Die Houten Klaas Jladiopcjogcamma !huUlelon De justitiebegrooting aangenomen. Tweede Kamer Begrooting landbouwcrisisfonds aangenomen. Hooger minimumprijzen voor groenten gevraagd, hooger tuinderssteun voor misoogst, en vele andere zaken meer. - Minister Deckers maakt grapjes. Eertfe Kamer. Geen optreden tegen een partij als zoodanig Er komt een wet tegen de parti culiere weerkorpsen. Den Haag, 12 Maart. Minister Deckers heeft er slag van om grappige dingen met een onbewogen gezicht te zeggen. Toen gisteren dr. Kortenhorst hem een onvoorzichtige uiting had ver weten, ving Z.Exc. zijn antwoord aldus aan: „Op den voorgrond stellende, dat de ge achte afgevaardigde de heer Kortenhorst één der eerstaangewezenen is om iemand op onvoorzichtige uitingen opmerkzaam te maken De Kamer schaterde, want ieder dacht aan dr. Kortenhorst's uiting in de Tweede Kamer jegens Duitschland, waarin de Duitsche regeering aanleiding heeft gevonden om te waarschuwen, dat hem te Berlijn als lid onzer handelsdele gatie niet meer dezelfde beleefdheden zou den worden bewezen als den anderen leden. Vanmiddag critiseerde de heer Sneevliet de crisismaatregelen voor den tuinbouw, omdat hierin, zeide hij, het sociale element ontbrak. „Het is maar goed", antwoordde minister Deckers strak, „dat mijn ambtge noot van sociale zaken dat niet gehoord heeft, want hij zou ongetwijfeld erg ont stemd zijn geweest". Het klonk „net echt". En velen meesmuilden, overwegende, dat, als een minister door zoo'n uiting ontstemd zou raken, hij geen leven meer zou hebben. Gezwegen van het feit, dat juist minister siingenberg er. zich yermoedelijk niet al te veel van zou aantrekken. Bij de afdeeling groenten en fruit der be grooting van het landbouwcrisisfonds heb ben tal van afgevaardigden, zooals de hee- ren Van den Heuvel (a.r.), Groen (r.k.), Hiemstra (s.d.), Ebels (v.d.), Kampschöer (r.k.), Vervoorn (platteland) en Louwes (lib.) erop aangedrongen, dat de tuinders redelijke prijzen voor hun producten zou den krijgen. Achtte de heer Louwes een zekere prijsverhooging gerechtvaardigd, de heer Ebels meende, dat een kleine verhoo ging van de minimumprijzen nog wel ging, al voegde hij er dadelijk bij, dat men er voorzichtig mee moest te werk gaan. De heeren Hiemstra, De Visser (c.p.) en Snee vliet (r.s.) legden er den nadruk op, dat er goedkoope groenten voor de werkloozen moesten worden beschikbaar gesteld. Ministers Deckers vreesde, dat een ver hooging van de minimumprijzen een zoo grooten aanvoer zou veroorzaken, dat lang niet alle artikelen zouden kunnen worden verkocht. De regeering, deelde Z.Ecx. voorts mede, heeft met tachtig gemeenten overeenkomsten aangegaan voor verstrek king van goedkoope groenten aan werk loozen, armlastigen en met hen gelijk te stellen personen. De groote gemeenten zijn er helaas nog niet onder. De heeren Groen, Hiemstra e.a. vonden het bedrag van acht ton te laag, dat wegens misoogsten voor tuinders beschikbaar is ge steld, maar de bewindsman antwoordde, dat, welk bedrag hij ook had vastgesteld, het altijd te laag gevonden zou zijn. Deze en andere afgevaardigden wezen op den nood der tuinders speciaal in Noordholland, waar zij volgens den heer Sneevliet dreigen, in de armen der N.S.B. te vallen, als de regeering hen niet met grootere bedragen helpt dan de twaalf millioen, welke nu op de begrooting is uitgetrokken. Ook dron gen genoemde sprekers aan op verlichting van vaste lasten voor de tuinders, ter zake waarvan minister Deckers natuurlijk ver wees naar het desbetreffende Wetsontwerp, dat echter volgens den heer Sneevliet stel lig tot teleurstelling zal leiden. De vele klachten, dat de