EGMOND BINNEN Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. De schrik van Wervershoof. ixr+tsrr.trrtf handeld; en dat het orgaan zijner party niet is verlaagd door de advertentie, waarin minister Deckers is gehoond. Wenschte mr. Janssen (r.k.) krachtige maatregelen tegen vreemdelingen, die hier te lande politiek be drijven, mr. van Vessem betoogde, dat vreemdelingen het recht moeten hebben, zich hier in hun eigen vereenigingen met politiek bezig te houden. Hij vroeg, waarom de minister speciaal ten aanzien van de Duitschers verklaart, dat de politie hen voortdurend controleert. De heer Kolff klaagde nog over opheffing van kantongerechten, pleitte voor vereen voudiging van de organisatie der politie en kwam, met mr. Janssen, op tegen het mis bruik, dat van de werkloosheid wordt ge maakt van jonge juristen, die zonder bezol diging worden aangesteld tot wnd. ambte naar van het openbaar ministerie of wnd. griffier. De heer Hermans (s.d.) pakte tegen de N.S.B. uit, maar moest zyn rede onder breken, omdat voorzitter De Vos van Steen- wjjk, die, zeide men, een dringende confe rentie had, de vergadering wat vroeger dan gewoonlyk sloot. Qememte-iadm. Het G.E.B. met algemeene stemmen overgedragen aan het P.E.N. Dinsdagmiddag vergaderde de raad. Onder de ingekomen stukken troffen wij aan: een schryven van den minister van sociale zaken houdende subsidie in diepspitten op gronden van particulieren. Deze regeling is inmiddels in werking getreden en brengt tenminste eenige ver lichting voor de tuinders. Rijk en gemeente dragen 2/3, de werkgever 1/3, deze werk gever kan echter ook weer by een ander spitten en tegelyk wordt zyn bedrijf in stand gehouden. Het r.k. schoolbestuur vn Egmondbinnen verzocht een voorschot van 1500 voor 1936 tot instandhouding harer school. Dit voorschot zal worden verleend. Datzelfde schoolbestuur gaf opgaaf van de kosten instandhouden over 1935, deze bedroegen 1157,11. De aanvraag komt later bij de driejaarlijksche afrekening in behnadeling. De voorzitter wilde echter gaarne een woord van hulde brengen aan dit schoolbestuur voor het zuinig beheer. Van den minister van sociale zaken werd de regeling ontvangen voor extra hulp aan werkloozen gedurende 1936. Voorheen geschiedde dit door het Natio naal Crisis-Comité en de gemeente, met 1 Mei wordt dit door sociale zaken overge nomen. Dit is voor deze gemeente geen voordeel, in 1935 werd ontvangen 440, voor 1936 220, waarvan 100 door de ge meente wordt gedragen. De heer Simons vroeg of rekening zal worden gehouden met langdurige werkloos heid en grootte van het gezin waarop de voorzitter bevestigend antwoordde. De tuinders vallen buiten deze regeling. Nog zal worden getracht een verhooging te ver krijgen van sociale zaken, inmiddels werd echter, de bijdrage der gemeente toege zegd. Het G.E.B. aan de Provincie over gedragen. Dan kwam de aanbieding van het P.E.N. aan de orde. De voorzitter deelde mede, dat na de ge houden bespreking van den raad met een vertegenwoordiger van het P.E.N., den heer Zondervan, nog een zestal punten naar voren werden gebracht, waarover den direc teur zelf met B. en W. is komen spreken. De voorzitter deelde allereerst mede, dat de tariefsverlaging bij het P.E.N. inmiddels ook een feit was geworden, een verlaging van 10 volgens het oppervlakte-tarief. Nu zullen ook hier alle huizen worden op gemeten en komt men dan volgens opper vlakte-tarief voor verlaging in aanmerking, dan betaalt men percentsgewijs minder. Hier geldt echter een vastrechttarief, het welk zal worden berekend naar 1935. De meterhuur is 0,25, echter is dit plus de stroomprijs in het vastrecht inbegrepen, voor het meerdere verbruik betaalt men 5 cent per K.W.U. Zij, die nu verhuizen of zich vestigen, vallen onmiddellijk onder het oppervlakte-tarief. De heer Simons vroeg of er rekening mee wordt gehouden, indien men door bijzon dere omstandigheden een hoog verbruik had in 