OXFORD KLEEDING Fa.H.S.CIoeck f 25.- belooning. Elke 50ste bezoeker ontvangt een Taart. Gedé-Zalf Blkmaarsch Comité Bakkers Vakonderwijs Telrnis voor achterlijk meisje Woning, Verloting „HUNS DE DIES". voor Hollands noorderkwartier Er is maar één loop. het welhekende caié restaurant Tentoonstelling van W erksiul&ken, Flink Dagmeisje, WERFBAAS. Woonhuis met groot Frf of Woonhuis met Erf en Pakhuis, Aardige VOOR NAAR LAAT, ALKMAAR. N.V. Eierveilino „HET BROEKENHUIS". „DE VIER EENEN" Te koop Woonschuit, Dinsdag 17, Woensdag 18 Donderdag 19 Maart 1936 Muziek door de Victoria-Band ouder leiding van W. Ligihart. raannnmn Meest verspreide Dagblad in Zutphen en Omstreken en in de Graafschap Chocolade Hagelkorrels per.* pond 10 ct. Grove Pruimen per pond9 ct. Paaschkoekjes per half pond 12* ct. Gebroken Thee per ons 18 ct. Goede Koffie per half pond 10 ct. Haagsche Leverworst per ons ct. Boterhamworst per ons 7 ct. Lunchham per ons II ct. Procureurspek 2 ons voor 25 ct. Edammer Kaas 40 -f- per pond 22 ct. een pond grove Java-Rijst van 12 voor 8 cent. Achterstraat 51. Telefoon 2254. ONTVLUCHT PSYCHOPAATH |.v AANGEHOUDEN. De Msb. meldt: Door de TUburgsche politie is aange houden zekere C. P. v. d. H., die uit de psy chopatheninrichting te Heiloo was ontsnapt, Tevens wordt hij ervan verdacht in ge noemde inrichting een bedrag van onge. Veer 600 gulden te hebben weggenomen Met dit bedrag heeft hij blykbaar goede sier gemaakt. Bij zijn aanhouding werd nog een bedrag van ongeveer 80 gulden op hem bevonden, v. d. H. zal naar Heiloo worden teruggebracht, In verband met dit bericht hebben wij ons tot dr. Barnhoorn, den directeur van de gt. Willibrordusstichting te Heiloo gewend, die ons mede deelde, dat het bericht in bovcnstaanden vorm niet geheel juist is. De hier genoemde v. d. H. was namelijk geen psychopaat, die in het gesticht ver pleegd werd en dus in zekeren zin gedeti neerd was. Hij was als psychopaat destijds ontslagen en thans in de reclasseering. Bij het St. Willibrodusgesticht had hij een vrij willig6 verbintenis als portier-huisknecht, Door deze vrijwillige dienstbetrekking kon hij zich dus volkomen vrij bewegen. Deze portier nu heeft van zijn vertrou wenspositie een zeer ondankbaar gebruik gemaakt. Hij heeft uit het bureau een be drag van 600 gestolen en is daarmede op stap gegaan met het gevolg, dat het geld bijna op is. Hij is gearresteerd en in het Huis van Bewaring te Alkmaar ingesloten. DE A.S. BAKKERSTENTOONSTELLING. Uitgaande van het comité voor bakkers- vakonderwijs te Alkmaar zal a.s. Dinsdag zooals dat elk jaar geschiedt ten tentoon stelling van werkstukken worden geopend. Deze, tentoonstelling geeft op alleszins overzichtelijke wijze een kijkje op het werk van de leer1 in gen van de vakcursus. Er is vooral dit jaar zeer goed werk ver richt en we zijn er van overtuigd, dat hier niet alleen voor den vakman, doch ook voor buitenstaanders veel interessants te zien is. Over het algemeen zijn de kunstwerken fijner yan uitvoering en met meer gerouti neerde hand vervaardigd en het komt ons voor, dat het bakkerscomité tevreden mag zijn met den duidelijk zichtbaren vooruit gang. DIERENBESCHERMING. Bij den inspecteur van Dierenbescher