DE GEBROEDERS „GOCHEM" 25-jarig bestaan alo. ned. transportarbeidersbond. NOORDSCHARWOUDE KOEDIJK ZUIDSCHARWOUDE STOMPETOREN GROOTEBROEK GROOTSCHERMER 5W wOmyevittg. De receptie. jn 't Gulden Vlies werd Zaterdagmiddag t 25-jwitf bestaan van de afd. Alkmaar n den Alg. Ned. Transportarbeidersbond herdacht met een drukbezochte receptie. Bloemstukken waren o.m. ingekomen van het hoofdbestuur, de afd. van de S.D.A.P., JC., jen Alkm. Bestuurdersbond, Spoor- Tramwegpersoneel, van Ambtenaren. Schilders, Bouwarbeiders, Kantoorbedien- j Typografen, Metaalbewerkers, Over heidspersoneel, Fabrieksarbeiders, Sigaren makers, Bakkers, Transportarbeiders Heiloo, Vara, Stem des Volks en Excelsior. De' heer Schats heette alle aanwezigen velkom, noemde deze herdenking een bij zondere en gaf een kort overzicht van het ieven cn den strijd in de afgeloopen 25 jaar. De pogingen om tot oprichting te komen werden met succes bekroond bij een staking de gasfabriek. Aanvankelijk telde de afdeeling 28 leden, van de oprichters noem de hij speciaal de heeren Dekker, Hulst, Bakker en Koster, die krachtig medewerk ten den nieuwen bond in de moderne rich ting t® stuwen. In 1918 kwam men tot den Centralen Bond, een krachtig lichaam van transportarbeiders, zoowel te water als te land. Tal van groote en kleine stakingen zijn gevoerd om het recht van organisatie af te dwingen, terwijl meerdere acties met suc ces werden gevoerd voor loon- en lotsverbe teringen. Over 't algemeen was de medewer king bij acties van de federatie en de con- fessioneele bonden zeer loyaal. Het ledental steeg tot 240 in 1934. Sedert is een daling ingetreden, voornamelijk een gevolg van de hevige crisis. Heiloo werd een zelfstandige afdeeling en kostte Alkmaar 22 leden. Het aantal leden bedraagt thans 185. Spr. vestigde de aandacht op het Plan van den Arbeid. Het zal offers vragen, maar na verloop van eenigen tijd voeren naar gun stiger tijden. (Applaus.) Het lid van het hoofdbestuur, de heer Laan, herinnerde aan de moeilijke tijden, 25 jaar geleden en wees op de groote verande ringen welke sedert in den transportarbei dersbond hebben plaats gegrepen. Het le dental is stijgende, en hij verwachtte in de komende jaren 'n ongekenden toeloop var leden als gevolg van de krachtige actie wel ke wordt gevoerd voor het Plan van den Arbeid. Hij wenschte de afdeeling geluk met het jubileum. Hierna voerde een der oprichters, de heer Huist, het woord, die eveneens oude herin neringen ophaalde en het bestuur van harte geluk wenschte met dit 25-jarig jubileum. De heer Couwenhoven, voorzitter van de S.D.A.P., bracht eveneens de gelukwenschen over, hij hoopte dat de komende jaren aan den vakbond een snellen groei mogen bren gen en wees op het belang van een innigen band tusschen de moderne vakbeweging en de S.D.A.P. De heer Koot sprak namens de cultureele organisaties, hij bracht den transportarbei ders dank voor de medewerking welke deze steeds mochten ontvangen. Vervolgens bracht de heer van Drunen de gelukwenschen over namens den Alkm. Be stuurdersbond en de daarbij aangesloten or ganisaties. Hij noemde den Transportarbeidersbond éér van de beste en trouwste organisaties Speciaal de heer Jan Koster werd door spr. naar voren gehaald als de man, die altijd het spit moest afbijten en ondanks zijn hoo- gen leeftijd nog steeds het middelpunt is. De heer Zeegers sprak daarna nog na mens de Arb. Muziekvereeniging Excelsior en bracht hartelijk dank voor den