DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Spionnenvrees in Engeland Ho. 63 Zaterdag 14 Maart 1936 138e Jaargang Het fantastische dagboek van Hermann Goertz. Tusschen vredesverdragen en oorlogsvoorbereiding. De Locarno-conferentie. Drie belangrijke conclusies. De versterking van het Rijngebied. De oorlog in Oost-Afrika. Minister van Detentie in Engeland benoemd. Ernstige ongeregeldheden in Madrid. Ontsporing nabij Wormerveer. I ftfe, alkmaarsch: COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden by vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.— franco door het geheele Ryk f 2 50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsejimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON. Voordat» C 9, postgiro 37060. Telef 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. AÜEMA. (Van onzen correspondent). Londen, 12 Maart. Terwijl de Duitsche troepen de gedemili tariseerde zóne van het Rijngebied weer be zet houden, de internationale verhouding er droevig uitziet, en Engeland een bewape ningswedloop op groot schaal met de andere mogendheden houdt, komt een serie onver kwikkelijke spionnagegevallen de gemoede ren hier nog meer verontrusten. Bijna al deze gevallen betreffen de luchtstrijdmacht, het wapen dat aan Engeland's „splendid iso- lation" een einde heeft gemaakt. Op geestelijk gebied bestaat die isolatie nog steeds, en is dienstig om bepaalde onge- wenschte politieke stroomingen buiten de deur te houden: het communisme b.v. be staat hier vrijwel r.iet, althans niet in den zin die het continent er voor kent; het mar xisme heeft nooit die radicale richting inge slagen als op het vasteland, en groote mas sa's Engelschen gaan nog steeds voort alle buitenlanders, van Nobelprijs-winnaars tot Balkanbandieten, ever een kam te scheren. In materieele isolatie gelooft echter nie mand meer, en daarom is de spionnage dub bel onaangenaam. Steeds weer kwamen er kleine berjehtjes in de bladen: verdacht buitenlander aange houden. En het waren niet eens allen bui tel landers, ook een Engelsch officier heeft zich te verantwoorden gehad. Enkele weken geleden werd zelfs een zeldzaam brutaal Stukje uitgehaald: op een klein en den Ne derlander van naam onbekend vliegterrein hier in de buurt waar in een nacht en dag bewaakte hangar een nieuw model jagertoe stel stond, waarmee men juist was begonnen te experimenteeren, is de wacht 's nachts neergeslagen en heeft men den heelen in ventaris grondig overhoop gehaald. Ook van de v'oot worden steeds kleine onrustbarende bericht enontvangen, die sa botage vermelden. Wat. er precies gebeurt, wordt door de admiraliteit zorgvuldig ge heim gehouden, men fluistert dat van ver schillende kruisers die in het dok lagen, even voor het uitvaren de electrische in stallaties grondig en vakkundig zijn ver nield, zoodat de schepen pas na aanzienlijke vertraging naar hun posten, waar ze nu vooral onmisbaar zijn, kunnen terugkeeren. En of dat nog niet voldoende is hebben wij in de „Old Bailey", het bekende „Cen tral Criminal Court" van Londen de laatste twee weken een groot strafproces gehad te gen een Duitschen spion, dr. Hermann Görtz, die op klaarlichten dag de militaire luchthavens rond Londen verkende, en juist tot vier jaar dwangarbeid is veroordeeld. Deze man moet óf wel grenzeloos brutaal zijn, óf te veel detectiviromans hebben gele zen, want hij is zeer vreemd te werk ge gaan. In September komt dr. Görtz naar Mildenhall in Suf folk, met zijn secretaresse. Aan den immigratie-officier geeft hij op ad vocaat en romanschrijver te zijn. Hij huurt een bungalow, maar verdwijnt na eenige weken naar Duitschland, waarop men na tuurlijk de bungalow onderzoekt en daar Mn complete kaart van Manston Air Force station ontdekt, benevens ander materiaal, als publicaties van het ministerie van lucht vaart, en een dagboek. En hier komt het zwakke punt van de beschuldiging aan den dag, want een beroepsspion laat zich toch geen dagboek in het buitenland rondslinge ren met ontboezemingen als: „gedurende het iaar 1918 was ik officier van den contra spionagedienst, en ondervroeg gevangen genomen vliegers!" In November komt dr. Göertz naar Enge land terug, wordt