ming, den heer Verwer, is 2.50 voor het Dierenasyl gedeponeerd. Te zijnen huize, Oudegracht—hoek Baan- straat, is hedenavond tusschen half zeven en half acht een hondje van 2 a 2% maand te verkrijgen (zwart met bruine pootjes en klein blijvend) te verkrijgen, dat zijn baas kwijt geraakt is en in de Lyceumstraat aan het dwalen was. HET NEDERL. ROODE KRUIS. De afd. Alkmaar van het Ned. Roode Kruis hield Woensdag hare algemeene le denvergadering. De voorzitter, de heer Ha remaker, heette de weinige aanwezigen wel kom en wenschte in de eerste plaats een oogenblik de mannen van de Nederlandsche ambulance in Abessinië te gedenken, en de hoop uit te spreken dat zij veel succes zul len boeken bij hun moeilijken en gevaarvol len arbeid. Na het voorlezen en goedkeuren van de notulen der vorige algemeene vergadering werd door den secretaris, dr. Frederikse, het jaarverslag over 1935 uitgebracht. Het aantal leden bedroeg aan het einde van dit jaar slechts 64, een beschamend klein getal ui verband met het belang van het Roode Kruis-werk en het feit, dat de minimum contributie slechts een gulden bedraagt. De transport-colonne werd van tien leden uit gebreid tot 27 leden. Door uniformeering werd het uiterlijk en door indeeling in ploe gen werd de organisatie verbeterd. Nieuwe cursussen voor helpers en helpsters worden gegeven, terwijl vermoedelijk in het komen de jaar een min of meer gewijzigde bloed transfusiedienst zal worden gevormd. Dank zij de medewerking van leerlingen van het gymnasium, het lyceum, de Hoogere Bur gerschool en de kweekschool bracht dit jaar de collecte ongeveer 70 gulden meer op dan het vorige jaar. Het bestuur is dan ook voor deze medewerking zeer dankbaar. In dit jaar trad de kringcommissaris mr.' Ledeboer af, hij werd opgevolgd door jhr. mr. F. H. van Kinschot. Wegens drukke werkzaam heden tengevolge van het lidmaatschap van den gemeenteraad kon mr. de Groot het se cretariaat niet 'meer waarnemen. Dr. Fre derikse was bereid zich hiermede voorloo- pig te belasten. Vervolgens werd overgegaan tot de reke- nirfg en verantwoording van den penning meester. De inkomsten en uitgaven bedroe' gen ongeveer 550. Een bestuursverkiezing werd gehouden wegens periodiek aftreden van mej. v. d Feen de Lille en dr. Frederikse. Beiden wer den herkozen. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd gekozen de voorzitter, de heer Haremaker, en als plaats vervangend afgevaardigde de heeren Stout- jesdijk en Frederikse. Bij de rondvraag werden door enkele le den van de transportcolonne enkele vragen gesteld, welke door het bestuur werden be antwoord. WAT IS OG? Men kent de zonderlinge geschiedenis van den heer De Graaff, schoenwinkelier op de Laat te Alkmaar, die op zijn ruiten het volgende raadselachtige opschrift zette Og en daarvoor een proces-verbaal kreeg. Volgens den winkelier beteekende dit Op naar de Graaf, maar de ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht wist nog veel meer oplossingen van den puzzle en be schouwde de letters en puntjes eenvoudig als de aankondiging van een opruiming, waarvoor de heer de Graaf geen vergun ning van de Kamer van Koophandel had gekregen. De eisch was dus ook niet minder dan 200 