Spoct Luchtbeschermingsoefening in Friesland. De rugbywedstrijd Nederland - België. Glimlachje Crisis-pubiicaiie STEUNVERG0ED1NG VOOR ERWTEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedena tureerd in het tijdvak van 16 Februari 1936 tot en met 22 Februari 1936 voor de kwali teitsklassen C en D. respectievelijk 3.50 en 3 per 100 K.G. zal bedragen; de steunver goeding voor in datzelfde tijdvak gedorsch- te gele erwten, voldoende aan de standaard monsters C. en W., zal respectievelijk 3 en 2.50 per 100 K.G. bedragen. Groote medewerking van de bevolking. Aan de Donderdag gehouden oefe ning van den Luchtbeschermingsdienst in de provincie Friesland was een avondvlucht verbonden, ter controle van de uitwerking der in de geheele pro vincie toegepaste verduisteringsmaat regelen. Met een Fokker F VIII, twee motoren, bestuurd door den schrijven den vlieger Viruly, werd de vlucht in het vliegkamp „De Kooi" bij Den Hel der begonnen om kwart over acht. De twee sterke Whasp-motoren trokken de machine tegen een vrij stuggen Oosten wind langs den Afsluitdijk, die flauw tjes te onderscheiden viel. Men behield rechts en links het zicht op lichten van Noord-Holland, maar Friesland bleek zich inderdaad zoo algemeen verduis terd te hebben, dat er vrij wel niets van te bespeuren viel. Slechts Harlingen was duidelijk waar te nemen, doordat de ha ven verlichting er was blijven branden. Wellicht had deze omstan digheid eenige deprimeerenden invloed ge had op de animo der bevolking om aan de verduistering-oefening mee te doen, want er viel ook in de stad, waar we op een hoogte van ongeveer zeshonderd meter boven vlo gen, nogal eenig licht te bespeuren. Het was ongeveer kwart voor negen, dat we Fries- lands eerste havenstad bereikten. Het uit werpen van een paar lichtkogels, een scher pe duik naar beneden, en het onder ver vaarlijk motorgering en met vlammen laaiende uit de uitlaatpijpen weer optrek ken der machine konden de bevolking on der ons wellicht iets van de sensatie van een luchtbombardement geven. Franeker bleek zich veel beter verduis terd te hebben, doch hier was het een auto, welke zich met vol licht door de straten wrong, die een gevaarlijk mikpunt oplever de. De grootste belangstelling aan boord van de F Vin was intusschen op de Friesche hoofdstad gericht; hoe zou Leeuwarden zich aan het consigne gehouden hebben? Zou het mogelijk blijken, de vitale punten van een grootere stad zoo afdoende te verduisteren, dat ze niet te herkennen waren? Dit is in derdaad meegevallen. De verduistering bleek te Leeuwarden vrijwel algemeen te zijn betracht. Wel viel te constateeren, dat zelfs afgeschermde straatlantaarns uit de lucht nog vrij goed zichtbaar zijn. Leeuwar den kreeg hetzelfde schouwspel als Har lingen te genieten, slechts op nog wat uit gebreider schaal, en met een nog aanzien lijk dieper duik, tot, naar ons idee, vrij dicht boven de stad. Toen ging, ruim negen uur, de reis verder naar Dokkum, dat zich inderdaad in een Egyptische duisternis ge huld bleek te hebben, en dat, na het afvu ren van de lichtkogels, ons de sensatie van een .treffer" bezorgde, daar er een groot vuur midden in de stad ontvlamde. Op weg naar Heerenveen konden we constateeren, dat het reeds sedert den moord op Bonifa- tius beruchte Murmerwoude een vrij slecht figuur sloeg; te Drachten was de verduiste ring echter weer bevredigend, en te Heeren veen was ze zelfs zóó goed, dat Viruly de geheele plaats miste, en pas boven het Tjeu- kemeer ontwaarde, dat we te ver waren. Een draai terug, en nu waren we spoedig boven het Friesche Haagje, dat op het af vuren van de lichtkogels reageerde met