distributie de groenten zoo duur maakt, hoewel de tuin ders maar zoo weinig voor hun producten krijgen, deed minister Deckers opmerken, dat, zoo lang onze huisvrouwen erop gesteld zijn, een prachtig wagentje met veertig tot zestig variëteiten groenten voor haar deur te krijgen, de kleinhandelsprijs moeilijk kan dalen. De heeren Ebels en Kampschöer wenschten, dat op den tuinbouw de land- bouwuitvoerwet zal worden toegepast, waardoor de kwaliteit en de verpakking der te exporteeren producten kunnen ver beteren. De bewindsman zal zulks zooveel mogelijk bevorderen. Vermelden wij nog; dat mr. Vervoorn (platteland) zich verzette tegen een voor nemen, om accijns van groenten te heffen; dat de heer Louwes erop aandrong, dat niet de exporteurs, maar de producenten in de eerste plaats van de exportprijzen zouden profiteeren; en dat de heeren Ebels en Kampschöer tegen verdere teeltbeperking waren, omdat dit de productieprijzen zou doen stijgen. Bij de afdeeling visscherij hebben ver schillende afgevaardigden erop aange drongen, dat goedkoope visch voor werk loozen zal worden beschikbaar gesteld, nu de blikvleeschdistributie weldra ophoudt. Zoo de heeren Duymaer van Twist (a.r.), Vos (lib.), Drop (s.d.) en De Visser. Eerst genoemde afgevaardigde bepleitte voort3 crisissteun voor de binnen visscherij. De heer Drop kwam op voor het haringbedrijf van IJmuiden. En dr. Vos vond de onkosten der visscherij centrale, anderhalve ton, zeer hoog en wenschte een splitsing van de cen trale in een technischen dienst en een eco- nomischen. De laatste zal dan o.a. erop heb ben toe te zien, dat landen als België en Duitschland de met ons gesloten overeen komsten, waarbij wy hun visch mogen leve ren, beter zullen naleven. Minister Deckers kan nog geen goeden regeeringscommissaris voor de visscherij vinden. Heeft hij er één ontdekt, dan kan hij maatregelen, als dr. Vos wenscht, nemen. Eerder niet. Dr. Vos pleitte ook voor steun aan den bouw van moderne trawlers en kustvisschersschepen door het werkfonds. Z.Exc. zal het denk beeld eens onderzoeken. De heeren Van der Sluis (s.d.), Ebels en Van den Heuvel klaagden bij de afdeeling pluimvee over de hooge invoerrechten op graan, dat de kippenhouders voor hun die ren moeten gebruiken. Die rechten brengen acht tot tien millioen op. Aan de exporteurs worden die rechten gerestitueerd, maar niet, voor het binnenlandsch verbruik, aan de producenten. De minister voerde aan, dat door de graanrechten de prijs der bin- nenlandsche eieren hoog gehouden wordt, ten voordeele der kippenhouders. Maar de afgevaardigden vonden de restitutie alleen bij uitvoer niet voldoende. De communist De Visser diende zelfs een motie in, waar in de regeering wordt uitgenoodigd, aan de kippenhouders tien millioen uit te keeren. De Kamer zal hierover morgen stemmen. De bewindsman zeide, dat de kippenhou ders zeiven met de regeling wel tevreden zijn. De heeren Schilthuis (v.d.) en Van den Heu vel opperden twijfel aan de juistheid van de voorgeschreven teeltregeling en noem den controle op de naleving ervan onmoge lijk, maar Z.Exc. zag dit niet zoo somber in, omdat de controle wordt uitgeoefend op fokkers, die zich vrijwillig onder het over heidstoezicht plaatsen. De Kamer heeft de begrooting van het landbouwcrisisfonds aangenomen, met aan- teekening, dat de heeren De Visser en Snee vliet tegen waren. Bij den aanvang der vergadering heeft de heer De Visser een interpellatie aange vraagd naar aanleiding van de regeerings- maatregelen in verband met den internatio nalen toestand. Over dit verzoek wordt morgen beslist. Avondvergadering. Bezwaren tegen de extra heffing op benzine