Die Houten Klaas 8 8 De onderwijsbegrooting aangenomen. Uitkomst bij GRIEP ïWrhooqde werking 75 cent] \wi aande prijzen ƒ1, ftadiapMqtamma Eerste Kamer. Minister Slotemaker de Bruïne over onderwijs in bijbelkennis. Discussie met de N.S. B. Bezuiniging aan de universiteiten. DE SPELLING-MARCHANT. ffoest-Griep-Bronchitis-Asthma KOEDIJK NOORDSCHARWOUDE $euilletm deutschlandsknder, 1571 r|. HENSBROEK ST. MAARTENSBRUG BURGERBRUG SCHAGEN PETTEN ZIJPE Den Haag, 17 Maart. Graaf de Marchant et d'Ansembourg had zich tegenover minister Slotemaker de Bruïne beklaagd over het feit, dat hier te lande opvoeringen van „De Beul" zijn toe gelaten. De bewindsman kreeg de lachers op zijn hand door den heer d'Ansembourg als oud-burgemeester eraan te herinneren, dat zulke kwesties onder den minister van binnenlandsche zaken thuis behooren, tot wien de senator zich dus zou moeten rich ten, en door hierop te laten volgen: „Ordnung muss sein". Zooals men weet, heeft de heer d'Ansembourg zijn burge meesterschap moeten neerleggen wegens zijn lidmaatschap van de N.S.B. Dat Z.Exc. zich tegenover den heer d'Ansembourg van een Duitsch gezegde bediende en zich beriep op een beginsel, dat de N.S.B. tot haar grondbeginsel heeft verheven, was niet kwaad gevonden. De senatoren hebben de vorige week de vraag besproken, of op de openbare school onderwijs in bijbelkennis moet worden ge geven. Z.Exc. gevoelt er in principe wel voor, maar meent, dat de openbare onder wijzers er geestelijk niet rijp voor zijn. Hij vertelde, dat hij vroeger te Middelburg on derwijs op een kweekschool had gegeven en dat de leerlingen hem daar eens hadden be kogeld met de vraag, wat de remonstrante en contraremonstrante twisten waren. - Ook toen hij had geantwoord, dat dit niet aan de orde was, hadden zij niet opgehouden, hem die vraag te stellen. Het bleek hem toen, dat de geschiedenisleeraar dien dag een les over het twaalfjarig bestand had gegeven en dat er in het boekje een zin over die twisten had gestaan. Maar de geschiedenis leeraar had op hun vragen geantwoord „Over de remonstrante en contraremon strante twisten spreek ik niet, want dal heeft iets met godsdienst te maken". Wat den geest der openbare onderwijzen betreft, de lager onderwij s-wet en de mid delbaar onderwijs-wet bevatten bepalingen, volgens welke de leerkrachten in de school niet mogen aansporen tot ongehoorzaamheid aan de wetten des lands. De bewindsman verklaarde, dat, als er eens wetswijziging aan de orde is, deze artikelen aldus moeten worden veranderd, dat zij ook buiten de school dit niet mogen doen. De minister pleegt, zoo vertelde hij voorts, overlég met de gemeentebesturen van Amsterdam en Rotterdam en met zijn ambtgenoot van Landbouw over de bezet ting van leerstoelen aan verschillende hoogescholen en universiteiten door een zelfden hoogleeraar. Dit als middel tot be zuiniging. Den katholiek Kropman, die had aange drongen op steun aan beeldende kunste naars, antwoordde Z.Exc., dat de regeering, toen zij kunstenaars wilde helpen door een stelsel van verzekering, aan de twee-en- negentig gemeenten van ons land, waar kunstenaars wonen, om medewerking had gevraagd, maar dat van die gemeenten vijf- en-zestig niet, en drie weigerend hadden geantwoord. Er bestond veel belangstelling voor de vraag, wat de bewindsman in de spelling kwestie zal doen, maar veel wijzer heeft hij ons nog