het ontsteken van een fel rood lichtbaken, dat vermoedelijk een treffer op het station voorstelde. Om half tien werd het vreed zame Sneek opgeschrikt. Nadat deze stad „gebombardeerd" was, ging de route via IJlst, waar de geheele straatverlichting brandde, naar Stavoren. Daar had men, waarschijnlijk omdat het gestelde uur ver streken was, de verlichting ook maar weer aangestoken. Met kwamen spoed zocht onze bestuur der nu het verlichte „Holland" weer op. Enkhuizen was duidelijk te zien, maar daar na verzeilde de F VIII in een mistbank, waar ze pas in de buurt van Amsterdam weer uit raakte. Een feestelijk rondje boven de hoofdstad, waar diverse centra van het avondleven wel zeer duidelijk te onderken nen waren het Rembrandtsplein spande de kroon! bracht de acht passagiers, die dezen nachtvlucht meemaakten, in extase. Om kwart over tien zette Viruly de F VIII weer behouden op Schiphol aan den grond. Volgens de kapiteins Van Riesen van den Generalen Staf en Dietz van het Hoofd bureau der Luchtverdediging, die de diverse vliegtochten bij verduisteringsoefeningen elders in den lande hadden meegemaakt, sloeg Friesland het beste figuur. Het gege ven parool was nergens zoo algemeen opge volgd als in deze provincie. Wellicht is het ook aan de tijdsomstandigheden toe te schrijven, dat de medewerking der bevol king thans zoo groot was. DOOR MERRIE AANGEVALLEN. Te Princenhage had de landbouwer C. Verschuren een merrie met een jong veu len. Toen hij het veulen een afzonderlijk plaatsje in zijn stal gaf, was dit de merrie niet naar den zin. Het woedende dier beet den landbouwer in het hoofd. Op zijn angstkreten schoten de huisge- nooten toe, die den man wisten te bevrij den. Hij was in ernstige mate aan het hoofd verwond. Een onmiddelijk ontboden genees heer verrichtte twintig hechtingen. De ge wonde verkeert niet in levensgevaar. OP HOOP VAN ZEGEN. En de burgemeester. Men schrijft aan de N.R.C. uit Bruinisse: In de vergadering van den gemeenteraad heeft de heer van Vessem afgekeurd, dat de afd. van den Ned. landarbeidersbond Op Hoop van Zegen van Heijermans heeft uit gevoerd. Dit vond spr. in den huidigen tijd van politieke hartstochten niet goed. Men schijnt bovendien bij deze vertooning het er wel wat al te dik te hebben opgelegd, zeide spr. De beide wethouders keurden het gebeur de ook af en de burgemeester heeft toege zegd dat hij zich in het vervolg, als hoofd der politie, vooraf den tekst van stukken, die uitgevoerd zullen worden, zal laten voorleggen. GEEN BLIKVLEESCH MEER. Wel goedkoope eieren. Waarschijnlijk omstreeks Paschen zal, naar wij reeds hebben gemeld, een groot aantal eieren uit de markt worden genomen, ten einde wanneer het blikvleesch tegen eind Mei of begin Juni op is, gebruikt te worden voor goedkoope beschikbaarstelling aan ondersteunde werkloozen. Over de wijze van deze verstrekking is nog overleg gaande tusschen de departe menten van landbouw en visscherij en van sociale zaken. Een beslissing is spoedig te verwachten. Gelijk minister Deckers dezer dagen in de Tweede Kamer heeft aangekondigd, is voorts in voorbereiding een uitbreiding der distributie van goedkoope groenten, waarbij voor uitbreiding allereerst gedacht is aan groene erwten. Wij vernemen dat de organisatie der distributie van groene erwten en bruine boonen reeds in een vergevorderd stadium is. Onderzocht wordt nog of het mogelijk is, deze verstrekking ook te doen geschie den in gemeenten, waar tot dusver goed koope groenten niet beschikbaar werden gesteld. DR. VISSER NAAR BRITSCH-INDIE. Hartelijk afscheid van den ontdekkingsreiziger. De Nederlandsche consul-generaal te Cal- cutta