1'Buitenland £ucftiuaact Onze Jiotomên JUdti&zakm EUWE-ALJECMIN. REVANCHE De begrooting von Waterstaat aangenomen. Eerste Kamer Begrooting verkeersfonds. De bandjirramp op Celebes. ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAG 19 Maart 193 SPOHj „Haagsche Courant" van den wedstrijd in neemt op zich de organjsQ^ Nederland mogelijk te maken Aljechin zal voorstel overwegen. Glimlachje Den Haag, 18 Maart. Bij de afhandeling van de begrooting van Waterstaat, welke de Eerste Kamer heeft aangenomen, met de traditioneele aanteeke- ning, dat de N.S.B. tegen was, heeft de heer De la Bella (s.d.) geklaagd, dat werken vanwege het werkfonds in werkverschaf fing werden verricht, toch zouden moeten worden uitgevoerd en dan tegen het nor male loon. Hij zag hierin een streven naar loondruk, dat echter volgens minister Van Lidth de Jeude niet aanwezig was. De heer de la Bella drong o.m. aan op overleg met de bouwarbeidersorganisaties en Z.Exc. antwoordde, zoodanig overleg wel degelijk op prijs te stellen. De minister verklaar de, dat de werken van het werkfonds, wat de loonen betreft, eerst worden beoordeeld door een loonregelingscommissie, welke het vertrouwen der arbeiders geniet. Jhr. Van Citters (a.r.) had gister afge keurd, dat eenzelfde persoon secretaris generaal van het departement van Water staat en president-commissaris van de spoorwegen is, maar de bewindsman zeide thans, nooit van klachten of moeilijkheden naar aanleiding van die combinatie te heb ben vernomen. Voor den secretaris-generaal was wegens zijn bijzondere deskundigheid een plaats in den raad van commissarissen der spoorwegen ingeruimd en later was zijn benoeming tot president-commissaris ge volgd. Z. Exc. achtte het niet raadzaam, aan deze combinatie een eind te maken, omdat de functionnarissen hoogst verdienstelijk hoofdambtenaar is en van den pensioenge rechtigden leeftijd niet heel ver meer is verwijderd. Bovendien wordt bij de reorga nisatie van het spoorwegbedrijf een veran dering van den bestuursvorm overwogen. Prof. De Savornin Lohman (c.h.) bepleitte verbetering van de waterstaatstoestar.den in westelijk Noord-Brabant, gelijk mr. Van Lanschot (r.k.) gisteren had gedaan. De minister verzekerde, dat de regeering haar belangstelling hiervoor zal toonen, zoodra Gedeputeerde Staten der provincie plannen hebben vastgesteld. Z-Ejcc. rekende uit, dat door de zestig millioen gulden van het werkfonds twintig duizend man gedurende twee-en-veertig weken direct, en evenzooveel indirect werk krijgen. De werkzaamheden, welke indirect het gevolg zijn van het werkfonds, betref fen de vervaardiging en het transport der benoodigde materialen. Bij de behandeling van de begrooting van het verkeersfonds, welke vervolgens is aan gevangen, heeft de heer Ter Haare (c.h.) bespoediging van den wegenaanleg in het westen en het centrum des lands bepleit. Hij wees voorts op de zware lasten, welke op het motorwegverkeer drukken en die hij op 58 millioen schatte, en klaagde, dat de minister tegenover het voortbestaan van de tollen een te passieve houding aanneemt en dat het te lang duurt, voordat nieuwe ver- keersvoorschriften worden ingevoerd. Ook wenschte deze senator, dat fietsers zullen worden verplicht, fietspaden te gebruiken, waar die aanwezig zijn, en dat er een uni form verkeersonderwijs zal worden inge voerd op de scholen in het geheele land. Kwam de katholiek Andriessen op voor de belangen der baksteenindustrie, betoo- gende, dat klinkers volgens deskundigen het beste wegdek vormen, de liberaal Gelder man zeide, dat bij de