DE GEBROEDERS „GOCHEM" Stad en Omgeving. Jjadiouieuws STOMPETOREN SCHELLINKHOUT URSEM BEVERWIJK HEERHUGOWAARD TEXEL ANDIJK HEILOO DE ROEP DER VELDEN. Boomgaarden en fruitteelt. De besturen van de H. M. van Land bouw en de vereeniging van Land- en Tuin bouw hadden den heer C. Bietsema, rijks- tuinbouwconsulent te Hoorn, uitgenoodigd om voor de leden een lezing te houden over den aanleg van boomgaarden en de fruitteelt in ons land. Dinsdagavond heette de voorzitter van de H jyf, van L., de heer D. de Boer Pz., in afé Renses de leden welkom, speciaal den spreker, den eere-voorzitter, den heer D. de Boer Dz., en den heer Veen, landbouw- leeraar. HÜ roemde de prettige samenwer king van de beide zustervereenigingen en hoopte, dat dit in de toekomst zoo blijven mpe heer Rietsema begon zijn betoog en zeide te zullen spreken alsof hem de vraag gesteld was: „Hoe moeten wij een modern bedrijf inrichten? Spr. constateerde, dat de ouderwetsche boomgaarden zeer vele te kortkomingen hebben. Z.i. moet men zich goed op de hoogte brengen van de eischen welke de vruchtboomen stellen, willen zij rijkelijk en goede vruchten voortbrengen. Het klimaat is in N.-Holland bijna gelijk aan het Zeeuwsche, daar het hier ook ge weldig kan waaien. De regenval is hier ech ter veel grooter. Verschillende klimaat- gebieden werden besproken. De bodem gesteldheid achtte spr. hier zeer geschikt, vooral waar men den akkerbouw toepast. Hiervoor moet de grond droger zijn dan bij grasteelt, wat den vruchtboomen ten goede komt. Kalkbemesting achtte spr. noodzake lijk. Men heeft gezocht naar wegen, om het fruitbedrijf te moderniseeren. In de Ban gerd, waar men tusschen de vruchtboomen bessenstruiken heeft geplant, komt men tot de conclusie, dat deze toestand niet ideaal is, want men heeft dan groote moeilijk heden bij het besproeien van de boomen. Met lichtbeelden als gids leerde spr. ons het voordeel van de struikbeplanting, het z.g. haagsysteem. In onze streken is het ge- wenscht windbeschutting aan te brengen, waarvoor zich Italiaansche populieren bij uitstek leenen. Wij hoorden over de onder zoekingen van prof. Sprenger en dr. Hatten uit Engelarid op het gebied van het bestui- vingsvraagstuk, wat zeer veel verrassingen oplevert. Uitdrukkelijk beval spr. aan by de keuze van de te planten boomen, de rassenlijst van de N.A.C. te raadplegen en bij kweekers te koopen, die onder controle van de N.A.C. staan. Natuurlijk moet men zelf goed op de hoogte van de bodemsgesteldheid zyn, bij het kiezen van jonge boomen Verder vertelde spr. van het van gemeen tewege ontworpen plan, om in de Beemster een fruitbedrijf te planten. Had men in de ouderwetsche bedrijven een groote hoeveel heid soorten fruit, op het moderne bedrijf slechts 4 a 5 soorten op één H.A., hetgeen bewerkstelligt, dat men dan van alle kwali teiten bij den pluk, een voldoende aantal heeft voor de markt. Vele slechte appelsoorten worden tot ver frissende dranken verwerkt, waarvan spr.. de zoete most roemde. Over het snoeien weidde spr. lang uit, over de groote verscheidenheid der onder stammen en beantwoordde daarna met taai geduld, op onderhoudende wijze, de tallooze vragen, welke hem toestroomden. De voorzitter bracht hem een warm woord van dank voor dezen leerrijken avond. Wraakneming. Tot zijn ontsteltenis ontdekte Maandag morgen de broodbakker Kackzor, dat in den