Dobbelmann lekker... man! iludituaact Jieck Sthool Stad m Omgeving. £cuuls at JMXH&OUW $i£mnieuws Aanvaring door mist. ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG DOOR EIGEN VRACHTAUTO OVERREDEN. Vrachtrijder gestorven. Omstreeks negen uur gisteravond is op den Heinsbergerweg te Roermond de 41-jarige vrachtrijder G. Berghs, vlak bij zijn woning, door zijn eigen vracht auto overreden en nagenoeg onmiddel lijk gedood. Toen zijn auto weigerde automatisch te starten, trachtte B. zijn wagen met behulp van den slinger op gang te brengen. Blijk baar had hij daarbij vergeten den motor uit de versnelling te schakelen, waardoor de auto, toen de motor aansloeg, begon te rij den. B. trachtte zich nog aan den motorkap vast te grijpen, doch kwam daarbij te val len met het gevolg, dat hij den wagen over zich heen kreeg. Met een groote hoofdwonde werd hij een woning binnengedragen, waar bleek, dat inmiddels de dood was ingetre den. De auto kwam eerst een eind verder tot stilstand, toen hij tegen den muur van een slagerswinkel botste. MR. HARENKARSPEL, t In den afgeloopen nacht is overleden mr. J. W. E. v. Harenkarspel, oud-off. v. just. bij arrondissements-rechtbank te Zutphen. WERKZAAMHEDEN AAN DE KUST. Tusschen Scheveningen en Hoek van Holland. Een interessante bedrijvigheid heerscht er de laatste dagen aan de kust tusschen Sche veningen en Hoek van Holland, een bedrij vigheid welke op de Noordzee plaats heeft en groote belangstelling geniet van strand bewoners en bezoekers. De fa. Bott is name lijk bezig de strandhoofden van Delfland aan het uiteinde te versterken om zoodoen de weer ongedaan te maken wat de najaars stormen hebben vernield. Groote brokken rotssteenen waarbij er zijn van meer dan 1000 K.G. worden bij Poortershaven in bakken overgeladen en bij hoog tij tot vlak onder de kust gesleept. Voor een strandhoofd wordt deze bak aan vier ankers gemeerd en dan begint het stor ten, nadat eerst de plek waar de brokken steen moeten komen is gepeild en uitgezet. Onder toezicht van opzichters van Delfland worden de stukken door ijverige handen overboord gegooid. Om een beeld te geven van wat door de woeste zeeën en stormen aan de strandhoofden ontnomen is, vermel den wij, dat aan sommige hoofden drie bak ken, ieder van ongeveer 40 ton inhoud ge stort worden. Dat deze werkzaamheden veel tijd vorde ren zal ieder duidelijk zijn, daar alleen ge durende hoog water gestort kan worden en bovendien de zee kalm moet zijn. RADIO-TOESPRAAK TOT JHR. DR. J. LOUDON. Door zijn oud-minister-ambtgenoot dr. F. E. Posthuma. Élpyifl' j0- Wh - m*»,. M- f -j0'A -• l JÉiiiill' Jhr. Dr. J. LOUDON Voor de A.V.R.O.-microfoon heeft gister avond dr. F. E. Posthuma, oud-minister'van Landbouw, Nijverheid en Handel, een toe spraak gehouden tot den Nederlandschen gezant te Parijs, jhr. dr. J. Loudon, die he den zijn zeventigsten verjaardag viert. Dr. Posthuma herinnerde aan de periode van 1914'18, toen dr. Loudon het ambt van minister van Buitenlandsche Zaken vervulde om daarbij met enkele persoon lijke herinneringen het werk in die jaren van den thans zeventigjarige te schetsen. Zijn toespraak besloot dr. Posthuma onge veer als volgt: Kort na uw aftreden als minister van bui tenlandsche zaken, in 1919, volgde uw be noeming als gezant te Parijs. Trots de lange jaren dat ge uw tegenwoordig ambt hebt mogen bekleeden, is de liefde voor uw vaderland steeds richtsnoer voor uw daden geweest en ik heb persoonlijk mogen on dervinden hoe veilig de Nederlandsche be langen ook te Parijs in uw