DE REACTIE IN BELG IE. !Bucqediike Slaaa DE GEBROEDERS „GOCHEM" Een angststemming, maar toch vertrouwen in de toekomst. De belangrijke verklaringen van eerste-minister van Zeeland, mede over het Fransch-Belgisch accoord. Hitier spreekt te Karlsruhe. De Duitsche politiek realis tisch. Locarno vroeg zware opofferingen. Redevoering van Goering. Militaire wandelingen naar Berlijn onmogelijk, noch te land, noch in de lucht. Ernstig auto-ongeluk bij Leuven. -t Sant noemde Z.Exc. een zoo perfiden aan val op de overheid, dat hij mr. Van Vessem niet zou durven vragen, of deze wellicht de schrijver ervan was. Maar, aldus de mi nister, durft hy het libel voor zyn verant woording nemen? De bewindsman ver klaarde nog, dat de nieuwe wet tegen de particuliere weerkorpsen, die er komt, niet zal kunnen worden ontdoken. In tweede instantie zeide mr. Van Ves sem, dat de N.S.B.-ers zoo schrijven uit in nerlijke bewogenheid met de misstanden. Hoongelach en interrupties waren het ant woord uit de Kamer. Mr. van Vessem zcide niet, of hij het pamflet voor zijn rekening nam. Dit deed den minister, die zeer krach tig was, opmerken, dat mr. Van Vessem een slechte zaak op slechte wijze had verdedigd en dat, wie zwijgt, toestemt. Daarna heeft de Kamer nog een begin gemaakt met de behandeling van de Onder- wysbegrooting, waarbij de heer Ossendorp (s.d.) afkeurde, dat de regeering het voor bereidend onderwijs aan het particuliere initiatief overlaat. Hij verdedigde voorts den achtjarigen leerplicht. (Van onzen correspondent.) Brussel, 11 Maart 1936. Meer en meer komt men hier tot het besef, dat de overrompelende houding van het Hitleriaansche Duitschland, bij het eenzijdig verbreken van het Locar- nopact en de bezetting van den linker- Rijnoever, onder de bevolking een ware angststemming heeft te weeg ge bracht. Men verwacht nieuwe onrust wekkende gebeurtenissen. Er hangt als iets van bestendige onzekerheid in de lucht, waartoe de verklaringen van den Franschen premier, Sarraut, in zijn ra diorede, nogal wat heeft bijgedragen. De Fransche regeeringsleider betoogde immers dat de nieuwe voorstellen van Hitier niet aannemelijk waren en dat zy' niet eens in overweging kunnen worden genomen. De bladen hebben zich ingespannen om aan te toonen dat de toon van Eden's rede in het Lagerhuis rustiger is, maar de wind waait te Brussel vooral uit het Zuiden en men moest zich dan ook niet verwonderen dat geheel deze week reeds veel meer de posito's werden weggehaald van de Spaar kas dan er op geplaatst en dat de rijen van wachtende -personen voor de loketten van de postchequekantoren eindeloos zijn ge worden. Doch dat zijn slechts verschijnse len, welke met een beetje verandering in de berichten ook van karakter zullen ver anderen. Geheel de Belgische pers is het eens om de verklaringen van de regeeringsleden goed te keuren, waar dezen met kracht pro testeeren tegen het eenzijdig besluit van de Duitsche regeering, een vrij aangegaan ac coord, dat dus geen diktaat is, en dat zelfs grootendeels aan Duitsch initiatief is te danken, te verbreken en maatregelen te treffen die Europa voor het voldongen feit stellen. De eerste minister, de heer van Zeeland, heeft dit, in de rede welke hij heeft uitge sproken, gisternamiddag, in Kamer en Se naat, en die onder een religieuse stilte werd aangehoord, eveneens onderlijnd. Een andere verklaring die in België met de grootste geestdrift werd vernomen, was deze van den Engelschen premier Eden, waar deze in het Lagerhuis plechtig heeft verzekerd dat Engeland in den geest van het Locarnopact zelf, België en Frankrijk zou ter hulp komen, indien deze landen werden -aangevallen, alvorens de kwestie van