niet gemaakt. Hij. wacht nog advie zen af en zal, na ze bestudeerd en een be paalde regeling geformuleerd te hebben, den ministerraad voorstellen, deze regeling in te voeren. Het is een vreemd geval. Hoe placht minister Marchant zich erop te be roemen, dat de spellingkwestie kabinets- politiek was! En nu zeide prof. De Savor- hin Lohman (c.h.) in zijh repliek, dat ieder wel wist, dat minister Slotemaker altijd tegensta nder van de spelling-Marchant ge weest was. En nu zal het kabinet zijn spel- lingpolitiek dus gaan veranderen! De be windsman kan de consequenties van de spel ling-Marchant, welke de commissie-Van Haeringen in haar rapport getrokken heeft, niet aanvaarden en durft de afschaffing van de buigings-n zoo min voor zijn reke ning nemen als de verandering van de voor naamwoordelijke aanduidingen, welke uit de spelling-Marchant voortvloeit. Overigens zal hij nog eens overwegen, of de spelling bij wettelijke regeling kan worden vastge steld. Het slot van 's ministers rede vormde een bestrijding van de N.S.B., wat den heer d'Ansembourg deed vragen, of Z.Exc. hier mede eindigde om aanleiding te krijgen tot een passende peroratie. Z.Exc. ontkende te genover den N.S.B.-er, dat de godsdienst- loosheid zou toenemen, aanvoerende, dat dit volstrekt niet volgt uit de stijging van het aantal niet bij een kerkgenootschap aangeslotenen, welke uit de cijfers der volkstelling blijkt. En dat ons onderwijs aan deze stijging niet debet is, motiveerde de bewindsman met de opmerking, dat vier- en-zestig percent der kinderen confessio- neele scholen bezoekt. De N.S.B., betoogde Z.Exc. ook, was niet noodig voor een strijd tegen de beginselen der revolutie van 1789, omdat in onze geschiedenis een reeks uit nemende man, van Bilderlijk en Da Costa tot dr. Bos, dezen strijd reeds placht te voe ren. Allerminst duidelijk was 's ministers opmerking, dat, als de N.S.B. zou uitmaken, wat goed is en wat niet, er een toestand zou ontstaan, welke geen verbetering zou zijn, vergeleken bij de tyrannie der liberalen van 1850, welke geen liberaal van tegen woordig meer voor zijn rekening zou ne men. Wat dat voor een tyrannie is geweest, moet de bewindsman later maar eens ver tellen.... De minister zette voorts uiteen, dat, aangezien de nationaal-socialistische be weging in de wereld den staat boven alles stelt, de vrijheid der kerk bij haar nooit ge waarborgd kan zijn, omdat deze bij een con flict met het staatsstreven steeds zal moe ten bukken. Hij verklaarde steeds te zullen waken voor gezag en vrijheid, een vrijheid, niet getransponeerd in een geduld-worden, en een gezag, niet getransponeerd in een dictatuur. Met de gebruikelijke aanteekening, dat de N.S.B. tegen was, heeft de senaat de Onderwijsbegrooting aangenomen. Daarna is de Kamer de Waterstaatsbe- grooting gaan behandelen, waarbij mr. van Lanschot (r.k.) waterstaatsbelangen van Noordbrabant bepleitte. Jhr. van Citters (a.r.) kwam ertegen op, dat de secretaris generaal van het departement van water staat tevens president-commissaris der spoorwegen is. Dit kan z.i. 