natuurlijk meteen gear resteerd en geeft toe een kaart van het vliegveld gemaakt te hebben, daar hem dit aelf vliegenier interesseerde. Hij zegt er bij dit overdag geheel openlijk van den openbaren weg af gedaan te hebben. Dr. Göertz zegt naar Duitschland terug te zijn gegaan omdat hij financieele moeilijkheden kreeg met transfer. De rechterlijke macht in Hamburg had zijn naam doorgeslagen op de rol van ad vocaten. Waarom is niet bekend. Vast staat dat de beschuldigde in de Duitsche „intel- ügence service" heeft gewerkt. En van „in- telligence service" tot „Secret service" is voor een figuur die niet vast in de schoe nen staat maar een kleine stap. Het ziet er naar uit, dat men hier te doen heeft met 'n ietwat jjdelen en eerzuchtigen fantast, die een beetje „spion speelde" om zich interes sant te maken, tenzij er in de besloten zit tingen, die aan het vonnis vooraf gingen nog ander materiaal voor den dag is geko men. Wat dr. Göertz duur te staan komt: vier jaar dwangarbeid is het resultaat en, daar voor zoover bekend geen beroep is aange vraagd, ziet het er naar uit, dat deze spion- nage-affaire hiermee gesloten isl Duitsche belangstelling voor de talrijke vliegvelden, die rondom Londen worden aangelegd zou anders niet onverklaarbaar zjjn. Londen ligt luchtvaartkundig ge zien vlak bij Keulen en de nieuwe vlieg velden, die langs de Nederlandsche grens worden aangelegd en daar de waarschu wingstijd voor een luchtaanval slechts en kele minuten bedraagte moeten op dat mo ment rondom Londen van verschillende velden snelle jagers kunnen opstijgen om de bombardementsvliegtuigen zoo mogelijk te beletten het meest kwetsbare punt de city te bereiken. Men weet, dat de auto riteiten het er na vele gehouden proeven niet over eens zijn of met goed gevolg een luchtaanval, vooral 's nachts afgeslagen kan worden en dat eenig pessimisme hier gewettigd is. Een prettige tijd waarin wij leven! Dat er onder een zoo geisoleerd ook geestelijk afgesloten levend volk als het Engelsch, eenige verschijnselen van „spio- nitis" te bespeuren vallen, is begrijpelijk. Velen zijn gauw geneigd in iederen Duit- scher, den arbeider, den hard-werkende technicus, den eerzamen professor een spion te zien. Het zotte dagboek van meneer Göertz heeft daartoe het zijne bijgedragen. Voor de rest wacht Engeland, evenals heel Europa, lijdzaam af wot ons boven 't hoofd hangt. Verkeers-vliegtuigen? Bommenwerpers? Van Zeeland zal ontwerp-resolutie uitwerken. Men meent te weten, dat in de zitting van gisteren van de Locarno-conferentie Van Zeeland belast is met het uitwerken van een ontwerp-resolutie, waarin de pun ten opgenomen zullen worden, waarover reeds een overeenstemming is bereikt en waarin voorstellen worden gedaan betref fende de toekomstige gedragslijn. In het gisteravond uitgegeven commu niqué wordt gezegd, dat het kleine comité van vertegenwoordigers van de drie mo gendheden, die het verdrag van Loca$no hebben onderteekend gedurende den dag zijn onderzoek van den toestand heeft voortgezet. Naar mate de besprekingen vorderden heeft men met voldoening waar genomen, dat een nauwere toenadering der opvattingen naar voren kwam. De eerst volgende zitting van het comité zal heden middag om 5 uur gehouden worden. Fransch communiqué. De Locarno-conferentie van gistermiddag heeft geduurd tot kwart over zeven. In het Fransche communiqué, dat na de vergadering verspreid wordt wordt o.m. ge zegd: „In den loop van de besprekingen trad een bevredigende toenadering aan den dag van de standpunten". In Fransche kringen schijnt een alge- meene indruk van voldoening te heerschen. Diplomatieke bedrijvigheid. De secretaris-generaal van den Volken bond, Avenel, heeft zich gistermiddag om 5 uur naar het departement van buiten- landsche zaken begeven, waar hij een on derhoud heeft gehad met den onderstaats secretaris, Sir Robert Vansittart, over de zitting van deil Volkenbondsraad, die he den zal worden gehouden. Titoelescoe heeft omstreeks half zeven een bezoek gebracht aan het foreign office, terwijl de Duitsche ambassadeur, von Heesch, daar om 5 uur reeds een bezoek had gebracht. Hij vertrok weer om 5 uur 35, na een onderhoud te hebben gehad met den minister