handen zijn. Uw optreden gedurende den oorlogstijd droeg dat kenmerk van zekerheid, dat eigen is aan menschen die weten dat zij hun kracht slechts ontleenen aan hoogere macht. Moge deze zekerheid u bijblijven geduren de de jaren, vele jaren, die ik, en met mij zeker duizenden Nederlanders, u nog toe- wenschen. Ge hebt thans den leeftijd der sterken bereikt. Moge ook die der aller- sterksten voor u zijn weggelegd «n moge gezondheid uw levensvreugde verhoogen! Hebt een echt goeden gezegenden dag! Telegram van den Journalisten kring. Het bestuur van den Nederlandschen journalisten kring heeft heden een tele gram van gelukwensch gezonden aan jhr. dr. J. Loudon, onzen gezant te Parijs met wien het in de oorlogsjaren vele malen over belangrijke aangelegenheden contact heeft gehad. Op de Westerschelde bij Hoedekens- kerke. In den afgeloopen nacht heeft op de Westerschelde ter hoogte van Hoede- kenskerke (Zld.) een aanvaring plaats gehad tusschen de Duitsche passa- giersboot „Penland", van de Red Star Line, welke op weg naar Antwerpen was, en het s.s. „City of Londen", een vrachtboot van een weekdienst van Brussel op Londen, dat zeewaarts voer. De City of Londen kreeg een groot gat aan de achterzijde van het schip en om zinken te voorkomen, heeft men het aan den grond gezet. Een drietal sleepbooten is ter assistentie in de na bijheid van het schip. Voor de beman ning bestaat geen gevaar. De Penland is, nadat men zich ervan had overtuigd, dat geen gevaar voor de bemanning van de „City of London" bestond, naar Antwerpen doorgevaren. Nader wordt gemeld, dat de „City of Lon don" is de vroege morgenuren met behulp van twee sleepbooten van een Antwerpsche reederij, eveneens naar Antwerpen is opge varen. Het schip heeft ter hoogte van de machinekamer boven de waterlijn een groot gat opgeloopen. Mist is waarschijnlijk de oorzaak van de aanvaring. FELLE BRAND TE AMSTERDAM. Bewoners met moeite gered. Op de tweede étage van perceel 193, Tweede Oosterparkstraat te Amsterdam, heeft gisteren een felle uitslaande braijd gewoed. Op deze étage was slechts de vrouw thuis met haar zeer jonge kind, dat zij op medisch voorschrift een stoombad gaf. Zij gebruikte daarvoor een teil met wa ter dat ze op temperatuur hield met 'n spiri- tusstel. Op de een of andere wijze is een la ken in brand geraakt. Het vuur greep snel om zich heen en sloeg door naar het trap penhuis. De vrouw liep met haar kind naar het balkon en riep om hulp. Zij rende terug, doch het was reeds onmogelijk langs de trap het huis te verlaten. De openstaande balkondeuren bevorderden den trek, zoodat ook de huiskamer weldra in lichter laaie stond. De vrouw vluchtte naar boven, waar ze op de derde étage het bejaarde echtpaar Van Splunten in groote consternatie vond. Buren slaagden er in door van het per ceel 191 het tusschenschot der waranda stuk te trekken, allen in veiligheid te brengen. De tweede en derde étage en de zolder verdieping zijn geheel uitgebrand. Verzeke ring dekt de schade. GOEDERENTREIN ONTSPOORD. Verscheidene dooden en gewonden. Tusschen Leningrad en Moskou is een goederentrein ontspoord en van een steile helling gereden. Twee-en-veertig wagons werden vernield. Er zijn verscheidene doo den en gewonden. LIEVER HECHTENIS DAN BOETE BETALEN. Huis van Bewaring vol. Wij vernamen, dat het Huis van Bewa ring te Zwolle thans zóó bezet is, dat er vrijwel geen gelegenheid meer is nieuwe arrestanten op te nemen. Een dezer dagen hebben de rijksveld wachters in het betrokken district een aan schrijving ontvangen, waarin