1935. Dergelijke gevallen worden nauwkeurig onderzocht. De hee.r Simons en van de Reep hadden liever gezien, dat men betaalde wat men verbruikte, inplaats van vast recht. De voorzitter meende, dat juist de kleine verbruiker geen strop zal hebben, die nu een petroleumlampje gebruikte, betaalt per K.W.U. slechts 5 cent, omdat hij in 1935 zuinig was. Voor bedrijven en voor kracht zijn voordeeliger tarieven. Voorts deelde de voorzitter nog mede, dat het z.g. strydmillioen was goedgekeurd en de gemeente dus zeker in 1928 over moest. Verder zal de gemeente gedurende de eerste 10 jaar 1000 voor de straatverlich ting moeten betalen. De schuld, die onge veer 50.000 bedraagt, wordt geheel over genomen, bovendien krijgt de gemeente een uitkeering van 4900 plus f 3550, die laat ste als retributie voor de destijds gelegde Hoogspanningskabel. Het magazijn mag de gemeente behouden. Het eventueele batige saldo van 1935 als- mede de retributie kan aan de gemeente komen. De lynwerker zal als vertegenwoordiger hlijven aangesteld zoolang hij aan de ge stelde verwachting voldoet, ook na deze twee jaar, dus 1 Jan. 1938 zal nog nader worden overwogen of van zijn diensten gebruik gemaakt zal kunnen worden. De heer Simons meende, dt dit voor hem riskant bleef. B. en W. hadden echter een gunstigen indruk gekregen. Wat betreft het verzoek om bij vernieu wing enz. arbeiders uit deze gemeente e nemen, hieraan zal zooveel mogelijk wol den tegemoetgekomen. Wat betreft de uitkeering aan de admi- nistratice is het P.E.N. bereid enkel het wachtgeld te betalen. De voorzitter meende dan tenslotte, ge zien de tijdsomstandigheden, het bedrijf nu ?ara moeten doen met ingnag van 1 Jan. 1936. Met algemeene stemmen werd hier toe besloten. De voorzitter hoopte, dat dit besluit mocht zyn in het belang der gemeente en bracht tevens dank voor het .in B. en W. gestelde vertrouwen. Weth. de Waard dankte den voorzitter voor alles wat hij in deze zaak voor de ge meente had weten te bereiken. In verband met het juist genomen besluit stelde de voorzitter voor de administratrice eervol ontslag te verleenen. Met het P.E.N. zou de voorzitter zich nader in verbinding stellen, hoe zij dit het beste dachten, omdat het intusschen al 10 Maart was. Hierover werd unaniem gezwegen. De gemeentebegrooting 1935 kwam met aanmerkingen retour, doordat inmiddels het jaar om was, kon gemakkelijker be keken worden welke posten eventueel kon den worden verminderd, en bleek het, dat de gemeente juist buiten de rijksbijdrage kon blijven, zoodat de begrooting thans kon worden vastgesteld conform de werkelijke uitgaven. De opmerkingen op de rekening 1934 be troffen slechts administratieve wijzigingen. Door de nieuwe jaarwedderegeling voor de ambtenaren van den burgerl. stand wordt 50 bespaard, de le ambtenaar, de burgemeester ontvangt 145, voorheen 200; de 2de, de le wethouder, 5, voorheen 7,50. Het bericht van het Hoogheemraadschap, dat palen geplaatst zullen worden bij de molen van den Bovenpolder werd met dankbaarheid begroet. De heer Simons dankte den voorzitter voor zijne bemoeiin gen in deze. Uit het jaarverslag van de commissie tot wering van schoolverzuim te Egmond aan den Hoef bleek, dat op de openbare in het geheel geen en op de bijzonder een geval van ongeoorloofd schoolverzuim voorkwam en wel uit armoede, daar thuis geen hulp kon worden betaald en dringend noodig was. De voorzitter deed mededeeling, dat het dagelijksch bestuur den burgemeester heeft aangewezen tot voorzitter der commissie van toezicht op het Agentschap der Ar beidsbemiddeling en Werkloosheidsverzeke ring en dat het dag. bestuur voorstelde om den heer A. Wittebrood als lid-werknemer dier commissie te handhaven. Er schenen moeilijkheden in den bond te zijn en Wittebrood was zelf in deze zak niet gekend. In verband met dit laatste verzocht de heer Simons hierover na afloop der ver gadering in comité nog iets te mogen zeg gen, hetgeen