Sügr&stv,n het vuur uit Sarraut over den toestand. „Straatsburg mag niet onder het bereik der Duitsche kanonnen zijn." VASTBERADEN WOORDEN. Volkenbondsraad bijeen. De rede van Sarraut. h,d Soldaten in het Rijnland. Met bloemen en jubel zijn de troepen ingehaald. OUDE HERINNERINGEN. Hitier spreekt weer. Alkmaar, 9 Maart. De eerste gevolgen, welke na Duitsch- land's opzegging van het Verdrag van Locarno en de bezetting van het Rijn land zich openbaren zijn: 1# De overige onderteekenaars van het Locarno-pact zullen Dinsdag overleg plegen te Parijs. 2° De Volkenbondsraad, waarop Frankrijk en België een beroep hebben gedaan, zal Vrijdag bijeenkomen. 3° Frankrijk wijst de methode van Duitschland met klem af en zal niet dulden, dat „Straatsburg onder het bereik der Duitsche kanonnen komt". Wanneer wij de berichten, welke ons in den loop van Zondag en hedenmorgen be reikten, even beschouwen, dan blijkt, dat in vrijwel alle landen de daden van Hitier worden afgekeurd en dat er in de komende dagen belangrijke conferenties op til zijn, waarbij vrijwel uitsluitend de Europeesche politiek ter sprake zal komen. Gelukkig mag ook direct geconstateerd worden, dat de meeste regeeringen den toe stand kalm bestudeeren en zullen trachten, de moeilijke kwesties langs diplomatieken weg op te lossen. Het is dan ook in alle lan den rustig, al is de stemming jegens Duitschland verre van vriendelijk. Ongetwijfeld zal deze week dan ook een zeer belangrijke worden en zal zij be palen, hoe de rust in Europa voor den eer sten tijd gehandhaafd kan blijven. Verklaring van Flandin, Parijs, 7Maart. Na de beraadslagin gen van de minister en de chefs van den generalen en den admiralen staf heeft de minister van buitenlandsche zaken, Flandin, de vertegenwoordigers van de pers ont vangen, tegenover wie hij een verklaring aflegde, waarin hij o.m. naar voren bracht: De verklaringen van Hitier in het inter view met een Fransch dagblad hadden de aandacht getrokken en van de Fransche regeering. De wil tot toenadering van Frankrijk tot Duitschland was openlijk tot uiting gebracht door Flandin in een rede in de Kamer. Reeds een jaar waren de Duitsche regeering verschillende voorstellen gedaan o.m. betreffende onderhandelingen over een luchtpact. De Duitsche regeering prefereerde het iedere bespreking te ver dagen. Op 29 Februari zijn instructies ge- onden aan den Franschen ambassadeur te Begijn, Hitier te vragen op welke basis Hitier zich een Fransch-Duitsche toenade ring voorstelde. De ambassadeur werd ontvangen op 2 Maart door Hitier in tegenwoordigheid van von Neurath. De Fransche vertegenwoor diger verzocht toen om voorstellen van nauwkeurigen aard. Hem werd geantwoord dat de Duitsche regeering later zou ant woorden op deze vraag, maar voorloopige geheimhouding over deze besprekingen wenschte. Hieraan werd gevolg gegeven. Hedenmorgen heeft de Fransche ambas sadeur mededeeling gekregen van het Duitsche memorandum, waarin eenzijdig het verdrag van Locarno verworpen wordt, terwijl dit van kracht moet blijven, zoolang een andere beslissing niet door den Volken bond is genomen. De Duitsche regeering heeft aan het Fransch-Russische pact een volkomen on juiste interpretatie gegeven, een verklaring van de Fransche regeering over het hoofd gezien, evenals de antwoorden, gegeven door de garandeerende staten. De Fransche ambassadeur heeft heden morgen de vraag gesteld of het document, dat hem ter hand werd gesteld, het ant woord vormde op de door hem geformu leerde vraag, betreffende de basis voor een Fransch-Duitsche toenadering. Hem werd hierop bevestigend geantwoord. Het werk der verzoening zou aldus tot basis moeten nemen de eenzijdige