'schade doen a&n de objectiviteit der beslissingen, welke het departement neemt in verkeerskwesties. waarin de spoorwegen concurrentie hebben te duchten van andere verkeersmiddelen. Wacht niet tot de koorts oploopt, als Gij hoest, transpireert, U rillerig en als geslagen voelti dit is het moment, om Abdijsiroop te gebruiken, omdat Abdijsiroop snel en grondig werkt. Vanaf den eersten lepel zult Gij de taaie slijm kwiit raken, die bezwan- Serd is met millioenen ziektekiemen, 'ij ondervindt een buitengewone verlichting, Uw hoest verdwiint. Gij kunt dan de koorts meester worden en slapen zonder uitputtende hoest- aanvallen. Gebruik daarom altijd bijt AKKER'* Het Plan'van den Arbeid. Maandagavond hield de S.D.A.P. hier een Plan-vergadering. Spreker was de heer W. v. Dok uit Wyk aan Duin. De heer P. Hart wees er bi) de opening op, dat S.D.A.P. en N.V.V. al van 1925 af de regeering hebben gewezen op het verkeerde van haar economische politiek, waaruit thans in 1935 het Plan van den Arbeid is geboren. De heer van Dok, hierna het woord ver krijgende, ging na, wat de grondslag is ge weest, dat de crisis in de agrarische bedrij ven haar intrede deed. De z.g. Russische graanpolitiek gevoerd uit zuiver kapitalistische overwegingen was van zooveel invloed, dat toen eenmaal de neergang begon, de eene groep de andere ondermijnde. De landen onderling gingen ook hun eco nomische politiek zoodanig inrichten, daar men over de grenzen leverde ver beneden den kostprijs, zoodat er voorbeelden zijn, dat men na uitvoer later weer invoerde ver beneden de binnenlandsche prijzen. Deze politiek, die voor elk land noodlot tig is geworden, bracht minder welvaart en minder koopkracht. De enkele landen, die hier niet aan mee deden, zijn in veel gunstiger conditie, vooral ook omdat deze een betere handels politiek volgden, zoodat ze hun producten bijna tegen dubbele prijzen op de wereld markt kunnen verkoopen. Spr. ging na, wat het Plan wil en hoe het gefinancierd zal moeten worden, hetzij met of zonder medewerking van het kapitaal. Het zal beteekenen voor alle deelen der bevolking een goed geordend bedrijfsleven zonder de dwang, die men nu gevoelt bij de crisiswetgeving. Maar dan zullen de lamme en de blinde elkaar moeten vinden om voort te gaan. Handel en export zullen moeten komen in gemeenschappelijke ordening en zullen niet in willekeurige banen mogen worden geleid. Spr. ging hierna nog een oogenblik na, wat er voor het zoo by uitstek zieke bedrijf in het Geestmer-Ambacht als overgangs maatregel kan worden gedaan. De heer Hart dankte spreker en belang stellenden. Rijwiel teruggevonden. Nar wij vernemen, is. het vermiste rijwiel van mej. W., dat de vorige week Vrijdag vermoedelijk ontvreemd was, ge vonden aan den Spoordijk door een der beambten. Men had het rijwiel al een paar dagen zien liggen. Het iq niet onmogelijk, dat de dief bevreesd is geworen voor even- tueele gevolgen. Hercules en Hygiea. De gymnastiekvereen. „Hercules" en „Hygiea" zullen binnen korten tijd weer van zich laten spreken. De winteruitvoeringen zijn nauwelijks achter den rug, of men heeft weer nieuwe plannen. Thans zij het de adspiranten, die voor het voetlicht komen. Een matinée in nonstop vorm staat op het programma en evenals met de uitvoering belooft dit ook weer een groot succes te worden. Alles staat onder de bekwame leiding van den heer Boot met medewerking van de Vroolijke Vinken, het populaire orkestje. Er worden twee opvoeringen gegeven, n.1. op 29 Maart en 5 April. De doorgedraaide aardappelen. In een der vergaderingen van het be stuur van den Noordermarktbond alhier werd eenigen tijd geleden ter sprake ge bracht, wat er terecht moest komen