voor bruggenbouw. In een avondvergadering is de Kamer het wetsontwerp gaan behandelen tot financiering van den versnelden bruggen bouw door verhooging der tijdelijke heffing van het bijzonder invoerrecht op benzine. Deze belasting wordt per 100 K.G. van 8 op 8.60 gebracht, gedurende 10 jaar. Dit zal per jaar 2 1/4 millioen opbrengen. Het geld wordt in het verkeersfonds gestort en voor financiering van den versnelden brug genbouw gebruikt. De bruggen zullen samen 60 millioen kosten en de brug of tunnel bij Velsen kan hier ook onder vallen. De heer van Braambeek (s.d.) vond het te waardeeren, dat de regeering het tollen- systeem heeft laten varen. Waren er nu geen financieele moeilijkheden, hij zou er niet aan denken, voor het ontwerp te stem men, waar hij vreesdé, dat de regeering haar doel niet bereiken zal, aangezien de ruwolie-motor den benzinemotor steeds meer vervangt. Daarbij daalt het aantal auto's. Ir. Bongaerts (r.k.) zou de voorkeur heb ben gegeven aan het oorspronkelijke wets ontwerp, ,<jat een tolheffing bevatte. Intus- schen, hij meent, dat in de toekomst de benzinebelasting een hoofdbron van in komsten voor den wegenbouw moet wor den, met een aanvullende motorrijtuigen belasting. Volgens ir. Bongaerts wordt onze wegenaanleg veel te duur opgezet. Doch hij stemt voor het wetsontwerp. De heer Ebels (v.d.) betoogde, dat het noorden des lands van deze heffing weinig profijt zal ondervinden. Er is daar een groote achterstand van goede verkeerswegen. Die selvrachtauto's blijven onbelast en ook hij vreest een vermindering van het motor- verkeer. De katholiek Lockefeer klaagde, dat Zeeuwsch-Vlaanderen zoo weinig aan dit ontwerp heeft. De katholiek IJsselmuiden keurde af, dat Gelderland voor de bruggen bij Arnhem en Nijmegen speciaal betalen moet, terwijl er nu nog een algemeene benzinebelasting komt. Dr. Bierema (lib.) vergeleek het motor- verkeer met een ezel, die steeds zwaarder wordt belast, en noemde evenals de heer Duymaer van Twist (a.r.) als bezwaar, dat de belasting mede zal worden opgebracht door velen, die van de bruggen nooit zullen profiteeren, zooals automobilisten op de eilanden, eigenaars van stationnaire moto ren, enz. Ondanks zijn bezwaren zal dr. Bierema voor het wetsontwerp stemmen, dat hij als het kleinste kwaad beschouwt. Jhr. de Geer (c.h.) bleek het ontwerp volstrekt niet te bewonderen. De benzine belasting, redeneerde hij, is in 1931 inge voerd, omdat de crisis een versterking van 's lands middelen noodig maakte. En nu ging het z.i. niet aan, er opcenten op te leg gen ter wille van den versnelden bruggen bouw. De voorgestelde belastingverzwaring achtte jhr. de Geer in strijd met aan het motorverkeer gedane beloften. En ook hij verklaarde, dat de fiscus zichzelf in de vin gers zal snijden, gezien de daling van het aantal auto's. Komt de voorgestelde wet niet tot stand, dan past het volgens jhr. De Geer in den gedachtengang der regeering zelve, dat zij toch den bruggenbouw voort zet, n.1. als productieve werkverruiming. Dit vond de afgevaardigde beter, dan dat de regeering „de auto met de gouden eieren zou slachten". Mr. Teulings (r.k.) opperde bezwaren tegen den financieelen opzet van het wetsont werp. De heer Van Dijk (a.r.) had wel oog voor het bezwaar, dat dé belasting mee zal moeten worden betaald door wie niet recht streeks van den versnelden bruggenbouw profiteeren, maar vond anderzijds den bruggenbouw een nationaal belang, het welk rechtvaardigt, dat de heffing een al gemeen karakter krijgt. Mr. Westerman (n.h.) ketoogde, dat de grens van de draagkracht der automobilis ten is bereikt en door deze belastingverhoo- ging wordt