^Buitenland OnzeJColuniën tBinnenland (Radiopctyqtamma I e Heeft de koning trouw plannen? Formeele herinnering of voorbereiding. Nieuwe gevechten verwacht Debra Markos met bommen bestookt. Naspel „Zeven Provinciën". Het oordeel ven eenige Indische bladen. Het Engelsche lagerhuis heeft zich gister middag een oogenblik afgevraagd of Koning Edward VIII het voornemen had in het huwelijk te treden. Er is n.1. in het lagerhuis een door den koning persoonlijk onderteekende boodschp ontvangen, waarin deze de vergadering verzoekt niet te vergeten rekening te houden met een dergelijke eventualiteit bij het vaststellen der credieten, waarover zü binnenkort ten behoeve van het koninklijk huis zal moeten stemmen. Na de voorlezing van de boodschap door den minister van financiën, achtten som mige afgevaardigden het waarschijnlijk, dat hierin niets anders gezien moest worden dan een fomeele herinnering door den vorst aan het huis bij een belangrijke stemming, die slechts éénmaal voor den geheelen duur zijner regeering wordt gehouden. Inmiddels is toch het feit alleen al, dat de koning het noodig geoordeeld heeft, openlijk de aan dacht te vestigen op deze kwestie, gister avond druk besproken in de wandelgangen van het parlement. Het lijdt ook geen twij fel, dat de openbare meening er zich nog drykker mee zal bezig houden, aangezien nog steeds de hoop bestaat, dat Edward VIII geen „koning-vrij gezel" zal blijven. Be arbeidersafgevaardigde W. Thorne vroeg nog. of de koning eenige garantie,kon geven, dat hij in het huwelijk zou treden, waarop natuurlijk geen antwoord werd ge geven. De officieele Britsche radiodienst meldt het volgende: Hedenmiddag verscheen de kanselier van de schatkist aan de „bar" van het Lagerhuis en kondigde aan, dat hy een boodschap van den koning had, welke de koning met eigen hand heeft onderteekend. De boodschap heeft den volgenden inhoud: „De wisseling van de kroon maakt het noodzakelijk, dat een nieuwe voorziening moet worden getroffen voor de civiele lijst. Zijne Majesteit laat de beschikking over deze erfelijke inkomsten zonder eenige reserve aan het Lagerhuis over, en heeft be volen dat de documenten, noodzakelijk voor een volledige bestudeering van dit onder werp, aan het huis zullen worden voorge legd. Zijne Majesteit wenscht, dat rekening gehouden wordt met de mogelijkheid van zijn huwelijk, zoodat in dat geval een voor ziening is getroffen voor Hare Majesteit de Koningin en voor de leden van de konink lijke familie, in evenredigheid met de voor zieningen welke het Lagerhuis heeft willen treffen in gelijke omstandigheden in het verleden. Zijne Majesteit wenscht ook dat behoorlijke voorzieningen zullen worden getroffen voor' den hertog van York alg vermoedelijk troonsöpvólger en ifi 'zekere omstandigheden voor diens familie. Het is echter de bedoeling van Zijne Majesteit, zoo lang de inkomsten van het hertogdom van Cornwall op zijn naam staan, zelf die voorziening voor den hertog van York te treffen, voor zoover deze inkomsten vol doende zijn voor de particuliere beurs van Zijne Majesteit. De kanselier van de schatkist zal heden voorstellen een bijzondere commissie aan te wijzen ter bestudeering van de boodschap. De stad Debra Markos in Godjam is door de Italiaansche luchtstrijdkrachten, die op nieuw zeer actief zyn, gebombardeerd; 38 huizen werden in de asch gelegd, vijf per sonen werden gedood, eenigen gewond. Aan het noordelijk front zyn aan beide kanten belangrijke troepenbewegingen aan den gang, vooral in het oosten van Tembien op den weg van Makallé ne|r de Amba