Viaag, in Aanbod Siimnieums Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutoli Bij alle Drogisten, yieovmcuud 'Ilieuws Nederland - België. het veld van den MSTeRDAMSCHEN zesdaagschen wielerwedstrijd. revanciie-match euwe—aljechin. jeugd in nood. een film van koningin astrid. cinema en theater. robertai TERUG NAAR ROME. Lezing Ds. Thesing te Bergen. boeken, vreezen we voor hen in Aker- loot het ergste, temeer, daar de Akersloo- fÓrs er zeker prys op stellen, op de ranglijst ,no goed mogelyk te eindigen. De ontmoeting Ursem I—Egmondsche TI kan voor de Ursemmers de meeste Boy» winst brengen. Ook de vierde klasse F - - slechts twee wedstrijden zien. De kam- 'ioenen Koedijk II gaan een bezoek h engen aan Alkmaarsche Boys V en dat ou een Koedijker-zege beteekenen, als bij a rood-witte Alkmaarders niet de bedoe ling voorzat, de Koedijkers eens de eer- te nederlaag toe te brengen. Toch meenen wc dat dit de Westerweg-bewoners niet zal lu^n treffen Oudorp II—Akersloot ii zal oeten uitmaken wie voorloopig de onder- "te plaats zal bezetten. Als de Oudorpers geducht aanpakken, zullen zij den dans wel ntspringen, alhoewel het niet de eerste aal is. dat de Akersloot-reserves voor een verrassing zorg droegen. URUGAY KOMT! Karei Lotsy zorgt zorgt voor wed strijden in Rotterdam en Den Haag. Dank zij de tegemoetkomende houding van het bestuur der „Zwaluwen" is, naar wij vernemen, de heer K. J. J. Lotsy er alsnog in geslaagd de Urugaysche ploeg, welke een tourneé door een aantal landen van Europa zal maken, ook voor een twee tal wedstrijden naar Nederland te krijgen De eerste ontmoeting tusschen het Urugay sche team en een elftal van de „Zwaluwen" zal worden gehouden op Woensdag 8 April a.s. te Rotterdam, waar op het Sparta-ter rein zal worden gespeeld, de tweede wed strijd vindt plaats Donderdag 9 April te Den Haag op het V.U.C.-terrein, eveneens tegen een elftal van de „Zwaluwen". Rugby. Een interessant programma. Wy staan thans aan den vooravond van een interessant gebeuren, dat in Alkmaar nog nimmer is voorgekomen: Zondag zal hier de landenwedstrijd NederlandBelgië gespeeld worden. Weliswaar „slechts" de rugby-wedstrijd, maar dan toch een offi- cieele. De sfeer zal Zondag wel degelijk interna tionaal zyn. Allereerst worden de spelers van beide landen, die per bussen aankomen, om 11.30 uur officieel op het Stadhuis wor den ontvangen, terwijl daarna in het café van Doorn de lunch gebruikt wordt. Om ongeveer 3 uur begint dan de wed strijd. Het muziekcorps St. Louis zal op het wedstrijdterrein zorgen voor de beide volksliederen en verder den wedstrijd met marschmuziek opluisteren. Verder zal een luidspreker-installatie zorgen voor toelichting tijdens den wed strijd. Men ziet, dat er alles gedaan is, om den wedstrijd zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Wy wijten, dat tal van officials zijn uitgenoodigd, dat o.a. de Belgische com suTTé"Amsterdam hoopt acte de présence te geven, wy weten, dat na afloop de spe lers in café van Doorn zich aan een ge- meenschappelijken maaltijd zullen vereeni- gingen, kortom, wij weten, dat alles gedaan is, om den wedstrijd te doen slagen. Een voetbalwedstrijd. Et wordt echter niet alleen rugby ge speeld, maar vooraf zal een voetbalwed strijd worden gespeeld. Alcmaria is bereid gevonden om te voren, aanvangende één uur, een vriendschappe- lijken wedstrijd te spelen tegen de derde klasser D.W.V. uit Amsterdam. D.W.V. is een zeer