van de doorgedraaide en ingekuilde gedeeltelijk verziekte vroege aardappelen, welke tijdens het seizoen de vastgelegde minimumprijs niet konden opbrengen en toen door de tuinders weer mee naar huis moesten wor den genomen om te worden ingekuild. Niet alleen in de vergadering van den N. M.B., ook de Ned. Tuindersbond heeft hier over meermalen gesproken. Het werd als een billijkheid geoordeeld, dat de regeering de verziekte aardappelen voor haar reke ning nam, terwijl ook de vrees werd geuit, Naar het Engelsch rau, door J. L en CHARLOTTE M. YONGE E. A. H. 36) Doordat hij dit zei met een stem als door een luidspreker, kreeg het arme kind een kleur als vuur, wat hem een uitnoodiging was, om haar eens streelend op de wang te tikken, waarna het heele gezelschap, zeker onder den invloed van den warmen wijn en goedkoope champagne in luid ruchtige vroolijkheid uitbarstte. Constance kon wel gehuild hebben, maar toen zij haar moeder nog wat hielp, die, dood-op als zij was, niet naar bed wilde, eer zij de zilveren lepels en de restjes van den wyn had opgeborgen, zei mrs. Morton vriendelijk: „Je bent moe, kindje, en geen wonder! Ze waren wel wat luidruchtig! Ik kan ook niet zeggen, dat ik over het geheel nu met die feestelijkheden op heb, maar jongelui willen wel eens een extra pleziertje met Kerstmis hebben. Wordt jij nu maar niet al te deftig voor ons, Conny! Kom, drink eens even en ,huil dan niet meer!" „O, mama! 't Is niet, dat ik irnj te deftig voel; maar het is vandaag toch Kerstdag, niet waar?" „Ja, dat is ook zoo, kleintje, maar je móet tóch niet zoo saai en stijf worden; godsdienstigheid is heel mooi, maar ze moet toch niet alle genoegen in den weg staan. En als je op Kerstdag maar eenmaal naar de kerk bent geweest, wat kan er dan verder verwacht worden van jongelui, dan dat ze zich wat vermaken willen? Kom, ga nu naar bed en denk er maar niet meer aan!" Constance begreep haast zelve niet, wat er in haar omging, dus kon ze het nog minder onder woorden brengen en moest zich maar tevreden stellen met den weinig beteekenenden troost, dien haar moeder haar althans uit de warmte van haar hart schonk. Nu was die oude scheepskapitein ook wel wat heel rondborstig, op z'n zachtst maar rrs' Morton £cheen nu éénmaal een zwak voor hem te hebben omdat hij nog een kameraad was geweest van haar vader. Al het goede, dat er m haar en Ida zat, kwam naar voren in haar houding tegenover dezen man en zijn fami lie. Hy had een invalide kleindochter met een ruggegraatslijden en een heel slecht gezicht, en Ida gaf haar heel wat van haar tijd, doordat zij haar handwerken leerde en haar voorlas. Ongelukkig waren het niets waardige romans uit de biblotheek van Westhaven. Ida had geen smaak voor iets anders en meende, dat het Louise vreese- lijk vervelen zou om de avonturen uit Afrika te hooren, die juist om dien tijd zoo gretig gelezen werden, zelfs door Herbert. Maar zij kon geheel meeleven met de per sonen uit de romannetjes, die zij ver slond. Dat haar zusje zich zoo verdiepen kon in Donderdag 19 Maart. HILVERSUM, 1875 M. (AVRO- uitz.) 8.Gr.pl. 10.— Morgenwij-- ding, gr.pl. 10.30 Ensemble Jonny.. Kroon. 11.— Knipcursus. 11.30 En semble Jonny Kroon. 12.15 Canta- bilé-orkest en gr.p'. 2.15 Voor de vrouw. 2.45 Gr.pl. 3.Knipcursus. 3.45 Gr.pl. 4.Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gr.pl. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 VPRO: Causerie. 6.— Gr.pl. 6.30 Sportpr. 7.Voor de kinderen. 7.05 Moder ne Kamermuziek. 7.30 Engelsche les. 8.Ber. 8.10 Operetteconcert mmv. solisten, koor en orkest. 9.30 Radio-tooneel. 10.Omroeporkest en soliste. 11.Ber. 11.1012. Dansmuziek. HILVERSUM, 301 M. 8.—9.15 en 11.2.KRO, de NCRV van 10.— 11.— en 2.11.30 uur). 8.9.15 H. Mis. 10.— Gr.pl. 10.15 Morgen dienst. 10.45 Gr.pl. 11.30—12.— Godsd. halfuur. 12.15 Gr.pl. en KRO-orkest. 2.Handwerkcursus. 3.3.45 Gr.pl. 4.Bijbellezing. 4.45 Handenarbeid voor de jeugd. 5.20 Solistenconcert, sopraan, alt viool en piano. 6.30 Gr.pl. 7.Ber. 7.15 Rep. 7.30 Cursus Psychologie. 8.— Ber. 8.15 Zang en orgel. 9.— Relig. causerie. 9.30 Vervolg zang en orgel. 10.— Ber. 10.0511.30 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.2511.50 Orgelspel. 12.10 Trocadero-Cinema- orkest. 1.20—2.20 Gr.pl. 3.20 Ves per. 4.10 Lezing. 4.30 BBC-Schotsch orkest. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Ber. 6.50 Kamermuziek. 7.15 Spaansche les. 7.50 Lezing. 8.20 Gevar. progr. 9.20 Viool-recital. 9.50 Ber. 10.20 Kerkdienst. 10.40 BBC-Midland- orkest. 11.35—12.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.2Ó en 8.40 Gr.pl. 9.50 Orgelconcert. 11.20 Om roeporkest. 4.20 Gr.pl. 4.35 Hoor spel. 8.20 Zang. 9.05 Nat. orkest ll.05-rl2.35 Dansmuziek en lair concert. popu- KEULEV, 456 M. 5.50 eh 11.20 Or kestconcert. 12.35 Orkestconcert en Schrammelmuziek. 1.35 Gev. con- eert. 3.20 Concert. S.20 Omroep- kleinorkest en solisten. 730 Ka- mermuziek. 8.40 Omroeporkest en solist. 9.50 Pianorecital. 10.20—11.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 m. 322 M.* 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest' 1.502.20, 5.20, 6.50 en 7.20 Gr.pl I 8.20 Relig. muziek. 9.20 Klein orkest. 10.30—11.20 Gr.pl. 484 m.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Klein-orkest. l,8o 2.20 Gr.pl. 5.20 Zigeunèrmuziek. 6.35 Zang. 7.05 en 735 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest. 10.301130 Gr.pi. 7.30 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest. 9.20 - Ber. 9.50 Cello en piano. '10.05 Weerber. 10.20—11.20 Dansmqzipk. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum, Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Brussel VI. 8.—9.20, Keu len 9.2010.20, Parijs Radio 10.20 —13.05, Brussel VI. 13.05—14.20, Kalundborg 14.2015.20, Keulen 15.20—17.20, Brussel VI. 17.20— 19.05, Brussel Fr. 19.05—19.20, Leipzig 19.2020.20, Beromiinster 20.20—21.40, Weenen 21.40—24.—s Lijn 4: Parijs Radio 8.05—8.20, Normandië 8.209.50, Parijs R. 9.50—10.35, Lond. Reg. 10.35—13.35, Droitwich 13.35—14.20, Lond. Reg. 14.20—15.20, Droitwich 15.2016.10, Lond. Reg. 16.1017.05, Droitwich 17.0518.20, Luxemburg 18.20— 18.50, Lond. Reg. 18.50—20.20, Droitwich 20.2021.50, Lond. Reg. 21.50—22.20, Droitwich 22.20—22.40 en Lond. Reg. 22.4024.' OOOO# dat hiervan niets zou komen. Verscheidene personen stonden op het standpunt, dat de doorgedraaide aardappelen voor rekening der regeering waren ingekuild; anderen ver wachtten, dat, aangezien een zeker bewaar- loon werd gegeven, het risico voor de tuin ders zou zijn. In de laatstgehouden algemeene vergade ring van den Ned. Tuindersbond werd het standpunt ingenomen, dat de regeering tot 90 pCt. der ingekuilde hoeveelheid voor haar rekening diende te nemen. Nu is daarop de bevestiging