opzeg* ging van een vrijelijk gesloten verdrag en het voldongen feit gevormd door het bin nenrukken van Duitsche afdeelingen in de gedemilitariseerde zóne. De Fransche regee ring acht het haar plicht de opegbare mee ning hiervan in kennis te stellen zonder prejudice van alle andere maatregelen. De regeering stelt zich in verbinding met de vertegenwoordigers der verschillende staten met het oog op een gemeenschap pelijk verzet tegen dit eenzijdige verwerpen van verdragen. r®geer'ng zal een beroep doen op den Volkenbondsraad. Fransche en Duitsche troepen staan tegenover elkaar. Metz.8Maart.In den afgeloopen nacht en gedurende den morgen zijn verschillende regimenten van de garnizoenen Metz en Thionville te voet vertrokken ter bezetting van de vestingwerken en grenskampen. Aan de andere zijde van de grens is te Saarlautern, vroeger Saarlouis genaamd, een bataljon van het zeventiende regiment' in fanterie der rijksweer aangekomen, terwijl een gemotoriseerde afdeeling in Trier is gearriveerd. Onder de bevolking in het Moezelgebied heerscht de grootste kalmte. Tegen 13 Maart bijeen geroepen. Genève, 8 Maart. Op het secre tariaat van den Volkenbond is Zon dagavond het telegram ontvangen van de Fransche regeering, waarin met het oog op de Duitsche maatregelen in het gedemilitariseerde gebied de directe bijeenroeping wordt voorge steld van den Volkenbondsraad. Dit telegram van de Fransche regeering is, naar het secretariaat van den Volken bond mededeelt, direct ter kennis gebracht van de overige leden van den Volken bondsraad zoomede van de Belgische en Duitsche regeering. Het verluidt, dat tot de Duitsche regee ring de vraag is gericht of zij zich bij de bestudeering der aangelegenheid wil laten vertegenwoordigen. De president van den Raad, Bruce (Australië) heeft den Raad bijeen geroepen tegen Vrijdag 13 Maart des ochtends om 11 uur. Ook de Belgische regeering heeft in een kort telegram den Volkenbondsraad in de aangelegenheid gemengd. Dinsdagochtend conferentie te Parijs. P a r ij s, 8 Maart. De conferentie der Locarno-mogendheden zal, naar nader wordt gemeld, Dinsdagochtend worden ge houden in het kabinet van den minister van buitenlandsche zaken, Flandin, aan den Quai d'Orsay. Engeland zal vertegenwoordigd worden door Eden, België door Van Zeeland, Italië door ambassadeur Cerruti. Flandin zal niet in de gelegenheid zijn zich naar Genève te begeven, waar Dins dag de bijeenkomst van de Commissie-van- Achttien zal worden gehouden. Paul Bon cour zal hem vertegenwoordigen. Flandin moét Dinsdagmiddag in jie Ka mer zijn, omdat de regeering voornemens is een verklaring af te leggen over de dcor Duitschland genomen maatregelen. Voorts is Flandin voornemens deel te nemen aan de debatten in den Senaat over de ratificatie van het Fransch-Sovjet Rus sisch Verdrag. Het Fransch-Sovjet-Russisch pact een valsch voorwendsel. Pa r ij s, 8 Maart. Minister-presi dent Sarraut heeft Zondagavond een radioredevoering gehouden tot het Fransche Volk, naar aanleiding van de gisteren door den Rijkskanselier en Führer Hitier in de zitting van den Rijasdag bekend gemaakte beslissing der Rijksregeering, dat zij het Verdrag van Locarno opzegt en het Rijngebied symbolisch met troepen van de Rijks- weer bezet. Minister-president Sarraut zeide zijn boodschap tot de internationale openbare meening te richten, omdat hij er behoefte aan heeft een gematigd woord te laten hooren, welks objectiviteit in tegenstelling is met de hartstochtelijke uitlatingen, wel ke gisteren op de tribune in den Rijksdag werden gedaan. Sarraut noemde de besluiten van Duitschland, waarbij het zijn eigen, vrije lijk aangegane verplichtingen opzegt, een voorwendsel. Het