sterke club, die al eenige keeren geprobeerd heeft om tweedeklasser te wor den. Ook nu staat D.W.V. weer boven aan en is onbereikbaar voor de andere clubs. D.W.V. speelt uitstekend voetbal en heeft, zeer zeker het tweedeklasse-spelpeil al lang bereikt. Dat kan dus ongetwijfeld een boeiende wedstrijd worden. Men ziet dus: het is een fraai sportpro gramma: om één uur. een voetbalwed strijd, om 3 uur de rugby-match! De kansen. Wanneer wij nog even op den rugby-wed- strijd terug komen, dan moeten wy natuur lijk ons ons afvragen: wie heeft de beste ansen? En dan meenen wij, dat Nederland een behoorlijke kans om te winnen heeft. e Oranje-ploeg is met zorg samengesteld en vooral de voorhoede kan als snel en oortastend beschouwd worden. Het zal zeer waarschijnlijk deze linie zijn, die de aoorslag moet geven, want in de andere 'nies zit weinig of geen krachtsverschil. De vorige HollandBelgie-wedstrij den '®Pen gunstig voor ons land, maar het achtsverschil was een jaar geleden zeer irip- en za^ deze heer waarschijnlijk nog tea'nef Z^n' daarvoor heeft het Belgische Jjïl. §°ede vorderingen gemaakt, wacht m°®en een spannenden strijd ver- en' een snellen wedstrijd met uitste- w. peil' het M°®en een wedstrijd verwachten, die hot ^?u,'eh zal boeien van het begin tot net einde. W e 1 r e n n e n. a Het Veld in den a.s. zesdaagschen te sterdam is als volgt samengesteld: «jnenburg—Wals (Nederland). R rs. Vroomen (Nederland). q, andboskamp (Nederland), p.aatsbellenaars (Nederlandd). (NederlVaid)^empen^an Van ^emI)en RauschHuertgen (Duitschland). zams Kuesters (Duitschland). roccardoGuimbretière (Frankrijk), rgnat—Diot (Frankrijk). PmtSrBuysse (België). BUliet—Deneef (België). Een ai+ der Heyden heeft nog geen koppel de terwijl voorts nog twee renners uit wrJjngere generatie aan dit veld zullen °rden toegevoegd. Schaken. SCHAAKCLUB LASKER. De schaakclub Lasker te Uitgeest hield op 12 Maart j.1. een simultaanwedstrijd voor haar eigen leden. C. Schenk speelde tegèn 12 leden, won partijen, speelde er 2 remise en verloor er C. J. Bonkenburg speelde eveneens tegen spe ers. Hij won 4 partljén, speelde er een gelijk, en verloor er 7. Niet in Amsterdam. Naar bekend, heeft de ex-wereldkam pioen, dr. Aljechin, enkelê'dagen geleden in een samenspraak met dr. Euwe voor de radio het voorstel gedaan gegeveri de beide aanbiedingen der directies- van het Panhansconcern op den Semmering en die van het Carlton-hqtel te Amsterdam de eerste helft van de revanchematch om het wereldkampioenschap te Amsterdam en het tweede gedeelte op den Semmering te spe- Naar wij thans vernemen, heeft de direc tie van hèt Carlton-hotel aan dr. Aljechin doen weten, dat zij met het voorstel van den vroegeren wereldkampioen niet accoord zal kunen gaan. De directie van het Carl- ton-hotel wenscht n.1, alle partijen te Am- stei dam te laten spelen of geen enkele en met een v.erdeeling tusschen Amsterdam en den Semmering kon men zich dan ook in geen enkel opzicht vereenigen. Zooals uit bovenstaande blijkt, is het dus nog lang niet zeker, dat dè revanchematch in Nederland, in casu te Amsterdam, zal worden gespeeld. Wij vernamen van de zijde van het EuweAljechin-comité, dat besprekingen tusschen de belanghebbenden nog steeds gaande zijn, doch dat een oplos sing nog niet is gevonden. Over deze aangelegenheid hadden wij nog een gesprek met dr. Aljechin, die nog steeds te Amsterdam vertoeft en waar schijnlijk heden naar Weenen