en mevrouw Visser't Hooft zijn gis terochtend met de Genua-express van het Staatsspoorstation te 's Gravenhage vertrok ken, op weg naar Britsch-Indië. De Neder landsche ontdekkingsreiziger heeft een ver lof van drie en halve maand achter den rug en heeft naar men weet gedurende dit verlof verschillende lezingen over zijn laat ste expeditie in vele plaatsen van ons land gehouden. Plannen voor een volgende expe ditie bestaan er vooralsnog niet zoo vertelde dr. Visser ons. Dat zal nog wel drie jaar du ren en dan gaan mijn vrouw en ik in ieder geval niet weer naar den Karakorum, zeide hij. Waarheen dan wel, vroegen wij. Daarover wenschte de heer Visser zich niet uit te laten. Zeer vele vrienden van den heer en mevr. Visser deden hen uitgeleide o.w.: mr. Knot tenbelt lid van de Eerste Kamer; jhr. mr. van Reenen, chef van het kabinet van den minister van buitenlandsche zaken; ir. J. F. de Vogel; luit.-kolonel b.d. Ruys; de heer van Bemmelen, voorzitter van de Neder landsche Alpenvereeniging; generaal-majoor Rambonnet en dr. Hannema. Toen de trein het station verliet, bogen de heer en mevrouw Visser zich uit het coupé raam, hun vele vrienden en bekenden har telijk dankende voor hun aanwezigheid. RIJKSVELDWACHT KRIJGT INSPECTEUR. Nieuw organisatiebesluit. Bij Koninklijk Besluit van 2 Maart is een nieuw organisatiebesluit voor de Ryksveld- wacht vastgesteld, ter vervanging van het organisatiebesluit van 1856, laatstelijk ge wijzigd in 1935. Volgens dit nieuwe besluit, dat op een nader te bepalen tijdstip in werking zal treden, staat aan het hoofd van het korps rijks veld wacht een inspecteur. Deze is belast met het commando over het geheele korps, met uitzondering van de rijksveldwachters rechercheurs, die bij uitsluiting onderge schikt zijn aan den minister van Justitie en, tenzij anders is bepaald, aan den procu reur-generaal, fungeerend directeur van politie, binnen wiens ressort zij zijn ge plaatst. Rechtstreeks ondergeschikt aan den in specteur zijn de districtscommandanten. Aan het hoofd van iedere brigade staat de brigadecommandant, rechtstreeks onderge schikt aan den districtscommandant. De verdeeling van het rijk in districten voor de uitoefening van den dienst der rij ksveldwacht, en de samenvoeging van bewakingskringen van rijksveldwachters, waardoor de brigaden gevormd worden, worden geregeld door den minister van Justitie. Deze stelt tevens voorschriften vast omtrent de sollicitatie naar het ambt van rijksveldwachter en omtrent de beoordee ling van de geschiktheid voor dat ambt. Voor aanstelling tot districtscommandant komen by voorkeur in aanmerking per sonen, die reeds een hoogere politiefunctie bekleeden. Het besluit bevat voorts een regeling van Van onbez°Migde rijksveld wachters, die onder het toezicht van de dis trictscommandanten zullen staan Voorts draagt het den minister van Justi tie op een instructie vast te stellen voor den inspecteur, voor het overige bezoldigde per soneel der rij ksveld wacht, voor de onbezol digde rijksveldwachters en voor de rijks veldwachters-rechercheurs. TWEE COMMUNISTEN IN ARREST. Zij verspreidden opruiende pamfletten. In de Jacob van Lennepstraat te Amster dam werden gisteren twee communisten ge arresteerd, die pamfletten verspreidden, waarvan de inhoud beleedigend voor de re geering werd geacht. Zij werden naar het bureau Raampoort gebracht, waar proces verbaal tegen hen is opgemaakt. SMOKKELARIJ VAN DUITSCHE MARKEN. Pinda-Chinees gearresteerd Aan de Duitsche grens onder Tegelen is door de kommiezen een langrijke geldsmok- kelaffaire ontdekt. Zij hebben namelijk een pinda-chinees aangehouden. In den dubbe