de wederbezetting van den linker-Rijn- oever door de Duitsche troepen is opgelost. Dit toont aan dat Engeland er niet aan denkt, een politiek op te geven welke voor België als een hoeksteen is voor zijn veilig heid en zyn voortbestaan. Deze verklaring heeft het eerst een straal van optimisme laten doorschemeren. De ontwikkeling van de gebeurtenissen is nu zoo dat men meer vertrouwen heeft, althans in een nabije toekomst. Intusschen heeft de burgemeester den maatregel genomen dien wij reeds hadden voorzien en hij heeft de twee betoogingen, tegen en voor het Fransch-Belgisch militair accoord, welke te Brussel moesten plaats hebben, verboden. Dat is, zij worden tot een lateren datum uitgesteld, in de hoop dat dit uitstel ook afstel zal beteekenen. De Belgische regeering heeft haar houding nog niet bepaald. De Belgische regeering heeft nog in geen enkel opzicht haar houding vastgelegd, of zich door verklaringen verbonden, alhoewel men het als een zekerheid mag voorstellen dat zij er op staat dat onderhandelingen zouden worden gevoerd. Zij wenscht vooral e ereiken, dat de eensgezindheid onder de andere onderteekenaars van het pact van r-ocarno, buiten Duitschland, niet zou wor- en aangetast en neemt als standpunt aan, voor zich zelf dat België vastbesloten is deel te nemen aan elke collectieve actie van deze onderteekenaars. Pat is ook de thesis welke door den pre mier van Zeeland vanmiddag werd ontwik keld in zijn rede, tusschen twee treinen in, want vanmorgen was de eerste minister pas uit Parijs teruggekeerd en na de zitting van het parlement zou hij naar Londen vertrek ken voor de verdere besprekingen. De minister heeft betoogd, dat het pact van Locarno de basis was, met het Volken bondspact, van de internationale positie van België, en dat Duitschland tegenover België niet kan aanvoeren dat het een verdrag heeft gesloten met Rusland. Wijzende op de Belgische loyaliteit en op het Belgisch goed recht der 100 percent bedraagt kwam de minister dan tot het probleem van het Fransch-Belgisch militair accoord. Dit heeft hij zeer behendig gedaan, van de plechtige gelegenheid en de omstandigheden, die er zich toe leenden, gebruik makende om de verklaring, die reeds sedert enkele dagen werd verwacht, daar hy ze zelf had aange kondigd, af te leggen. De heer van Zeeland betoogde, dat, bij kennisneming van den tekst van het ac coord, zijn verrassing zeer groot was. De meeste bepalingen hadden betrekking, zoo verklaarde hij, op de periode van de bezet ting van het Rijngebied, door de geallieer de troepen en bleken totaal verouderd. Van geheel het accoord bleef er slechts een punt over, namelijk het contact dat er moest be staan tusschen de twee legerstaven, om de voorwaarden te bestudeeren waarin de con- tracteerende partijen eventueel de interna tionale verplichtingen zouden uitvoeren welke zij hebben aangegaan ingevolge de verdragen. De premier betoogde verder dat, in deze omstandigheden, overtuigend bleek dat het contact moest blijven bestaan, dat de nuttelooze bepalingen moesten verdwijnen en tevens ook het geheim karakter van de overeenkomst, opdat alle verwarring zou worden weggenomen. In overeenstemming met de Fransche regeering, die, volgens de verklaring van den premier, het Belgische standpunt volledig heeft begrepen, heeft er dan een briefwisseling plaats gehad, die de brieven van 1920 betreffende het accoord vervangt en die in werkelijkheid een nieuw accoord vormt. In deze nieuwe brieven wordt gezegd, dat de twee regeeringen hun bekrachtiging had den gehecht aan het militair accoord van 7 September 1920, met het doel de vredes- waarborgen te versterken. Dit accoord ver zekerde de technische