beantwoording van de vraag, welke bedekking aan een weg gege ven moet worden, men zich alleen moet af vragen, wat de doelmatigste wegbedekking is, klinkers of asfalt of beton. De heer Kolff (c.h.) deed een goed woord voor verbetering van de brug te Geldermal- sen, waarover alle zware autoverkeer tus- schen Utrecht en Den Bosch gaat. Mr. Janssen (r.k.), commissaris der spoorwegen, zette uiteen, dat de tekorten dezer onderneming het gevolg zijn van de omstandigheden, van te zware lasten enz., en niet van een gebrek aan zuinig en doel treffend beheer. Hij betoogde, dat de Duit- sche spoorwegen, welke in het voorloopig verslag waren genoemd, wel winsten op pa pier maken maar in werkelijkheid met reus achtige verliezen werken, die in winsten worden omgegoocheld. Maar de N.S.B.-er d'Ansembourg nam het voor de Duitsche spoorwegen op, de juistheid van mr. Jans- sen's berekening betwistende en vertellen de, dat de Duitsche spoorwegen veel voor de werkverschaffing doen en dertig duizend man personeel méér in dienst hebben geno men. De heer d'Ansembourg pleitte voorts voor aanleg van speciale autowegen, een lieve lingsdenkbeeld van ir. Mussert, die hier over een brochure heeft geschreven, reeds voordat hij zich als leider der N.S.B. be kendheid had verworven. Mr. van Rappard trad in het krijt voor verbetering van de tertiaire wegen, welker eigenaren de middelen missen om ze in een goeden staat te brengen. Dit laatste kan men ook zeggen van de bruggen in Drenthe, welke niet onder het Fijkswegenplan vallen en, naar de heer Gel derman betoogde, hoog noodig versterking en vernieuwing behoeven. DE BETEEKENIS VAN PILSOEDSKI VOOR POLEN. Gisteren, aan den vooravond van den naamdag van wijlen' maarschalk Joseph Pilsoedski, heeft de president der Republiek in het koninklijk paleis te Warschau in aan wezigheid van de leden der regeering een redevoering uitgesproken, welke per radio werd uitgezonden, waarin hulde werd ge bracht aan de nagedachtenis van den maar schalk en een uiteenzetting werd gegeven van zijn werk en historische beteekenis, Verscheiden persoonlijke herinneringen werden hierbij gereleveerd. Sprekende over de buitenlandsche poli tiek van maarschalk Pilsoedski verklaarde de president: Pilsoedski, die zijn naaste medewerkers de motieven voor zijn beslui ten had uiteengezet, heeft daarmede een voortzetting van zijn buitenlandsche poli tiek na zijn dood mogelijk gemaakt. Dank zij hem is Polen een machtige mogendheid geworden, welke een politiek voert, waar van de onafhankelijkheid voor een ieder duidelijk blijkt en waarmede de wereld rekening moet houden. Hoezeer de maar schalk aan de toekomst dacht, moge blijken uit het feit, dat hij mij anderhalf jaar voor zijn dood adviseerde tot zijn opvolger te be noemen generaal Rydz Smigli, een militair met groote ondervinding, wien hij opdroeg hem te vervangen. ONTPLOFFFING AAN BOORD VAN EEN TORPEDOJAGER. Aan boord van den Engelschen torpedo jager „Westcott" is tijdens een oefentocht door nog niet bekende oorzaak een ontplof fing ontstaan. Een lid van de bemanning werd gedood, 8 anderen werden zwaar ge wond. De torpedojager kwam gistermiddag in Gibraltar aan, teneinde de gewonden, waaronder zich een officier bevindt, en het stoffelijk overschot van den gedooden matroos aan land te brengen. De verwon dingen der getroffenen zijn hoofdzakelijk brandwonden. ONTBINDING GEHEIMZINNIGE SECTE. 