afgeloopen nacht op zijn huis de woorden „Mussert wil menschenvleesch" waren ge schilderd. De heer K. deed hiervan aangifte by de politie, zoodat die de zaak in onder zoek heeft. Bouw opgedragen. Het bouwen van een gebouw bestemd voor automatische telefooncentrale, dat ge plaatst zal worden aan het begin van den Molenweg nabij den heer C. Goet, is door het Hoofd van den Rijksgebouwendienst te 's-Gravenhage opgedragen aan den laagsten inschrijver, den heer A. J. Hille, aannemer te Ursem. Vacantie-reis. In de dezer dagen gehouden vergade ring van de oudercommissie der Openbare Lagere School te Ursem is besloten dit jaar wederom een tweedaagsch vacantie- reis te houden. De hoogste klassen zullen naar Laren gaan, terwijl de laagste klassen aan zee hun vacantiereis zullen doorbrengen. De jongste tuinbouwsteunuitkeeringen °or de Beverwij ksche veilingen heeft bij e vollegrondtuinders en niet zonder re^,en wrevel en misnoegen verwekt. r waren vakgenooten bij, welke zich met een bedrag ver beneden de gulden te vreden moesten stellen. Deze schadeloosstellingen zijn oorzaak geweest dat de in de duinstreek gevestigde tuinbouwbonden in een gecombineerde bij eenkomst besloten hebben, zich te wenden t°t den minister van Landbouw via de hoofdbesturen van bovengenoemde bonden °m als nog uitkeering te krijgen voor de Producten, welke in de streek Kennemerland geteeld worden. Bolbloemen. Cram. Brillant 12—17, Prins van Oos tenrijk 13—17, Hobbema 17—21, Prins 1611, Couronne d'or 15—23, v. d. Hoef 1624, Electra 17—20, Murillo 10—19, Thee ros 14—22, Copland 10—19, Bartigon 14—24, Victors 13—18, Rauwenhoff 16—17, Sanders 1520, Nótre 1929, Elizabeth 1827, Ros- Gris-de-lin 11—15, Ibes 11—16, Flamingo 8—13, Progression 1016, Schlagel 1424, Cylipso 1110, Lourens Coster 812, Orna- tus 5—9, Bic. Victoria 11—15, Anemoon The Caen IJ26, Vulgens 2047, Iressen 2026, alles in centen per bos. Jaarvergadering Witte Kruis. Dinsdag avond hield de afdeeling Heer- hugowaard van de Noordhollandsche ver eeniging „Het Witte Kruis" haar jaarver gadering in het lokaal van den heer Rus. De voorzitter, de heer Th. van der Meer, opende met een kort woord van welkom en sprak er zyn leedwezen over uit, dat het adviseerend bestuurslid dr. Spierings we gens gezondheidsredenen niet op de ver gadering aanwezig kon zijn. Uit het jaarverslag van den secretaris stippen we het volgende aan: Ondanks de groote financieele moeilijkheden is het be stuur er toch in geslaagd de afdeeling op een gunstig peil te houden. In 1935 werden 30 nieuwe leden geboekt. 60 werden echter afgeschreven, zoodat het ledental op 31 December 699 bedroeg. Dank werd gebracht aan het gemeente bestuur, daar ondanks de moeilijke tijden toch nog een subsidie van 1000'was ge geven. Door het meer op tijd terug brengen van het geleende materiaal is aanschaffing van nieuw materiaal tot het hoog noodige beperkt kunnen blijven. Voor rekening van de afdeeling werden 55 patiënten naar en van het ziekenhuis vervoerd. Door de wijkverpleegster werden in totaal 1400 bezoeken afgelegd, waarvan 469 voor de afdeeling t. b. c. Op 1 Januari 1935 waren in behandeling voor t. b. c. 30 gezinnen met 31 patiënten. Gedurende het afgeloopen jaar werden 2 patiënten ver- pleegd in een sanatorium, terwijl 1 patiënt een verplegingskuur aan huis ondergaat. Het consultatiebureau voor zuigelingen heeft 22 maal zitting gehouden. Het aantal consultaties bedroeg 209 of gemiddeld 9 per zitting. Door de wijkverpleegster werden hiervoor 240 bezoeken afgelegd. Met de hoogtezon werden 5 kinderen behandeld, 4 dezer kinderen kwamen voor rekening van de afdeeling ziekenfonds. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek, dat de afdeeling „Het Witte Kruis" een batig saldo heeft opgeleverd van 1437,23. De afdeelingen „Wijkverpleging" en „T. b. c.-bestryding" brachten een na- deelig saldo van respectievelijk 411,30 en 755,33. Besloten Werd 250 te reserveeren voor het bouwfonds, zoodat voor de 3 af deelingen gecombineerd een batig saldo overblijft van 20,60. Namens den magazijnmeester werd mede gedeeld, dat in 1935 301 maal materiaal is uitgeleend. De Lutine. De werkzaamheden op de Lutine zul len in den loop der volgende maand weer worden hervat. Door Lloyds te Londen is hier toe opnieuw concessie verleend aan de N.V. Stoombootmaatschappij „Texel" te Texel en aan de „N.V. Scheepvaartmaatschappij G. Doeksen en Zonen" te Terschellingen. De concessionnarissen zijn voornemens de ber gingswerkzaamheden met kracht te hervat ten. Van diefstal afkomstig. Door den gemeenteveldwachter Zand bergen, zijn hier Zaterdag en Maandag een zestal rijwielen in beslag genomen, welke hier zijn verkocht en van diefstal afkomstig blijken te zyn. Zooals we nader vernemen zyn deze rijwielen in Amsterdam ont vreemd. Filmavond R.K. Blindenbond. Zondagavond gaf de R.K. Blindenbond „St. Odilia" een ontwikkelingsavond in het Brunogebouw. De bezetting was maar ma tig. De blinde voorzitter, de heer F. H. Lou- man uit Haarlem, gaf een uiteenzetting van wat de bond beoogt. Wij zijn, aldus spreker, blinden, doch gevoelen ons volwaardige schepselen. Overdreven medelijden zien we niet graag. Wel willen we graag uw mede lijden zien, maar dan in tastbaren vorm. (Gelach.) Hierna liet het Dubbel Mannen- kwartet zich hooren. Rector Boon uit de St. Willibrordusstich- ting sprak niet alleen als lid van het hoofd bestuur, doch ook als propagandist. Achter eenvolgens behandelde spreker voor wie toond wordt. Men kan de blin den helpen door geen overdreven belang stelling. Loopt de blinde zooals de voor zitter met zijn geleidehond dan moet men hen rustig laten gaan. Welke gevolgen heeft de blindheid? Hiervan is wel de voornaam ste oorzaak het verlies van een bestaan en dat moeten we behouden. Het is allerminst de bedoeling, dat de blinde in een gesticht terecht komt. Spr. stond uitvoerig stil bij den leerplicht voor het blinde kind. De re geering heeft den duren plicht om ook voor hen de leerplichtwet in te voeren, want het blinde kind heeft ontwikkeling noodig, nog meer dan het ziende kind. Samenwerking wordt er verkregen tusschen het R.K. Blin deninstituut te Grave, waar de blinden in opleiding zijn, de vereenigingen voor blin denzorg, die moeten uitgroeien tot een lan- delijken bond, die practische hulp moet ver- leenen en den Ned. Blindenbond St. Odilia, die propaganda voert. Wanneer u, aldus spr., een van die drie groepen steunt, steunt u daadwerkelijk. (Applaus.) Hierna werd de film vertoond. Wanneer we op het witte doek zien het leven der blinden, dan vinden we daarin ons eigen leven. Zoo ziet ge het kind spelen, ge ziet het gebogen over de leesles, natuurlijk in Brailleboeken. Ge ziet ook hoe de blinde zijn beroep (een veel beperkter beroep dan de zienden) uitoefenen. Ge ziet hem in den huiselijken kring, zijn spelen, het muziek corps, de gezelschapsspelen. En dan valt steeds op het aanpassingsvermogen der blin den. De arbeidende handen vooral die der kinderen zeggen u „kennis is macht". Zonder twijfel heeft de film op de aanwe- zien een diepen indruk gemaakt. Dat bleek uit de spontane wijze waarop men den op roep van het comité „Steunt Ons" beant woordde. In dit opzicht was het een ge slaagde avond. Wachtende velden en roepende vogels. Wei en akker in zon en wind. De roep der velden. Het is al weer negen jaar geleden, dat het boek, dat dezen titel draagt, verscheen. Werk van verschillende schrijvers van natuurschetsen, van Thijsse, de Stoppelaar, Tolman, Wigman en anderen werd hierin verzameld en met een keur van portretten en landschapfoto's gesierd. Het boek is al sinds vele jaren uitverkocht en wordt niet herdrukt, zoodat de bezitter het als een kostbaar werk bewaren kan. De roep der velden. In dit zonnige mid daguur van Maart, waarin hoog de takken van de iepen afthter ons huis zich rekken in het jonge voorjaarslicht en het lied van een merel de ruimten vult met melodieus geluid, moet ik onwillekeurig aan dat boek en aan dien titel denken. De roep der velden. Zij liggen nog win- tersch dor te wachten in deze eerste weken van Maart, te wachten op zoelen wind en overvloedige zon en zachten regen. En dat alles komt misschien pas in April. Maart is vaak een droge schrale maand en zoo heeft de landbouwer hem het liefst. Maar over die nog wintersch dorre velden gaat de roep van de lente op, onweerstaanbaar, sterker, al sterker. De nachtvorsten van deze maan- heldere, stralende nachten kunnen hem niet tegenhouden, dezen roep. Hij zingt in het lied van den leeuwerik, hoog boven de grijsgroene landen, hy klinkt in de kreet van de kieviten over de weiden. Ja, als één vogel aan dezen voorjaarsroep der velden die opwekt de huizen uit, de straten uit, de wijde wereld in te gaan, uitdrukking geeft, dan is het Vanellus Vanellus, de kievit, de weidevogel bij uitstek, wiens pittige geluid een van de meest opwekkende lentestemmen is. In Friesland en elders zullen de eier- zoekers, jong en oud, de velden ingaan, in de comestibleswinkels zullen de gevlekte schalen der kievitseieren spoedig weer liggen, maar dat is 't voornaamste niet en dat heeft veeleer ook zijn groote schaduw zijden. Het voornaamste is dit, dat de kievit er weer is en dat uit zijn keel de roep der velden klinkt, de roep van het voorjaar, van het nieuwe leven, de roep van de zon er den wind, van gezondheid en levenskracht, van frischheid en vreugde, van al de koste lijke krachten en schoonheden van het wijde vrije veld. En daarom zal er in het hart van menig natuurvriend wel een tikje droefheid te vinden zijn als hij de stapels gevlekte eieren in de winkels ziet liggen vin de vele eierzoekers, in dezen tijd van werk loosheid nog talrijker dan anders, de landen ziet ingaan. Daarom zal hij zich verheugen over het plan van den wetgever om den raaptijd met minstens vier dagen in fe korten. Het zal hem leed doen te vernemen cf zelf te constateeren, dat op vele plaatsen de weidevogelstand, van kieviten en grutto's en andere prachtige bewoners der velden, droevig achteruitgaat en de hoop zal in hem leven, dat de maatregelen van den wetgever, de