gekomen. Voor de betrokken tuinders is het verblij dend bericht gekomen, dat de regeering tot aan 90 pCt. van de ingekuilde hoeveelheid vergoedt. Bewaarloon wordt echter niet ge geven. Rectificatie. In het verslagje van den propaganda- avond voor staatspensionneering in het nr. van gisteren wordt Zonsopgang van Joh. v. Eeeklen aangegeven als een blijspel. Het is echter een tooneelspel. Uitvoering 't Viooltje. Voor een goed bezette zaal gaf onze tooneelvereeniging ,,'t Viooltje" haar laat ste uitvoering in dit seizoen. Opgevoerd werd het blijspel „De nieuwe Typiste". Zon der uitzonderingen te maken is er heel goed gespeeld, ook de twee nieuwe krachten, die wegens ziekte van enkele leden zijn inge vallen en voor het eerst meespeelden, heb ben goed spel gegeven. Aan het einde dankte de heer Wit namens het publiek. De muziek onder leiding van Cor Steen komt een woord van lof toe. De voorzitter, de heer den Das, dankte allen voor hun op komst, waarna een gezellig bal den avond besloot. Bestuursleden benoemd. Tot voorzitter en secretaris van de com missie tot wering van schoolverzuim te St. Maartensbrug zijn benoemd respectievelijk de heeren J. de Leeuw Pz. en W. Brouwer. Volksonderwijs. In café Langedijk te Burgerbrug werd een bijeenkomst gehouden van de vweeiu- ging „Volksonderwijs". In zijn openingswoord deelde de voorzit ter mede, dat de heer de Vries uit Amster dam voor deze samenkomst was uitgenoo- digd om als spreker op te treden, doch dat deze onverwacht was verhinderd. Spreker nam nu, zooveel mogelijk, de taak van. den heer de V. over en wees op verschilletide wantoestanden bij het openbaar onderwijs. Het openbaar onderwijs wordt volgens spreker langzamerhand in een hoek ge drukt, terwijl de bezuiniging op het gebied van onderwijs het zwaarsjt pQ het openbaar onderwijs zou drukken. - Verder werd de avond gevuld met een z.g. non-stop revue van het duo „WWo", welke revue bijzonder in den smaak van het publiek vieL Gunning sloopen OX. school. Het sloopen van de oude OX. school is na inschrijving door B. en W. gegund aan den aannemers J. Habé te Alkmaar voof 775. Geslaagd. Onze plaatsgenoote mej. B. de Vries slaagde dezer dagen te Amsterdam als Ite- no-typiste, eveneens slaagde zij als stcno- grafiste in de Engelsche taaL Coöp. Boerenleenbank. In een alhier gehouden vergadering van de Coöp. Boerenleenbank zijn de nee" ren J. P. Geensen en G. Fijma gekozèri tot - 'toe- l.Cij ui vjccuav.il v-i» \_a. O bestuurslid en lid van den raad van zicht van genoemde bank. Molenmeester benoemd. Tot molenmeester van de polderafdee- ling C van het waterschap „Zijpe en Haze- polder" is benoemd de heer D. Wit te Sint- Maartensbrug. de studie, beschouwde zij als saaiheid en gebrek aan leven in haar. Ze kon het Con stance met recht kwalijk nemen, dat die er niets voor voelde, om de sensatie-roman netjes te lezen met een plaat op het titel blad, waar de haren je van te berge rezen, met de plichtsgetrouwe opmerking, hoe: „ze niet geloofde, dat ze dit boek lezen moest; dat tante Mary het zeker niet prettig zou vinden". „Dat zou iets voor mg zijn, om nog altijd zoo onder de plak te zitten. Je bent nu toch niet meer zoo'n kind én ze is toch je onder wijzeres niet?" „Maar oom Frank zou het ook niet wil len". „Misschien niet", zei Ida, met veelbetee- kenenden lach naar den titel van: „De on bewuste bedrieger". Constance