wordt ver zocht, tijdig overleg te plegen wanneer een ter detineering bestemde zal worden afge leverd, opdat vooraf maatregelen getroffen kunnen worden voor ontvangst. Een en an der moet naar men ons meldt een gevolg zijn van de omstandigheid, dat tal van per sonen, die voor een overtreding zijn beboet, door de tijdsomstandigheden niet in staat zijn, de opgelegde .boete te betalen en dien tengevolge genoodzaakt zijn, de subsidiaire hechtenis te ondergaan. (Hbld.) OMVANG DER WERKLOOSHEID. Eind Februari geeft eerste daling sinds December. De directeur van den rijksdienst der ?°Sheidsverzekering en arbeidsbe- 24 t/mn2Q ^Cde' dat in de week j4 t/m. 29 Febr. het aantal leden van in- g vol ge het Werkloosheidsbesluit 1917 ge subsidieerde vereenigingen bedroeg 537 200 (waarvan 74.600 landarbeiders). De werkloosheid onder deze verzeker den bedroeg voor het geheel: in de week 24 t/m. 29 Febr 1936 33.3 in de verslagweek (3 t/m. 8 Febr. 1936) 35 9 in de overeenkomstige verslagweek van 1935 32.6 in de overeenkomstige ver slagweek van 1934 26.9 Laat men de landarbeiders buiten be schouwing, dan bedroeg de werkloosheid onder de overige verzekerden: in de week 24 t/m. 29 Febr. 1936 35.4 in de vorige verslagweek 36.9 in de overeen komstige week van 1935 34.6 in de overeenkomstige week van 1934 28.0 Zooals uit deze cijfers blijkt, is het werk loosheidspercentage (zonder landarbei ders), dat van de tweede helft van Decem ber 1935 af vrijwel stationnair op het hoogtepunt van omstreeks 36.7 stond, op het einde van Febr. 1936 gedaald tot 35.4. ONZE POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen te 8 uur is „de Kwak" met twee passagiers en post aan boord van Schiphol naar Indië vertrokken. Onderweg zullen nog vier passagiers instappen. De „Lijster" (thuisreis) vloog gisteren van Jodhpur naar Bagdad. De „Sperwer" (uitreis) is te Jask ge land. PASTOOR OVERLEDEN. Zondagmorgen is in zyn villa aan de Brinklaan te Bussum zacht en kalm over leden de zeereerw. heer H. M. Bollinger, rustend pastoor van Medemblig. Pstoor Bollinger werd op 1 Juni 1857 ge boren en in het jaar 1885 tot priester ge wijd. O.a. werd hij benoemd te Spierdijk en Purmerend alvorens in 1910 Medemblik als standplaats te krijgen. Op zijn initiatief werd hier o.a. een veilingsgebouw gesticht. VERTROKKEN PERSONEN. S. J. Hink, R.K., groentenhandelaar, en echtgenoote, van Kanaalkade 4a naar Oud karspel. W. M. Dekker, geen, dienst bode, van vaartuig „Wilskracht", lig plaats Voormeer naar Amsterdam. M. J. van der Male, N.H., dienstbode, van Ken- nemerstraatweg 37 naar Driebergen-Rijsen- burg. M. Pschick, R.K., dienstbode, van Wilhelminalaan 6 naar Koedijk. A. Buk- kum, wed. van J. Hoogeboom, R.K., zonder beroep, van Westerweg 42 naar Bergen (N.-H.) G. B. Colauto, R.K., graniet werker, en echtgenoote en kinderen, van Groot Nieuwland 47 naar Amsterdam. H. Veenstra, G.K., veehoudersknecht, van Schermerweg 103 naar Oudorp. D. de Boer, N.H., caféhouder, en echtgenoote en kinderen, van Heiligland 28 naar Warmen- huizen, Schoorldam. P. H. Sneek, geen, leeraar Nijverh. onderwijs, en echtgenoote, van Uitenboschstraat 51/39, naar Wieringer- waard. A. H. Evertman, Ev. L., tuinman bloemist, van Bleekerslaan 10 naar Am sterdam. K. Bindinga, R.K., los arbeider, en echtgenoote en dochter, van Sanders- buurt 19 naar Bergen op Zoom. M. M. Punt, R.K., dienstbode, van Luttik-Oudorp 35a naar Oude Niedorp. P. Smit, N.H., rijksveldwachter, van Spoorstraat 89 naar De Rijp. K. R. Rempt, geen, magazijn bediende, van Oudegracht 