Aladji. Men verwacht in Addis Abeba, dat in die streek dezer dagen wederom een ge vecht zal ontbranden. In verband hiermede herinnert men er aan, dat de negus zijn le- gerchefs instructie heeft gegeven zich te onthouden van iedere aanvalsoperatie en alleen den strijd te aanvaarden indien van Italiaansche zijde een aanval wordt ge daan. Volgens Reuter zouden twee Engelsche zendelingen tijdens het bombardement van Debra Markos zyn gewond. Dit bericht is evenwel nog niet officieel bevestigd. Uit Rome meldt Reuter: Ondanks de be knoptheid van de jongste legerberichten uit Oost-Afrika zinspeelt de pers op een nieuw offensief der Italianen aan het noor- elyk front en er gaan tevens geruchten omtrent een aanstaand offensief van gene- ?Ïh f" aan het Somalifront. schaft' B2.i!W°rdt gnomen, dat maar- tierta WCer naar het hoofdkwar tier is vertrokken en dat de hertog van Bergamo, die eveneens naar Asmara was gekomen, weer naar het front op weg is Volgens den correspondent van de Tri- buna" in Oost-Afrika zouden de Italianen de Takazé zijn overgestoken. Graziani zou een groot aantal vracht auto's hebben ontvangen, noodig om de troe pen door de ontzaglijk uitgestrekte gebieden van Somaliland te vervoeren. Deze op- marsch waarvan sommigen zeggen dat hij reeds is begonnen zou niet direct op Harrar gericht zijn, zooals men veronder steld heeft. Bombardement Irga Alem bevestigd. In een Abessinisch communiqué wordt het bombardement van Irga Alem (de hoofdstad van Sidamo) door twee Italiaan sche vliegtuigen bevestigd. Vijf vrouwen en 12 kinderen werden bij dit bombarde ment gedood. Twee Engelsche zendelingen gewond? Twee Engelsche zendelingen zouden tij dens het bombardement van Debra Markos door Italiaansche vliegtuigen zijn gewond. Dit bericht is evenwel nog niet officieel be vestigd. DE POLITIEK DER NIEUWE REGEERING. Gistermorgen is het Japansche kabinet bijeengekomen ter beraadslaging over de te volgen politiek, waarover een verklaring zal worden afgelegd op 13 Maart a.s. Namens de verschillende departementen werden Hirota opvattingen voorgelegd be treffende de nieuwe nationale politiek. Hot departement van oorlog stelt een program voor van 4 punten, inhoudende ten eerste opheldering van de nationale constitutie, ten tweede versterking van de nationale verdediging, ten derde stabilisatie van het nationale leven en ten vierde vernieuwing van de buitenlandsche politiek. De admira liteit stelt een program van 5 punten voor, inhoudende ten eerste zuivering van de po litiek, ten tweede aanvulling van de natio nale verdediging, ten derde formuleering van een nieuwe financieele politiek, ten vierde vernieuwing en unificatie van de buitenlandsche politiek en ten vijfde admi nistratieve hervorming en een geünificeer de politiek ten op zichte van de industrie, de nationale hulpbronnen, de belasting en de bevolking. In vlootkringen wordt ver klaard, dat men thans beschikt over een parlementaire regeering zonder oppositie. OVERSTROOMINGEN IN LITTAUEN. De was van Njemen en Neris heeft den vorm van een ramp aangenomen. Te Kowno is de oude stad overstroomd. In sommige straten staat 't water twee meter hoog. Het verkeer kn slechts met behulp van bootjes worden onderhouden. DE STRIJD TEGEN DE COMMUNISTEN. De Chineesche bladen melden, dat 20.000 communisten onder commando van den communistische leider Mau Tse Toeng gisteren de linies der regeeringstroepen ten Westen van Sjansi hebben aangevallen. Zij werden evenwel teruggedrongen. De ver woede gevechten, die de latste dagen heb ben plaats gehad zouden in het