van buitenlandsche zaken. Eden. In diplomatieke kringen is men van meening, dat hij Engeland nieuwe uiteen zettingen van het Duitsche standpunt be treffende de troepen in het Rijnland kwam brengen. In de City gaat het gerucht, dat Duitsch land zou toestemmen in een symbolische terugtrekken van de troepen, onder zeke re voorwaarden. Tot nu toe is dit gerucht echter nog niet bevestigd. Volgens inlichtingen uit Duitsche kringen is heden geen mededeeling ontvangen be treffende de Rijnzone. Het blijkt, dat von Heesch op het foreign office met den vlootdeskundige Graigie ge sprekken heeft over het Britsch-Duitsche vlootaccoord. Ook de Fransche ambassadeur is gister middag om 10 minuten over zes op het fo reign geweest, waar hij zich bij de gedele geerden van de Locarno-mogendheden voegde. De Poolsche ambassadeur was reeds om 5 uur aangekomen. Engeland zal geen nieuwe démarche ondernemen. Men meent te weten, dat Eden den Duit schen ambassadeur heeft medegedeeld, dat dat Britsche regeering de voorstellen aan Duitschland handhaaft, welke Woensdag avond werden gedaan om door een sponta ne geste bij te dragen tot een regeling. Geen nieuwe demarche zal bij de Duitsche regeering worden ondernemen. De houding van Italië. Het agentschap Stefani meldt, dat politie ke kringen te Rome doen opmerken, dat de verklaring van Grandi in de Locarno-con ferentie niet wil zeggen, dat de ïtaliaansche houding van reserve negatief is. De- door den Italiaanschen vertegenwoordiger ge maakte reserve is van moreelen aard en is afhankelijk van het feit, dat Italië on derworpen is aan sancties. Het ïtaliaansche volk wil dit feit niet voorbijzien. De „Times" deelt mede, dat de con clusies van het ontwerp-rapport van van Zeeland als volgt luiden: 1) Erkend wordt, dat Duitschland zijn vrijwillig aangegane verdragsver plichtingen heeft geschonden. 2) Er bestaat overeenstemming onder de delegaties, dat de toestand niet nog moeilijker mag worden gemaakt. 3) De kwestie van een Britsche bij drage tot de veiligheid van de overige mogendheden moet worden opgelost. De onder deze drie punten samen gevatte kwesties hebben de Locarno- mogendheden gisteren den geheelen dag bezig gehouden. De kwestie der fortificaties. De Deutsche Diplomatisch-Politische Kor- respondenz schrijft over het denkbeeld, dat Duitschland om onderhandelingen mogelijk te maken, zou afzien van het bouwen van fortificaties in de tot dusverre gedemilita riseerde Rijnland-zóne o.m., dat Frankrijk langs zijn geheele Oostgrens ontzaggelijke versterkingen heeft gebowd en dat Duitsch land daaraan geen aanstoot neemt, omdat het geen vijandige voornemens heeft en alle territoriale kwesties met Frankrijk geregeld zijn. De Duitschers zouden het echter even min begrijpen, wanneer Duitschland een zoo groot deel van zijn gebied zonder be scherming aan toevallen blootgesteld zou laten. Duitschland zal nooit afzien van rechtsgelijkheid. De weerstandslinies, die Duitschland zich moet voorbehouden, vormen een uitsluitend defensief moment aan de Duitsche Westgrens. Bovendien worden fortificaties niet van vandaag op morgen gebouwd. De Duitsche grensversterking zal in het Westen ook nooit zoo zwaar worden als de Fransche. Frankrijk heeft tot dusverre daarvoor reeds meer dan 8 milliard francs uitge geven. Dat kan Duitschland niet opbren gen. Er zjjn dus grenzen gesteld aan de toe komstige fortificaties in het Westen, welke Frankrijk nog altijd een geweldig over wicht zullen geven. Het systeem der Fran sche grensversterkingen heeft volgens het oordeel van alle vaklieden het voordeel van absolute veiligheid. Duitschland is de laat ste, die Frankrijk zijn veiligheid niet gunt. Des te meer kan het eischen, dat Duitsch land van geen enkelen kant de eisch en de eer wordt ontzegd ter uitoefening van zijn souvereiniteit voor de bescherming van Duitschland te zorgen. Oostenrijksch-Hongaarsche besprekingen. Bondskanselier Schuschnigg en de mi nister van buitenlandsche zaken, Berger- Waldenegg, zijn gistermiddag met den Hon- gaarschen minister-president Goemboos en den minister van buitenlandsche zaken, von Kanya, voor een strikt vertrouwelijke be spreking bijeengekomen. Vandaag zullen economische en handels