werd toegestaan. Op voorstel van het dag. bestuur werd het officieele besluit genomen om ingaande 1935 aan het Waterschap de Oningepolderde Landen onder Egmondbinnen een j aarlij k- sche bijdrage te verleenen in de door dat waterschap te betalen kosten van verbree ding en verbetering van den Vennewaters- weg, voorzoover vroege bij dat waterschap in onderhoud. Het waterschap betaalt hier voor/ 78. zoodat ten laste der gemeente komt 394. De voorzitter deelde mede, dat de heer Six bereid is op alle manieren mede te werken om een deel van zijn duinen te doen beplanten. Inmiddels heeft de Heidemaat schappij toegezegd een plan te maken. De heer Simons zou gaarne zien, dat hier aan jeugdige werkloozen werden tewerkge steld, voor de ouderen is er nog het ver beteren der vaarten. De heer van de Reep zou, indien tot be- bossching werd overgegaan, gaarne zien, dat ook de ingezetenen er van konden pro- fiteeren. De voorzitter zeide, dat dit ook wel de bedoeling was, echter kan men niet iedereen toelaten, er moet regel zijn. De voorzitter stelde voor het salaris van de vroedvrouw met ingang van 1936 terug te brengen tot 600. Spr. lichtte toe, dat de regeering oorspronkelijk wilde, dat de ver laging van dokter en vroedvrouw zou zijn 400. Toen heeft de gemeente een tus- schenvoorstel gedaan om de juffrouw met 200 te verlagen, omdat zij twee gemeen ten bediende, en den dokter niet te verla gen. Hierop kwam geen opmerking, zoodat voor 1936 de verlaging van. 200 kan blij ven gehandhaafd. De gemeente zal 80 opcenten heffen op de gemeentefondsbelasting voor het jaar 1936/1937. Er werd besloten an den heer KL Wijker hetzelfde strookje grond in gebruik af te staan, wat vroeger de heer S. van den Berg had. De raad besloot het toe te staan echter voor /2. Na afloop der agenda vroeg de heer de Waard of en zoo ja wanneer er strandgoed werd verkocht. Dit is nog onbekend. De heer Simons vroeg of het niet moge lijk was, dat tuinders pootgoed en kunst mest zouden kunnen doopen door bemidde ling van het gemeentebestuur. De voorzitter antwoordde, dat dit niet mocht De heer Simons vroeg vervolgens of er nog geen arbeiders bij de Privincie konden worden geplflstst. De voorzitter had hier nog niets van ge- h°De^heer Simons vroeg, hoe het mogelijk is dat bij de werkverschaffing niet het juiste rouleersysteem wordt gevolgd, de een werkt langer dan den ander. De voorzitter antwoordde, dat dit af hangt van de gegevens op de kaarten, in verband met gezinsinkomsten, vroeger werk e.d. De heer Simons heeft klachten vernomen over het versnelde tempo, waarin de arbei ders moeten werken nu het zandrjjden in aangenomen werk geschiedt. De voorzitter begreep niet, dat de arbei ders niet naar hem toe komen, indien er zulke klachten zyn, waarom moet dit juist de in den raad gebracht, spreker is ten allen tijde bereid de menschen te woord te staan. De heer van de Reep en Zentveld begre pen niet, dat er zulke klachten konden zyn. Hierover werd nog lang gesproken. De heer Simons wilde een ophaaldienst voor de belastingen in te stellen. Hij had vernomen, dat er 1500 dwangbevelen en 2000 aanmaningen in de Egmonden waren uitgereikt, een totale kostten van 1300. Spreker zou B. en W. in overweging willen geven hierover in overleg te treden met Egmond aan Zee. Iemand zou hiermee on geveer 350 kunnen verdienen. Om op kosten van de gemeente zoo iemand aan te stellen, leek de voorzitter niet mogelijk maar spreker zou er naar in- formeeren. De heer Simons vroeg of het niet moge lijk zou zijn om een uitbreidingsplan voor arbeiderswoningen te maken met rijkssub sidie. De voorzitter meende, dat de woningbe hoefte niet groot was, er werd echter ge meend, dat dit in het dorp Egmondbinnen wel het geval was. Ook de vaklieden zouden dan weer iets kunnen verdienen. De voorzitter beloofde ook dit te zullen overwegen. De heer van Dam vroeg of het Hoog heemraadschap er eens op attent gemaakt kon