goede zorgen van boeren en landeigenaars, de nauwlettende bewaking der politie en de stage strijd der natuurbe schermers er toe leiden zullen, dat zooveel mogelyk de vogelstand in stand en op peil gehouden wordt. Want in dezen tijd van drukte, rumoer, toenemende mechanisatie, voortschrijdende techniek, uitbreiding der steden mag de roep der velden niet verstillen en ver stommen. De roep die uitgaat van heide en bosch, van wei en water, van veld en duin, zij moet doordringen tot aller hart en wij moeten ernaar luisteren. Wij moeten deze roepstem volgen om door het contact met de zuivere levensbronnen, waarheen zy ons noodt, verfrischt, verruimd, gesterkt te worden. Maart schrijdt voort, straks begint de lente, zon en wind strijken en stralen over de velden, de leeuwerik zingt, de kievit roept, ook in donkere, drukkende, dreigen de tijden gaat het alles zijn gang, zijn schoonen, goddelijken gang. De hemelen roepen, de velden roepen. Verneemt, o mensch, hun goddelijk woord. A. L. B. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. LANGESTR. 85. AFD. JEUGDBIBLIOTHEEK. Nieuwe aanwinsten. 810 jaar. A 45h Asscher-Pinkhof, C. Hoor eens even. B 86.6 Brisley, Joyce Lankester. De verhaaltjes van Milly-Molly- Mandy I. B 86.6v Brisley, Joyce Lankester. Ver dere verhaaltjes van Milly- Molly-Mandy. II. C 40j Cramer-Schaap, D. A. Jim op de kermis; geïll. door Lawson Wood. 1012 jaar. B 14.3 Bagnold, Enid. Elly en Thomas en Jo. D 78.2 Dreyer, H. W. Kees van den vuurtorenwachter. F 44.7h Franke, S. Hein en Chefke. 1214 jaar. H 82.3 Horsting-Boerma, A. M. M. Verhalen uit Marokko. M 27z Marryat, Kapt. De zoon van den strooper. M 51.6 Met-we, H. te. Luyt Lievensz, de liedjeszanger. V 54.5 Verzele-Madeleyn, S. Warden D'Haene's zevental. 1416 jaar. B 35a Been, J. H. De avonturen van Kokkie en zijn maats. B 76.3 Bosloper-Haring, Heieen. El- se's baantjes. C 20.4 Cervantes, M. de. Don Quijo<e de la Mancha. D 40m Dickens, Ch. Maarten Chuzzle- wit. M 27f Marryat, Kapt. Frank Mildmay, de zeeofficier. M 271o Marryat, Kapt. De lotgevallen van Pieter Simpel. M 29v Marxveldt, Cissy van. Vrien dinnen. M 35zm May, K. de zonen der Mim- brenjo's. P 311s Penning, L. Het lichtende spoor. S 34k Schieker-Elbe, Sof ie. Kathinka's inzet. S 3Ï).4m Schmitz, Marie. Marion de Greeffs geluk. T 4l.2 Treller, F. Spoorloos verdwe nen. W I5g Wagenaar, J. Het geheim van den boschrand. W 55.4 Westerman, Percy F. De schat van den zeekapitein. Over verschillende onderwerpen. 62 V 61a Viruly, A. „Alles O. K." „Draaien". 1935. Geïll. 79 L 76 Loon, A. en M. Euwe. Oom Jan leert zijn neefje schaken, 1936. Geïll. 04 R 78 Rover, P. A. de. Ferme jongens. 1935. Geïll. Betekent historisch. INGEKOMEN PERSONEN. J. J. M. van de Ven, R.K., kapper, Stuart- straat 87, van Amsterdam. - E. A. Houter, N.H., echtgen. van J. Vonk, zonder beroep, Vondelstraat 9, van Hilversum. H. P. G. Q. Immers, R.K., echtgen. van W. van der Struijf, zonder beroep, Stationsweg 35, van Velsen. H. Roozendaal, R.K., dienstbode, Oudegracht 130, van Harenkarspel. A. Kuyper, N.H., dienstbode, Houtweg 10, van St. Pancras. C. W. Wiggers, N.H., kapper, Breedstraat 2, van Winterswijk. P. M. Benning, R.K., .zonder beroep, en echtgen., N.H., C. W. Bruinvisstraat 13, van Wijk aan Zee en Duin. T. Brouwer, O.C., arbeider N. S„ en echtgen., R.K., en kinderen, geen, Snaarmanslaan 