boete. subs. 10 dagen hechtenis. De kantonrechter is blijkbaar minder van de staatsgevaarlijkheid van dezen winke lier overtuigd geweest ofwel hij heeft meer gevoel voor humor gehad. In het heden schriftelijk gewezen vonnis is de heer De Graaff althans tot 30 boete, subs. 10 dagen hechtenis veroordeeld. AFDEELING ALKMAAR N.R.V. Donderdag hield de afd. Alkmaar N.R.V. een avond voor hare leden te* Bergen in hotel „De Rustende Jager". Als spreker trad op de heer A. J. van Ginkel, een be kend spreker der K.L.M., die het actueele onderwerp behandelde: „De ontwikkeling van de Luchtvaart in 't algemeen en van de K.L.M. in 't bijzonder". Na het welkomstwoord, uitgesproken door den voorzitter der afdeeling, den heer A. Sietsma, vertelde spr. aan de hand van een serie lantaarnplaatjes, allereerst hoe een vliegtuig en waarheeen het vliegt. Duidelijk spreekt het groote verschil tus schen het eerste vliegtuig van 15 jaar ge leden, de H.N.A.B.F., die om den anderen dag den dienst met A'dam, R'dam, Londen onderhield, waar het geheele verkeer uit één zitplaats bestand; en het vlaggeschip, de F 36, een 4-motorig vliegtuig, elk van 700 P.K., leef een gewicht van 9M ton, belast een gewicht van 16 X ton, waar een 32 passagiers buitengewoon comfortabel zitten, en waar behalve voor de twee pilo ten en de marconist, tevens nog plaats is voor een steward, die op een electrische kookplaat zelfs een eenvoudig maal kan bereiden. Deze machine bereikt een snelheid van 260 K.M. per uur, het bagageruim is in de vleugels ingebouwd. Spr. maakte duidelijk, dat het de pro pellers zijn, die de machine vooruit trek ken, wanneer deze met den neus tegen den wind in op den grond een snelheid van 80 a 90 K.M. per uur bereikt, heeft zy nei ging om te stijgen, de grootste kracht is de zuigkracht boven de vleugels; terwijl de evenwichtskleppen aan het einde der vleu gels zijn en zich aan de staart het rich tingsroer bevindt. Voorts wees spr. er op, dat in den winter de machines centraal verwarmd zijn, zoodra d~ vliegvelden allen aan de voorgeschreven eischen voldoen, zal de K. L. M. dag en nacht doorvliegen, waar voor de cabines met slaapplaatsen die ook nu reeds in gebruik zijn bij uitstek geschikt zijn. In 5 minuten tijd is de omzetting van zit- in slaapplaats tot stand gebracht. De snelste machine is wel de Douglas machine, op de Europeesche luchtlijnen worden deze geberuikt, zij bezitten 2 mo toren elk van 20 P.K., met een snelheid van 325 K.M. per uur, een 14 tal passa giers kunnen tegelijk worden vervoerd. Op de Indische route, waar eveneens de Douglas-machine wordt gebruikt, kunnen slechts 7 personen tegelijk worden ver voerd doordat de zitplaatsen tot ruststoe len kunnen worden uitgeschoven. De F 22 onderhoudt den dienst Londen- Amsterdam-Kopenhagen-Malmö, de wel bekende Zilvermeeuw (een F 20) brengt u in 1 uur 52 minuten van Berlijn naar Amsterdam, terwijl de trein er 10 uur over doet. In het binnenlandsch verkeer worden nog 2 motorige fokkers F 8 gebruikt. Ook roerde spr. nog even „de luchtziek- te" aan, trouwens bij de enorme verbete ringen van den modernen techniek, de be trouwbaarheid van den „automatischen piloot", waardoor bij gunstig weder steeds op een 1000 