voordeel der regeeringstroepen zyn omgeslagen. Deze zouden 3000 communisten hebben gedood. NONNEN VLUCHTEN NAAR GIBRALTAR. Algeciras met beeldenstorm bedreigd. Verontrust door het uitbreken vn relletjes te Madrid en in ndere deelen van Spanje, zijn vele nonnen uit Spaansche steden uit vrees angevllen te zullen worden, veilig heidshalve naar Gibraltar gevlucht. Zij zijn in het klooster Lorete ondergebracht. De autoriteiten te Algeciras hebben de mededeeling ontvangen, dat kerken en kloosters in brand gestoken zullen worden. Zij hebben in verband hiermee voorzorgs maatregelen genomen. HYENA DOODT 12 PERSONEN IN BRITSCH-INDIE. Naar gemeld wordt, zijn 12 personen „j- dood en vele andere gewond door een hyena, die de buurt bij Allahabad onveilig maakt. De meeste slachtoffers zijn kinderen maar ook een oude „sadhu" (heilige hin doe) is door het dier aangevallen en gedood. In een hol heeft men gescheurde en met bloed bevlekte kinderkleertjes gevonden. De politie heeft een premie op den kop van het dier gesteld. POLITIEKE PARTIJEN IN PARAGUAY. Alle worden ontbonden. De regeering van Paraguay heeft een decreet uitgevaardigd op grond waarvan alle politieke partijen en organisaties moe ten worden ontbonden. Politieke actie wordt verboden, behalve degene die op de basis der laatste revolutie staat. De revolu tie is identiek aan den staat verklaard. JAPANNERS SPIONNEN VOOR RUSLAND? Acht hunner gearresteerd. De politie heeft 8 Japansche tolken en taalleeraren die in dienst der Sovjet-am bassade stonden gearresteerd daar zij ge heime rapporten over den jongsten opstand en over de troepenbewegingen aan de Sovjet-autoriteiten zouden hebben ver kocht, of op andere wijze overgedragen. Verder zijn nog drie Japanners gearres teerd, die den Sovjet-autoriteiten hand- langersdiensten zouden hebben bewezen. Alle gearresteerden zouden van links ra dicale richting zyn. Zy zullen-zich voor 't gerecht te verantwoorden hebben wegens het verraden van militairen geheimen en het in gevaar brengen van de openbare vei ligheid. Verschillende Indische bladen hebben aan dacht geschonken aan de straf (vier dagen arrest), opgelegd aan den officier-vlieger bij den Marine Luchtvaartdienst Coppers, voor dP Mder?a"n waarvan hiJ van boord van eerst vin, toen' S3 f°0r, °n.8 gepubliceerde interview, waarom- trent zij o.m als volgt schreef: En het slot van deze, van tragiek niet ont- bloote affaire is, dat deze man met pensioen gaat. Den dienst van de Marine uit, omdat hij er heilig van overtuigd is, dat voor hem verdere carrière is uitgesloten. Hoe sober echter ook gehouden bevat het relaas, aan de juistheid waarvan wij, zooals de zaken thans staan, geen reden hebben te twijfelen, een ernstige beschuldiging aan het adres van de betrokken autoriteiten. Afge scheiden van de omstandigheid, dat blijk baar eenigerlei waardeering uitbleef niet volstrekt noodig overigens, omdat terecht slechts sprake is geweest van.het nakomen van den officiersplicht moet hier in de jaren, vlak na 't zich met de „Zeven" afge speeld hebbend drama, het ambtelijk leven zijn vergald van hem, die de consequenties aandurfde van een daad, uitsluitend vol voerd met de prijzenswaardige bedoeling het herstel van het Gezag te versterken. Over den tegen den officier-vlieger Cop pers getroffen maatregel schreef het blad: Het bovenstaande was reéds geschreven toen ons het bericht bereikte dat de vergun ning aan den heer Coppers om met de „Mar- nix" naar Nederland te vertrekken, was in getrokken. Indien inderdaad het vermoeden juist is, dat deze maatregel verband houdt