35 naar Schagen. J. M. Buter, R.K., winkeljuffrouw, van Paijglop 2 naar Heiloo. H. van Dijk, N.H., boekhouder APC, en echtgenoote, Ev. L., en dochter, van Corfstraat 32 naar Leeuwar den. J. V. Boot, R.Kr, rangeerder N. S., en echtgenoote en dochter, van Dahliastraat 2 naar Amsterdam. W. Liefting, R.K., matroos, van Noorderkade 41 naar Ned. Oost-Indië. M. J. van Diggelen, geen, echtgenoote van C. G. Luijt, huishoudster, van Scharloo 11a naar Amsterdam. C. Boekei, R.K., koksmaat, van Voormeer 21 naar Heiloo. N. Mastenbroek, N.H., zon der beroep, en pleegdochter, van le Land- dwarsstraat 6 naar Naarden. T. Brouwer, R.K., weduwe van P. Appel, zonder beroep, van Spoorstraat 16 naar Heerhugowaard. I. C. Tak, N.H., bouwkundig opzichter, en echtgenoote, van Luttik-Oudorp 38 naar 's-Gravenhage. J. J. Koster, H.A., werk tuigbouwkundige, van Paternosterstraat 5a naar Aalsmeer. J. H. D. Nordeman, Ev.L., manufacturier, van Lycuemstraat 41 naar Haarlem. R. Tarmond, R.K., dienstbode, van Verdronkenoord 14 naar Zeist. M. Mors R.K., loodgieter, van Klein Nieuwland 31 naar Princenhage. D. van Diepen, R.K., architect, en echtgenoote en kinderen, van Baansingel 19 naar Castricum. M. Koethke, Ev. L., dienstbode, van Nassau- plein 42 naar Bergen (N.-H.) DE DRAAIHARTIGHEID VAN KOOL. Een middel ter bestrijding? De heer G. Lijftogt, hoofd eener school te Apeldoorn, tevens tuinbouwonderwijzer en leider van tuinbouwcursussen, meent een af doend middel te hebben gevonden ter be strijding van de draaihartigheid van kool, welke plaag in de laatste jaren, vooral in de koolstreek van Noordholland, een enor me schade heeft veroorzaakt. Hij schrijft er over in het jongste nummer van De Tuin derij, officieel orgaan van het Centraal Bu reau van de Veilingen in Nederland. De draaihartigheid bij kool en koolraap wordt volgens den heer Lijftogt veroorzaakt door de larfjes van de kleine koolmug. Die larfjes zuigen aan het groeipunt, zoodat eerst misvormde bladeren ontstaan en later het groeipunt zelf sterft. Tabakszand, een bekend middel ter bestrijding van dierlijke parasieten, bleek hem een zeer goed middel tegen draaihartigheid te zijn, als het goed gebruikt wordt. Noodig is, zoo schrijft de heer Lijftogt, het tabakszand vroeg in den morgen, als alles nog nat is van den dauw, voorzichtig uit de volle hand in het hart van de kool te laten glijden. Het propje tabakszand, dat op en om het groeipunt komt te liggen, be schermt dit tegen aantasting. Dit propje raakt min of meer samengekit door den dauw en zit daar dan vrij stevig. Wel zullen van 'ls,®g®n en hevige wind het groeipunt kunnen" hk tl 'Ük klein aantal planten moermen du Cngen: dcZ° weinige P^ten Srg™n„/£rStS,".alï.h(M,!l'n8 ,at™ 'ff tot» W Mr-X™", *w6"k£; loopen e<inS PCr WPek e"en mo*t na- AIS uhetv k°°ltje zich vormt, is het groei punt beschermd door de omhullende b'aad- jes, of als het bloemkooltje de grootte heeft van een kleine erwt, is het gevaar voor draaihartigheid voorbij. Men kan ook, aldus zegt de heer lijftogt verder, andere bestrijdingsmiddelen toepas sen, b.v. insectenpoeder, zelfs zaagsel, ge drenkt in een of ander sterk insecticide, zou heel goed gebruikt kunnen worden, als maar het groeipunt blijvend beschermd is. Natuurlijk mag de ontwikkeling van het jonge blad of van het bloemkooltje door het middel niet worden gehinderd; maar door de poreusheid en het geringe gewicht van het tabakszand (respectievelijk van een der andere aangegeven middelen) gebeurt dat ook niet. DF, UITBREIDING VAN DE TEELT VAN EERSTELINGEN. Zal