worden, dat het rijwielpad bij den heer Oldenboom dikwijls geheel onder water stond. De heer van Duin brak een lans voor de wandelaars. Hij wilde het fietspad langs den Heerenweg aan één zijde verbreeden door er aan weerszijden een tegel naast te leg gen en het andere fietspad tot wandelpad te maken. De heer van Duin vond dit nog noodzake lijker dan de betegeling van Mallegat, Krijt enz. De heer Apeldoorn zou het Hoogheem raadschap willen vragen dan meteen liever een fietspad geheel goed in orde te brengen, omdat de fietspaden toch niet goed waren. De kwestie zal met het Hoogheemraad schap worden besproken. Hierna sluiting. JUch(staken Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 10 Maart. Bakkersvet op de boterham. Voor een moeder van een talrijk gezin te Oudorp was de margarine nog te duur, waarop haar melkleverancier haar een op boter gelijkend smeersel verkocht, waarvan de verpakking geen enkel merk vertoonde. Deze melkslijter, Joh. F. te Oudorp, stond daarvoor terecht. Hij verklaarde echter dat hij niet wist dat het smeersel, wat niet an ders was dan gekleurd bakkersvet, als margarine moest worden beschouwd. Hij had het ook niet als zoodanig verkocht. Dr. Mol had de in beslag genomen mon sters onderzocht en noemde het margarine, omdat hij als zoodanig beschouwt alle eet bare vetten of mengsels daarvan, die geen boter zijnde, uiterlijk wat stevigheid en kleur betreft op boter of margarine lijken. Dit bakkersvet, dat altijd wit is, was ge kleurd om de menschen in de meening te brengen, dat het margarine was. Bakkers vet op zich zelf is geen margarine, wel als het gekleurd is. Op een vraag van de officier verklaarde dr. Mol, dat hij de voor het smeersel ge maakte pry's van 50 cent per pond een re delijken prijs noemde, want de voedings waarde is ongeveer gelijk aan die van bo ter en margarine. Ook doet het geen scha de aan de gezondheid. Het wordt door de bakkers gebruikt in waterbrood om dit langer zacht te houden. De officier wees er op, dat de boterwet verbiedt margarine te leveren in een ver pakking zonder merk. Het valt spr. mee, dat het hier geen knoeiboel is geweest, om dat voedingwaarde en prijs gelijk zijn aan die van echte margarine. De eenige over treding is dan ook, dat geen merk was ge bruikt zooals de wetgever heeft voorge schreven, om minderwaardige producten te weren. De hoogste geldboete is in dit geval 300, doch nu wilde spr. volstaan met 20 of 10 dagen te eischen. Mr. v. d. Loos betoogde, dat de vorde ring van de officier op twee gronden niet ontvankelijk was, ten eerste, omdat het monster in beslag genomen was buiten de tegenwoordigheid van verkooper en ten tweede, omdat deze binnen vijf dagen niet de gelegenheid had gekregen een tweede monster ter keuring af te leveren. Het be doelde smeersel was noch als boter noch als margarine verkocht, omdat verdachte het niet als zoodanig beschouwde. De offi cier was er niet in geslaagd aan te toonen, dat verdachte, toen hij het smeersel ve— dat verdachte, toen hij het smeersel ver- te's eenige fout was, dat hy geen vergun ning had en geen voorgeschreven etiket had gebruikt. Hierna stond terecht G. v. d. N. uit Oter- leek, wegens het vervoeren van onverpak te en onvermengde margarine. Hij was de leverancier van de verdachte in de vorige zaak. De officier vroeg hiervoor 30 of 15 dagen. Mr. v. d. Loos achtte ook deze vor dering niet ontvankelijk, omdat verdachte geen kennis had gekregen dat hij de gele genheid had een tweede monster te laten nemen. Als „Dritte im Bunde" stond terecht Th. T. uit H. H.