ontstaan van het pact van Locarno. Toen men na den oorlog Frankrijk wilde vrijwaren voor een nieuwen inval openden zich verscheidene wegen. Men besloot toen den linkeroever van den Rijn en een zone van 50 K.M. langs den rechter-Rijnoever te demilitariseeren. Duitschland zou er geen troepen legeren en er geen versterkingen aanleggen. Men kwam voorts overeen, dat Gealli eerde troepen gedurende een periode van 15 jaren tot 1935 het Rijngebied zouden bezetten. De bezette zone werd geleidelijk klei ner, zulks ter verbetering van de betrek kingen tusschen Frankrijk en Duitschland. Ten slotte nam de Rijksregeering zelf het initiatief tot voorstellen, welke in 1925 leidden tot het pact van Locarno. Door dit verdrag, dat na langdurige be sprekingen tusschen vertegenwoordigers der Fransche, Duitsche, Britsche, Belgi sche en Italiaansche regeering tot stand kwam, werd een stelsel uitgewerkt voor de regeling langs verzoenenden en arbitra- len weg van geschillen, welke mochten rijzen tusschen Frankrijk en Duitschland, Duitschland en Belgë. De deelnemers aan het Verdrag verklaarden zich bereid hulp te verleenen aan den staat tegenover wie de verplichtingen waren geschonden, met name in geval van een schending der ge demilitariseerde zone. Voor Europa brak dus een nieuw tijdvak aan, evenals voor de Fransch-Duitsche be trekkingen. Geleidelijk werd het bezette Rijnland ontruimd. Tot 1935 had de be zetting moeten duren, doch reeds in 1930 kwam een einde aan de bezetting. De ondervinding maakt voorzichtig en de bevolking van Frankrijk is maar al te vaak het slachtoffer van teleurstellingen geweest. Bovendien waren de laatste jaren de daden van Duitschland in eenvoudige te genspraak geweest met zijn woorden. Duitschland verklaarde zich bezield met de meest vredelievende voornemens. Niette min verliet het met groot lawaai de Ont wapeningsconferentie en brak het met den Volkenbond. Het volgend jaar herstelde Duitschland den verplichten militairen dienst en het schiep zich tegen ontzettenden prijs en met buitengewone opofferingen binnen zeer Korten tijd een groot leger kena?iehU*it6lhlaUd niet Zijn wil uitgespro ken zich te houden aan de verdragen tus schen de staten en de gedemilitariseerde zone te eerbiedigen? Deze eerbiediging van de gedemilitari seerde zone wil zeggen, dat den dag, waar op een onverhoedsche aanval tegenover ons zou worden ontketend, deze aanval aan de grens zelve zou kunnen worden afge slagen. De integriteit van het nationale grondgebied werd verzekerd. Het Interview met Bertrand de Jouvenel. Een dag of tien geleden, op 28 Februari, publiceerde een Parijsch blad een interview met het Duitsche staatshoofd, dat een pa thetisch beroep deed op de verzoening der beide landen. Den volgenden dag reeds, op 29 Febru ari, werd den Franschen ambassadeur te Berlijn, Francois Poncet, de instructie ge zonden met spoed een audiëntie aan te vra gen met den Rijkskanselier en dezen te verzoeken te willen preciseeren, op welke basis hij de mogelijkheid van een toenade ring zag, welke Frankrijk evenzeer wensch te als Duitschland. Francois Poncet kweet zich direct van zijn opdracht. Op 2 Maart werd hij door Rijkskanselier Hitier in aanwezigheid van baron von Neurath ontvangen. Hem werd geantwoord, dat men de aan gelegenheid zou bestudeeren, ten einde de Fransche regeering binnen zeer korten tijd een gespreciseerd voorstel te kunnen doen. Om onderhandelingen te vergemakkelij ken, vroeg de Rijksregeering, dat het stil zwijgen zou worden bewaard over het be zoek van den Franschen ambassadeur. Aan dezen wensch werd voldaan Gisteren werd het nieuws pas voor den eersten keer gepubliceerd. Wij hebben dus nauwkeurige