had waarlijk nog wel eens iets meer willen lezen, maar ze keek nooit een boek in, als ze dit niet kon overeenbrengen met haar geweten en Rose Rollstone steun de haar hierin. Ida vond het ook onbegrijpelijk van Her ring" Const*nce> nog te geven om de dochter van den ouden butler, maar hun moeder had toch altijd nog een warm plekje in haar hart voor hen en ook zou ze 9t'nnPgraag „babbeltje" met mrs. Roll- stone missen. Gedurende de veertien dagen, dat Rose thuis was, waren de meisjes dus het groot ste deel van den ochtend samen. Nadat Constance, goed ingepakt, had gestudeerd in den kouden salon, waar, zuinigheids halve, geen vuur brandde voor na den voormiddag, haastte ze zich naar Rose, waar de meisjes dan in de benauwde, over volle huiskamer zaten, waar mr. Rollstone om dien tijd gewoonlijk wat soesde over zijn krant, half in slaap gewiegd door haar zacht gebabbel. Dikwijls gingen ze ook sa men wandelen en soms was Herbert ook van de party en toonde bij die gelegenhe den, dat hg zich als gentleman wist te ge dragen. Hij had zich trouw gehouden aan zijn belofte, om niet te wedden, ofschoon hij daar zelf misschien versteld van stond. Maar zijn tegenwoordige mede-leerlingen deden er niet aan en dit hielp veel. In ieder geval was Constance er wel zeker van, dat oom en tante hem veel in zijn voordeel veranderd zouden vinden. HOOFDSTUK XXIV. De wraak van lage zielen. „Ik ben er van overtuigd", zei Ida Mor ton. „Het is duidelijk, waarom wij niet ge- noodigd zijn!" „Maar lieve kind, je ziet toch, wat je tante schrijft: dat de schoonzoon van mrs. Bury naar Indië wordt overgeplaatst en dat zy nu de heele familie op Northmoor te logeeren heeft, om hen nog eens even in de gelegenheid te stellen allen bij elkaar te zijn; na hun verplichtingen aan mrs. Bu ry..." „Och, moeder, hoe komt u toch zoo groen! „Verplichtingen!"Ja wel!... 't Is alles maar een excuus, om te zeggen, dat er voor ons geen plaats is in dat groote uis. Ik doorzie ze! Ze moeten voorkomen, oat wij lastige vragen doen aan de Duit- scne min en aan mrs. Bury". „Kom, Ida, ik wilde wel, dat je dit idee nu eens uit het hoofd zette. Je óom en tan te waren altijd zulke goede menschen. l»n mrs. Bury en. .p „Och, moeder, u zult nooit verstaan: wraak van lage zielen", zei Ida tragia daarmede een aanhaling gebruikend u „De onbewuste bedrieger". „Wraak? Wat bedoel je daarmee? „U weet toch, dat mrs. Bury 't Herber nooit heeft kunnen vergeven, dat hg voor een landloopster hield en u wee verontwaardigd oom was over de raaf en over het wedden. O, het is z0® delijk als wat: hij moest beroofd wora van zijn rechten, dus werd die reis bedacht en gingen ze naar die afge»S moeilijk te bereiken plaats, zonder me Conny weg en er was geen dok geen verpleegster bij, zooals de m dat dan altijd doen!" t „O, Ida, alleen maar in verhalen gaar zoo! Door die romans, die je leest, n« je van allerlei malligheid in het „Romans zijn copieën naar het zei Ida bijna plechtig. e. „En toch geloof ik het niet hiel der vol. „Ze hebben Herbert nogal vraagd om peet te zijn. Dat is dus compliment". ïje- „Een hol compliment, zegt u maJ~ld-]ri ver, om ons en dien armen jongen za de oogen te strooien! Neen, neen, rn ze u zoo trachten weg te houden, a nog vaster staan in mijn overtuiging zal het mij tot levenstaak stellen,. ontmaskeren"., vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6