len bodem van zijn koffer, waarin tricot goederen waren geborgen, was een bedrag van 80.000 mark verborgen, welk geld hij uit Duitschland had meegebracht. Na de verschuldigde invoerrechten voor deze goe deren te hebben betaald, is de Chinees, die op weg naar Amsterdam was, doorgereisd. Kort tevoren zou de Chinees zich aan het Duitsche grenskantoor hebben gemeld. Hier werd hij aan een visitatie onderworpen, maar de Duitsche beambten schijnen toen niets onrechtmatigs te hebben ontdekt, of schoon de Chinees nauwkeurig werd gevisi teerd. Alles bleek volkomen in orde te zijn. Ongemerkt trachtte de Chinees, nadat hem de weg was gewezen, zonder aan het Nederlandsche grenskantoor te worden op gemerkt, met zijn goederen, welke aan in voerrecht onderhevig waren, ons land bip- nen te sluipen. Hij werd echter door de dienstdoende beambten opgemerkt, die hem verzochten mede te gaan naar het grens kantoor. Bij onderzoek naar den inhoud van zijn koffer kwam het geld aan den dag. KOLENDAMP MAAKT SLACHTOFFERS. Vader dood gevonden, zijn zoon bewusteloos. Eergisteravond, zoo meldt het „Nwsbl. v. h. N.", merkten buren van den heer D. D. de Vries, gepensionneerd haltechef der Ned. Spoorwegen te Hardegaryp, dat er licht brandde op de slaapkamer, terwijl de deu ren gesloten waren. Men had overdag dit licht ook al zien branden, maar men had er weinig aandacht aan geschonken. In de slaapkamer zag men een man over den grond liggen, terwijl men een zwak ge luid in de voorkamer waarnam. Men waar schuwde de politie en toen men de woning was binnengedrongen vond men den be jaarden D. D. de Vries dood op zijn slaapka mer, terwijl de zoon bewusteloos in de ka mer werd aangetroffen. De zoon, tuinier te Hardegaryp, werd terstond per auto naar het Diaconessenhuis te Leeuwarden ver voerd. Zijn toestand is thans redelijk. Het bleek dat beiden den vorigen avond thuis waren gekomen. De haardkachel was van achteren gesloten en de kachelpijp zat vol roet. Kolendampvergiftiging was oorzaak van dit droevig gebeuren. Wielrennen. DE VIERDE AMSTERDAMSCHE ZESDAAGSCHE. Het veld vrijwel bijeen. In een gisteren gehouden persconferentie zijn nog enkele mededeelingen gedaan over den aanstaanden IVen Amsterdamschen Zesdaagschen-wedstrijd. De ook bij de ove rige zesdaagsche wedstrijden gebezigde 166-baan ligt al ongeveer weer in het ge bouw der R.A.I. en van Maandag af kan er al op geoefend worden. Dat is ditmaal al zoo vroeg in verband met den op dezelfde baan op Zondag 22 Maart te houden drie- uurs-koppelwedstrijd. Deze wedstrijd wordt dan tevens een laatste test voor enkele rij ders, van wier prestaties in dezen 3-uurs- wedstrijd het zal afhangen of zy voor den zesdaagschen geëngageerd worden en met wie zij zullen rijden. Grootendeels dezelfde rijders, die aan den zesdaagschen wedstrijd deelnemen, komen óók uit in den drie-uurs koppelwedstrijd. Echter zullen niet dezelfde combinaties gevormd worden. Vast staat, dat de Duit- schers RauschHürtgen, de Duitschers ZimsKüster, de Franschen IngerDiot, de Franschen GuimbretièreBroccardo, de Belgen AertsDeneef, de Nederlanders BoskampLorland gekoppeld zullen wor den. Dat zijn dus al zeven van de dertien koppels. Verder staat vast dat P. v. Kem pen, J. v. Kempen, J. Pijnenburg, v. d. Hey- den en Slaats geëngageerd zijn en dat met Wals een contract geteekend wordt, lijkt óók zeker. Dat dit nog niet geschied is, vindt blijk baar zyn oorzaak in het feit, dat dit jonge- mensch al te hooge eischen stelt. Er komen dus nog drie koppels bij, vermoedelijk jonge en locale koppels, en dan is het veld bij een, dat wel tot een interessanten kamp in staat is. Hiertoe zijn