk loozen van een wijziging van den huurbij slag niet de dupe mogen worden. Minister Slingenberg deelde mede, dat de bijslag misschien niet zal worden gewijzigd in ge meenten, waar geen goedkoopere wonin gen zijn, maar dat de huren van 100.000 woningwetswoningen thans reeds verlaagd zijn met een totaal bedrag van drie mil- lioen gulden. Op een aandrang van de heeren Kupers en De Visser (c.p.), om voor 1936 weer twee millioer. extra voor de werkloozen beschikbaar te stellen, voor de verstrek king van kleeding en dekking, antwoord de Z. Exc., dat dit het vorige jaar bij wijze van uitzondering had plaats gevonden, maar dat het geen precedent mocht zijn. Verschillend" afgevaardigden wenschten, dat voor de gesteunden goedkoope groen ten zouden worden beschikbaar gesteld, en minister Slingenberg vertelde, dat dit het vorige jaar reeds in groote mate geschied was, maar dat niet alle gemeenten mede werken. Dat eieren geen compensatie zijn voor bükvleesch, waarvan de verstrekking binnenkort ophoudt, zal lang niet ieder met den heer Kupers, die dit beweerde, eens zijn. Dr. Vos wenschte, dat de regeering een breed onderzoek naar den gezondheidstoe stand der werkloozen zou instellen, waar na de minister vertelde, dat dit inderdaad zal geschieden en dat de hoofdinspecteur der volksgezondheid voorzitter der com missie is. Volgens den medicus-afgevaar digde dreigt inderdaad het gevaar van ondervoeding. De heeren De Visser en Van Houten (c.d.) vroegen onpartijdige scheidsgerech ten voor werkloozen, die van de werkver schaffing worden uitgesloten. Thans heb ben zij beroep op den minister, als hun vakorganisatie hun grief onderschrijft. Mr. Joekes en de bewindsman zelf verdedig den deze. regeling, welke nog maar korten tijd werkt en waardoor de vakorganisaties volkomen bevredigd zijn. Mr. Joekes be twistte den heeren De Visser en Van Hou ten, dat de minister belanghebbende in zulke kwesties zou zijn, en merkte op, dat de regeering juist het algemeen belang vertegenwoordigt. Vermelden wij nog, dat dr. Vos zich voegde bij wie vermindering van den af trek wegens gezinsinkomsten van den steun bepleitten; dat mr. Jeoekes den mi nister waarschuwde, om niet, ten einde ook in 1937 nog werkobjecten te hebben, thans te weinig werkgelegenheid voor werkloozen te scheppen; dat de heer Kui per opkwam tegen verdringing van vol wassen arbeiders door jonge meisjes, zoo als in de Kwattafabriek is geschied; dat de heer Van Houten klaagde, dat te Op- sterland een gezin van zes personen van acht gulden per week rroet rond komen; en dat mr. Arts (k.d.p.) volgens zijn ge woonte „een slotwoord" sprak, zich bij verschillende sociale desiderata aanslui tende. De interpellant heeft geen motie voor gesteld en volstond met er op te wijzen, dat ook onder de regeeringspartijen be zwaren tegen de werkloosheidspolitiek der regeering worden gevoeld. De Kamer heeft nu een aanvang ge maakt met de begrooting van het land bouwcrisisfonds. De heer Louwis (lib.) heeft het door de organisatie „Landbouw en. Maatschappij" gepropageerde stelsel aangeprezen, waarbij hooge rechten aan de grens geheven zouden worden en dan allerlei overheidsbemoeiing met het be drijfsleven zou kunnen worden gemist. Maar de heer Van den Heuvel (a.r.) bleek in dit §telsel niet te gelooven Wel spraken beiden zich met reserves uit over de maat regelen, door de regeering genomen ten gunste van de kleine boeren, die een uit- keering krijgen. De heer Louwes ziet hier in een verplaatsing van de moeilijkheden van de kleine boeren naar de groote boe renbedrijven en daardoor ook naar de landarbeiders. En volgens den heer Van den Heuvel heeft de minister zich met zijn uitkeeringen aan de kleine boeren in een labyrinth begevendeze afgevaardigde ziet slechts uitkomst in verlaging van vaste lasten. De heer Droesen (r.k.) daar entegen hield een warm pleidooi voor de kleine