130 altaren worden afgebroken. Het Japansche departement van binnenl. zaken, dat reeds bevel had gegeven tot ont binding van een geheimzinnige Sjinto-secte „Omotokye", heeft thans de z.g. „Kathe- draal-secte" nabij Kyoto bevel gegeven 130 altaren, die over het geheele land verspreid liggen, voor 15 Mei a.s. af te breken. GROOTE DORPSBRAND. Het dorp Gergolan, bewoond door 145 personen, is door een ernstige brand voor een deel vernield. Verscheidene gezinnen zijn dakloos geworden. VENIZELOS WORDT OP KRETA BEGRAVEN. Het stoffelijk overschot van Venizelos zal ter aarde worden besteld op het schier eiland Akrotiri, op Kreta. ONZE POSTVLUCHTEN. De Kwak vloog gisteren van Amsterdam naar Rome; de Sperwer (uitreis) vloog van Djask naar Allahabad en de Lijster (thuis reis) vloog van Bagdad naar Athene. VLIEGTUIG IN STRAAT NEERGESTORT. Gistermiddag is in Kurume (Japan) een een marinevliegtuig in een der straten neergestort. De beide inzittenden kwamen om het leven. Een spelend kind werd on der de neerstortende overblijfselen ver pletterd. OPSTIJGINGEN NAAR DE STRATOSPHEER. Met een Poolschen ballon onder Poolsch commando. Reuter meldt uit Warschau aan de N.R.C.: Kapitein Zbigniew Burzynski, winnaar van den verleden jaar gehouden Gordon- Bennett bekerwedstrijd, is voornemens over eenige dagen met de Polonia naar de stratospheer op te stijgen. Alle noodzakelijke voorbereidingen zijn reeds getroffen en kapitein Burzynski wacht gunstige weersomstandigheden af om van JablonnaLegionowo uit, het hoofd kwartier van het corps ballonvaarders, te starten. Dr. Konstant Jodkonarkiewicz, docent aan de Pilsoedski-universiteit te Warschau, zal in het open schuitje, gerust met alle noodzakelijke apparaten, als passagier aan dezen tocht deelnemen, waarbij hij waar nemingen wil verrichten omtrent de dicht heid van de kosmische stralen. Deze opstijging, zoo wordt gemeld, zal uitsluitend voor wetenschappelijk doelein den geschieden. Ook prof. Piccard zal wederom een tocht ondernemen. Een andere optijging naar de stratospheer zal worden ondernomen door professor Piccard, die thans over de benoodigde fond sen beschikt en die zich voorstelt een hoog te van 30,000 meter te bereiken. De ballon voor dezen toch is besteld bij en gemaakt door de Poolsche militaire bal- lonfabrieken te Legionowo. Hij heeft een inhoud van 119.681,7 kubieke meter en weegt tezamen met de dur-alluminium- abine van 100 K.G. slechts 1150 K.G. Professor Piccard zal waarschijnlijk tegen het einde van den zomer opstijgen. DE D. 21 OP SCHIPHOL. De technische proefvluchten zullen daar worden voortgezet. De nieuwe snelle Fokker-éénpersoons jager D. 21 is gistermiddag op Schiphol uit Eindhoven aangekomen. Bestuurder was de heer E. Meinecke de invlieger bij de Nederlandsche vliegtuigen- fabriek. Het nieuwe toestel werd begeleid door kapitein van Lent, die in een van de nieuwe militaire C.X.-toestellen vloog. Zooals men weet, is kapitein van Lent mede belast met de overneming van dit toestel, ten behoeve van het Nederlandsch Indische leger. Eenige weken geleden was de D. 21 van de Fokker-fabriek per vrachtauto ge transporteerd naar Eindhoven om daar in gevlogen te worden, omdat de grond op Schiphol door den regen te zacht was. In middels is de grond op Schiphol harder ge worden, zoodat de proefvluchten daar thans kunnen worden voortgezet. Deze vluchten zjjn voorloopig nog zgn. fabrieksvluchten. Kapitein van Lent, die de verrichtingen van het vliegtuig te Eindhoven heeft bij gewoond, was zeer tevreden over de presta ties. Er bestond gistermiddag op Schiphol vrü veel belangstelling voor de D. 21. O.a. wa ren juist twee leden van een Grieksche mi litaire missie op Schiphol, die met belang stelling kennisnamen