steun dien men steeds mocht ondervinden. De heer Schouten sprak in een persoonlijk woord zijn gevoelens van groote waardee ring uit voor het werken en streven van den Transportarbeidersbond. Met een woord van hartelijken dank sloot de voorzitter de receptie. De feestavond. t Avonds werd, eveneens in 't Gulden Vlies, een feestavond gehouden, waaraan medewerking werd verleend door Willem van Iependaal „den dichter in het onderwe reld-jargon" en het accordeon-trio „The Lucky Match". De voorzitter van de feestcommissie, de eer Ankringa, opende met een kort woord den feestavond, waarna de heer Schats een en ander vertelde van de oprichting en het leven en werken van den bond in de achter ons liggende 25 jaar. Hij sprak verder den heer Jan Koster, die laar deel heeft uitgemaakt van het be- 'vUur' hartelijk toe en huldigde hem voor e werk door hem in 't belang van de or ganisatie verricht. ai^en® de afdeeling bood hij hem een i,-, Gelijken stoel aan, hierbij den wensch lust dat hij nog veel jaren van de .ma8 genieten. (Daverend applaus en toejuichingen.) bioe^'ejjneVr" ^os'er overhandigde spreker maat/166'' Mantel, die 12% jaar deel uit- t'jjj, van 't bestuur, werd eveneens har- u-, toeesProken. Hem werd een vulpen houder overhandigd. M "oord was daarna een „The Lucky Wa een drietal dat zich ontpopte als fe accordeon-virtuozen. Ook de muzikale claa^°ca'e hegeleiding van Willem van Iepen- vnllr Was a*' terwijl deze zelf voor velen een e °men verrassing gebleken zal zijn. Zijn ce s e optreden in Alkmaar werd een suc- en Wjj hopen hem nog meerdere malen m°gen hooren. De feestrede. van het hoofdbestuur, de heer an' sPr3k de feestrede uit. Spreker greep le f n.aar 25 jaar geleden toen de arbeider B 6 4 ,in staafsche onderdanigheid, en zich minderwaardig voelde. Uit den e van de geestelijke minderwaardigheid is ter n rbeidersklasse opgeklommen. Op gees- om en o^terieel gebied is de arbeider o ^aggelijk vooruitgegaan, dank zij de sti lerende 'tracht van de moderne bewe- g'Og. Ook de vakbeweging is geweldig ver- oderd. Thans geldt allerwege de opvat ting, dat de arbeidersbeweging het best ge fundeerd is gebleven. Wij zijn er in de jaren van crisis in geslaagd een beweging te bou wen, die gezag en positie heeft weten te ver overen. Geweldig worden de transportar beiders door de werkloosheid getroffen. De bond is in groote lijnen intact gebleven. Se dert 1918 werd drie millioen aan stakings- gelden uitbetaald, dertien millioen aan werkloozenuitkeeringen. Tien duizenden Jonge menschen hebben geen uitzicht op werk. Slechts het Plan van den Arbeid zal uitkomst bieden uit den chaos van het kapi talisme; uit de fascistische landen komt het drijven naar oorlog en deze twee vaststaan de feiten moeten een stimulans vormen voor de actie tot uitbreiding van het ledental en versterking van de moderne arbeidersbewe ging. Elk stuk hervorming moet door de kracht van de beweging worden afgedwongen. Ook hier is noodig, dat het Plan van den Arbeid wordt gesteund door een krachtige vakbe weging. Wij moeten trachten de krachten ontstaan door vervolmaking van de pro ductie te onderwerpen en aan ons onderge schikt te maken. Voor ons, voor onze kinde ren en voor ons nageslacht, aldus spr., moe ten wij aan 't werk voor het Plan van den Arbeid. DE BROEDERSCHAPSGEDACHTE. Men schrijft ons: Aangemoedigd door het succes van de op 15 en 16 December 1934 te Alkmaar gehou den tentoonstelling van de Broederschaps- Federatie, vormde