bedrijfjes. Sprak deze zijn volle vertrouwen in 's ministers beleid uit, vol gens den heer Van den Heuvel is de land bouwpolitiek, hoewel zij niet heeft gefaald, niet voldoende geslaagd. De anti-revolu- tionnaire afgevaardigde wenschte een de centralisatie bij de uitvoering van de crisismaatregelen en wil voor alles den bureaucratischen geest daarbij doen ver dwijnen. Onder vroolijkheid der Kamer merkte hij op, dat de varkens een onaan gename sfeer hadden geschapen en dat de hoogheid van het overheidsgezag onder zulke dieren leed. Vermoedelijk volgen nog eenige tiental len sprekers! Men vreest, dat nieuwe ongeregeldheden zullen uitbreken tengevolge van de arresta tie van zeven nationalisten die worden ver dacht, de organisatoren te zijn van een be weging welke wordt geleid door Pedro Campos. Deze Pedro Campos is doctor aan de universiteit van Harvard. Hij wenscht volledige onafhankelijkheid zonder eenige inmenging van de Ver. Staten. ARRESTATIES IN WARSCHAU. Bommen en dynamiet gevonden. In de Poolsche hoofdstad is een groep le den van de verboden nationalistische orga nisatie, nationaal-radicale kamp, gearres teerd. Zij werden ervan verdacht, een reeks daden van terreur voor de naaste toekomst voor te bereiden. Bij de verrichte huiszoe kingen heeft de politie een hoeveelheid dy namiet en een aantal bommen gevonden, "et aantal arrestanten bedraagt 60. Verder zijn in verband met de studenten onlusten aan de voorloopig gesloten univer siteit 14 studenten in hechtenis genomen. Dok aan de technische hoogeschool is het gisteren tot ordeverstoringen gekomen, waarbij werd geworpen met traangas- en stinkbommen. Nationalistische studenten, die de collegegelden te hoog achtten, trachtten te verhinderen dat nieuw ingeschreven stu denten betaalden. BAKKERSSTAKING TE ATHENE. De universiteit gesloten. De Atheensche bakkersgezellen hebben de algemeene staking geproclameerd. De broodvoorziening geschiedt thans door de militaire bakkerijen. De regeering heeft bepaald, dat de sta kers in militairen dienst moeten worden gesteld. De universiteit te Athene is wegens de door de studenten veroorzaakte ongere geldheden tot nader order gesloten. INCIDENT AAN DE HONGAARSCHE GRENS. Volgens een bericht van het Tsjecho- Slowaaksche persbureau heeft zich Donder' dagmorgen vroeg in het dictrict van Feldice aan de Tsjechoslowaaksch-Hongaarsche grens een incident voorgedaan. Tusschen de gemeenten Hostice en Darna was een uit zes man bestaande Hongaarsche militaire pa- trouille op Tsjechoslowaaksch gebied geko men. Op eenigen afstand van de grens, bij het plaatsje Kecskejaras is het tusschen deze Hongaarsche patrouille en twee leden van de Tsjechoslowaaksche douane tot een botsing gekomen. In den loop daarvan heeft een der beide Tsjechoslowaaksche douane ambtenaren een Hongaarsth soldaat een ge weer ontnomen en daarmede een schot ge lost. De Hongaarsche patrouille sloeg daar op op de vlucht en slaagde er in weer over de grens te ontkomen. DE STRIJD TEGEN DE COMMUNISTEN. Nanking brengt drie divisies in het veld. De centrale Chineesche regeering heeft bevel gegeven drie divisies in het veld te brengen tegen de Roode Troepen, die de provincie Sjansi zijn binnengedrongen. Chineesche berichten melden, dat de lei ders der Chineesche Sowjet-Republiek, die in Juni 1935 in de provincie Szetsoean is opgericht, in de tweede helft van verleden jaar volgens een vast plan de communisti sche strijdkrachten in het Noorden van de provincie Sjansi hebben gecencentreerd. Het Engelsche dagblad „Peking and Tientsin-Times" houdt zich in een hoofd artikel bezig met deze gebeurtenissen en geeft als haar meening te kennen, dat de Chineesche communisten bewust het in grijpen van Japan willen uitlokken om de Nankingregeering in het anti-Japansche front te trekken. Het blad gelooft, dat de bolsjewisten op grond van de nieuwe tactiek veel aanhangers