voorwaarden van een militaire samenwerking tusschen België en Frankrijk, bij een niet-uitgelokten aanval van Duitschland. In 1925 is echter het Lo- carnoverdrag tot stand gekomen, hetwelk de verplichtingen inhoudt welke, samen met deze van het handvest van Geneve, de eenige zijn die Frankrijk en België verbin den, en waaraan beide regeeringen meer dan ooit getrouw blyven. De brieven stellen dan vast dat van de oude regeling slechts bet punt moet behouden blijven betreffen de het contact tusschen de beide legersta ven. Dit contact wordt bevestigd, met het doel de uitvoering van de verplichtingen voortvloeiende uit het Locarnoverdrag te verzekeren. De tekst zegt dan uitdrukke lijk: ...dat liet verstaan is dat (jergelijk con tact geen enkele verplichting van politieken" aard met zich brengt noch eenigerlei ver plichting wat betreft de organis&tie van de landsverdediging voor de eene of de andere van de betrokken partijen". Deze brieven zullen te Geneve, zooals de eerste, worden geregistreerd. Het valt op dat zij -den datum dragen van 6 Maart, dus de vooravond van de verbreking van het Locarnoverdrag door Duitschland. Vanavond werd reeds in de wandelgan gen van de Kamer aangekondigd dat Van Zeeland den tekst van zijn verklaringen no pens het militair accoord had laten inzien aan den Vlaamschen burgemeester van Ant werpen, den socialist Huysmans, den katho lieken leider Van Cauwelaert en diens par tijganger Delwaide en dat nu het vraagstuk van dit accoord als opgelost mocht worden beschouwd, tot bevrediging van het Vlaam- sche volk. Men kan moeilijk voorspellen welke de reactie zal zyn in het Vlaamsche land, doch een feit zal het wel blijven dat practisch niet veel is veranderd, want men gaf er zich goed rekenschap van dat alles zich tenslotte bij een technisch accoord be paalde. De verdiensten van deze verklaring zijn vooral dat alle geheimzinnigheid wordt weggenomen. Nochtans wordt door de nieu we houding van de regeering heel wat wind uit de zeilen genomen van de tegenstanders van het militair accoord met Frankrijk. De minister heeft dan verder, ten opzichte van het hangende internationale probleem, te kennen gegeven de thesis die wij hooger vermelden. Hij heeft gewezen op de nood zakelijkheid een zeker reserve in acht te nemen, met het oog op de besprekingen, maar toch latende verstaan dat enkele prac- tische maatregelen worden voorzien. Wat België betreft meent men nu met zekerheid te mogen aannemen dat de huidige jaar klasse langer onder de wapens zal worden gehouden in toepassing van de bestaande militiewet. Rijkskanselier Hitier heeft gisteravond in een te Karlsruhe uitgesproken redevoering o.m. verklaard: Toen ik op 30 Januari 1933 het bewind overnam, heb ik mij stellig voorgenomen, wat ook gebeuren zou, trouw te blyven aan eenige essentieele punten. Deze punten zijn: de eer van het Duitsche volk te verze keren; de rechtsgelijkheid te verzekeren en de kracht van het Duitsche Rijk weer op te bouwen, omdat een volk slechts op eigen kracht kan steunen. In deze drie jaren, aldus de Rijkskanse lier, heb ik gedaan, wat geen mensch heeft kunnen doen. Indien mijn voorgangers in drie jaren evenveel zouden hebben gedaan, zou ik er niet geweest zijn. Ik wensch de geschillen tusschen de vol ken uit den weg -te ruimen volgens de me thoden, welke ik in het binnenland heb toe gepast. Dit is ideologie, maar ik geloof er aan. Ik heb geprobeerd de wereld en Duitsch land te toonen, dat Europa slechts een klein gebied is, waarin politieke grenzen kunnen veranderen, doch waarin de gren zen der volken nimmer veranderen. Als Duitsch nationalist wil ik een synthese tot stand brengen tusschen de volken van