zich een comité, ten doel hebbend hier ter stede meer belangstelling te wekken voor de broederschapsgedachte. In het comité namen zitting leden van de afdeelingen Alkmaar van den Ned. Vege- tariers-Bond en de Int. Vereeniging Bel- lamy en van de Blavatsky Loge van de Ned. afd. der Theosofische Vereeniging te Alk maar, terwijl ook medewerking werd ver kregen van den Ned. Bond tot Bestrijding der Vivisectie, hoofdzetel te Den Haag, allen aangesloten bij genoemde federatie. In be ginsel werd overeengekomen in het vervolg ieder jaar onder auspiciën van de Broeder- scheps-Federatie een propaganda vergade ring te organiseeren, waarbij dan beurte lings het ideaal, hetwelk door elk der deel nemende vereenigingen, in het bijzonder wordt voorgestaan, speciaal naar voren zal worden gebracht. Het comité belegde tegen Donderdag in de groote zaal der Harmonie een film avond, waarop als hoofdschotel zal vertoond worden de film „Het Brandmerk van Ka in", naar het verhaal van dien naam van de En- gelsche schrijfster Miss Montague. Als sprekers zullen optreden de heer mr. dr. IJssel de Schepper* oud-vice-president van de Rotterdamsche rechtbank, met het onderwerp de Broederschapsgedachte, ter wijl mr. dr. Albers, voorzitter van den Ned. Bond t. Bestrijding d. Vivisectie, de vivi- sectiebestrijding, een voor Alkmaar vrijwel onontgonnen terrein, waarop uit de medi sche wereld zelf geleidelijk meerdere kamp vechters in het strijdperk treden, aan een nadere bespreking zal onderworpen. Broederschap: nooit meer oorlog, en ge tolereerde vivisectie is een volmaakt onmo gelijke combinatie. Alkmaar geniet de eer na den Haag en Zwitserland de eerste plaats in het land te zy'n waar „Het Brandmerk van Kain" draait. Deze rolprent, die prachtige natuuropna men te zien geeft, is voor den Bond tot be strijding der vivisectie vervaardigd door de N.V. Multifilm te Haarlem en voorloopig in de Nederlandscha taal gesteld, doch reeds kwam uit Engeland het verzoek de film ook in het Ergelsch en van vele E: peranfscrn haar ook in het Esperanto te doen ver toon en. Opdat zij een wereldreis make. Want de vivisectie is een internationale dwaling, d'3 internationaal bestreden moet worden. PROPAGANDA-AVOND J.V.O. De afd. Alkmaar van den Jeugbond voor Onthouding (kortweg J.V.O. genoemd'1 hield Zaterdag in het café De Graanhandel aan de Zaadmarkt een propaganda-avend. Aan de groote opkomst (de zaal was geheel bezet) zou men niet zeggen, dat de afdee ling nog maar nauwelijks een half jaar be staat. En het waren heusch niet allen jonge lieden, want ook ouderen hebben hun be langstelling getoond. Zooals men weet, is dc J.V O een lande lijke bend van jongere onthouders, maar hij is weer nauw verbonden met de Ned. Vereen, van alcoholhoudende dranken. De heer Gerardde Groot, leider van de afdeeling, heette alle oogekomenen welkom, waaronder o.m. het bestuur der afd. Alkmaar van de Ned. Vereen, tot afsch. v. alc. dr., vertegenwoordigers van de af deeling J.V.O. te Limmen en Beverwijk, alsmede idem van het hoofdbestuur. Snr. deelde mede, dat het in de bedoeling ligt een adspiranten-afdeeling te stichten, waarvoor zich reeds een tiental leden heb ben opgegeven. Met het zingen van het Bondslied en een „J.V.O., hoog!" werd hierop de avond ge opend. Vervolgens werd er gedeclameerd en piano gespeeld door leden der afdeeling. Een propagandistisch woord voor De jonge bouwers. De heer JodeBruinuit Nieuwendam. lid van het hoofdbestuur