zullen winnen onder de patriottisch gezinde Chineezen en ook veel toeloop zullen krijgen uit de Chineesche regeeringstroepen. Gala-voorstelling in het Viotoria- Theater, Twintig duizend mijlen over zee, dat is de afstand die H.M. onderzeeboot K XVIII heeft afgelegd om van Den Helder naar Soerabaia te komen. In werkelijkheid is die afstand natuurlijk lang zoo groot niet, maar er waren enkele redenen om ditmaal, zooals het in marine termen heet „een stukkie om te varen". Eén van die redenen en als men zijn reusachtige gestalte op het doek ziet, zelfs een zeer groote reden was professor Ve- ning Meinesz, die den tocht meemaakte om proeven in verband met de zwaartekracht te nemen teneinde den vorm van onzen we reldbol te kunnen nagaan. En de andere reden was, dat het ook wel eens goed is een beetje vlagvertoon te ge ven in belangrijke wereldsteden waar men ons kleine landje altijd nog beschouwt als een stukje zeeklei waarop kaasboeren le ven, die in molens wonen en op klompen loopen. Zoo is dus de K XVIII op 13 November 1934 vanuit Den Helder vertrokken om via Afrika, Zuid-Amerika en Australië naar Soerabaia te varen. Er was geen haast bij de reis en ook de directeur van het Victoria-theater had geen haast die reis op het witte doek te brengen, zoodat wij eerst nog vergast werden in de goede beteekenis van het woord op een collectie binnen- en buitenlandsch nieuws in beweegbaar geïllustreerden vorm en op een gekleurde screensong, die de avonturen van porceleinen winkelbeeldjes demonstreerde nadat de eigenaar van de zaak de deur op het nachtslot had gedaan en naar huis was gewandeld. Na een korte pauze kwam de eere-voor- zitter van het te Alkmaar gevormde comité van aanbeveling, namelijk burgemeester van Kinschot ten tooneele in zoover men in een bioscoop dan nog van een tooneel kan spreken en richtte enkele woorden tot de aanwezigen, waarin hij de beteekenis van den tocht van de K XVIII in het licht stel- ,de. Hij herinnerde aan de data van vertrek en aankomst, wees in enkele woorden op het belang van een dergelijke onderneming en op de beteekenis daarvan voor de meer dere bekendheid der. Hollandsch marine in den vreemde. Ten slotte prees hij de karak tereigenschappen die onze Hollandsche ma- rine-menschen, officieren, onder-officieren en manschappen, op deze reis weer gede monstreerd hebben, moed en volharding, plichtsgetrouwheid en onverschrokkenheid, Toen kwamen de watergolven op het doek en ze waren niet zoo onschuldig als in een salon de coifure, Ze liepen tegen den boeg van het lange, smalle schip te pletter, ze sloegen er over en spatten in duizenden schuimvlokken uiteen. Ze richtten den kop van het schip omhoog en lieten dien weer vallen, ze vertoonden zich aan den horizon als huizenhooge wa terbergen en ze renden in gesloten gelede ren op het nietige schuitje af, dat over bergen en dalen van schuimend zeewater naar zijn verre bestemming is gevaren. Na wat wij in ons nummer van Woensdag over deze film hebben geschreven kunnen wij betrekkelijk kort zijn. Op 14 November 1934 vertrok H.M. K XVIII van Den Helder en op 11 Juli 1935 kwam de onderzeeboot te Soerabaia aan. Daartusschen liggen bijna 8 maanden en al dien tijd heeft de bemanning in hoofd zaak zeewater gezien. Men is van Europa naar Afrika gevaren, is vandaar naar Zuid- Amerika overgestoken waarbij men te vergeefs naar de Snip heeft uitgekeken toen weer retour naar Afrika, waar thans Kaapstad met den Tafelberg bezocht wer den, dan naar Australië en tenslotte naar j Soerabaia waar de tocht eindigt. De heer Wytema, luitenant ter zee der 2e j klasse, heeft vóór het vertrek van de boot een week of zes les gehad in de Polygoon filmfabriek en hij heeft zich een zoo ijverig leerling getoond, dat hij in staat was een serie opnamen te maken, welke de geheele reis in beeld brengen en tot een uiterst be- wekkende film zijn geworden. Dank