in overleg met de U. C. I. strenge reglementen vastgesteld, zoo als de vertegenwoordiger der Unie, de heer Swaab de Beer, bevestigde, en bovendien is onder leiding van dr. C. J. Tetzner een medische commissie ingesteld, die streng zal toezien dat de renners geen ongeoor loofde middelen innemen. De directie ver zekerde dat alles in het werk gesteld zal worden om een eerlijken stryd en een sportief beloop te waarborgen. Waterpolo. D. A. W. WINT MET 2—0 VAN PINGUÏNS. Een goedgespeelde wedstrijd. Eindigde de vorige wedstrijd tegen de Pinguins (Bussum) in een 4—3-nederlaag, ditmaal wist D. A. W. met 20 de over winning te behalen, dank zij grooter schot vaardigheid. D. A. W. speelde in de vol gende formatie: A. D. Imhülsen C. J. van Wyk H. Caarls Sr A. van Beek P. Leenheer c SDel° ™^°eeen..Z0Chten hun heil in Plaats- p ar niettemin kwamen D A W spelers eenige malen even vrU te denkMfteVaUen mCteen felle scb°ten vólg den. Met een groote dosis geluk wist de P n gums-keeper voorloopig Zyn doel voor door' boring te vrywaren, daar tot 3 maal toé voor hem onbereikbare schoten van de Haan, Caarls en Leenheer tegen de kruisino van paal en lat belandden. 8 Door goed verdedigen van de Alkmaar- E. Biskanter S. de Haan sche achterhoede kreeg de Pinquinsvoor- hoede slechts weinig schietkansen, zoodat keeper Imhülsen er slechts sporadisch aan te pas behoefde te komen. Kort voor de rust slaagde D. A, W. er ten slotte in de leiding te nemen toen Leenheer vastgehouden werd, en daarvoor een straf- worp toegewezen kreeg, die inhoudbaar in gezet werd. Na de rust hetzelfde spelbeeld; de verde digingen overheerschten in het algemeen over de beide aanvalslinies, maar toch zag Leenheer nog eenmaal kans, om hard in te schieten, waardoor de voorsprong tot 20 werd. Na dit doelpunt zetten de Pinguins alles op den aanval, met 4 man in de voorhoede, maar ook nu bleef de D. A. W. achterhoede de situatie beheerschen, waar door met een 20-overwinning ten slotte het einde kwam, zoodat D. A. W. z'n derde overwinning in successie behaalde binnen één week tijds. Scheidsrechter van Hems- bergen leidde naar aller genoegen. Volgende week Donderdag komt de V. Z. V., Velsen met 2 zeventallen in „De Over dekte". Zooals men weet werd in de zomer competitie V. Z. V. I kampioen, met D. A. W. op de tweede plaats, zoodat een fraaie strjjd te verwachten is, te meer daar D. A. W. op zyn sterkst zal uitkomen. Bij die ge legenheid zullen tevens de reserve-zeven tallen van de beide genoemde vereenigingen elkaar ontmoeten. GEVAAR VOOR DE SPELEN TE BERLIJN. Voorstel van den burgemeester van Philadelphia. Eergisteren hebben we gemeld, dat Vol kenbondsdelegaties van enkele mogendhe den voornemens waren voor te stellen ge zamenlijk af te zien van deelneming aan de dezen zomer te Berlijn te houden Olym pische Spelen, in verband met de eenzijdi ge opzegging van het Verdrag van Locarno door Duitschland. Het blijkt thans, dat van nog meerdere zijden gevaar dreigt voor deze Spelen. De Associated Press meldt althans uit Philadelphia, dat de burgemeester van deze stad, Dawes Wilson, aan den voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité, graaf de Baillet Latour, een telegram heeft ge zonden, waarin hy voorstelt de Spelen de zen zomer te Philadelphia te doen houden. Dawes Wilson verklaarde, dat dit de eenige mogelijke oplossing is van de bui tengewone belemmeringen, die het succes der Olympische Spelen te Berlijn in gevaar zouden kunnen brengen. Rugby. Zooals wij reeds eerder berichtten, vindt op Zondag a.s. op het het Gem. Sportpark te Alkmaar een interessante sport-gebeurtenis plaats, n.L de landen- rugby-wedstrijd