van den J.V O., zette uiteen waarom het gewenscht is af deelingen van adspirant-leden te vormen, of, zooals zij in den bond genoemd worden: Jonge BouWers. Het zijn jongelieden van elf tot veertien jaar, die zooals allen van hun leeftijd eigenlijk nooit alcohol ge bruiken, zoodat het lidmaatschap van de club geen bijzondere verplichtingen voor hen meebrengt. Het is dan ook in hoofd zaak het doel hen in één groep bijeen te houden en samen te gaan wandelen, fiet sen enz. en dan zoo nu en dan districtsge- wijs eens samen een week-end te organisee- ren en in landelijk verband in een kamp samen te komen. Ook houden zij zich bezig met huisvlijt, als figuurzagen, snijwerk, enz. Al dit jeugdwerk geschiedt onder goede leiding van verantwoordelijke lei ders en leidsters. In den laatsten tijd zijn er verschillende van deze adspiranten-afdee- lingen opgericht. Spr. schetste het werk dezer jongeren, die ook reeds zoo nu en dan brochures uit geven, waarin voornamelijk de lof wordt bezongen van het gezellig samenzijn. Het jeugdwerk heeft de volle belangstel ling van den J.V.O., die vooral voor de toe komst er veel van verwacht. Op dit oogen- blik zijn er pl.m. 700 jongeren in de Jonge Bouwers georganiseerd, en spr. wekte de ouders op, om hun kinderen te laten toetre den. De heer d e G r o o t getuigde van een intens leven van de afd. J.V.O. en was er van verzekerd, dat dit ook het geval zal worden met de adspiranten-afdeeling, die stellig een flink aantal leden zal krijgen, vooral ook omdat zij zal staan onder leiding van Martha Visser, die in Friesland ook reeds een dergelijke functie heeft vervuld. Door den gewestelijken secretaris van den J.V.O., de heer Waldo Soerink uit Amsterdam, werd hierop een gedeelte van het spreekkoor ,Wij willen leven" van den bond gelezen, alsmede een paar gedich ten van Adama van Scheltema. Wij kunnen hierbij reeds meedeelen, dat op den eerst- volgenden landdag door de afdeelingen Alkmaar en Limmen het heele spreekkoor zal worden gegeven. De avond was verder gewijd aan vroolijk samenzijn: declamatie, zang en pianospel wisselden elkaar af, terwijl ook nog een propaganda-tooneelstukje werd opgevoerd, alles door leden der Alkmaarsche afd. J.V. O., die in een en ander toonden met hart en ziel de onthoudersbeweging te willen steu nen. De gezellige avond, die zeker een goede propaganda is geweest, werd met eenige welgekozen woorden door den leider geslo ten. PROPAGANDA-AVOND V.C.JJB. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Nu de Vrijzinnig Christelijke Jongeren Bond dezer dagen een propaganda-avond hoopt te houden, willen wij hierbij nader de aandacht vestigen op deze organisatie. De V.C.J.B., welke in 1919 werd opgericht, omvat leden uit de diverse kerkgenoot schappen en ook daarbuiten, van 18 tott 35 jaar. Het doel van dezen bond is, het chris telijk geloofsleven in vrijzinnigen geest on der de jongeren te versterken en te verbrei den, een band te vormen tusschen de vrij- zininge christelijke jongeren in Nederland en. waar mogelijk, godsdienstig-sociaal werk te doen. De bond als zoodanig, is deel van de Vrij zinnig Christelijke Jeugd-Centrale, welke pl.m. 8000 leden telt, en waartoe o.a. ook een studentenbond (V.C.S.B.) en een jeugd gemeenschap (V.C.J.G.) van jongeren van 1220 jaar behooren. Hoewel naar verschil lende groepen ingedeeld, hebben allen één doel en één beginsel. Steeds tracht de bond op te komen voor die waarden in het men- schelijk