voorstellen afgewacht, welke de mogelijkheden van een toenadering tusschen de beide landen zou den bevatten. Het memorandum Onder deze omstandigheden nu werd de Fransche ambassadeur Zaterdagochtend door den Rijksminister van buitenlandsche zaken ontvangen. Von Neurath overhan digde Francois Poncet een memorandum, waarin de Rijksregeering het Verdrag van Locarno éénzijdig opzegt en mededeelt di rect gevolg te geven aan haar besluit. Om deze houding te verklaren, doet de Rijksregeering een beroep op de sluiting van het Fransch-Sovjet Russisch verdrag, waaraan zij een geheel onjuisten uitleg geeft, welke door Frankrijk reeds her haaldelijk is betwist, en dat zij onver eenigbaar noemt met het Verdrag van Locarno. Dit bewijst, dat men slechts te doen heeft met een valsch voorwendsel van de Rijksregeering. Kort na de sluiting van het Fransch Sovjet Russisch verdrag, dat op 2 Mei 1935 door Laval werd geteekend, n.L op 21 Mei 1935 verklaarde Hitier in een redevoering, dat de Rijksregeering in de eerbiediging van de gedemilitariseerde zóne een bijdrage zag tot den vrede in Europa Alle andere staten-onderteekenaars van het verdrag van Locarno hebben unaniem verklaard, dat de verplichtingen voortvloeiende uit het Fransch-Sovjet Russisch pact op geen enkele wijze de verplichtingen van het Rijnland-pact schonden. De Duitsche regeering had een beroep kunnen doen op het Permanente Hof van Internationale Justitie in Den Haag. Reeds veertien dagen geleden hebben wij ons bereid verklaard ons te onder werpen aan de scheidsrechterlijke uit spraak van deze instantie. De Rijksregee ring had zich tot een Verzoeningscommis sie kunnen wenden. Zi> deed dat niet. Ook daar schiet het in haar verplichtingen te kort. Niemand zal er van overtuigd zijn, dat de omstandigheden een buitengewonen haast noodzakelijk hebben gemaakt. Nie mand, zelfs Duitschland niet. Wel is waar stelt de Rijksregeering in het gisteren aan den ambassadeurs van Frankrijk overhandigde memorandum voor, daar zij haar verplichtingen heeft geschonden, nieuwe aan te gaan. Ik zal haar voorstellen evenwel niet bestudeeren en wel om twee redenen: 1. Omdat het tweeledig voorbeeld van de éénzijdige opzegging van plechtig aangegane verplichtingen ons geen vertrouwen zou kunnen ge ven in haar nieuwe voorstel en 2. In weerwil van een zeer stellig recht heeft de Rijksregeering belang rijke strijdkrachten de gedemilitari seerde zóne laten binnentrekken en dit alles zonder te voren haar bedoe lingen te hebben kenbaar gemaakt zich los te maken van haar plechtige verbintenissen. Wij zijn voor een voldongen feit geplaatst en zulks op de meest plom pe wijze. Er zou in Europa geen vrede meer zijn, indien deze methode algemeen zou worden toegepast; en er zouden geen internationale betrekkingen meer kunnen bestaan. Wij willen zooiets niet en wij dienen de belangen van de Europeesche gemeen schap. De regeering is zeer vast besloten niet voor bedreiging te wijken. Het bloote feit, dat de Duitsche soldaat zich in weerwil van plechtige verplichtingen op den Rijnoever vestigt, sluit terzelfder tijd onderhandelingen uit. Wij zijn van plan te trachten de essentieele waarborgen voor de veiligheid van Frankrijk en Bel gië te handhaven. Na de situatie rijpelijk te hebben over wogen, verklaar ik uit naam van de Fran sche regeering, dat wij van plan zijn te trachten de essentieele waarborgen voor de veiligheid van Frankrijk en België te handhaven, welke werden mede-onder teekend in het Verdrag van Locarno door de regeeringen van Engeland en Italië. Wij zijn niet geneigd Straatsburg te la- «ïdCïf? va," Locarno voorziet in vinden tusschen de staten-onderteeke naars van het Verdrag "-eeKe- Onyerwijld