met het door ons blad gepubliceerde Interview waaruit logisch zou voortspruiten, dat be trokkene er zich te bevoegder plaatse voor te verantwoorden zal hebben dan vreezen wij dat de Marine-leiding een stap heeft ge daan, welke zij beter had kunnen nalaten. Meer zullen wij er voorloopig niet van zeggen In de „Locomotief" en het „Nieuws van den Dag" schreef de heer De Keizer onder het opschrift „Gestrafte Daad" een hoofd-artikel, waèraan 't volgende ont leend is: men stuurde er ten slotte de vliegtui gen op uit. Reeds was de „Zeven" tot vijand verklaard. Negen vliegtuigen vertrokken, vier vielen uit, vijf kwamen tenslotte bij het schip. Er was geen communicatie met die vliegtuigen en toen heeft de officier-vliege nier Coppers zijn oom geworpen. Op eigen gezag, maar precies raak. Daar kwam het op aan. Want die bom er. niet6 anders heeft niet alleen aan de muiterij met één klap een einde ge maakt. Neen. Die bom: dat was gezagsher- stel op de geheele vloot... en aan den wal. Een verder: Maar schrijnend blijft dit: de man, een der weinigen onder de jon gere officieren die wel een daad aandurfde; de man die geheel Indië met die daad een onschatbaren dienst bewees, die man kreeg in de Marine lof noch dank, hij verklaart dat men hem het leven ondraaglijk maakt en hij verlaat maar liever den vlootdienst- en om hem voor die mededeelingen te straffen, laat men dezen officier nog gauw even de vernedering ondergaan door hem van boord te halen, zijn boot te doen missen en hem „vier dagen" te laten opknappen. Dit is dan het afscheid van Indië, het af scheid van onze Vloot, het afscheid van den Landsdienst, dat bereid wordt aan: den man die den moed had. Een pijnlijk, beschamend en miserabel slot. De „Java Bode" schrijft: Zyn mededeeling: dat hem door zyn chefs het leven, naar aanleiding van den treffer, onaangenaam werd gemaakt is een beleed i- ging zyner superieuren, wijl zij hen dood verft als karakterlcoze en onbetrouwbare lieden, daar immers in alle regionen der marine is gezegd: dat de werper der bom hiervan gene onaangenajne gevolgen zou ondervinden. -- V" Zoo ishy zéér' 'tèrëcht gestraft! Hij stichtte nog extra-kwaad, -door by het pu bliek den indruk te vestigen dat thans marine-autoriteiten zoó gedegenereerde per sonen kunnen zijn, dat zij de strenge uit- stamping van een schandelijk muitersbedryf niet geheel zouden toejuichen. JONG HOLLAND SNAKT NAAR WERK. Bezoek aan het werkkamp „De Schaapskooi". Onder de leuze „Jong Holland snakt naar werk" heeft de Centrale voor Werke- loozenzorg, gesticht op initiatief van den raad van Nederlandsche kerken voor prac- tisch Christendom, verleden jaar in actie gevoerd, welke tot resultaat heeft gehad, dat Christelijk Nederland 73.000 gulden of ferde voor de oprichting van zeven werk kampen voor jongeren werkeloozen, welke bedrag door de regeering met een subsidie van 75 werd aangevuld. Decentrale wil ook dit jaar haar arbeid voortzetten en uit breiden. Reeds werden ongeveer 1300 jongens gedurende acht weken aan werk geholpen; twee kampen, n.1. Oude-Mirdum en Roden zyn pas vergroot en het achtste kamp is in aanbouw te Chaam (Noord- Brabant) om half April plaats te bieden aan Zeeuwen, Brabanders en jongens uit 't Zuidelijk deel van Zuidholland. Dan is het mogelijk om in 1936 aan 4.000 jongens ar beid en arbeidsvreugde, ontspanning en ontwikkeling en geestelijke verzorging te geven. Er is een nieuwe actie ingezet, waaraan driehonderd comité's medewerken om een bedrag van 100.000 bijeen te brengen. Ook de radio wordt op 23 Maart a.s. via de N. C. R. V. ingeschakeld. De