a 1100 M. hoogte kan worden gevlogen, is de kans op deze luchtziekte aanmerkelijk verminderd, ja zelfs zoo goed als uitgesloten. De K. L. M. heeft zich op velerlei gebied gespecialiseerd, niet alleen dat zij zomers dagelijks 90 plaatsen per dag van uit Am sterdam kan bereiken, ook heeft zij een zoogenaamde taxi-dienst ingesteld, waar bij men voor groote afstanden tegen 22 ct. per K.M. een vliegtuig met piloot kan huren, een 5-tal vliegtuigen allen met namen van vliegende insecten zyn voor dezen tak van dienst beschikbaar. Na de pauze toonde de spr. de verschil lende luchtlijnen, verbindingen met Enge land, Parijs, Berlijn, Milaan en de Amster damBatavia-lijn van 14.600 K.M., des- winters in 6% dag bereikbaar tegen 5 dagen in den zomer. Een alleraardigst en interessant kijkje namen wij daarna op den verkeerstoren, van waar uit alle verkeer wordt geregeld geen piloot mag verttrekken, voor dat hij de voor zyn Maatschappy bestemde ver lichte letter op het bord ziet aangegeven 's Nachts werpen een 8-tal landingslich- ten, ieder met een capaciteit van 3 mil- lioen kaars een zee van licht over het veld. Niet alleen bezochten in 1935 300.000 menschen Schiphol en 200.000 Waalhaven, maar ook het vliegen zelf neemt steeds een grootere plaats in het verkeer in, een statistiek gaf weer het aantal passagiers, de postverzending en de vracht. Ook voor het vervoer van zieken verricht de K. L, M. nuttig werk. Als laatste plaatjes toont spr. ons uit de lucht: Amsterdam, Naarden, een kijkje op de Sfinx in Caïro, het vliegveld van Jophur en van Andir in Bandoeng en dat van Tjilitan te Batavia, met als laatste foto de route van de Snip Amsterdam-Curacao. In welgemeende woorden dankte de voorzitter de heer van Ginkel voor den buitengewoon interessanten avond. JCunst en Weienschap KAMERMUZIEK BUDAPESTER- STRIJKKWARTET. De naam van dit wereldvermaarde strijk kwartet is gebleven, de samenstelling is grootendeels veranderd. Drie van onze oude vrienden hebben het ensemble verlaten. De eerste violist is nu Joseph Roismann, twee de violist Alexander Schneider, cellist Mischa Schneider, alleen de altist Stefan Ipolyi is gebleven. Ondanks die verandering heeft het kwar tet het hooge peil bewaard, dat het reeds vele jaren innam en behoort het nog tot de eerste klas ensemble's op het gebied der kamermuziek. Dat bleek al heel spoedig in het kwartet in d kleine terts van Mozart. waarmede men gisteravond het concert begon, dat de laatste abonnementsavond van onze kamermuziekvereeniging was. Men genoot rustig en zonder inspanning van Mozart's werk, dat zoo zonder ingewik keldheid voorbij gaat. Aardig was het trio van de Menuet. Het Allegretto ma non troppo, laatste deel van het kwartet, is een thema met variaties, waarvan één in D groote terts, het werk sluit echter in den hoofdtoonaard af. Het geheel werd keurig en eenvoudig, maar ook doorzichtig ge speeld. Geheel anders stond men tegenover no. 2 van het programma, het kwartet in F groote terts van den modernen Franschen componist Ravel. Hierin zijn de vier. par tijen heel anders behandeld dan bij Mozart. vandaar dat men zich heel wat meer moet inspannen om alles zoo goed mogelijk te kunnen volgen, wat bij een eerste