moet tot deze gedachten- wisseling worden overgegaan. Onze zaak is rechtvaardig en sterk, al- een den Europeeschen geeft zich daar dus riep Sarraut uit, en door haar te ver dedigen vertrouwen wij met_ons lot essentieel element in vrede te verdedigen. Het Fransche volk rekenschap van. Alle beuzelachtige twisten op zij zettend is het wij weten het en zal het blij ven eensgezind om de actie der regeering te steunen. De Duitsche regeering meende het uur voor haar daad van geweld goed te heb ben uitgekozen. Niet in het uur, dat de af gevaardigden moeten stemmen over he Fransch-Sovjet Russisch pact, dat nog aan de beslissing van den senaat overblijft, maar in het uur van de verkiezings periode, welke in Frankrijk reeds is gonnen. De Duitsche regeering verwacht eenigheid, binnenlandsche spanningen welke de strijd der politieke partijen er de stembusstrijd in den boezem der natie zouden kunnen te weeg brengen. De Duitsche regeering vergeet evenwel dat in ieder ernstig uur in onze geschie denis partijtwisten werden op zij gezet en dat alle partijen zich vereenigen voor de verdediging van de nationale onafhanke lijkheid en veiligheid. be- on (Van onzen R.-redacteur). KEULEN, 8 Maart. Vlaggen waaien boven Duitschland. Vlaggen van Oost-Pruisen tot in het Saargebied: rood met zwarte haken kruisen in het witte middenveld. Vlag gen waaien vooral boven het Rijnland, waar het heden feest is als nooit tevo ren. Van de huizen, van de kerken, van de fabrieksschoorsteenen, overal wappert het rood met het zwart en wit als een trotsche juichkreet tegpn den hemel. Het Rijnland heeft zijn leger terug en het is met bloemen en met ge jubel binnengehaald! Het jongste besluit van Adolf Hitier moge het buitenland hebben verrast, het Rijnland zelf was wellicht nog meer onvoorbereid op de komst van het leger. En plotseling kwa men de soldaten aangemarcheerd, alsof er geen Locarno bestond, dat nog niet zoo heel lang geleden door den Führer uitdrukkelijk was bevestigd Misschien heeft Hitier sedert zijn optreden als leider van het Duitsche volk nog nim mer op het Rijnland meer indruk gemaakt dan thans, nu het zich weer vrij kan voelen zonder den druk van iets, wat het steeds als een smaad jegens het land is blijven be schouwen. Terwijl de Führer zyn reden in den Rijksdag hield, zouden de troepen het Rijn land binnentrekken, als om daarmee zijn woorden te onderstreepen. Niettemin waren in Keulen de müitairen al eerder binnen de verboden zone. Daaruit is waarschijnlijk te verklaren de aanvankelijke tegenspraak uit Berlijn van de eerste berichten omtrent de troepenverplaatsingen omdat deze blijkbaar niet geheel volgens het programma waren uitgevoerd. Het verklaart echter ook de bij zondere verrassing, die de stad als een sid dering doorvoer, toen met de snelheid van een electrische vonk zich het gerucht door de stad verspreidde, dat de soldaten kwa men. Het gerucht werd een roep en de roep werd een juichkreet toen de eerste troepen zich vertoonden. Waren de menschen zich bewust van de mogelijke politieke gevolgen van deze ge beurtenis? Zonder twijfel niet. Zij dachten er niet aan, dat hier een plechtige belofte was geschonden en dat het buitenland daar in een oorlogsdaad mocht zien. In dat op zicht waren ze bezield met een algeheel ver trouwen in den leider, die hen naar hun meening in zijn politiek ten opzichte van het buitenland nog nimmer had teleurge steld. Geestdrift maakte zich van allen meester. Spontaan werden de vlaggen uitgestoken, reeds lang voor het bevel daartoe uit Berlijn werd bekend ge maakt en overal zag men stralende ge zichten. Van Keulen werd de radio, die Hitler's lange reden uitzond, in den steek gelaten