ministers dr. H. Colyn en Slotemaker de Bruine verlee- nen daarbij hun medewerking. H. M. de Koningin volgt met belangstelling hetgeen er gedaan wordt. Op een excursie, die vandaag naar het werkkamp De Schaaps- kooy, dat in het natuurreservaat onder Rockanje, en prachtige omgeving, is geves tigd is gebleken hoezeer de daar thans voor acht weken vertoevenden plezier hebben in dezen gezonden buiten arbeid en in het vrije kampleven in goede houten barakken. In zoo een kamp is er voort een alge- meene bijeenkomstenzaal, een cursusver- trek en een bibliotheek. De zitkamer en slaapkamers voor groepen van acht zijn frisch en ruim. W^t «en weldaad voor jonge werk- men CV Weer wat tot zichzel' te ko- voor "uttig bovendien niet alleen ver0LïenbUekvtndnenditoT,ken ka" vereeniging tot behoud TaT NaW^ menten in NeHprin„^ Natuurmonu- Rock,„ie ditkamp^tMt d°m*" De bosschen worden ontdaan van hout, er wordt opnieuw ccDlant- prachtig werk vfrricM AfSl' water, een plas, waar vele bijzondere la. tervogels broedden, die echter vertrokken toen de vervening te groot werd. Nu is met behulp van de jongens uit het werkkamp Vrijdag 13 Maart. HILVERSUM, 1875 M. (8.—10— 11.—12.—4.8.11.12n.m. VARA, de VPRO van 10.—11.—en 8.—11.—de AVRO van 12.—4.—). 8.Gr.pl. 10.—. Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Causerie. 11. Gr.pl. 12.Omroeporkest en gr.pl. 2.Muzik. causerie. 2.40 Kovacs Lajos' orkest en gr.pl. 4.Trio Sam de Gorter. 5.05 Kinderuurtje. 5.30 Zang en orgel. 6.Gr.pl. 6.20 VARA-orkest. 7.— Lezing. 7.20 Verv. orkestconcert. 7.50 Ber. 8. Causerieën. 9.30 De Holl. Kamer- muziekvereen. 9.Causerie. 9.30 Verv. concert. 10.15 Lezing. 10.45 Ber. 11.Jazzmuziek, gr.pl. 11.30 —12.— Gr.pl. HILVERSUM, 301 M. (Alg. progr. NCRV). 8.— Schriftlezing, medita tie. 8.15—9.30 Gr.pl. 10.30 Morgen dienst. 11.—12.— Cello en piano. 12.15 Gr.pl. 1.— Ensemble v. d. Horst en gr.pl. 2.30 Chr. Lectuur. 3.3.45 Orgelspel. 4.Hobo en piano. 4.45 Gr.pl. 5.De Gooilan- ders en gr.pl. 6.30 Causerie. 7.— Ber. en rep. 7.30 Literair halfuur. 8.Ber. en gr.pl. 8.15 Haarl. Or- kestvereen. mmv. pianosolist. (9.05 Lezing). 10.20 Ber. 10.25—11.30 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.2011.50 Orgelspel. 12.10 Orkestconcert. 12.50 Dansmuziek. 1.352.20 Philh. Strijkorkest, mmv. vioolsolist. 3.20 4.20 BBC-Midlandorkest. 5.35 Dans muziek. 6.20 Ber. 6.50 Oude mu ziek. 7.10 Lezingen. 8.20 Gevar. progr. 9.05 BBC-Variété-orkest. 9.20 Gr.pl. 9.50 Ber. 10.20 Nieuws uit Amerika. 10.40 Sopraan, viool en piano. 11.3512.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20, 8.35 en 11.35 Gr.pl. 12.35 Orkestconcert. 2.50 Gr.pl. 4.20 Kwartetconcert. 5.50 Orkestconcert. 8.20 Voordr 9.05 Radiotooneel. 11.0512.35* Dansmuziek en populair concert. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestcon cert. 11.20 Omroeporkest. 1235 Weragkamerorkest. 1.35 Gevar concert. 5.20 Marschenconcert, 7 30 12.15 Concours voor dansorkes- ten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 12.20 Gr.pl. 12.50 Kleinorkest. 1,50 2.20 Gr.pl. 5.20 Dansmuziek. 6 30 Gr.pl. 6.50 en 7.20 Zigeunermuziek 8.20 Symph.-concert en radiotooo-' neel. Hierna tot 11.20 Dansmuziek 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Zigeuner muziek. 1.40 Zang. 1.50—2.20 Gr.pl 5.20 Omroeporkest. 6.20 Gr.pl. 6.50 Pianorecital. 7.35 Zang. 8.20 Voor oud-strijders. 10.3011.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 7.3012.15 Concours voor dans- orkesten. 9.20 en 10.05 Ber. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Brussel VI. 8.