leven, welke in dezen tijd ernstig worden bedreigd. Deze doelstellingen tracht hij te bereiken door het regelmatig houden van afdeelingsbijeenkomsten, het organisee- ren van land- en buitendagen, het beleggen van conferenties, e.d. Voor meerdere bijzon derheden verwijzen wij naar den propagan da-avond, waar de algemeene leider dei- Centrale, ds. J. M. van Veen, welke in de jeugdbewegingsfeer geheel thuis is, zai spreken en de mooie Bondsfilm zal worden vertoond. Voorzitster afd. Alkmaar is mej. J. J. Mulder, Westerweg 41; secretaris der afd. Alkmaar de heer L. H. Russcher, Gees tersingel 54. Ptovinciaal 7lieuws De rijwieldiefstallen. Het stelen van rijwielen gaat hier maar steeds door. Vrijdagavond is een damesrij wiel ontvreemd van mej. Wester te Heer- hugowaard die op visite was bij de familie Leegwater aan de Roskambrug. Toen zij huiswaarts wilde keereh was het rijwiel verdwenen. Voor het huis van den heer L. die een café heeft, stonden op denzelfden avond nog een paar rijwielen, waarvan de dynamo's afgenomen zijn, die daar echter gevonden zijn, zoodat men hier van baldadigheid zou kunnen spreken. Bij de politie is aangifte gedaan Propaganda-avond Staatspensioen. Door de afdeeling Broek op Langen- dijkZuidscharwoude van den Bond voor Staatspensionneering werd Zondagavond in de zaal van den heer P. Kramer een pro paganda-avond gehouden, waarvoor zeer veel belangstelling bestond. Wethouder Du Burck van Zuidscharwou de opende de bijeenkomst met een woord van welkom tot de aanwezigen en hield 'n korte inleiding over het recht op staats pensioen. Spr. verheugde zich over de groote opkomst, welke men niet had ver wacht. Spr. ging de geschiedenis van den strijd voor het Staatspensioen na, en merk te op, dat er gelukkig een kentering valt op te merken bij de vroegere tegenstanders van het staatspensioen. Er is geen geld voor, zegt mr. Oud, een der vroegere voor standers en voorvechters van staatspen sioen, maar er is wel geld voor het De fensiefonds. Als straks de stembus heeft gesproken, zal de maatschappelijke schande Oud en Arm moeten verdwijnen. Spr. wekte de jongeren op, te werken voor staatspensioen, want pensioen voor de ouderen beteekent werk voor de jongeren. Hierna werd door de tooneelvereeniging O. K. K., welke door de afdeeling was ge ëngageerd, opgevoerd het blijspel „Zonsop gang" van Joh. van Eekelen. De uitvoering is onder de bekwame lei ding van den heer Beeldman, zeer goed verloopen. Kerk ingewijd. Naar wij vernemen zal de nieuwe Ned. Herv. kerk worden ingewijd op Zondag 19 April door ds. van Dijk van Oudkarspel. Land- en tuinbouwfilm. Vrijdagavond werd in het lokaal van den heer Jb. Groot een Land- en tuinbouw film vertoond door den heer ir. C. A. Spaan, directeur van de Farbenindustrie. Deze was aangevraagd door de Coöperatieve Aan- en Verkoopvereeniging Koedijk. De leiding was bij den heer P. Zwetsman. De voorzit ter opende met een woord van welkom cn gaf het woord aan den heer Spaan, die een overzicht gaf van de opneembaarheid van de voedingsstoffen door de planten. Hij noemde hierbij vooral de meststoffen als stikstof, fosfer, kali en kalk als de direct opneembare, beter dan stalmest en bagger en behandelde hierbij elke meststof afzon derlijk in verband met de behoefte der planten. Spr. gaf aan, dat er van de ver schillende meststoffen voldoende aanwezig is, doch gaf in ernstige overweging bemes- tingproeven te nemen op de landerijen, daar een goede bemesting