om van de glorierijke in tocht der weermacht getuige te zijn, in de andere plaatsen van het Rijnland kwam de vreugde tijdens het beluisteren van de met spanning verwachte rede voering, die spoedig ook daar werd on derstreept door ratelende wielen en dreunende soldatenpassen. De eerste berichten omtrent de gebeurte nissen in het Rijnland waren voor ons aan leiding om erheen te gaan, ten einde ge tuige te kunnen zijn van wat zich daar in deze historische dagen afspeelde. Het was een en al geestdrift, dien we daar ontmoet ten, geestdrift over het terugzien van „das Militar", dat men vooral immers in Duitsch land zoo vereert, geestdrift ook om een daad van de regeering, waarmee aan het buiten land wederom toonde baas in eigen huis te willen zijn. „Nu is alles weer net als vroeger", oor deelde de kellner in. een café, die uit louter vreugde een praatje begon te maken. „Nu hebben we onze soldaten weer". „Ja, nu zijn jullie weer gelukkig", antwoordden we. „Nou? gelukkig, gelukkig, dat zeg ik niet, maar ze kunnen nu tenminste weer zien dat we doen, wat we zelf willen, en niet wat zij willen." Zoo was het algemeen gevoelen en dat uitte zich in de houding van allen, van onS tot oud, met of zonder uniform. De krantenjongens riepen het des avonds uit aan de uitgangen der stations en op de oeken der straten. Het was overal leven- >g in de stad en er was een stemming als op een overwinningsfeest. Over de machtige Hohenzollernbrug w ren de soldaten gekomen, na op het stati Deutz aan den rechteroever van den Rijn?1 zyn afgestapt. Hoevelen van de juichend belangstellenden aan den kant van den w zullen zich hebben herinnerd, dat ruim ventien jaar geleden voor het laatst oX Duitsche troepen deze brug waren pp„„° seerd! K pas" Welk een verschil met die dagen, de laat ste van den grooten oorlog, toen 'het Duit sche leger na een strijd tot het uiterste W den terugtocht werd gedwongen en uit hét eens bezette land moe en ondervoed Eed moraliseerd en toch zich trachtend 'goed t houden, zijn trage schreden zette op de weg terug. Daarna waren het jaren W andere soldaten, die van „Wacht am Rhein" betrokken: Engelsche, Fransche en Belsi sche,^ die jarenlang het Rijnland hielden Waar nu de Duitsche soldaten marcheer den, hebben we ruim tien jaar geleden dé bruine uniformen van het Engelsche bezet tingsleger gezien. De bevolking aanvaarddé den nederlaag en zjj verdroeg de vreemde! lingen, wier aanwezigheid zij als een smaad bleef voelen. Het bezettingsleger verdween en het Rijnland was buiten de politie zonder uniformen, totdat er eenige jaren geleden weer bruine uniformen waren gezien: de S A. en de arbeidsdienst deden er hun intrede en beheerschten er tenslotte de straat. Nu is het weer de grijze uniform van de Duitsche weermacht, die er voor het eerst na zeven tien jaar naast de partij uniformen zich aan de gelukkige Rijnlanders vertoont Zaterdag en Zondag heeft het er gedreund van den intocht der militairen en misschien zal dat de volgende dagen ook nog wel zoo zijn. In Düsseldorf, in Keulen, in Meinz, in Aken, in Trier en in Saarbrücken, overal zyn Zaterdag de soldaten met open armen ontvangen. Het oude ceremonieel is er met een weer in eere hersteld, doordat in Aken bij de „Eisenbrunnen" reeds Zaterdag de parade werd afgenomen, zooals dat er voor den oorlog gebruikelijk was. Was het won der, dat sommigen daarbij tranen in de oogen kregen, naar ons later is verzekerd' Infanterie, artillerie, wielrijders, cavalerie motorrijders en het vliegercorps waren alle van de partij in den stralenden zonnenschyn. Militaire jagervliegtuigen ronkten in dé blauwe lucht en waren op sommige plaatsen de voorboden van de troepen. Met