het blanke ras. Ik wil geen enkel volk zijn rechten ont nemen. Evenmin zal ik ooit toestaan, dat Duitschland zijn rechten zouden worden ontnomen. Hitier verklaarde, dat zijn politiek ratio neel is en dus realistisch. Hij zeide een vrede voor den duur van 25 jaren aan te bieden, Deze aanbieding doet de Rijkskanselier slechts éénmaal. Vervolgens deed Hitier hevige verwijten aan het adres van de Joden, waarna hy sprekende over den oorlog zeide: Wij be schouwen den oorlog als iets vreeselijks, maar anderen zien er iets moois in. De Rijkskanselier wil zich in de toekomst aan een vreedzame taak wijden: het bou wen van scholen en sportterreinen en de verfraaiing van stad en lande. Frankrijk heeft een bondgenootschap met Polen, België en Tsjecho Slowakije. Duitschland heeft niet de bedoeling Po len, België of Tsjecho Slowakije aan te val len, evenmin als het van zins is Frankrijk aan te vallen. Het Duitsche volk is het meest vredelie vende volk ter wereld en het heeft slechts den wensch in vrede te werken. Aangaande de herbezetting van het Rijn gebied en zijn nieuwe voorstellen verklaar de Hitier: Ik heb de souvereiniteit hersteld over een stuk Duitsch grondgebied. Ik doe geen af stand van de heerschappij over 14 1/2 mil- lioen menschen zonder compensatie en niets zal mij er toe kunnen brengen dat te doen. - Ik bezweer het Duitsche volk mij te hel pen het te verrdedhfên, in ij zijn vertrouwen' te schenken. Dan zal Duitschland alle be proevingen te boven kömen.- Misschien zullen dan ook onze buren den weg hebben gevonden, die tot ons voert. Misschien zal eens het uur slaan, dat wij elkander over den Rijn de hand zullen toe steken om samen te werken aan de zaak van den vrede. Dit is onze oprechte wensch. Wy doen onzen plicht. Duitschland steunt niet op een mensch, maar op het volk. Rijksminister Goering heeft in het Schla- geter Haus te Koningsbergen een redevoe ring uitgesproken met het oog op de a.s. volksstemming. Goering zeide o.m.: Wij herinneren ons thans met trots en dankbaarheid den strijd om het Duitsche volk. Duitschland werd vrij, het Duitsche volk stond op en vond zichzelf weer. En dat, volksgenooten, is thans nauwelijks drie jaren geleden. Hitier kon, zooals Zaterdag, een bevrij dende beslissing nemen, omdat hij weet, dat hij dat mag doen, omdat de Duitsche weermacht sterk genoeg is om een inval in Duitschland te verhoeden. Militaire wandelingen naar Berlijn bestaan niet meer, noch te land noch in .de lucht. Daarom zou ik plechtig tegenover de wereld willen verklaren: Al heeft Adolf Hitier gewapend, al heeft hij het bevel gegeven met alle kracht de wapening ten uitvoer te leg gen, toch heeft hij ons steeds opnieuw gezegd, dat zulks niet geschiedde om aan te vallen; zij is er niet om aan te vallen, zij is niet om anderen kwaad te doen, zij is niet tot stand gebracht om te dreigen, doch om ons te be schermen. De geheele wereld weet wel, dat Hitier het eerlijk meent. Als de Franschen het doen voorkomen alsof wij hun een belee- diging hebben aangedaan, dan is dat niet juist. Wy hebben een einde gemaakt aan de laatste onzekerheid. Op 7 Maart werd een geweldige stap ge daan. Er kome wat wil, als één man zal Duitschland staan en zijn plicht doen tot den laatsten ademtocht. Het is toch geen beleediging, indien men zijn eigen provincies herstelt. Wij hebben de wereld vrede aangeboden. Vrede moet evenwel aan twee zijden worden gemaakt. Wij hebben het onze gedaan. Thans is het aan anderen het hunne te doen. Wij kunnen en willen hen niet bein- vloeden. Wij willen in alle rust en stand vastigheid de toekomst afwachten. Wij Duitschers hebben het goede gewild en het goede zal vruchten afwerpen. Ons