ze koinen? In een der vergaderingen van den Neder landschen Tuindersbond is door de afdee- ling Ouddkarspel voorgesteld om, aange zien er plannen bestonden de teelt van goedgekeurde pootaardappelen van de soort Eersteling uit te breiden, zich met de bevoegde instanties in verbinding te stellen, opdat deze aardappelen in de tuin bouwstreek zouden kunnen worden ver bouwd; de bedrijven in deze streek eigenen zich beter voor den verbouw van deze pootaardappelen dan voor de landbouw gewassen, welke thans tengevolge van de teeltbeperking op de tuinbouwbedrijven noodgedwongen worden verbouwd. Het hoofdbestuur heeft zich tot den re- geeringscommissaris voor den tuinbouw gewend met een verzoek om een en ander in deze richting te sturen. Naar thans wordt medegedeeld, is van den Regeeringscommissaris een antwoord ontvangen. De regeeringscommissaris deelt in dit schrijven mede, dat de moei lijkheden, nog steeds ondervonden bij de afzetregeling voor de vroege aardappelen, geenszins een uitbreiding van het vroege aardappelen-areaal rechtvaardigen. In verband met het verzoek voor plantaard appelen een uitbreiding toe te staan, wordt door den regeeringscommissaris er op ge wezen, dat een regeling wordt voorbereid, waardoor de afzet van plantaardappelen gunstig zal worden beinvloed. Het ligt in de bedoeling plantaardappelen, welke ge teeld zijn op een tuinbouwteeltvergunning en goedgekeurd zijn door de N. A. K., op te nemen in de vroege aardappelenrege ling, ook al zouden deze worden afgezet na 1 Augustus. Mochten zij na dien datum eventueel niet hun bestemming van plant aardappelen krijgen, zoo zal een regeling worden ontworpen, waarbij zij in gelijk waardige condities worden afgezet als de norma.1 geoogste en verkochte vroege aardappelen in de periode vóór 1 Aug. Een rechtstreeksch antwoord is alzoo op de gestelde vraag niet ontvangen, althans valt hieruit moeilijk op te maken, of een uitbreiding van de teelt van goedgekeurde aardappelen zal plaats vinden. DE SORTEERING VAN AARDAPPELEN VOOR BELGIE. Naar wij vernemen is door het dag. be stuur van de Nederlandsche Akkerbouw centrale besloten de sorteering, waaraande consumptie-aardappelen bij uitvoer naar België dienen te voldoen, met ingang van 16 Maart nader vast te stellen op 45 m.M. vierkantsmaat opwaarts. Het is niet ge oorloofd, consumtie-aardappelen uit te voeren in een sorteering van b.v. 45/50 of 45/55 m.M. ANNA KARENINA. Victoria-theater. Greta Garbo, de gebenedijde, is in deze film voor de tweede maal een speelster van de titelrol in Tolstoi's werk. De Metro Goldwyn heeft deze actrice, die zich langer dan een harer mededingsters heeft weten te handhaven, doch in haar laatste niet steeds in haar lijn liggende rol len by het groote publiek iets van het ge heimzinnig waas om haar persoon had in geboet, in de gelegenheid heeft willen stel len haar succesrol te herhalen onder leiding van denzelfden regisseur, maar met aanwen ding van alle voordeelen welke een inmid dels aanmerkelijk verbeterde en uitgebrei de filmtechniek haar bieden kon. Aan de Opr. Haarlemsche Courant ontlee nen wij nog het volgende: Het ware belangwekkend, de Anna Kare- nina van 1926 (de film in het algemeen en de vertolking der titelrol in het bijzonder) met die van 1935 te confronteeren. Zou de zwijgende film van tien jaar geleden, ver vaardigd in een tijd, dat b.v. de Russische filmkunst nog niet haar bevruchtenden in vloed had kunnen oefenen, het nog altijd uithouden tegen de technisch zooveel mach tiger sprekende geluidsfilm van