overschreden. Hij sprak van een nieuwen ernstigen aanslag op het motor- verkeer in ons land. De heer Sneevliet (r.s.) bleek ook heel wat bezwaren te hebben. Zoo ging de Kamer den nanacht in. Den Haag, 12 Maart. Bij de afhandeling der Justitiebegrooting, welke de senaat met de stemmen der N.S.B. tegen heeft aangenomen, heeft de heer Wer ker (v.d.) gepleit voor meer eenheid in de administratieve rechtspraak, welke hij wenschte toevertrouwd te zien aan een uit- gebreiden centralen raad van beroep. Mi nister Van Schaik echter vindt dit te duur in dezen tijd. De heeren Werker en Knot tenbelt (lib.) vroegen een regeling van het huwelijksvermogensrecht, maar dit is Z.Exc. een te gevaarlijke materie, omdat er poli tieke tegenstellingen bij betrokken zijn, welke thans niet moeten worden verscherpt. De heeren Werker en Polak (s.d.) prezen Zaterdag 14 Maart. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- uitz.) 8.Gr.pl. 10.VPRO-mor- genwyding. 10.15 en 12.Gr.pl. 12.30 „Orvitropia". 1.Cymbaal en piano. 1.15—1.45 Verv. cöncert. 2.Berner-strükkwartet. 2.30 Causerie. 2.45 Verv. kwartet. 3.10 Schaakpr. 3.30 Rotterdamsch Phil- harmonisch Orkest, mmv. koor en solisten. 4.30 Esperanto-uitz. 4.50 Verv. concert. 5.40 Letterkundige Causerie. 6.— Orgelconcert. 6.30 Causerie. 7.Gr.pl. 7.15 Zeeuw- sche uitz. 8.Ber. 8.10 „The Ram- blers". 8.40 VARA-varia. 8.45 VARA-orkest. 0.30 Gr.pl. 10.— Nieuwsber. 10.10 Gr.pl. 10.30 Sport- uitsl. 10.45 VARA-maandrevue, m. m. v. de Flierefluiters en solisten. 11.15 C. Steyn's accordeonorkest. 11.45—12.— Gr.pl. HILVERSUM, 301 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30—12.— Godsd. halfuur. 12.15 Gr.pl. en KRO-orkest. 2.— Voor de jeugd. 2.30 Sport. 3.Kinderuur. 4.— Gr.pl. 4.15—5.— KRO-boys. 5.05 Gr.pl. 5.30 KRO-Melodisten. 6.20 Lezingen en gr.pl. 8.Ber. 8.10 Rep. 8.35 Gr.pl. 8.30 KRO-orkest, KRO-boys en gr.pl. 10.Voordr. 10.15 Gr.pl. 10.30 Ber. 10.35—12.— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 BBC- Northern orkest mmv. viool. 12.35 Gr.pl. 1.20 Het Commodore Grand- orkest. 2.20 Het BBC-Schotsch- orkest. 3.20 Gr.pl. 3.40 Rep. 5.20 Het Crook-kwintet. 5.50 Relais uit Amerika. 6.20 Ber. 6.50 Sportpr. 7.05 Welsh intermezzo. 7.20 Week end progr. 8.05 BBC-orkest. 8.50 Variété-progr. 9.50 Ber. 10.20 BBC-Theater-orkest. 11.20—12.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20, 8.20 Gr.pl. 11.20 Nat. orkest. 2.50 Gr.pl. 4.20 Pascal-orkest. 5.50 Gr.pl. 8.20 Radiotooneel met muziek. 9.05 Opera-orkest mmv. solisten, koor. 11.0512.35 Populaire dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestcon cert 11.20 Populair concert. 1.35 Gevar. concert. 3.20 Vroolijk progr. mmv. solisten, Omroeporkest en koor. 5.20 Omroepkwintet. 6.20 Zang, viool en piano. 7.30 Kinder koorconcert. 8.20 Jeugdprogr. 9.50 11.20 Vroolijk concert BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Dansmuziek. 1.30 Zigeuner- muziek. 2.20 Radiotooneel. 3.20 Concert. 5.35 Gr.pl. 5.50 Zang. 6.05 Gr.pl. 6.20 Viool en piano. 6.50 en 7.20 Gr.pl. 8.20 Operette-uitz. 10.30 Kamermuziek. 11.2012.20 Dans muziek. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.50 Gew. progr. 2.20 Gr.pl. 3.05 Radiotooneel. 4.50 O Gr.pl. 5.20 Omroeporkest. 7.05 Qr ft pl. 7.35 Gev. progr. 8.20 Waalsche' li*» Folkloristische avond. t DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M 5 7.35 Dansmuziek. 8.20 Operette- uitz. 9.20 Ber. 9.50 Gr.pl. 10 05 (f Weerber. 10.^,0—12.15 Dansmuziek, GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. v, Lijn 2: Hilversum. Z Lijn 3: Brussel VI. 8.