-Waard, die deze heele ge schiedenis speelde zich af in de maand Sep tember van het vorige jaar ook het door v. d. N. gekleurde bakersvet had verkocht. Tegen hem werd 20 of 10 dagen geëischt. Aanrijding te Stolpervlotbrug. Terecht stond Raphaël E. te Alkmaar wegens het toebrengen van zwaar lichame lijk letsel tengevolge van roekeloos rijden met een auto op 10 December j.1. te Stol pervlotbrug. Verdachte had daar aangereden den mon teur H. Scholte thans te Enschedé, die vol gens de verklaringen van dr. P. Steen eeni ge kneuzingen bekwam met het gevolg, dat hij 16 dagen lang zyn werkzaamheden niet kon uitoefenen. Dit slachtoffer werd als getuige gehoord, alsook zijn medearbei der B. Meijer. Hun verklaringen waren echter van dien aard, dat van grove schuld bij verdachte geen sprake was. De officier meende dan ook vrijspraak te moeten vragen. Diefstal te Heiloo. Op den avond van den eersten Kerstdag van 1935 werd door den 24-jarigen tuinder P. C. met behulp van den 21-jarigen J. H. op den Heerenweg te Heiloo, bij den hor logemaker M. A. Idema een glazen kast ge stolen, bevattenden een groot aantal dames en heerenhorloges, ringen, kettingen, wek kers en klokjes en 4 zilveren lepeltjes. Na eenige dagen werd het kastje leeg terugge vonden op den Zanddijk. Beide mannen stonden terecht wegens diefstal van dit kastje; C. bekende royaal en H. wierp de schuld gedeeltelijk op zijn kameraad. Als getuige werd gehoord de heer Idema, die verklaarde, dat hij den eersten Kerst dag niet zooals gewoonlyk het kastje had binnengehaald. De officier wees op het ongunstige verle den van den eersten verdachte van wien nog een voorwaardelijke straf loopende was eveneens wegens diefstal. Hij eischte te gen hem 1 jaar gevangenisstraf en tegen zijn vriend, die nog een blanco strafregis ter had, vier maanden gevangenisstraf. Mr. Belonje bepleitte clementie voor de laatste. De helers staan terecht. Hier stond het echtpaar H. terecht als verdacht van opzettelijke, althans schuld heling. Hier werd als getuige gehoord de hoofdverdachte van de vorige zaak, P. C., die verklaarde, dat H. in de werkverschaf fing over den diefstal had hooren praten en aan getuige gevraagd had, hoe hij aan een en ander kwam. Hij had een polshorloge, dat voor 9.75 geprijsd was, voor 1. aan hem verkocht. Voorts aan de vrouw nog vier zilveren lepeltjes voor 2.nog een horloge voor een gulden en een wek ker met een paar klokjes ook voor een gul den. Zij had hem beloofd hem niet te zullen verraden, waarop de verdachte vrouw ont kennend knikte. Verdachte H. ontkende, dat het horloge, dat hij gekocht had, geprijsd was. Get. C. verklaarde echter, dat verd. het prijsje er zelf had afgehaald, waarop verd., de vrouw van H., zeide, dat C. stond te liegen. De president noemde echter de vrouw een hebzuchtig wezen en zeide, dat zij stond te liegen. Nadat de heele verzameling hor loges enz. was uitgepakt, bleek, dat aan de meeste artikelen een prijsje hing. Get. A. Mors, wiens broertjes het leege kastje aan den Zanddijk gevonden hadden, verklaarde, dat er in de werkverschaffing wel over den diefstal is gesproken, doch hij wist niet, of verd. H. daarbij was. De officier wilde aannemen, dat van op zettelijke schuldheling geen sprake was en alleen van schuldheling; toch hebben verd. zich niet vergewist, waar de voorwerpen, die zij kochten vandaan kwamen. Als er geen helers zouden zijn, zouden er ook minder stelers zijn; dat er helers zijn, werkt den diefstal in de hand. Waar de vrouw het grootste aandeel had in deze ernstige schuldheling, waardoor zij zich op minder faire manier wilde verrijken, achtte spr. voor haar een zwaardere straf gepast; hij requireerde tegen haar 5 maanden en tegen den man 3 maanden gevangenisstraf. Hy beval voorts teruggave der gestolen goederen aan Idema. Dr. mr. R. R. Bromberg uitte er zijn ge noegen over, dat de officier tenslotte alleen schuldheling ten laste legt, waar spr. het mee eens is. De verklaringen van getuige Castricum achtte pl. wel van grooten in vloed op den eisch. Uit het requisitoir van den officier in de vorige zaak bleek echter, dat deze get. een miserabel, ongunstig en akelig sujet is, die thans, omdat hy zelf toch ook moet zitten, uit zekere Schadenfreude probeert deze verdachten er ook in te laten draaien. Verd. kwam pas 30 