—9.20, Keu len 9.20—10.35, Parijs Radio 10.35 13.05, Brussel VI. 13.0515.05, Parijs R. 15.0515.20, D.sender 15.20—16.20, Parijs R. 16.20—17.20, Keulen 17.2018.50, Weenen 18.50 —19.30, Keulen 19.30—24.—. Lijn 4: Parijs R. 8.058.20, Nor- mandië 8.20—10.35, Lond. Reg. 10.35—12.10, Droitwich 12.1013.35 Lond. Reg. 13.3517.35, Droitwich 17.3518.20, Luxemburg 18.20— 18.50, Lond. Reg. 18.5020.05, Ber lijn 20.0520.30, Beromünster 20.30 —21.35, Lond. Reg. 21.35—24.—, weer een mooie plas, midden in de bosch- rijke duinen gemaakt, een waar paradijs voor den natuurliefhebber. En, zoo verze kerde ons de oprichter, de jongens kennen elk werk. We meenden, dat de beplanting alleen met behulp van vakmenschen kon slagen; deze jongelui uit het werkkamp toonden, dat ze het zeker even goed leer den onder deskundig toezicht. We kunnen ons voorstellen, dat de be langstelling voor deze werkkampen onder de jongeren groot is. Indien ze dat ook blijkt te zyn onder de niet-werkloozen dan kan dit mooie werk doorgang vinden. FRANSCHE VISCHKOTTER AAN DEN GROND GELOOPEN. Gistermiddag te 16.10 ontving het haven kantoor te Den-Helder het bericht, dat op de «zoogenaamde „Pandekoek", waaroö eenige maanden geleden het Zweedsche schip Menja heeft schipbreuk geleden, een Fransche vischkotter door den zwaren mist aan den grond was geloopen. Direct vertrokken eenige vletterlui uit Den Hel der, terwijl eveneens de sleepboot „Utrecht" van de Bergingsmaatschappy Wijsmuller zee koos. Het in nood verkeerende schip bleek te zijn de vischkotter D. S. 1149 uit Diepe, welke in deze omgeving ter vischvangst was geweest en zich huiswaarts begaf. Het schip heeft een grootte van 35 ton en een equipage van 10 man. De hulp der vletter lui bleek voldoende te zyn. Een anker werd uitgegooid en op eigen kracht wist te kwart over vijf de „Jean Antoine Belle Teste" bij opkomend water zich vlot te werken en naar de haven van Nieuwe Diep te varen, waar het vaartuig in den loop van den avond zijn onderbro ken reis heeft voortgezet. TWEE SMOKKELAARS AANGEHOUDEN. Vermoedelijk is een groot complot smokkelaars aan het werk geweest. In den afgeloopen nacht is door de kom miezen te Budell een groot aantal smokke laars ontdekt, die sedert langen tijd aan de Zuidergrens hun werk deden. De kommie zen slaagden erin slechts twee van de smokkelaars te arresteeren. De overige wisten in het donker te ontkomen. De in beslag genomen smokkelwaar be stond uit 550 K.G. suiker, 222 K.G. boter en een dertiental fietsen. Het smokkelen aan de Zuidgrens neemt gestadig toe. En het is gebleken, dat ook kinderen er op uittrekken. TWEE PERSONEN VERDACHT VAN MISDRIJF GEARRESTEERD. Te Coevorden zyn door de politie, twee personen, onder verdenking in 1919 in het Coevorder-kanaal een persoon te hebben verdronken, gearresteerd. De verdronkene, de vader van een der gearresteerden, zou door zijn zoon, toen het drietal onder in vloed van sterken drank verkeerde, in het kanaal zijn geworpen. Het onderzoek wordt nog voortgezet. CONCERTZAAL IN VLAMMEN OPGEGAAN. Felle brand in Steil. In den afgeloopen nacht is onder de ge meente Tegelen (L.) brand uitgebroken in de concertzaal „De Vriednenkring". Het vuur, dat was ontstaan in den kelder, ver nielde o.m. een kostbaar electrisch concert orgel, alsmede de geheele zaol-inventaris. De brandweer van Tegelen, gevormd door de broeders van het missiehuis te Steil was spoedig ter plaatse, doch beperk te zich tot het nathouden der woning-annex café bewoond door den zaalexploitant A. Sloezen. Men slaagde erin uitbreiding van den brand te voorkomen. De zaal