—9.20, Keu- X len 9.2013.20, Brussel VI, 13 20 14.20, Brussel Fr. 14.2015.05 Keulen 15.0519.05, Weenen 19,05 ft —20.55, Motala 20.5521.50, Berlijn a 21.5024.Q Lijn 4: Parijs Radio 8.05—8 50 "6 Normandië 8.50—10.35, Lond. Reg' ft 10.3513.20, Droitwich 13.2015 20 ft Lond. Reg. 15.20—17.35, Droitwich 17.35—18.20, Luxemburg 18.20— Q 18.50, Lond. Reg. 18.50—20.50 ft Droitwich 20.5021.50, Lond. Reg. «f 21.5022.20, Brussel VI. 22.20— fP 22.30, Lond. Reg. 22.3024.P 1#~ ft van O 12- Zondag 15 Maart. HILVERSUM, 1875 M. (8.55—10.— en 5.8.VARA, de VPRO 10.—12.en de AVRO van 5.— en 8.—12.— uur). 8.55 Gr.pl, 9.— Sportnieuws en tuinbouw- causerie. 9.30 Gr.pl. 9.45 Lezing, 10.— Zondagshalfuur. 10.30 Ned. Herv. kerkdienst. 12.— Filnjpr. 12.30 Omroeporkest. 1.— Relais uit Indië. 1.30 Kovacs Lajos' orkest 2.— Boekbespreking. 2.30 Gronin ger orkestvereen. en soliste. 4.— Gr.pl. 4.30 Olympisch Nieuws. 4.45 Gr.pl. en sportuitslagen. 5.05 „The Blue Rhythm Singers". 5.15 Voet- balpr. en sportnieuws. 5.35 Gr.pL 6.15 Radio-potpourri mmv. VARA- orkest, Mannenkoor en solisten. 8.Ber. 8.15 Omroeporkest en soliste. 8.45 Radiojournaal. 9. Aeolian-orkest solisten en gem. sextet. 9.50 OrgelspeL 10.10 vacs Lajos' orkest. 11.Ber. 12.Dansmuziek. HILVERSUM, 301 M. (8.30—9.30, 12.15—5.— en 7.45—11.— KRO, de NCRV van 9.30—12.15 en 5—7.45 uur). 8.30 Morgenwijding. 9.30 Ge wijde muziek. 9.50 Ned. Herv. kerkdienst. Hierna gewijde mu ziek. 12.15 KRO-orkest en lezingen. 2.30 KRO-Melodisten en Kon. Har monie „St. Caecilia". 4.30 Zieken- lof. 5.Gewijde muziek. 5.20 Geref. kerkdienst. 7.45 Sport 7.50 Causerie. 8.10 Ber., Concertge bouw-orkest en solist 9.10 Voordr. 9.30 Haarlemsche Orkestvereen, Haarlem's '955 Gr.pL Ber. en gr.pl. 10.4011.Epiloog., Ko- 11.10 Gem. .koor en solisten. 10.— Hoorspel 10 JO. 's ministers gezagshandhaving. Maar vol gens den laatste is de bewindsman wel eens wat te passief en loopt hij achter de feiten aan. De heer Polak drong aan op scherp toezicht op een Duitsche politieke vereeni- ging hier te lande, die politieke bladen uit geeft, zich inlaat met de Nederlandsche politiek en een waar schrikbewind uitoefent op niet-nationaal-socialistische Duitschers, zelfs hun in Duitschland vertoevende ver wanten bedreigende. De heer Polak be toogde verder, dat er alle aanleiding is om te onderzoeken, of de N.S.B., die de hoogste goederen des volks belaagt, niet in strijd handelt met de openbare orde. Op verduidelijking van de nationaliteits wetgeving drong mr. Knottenbelt (lib.) aan, maar volgens minister Van Schaik is het eene twijfelachtige geval, dat zich met den heer d'Ansembourg heeft voorgedaan, niet voldoende om wetswijziging te recht vaardigen. Mr. van Rappard (lib.) wenschte een jeugdgevangenis, maar ook hiervoor is geen geld, zeide Z.Exc., die opmerkte, dat de jeugdgevangenis te Zutfen om die reden zelfs nog niet in gebruik is kunnen worden genomen. De minister zeide, met zorg en kracht te waken voor het groote belang der gezags handhaving, zich beroepende op het uni formverbod, de wet tegen excessieve uitin gen, het wetsontwerp tegen particuliere weerkorpsen en zijn aansporingen aan de parketten 01Y1 de wetsbepalingen krachtig toe te passen. Maar Z. Exc. wees af een door den heer Hermans (s.d.) geoefenden aan drang om tegen de N.S.B. als zoodanig op te treden, hoe bedenkelijk h(j haar leer stellingen en methoden ook achtte. Het Staatsgezag, verklaarde de bewindsman, mag niet optreden tegen een partij als zoo danig, afgezien van de mogelijkheid, dat een partij illegaal wordt verklaard. Maar dat volgens mr. Van Vessem (N.S. B.) „Volk en Vaderland" in de zaak-Van 't Sant kiesch is opgetreden, daarvan zou de minister maar liever niets zeggen. Dat de toon van het