109, van Haarlemmermeer. D. Leeuwenkamp, N.H., veehandelaar, en echtgenoote, Kwakelpad 17, van Achterweg. M. Matejicek, G.K., dienstbode, Lange- straat 70, van Oostenrijk. E. Flechtmann, E.L., dienstbode, Wilhelminalaan 4, van Duitschland. C. A. A. M. Mol, R.K., ban ketbakker, Langestraat 39, van Breda. E. M. van Wetering, R.K., kapster, Lange straat 4, van Haarlem- G. Westra, N.H., huishoudster, Fnidsen 82, van Hensbroek. C. P. M. M. Verspaandonk, R.K., hulp in de huishouding, Bergerweg 78, van Bergen (N.-H.) A. Oud, R.K., dienstbode, Wes- terweg 336, van Akersloot. C. Buisman, R.K., dienstbode, Emmastraat 6, v. Oudorp. C. Doodeman, R.K., dienstbode, Nieuwe- sloot 23, van Oudorp. W. Monderen, E.L., zonder beroep, en echtgen. en dochter, Wes- terweg 21, van Haarlem. M. Koppen, D.G., arts, Westerweg 39, van Amsterdam. P. W. M. Aalbers, R.K., leeraar R.K. Lyceum, en echtgenoote, Comansstraat 37, van Nij megen. H. H. Albrecht, N.H., bedrijfs leider, en echtgen. en kinderen, Waerden- delstraat 10, van Amsterdam. B. V. van der Velde, N.I., zonder beroep, Brouwer straat 12, van Medemblik. A. L. van Gelder, N.I., reiziger in puddingpoeder, en echtgenoote en dochter, Brouwerstraat 12, van Amsterdam. W. Cnossen, N.H., pikeur, Heemraadstraat 2, van Bennebroek. E. Kamphuis, wed. van H. W. Sonnega, D.G., zonder beroep, Kruislaan 14, van Am sterdam. N. de Blank, N.H., vertegen woordiger, en echtgenoote, E.L., en dochter, N.H., Brouwerstraat 18, van Amsterdam. M. Koot, N.H., zonder beroep, Julianastraat 36a, van Zaandam. W. M. Lobach, R.K., zonder beroep, Lindenlaan 121, van 's-Her- togenbosch. J. Vissers, N.H., kantoor bediende, Corfstraat 44, van Goes. G. Monster, N H., huishoudster, Kennemer- singel 5, van Haarlemmermeer. E. de Boer, N.H., zonder beroep, Kruislaan 14, van Wormerveer. P. E. Leijen, R.K., dienst bode, Wilhelminalaan 11, van Egmond- Binnen. J- Muiterman, wed. van W. H. M. de Veer, R.K., zonder beroep, Emma straat 12, van Schagen. F. Terpstra, D.G., chauffeur, Bisschop Bottemannestraat 31, van Leeuwarden. K. de Vries, geen, kas sier-boekhouder, en echtgenoote, N.H., en dochter, van Houtenkade 29, van Leeuwar den. M. J. Ooms, N.H., verpleegster. Oudegracht 243, van Leeuwarden. G. Burkunk, geen, vertegenwoordiger, en echt genoote, Verdronkenoord 102, van Den Helder. A. Frantsen, R.K., dienstbode, Lyceum straat 85, van Uitgeest. A. C. W. Buthfer, D.G., kantoorbediende, Verdronkenoord 45, van Rotterdam. W. F. Saai en S. H. de Boer, geen, Kruislaan 14, van Amsterdam. H. A. L. Vulling, G.K., dienstbode, Ken- nemerpark 22, van Hoorn. A. J. M. van Oorschot, R.K., winkelbediende, Langestr. 42a, van Helmond. H. Vinke, G.K., bouw vakarbeider, Trompstraat 2, van Kampen. M. C. J. Kosters, R.K., huishoudster, Magdalenastraat 16 inw., van Wijk aan Zee en Duin. H. B. B. Woltering, R.K., zonder beroep, Mient 9, van 's-Hertogenbosch. K. Termaat, R.K., metselaar, en echtg. en kinderen, Voormeer 21, van St. Pancras. W. Brakel en A. H. Brakel, geen, Keetgracht 8a, van Amersfoort. B. Brakel, geen, zonder beroep, Keetgracnt 8a, van Hoog land. H. J. de Jong, R.K., electrisch las- scher, en echtg. en kinderen, Baansingel 41, van Hoorn. D. M. Riesmeijer, geen, ex peditieknecht, Jan van Scorelkade 71, van Rotterdam. G. J. Kabel, R.K., leerl. ver pleegster, van Everdingenstraat 18, van Castricum. K. van der