zij dezen amateur-cineast zien en hooren wij het vertrek uit Den Helder, v/aar Schout bij nacht Kruys de bemanning toespreekt, waar duizenden familieleden, vrienden en bekenden van de bemanning op de kade staan en waar vliegtuigen van De Mok den onderzeeër uitgeleide doen. Dan komen er dagen van heel veel water en weinig afwisseling, maar de camera van luitenant Wytema laat ons zien en hooren hoe de bemanning vroolijk en levenslustig blijft en hoe de lange, eentonige dagen door de gezelligheid aan boord eikaar on gemerkt opvolgen. In de havenplaatsen is er gelegenheid ge noeg de beenen weer eens uit te strekken en de bloemetjes eens buiten te zetten en Janmaat is er als de kippen bij als er wat bijzonders te zien is of als Hollanders in den vreemde de bemanning op een feeste lijke excursie tracteeren. Daarnaast doet deze film zien van hoe veel waarde het vlagvertoon is, het demon- streeren van de gevechtswaarde van de Hol landsche marine en hoe er overal in de ha vens van alle bezochte werelddeelen duizen den belangstellenden zijn, die nog nimmer een duikboot, laat staan een Hollandsche duikboot, gezien hebben. Zeldzame visschen vergezellen de K XVIII op zijn langen tocht, Kerstmis wordt aan boord gevierd, Neptunus in eigen persoon, vergezeld van zijn wettige echtgenoote, duikt bij den evenaar uit het zilte nat op en scheert de baren, die nog nimmer zijn ge bied hebben betreden. De kok verschaft een extra-f eestelij ken maaltijd op den verjaardag van Prinses Ju- liana en als er een haven nadert krijgt de schuit een extra schoonmaakbeurt. Luitenant Wytema heeft zijn toestellen niet alleen aan boord opgesteld, maar ze ook mee aan land genomen als de beman ning in de een of andere haven eens aan het passagieren kon gaan. Dan is eindelijk op 11 Juli 1935 de tocht logsschip een reis gemaakt waarover men in alle werelddeelen niets dan lof en waar deering heeft. „Zoo is dan", zegt luitenant Wytema aan het slot van deze film, „Hr. Ms. k XVIII in Soerabaia aangekomen. Voor ons officieren, onderofficieren en manschappen was het een groote eer, dat wij onder bevel van on zen commandant aan het welslagen der reis mochten medewerken. Eensgezind hebben wij er naar gestreefd, in navolging onzer va deren onze mooie Nederlandsche vlag op waardige wijze over de oceanen te voeren, tot heil van een krachtig en eendrachtig vaderland". Toen de burgemeester, vóór de film op het doek kwam, zijn rede beëindigd had, werd op zijn verzoek een couplet van het Wilhel mus gezongen. Nadat het laatste filmbeeld was versche nen, werd spontaan opnieuw het Wilhelmus ingezet als bewijs, dat de aanwezigen be grepen hadden hoezeer een tocht als deze een demonstratie van Hollands glorie ge weest is. ,'t den lijk terug, wanneer met liet volbracht en heeft een Nederlandsch oor- wil met het licht der realiteit. „Er gaat door 't gehucht een wonder gerucht Op het alleronverwachtst is de bur gerij van het landelijke dorpje Nigte vecht herinnerd aan den tragischen moord op den chauffeur G. d. B., op 30 April 1930 op den Geindijk bij Abcoude gepleegd. G. d. B. woonde destijds een huisje aan de Dorpsstraat 194 te Nigtevecht, en op den zolder dat perceel zijn de afgeloopen weken vreemde dingen gehoord. Toen het alarmeerende gerucht: Spookt in Nigtevecht!" ons bereikte, zijn wij er op uitgegaan, want al plegen spook verhalen doorgaans met een ongeloovig glimlachje te worden aangehoord, toch dient de verslaggever zich op de hoogte te stellen van hetgeen er dan wel gaande is. Zoo brachten wij dus een bezoek aan het vriendelijke dorpje Nigtevecht en hebben daar verschillende dorpelingen gesproken en hebben getracht te huiveren bij de ver halen welke ons gedaan werden. In het perceel, onmiddellijk grenzend aan dat, waarin eertijds het slachtoffer van den laaghartigen moordaanslag woonde, vestigde zich, ruim 2 weken geleden, de heer