blad thans wat beter is ge worden, noemde de minister ongetwijfeld het gevolg van het optreden van politie en justitie tegen het zich te buiten gaan aan ergerlijke uitspattingen met betrekking tot grove en ondermijnende aanvallen op over heid en gezag, welke de N. S. B. *ol^| haar eigen zeggen zoo gaarne hoog houden. Ook andere bladen, aldus ZlW" begaan wel eens een misslag. Maar dan riln het incidenteele gevallen. Bij „Volk en Va derland" echter is het een systematisch be» kladden van overheid en gezag. Het be ruchte pamflet der N.S.B. in de zaak-Van Naar het Engelsch van, door J. L en CliARLOTTE M. YONGE E. A. H. 32. HOOFDSTUK XXI. De erfgenaam. „Beste Addie, Je maakt zeker niet langer werk van een verpleegster, nu je het telegram ontvangen hebt, dat de zoon en erfgenaam ons kosten en moeite heeft bespaard, door op St. Michielsochtend, (29 September), zijn In trede in de wereld te doen. Dit heeft zich afgespeeld nog eer er tijd was, om iemand anders te halen dan Bettina, de vroed vrouw uit het dorp. Iedereen en alles is zeer welvarend en ik ben haast zoo trotsch als de ouders; het is een genot, om ze naar het wichtje te zien staren. Ze kijken, of er nog nooit te voren zulk een wezentje op aarde was geweest en het is dan ook in waarheid een heel mooi gezond kindje, bijzonder veel lijkend op 't portret van den oorspronkelijken ouden Michael Morton Northmoor met de groote pruik. Hij schijnt ook een wonder te wezen voor de bevolking in Ratzes, daar hij het eerste kind is, dat ze niet in een stijf pakje ingebakerd zien en dat ook gewasschen is. Je hadt die verschrikking van Bettina eens moeten waarnemen bij het idee, van hem te zullen wasschen! Haar oud bruin ge zichtje was geheel vertrokken van ontzet ting en zij en onze Frau Wirtin verzeker den mU om strijd, dat de gevolgen aller- noodlottigst konden wezen voor den klei nen baron, als hij gewasschen werd, be halve dan met witten wijn en melk en niet vóór hij veertien dagen oud zou zijn. Ze wilden dan ook geen geloof slaan aan mijn verzekering, dat mijn drie dochters en ze ven kleinkinderen het proces overleefd hadden. Ik moet het nu zelf doen en hem kleeden, zoo goed en zoo kwaad als dit gaat, want zijn garderobe, die hier ge maakt is, is nog niet geheel klaar en wat je ons ook zenden kunt, zal dankbaar aan vaard worden. Het is een geluk, dat Northmoor een ge boren verpleger is, want de angst van de ,vr°V.^en' om het kind te breken, is onge looflijk en toch verschoonbaar, daar ze nooit iets anders hebben gehanteerd dan een soort mummie. Bovendien willen ze maar iedereen boven bij Mary op de kamer laten, om de curiositeit te zien! Zoo kwam ik den geestelijke ook tegen, op weg daar heen, maar ik heb hem afgescheept. Ik sta dus vrijwel alleen voor het ver plegen; gelukkig gaat het alles nogal heel goed. Het eenige bezwaar is, dat wij de diensten van de „Balia" moeten inroepen; aan den anderen kant stelden we ook weer allen zoozeer belang in een arm weeuwtje, Hedwig Grantzen, wier man verleden voor jaar is omgekomen in een sneeuwstorm, dat we blij zijn. hoe we nu eenig werk voor haar hebben. Er is zich ook een groot, grof, maar toch niet onknap meisje komen aanbieden, in een nieuw, opzichtig costuum van Zwitsersche bonne, met lange linten op den rug, maar ik ben naar Botzen ge reden en heb daar den priester naar haar ondervraagd en de berichten, die ik van haar inwon, waren niet van dien aard, om haar te engageeren. Iedereen slaapt nu behalve ik en Mary's gezichtje is één glimlach in haar droom. Deze brief wordt gepost door den laat- sten tourist van het seizoen, gelukkig een dominee, dien wij verzocht hebben, den