kwesties besproken worden. In politieke kringen veronderstelt men, dat bij deze bespreking der vier staatslieden de geheele internationale toestand en zijn invloed op het Donau-gebied de reuve heeft gepasseerd. Bij deze gelegenheid zouden voorts voor bereidingen zijn getroffen voor de confe rentie van Rome, welke de volgende week zal worden gehouden. Nieuwe Engelsche voorstellen? De Daily Telegraph meent te weten, dat de Engelsche regeering bepaalde voorstel len voorbereid, die erop zijn gericht „den Europeeschen vrede op nieuwe basis te grondvesten" en die aan de mogendheden zouden worden voorgelegd, zoodra een basis is gevonden voor onderhandelingen. De strijd opnieuw ontbrand. De ïtaliaansche luchtmacht heeft twee aan- valspogingen der Abessiniërs in Centraal- Somaliland afgeslagen. Nabij den Gostro ijn de troepen, van den goeverneur van Bali, Dedjas Bojene Mered, die naar het Zuiden marcheerden, uiteengejaagd, evenals een troe penconcentratie in het gebied van de Webbe Sjebeli. Nabij Malcaico is een Abessinisch kampement vernield. Tusschen Danane en Dagamedo zijn ïtaliaan sche patrouilles slaags geraakt met den vijand. Algemeen oprukken. Het agentschap Stefani verneemt uit Asmara, dat de ïtaliaansche troepen over het geheele front, in alle sectoren, methodisch oprukken, volgens de doelstellingen, die door het opper bevel zijn vastgesteld. Stefani seint: Ook in de zone van den Setit zijn de ïtaliaansche troepen in beweging ge zet. Afdeelingen zijn opgerukt in de Westelijke vlakte. Zij hebben Eleghinet bezet benevens het belangrijke kruispunt van karavaanwegen Alcadra. Zij zijn thans op weg naar Noggara en worden door de bevolking van Caffa en Wolkait vol vreugde ontvangen. In den Noord-Westelijken sector van Amba Aladji zijn de vooruitgeschoven troepen gear riveerd bij het belangrijke kruispunt Fonaroa aan de rivier Samra, nabij de bergen van Boa. Arbeiders naar het front. Het ïtaliaansche mailschip „Nita" is naar Oost-Afrika vertrokken met 1800 arbeiders aan boord. De nieuwe opmarsch der Italianen. Volgens nog niet bevestigde berichten heeft het eerste legercorps met zijn linkervleugel thans bijna het Asjangi-meer bereikt. In leger- kringen is men vol vertrouwen en verklaart men, dat de Abessinische oorlog onafhankelijk van de Europeesche gebeurtenissen wordt voortgezet. De procureur-generaal, Sir Thomas Inskip, is benoemd tot Engelsch minister van defensie. In zijn kwaliteit van procureur-generaal maak te Inskip reeds deel uit van de regeering. De taak de drie ministeries van landsverde diging te coördineeren, komt dus in handen van een jurist, die tot dusverre in de politiek weinig op den voorgrond is getreden. Geduren de den oorlog was Inskip verbonden aan de berichtenafdeeling van de admiraliteit. Van 1922 tot 1924 was hij advocaat-generaal. In zijn nieuwe functie zal Sir Thomas Inskip de voornaamste vertegenwoordiger zijn van Baldwin in de rijksdefensiecommissie. Hij heeft het recht een zitting van de chefs der staven bijeen te roepen, wanneer hij dit noodig oordeelt. Kerken in brand gestoken. In het stadsdeel Quatro Caminos van Madrid werd gister een betooging tegen,het fascis me gehouden. De manifestanten trokken ver volgens naar het centrum der stad. In de San Bernardo-straat ontmoette de op tocht een bestelwagen van het dagblad „La Nacion". De betoogers hielden den wagen aan en staken dezen in brand. Hierna begaven zij zich naar de Marqués de Monasterio-straat, waar de redactiebureaux van La Nacion gevestigd zijn. Na verscheidene schoten in de lucht te heb ben gelost, noodzaakten de manifestanten het personeel het gebouw te verlaten; het gebouw, dat in brand werd gestoken, leed aanzienlijke schade. Slachtoffers zijn hierbij niet te be treuren. Om negen uur gisteravond brandde de kerk San Luis nog, die de betoogers eveneens in brand hadden gestoken. Het grauw deed een aanval op een wapen magazijn, waar de belhamels zich van wapens en munitie voorzagen. Toen de politie ter plaatse verscheen, ontspon zich een hevig vuurgevecht. Bijzonderheden zijn nog niet be kend. Korten tijd later plunderde de menigte de San Luis. De gebouwen van de ABC en El Debate wor den door de politie bewaakt. De