thans? Zou het in de herinnering waarschijnlijk ge- idealiseerde beeld der Garbo van vroeger bij een nuchter weerzien zijn magische wer king inmiddels verloren blijken te hebben, of zou juist integendeel het rrfysterie der zwijgende Zweedsche Sfinx beter bewafard gebleven zijn in die oude, technisch primi tiever film dan in haar recente, weelderig gemonteerde, door geluid en dialoog zooveel realistischer geworden filmwerken? Hoe dan ook, men zal voor een vergelij king zich op zijn geheugen moeten verlaten. Men kan zich aan den indruk niet onttrek ken, dat Greta Garbo's „mysterie" in den loop der jaren eenigszins veruiterlijkt is en dat zij van „fatale vrouw" langzamerhand geworden is tot de decoratieve verschijning in „historisch costuum". Bewaard bleef ech ter de gevoeligheid harer gelaatsexpressie, welke dan wellicht in een lange reeks van uitbeeldingen eindelijk een weinig „ont raadseld" mag zijn, maar die toch nog steeds haar werkingskracht behouden blijft. Het mag voorts niet als 'n (misplaatst) gevoel van piëteit ten opzichte van den dezer da gen vóórtijdig overleden John Gilbert op gevat worden, wanneer men het spel van dezen acteur in de oude Karen ina-film over tuigender acht dan dat van Fredric March, reta Garbo's tegenspeler in de nieuwe Ka- nn?ina"fllm' Gilbert. die een middelmatig ur was> wist, misschien wel omdat het spel hem in dit geval vermoedelijk dood V ke ernst is geweest, in zijn rol van Wp .1 aannemelijk te maken, dat Anna Karen hem ter wille van haar huisgezin en de wemiH opgaf; Fredric March, die over heel Jff meer speeltalent beschikt dan Gilbert bezeten heeft, gaf aan de figuur van An*30'* minnaar Vronski te weinig charme en ov^ redingskracht mede, om zijn verovering d jonge ministersvrouw acceptabel te make Een scherp geteekende, consequent 0n bouwde figuur maakte daarentegen Ba i Rathbone van Anna's echtgenoot, den angstvallige ambtsvervulling opgaanden ook zijn vrouw daaraan ondergeschikt m kenden minister. En een verheugenis is w" Freddie Bartholomew hier in een klein r i letje weer te zien. Wat de film Anna Karenina in het bii zonder onderscheidt is de weelderige mon teering, de zorgvuldige aankleeding, coph verzorgd bijwerk. «°ea- In het begin van de film is Anna Kareni na vol afschuw getuige van het verplette" ren van een stationsemployé door een ran" geerenden trein; aan het eind van de fil»^ in wanhoop toevallig op dezelfde plaats staande voltrekt zij, onder de suggestie van die vroegere gebeurtenis, aan zichzelve wat dien ander als ongeluk overkomen was. Een film die niet alleen om Greta Garbo de aandacht verdient. CITY-THEATER. Het complot der 39 stappen. In het City-theater loopt vanaf Vrijdag avond een uiterst spannende film, namelijk Het complot der 39 stappen, waarin Robert Donat en Madeleine Carroll de hoofdrollen spelen. De persverslagen over deze film zijn bijzonder gunstig. Wat Hitchcock met deze film gemaakt heeft mag naast het beste worden gelegd van de groote internationale productie. Dit is een avonturenfilm met kleur, tempo en fantasie. De Tel. schrijft o.a. nog: Het gaat om spionnage. By een rel In een café-chantant, veroorzaakt door een ruzie en revolverschoten bij het nummer van 't „ge- heugen-wonder" mr. Memory, sauveert' de hoofdrol, Richard Hannay, een hem onbe kende jonge vrouw en neemt haar op haar smeeken mee naar huis. Daar blijkt het dat zij achterna gezeten wordt door twee lugu bere figuren: leden van een bende wier complot zy op het spoor is en die thans pro beert haar uit den weg te ruimen. 