Holland—België. Niet alleen in Alkmaar, maar ook in de om streken en vooral in plaatsen als Am sterdam, Bussum, Hilversum, Den Haag, Delft, Rotterdam, Eindhoven etc., waar het rugbyspel in de laatste jaren eenig burgerrecht verkregen heeft, bestaat voor deze ontmoeting groote belangstel ling. Het Hollandsche rugby heeft overigens bewezen, het afgeloopen jaar zeer belang rijke vorderingen te hebben gemaakt. De kwalitatieve vooruitgang bleek wel het beste uit het resultaat in November j.L te gen Duitschland in Keulen behaald. Door het stevige Hollandsche voorwaartsenspel bleef de nederlaag slechts tot 511 beperkt. Doch ook het aantal beoefenaren neemt de afgeloopen maanden geregeld toe en is het een bijzonder verheugend verschijnsel, dat speciaal de jeugd zich tot dit robuste spel, dat men in Engeland en Zuid-Afrika reeds vanaf 10-jarigen leeftijd beoefent, voelt aangetrokken. In het Gooi althans bevin den zich een 4-tal middelbare scholen, die sedert November 1935 iederen Woensdag en Zaterdagmiddag het rugby beoefenen, terwijl ook in Den Haag onlangs een aan vang is gemaakt. Het rugbyspel is door zijn ingewikkelde spelregels qua speltechniek en -tactiek voor den toeschouwer, die voor het eerst een match bijwoont, nogal eens onbegrijpelijk en moeilijk te volgen, waardoor menig mooi spelmoment niet volkomen begrepen wordt. Wij geven onderstaand een korte uiteen zetting van de voornaamste spelregels, bij zonderheden en overtredingen. De voornaamste spelregels. Het rugby wordt gespeeld door twee 15- tallen, samengesteld als volgt: 1 full-back, 4 driekwarten, 2 half-backs en 8 voor- waartsen, terwijl de puntentelling is: try 3 punten, indien try wordt omgezet in goal 5 punten, goal door penalty 3 punten, dropped goal 4 punten. Doel van het spel is om den bal achter de doellijn van de tegenpartij neer te druk ken (try), waardoor dus 3 punten worden toegekend. De doellijn loopt gelijk met het doel over de geheele breedte van het speel veld. Wanneer de bal over de doellijn is, maar door een speler van eigen party wordt gedrukt, dan is de bal dood. Gaat de bal over de lijn (deadline doode lijn), die op eenigen afstand achter de doellijn even wijdig aan deze loopt, dan is de bal even eens dood en wordt van de 25 yards lijn (25 yards voor de doellijn gelegen) afge trapt. Na een try mag getracht worden den bal tusschen de opstaande palen boven de horizontale lat te trappen (goal). Gelukt dit, dan is de try z.g. in een goal omgezet en worden niet 3, maar 5 punten toegekend. Een dropped-goal (stuiter-bal) is een goal, gemaakt vanuit het veld, waarbij de bal uit de handen op den grond valt en dan tus schen de palen boven de horizontale lat wordt getrapt (4 punten). Het spel wordt begonnen met een aftrap uit het midden van het veld. Iedere speler, die niet off-side staat, mag te allen tijde den al schoppen, oprapen, met den bal hard- af een te«enstander, die den bal 0 aangrijpen en op den grond wer pen (tackle). Afhouden en het tacklen spelers, die geen bal in hun bezit hebbe a" verboden! Een speler, die getackled n' '3 op den grond ligt, mag den bal niet tran of vasthouden, maar laat onmiddellijk bal los. Een goede tackle is daarom zeer belangrijk onderdeel van het spel 'm1 een tackle mag de bal niet direct wo H opgeraapt, doch moet eerst met den B worden gespeeld. Voorts mag de bal V°et den eenen naar den anderen speler worrt8" gegooid of getrapt, met dien verstande ev wel, dat deze nooit naar voren wordt worpen of gekickt naar een speler, die Pk op het moment van trappen of werpen S? den bal bevindt (deze staat buiten spel) Een scrummage, ook wel scrum