lot is het herstel van de Duitsche eer en van de Duitsche vrijheid. Wat de toekomst ook moge brengen, of Duitschland leeft in eere öf Duitschland sterft in eere. Vier dooden. Te Winxele bij den IJzeren Berg, dat gelegen is langs den weg van Brussel naar Leuven, is een auto, bestuurd door een te St. Joris-Winghe wonenden kip- penslachter, tegen een langs den weg staanden boom te pletter gereden. De wagen sloeg over den kop. De in zittenden werden uit het voertuig ge slingerd. Twee automobilisten snelden te hulp, doch zij troffen slechts de lijken aan van drie inzittenden, te weten dat van een poelier uit Thiemen (Tirlemont), van een poelier uit Brussel en dat van den bestuurder, wiens identiteit nog niet kon worden vastgesteld. Een vrouw, welke achter in den wagen zat, was zoo ernstig gewond, dat zij kort na aankomst in een Leuvensch ziekenhuis overleed. Het parket uit Leuven is ter plaatse afgestapt. DOOI IN DE OOSTELIJKE STATEN. Overstroomingen, De ontdooide sneeuwmassa's in de Ooste lijke staten hebben geweldige overstroo mingen veroorzaakt, vooral in Newhamp- shire, Vermont, Maine, Pennsylvania, Mas- sachusetts, Connecticut, New-York en New- Jersey, is de schade zeer groot. Tal van personen worden vermist, scheidene plaatsen in New-England ten deele onder water. Spoordijken, gen en woonhuizen zijn vernield. Het verkeer moest worden stilgelegd. Ver staan brug- GEEN UITSTEL VAN EXECUTIE MEER VOOR HAUPTMANN. Gouverneur Hofman heeft gister bekend gemaakt, dat hij op het oogenblik niet voor nemens is Hauptmann een nieuw uitstel van executie toe te staan. TYPHUSEPIDEMIE IN ROEMENIE. Stefani meldt, dat de epidemie van vlek- hyphus zich steeds verder over het land uit breidt. Talrijke gevallen zijn voorgekomen met doodelijken afloop. De epidemie heeft ook de gevangenis van Vacaresti aangetast, in Boekarest, waar zich 1300 gevangenen bevonden. Zij zijn volkomen geïsoleerd. i KON ZIJN ARM NIET OPBEUREN. Nu vry van alle pijn. „Ik kan niet dankbaar genoeg zijn voor hetgeen Kruschen Salts voor mij gedaan heeft. Ik neem iederen morgen op mijn nuchtere maag de dagelijksche dosis tegen rheumatiek. In mijn werkkring ben ik blootgesteld aan weer en wind, terwijl ik bovendien bijna 20 K.M. per dag moet fietsen. Het was zoo erg, dat ik mijn arm niet meer kon opbeuren; mijn beencn deden mij ontzettend pijn als ik een kleine afstand gereden had. Nadat ik vrij wel alles geprobeerd had, en zelfs alle tanden had laten trekken, raadde een vriend mij eens een proef met Kruschen Salts te nemen. In korten tijd verminder den toen de pijnen en heden ten dage blijf ik volkomen gezond door mijn dagelijk sche dosis Kruschen Salts." D. G. T. te B. Rheumatische pijnen hangen samen met een overmaat van urinezuur in het bloed. Dit gevaarlijke zuur ontstaat als gistings product van afvalstoffen, die zich in het lichaam hebben opgehoopt. Kruschen Salts nu spoort de afvoerorganen: inge wanden, nieren en lever aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen langs de natuurlijke kanalen zacht en volkomen uit het lichaam zullen worden verwijderd. Het bloed wordt gezuiverd, waardoor de pijnen afnemen om tenslotte geheel te ver dwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzet belasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de bui tenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam, voorkomt. DE ARRESTATIES VAN JAPANSCHE EMPLOYE'S DER RUSSISCHE AMBASSADE. Russisch protest afgewezen. De Russische ambassade in Tokio heeft Donderdag bij het departement van buiten- landsche zaken een protest ingediend tegen de arrestatie van Japansche employé's der ambassade, die beschuldigd zijn van spion- nage ten