terugkeert. Dr. Aljechin kon ons alleen bevestigen, dat een oplossing nog niet gevonden was. Er bestaat over enkele punten verschil van opvatting en overeenstemming tusschen de directie van het Carlton-hotel en hem was op dit moment dan ook nog niet bereikt. Verder vernamen wy nog, dat een defi nitieve beslissing in een der eerstvolgende degen waarschijnlijk niet te verwachten is. Turnen. UITVOERING IN ST. PANCRAS. De gymnastièkyereeniging Sport Staalt Spieren gaf Donderdag een uitvoering in het lokaal van den heer; BouwStra onder leiding van den hëer G. de Rie Jr. De verschillende nummers Werden over het algemeen vrij goed uitgevoerd, alleen de afdeeling heeren kon ons -in -de- afdeeling stokoefeningen niet bekoren. De dames leverden fraai- werk en de jon gens en meisjes gaven ook reeds aardige staaltje van hun kunnen. Het geheel werd afgewisseld door voor drachten en een toèneelstukjer - Na afloop werd-wdëh heer-.de Rie-* -een prachtige bloemenmand aangebeden.- Burgemeester Kroonenburg sprak nog eenige woorden b(j de sluiting en spoorde een ieder donateur of werkend lid te wor den van deze voor de gezondheid zoo. nut tige vereeniging. (Uitsluitend °e hands artikelen). Van 15 regels 35 cent by vooruit betaling. TE KOOP AANGEBODEN Duitsche PIANO, prima instrument, elk aanneme lijk bod. Te bevragen R. J. SCHOLE, Westerweg 324, Alkmaar. Tafels, Kasten, Buffettèn, Karpetten, Divanr, Zeil, Bedden, Dekens, Ledikantenr Divans, Zeil, Bedden, Dekens, Ledikanten, Kir.derledikanten, Kinderstoel, Koffer- .P. VENNIK, Koningsweg B 30. TE KOOP 2 m. wit geëmaill. Fornuizen 17.50, dito zwart 12.50, Gazelle dames rijwiel 17.50, H. Rijwielen 12.50, mooie Haard 30. S. VISSER, Smederij, Kooimeerlaan. Zwaar eiken SCHRIJFBUREAU TE KOOP voor 10. SCHARLOO la. Prima Fongers- en Gazelle-rijwielen z. g. a. n. (koopjes),Best Damesrijwiel 9.50, Rijwielen vanaf 4, pracht Duit sche Piano, als nieuw, voor elk aanneme lijk bod. DEKKER, Laat 182. TE KOOP PIANO, uitstekend van klank. Bevr. Prinsesselaan 46, Bergen. TE KOOP zoo goed als nieuwe BAAN- FIETS. Te bevr. RICARDOSTRAAT 6, Rochdale. Goedwerkende Handnaaimachine 6.50, prima Trapnaainjachine 12.50, Luxe Hand- en Trapnaaimachine (koopjes) Pracht groote Spiegelkast 17.50, Veeren- bed C.50. DEKKER, Laat 182, TE KOOP GEVRAAGD een gebruikt FORNUIS, groote maat. VRIESMAN en Zoon, Verdronkenoord 85-. Telef. 2469. Prachtig gebr. Damesrijw. 13.50, Heerenrijwiel met Torpedonaaf 12.00, „Raleigh" Meisjesfiets 12.50, enz. Te koop gevr. Motorrijw. voor den sloop. NEIROP, Koningsweg 40, TE KOOP zoo goed als nieuw GLADDE RINGEN, GOUDEN HEEREN- en ARM BANDHORLOGES, JUWEELEN RIN GETJES. S. W. VET, Verdronkenoord 5. TE KOOP DRIE IEPEN STAMMEN. G. DE JÓNGH, Schermerdijk. Oudorp. TE KOOP z. g, a. n. HEEREN-, DAMES-, JONGENS- en MEISJES-RIJWIELEN, lagen prijs. J. BLOKLAND, Luttik- Oudorp 3, bij Vlotbrug. In Roxy-theater. Deze film, die met ingang van gister gedu rende een week zal draaien in het Roxy- theater, is Stenig fiiet te rangschikken onder de gewone films, weike men voor genoeglijke tijdpasseering gaat zien. Integendeel, zij geeft weer het drama onzer dagen en van alle landen, n.1. de moeilijkheid voor de jongeren, om aan werk.te komen, zich een tqekomst te kunnen scheppen. We zien hier eenige vrienden, die na een met goed gevolg afgelegd examen hun diploma's in ont vangst nemen en dan met de beste ver wachtingen en grooten werklust bezield de wereld