brandde o aal uit; slechts 4 muren bleven over. zaal is de heer Jansen uit bekend \t °°,rzaak van den brand is on bekend. Verzekering dekt de schade. HOE MEN IN DU1TSCHLAND SMOKKELAARS VANGT. Nederlander over de grens gelokt. Zekere D. uit Gennep, aldus de N. R. Crt, heeft niet lang geleden wegens overtreding van de verordeningen op de deviezen acht maanden in de gevangenis te Hamburg ge zeten en is vervolgens naar Nederland teruggekeerd. Eenmaal weder in zyn eigen land, hééft hij den Nederlandschen autoriteiten meege deeld, dat men hem door een valsch tele gram over de grens had gelokt, teneinde hem te kunnen veroordeelen en straffen. D. heeft te Kleef een vriend wonen, wiens voornaam Jan is. Uit Kleef kreeg hij een telegram met verzoek om wegens ziekte da delijk over te komen. Onderteekening: Jan. D. twijfelde niet of dit telegram kwam van zijn vriepd Jan.en hij. begaf, .zich onmiddel lijk naaf diens wohing te Klêef. Daaf ttbf hij zyn vriend echter niét aan, maar alléén diens vrouw, wie hem mededeelde, dat haar echtgenoot onmogelijk het telegram kon hebben gezonden, omdat hij eenige dagen geleden was gevangen genomen. Toen D. daarop eveneens werd gearresteerd, was hy overtuigd in een val te zijn geloo pen. H. M. gezantschap te Berlijn heeft het geval onderzocht en daartoe het telegram hi kwestie opgezonden aan het telegraafkan toor te Kleef met verzoek om opgaaf, wie de afzonder was geweest. Het antwoord luidde: „Zollsekretar E. uit Emmerik". Aldus was het vermoeden van D., dat hij over de grens was gelokt, objectief beves tigd. Het gezantschap heeft daarop de be voegde Duitsche instantie met een en ander in kennis gesteld en om onderzoek en op heldering verzocht. Het gezantschap gaf de mededeelingen van W. weder en voegde daaraan toe .reden te hebben tot het ver moeden, dat het telegram was opgegeven door den Duitschen douanebeambte E. Als antwoord kwam de verzekering, dat deze douane-ambtenaar er buiten stond en het telegram door de vrouw van „Jan" was opgegeven. Dit zou het onderzoek van de Duitsche instantie hebben uitgewezen. »iJ wist blijkbaar niet, dat het gezantschap over een ambtelijk stuk beschikt (het antwoord van het telegraafkantoor) hetwelk bewijst, dat deze verzekering niet op waarheid be- rust. Thans zal natuurlijk het bewijsstuk ln het geding worden gebracht en men mag na«r de verdere ontwikkeling benieuwd *Un' want voorshands mag als bewezen worden beschouwd, dat D. over de grens is gelok en op een klacht van het gezantschap he feit eenvoudig geloochend is. TOEZICHT OP PLEEGOUDERS. Minister Slingenberg zal een wette lijke regeling overwegen in den geest van het rapport van de commissie inzake de ongecontroleerde kinder tehuizen. Op vragen van het Tweede Kamerlid van der Heide: lo. Is het ter kennis van den minister g komen, dat een kind te Heerlen, dat ve pleegd werd in het gezin van zijn gro® oudere, aan mishandelingen heeft blootg steen? t 2o. Is de minister niet van oordeel, ten spoedigste maatregelen moeten wor getroffen, waardóór doeltreffend toez op pleegoudere zal worden geschapen den geest van het rapport inzake de ong controleerde kindertehuizen, dat 5 Mei in een buitengewone algemeene vcr®a. ring van de Nederlandsche .Vereen:ig voor armenzorg en weldadigheid met Nederlandschen bond tot kinderbesc ming werd besproken en aangenomen. heeft de minister van sociale zaken g antwoord: lo. De eerste vraag worejt bevestigd antwoord. 2o. De óndergeteekende is bereid de gelijkheid van het treffen van een we

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6