noodig is voor een goed product mede met het oog op den uitvoer op de markten. Na deze inleiding werd overgegaan tot het vertoonen van een bloemenfilm, waar men de verschillende bloemen zag groeien, waarbij de noodige toelichting gegeven werd. Na de pauze volgde een bemestingsfilm, die ons verplaatste in verschillende deelen van ons land, waarin de verschillende ge wassen zoowel in kas als op den kouden grond verschillende bemestingen kregen, waarbij een volledige bemesting als nood zakelijk werd beschouwd. Hierna sluiting met dank aan den heer Spaan. Het was een mooie en leerzame avond. Kunst na Arbeid. Het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" gaf Donderdagavond een uitvoering in de zaal van den heer P. Kramer. Onder leiding van den directeur, den heer P. Pranger, werden een zestal muzieknummers op verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht, w.o. het vrije nummer voor het concours Terpsichore, een fantasie-ballet door Louis Gavone. Na de pauze voerden een aantal dames en heeren leden van het fanfarecorps een klucht in 2 bedrijven op, genaamd „Henkie". Deze klucht werd door de nog pas beginnen de dilettanten heel goed gespeeld. De aanwe zigen hebben zeer zeker genoten van dit stuk, dat de lachspieren danig in beweging bracht. De voorzitter, de heer C. Oudendijk, heeft aan het einde der uitvoering de medewerken den hartelijk bedankt voor hetgeen zij voor de vereeniging hebben gedaan. Een gezellig bal besloot dén avond. Nutsgezelschap. Vrijdagavond vergaderde de afd. van het Nutsgezelschap onder leiding van den heer P. Leegwater op de bovenzaal in café Renses. De inkomsten bedroegen 139,36, de uit gaven f 75,23. De drie aftredende bestuursleden werden na een vrije verkiezing herkozen. Besloten werd met eenige kunstenaars in onderhan deling te treden voor het vullen van een ledenavond. Het bestuur zou deze zaak regelen. Voor het volgend seizoen zal men een tooneelstuk instudeeren onder leiding van den heer W. Tromp en de tweede uit voering vreemde hulp vragen. Zoo noodig, is men weder bereid, zijn krachten te geven op den Floralia-avond, en besloot men, de intreebiljetten naar vrije keuze te gebruiken. Boerinncnbond. Lode van Gent loste Vrijdagavond zijn belofte, dezen winter gedaan aan de afd. van den Boerinnenbond, in, en gaf in café Renses voor de leden en eenige heeren, Crisië-publicaiie. VASTSTELLING OPPERVLAKTE. De Nederlandscho Groenten- en Fruit- centrale maakt het volgende bekend. Bij de vaststelling der oppervlakte, inge nomen door warmoezerij gewassen en vroe ge aardappelen als onderteelt in boomgaar den en fruittuinen, wordt veelal van de meening uitgegaan dat steeds 50 pCt. ge nomen kan worden van de totale opper vlakte boomgaard of tuin, waarop de onder beplanting plaats heeft. Dit is echter in strijd met de geldende voorschriften, die een zoodanigen uitleg niet toelaten. Ter voorkoming van moeilijkheden wordt er daarom de aandacht op gevestigd, dat ook bij onderbeplanting met warmoezerij - gewassen en vroege aardappelen moet wor den uitgegaan van de „werkelijke opper vlakte", waarop deze gewassen zijn geteeld en dat ook bij controle alleen met deze „werkelijke oppervlakte" rekening wordt gehouden. 