ingaan. Iéder hunner droomt zich een schópne tóekomst, het is alsof zij mee nen dat de werfeld op hen wacht Hoe bedrogen korften zij Uit... Slechts met moeite gelukt het na laftgen tijd om aan den slag te komen tegen een loon, dat schril af steekt bij wat zij zich hadden voorgesteld; zij accepteeren gaarne, want zij hebben al geleerd wat het is geen. dak boven het hoofd te hebbén en geen broodHun wegen looperi wel zeer uiteen, maar vrienden bly- vên zij en, waar mogelijk beschermen zij elkaar. Dit komt duidelijk uit, als één van de vrienden, na zeer veel tegenslagen en teleurstellingen vóór de zooveelste maal weer zonder bètrekking is en dan, om toch te kunnen léven, een Winkelier bedreigt en dwingt tot afgifte Van een kleine geldsomr voldoênde om ten minste een paar dagen te kunnen leven. Op zijn vlucht wordt hij door de politie achtervolgd, hij wordt als een ern stig misdadiger neergeschoten en sterft in het ziekenhuis. Een van de vroegere vrien den, thans reporter, komt op het gerucht van het misdrijf af; hij herkent den roover, maar omdat hij diens nagedachtenis niet in opspraak wil brengen, zegt hij dat hij hem niet kent, zoodat de jonge mislukkeling op de levenszee sterft als een'onbekende boef. Het geeft den bezoekers toch nog eenige voldoening, dat het met de anderen van het vriendental iets beter Verloopt, dat zij den levensmoed bewaren en nog vreugde durven hebben aan idealen en daardoor niet altijd denken aan grauwe armoede, want er is lief de gekomen in huh leven. Gaarne willen wij leder opwekken om „Jeugd in nood" tè gaan zien als een beeld van het werkelijke leven van dezen tijd. Het "uitgebreide voorprogramma geeft aller eerst wereldnieuws in woord en beeld, o.a. een reportage yart'carnavalsvieringen hier te lande. „Buddy's theater" is een grappige teekehfilm; „de Kanibaal-eilanden" geeft een beeld van leven en werken van de bewoners der Zuidzeè-eilanden, een zeef mooie na tuurfilm; „De zingende silhouet" is een ko misch nummer mét fel van verwikkelingen, die ten slotte een goede oplossing krijgen. Alles'te zameh een'aanlokkelijk program ma, dat tal van bezoekers verdient. 20000 MIJLEN OVÈR ZEE. Victoria Theater. De wereld reis'van bde-K- 18 "heeft zooveel belangstelling getrokken, dat de directie van het Victoria- Theater heeft besloten de ze film voor een week,te projongeeren. Ieder die dus de die door Polygoon is qitgegebracht over-de groote reis, nog niet heeft gezien, kan deze week zijn scha de nog inhalen. - De luitenant ter zee Wytema heeft een hoogst interessant wprk verricht door over den tocht,die acht maanden duurde, de meest, interessante gedeelten op schitteren de wijze öp te nemen, Na het vertrek uit den Helder volgt Madeira, en dan krijgt men. de interessantepogingen te zien, om contr.ct met de Snip te krijgen, waarbij ook onze S. v. d. Molen,- in -actie is. Prachtig zijn de-opname der groote Zuid-Ameri- kaansche havens, verder van Kaapstad enz. Ook het leven aan boord krijgt zijn volle deel. Inderdaad mogen zij, die maar eenigszins belangstellen in de beroemde reis van de K. 18 niet verzuimen, deze reis op het wit te doek mee te maken, 't Zal hun niet be rouwen. Vooraf gaat ditmaal een Eclair-journaal. een komische teekenfilm en een Hollandsch Nieuws met o.m. zeer geslaagde Carnavals opnamen. DE MELKBOER. - - Theater Harmonie. Het is niet gemakkelijk om spannende films te bedenken, ma'ar met spelers als Harold Lloyd en Adólphe Men