één slag is aan de demilitarisatie een krachtig einde gemaakt en daarmee heeft Duitschland zijn oude rechten hernomen. Zoo plotseling is rlles in zijn werk gegaan, dat hier en daar een onderdak voor de mili tairen moest worden geïmproviseerd. Ds officieren kregen een verblijf in hotels, doch niet overal kon, zooals in Trier, de vroegere kazerne weer worden betrokken. De Keul- sche kazerne in de voorstad Riehl bijvoor beeld is thans in gebruik bij de S.S., zoodat de soldaten in eenige scholen tijdelijk zijn ondergebracht. Van daaruit zullen ze over eenigen tijd naar andere verblijfplaatsen worden gedirigeerd. Dat er voor alle plaatsen, waar nu solda ten zijn gelegerd, veel belangstelling be staat, spreekt vanzelf. Maar nog grootere belangstelling was er Zaterdagavond «oor de fakkeloptochten, die in bijna alle plaat sen gehouden werden. Feestelijk flakkerden de vlammen, beschijnend de vroolijke ge zichten der kijkers langs den weg met daar over de huizen, die als een donkere massa boven het lichtfestjjn zich verhieven. Over al was er vroolykheid en gejuich, dat zich ook voortzette in de café's, die dezen Zater dagavond extra vol waren. Zondag hebben we op een tocht langs ver schillende plaatsen het Rijnland kunnen constateeren, hoezeer de bevolking overal meeleeft met de nieuwe, eigen, bezettings troepen. Het was een rouwdag, gewijd aan de in den oorlog gevallenen, doch de droe fenis heeft door het geheele land plaats ge maakt voor blijdschap en van de talrijke vlaggen, die de straten beschaduwden, hing er maar een heel enkele halfstok. Waar we ook kwamen, waren er vroolijke gezichten en als er ergens een gerucht vernomen werd, dat op de komst van nieuwe troepen duidde, stroomde het publiek weer tezaam. Een ouderwetsche „Pickelhaube", blinkend in de zon, zagen we voor het eerst in Aken, waar een der officieren blijkbaar in groot tenu in het openbaar paradeerde. Het suc ces, dat hy ermee bereikte, overtrof wel licht nog zyn stoutste verwachtingen. Voor het overige was alles grijs. Grijs de uniformen van soldaten en officieren, grii» de doffe martiale helmen van het veldtenu, grijs ook de auto's, de vrachtwagens en de kanonnen, voor zoover ze niet hier en daar met bruine tinten waren gecamoufleerd. Alles zag er zoo welverzorgd uit, alsof het gloednieuw was; van de paardentuigen tot de keukenwagens blonk alles in den och- tendzonneschyn. De intocht der troepen is Zondag vrijwel den geheelen dag voortgezet. In Frankfort kwamen de soldaten Zondag voor het eerst, doch de feestvreugde kon er niet grooter zijn dan overal elders, waar dezen tweeden dag het nieuwe voor velen er toch al af was. In Keulen, waar verscheidene auto's met Ber- lynsche nummerborden talrijke hooge nat.- soc. persoonlijkheden hadden samenge bracht, werd een défilé van artillerie, da' langs den statigen Dom optrok, van alle kanten toegejubeld. De soldaten droegen bloemen en steeds weer werden uit sommige huizen nieuwe bloemen naar beneden 6e' worpen. Het zijn feestelijke dagen, die aan glorierijke tijden herinneren. Rijkskanselier Hitier heeft hedenochtend in den rijksdag een verklaring afgelegd namens de Duitsche regeering, waarin by o.m. zeide: „Toen in de grauwe Novemberdagen van het jaar 1918 het doek was gevallen over het bloedige treurspel van den grooten oorlog, ademden millioenen menschen b1 de geheele wereld ruimer. De hoop kwam op, dat een einde was gekomen aan eejj tydvak van fouten dat daardoor vol onheu was. De Duitschers, die de meeste offer» hebben gebracht, geloofden ook het mees aan de komst van een beteren tijd. Maar de vrede, die als sluitsteen zou worden 8e~

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2