Dec. voor het eerst in de werkverschaffing en kende get. C. niets van den diefstal hadden gehoord, zijn vrouw, die heel op Runxputte wonen, niets van de diefstal hadden gehoord. Hun eenige fout was, dat zij niet vroe gen, waar Castricum de voorwerpen van daan had; en voor die fout zullen zij moe ten boeten. Vaststaat ook, dat de goederen, die verd. kochten niet geprijsd waren; op de goederen, die elders in beslag genomen zyn, kwamen nog wel de prijsjes voor. Waren aan de artikelen,, die zij kochten, ook prijsjes gehecht, dan was er minder kans geweest, dat C. ze verkocht had. De prijzen, die besteed zijn, noemde pl. voor tweede hands-waar, aan de deur gekocht, niet te laag. Pl. wees voorts op het gunstig verleden van beide verdachten, wier eier- bedryfje met broedmachines enz. geheel te gronde zou gaan, wanneer zij van hun vrijheid beroofd werden; beiden hebben groot berouw en het is de eerste keer, dat zij met den rechter in aanraking komen. Pl. vroeg buitengewone clementie, een voorw. straf of een geldboete. Gedurende de laatste drie maanden van 1935 en de eerste maand van 1936 werd de streek van Wervershoof en omgeving ge plaagd door herhaalde diefstallen, zoowel overdag als des nachts, al dan niet met in braak gepaard gaande. Het scheen een heele bende te zijn, welke zich aan deze feiten schuldig maakte en waarvan er Dins dag een 5-tal voor de rechtbank terecht stond. Eerst het „edele" drietal C. B., C. H. en A. R., resp. 20, 33 en 20 jaar, allen uit Wervershoof, die terecht stonden wegens gezamenlijke inbraak met diefstal in den nacht van 21 op 22 Jan. bij den kruidenier Jac. Brandsen, bij wien zij een zolderluik openbraken, om vervolgens van den zolder weg te nemen een groote hoeveelheid krui denierswaren, o.a. 4 blik speculaas, 3 bus sen chocolade-hagelslag, een paar bussen cacao, 60 speelkaarten, een paar bussen spritskransjes, 6 bus blikgroenten, 4 kaasjes enz. Bij K. Koper, brandstoffenhandelaar aldaar, hadden zij op 15 December een hoeveelheid turf en briketten gestolen. Deze misdaden bleken echter nog maar .een gedeelte te zijn van wat zij op hun kerfstok hadden, voordien hadden zij al menigen diefstal gepleegd en op 7 April komen ze nogmaals op het verdachten bankje voor een inbraak in een kaasfabriek. Verdachten bekenden hun misdaden en- gaven armoede als motief op. De beide ge dupeerde middenstanders werden als ge tuigen gehoord. Verd. B. stond nog onder toezicht van wege vorige misdrijven; verd. H. had al eens 8 boete gekregen wegens diefstal. Requisitoir. De officier noemde hen terecht de schrik van Wervershoof en vertelde, dat het dos sier wel 'n 40 gevallen bevatten van dief stal en braak, waarbij deze drie, alleen of met anderen, betrokken zyn. Uit een opsomming van de gestolen ar tikelen, w.o. behalve eetwaar b.v. ook 'n damesmantel, 'n rieten mandje, 'n pudding vorm, 'n waterkruik, 'n magneet, en 'n rij wiel, bleek, dat armoe niet altijd de drijf veer was; het was een lucratief werk ge worden en er werd een sport van gemaakt. Het was veelal diefstal met voorbedachten rade; ze trokken er op uit. Als er weer eens wat uitlekte, bekenden zij, dat zij de schuldigen waren, doch beter hadden zij alles eerlijk kunnen opbiechten; nu komen er nog steeds zaakjes los, waarbij zy' betrokken zijn, en wie weet, aldus de officier, wat er nog niet bekend is. Spr. eischte tegen elk anderhalf jaar ge vangenisstraf en vroeg onmiddellijke ge vangenneming, om de maatschappij tegen deze sujetten te vrijwaren. Verdachten verklaarden, dat zy de straf vreeselijk vonden, waarop de president hen wees op het vreeselijke van hun daden, vooral den oudsten verd., die als vader van 4 kinderen met minderjarigen op roof uit gaat. De verdediging. Mr. de Groot, toegevoegd verdediger van verd. R., nam ook de verdediging van de andere twee op zich en wees er op, dat het onbillijk is by het bepalen van de straf rekening te houden met de zaken, die