jou is er na tuurlijk van elke geschiedenis voldoende te maken. In deze film is Harold een melkboer, ge naamd Sullivan. Hy is in zijn jeugd een klein, verlegen jongetje geweest en heeft zooveel steenen en andere dingen naar zijn hoofd gekregen, dat hij een aparte verde- digingsmèthode geleerd heeft, namelijk om bliksemsnel te bukken als zijn hoofd be dreigd wordt. Dat doét hij ook op een avond als twee mannen, waaronder een dronken wereldkampioen in hêt boksen, zijn zuster lastig vallen. Hij bukt juist als zij beiden hun vuisten zwaaien én het gèvolg is, dat de wereldkampioen den vuistslag krijgt, die voor Sullivan bestemd was en knock out wordt geslagen. Er komt toevallig publiek langs en de couranten vermelden, dat een eenvoudige melkboer nog sterker is ge bleken dan de wereldkampioen. Sullivan is plotseling beroemd en de* impressario Gab- by, die inziet, dat zijn portégé, de wereld kampioen -niet populair meer is, besluit de rollen om te keeren. Hij zet boksmatches in elkaar waarbij hij de mannen die tegen Sullivan moeten, vechten omkoopt zich te laten verslaan met de bedoeling dan ein- d el ijk een grooten wedstrijd te houden waarin de wereldkampioen dan weer Sulli van verslaan zal. Sullivan, die geld moet hebben om zijn ziek melkboerenpaard weer op de been te helpen en; die tevens trouwen wil met een allerliefst meisje, laat zich overhalen te gaan boksen. Hij wint maar steeds en de roem stijgt hem naar het hoofd totdat dan eindelijk de groote wedstrijd arnvangt. Dan -verschijnt hij plotseling met een veulen, dat een jong van zijn paard Agnes is en dat hem is nageloopen. fly wil het pas geboren dier naar een stal dragen maar slaat per ongeluk de pootjes met de achterhoeven tegen het gezicht van den wereldkampioen. Deze valt flauw wordt met amonia bijgebracht, die later geen amonia, maar toevallig een slaapmiddel blijkt te zijn en de rest is gemakkelijk te begrijpen. Sullivan heeft een gemakkelijk baaDtje eer. half slapenden bokser tegen den vloer te slaan, hij is wereldkampioen geworden, heeft veel geld verdiend en verruiit het boksersbaantje tegen het directeurschap van een melkinrichting, wat niet zoo avon tuurlijk maar ook niet'zoo gevaarlijk is. Harold Llody is de boksende melkboer en dan begrijpt men wel, dat deze film het er heelemaal op voorzien heeft de toeschou wers in een goede stemming te houden. Vooraf gaat een uitgebreid programma, veel geïllustreerd nieuws, een paar aardige één-acters, o.a. de geschiedenis van twee mannen, die zich in de kisten van een paar mummies verstoppen, een film waarbij veel gevallen en geschreeuwd wordt en waarbij de toeschouwers zich best amusee ren, verder een alleraardigste revuefilm en o.a. nog een screensong waarin de hoofd figuren wonderlijke staaltjes van vlugheid, kracht en behendigheid te bewonderen ge ven. De Belgische bladen melden dat er in Zweden een film is vervaardigd, gewijd aan het leven van koningin Astrid. Deze film is thans aan het Zweedsche gezant schap te BrusSel ter vertooning aange boden. De film herinnert aan het geboortejaar van koningin Astrid in 1905, het jaar van de scheiding van Zweden en Noorwegen. Men ziet de prinses toen zij zes maanden, een jaar, vier jaar oud was en beelden uit haar jeugd. Verder toont de film de verloving met prins Leopold in 1926, het huwelijk, het afscheid te Malmö van Zweden, op de „Flygia", die prinses Astrid naar Ant werpen bracht; de ontvangst aldaar en te