van dit nieuwe vlieg tuig. Ook de nieuwe CJ. X.iVÜegtuigen wer den bekeken. RUSSISCH VLIEGTUIG VERMIST. Uit Moskou ifieldt Reuter, dat men In het onzekere verkeert omtrent het lot van den vlieger Tarasof, die op 9 dezer van Chaba- rock naar Negajevo, in Siberië, is vertrok ken, doch niet op de plaats van bestemming is aangekomen. Vliegtuigen en skiloopers zfcn vertrokken om den vermiste te zoeken. EEN VLIEGENDE DOKTER. Van Australië naar Swatow. Bij het eerste ochtendgloren daalde op 7 Maart op het reeds bedrijvige Tjililitan by Batavia de Australische geneesheer dr. Fan- ton in een Moth-vliegtuigje, een zilverkleu rig toestelletje, voorzien van een rood kruis meldt de Java-Bode. Dr. Fanton reist in verband met droeve familie-omstandigheden met den grootsten spoed naar Swatow. De vorige week is al daar zijn zuster overleden en nu is dr. Fan- ton op weg naar zijn moeder, die eveneens te Swatow woont. De vliegende arts stelt blijkbaar het groot ste vertrouwen in zijn reeds jaren oude Moth-sportvliegtuigje, dat is voorzien van een 90 P.K. Gipsy II-motor. De machine heeft tot nu toe „marvellous" zijn plicht ge daan: dr. Fanton gebruikt zijn „Moth" na melijk voor dienstreizen in het Northern Territory van Australië. Op 5 Maart vertrok hij van Katherine, een plaatsje ongeveer 300 K.M. bezuiden Port Darwin gelegen. Tot Soerabaia heeft de vlieger zeer slechte weersomstandighe den ontmoet: hevige onweders, gepaard gaande met zware regenbuien, waren let terlijk niet van de lucht. Als men bedenkt, dat dr. Fanton onder deze omstandigheden de van haaien krioelende Timor-zee heeft overgevlogen, kan men niet anders dan bewondering koesteren voor de?e prestatie met een der gelijk klein toestelletje. In den nacht van 6 op 7 Maart omstreeks 1 uur werd de reis voortgezet van Soera baia naar Batavia, welk traject, mede in verband met den helderen maneschijn, geen navigatie-moeilykheden opleverde. Het vliegtuigje daalde op Tjililitan even voor dat de Knilm-„Douglas" de reis naar Balik- papan aanvaardde. Dr. Fanton, gehuld in een degelijke regen jas, stapte monter uit zijn toestel, dat on middellijk met brandstof werd bijgevuld. Van het korte oponthoud maakt de vlie ger gébruik om zich wat op te frisschen en een kop koffie te nuttigen, waarna hij om 7 uur van het vliegveld opsteeg met be stemming Singapore, zonder tusschenlan- ding. Over 2 of 3 maanden denkt de „vliegende dokter" naar Australië terug te keeren. De vlucht van Batavia naar Swatow gaat via Muntok, Singapore, Bangkok, Hanoi en Hongkong. Nadere bijzonderheden. Omtrent de bandjir-ramp bij Menado en Tondano, waarover gisteren reeds uitvoe rig werd geseind, valt nog het volgende te melden: De motorsleepboot „Asna", welke in het dok lag werd omgeslagen en liep belang rijke averij op. De motorbooten van de Ce- lebes-kustvaartmaatsch. „Singkil", „Mas- toer" en „Masoed" zijn weggedreven. De „Van Neck" van de K. P. M. vond de „Sink kil" en de „Mastoer" terug welke booten gisteren weer naar hun bestemming zijn gesleept. De „Masoed" is tot dusverre niet gevon den. Geheel Tigala is eveneens overstroomd. Op sommige bedeelten staat het water hooger, dan de grenspaggers van de kam pongs. Door de bandjir zyn 7 huizen weg geslagen. Het gebrek aan drinkwater is eenigszins opgeheven. De breuk van de hoofd toevoerleiding is thans gedeeltelijk verholpen. De dakloozen van één der kam pongs zijn in een groote tent ondergebracht Den noodlijdenden is van gemeentewege rijst verstrekt. Te Kema zyn alle huizen aan de overzijde van de rivier weggeslagen, terwijl