jongen te doopen, daar er mogelijkheid be staat dat we door de sneeuw ingesloten zullen worden. Dus wordt hij genoemd: Michael Ken ton, deels naar mijn besten broer, zoowel als naar den ouden grondvester van het ge slacht, deels ter eere van den dag, waarop hij geboren werd, en dan naar sir Edward Kenton, die, naar de ouders zeggen, een heel goed vriend voor hen is geweest. Het is waarlijk een feest, om de men- Zien™™°n<|erliik en dankbaar te zien. Het wichtje heeft «1 de bekoring van het nieuwe voor hen en ze verbazen .r over in volslagen gelukzaligheid. den Hf17 J!, vooruge8teld zult worden aan den held, - daar heb ik nog geen vermoe den van want, ofschoon hij vroeger zU; intrede heeft gedaan, dan zijn moeder in haar onervarenheid verwachtte, betwijfel ik het wel zeer, of zij in staat zal zijn, hier weg te gaan, zoolang het pad naar Botzen nog begaanbaar zal wezen volgens de uit spraak van hen, die het weten kunnen. Wat een prachtige studies van Ijsbergen zal ik kunnen maken. Je toegenegen L. Bury". Een telegram was aan oen brief vooraf gegaan; toen volgde het beloofde briefje aan Constance, vervolgens een, waardoor de kerk te Northmoor ging luiden en Best er zich in verheugde, dat dit een heele streep door de rekening zou zijn bij dien onuitstaanbaren „Harbut", een gevoelen, waarin lady Adela slechts deelen kon, of schoon ze er niets van toonde aan Con stance. Al heel gauw kreeg het jonge meisje een scherpen brief van haar moeder, waarin die haar vroeg, wat zU er al van geweten had. Mrs. Morton toch was geheel onvoor bereid geweest op wat voor haar 'n zware slag beduiden. Toch was het heel be grijpelijk, dat lord Northmoor, in zijn schuchterheid, het van den eenen dag op den anderen had uitgesteld, om haar te schrijven van de blijde verwachting, waarin Mary verkeerde, tot deze al tot werkelijk heid was geworden. Uit dien brief bleek Constance voor het eerst, dat haar familie zich lang niet zoo zeer verheugde op die gebeurtenis als zij. Ze antwoordde, dat ze het had geweten, en hoorde toen niets meer: over het geheel mCVC» ze niet 700 druk van huis. ziisilV or,ton echter had aan haar schoon zuster geschreven: „Arme Herbert! Het spijt mij voor hem. al denk jij er nu ook zeker niet zoo over. Hij vat het heel verstandig op; is 'n goede jongen in den grond van zijn hart; maar het is ook waarlijk het beste voor hem. zooals ik hem trachtte te overtuigen". Er kwam herhaaldelijk een bulletin uit Ratzes met goede berichten van moeder en kind en een haarfijne beschrijving van fl® bekoorlijkheden van den kleinen Michael. Maar heel gauw daarop begon de sneeuw te vallen, vandaar dat er een brief die zei, dat de onderhandelingen mét^ue knapste autoriteitén op weerkundig gebied aanleiding hadden gegeven, om te besluite dat lady Northmoor met zulk een Jong.km» de reis van 't jaar niet meer moest onder* nemén. Er konden zich gevaren opdoen voor iedereen; de postboden en de gidsen, want in het eene dal kon het immers we heel zacht zijn, terwijl het in het volgend gevaarlijk was. Mrs. Buryi die een onder nemende en ervaren bergbeklimster wijt kon het nu nog geprobeerd hebben; maa ofschoon Mary goed vooruitgaande was, e de (aal haar ook niet langer een geheim mocht heeten, wilde zij toch de NorthmQP niet in den steek laten, want in geval van ziekte zouden ze zich wel heel ongelukkig voelen; dus zou ze zich verder aan he wijden en aan haar studiën van sneeuw en Ijs, en schreef aan haar familie, dat Zt in Ratzes bleef overwinteren en waarschijn* lijk niet vóór Paschen of Pinksteren wee thuis zou zijn. - (Wordt vervolgd)-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6