Brussel, alsmede de huwelijksinzegening in de St. Goedele. Koningin Astrid bezocht maar éénmaal officieel Zweden, in de lente 1035, bij het huwelijk van prinses Ingrid met den kroonprins van Denemarken. De film toont een lunch, aangeboden door prins Eugene, waarop koning Leopold, de ko ningen Van Zweden en van Denemarken aanwezig zijn; en vervolgens een dag bui ten, toen het Belgische koninklijk paar koning Gustaaf en de ouders van koningin Astrid had uitgenoodigd. Ten slottte komt de uitvaart der jonge vorstin. De film duurt ongeveer 40 minuten. Dinsdag jl. is hij te Stockholm vertoond in aanwezigheid vqn prins Karei Sr., den vader van koningin Astrid en van den Belgischen gezant te Stockholm, waarna de film naar Brussel is gezonden voor een vertooning op de a.s. tentoonstelling, wel ke ter gedachtenis der betreurde koningin worden georganiseerd. In het nummer van heden vinden we o.m. Watt en half Watt in dt film Vrou- wenroovers; 'n fraai portret van de film ster Irene Dunne; photo's behoorende bij de films De verzwegen zonde; de Vreem delinge; Charlie Chaplin in Modern Times; veel lepttuur. Mode in Hollywood; zweef vliegtuigen bij onweer (met photo's); uit de wereld van de sport, enz. City-théater. In deze film is Fred Astaire de dirigent van een naar Parys getogen „band", en Randolph Scott een voetballer, die teleur gesteld is in een Amerikaansche liefde, en in Parijs zijn leed vergeten wil. Deze Randolph erft van zijn tante, zeke re Madame Roberta, een modehuis, en weet niet goed wat hij met zoo'n erfenis moet aanvangen :hy is een goed athleet, maar een vreemdeling in het Jeruzalem- der-Mode, en de eenige reden waarom hij zich toch met het modehuis occupeert, is Irene Dunne, employé bij de f:ima Rober ta, en voordien een Russische prinses. Als zij geen modellen ontwerpt, kijkt zij- naar Randolph, en als zij niet naar Ran dolph kijkt, fronst zij naar Claire Dodd, 't Amerikaansche meisje uit de mislukte idyl le, dat ook naar Parijs is gekomen, en wel om te probeeren de breuk te herstellen. Tij delijk gelukt deze toeieg, want Randolph verbeeldt zich dat hij van Claire houd;, maar hoe meer hy Irène en Claire verge lijkt, hoe meer zijn oogen opengaan, en hoe duidelijker hij inziet dat de Russische de voorkeur verdient boven de Ameri kaansche. De kink in Amor's kabel is echter een portier of liftbediende, een Rus, en ook een prins, zoomede Irene's aanbidder, naar Randolph meent. Later blijkt dat de prins slechts een neef is, en een gentleman bovendien. Dit rolletje wordt gespeeld door Victor Varconi, jaren geleden een ster aan het Duitsche firmament Dit wat den inhoud van de door William A. Seiter geregisseerde operette-film „Roberta" betreft: het komt op dien in houd echter weinig aan, even weinig als op Randolph, Irene, Claire en Victor, want de film moet het hebben van twee andere artisten, van Ginger Rogers en Fred Astaire, en in het bijzonder van de door hen uitgevoerde dansen. Op dit terrein zijn de evenknieën van Ginger en Fred in de filmwereld nergens te vinden, zij zin gen ookbehoorlijk, maar als dansers zijn zij beiden phenomenen. Wie van mode shows houdt, kan ook by „Roberta'.' te recht, het zijn wel niet de laatste creaties die men ziet, want de film is precies een- jaar oud, maar dat komt er weinig op aan, want de eene modevertooning lijkt precies op de andere, en de mannequins-van-Milo dragen haar japonnen even elegant in 1935 als in. 1936. Fred Astaire's „band" van virtuozen luistert de show op; dat is ook nog een attractie. Vooraf gaat een alleraardigste gekleurde teekenfilm, een min of meer geslaagde klucht en actueel buitenlandsch nieuws. Voor de vereeniging „Voordrachtavonden te Bergen" hield gisteravond ds. Thesing uit Middelie een lezing over het onderwerp „Terug naar Rome?" De heer D. L. Daalder sprak een woord van welkom tot de niet talrijke aanwezigen. Spr. verheugde zich er over, dat ds. The sing bereid was geweest het actueele on derwerp te behandelen, er öp wijzende, dat de vergadering geen actie beoogt tegen de lezing van mr. Marchant. De vergadering was los daarvan reeds lang te voren vast gesteld. De vereeniging toch is volkomen neutraal. Ds. Thesing ving eveneens aan met er op te wijzen, dat geen protest tegen mr. Marchant's bekeering met het houden van deze lezing is bedoeld. Hij toch is geen uni cum en staat met een dergelijke bekeering volstrekt niet alleen. Niet-katholieken halen meestal daarover de schouders op. De gemiddelde protestant begrijpt alleen een overgang om materieele redenen, doch vindt het een raadsel als in- tellectueelen dat doen. Toch betreffen de overgangen vaak in- tellectueelen, die meenen in de r.k. kerk iets te hebben gevonden wat zij tot nog toe had den gemist. Men moet de dingen zien in rui mer verband. De vraag is of de overgang niet is een reactie op iets wat er aan voor af is gegaan. Dit is inderdaad het geval. De 19e eeuw kenmerkte zich door de eigenaardigheid, dat het natuurwetenschap pelijk denken is gekomen inplaats van het theologisch denken. De werkelijkheid, tot nu toe uitgebeeld in theologischen zin, werd gegrond op de er varing van het natuurwetenschappelijk den-. ken en men kwam geheel tegenovergesteld te staan aan 't theologisch beeld. Gebroken werd met het wonder, omdat alles zich af speelde volgens onveranderlijke wetten. In de theologische wereldbeschouwing werd plaats gelaten voor een geestelijke macht als een goddelijke voorzienigheid die in den loop der dingen kon ingrijpen. Die geestelijke achtergrond werd ontkend, om dat de werkelijkheid werd opgevat als een totaliteit. De geest werd als een begeleidingsver schijnsel gesteld en zelfs in absoluten zin geloochend. Het natuurwetenschappelijk wereldbeeld had antwoord gegeven op de werkelijkheids- vraag. De waarheidsvraag kwam in het middelpunt van den gedachtengang en gebro ken werd met de theologische opvatting, dat de waarheid geopenbaard was. Wij zagen dat men stelde, dat waarheid alleen ken baar zal zijn wanneer de rede tot de erken ning van de waarheid komt. Daartegen stel den detheologan, dat men naar waarheid kan trachten, doch dat men er nooit kan komen. De redelijkheid hield in de onzekerheid en men vroeg of de geopenbaarde waarheid aanvaardbaar was voor het redelyk denken. Alle godsdiensten werden onderzocht en er' werd geconcludeerd, dat in alle iets zat, doch dat het niet het ware was. In de waarheidsvraag kwam men tot een filosofie, dat er niets was. Door dat proces kwam langzamer^ hand de onzekérheid over alles met het re sultaat, dat voor de groote massa een ver vlakking van het leven ontstond. Wie modern wilde wezen, zwoer hij „Kracht en Stof" en wierp alle geloof als bijgeloof overboord; Door deze vervlakking kreeg men als re sultaat, dat de gangbare geestesgesteldheid in Europa niet alleen atheïstisch werd, maar ook. immoreel.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7