zoowel een nieuwe als een oude brug zyn vernield. PRIESTER VEROORDEELD WEGENS ONTOELAATBAAR ARTIKEL. De rechtbank te den Bosch deed heden uitspraak in de strafzaak tegen den weleer waarden G. F. B., r. k. priester te Tilburg, l.» October 1933 in 't tijdschrift „Goed- had artikel "Naakte Zotheid" o.m. openbare zede? vrijmetselarij de tikel was vX°n0She,ld bevordcrd. Het ar- vermerdTngVb&eSkk br°n' de Gazette van bevolking wer^ verdachte o*" gr°CP der den eisch van het O. M veroordeeld^0?5"8 geldboete van 75 sub, 25°^&E Schaken. Naar van de zijde van de „Haagsche Courant" wordt meegedeeld, zal de revanche-wedstrijd om het wereldkam pioen-schaken tusschen dr, Max Euwe en dr, A. Aljechin toch in Nederland plaats vinden. De „Haagsche Courant" heeft de or ganisatie daarvan thans mogelijk ge maakt. En het schijnt, dat dr. Aljechin, die van dit plan op de hoogte is ge steld, voordat hy naar Weenen terug ging, zijn volle goedkeuring daaraan heeft gehecht. Het A. N. P. deelt hieromtrent ^ïog het volgende mede: Reeds dadelijk na den wedstrijd om het wereldkampioenschap schaken tusschen Al jechin en dr. Euwe, welke strijd door on zen nationalen kampioen dr. Euwe werd gewonnen en waarbij deze den titel van wereldkampioen veroverde, deed zich de vraag voor, waar de reglementaire revan che-match zou worden gehouden. Men weet, dat aanstonds namens het Pan- hanshotel op den Semmering en ook na mens het Carlton-hotel te Amsterdam fi- nancieele aanbiedingen werden gedaan om deze match mogelijk te maken. Onderhan delingen van het Euwe-Aljechin-Comité over deze aanbiedingen voerden echter niet tot een resultaat en de kans was daarna zeer groot, dat deze revanche om het we reldkampioenschap niet in Nederland zou worden gehouden. De directie van de „Haagsche Cou rant" te 's-Gravenhage, het een natio naal belang achtend, dat een dergelijk wereldgebeuren op schaakgebied in Nederland zou plaats hebben, heeft op dat oogenblik zich in verbinding ge steld met het Euwe-Aljechin-Comité en met dit comité een overeenkomst getroffen, waarby het spelen van den wedstrijd in Nederland verzekerd wordt. Zoo zal dus in 1937 de revanche-match EuweAljechin in ieder geval hier te lan de plaats hebben. Uiteraard zullen, waarde „Haagsche Courant" in Den Haag is gevestigd, waar schijnlijk de openingspartij en verscheidene andere partijen in de residentie plaats hebben. Hoe de verdeeling der overige par tijen zal zijn, daarover is thans nog niets naders mede te deelen. De directie van de „Haagsche Cbtn**» die de organisatie van den wedstrijd zorgt, met uitzondering natuurlijk vanT» wedstrijd-technisch gedeelte, zal noe nJj met belanghebbenden daarover confJ^T ren. Dr. Aljechin geïnterviewjj De Weensche correspondent van h i Hbld. heeft dit bericht onmiddellijk m!| dr. Aljechin besproken. Hetgeen deze KJÜ vertelde volgt hieronder: Dr. Aljechin die gisteren van de Sem mering naar Weenen gekomen was, o» hier eenige simultaan-seances te geven, was gisteravond opgebeld door een der leden van het Euwe-Aljechin-Comité te Amster dam. Deze vroeg hem, of hij principieel beretó was alle partyen van de revanchematch in Nederland te spelen, nu er iemand gevon den was, die het geheele bedrag onder die condities beschikbaar wilde stellen. Dr. Aljechin heeft daarop geantwoord dat hy geen principieele bezwaren had te gen het spelen in Holland. Dat hy er zich natuurlijk op verheugen zou, indien de match thans, onder voor hem aanneembare condities tot stand zou komen. Maar dat hy natuurlyk eerst het ont- werp-contract moest zien, alvorens