genaak is de .straf voor een lichte overtreding n hiertoe in gebukte houding in de voleómT hiertoe ingebukte houding in de voleenf) formatie tegenover elkaar op:le r(j: 3 e 2 en 3e ry: 3 spelers. De bal wordt vervol1 gens door den scrumhalf van de niet overtreding zynde ploeg tusschen bein" partyen ingegooid en deze mag er niet m de handen worden uitgehaald, doch ffi!f met de voeten naar achteren worden speeld. By het verlaten van de scru krijgt de scrumhalf den bal weer te ken, dien hij snel doorgeeft via den twel' den half-back (stand off) naar de thre quarters (drie kwarten), die zich een óve! trachten te banen naar de doellijn van d tegenpartij. De belangrijke overtredingen en de straf fen daarvoor zyn: a. naar voren gooien of slaan van den bal «cn»n b. overtredingen in de scrum of een scrummage penal c. wanneer een speler getackeld is, moet hij den bal tusschen zichzelf en de doellijn van de tegenpartij laten vallen, anders d. als de bal na een Penalty penalty tackle niet eerst met den voet is aangeraakt, maar direct met de handen wordt opgeraapt e. verhinderen van een getack- leden speler om den bal los te latxen penalty f. wanneer een speler, die den bal in zijn bezit heeft, op den grond ligt en niet direct opstaat of wegrolt van den bal penalty g. wanneer een speler, die buiten spel staat, den bal speelt of op een andere wijze een tegenstander hin dert, nadert of met opzet binnen 10 yards van den tegenspeler, die op den bal wacht, blijft penalty h. buitenspel staat iedere speler, die, niet in een scrummage zijnde, voor den bal blijft of probeert den bal te hakken, als niet minstens één voet achter den bal is. Wordt gestraft met penalty of scrum Niet strafbaar is de speler, die buitenspel is, doordat een speler van eigen party, ach ter hem zynde, den bal speelt of draagt, mits de zich offside bevindende dit kenbaar maakt door de handen op te steken. Door de ingewikkelde spelregels is het rugbyspel zeer moeilijk. Het vereischt een sterke, all round geoefende body, want het rugby is hard maar bovenal een juist gebruik der hersenen en een maximum doorzettingsvermogen. Een combinatiespel by uitnemendheid! Een spel, dat zeer veel van de spelers vergt: technisch, lichamelijk en geestelijk! Biljarten. DE WIT SPEELT 21.74! In café de Wit, het clublokaal der biljart- vereen iging Z.E.K.Z.?, werd gisteravond een zeer interessante biljartwedstrijd gespeeld tusschen de heeren C. Hoed, lid van Excel sior en A. J. de Wit, lid van Z.E.ILZ.? De party ging over 500 punten. De heer de Wit was dezen avond wel bij zonder goed op dreef. Hoed stootte af, maar maakte in de twee eerste beurten niets, ter wijl de Wit met 8 en 33 direct een kleiï® voorsprong nam. In de 6e beurt verzamelde hy er 48, ter wijl onmiddellijk daarop door denzelfden speler 39, 3, 14 en 38 werden gescoord. In de 19e beurt overtrof de Wit zich zelf met een zeer fyn gespeelde serie van 116 pun ten. In 23 beurten (de drie laatste series wa ren 46, 31 en 31!) maakte de Wit de party uit, Hoed op 146 staan latende. De Wit's ge middelde was 21.74, dat van Hoed, die dezen keer ver beneden zyn kracht speelde, was 6.35. De returnmatch zal later plaats vinden in het café van Doorn, het clublokaal van Excelsior. U dacht lm mar», dat «i nog ba» vóór dia andere auto het krultpV" kon patieerenl Haar den weg moet u dat niet ken", u moet 'l zeker wetenl Hoor eens, Betje, dat gaat niet!In den laatsten tijd, als ik toevallig binnen kom, zie ik tel kens dat je niets uitvoert! Ja, mevrouw daar kan ik ook niks aan doen. Dat is sinds me vrouw gumizolen draagt!

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10