hooren niet altijd gelukt. Het eerste deel wordt be- heerscht door één gedachte, telkens en tel kens weer luikt het op in verschillende lig gingen en gedaanten. In het tweede deel maakt de componist veel gebruik van pizzi- cati hoe prachtig voerde men die loopjes uit Het derde deel is uiterst fijn van be werking en een hartstochtelijk vierde deel sluit het werk, dat in zijn geheel een ver tolking kreeg, zóoals men dat van eerste rangs artisten kan en mag verwachten. Als derde kwartet kregen we Brahms' opus 51 no. 1, waarin het meest aansprak de Romanza, het korte middendeel van het Allegretto en het schitterend slot van de Finale. 't Is weder een ware kunstavond geweest en de aanwezigen nog al tamelijk goed in aantal, hebben ondubbelzinnig bewezen het applaus vertolkte dit dat men het Budapester strijkkwartet nog steeds een warm hart toedraagt, wat trouwens ook niet anders kon worden verwacht. A. K. CORRESPONDENTIE. J. B. te H. Uw stuk is in dezen vorm voor plaatsing in onze courant niet ge schikt. Red. Alkm. Crt. IBucgecV.jke Siand ALKMAAR. GEBOREN: Martinus, z. van Adrianus Buter en Cor- nelia Dekker. Mackt&ecicfUm DE GRAANMARKT. ALKMAAR, 13 Maart 1936. Op de heden gehouden Graanmarkt waren in totaal 354 H.L.'s aangevoerd, waarvan soort en prijzen als volgt: 51 H.L. voertarwe 5.50f 6; 121 H.L. gerst f 5.40ƒ6, id. chev. (zaai) 6.50; 78 H.L. haver 6.257.50; 24 H.L. boonen, w.o.: paarde 6.50, bruine f 10—f 13, citroen 1314, duiven 910.50 en witte boo nen 11f 14; 1 H.L. mosterdzaad: geel 11.25; 1 H.L. blauwmaanzaad 16; Grau we erwten (zaai) 35; 78 HL. erwten, w.o.: kleine groene 7.60—9.50, groote groene io—15, grauwe f 18f 26 en vale erw ten 21—25.50, alles per 100 K.G. Handel goed. DE KAASMARKT. ALKMAAR, 13 Maart 1936. Op de heden gehouden kaasmarkt waren in totaal 35 sta pels, wegende 49500 K.G. kaas aangevoerd, waarvan soort en prijzen als volgt: Fabrieks- kaas: Kleine f 21 en Commissie 17.50. Boe renkaas: Kleine 19. Alles met rijksmerk. Handel goed. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 13 Maart 1936. Op de he den gehouden rardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. BROEK OP LANGENDIJK, 13 Maart 1936. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 2500 KG. Uien: gele drielingen 1.40 1.60, gele uien 2.502.80, grove 2.90 3.50; 1375 K.G. Breekpeen 2.90, alles per 100 K.G. WARMENHUIZEN, 12 Maart 1936. Aan voer en prijzen als volgt: 72800 K.G. Roode kool le s. 9.10—11.70, 2e s. f 7.60— 10.90; 9200 K.G. Gele kool le s. f 11.80— 13.30, 2e S. 9.50—f 10.90; 45100 K.G. D. witte kool le s. 6.408.30, 2e s. 5.50 6.30; 16150 K.G. Uien, w.o.: drielingen 1.60—1.90, uien 2.50—f 2.90, grove uien 2 803 30 NOORDSCHARWOUDE, 12 Maart 1936. 800 K.G. Aardappelen: BI. aardappelen 3.30—3.50; 22000 K.G. Uien: grove 3— 3.40, uien 2.20f 2.60, drielingen 1.30 1.60; 5200 K.G. Peen 2.70—3.20, kleine Peen f 0.80—f 1.40; 900 K.G. Kroten 3.10— 3.80; 65700 K.G. Roode kool 8.80—12.20, doorschot 6.50—11.20; 19900 K.G. Gele kool 11.1014.80, doorschot 7.20 10.70; 93500 K.G. D. witte kool 5.60 8.50, doorschot 5.907.80, alles per 100 K.G. SCHAGEN, 12 Maart 1936. Eierveiling. Aangevoerd 60000 stuks kipeieren, waarvan de prijzen als volgt: 5658 K.G. 2.10 2.20, 58—60 2.10—2.30, 60—62 2.20— 2.30, 62—65 2.20—2.60 en 3000 stuks Eendeieren 2.102.20. Alles per 100 st. DEN HELDER, 12 Maart 1936. Stichting „Heldersche Eierveiling". Aangevoerd 27000 stuks kipeieren, waarvan de prijzen als volgt: 52—54 f 2, 55—57 2—2.20, 58—60 2—2.30, 61—63 2—2.40 en 64—67 K.G. 2.203. 