's-Gravenhage, 14 Maart. PRIJSVERSCHILLEN VASTGESTELD. De Nederlandsche Meelcentrale maakt be kend: Behalve het sub 1 van de Ministerieele Beschikking van 30 Augustus 1935, no. 11896, genoemde bedrag ad f 0.50 per 100 K.G. veevoeder zijn de prijsverschillen bij invoer van tot veevoeder verwerkte oliehou dende zaden, pitten en noten als volgt vast gesteld: Inklaring van Inklaring van 16 Maart af t/m 1 Mei af t/m 30 April 1936: 31 Aug. 1936: voor lijnkoeken f 1.15 f 1.15 voor soyaschroot 0.60 f 1.15 voor soyakoeken 1.00 f 1.20 v. grondnootkoeken -.f 0.50 v. grondnootschilfers 1.40 f 1.85 voor cocoskoeken 1.25 f 1.25 voor Ned.-Oost- Indische cocoskoeken 0.60 f 0.80 voor tot andere soorten veevoeder verwerkte oliehou dende zaden, pitten en noten f 0.50 f 0.50 Indien men zijn import op verderen ter mijn nu reeds wenscht vast te leggen tot bo vengenoemde prijsverschillen, gelieve men zich daarover met de Nederlandsche Meel centrale te 's-Gravenhage in verbinding te stellen. 's-Gravenhage, 14 Maart. w.o. de burgemeester en zijn ambtgenoot van Schermerhorn, een lezing over de drie zustersteden in zijn geliefd Vlaanderen. De presidente, mevr. van der Laan, be groette het gezelschap en wist reeds voor uit, dat de komBt, gezien het groote succes dat Lode van Gent had met zijn lezing over Belgisch Congo, niet een teleurstelling zou worden. Deze profetie ging in vervulling. Geboeid luisterden wij naar de korte in leiding, waarin de spreker vertelde van zijn land, waar het wel eenigszins anders was dan de schrijvers vertellen en de reclame biljetten van V.V.V. en de Baedekers doen vermoeden. Geïllustreerd door prachtige beelden op het witte doek zagen wij achtereenvolgens met Lode van Gent Antwerpen, waar wij kennis namen van de prachtige kathedra len, welke wij betraden met eerbied en ont zag voor al het schoons, ons door de voor geslachten nagelaten. Ook met de schilder kunst kwamen wij in aanraking, de rijke beeldhouw- en de smeedkunst. Na Antwerpen trokken wij naar Gent. waar wederom het oog geboeid werd door het werk der groote meesters, en tot slot leidde hij ons naar het oude schilderachtige Brugge. Daar maakten wij kennis met het Bagijnenhof en zijn bewoners, de statige kerken en andere gebouwen, bewonderden de mooie grachtjes, ademden zoo de sfeer van de grootheid uit vervlogen eeuwen. Lode van Gent heeft evenals de dichters en strijders voor de Vlaamsche vrijheid, zijn land lief en hij vertelde met trots van het Gentsche gemeentebestuur, dat de schoonheid intact laat, waardoor stroomen toeristen Vlaanderland bezoeken en lief krij gen. Met een warm woord van opwekking, de drie zustersteden eens te gaan bewonderen, sloot spr. z(jn betoog waarna de presiden te hem van harte dank zegde. Jubileum gemeente-secretaris. De heer P. Noordeloos te Grootebroek herdacht gister het feit, dat hij aldaar ge durende 25 jaar als gemeente-secretaris in functie is. Ouderavond. In ons verslag over den Ouderavond stond dat er 87 bezoekers waren, dit moet zijn 37. -1 -i—2 l\... -1 177. De jongens liepen verder, om een geschikt onder werp te vinden voor hun volgend experiment. Op den hoek van een stille straat stond een raam open, waar achter een dikke man zat te dutten. Voor het raam hing een jaloezie. „Wacht", zei Pat, „die man zullen we eens aan 't schrikken maken", 178. Hij zocht een geschikt plekje op en richtte door zijn brandglas heen een felle zonnestraal op het koord waarmede de jaloezie werd opgehouden. Pit keek in spanning toe. Het touw begon te rooken, brandde door en met een donderend geraas viel de jaloezie naar bene den. Lachend zetten beiden het op een loopen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7