nog voor moeten komen; waar de officier hen een maand geleden, na 2 weken preventief, in vrijheid stelde, achtte pl. geen termen aanwezig, om hen nu onmiddellijk gevangen te nemen. Nadat de rechtbank zich in raadkamer had begeven, om zich over het verzoek van den officier te beraden, werd door den president medegedeeld, dat verd. direct naar het H. v. B. moesten worden gebracht uit het oogpunt van algemeen belang. Het vierde bendelid, dat hierna terecht stond, was H. Sch. uit Wervershoof, die op 21 Jan. uit het transportrijwiel van den kruidenier M. Koomen 2 p. suiker, 3 busjes ingemaakte groenten en 2 pond margarine had gestolen, ook al uit armoe, zoo hij zei. Ook deze had al meerdere diefstallen ge pleegd; de officier eischte 1 jaar gev. en vroeg onmiddellijke gevangenneming, welk verzoek werd afgewezen. Dezelfde hoorde wegens diefstal van een rijwiel, toebehoorende aan S. Haring, 8 maanden nog tegen zich eischen. Nummer 5 van de club was j. B., een broer van den eersten verd., die een rijwiel band, afkomstig van den diefstal uit de vorige zaak, had aangenomen van H. Sch. De officier eischte 3 maanden gevangenis straf. Dezelfde J. B. stond terecht wegens mede plichtigheid aan diefstal van 7 kazen door zyn broer, ten nadeele van C. Druif. Deze zaak werd tot 21 April aangehouden, ten einde den verbalisant te hooren. Rijwieldiefstal. Hervat werd de zaak tegen den los- arbeider Pieter M., geboren te Groningen, doch zonder vaste woonplaats, 'n zwervende natuur, tegen wien de officier in Januari 10 maanden gev. had geëischt wegens rijwiel diefstal te Alkmaar gepleegd. Aanvankelijk voelde ver, niets ervoor zich onder de hoede der reclasseering te stellen, doch nu de gevangenispoorten zich voor hem dreig den te openen, scheen hij zich te willen be keer en; hij verklaarde althans zich erin te willen schikken. De officier hechtte niet veel waarde aan zijn woorden en kon tot zijn spijt niet mee gaan met het gunstig rapport van den heer Wiggers; hij persisteerde bij zijn eisch van 10 maanden gev. Nog een met lange vingers. Zekere KI. K. uit Alkmaar had 29 Aug. uit de Openbare leeszaal een blauwe gabar dine-regenjas meegenomen, die aan W. Sabonije toebehoorde; op 26 Oct. d.a.v. werd hij op heeterdaad betrapt bij een po ging tot inbraak in het kantoor van den heer P. Zwaag te Heiloo. Gehoord werd, na genoemde gedupeerden, de psychiater dr. ten Raa, die verklaarde, dat verd. op het punt staat van psychopaat te worden; hij had leiding noodig, in een byz. strafgevangenis of een psychopaten- inrichting. De heer Wiggers adviseerde tot opname in dit laatste. De officier eischte tenslotte 1 jaar gevangenisstraf, waarvan 4 maanden onvoorwaardelijk en 8 maanden voorw., door te brengen in de bijz. strafge vangenis te Scheveningen en daarna op name in een psychopaten-inrichting, om zich tijdens den proeftijd verder onder toe zicht te stellen van een psychiater. Stroopers hebben geen succes in hooger beroep. De stroopers Jan D. en Jb. de Gr., vis- schers zonder werk uit Egmond aan Zee, waren door den kantonrechter veroordeeld resp. tot 25 of 15 dagen en 30 of 20 dagen, omdat zij in de Schoorlsche duinen hun honden niet hadden teruggeroepen, toen deze een wildspoor volgden. De officier eischte in beide gevallen be vestiging van het kantonrechterlijk vonnis. Hierna sluiting, nadat de uitspraak in alle zaken bepaald was op 17 dezer. TEXEL. Overleden: Pietje Vlaming, 60 j. geh. met J. Kooger. Neeltje Schraag, 82 j., wed. van J. Witte. Klaas Dop, 21 j. Ester Polak, 90 j., wed. van H. C. Pongs. Arie Daalder, 80 j., wed. van A. Bakker. Hendrik Klimp, 51 j., geh. met M. Koppelle. Cornelia den Brave, 69 j., geh. met L. Vlas. Aagje Geertrui Visser, 34 j., geh. met C. van Wijk. Lourens Halsema, 55 j., geh. met J. Maas. Naantje Peper, 58 j., geh. met C. van Lente. Adriana Smit, 67 j., geh. met C. Huisman. JL

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9