N. met zijne echtgenoote, als medebe woners van de familie S., welke aldaar reeds woonachtig was. Reeds den eersten nacht hoorde mej. N. op den zolder van het aangrenzend perceel -zeer duidelijk voet stappen, welke regelmatig op en neer gin gen. Zij dacht, dat de buurman, de heer r., een sigarenwinkelier, nog laat op was, en schonk er verder geen aandacht aan. Echter herhaalden de voetstappen zich regelmatig eiken nacht, maar altijd weer op andere tijdstippen. Mej. N. meende toen, dat het kindje van de familie R. misschien 's nachts was lastig, en er werd verder over de voet stappen niet gerept. Een dezer nacht, toen de ochtend begon te gloren, werd de heer N. wakker en hoor de in het aangrenzend perceel, wederom de voetstappen op den zolder. „Ze zijn hier naast wel vroeg op", voegde hij zijn vrouw- toe, maar deze antwoordde: „Hoor je die voetstappen dan nu pas? Dat is al 14 dagen aan den gang". Toen het dag was geworden, en mej. N. in gesprek kwam met met mej. R., bleek het, dat de familie R. volstrekt geen neigin gen betoond had, in het nachtelijk uur zol- derwondelingen te organiseeren. „Maar wie loopt er dan 's nacht bij U op zolder?" vroeg mej. N. verwonderd, en het antwoord deed de verwondering eenige graden stijgen, want dat luidde: „Op zolder loopen? Wij hebben nog nimmer daarvan iets bemerkt". Nu begon de zaak raadselachig te wor den. Er werd gegist en het duurde niet lang, of de onverklaarbare voetstappen rie pen herinneringen op aan den vroegeren bewoner van dat perceel, die bijna 6 jaar geleden vermoord werd. Als toch eens In de afgeloopen week is het tot een cul minatie van verschrikking geworden, want reeds 's avonds half elf, toeh het echtpaar N. zich reeds ter ruste had begeven, klonk weer een eentonig heen en weer geloop op den zolder van de familie R. De heer N. sprong zijn legerstede uit, en kleedde zich aan, om „getuigen" te halen. In tegenwoor digheid van een neef beklom men weer de trap naar de slaapkamer, luisterde met ver sneld kloppend hart, en jawelnog steeds liepen de voetstappen op en neer op en neer De luisterenden keken elkaar aan, en ontzettting was op hun gelaat te bespeuren. Wat nu te doen? „De familie R. waarschu wen; laten ze hier komen, dan kunnen ze 't hooren, als zij in hun eigen woning er niets van kunnen bemerken." Zoo gezegd, zoo gedaan. De heer R. en zijn vrouw kwamen op de trap en zelfs in de slaapkamer van de familie N. en luister den En nu deed zich het allerzonderlingste geval voor, dat ook de heer R., die in de eigen woning onder den zolder, niets van de voetstappen gehoord had, ze thans zeer duidelijk kon waarnemen. Inmiddels was er nog een andere belangstellende bijgekomen en tenslotte begaf een gezelschap, bestaan de uit 6 volwassen personen, zich in koelen bloede naar het „spookhuis". „En nu maar met z'n allen naar zolder", klonk het resoluut uit de mond van een der mannen, en mej. R. adviseerde practisch: „Maak eerst licht, dan kun je zien wat er aan de hand is." Zoo arriveerde het gezel schap op den zolder, waar reeds weken lang de nachtelijke voetstappen klonken, maar., het speurend oog vermocht niets ontdek ken. Dit nu was niet wonderlijks, want ieder welopgevoed spook trekt zich beschei xirnrvl VIf 1 Door docht. w.rking v.n d. NIEREN kunlUlut krijg» von nacht» mo.t.n opstaan, Zanuwachligh.id, Pijn d. B«.n.n, Duii.Ugheid, V.rlio. van En.rgia, Kr.mp.n, Branding. Cyato* voorkomt minder goede w.rking ven de NIEREN «n ge.it, gegarand..rd, in dag.n volledig, voldoening, ol U krijgt Uw geld terug. Ne.m CytteT, Uw apotheker oi drogtat heelt het. Ieder hoekje van den zolder werd se rieus onderzocht, maar dit onderzoek lever de niets op. Ietwat onvoldaan zochten de deelnemers (sters) aan deze nachtelijke excursie weer hunne respectieve slaapsteden op, maar de familie N. lag nog lang wakker, met angstig luisterend oor Dien nacht heeft zich echter geen voet stap meer doen hooren. Bij ons bezoek aan Nigtevecht, hebben wij ook den bewusten zolder grondig geïnspecteerd, maar elke theorie welke wij gaarne opbouwden, moest over boord gegooid worden. Een buurman heeft aangeboden, „voor een tientje een nacht op de slaapkamer van de familie N. te logeeren", maar dit gen^ reuze aanbod is van de hand gewezen. Eej) offerte, om een nacht op den zolder te bt» vakeeren, kwam nog niet in. De smid vart het dorp heeft zich al bijzonder oneerbie dig over het geval uitgelaten. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat katten, m Maartsche uitgelatenheid, den zolder van de familie R. benutten voor hunne nachtelijke ontmoetings-partijen, maar deze veronder stelling is door anderen verontwaardigd van de hand gewezen. Inmiddels blijft het mysterie der raadsel achtige voetstappen in den nacht onopge lost f -;- DE ANTI-CUMULATIE WET. Een oud-militair van hoogeren rang ver zoekt ons opname van het volgende: Mogelijk zal het verwondering wekken, althans op het eerste gezicht, als wordt be toogd, dat de o.g. militairen wel voldaan mogen zijn over de mildheid die deze wet ademt. Voor hen is dit een troost en geeft hoop op de toekomst, ook gelet op de normalisee ring, de herberekening der pensioenen, waartoe, nu alweer geruimen tijd geleden, een commissie is benoemd onder voorzitter schap van den heer mr. Palm. Die hoop wordt ook gevoed door wat staat vermeld in een beschikking van een drietal ministers, n.1. dat bij de herberekening rechtvaardigheid en billijkheid, het richt snoer zullen moeten zijn. Voorts staat in het V.V. betreffende de verlaging der openbare uitgaven, dat bij die herberekning naar de salarisnormen van thans, de consequentie eischt, dat pen sioenen die lager zij voor verhooging in aan merking worden gebracht. In het zoo zeer beproefde België schijnt de tegenwoordige regeering te zullen beslui ten, de lagere pensioenen in overeenstem ming te brengen met de huidige, met in achtneming van rang of stand, wat ook is aangeroerd op 20 Nov. 1935 in de Tweede Kamer, blijkens de Handelingen blz. 475. Dit rangsverschil is bij de onredelijke en krenkende steunregeling geheel verwaar loosd en ongetwijfeld in strijd met de mili taire begrippen van Z.E. den minister-presi dent, minister a.i. van defensie, dr. Colijn, wat dan ook tot uiting kwam toen nu onge veer twee jaren geleden de korting op de Indische pensioenen in behandeling kwam. Voorts heeft de minister van financiën op 16 Dec. 1932, als Kamerlid, gepleit voor da delijke verbetering van de pensioenen voor al van die der o.g. militairen en heeft op 14 Februari 1934 de minister van defensie den achterstand bij andere gepensionneerden volmondig en met nadruk erkend. Gelet op wat in België gaat gebeuren, wordt er op gewezen, dat de o.g. militairen in ons vaderland slechts vragen om gelijk stelling in pensioen met dat van de o.g. burgerambtenaren, waarop veelal in de laat ste jaren, zoo met klem is aangedrongen door de leden van alle fracties in de beide Kamers. Als deze gelijkstelling tot stand zal zijn gebracht, zal een wantoestand, een chaos, een meten met twee maten enbitterheid verdwijnen. Moge dit spoedig geschieden. AUTOBANDIETEN TE DEN HAAG. In navolging van Haarlem. In Den Haag zijn gistermiddag eenige autobandieten aan het werk geweest. In de Dunklerstraat werd omstreeks half vier een dame aangerand door een persoon, die haar een taschje ontrukte, inhoudende 60 gulden. De aanrander scheen met een tweeden persoon de dame per auto gevolgd te hebben, want met het taschje sprong hij in een auto, waarop beide mannen snel wegreden. De dame had juist tevoren geld van een bank gehaald, hetgeen waarschijn lijk den aanranders bekend was. bestralen De over muzikale musicus: Een oogenblkje dan zal ik accompagneeren! je

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9