Woude, geen, dienstbode, Nieuwlandersingel 55, v. Bloe- mendaal. G. van Vliet, geen, zonder be roep, en echtg. en zoon, Snaarmanslaan 53 inw., van Ned. Oost-Indië. G. H. A. Rui ters, R.K., assuradeur, en echtg. en kinde ren, Comansstraat 30, van Utrecht. J. C. J. Pameijer, N.H., zonder beroep, Oude gracht 293, van Groningen. F. A. van Velsen, R.K., strijkster, Heiligland 38c, van Haarlem. M. A. Emmelkamp, R.K., on derwijzeres, Verdronkenoord 99a, van Ede. E. E. M. van Gilse, R.K., arts, Kennemer- park 2, van Roosendaal. T. M. van Kam pen, R.K., dienstbode, Mient 2, van Noord- wijk. H. Makkum, N.H., koopman in ga lanterieën, Voormeer 35, van Zutphen. BESTRIJDING VAN RADIO- OMROEPSTORINGEN. Het rapport van de commissie- Schönfeld. Van de drie bronnen van radiostoringen, de atmosfeer, de andere zenders en de zich in de omgeving van het ontvangende toe stel bevindende electrische toestellen en in richtingen, kan de laatste in de practijk veelal de meest hinderlijke, in verscheide ne gevallen betrekelijk gemkakelijk wor den opgeheven. De in zijn ontvangst gehinderde luisteraar heeft echter tot dusverre geen wettelijke middelen in de hand om zich tegen deze storingen te weren. De Telegraaf- en tele- foonwet 1904 en de daarop gebaseerde uit voeringsvoorschriften beschermen in het algemeen alleen het openbaar en daarmede wettelijke gelijkgestelde telegraaf- en tele foonverkeer. Ook de Hinderwet geeft den gestoorden luisteraar, waar de storingsfactoren meest kleine, niet onder die wet vallende electri sche apparaten (stofzuigers e.d.) zyn, geen rechtsmiddelen in de hand. Wel kan de ge hinderde zich met zijn klacht wenden tot het hoofdbestuur der P. T. T., dat dan door den radiocontroledienst de zaak laat onder zoeken en, indien de klacht gegrond blijkt, tracht, langs minnelijken weg verhelping van het euvel te bereiken. Teneinde middelen te beramen, om in deze leemte te voorzien, is door den - mi nister van Waterstaat een Commissie inza ke Radio-omroepstoringen ingesteld, wel ke op 30 September 1931 namens den mi nister door dr. M. H. Damme, directeur- generaal der P. T. T., is geïnstalleerd. Deze commissie is thans, na vier jaren arbeid, met haar voorstellen gereed gekomen. Daar het uitstralen van hoogfrequentie- energie door de radio-ontvangtoestellen zelf de z.g. Mexicaansche hond reeds in het radioreglement 1930 strafbaar is ge steld, viel deze storingen buiten het door de commissie beschouwde gebied. Waar de commissie het storingsvraagstuk beschouwt als een conflict tusschen twee. partijen, de gebruikers van electrische toe stellen en inrichtingen eenerzijds en de luisteraars anderzijds, meent zij, dat de op lossing van het storingsvraagstuk gevon den moet worden door het nemen van maatregelen door beide belanghebbenden en zullen aan he ontvangtoestel van den klager, wil deze recht van spreken heb ben, zekere eischen van storingsongevoe- 181. Pit en Pat vervolgden hun weg en kwamen over de markt, waar op den hoek het kleedingmagazijn van mijnheer Slim was. Mijnheer Slim was juist bezig een prachtige étalagepop in een heerencostuum te steken en deze voor de deur te zetten. 182. De beide deugnieten wachtten tot mijnheer Slim zijn winkel was binnengegaan en slopen nu naderbij om een geschikt plekje voor hun baldadigheden uit te zoeken.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7