284 stuks Eendeieren 1.55 1.80. Alles per 100 stuks. Voor advertentiën, abonne menten, adresveranderingen en omtrent de bezorging wende men zich UITSLUITEND TOT DE ADMINISTRATIE (Tel. 3320). Adoectentiëa GEVRAAGD van 12 jaar van Zaterdagmiddags 12 tot Maandagsmorgens 9 uur. Brieven met prijsopgaaf onder letter M 216 bureau v. d. blad. Mevr. BERKHOUT, Metius- gracht 10, vraagt voor direct een beslist zelfstandig kunnende wer- ken, niet beneden de 18 jaar. Kleine houtwerf vraagt wegens ziekte voorloopig tüdelykc Werfbaas, bekend met cirkel- en schaafbank, goed met het houtvak bekend. Br- m- Z6er voll. inl., Godsdienst ?noTfuangd loon onder letter JI5 bureau van dit blad. Te huur gevraagd in of buiten Alkmaar (Heiloo, Omval, Bergen of Oudorp) te aanvaarden begin April. Brieven ondor letter F 210 bur. v. d. blad. centrum stad, te koop 1900. Prima geldbelegging. Bevr. FRANS REMPT, Schou tenstraat 9. Tegen Eelt en Likdoorn». Het nooit falende middel. Staat ainds 3U jaar aan de spita. Verkr. bij H. H. Apoth. en Drog. A 45 ets. Gedé-pleiater, zeer aanbevelensw. A 45 ets. Gedé-Voetbadzout, zeer verkw. A 45 ets. Dinsdag 17 Maart, Var. 8 uur in de Doopsgezinde Kerk. Houders van loten „welkom". Alkmaar. De Directie bericht dat vanaf heden dividendbewijs No. 10 be taalbaar is met 4.bij de Nederlandsche Landbouwbank Bijkantoor Alkmaar. Voor vakkleeding, Bedrijfskleeding en Werkmansgoederen, de grootste keuze, de royaalste modellen, de soliedste afwerking, de beste kwaliteiten, de allerlaagste prijzen, en de vakkundige bediening, alléén in LAAT t.o. het Vlaanderhof LAAT Wegens omstandigheden, voor direct te koop aangeboden met koltbaan en tooneelzaal, gelegen te Spanbroek, hetwelk een goed bestaan oplevert. Aan vaarding zoo spoedig mogelijk. In lichtingen te bekomen bij den eige naar J. P. DE BAERDEMAEKER, te SPANBROEK. voorz. van Electr. licht en Radio. Te bevr. P. v. EETEN, Afgesn. Kanaalvak 44, Alkmaar. 200.verloren op DONDER DAGMORGEN 12 MAART van Stationsweg naar Koningsweg. J. TERLUIN, Stationsweg 20, A.C.O.B. A. V, O. vervaardigd door de leerlingen der Vakcursus 19351936, om vattende marsepain-, garneer-, dragant- en suikerwerk, luxe- en groot brood, zoowel verplichte als vrije inzendingen, in de groote zaal van „'T GULDEN VLIES'Choorstraat, Alkmaar. PROEFBAKKERIJ IN WERKING. TALRIJKE STANDS OP BAKKERIJ-GEBIED AANWEZIG. De Tentoonstelling is geopendDinsdag 17 Maart v»naf 4 uur, Woensdag 18 Maart en Donderdag 19 Maart vanaf 2 uur. Mntrée 30 ct. (vrü van rechten). Dagkaarten 50 et. Officiëele prijsuitreiking Donderdag 19 Maart, 's avonds 10 uur in do Tentoonstellingszaal. H^t Comité. Iliiffnirano ID I Tkinmn S, Pip 7ntnhnn Bij aankoop van een pond Zuidvruchten of een pond Rozijnen (ongeacht soort en prijs) ./Pp;, ...V-, IQ*J> yin I)F GOUDBRON VOOP DE HUISVROUW

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 3