brandweer beperkt zich er toe te voor komen, dat de vlammen overslaan naar belen dende gebouwen. Ook gisteren is het bij de begrafenis van een doodgeschoten politiebeambte tot incidenten gekomen. Een persoon werd door een messteek gedood. GROOTE BRAND IN SPOORWEG- WERKPLAATSEN. In de spoorwegwerkplaatsen van de spoorlijn PekingHankau in Tsjang Sin Tien is in den afgeloopen nacht een groote brand uitgebroken, die eerst in den loop van den middag kon worden bedwongen. In de werkplaatsen werd groote schade aange richt. Men acht het niet uitgesloten, dat de brand te wijten is aan sabotage. Groote schade; treinverkeer om gelegd. Hedenmorgen omstreeks 8 uur is ten noorden van het station Wormer veer een viertal wagens van een grint- trein ontspoord. De wagens vielen gedeeltelijk om, waardoor de beide hoofdsporen AmsterdamUitgeest werden versperd. Het treinverkeer moest over Haar lem worden geleid. Onmiddellijk wer den maatregelen genomen om de lijn weer vrij te maken. Te kwart over 9 was het spoor in de richting Amster dam weer berijdbaar. Het zal nog eenigen tijd duren, voordat ook de andere lijn vrij zou zijn. De materieele schade is vrij aan zienlijk, persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. ITALIAANSCH SCHIP VERGAAN. Het ïtaliaansche schip „Marchiango" is na een hevige ontploffing in de Roode Zee vergaan, bericht het Amerikaansche schip „President Garfield". Acht leden van de be manning zijn omgekomen, 10 zijn opgeno men door het Britsche schip „Brighton". Zes gewonden. Lloyds heeft van het s.s. „Cheshire" het volgende radiogram ontvangen: „We heb ben 18 opvarenden van het ïtaliaansche stoomschip „Marchigiano" aan boord. Het schip heeft in de Roode Zee een ontplof fing gehad. We zullen hen te Suez aan land zetten. Zes zijn ernstig gewond. DE OVERSTROOMINGEN IN DE VEREENIGDE STATEN. Reeds 19 dooden. Het aantal dooden, dat te betreuren valt bij de overstroomingen in de Noord Ooste lijke Amerikaansche staten is Vrijdag tot 19 gestegen. De materieele schade wordt op millioe- nen dollars geschat. In New Hampshire en Connecticut is het overstroomingsgebied grooter geworden. De rivieren Merrimac en Connecticut voeren ieder uur zeer groote watermassa's aan. Het water staat op honderden landwegen van 1 tot 2 M. hoog. In lager gelegen ge bieden staat het water vaak tot de tweede verdieping der huizen. In Pennsylvania moesten eenige mijnen worden gesloten. President Roosevelt staat 5 millioen toe. President Roosevelt heeft er in toege stemd, dat 5 millioen dollars voor steunver- leening zullen worden toegestaan. In Z.W. Kansas, N.W. Oklahoma en in eenige streken van Colorado hebben gister zandstormen gewoed, ten gevolge waarvan het verkeer hier en daar moest worden ge staakt. HET RAVIJNMYSTERIE. Dr. Buxton ter dood veroordeeld. Dr. Buck Buxton, die beschuldigd werd van moord op zijn vrouw en op het dienst meisje Mary Rogerson, wier lichamen ver leden jaar in stukken gesneden gevonden zijn in het Moffat-ravijn in Schotland, is gister door de rechtbank van Manchester ter dood veroordeeld. WEDEROM GRENSINCIDENT OP DEN AMOER. Volgens te Moskou ontvangen berichten, heeft zich een nieuw Russisch-Mandsjoe- rijsch grensincident voorgedaan op den Amoer. Op 5 Maart, des middags, was vol- van de Russische Scheepvaartmaatschappij gens deze berichten een groep arbeiders op een afstand van 3 K.M. ten Zuiden van het dorp JekaterinoNikolskoje, 250 M. van den Russischen oever bezig met bagger- werkzaamheden, toen zij beschoten werden door Japansch-Mandsjoerijsche soldaten uit een op den tegenoverliggenden oever rij dende auto. Er werden 30 schoten gelost De arbeiders waren gedwongen de vlucht -e nemen. Na de beschieting begaven zich vijf Japansch-Mandsjoerijsche soldaten uit de auto naar de plaats der baggerwerkzaam- heden, waarbij zij de Russische grens over schreden. GAAT LINDBERGH WEER VERHUIZEN? Het schijnt vrijwel zeker dat de famili Lindbergh binnenkort Engeland zal ver laten om het voorjaar door te brengen aan de Ligurische kuste in een villa nabij Alassio, die den beroemden vlieger als blijk van bewondering door den eigenaar is aangeboden. K

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1