's Nachts gelukt dat laatste. De vrouw sterft, doch niet zonder Hannay haar geheim gedeeltelijk te hebben toevertrouwd en hem instructies voor het werk dat hij thans voort moet zetten, meegedeeld te hebben. Zoodat hij in den vroegen morgen uit het huis sluipt waar de vrouw ligt en naar Schot land reist: probeerend èn zyn achtervolgers èn ook spoedig de politie welke hem begrij pelijkerwijze van den moord verdenkt, te ontkomen. De reis brengt honderd avonturen. Nu eens is het de politie dan weer de spionnen- bende die hem bijna vangt, doch steeds weet Hannay zijn vervolgers af te schudden. Tot hij by den man dien hij in Schotland zoe ken moet, verschijnt en 't blijkt dat hij het hoofd der bende voor zich heeft De jacht gaat weder voort, en wordt steeds hachelijker. Hannay dwingt een wildvreemd meisje hem te helpen en het paar wordt door de bende vastgegrepen en ontvlucht weer, en het gaat door Schotland en door Engeland en weer naar Londen terug: van hinderlaag in hinderlaag. Doch het eind is goed: het rehabiliteert den jongen man en met mr. Memory verband te houden blijkt vindt de bende wier vernuftige systeem ontmaskerd en gearresteerd. De Residentiebode schrijft: Zelden is de speler van de hoofdrol zoo snel een werkelijke lieveling van het pu bliek geworden, als Robert Donat, van wien het onvergetelijke spel als Graaf van Monte Christo, ons alleen nog in het geheugen ligt. De montage is buitengewoon knap, om maar eenige voorbeelden te noemen: de uitroep van afschuw, als de huishoudster den moord ontdekt is weliswaar optisch zichtbaar, maar gaat acoustisch over in de fluit van de Flying Scotchman, die over de geweldige brug over de Firth of Forth raast Intusschen heeft men in dezen snelsten Engelschen trein den vermoedelijken moor denaar ontdekt, men vervolgt hem, tres juist op de Forth-brug aan de noodrem op de Forth-brug, waar nooit een trein s u mag staan want ook wij van de „jongere^ generatie herinneren ons nog het de ongeluk van de eerste Firth of Fort brug, toen een geheele trein met 300 re gers in de diepte verdween Met bescheiden middelen, maar nie'rr met verbluffend succes wordt ons ook typisch Schotsche landschap voor oogen g tooverd, (voorzoover de origmeele opnam niet in Schotland gemaakt werden). De e delooze spanning overmeestert den hier daar doorschemerenden humor, het te p sleept ons verder, steeds verder. De knappe regie dwingt onze bewondering zy denkt aan alles. Met buitengewoon zijn alle klankeffecten uitgewerkt, zoou naast de fotograaf ook de geluidsinge genoemd moet worden. Speciaal i slechts eenige meters lange scène, recht, sound-mixture al zeer goed tot haar ff de misdadiger wordt in de Schotsche nachts vervolgd en het knarsen gn schoenen van de vervolgers is duld®"j ui. kristalhelder te onderscheiden van ne schen van een waterval, die in de n een eeuwig lied zingt en van he g van een kudde schapen, die de au o achtervolgers ophoudt. Prachtig is 3e scène, waarin de „moordenaar gen Flying Scotchman uit den mond hgt tegenover hem gezeten handelsreiziger, bekend worden van zijn ve™1?6" w00n daad verneemt; ook hier een b"ltenJl den goede verwerking van het geluid va ontsnappenden stoom van de lororren. stem van de onzichtbare kra .gts ter op het perron en het gelach van vermoedende medereizigers het Spannend, zooals de geheele fum> Een schot klinkt in een Londensche hall, bekentenis van een oogen schijn j tenstaander, bewijs van de onschuia tot nu toe verdachtehappy end.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10