een be slissing te kunnen nemen. Men deelde hem daarop mede, dat dit contract eerst nog moest worden ontworpen, waarna men het hem per vliegpost zou toe sturen, zoodat hy het waarschijnlijk Vrij dagmorgen in zijn bezit zou hebben. Dr. Aljechin hoopte dan nog aan het ein de dezer week of in het begin van de vol gende zyn antwoord eventueel zijn te genvoorstellen aan het Euwe-Aljechin- Comité te kunnen geven. Inmiddels zal ook de heer Weiss, die door den heer Zimdin belast was met het orga- niseeren van de revanche match op den Semmering, uit Frankrijk in Weenen te rug zyn. En dr. Aljechin zal dan de gele genheid hebben de voorstellen van beiden met elkander te vergelijken. Dat het nieuwe aanbod uit Nederland uitging van de „Haagsche Courant" is dr. Aljechin gisteravond niet meegedeeld. „Dat vernam hy eerst van mij", aldw de correspondent. Maar dat doet ook minder ter zake. Hoofdzaak is natuurlijk voor dr. Aljechin dat de match tot stand komt Zooal niet op neutraal terrein, als de Semmering ongetwijfeld geweest ware, dan ten minste op voor hem aanneembare voorwaarden. Schaatsenrijden. SONJA HENIE PROFESSIONAL. 100.000 voor vijf demonstraties. Sonja Henie heeft naar aanleiding van de geruchten omtrent de contracten, die zy gesloten zou hebben, den correspondent van „Aftenposten" te New York toegestaan het volgende te publiceeren: Sonja heeft op 13 Maart 'n contract on derteekend met Madison Square Garden en het Chicago Stadium, die haar samen 100.000 garandeeren voor vijf demonstra ties, die op 26 en 28 Maart en op 2, 3 en 4 April bepaald zijn. Zij krijgt naast het ge garandeerde minimumbedrag 50 van de ontvangsten als deze 'n bepaald bedrag be reiken. Voorts heeft zij zich verbonden om zich 3 minuten te vertoonen op twee weldadig heids-carnavals te New York, namelijk op 22 en 25 Maart. Zij is van plan alle Amerikaansche aan biedingen te aanvaarden om demonstraties te geven in dit seizoen. Zij zal 3 of 4 we ken in New York blijven. Er wordt nog steeds over filmcontracten onderhandeld (het bericht dat zij reeds een contract met de „Paramount" zou hebben gesloten was dus voorbarig). De twee me dedingers zijn de „Paramount" en de „Me tro-Gold wyn". Kolven. OP MAAT TE ZUIDSCHARWOUDE. De kolfsocieteit Op Maat heeft gisteren een druk bezochte jaarvergadering gehou den onder voorzitterschap van den heer A. Kist. De ontvangsten met inbegrip van het beginsaldo bedroegen 377,76, de uitgaven 156,65, zoodat het batig saldo 221,11 is. De rekening werd in orde bevonden. Als bestuurslid werd met algemeene stemmen herkozen de heer A. Kist. Vrij uitvoerige besprekingen werden ge voerd over de eventueele herdenking van het 50-jarig bestaan dezer in kolfkringen 200 bekende sociëteit. Gezien de tijdsom standigheden en de stand der kas stelde het bestuur voor, dit 50 jaren bestaan te vieren in eigen kring, daarbij onderlinge wedstrijden te houden en plaatselijke ver- eenigingen uit te noodigen. Uit de vergadering gingen echter stem men op, om dit 50-jarig bestaan op meer breeden grondslag te herdenken, n.L door het houden van nationale wedstrijden. Na nog verschillende besprekingen wer besloten, aan het bestuur vier leden oe voegen, met de opdracht, zoo mogeiy voorstellen te ontwerpen. Als zoodanig werden aangewezen heeren P. Goet, P. Molenaar, J. Kramer J. du Burck. Op korten termijn zal de co missie met voorstellen komen, Kunt U het geldstuk vinden, dokter? u„t Ja, het zit hier,uit is niet de moeite waard hei te halen, want het is niet een

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10