gunste van de Sowjet Unie. Van Sowjet-Russische zijde worden deze arrestaties, die inmiddels tot 11 gestegen zijn onwettig genoemd. In zyn antwoord heeft het Japansche de partement van buitenlandsche zaken er den nadruk op gelegd, dat de politie met het oog op de onderhavige, bijzondere omstan digheden volkomen juist opgetreden is. De Russische ambassade heeft zich met voor liefde bediend van de van spionnage ver dachte Japansche employé's. De ambassade had uit eigen beweging een einde moeten maken aan dezen misstand. Naar verluidt bestaan er van Japansche zijde voornemens een krachtig tegenprotest te doen hooren. OENTSJIDA OVERLEDEN. Graaf-Yaioeya Oentsjida, lid van het Ja pansche hoogerhuis, is gisteravond om 8 uur 50 overleden in den leeftijd van 72 jaar. Oentsjida is minister van buitenlandsche zaken geweest in vijf kabinetten. Voorts is hij Japansch ambassadeur geweest in Weenen, Washington en Petrograd (thans Leningrad geheeten en heeft hy als ver tegenwoordiger van Japan het Kelloggpact onderteekend. In 1931 werd hij president van den Zuid-Mandsjoerijschen spoorweg, kort voor de uitbarsting van het Mandsjoerijsche incident. Een jaar later, toen Japan uit den Volkenbond trad, werd hij minister van buitenlandsche zaken. AANSLAGEN EN BRANDSTICHTINGEN. In Madrid is op den professor en sociaal- democratischen landdagafgevaardigde Jime- nez Asua een pistoolaanslag gepleegd. De chauffeur van de auto, waarin de professor zat, werd gedood. Jimenez Asua zelf bleef ongedeerd. In den afgeloopen nacht is voorts te dezer stede het huis van een geestelijke, be nevens een kapel in brand gestoken. Voorts werden in eenige zaken vernielingen aan gericht. KOEDIJK (Febr.) Geboren: Pieter Joannes z. van J. W. Nagelhout en P. G. Duin. Trijntje En geltje d. van J. van de Sluijs en van M. Doorn. Johanna Maria d. van B. J. Ap pel en W. Fritsma. Getrouwd: Nicolaas van Loenen en Helena Nellie Hartland. Abraham Riek- wel en Grietje Zeeuw. Dirk Raat en Cor- nelia Riekwel. Adrianus Jozef Gouds blom en Aafje Rood. Overleden: Maria Egmond, 44 j., echt- genoote van C. Dol. Hiltje Ploeger, 35 j., echtgenoote van P. v. Esseveld. 173. Ze besloten zoo'n vergrootglas, dat ook fijn als brandglas kon dienen, voor gezamenlijke rekening te koopen. Ze zouden het ieder dan om beurt mogen ge bruiken. 174. Ze gingen nu het eerst op zoek naar een voorwerp waarop ze hun brandglas konden probeeren. „Kijk", zei Pat, en hij wees op een oud heertje dat op een bank zijn krantje zat te lezen. „We moeten zien dat we achter dien bank komen". HEERHUGOWAARD (Febr.) Geboren: Johannes Petrus z. van J. Tamis en D. Boots. Johannes Theodorus z. van P. J. Mul en E. A. Kos. Margaretha Agatha d. van C. Korver en J. Sneekes. Johannes z. van J. Pols en L. Rus. Divera Elisabeth d. van W. Groot en E. Dekker. Petrus Theodorus z. van A. A. Loos en M. Dekker. Jan z. van W. Borst en J. Schui temaker. Wouterus z. van C. J. de Vries en E. J. Groot. Tljmen z. van C. Silver en T. Dekker. Henricus Theodorus z. van P. Brink en J. Mul. Alida Margaretha d. van J, Buter en A. C. Bakker. Klazina d. van A. F. Merlijn en A. Snijders. Ni colaas z. van J. Snoek en C. A. Laan. Jo hanna Cornelia d. van T. Ottenbros en M. J. Schilder. Overleden: Doortje Kuijs, echtg. van N. van Stralen, 26 j. Engelina Maria op 't Veld, 3)4 m. Maria Johanna Sinnige, 3 jaar. Dirk Voorthuizen, 58 j. Hendrika Appel, 34 j., echtg. van J. Pankras. Breg- je Bleeker, 80 j., wed. van C. Bruin. Jo hannes Mul, 62 j., echtg. van J. Mulder. Antje Booy, 81 j., wed. van A. de Groot. Getrouwd: Hendrik Rentelaar te Ha renkarspel en Jannetje Alida Vader.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7