Aqwda Nieuw! Een heerlijke sigaret! 10 stuks - 10 cents Spoct Stad en Om Weee&eeUM De Alkmaarsche Courant en de Telex. Nog snellere en meer accurate berichtgeving mogelijk gemaakt XiSnS* CHELM1 Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Jeugd in nood (dram.); hoofdrollen Franchot Tone, Jean Muir, Ann Dvorak. Toegang bo ven 18 jaar. City-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Ro- berta (operette); hoofdrollen Irene Dunn, Fred Astaire, Ginger Rogers. Toegang voof eiken leeftijd. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer De wereldreis van de K XVIII, 20.000 mijlen over zee. (Geprolongeerd). Toegang voor eiken leeftijd. Donderdag 19 Maart. 2—10 uur, 't Gulden Vlies, tentoonstelling werkstukken bakkerscursus. 8 uur, consistoriekamer Groote Kerk, rede ds. van Veen, secretaris V.C.J.C., voor de afd. Alkmaar. 8 uur, Harmonie, filmavond met lezing vanwege de Broederschaps-federatie over vivisectie. 8 uur, De Unie, Palestina-avond voor het herv. Jeugdkerkcomité (spr. de heer Speel man van Zeist bij lichtbeelden). Vrijdag 20 Maart. 8 uur, dancing Harmonie, landel. fed. bouwvakarbeiders, spr. M. I. Roodveldt. Reeds meer dan honderd slacht offers. De omvang van de overstroomings- ramp in Noord-Amerika is nog steeds niet te overzien, daar uit de 15 getroffen staten van uur tot uur nieuwe verwoes tingen worden gemeld. Bovendien is de verbinding met vele streken geheel verbroken. Het aantal dooden stijgt voortdurend en bedraagt thans reeds meer dan honderd. Alle rivieren, die van het Alleghany- gebergte komen, en door Pennsylvanië, Ohio en West-Virginia stroomen, hebben een peil bereikt, zooals in de geschiedenis dezer staten nog niet is voorgekomen. Slechts aan het feit, dat nog een aantal dijken tegen het hooge water bestand is ge bleken, is het te danken, dat de inwoners van verschillende plaatsen op heuvels en andere verhoogingen hebben kunnen vluchten. De gouverneur van Pennsylvanië heeft een oproep gepubliceerd, waarin hij verzoekt, warme dekens, tenten, medicamenten en whisky voor de dakloozen beschikbaar te stellen. Alle beschikbare doktoren, ver pleegsters en ziekenoppassers uit de zieken huizen van Philadelphia en andere steden, die niet door de overstroomingen zijn ge troffen, hebben zich vanmorgen verzameld om naar de overstroomde gebieden te vliegen. Comité voor hulpverleening op gericht President Roosevelt heeft het leger, de marine, het ministerie van financiën, den gezondheidsdienst en het Roode Kruis op dracht gegeven tot de organisatie van een uitgebreide hulpverleening aan de bevol king van het door de overstroomingen ge teisterde gebied. Roosevelt heeft voor de uitvoering van deze order een speciaal comité ingesteld, dat onder voorzitterschap van den minister van oorlog staat. Twaalf staten hebben thans te lijden on der de overstroomingen. Tienduizenden zijn dakloos. Doordat het bedrijf der electrische centrale te Pittsburgh gestoord is, is de stad zonder licht. De inwoners kunnen hun hui zen niet verlaten. Ook kan niet voorzien worden in de behoefte aan brandstoffen en levensmiddelen. Het geheele trein- en autobusverkeer naar het Oosten ligt stil; de verbinding tusschen Pittsburgh en New- York wordt slechts verzorgd door eenige vliegtuigen. Wat Maryland betreft zijn de gevolgen van de overstroomingen, naar uit de spaar zame berichten kan worden opgemaakt, het ernstigst in het gebied van de Potomac. Woensdag is deze rivier zes meter gestegen zoodat het water thans twaalf meter hoog staat. Talrijke rundercadavers, brokken steen, stukken hout en zelfs geheele brug gen worden door den stroom meegevoerd. Van de ter ^istentie uit- vljegtuigen melden, dat in uit gestrekte gebieden van West-Maryland nog scho°rsteenen en de kerktorens S tTi Zle,n ZUn- °ok in d«en staat ligt het treinverkeer volkomen stil, door dat rails en bruggen weggespoeld zijn De verwoestingen in Nieuw-Engéland zyn niet minder ernstig. Drie bruggen zijn door de golven van de Connecticut weggeslagen, de in de nabij heid liggende huizen staan tot de tweede verdieping onder water, zoodat de bewo ners op de daken hun toevlucht hebben moeten zoeken. In het lager gelegen deel van de stad Deerfield in Massachusetts zijn alle huizen volkomen onder water verdwe nen; men weet op het oogenblik nog niet, of alle bewoners gered zijn. Schaken. SCHAKEN TE SCHAGEN. Opnieuw is leven gebracht in de schaakclub te Schagen, welke eigenlijk reeds vanaf 1927 bestond en thans 24 leden telt. Geschaakt zal worden iederen Woens dag van 811 uur 's avond in het N.H. Kof fiehuis. In het bestuur werden gekozen de heeren J. Speur, C. Aij (secretaris), R. W. A. Smulders (penningmeester) en de heeren A. J. Deutekom en S. Rentenaar. De verga dering besloot zich aan te sluiten bij het gewest Noordholland, waardoor men auto matisch lid is van den Nederlandschen Schaakbond. Iedere automobilist kan e dadelijk vartellen, hoeveel kilomeier per uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meier ze wel noodlg hebben om met die veert te (toppen! Er was op onze redactie-kamer een groote dubbele kast, waarin de oude jaar gangen van de Alkmaarsche Courant een plaats hadden gevonden. Die kast zijn wij kwijt, of beter gezegd: die kast zal voortaan ergens anders voor gebruikt worden. Op zich zelf is deze mededeeling natuur lijk heel onbelangrijk, maar wij verzoeken de lezers, die zich niet voor onze oude kasten interesseeren, dit artikel toch nog even verder te lezen, omdat er ook nog iets nieuws komt, waarin zij waarschijnlijk wel belang zullen stellen. Van die kast zijn de deuren thans uitgebroken. Er zijn ramen met dubbele ruiten in aangebracht en zoo wel de nieuwe toegangsdeur als plafond, vloer en wanden zijn van een geluiddem pende bekleeding voorzien. Het is daardoor als het ware een klein kamertje geworden, waaruit zoo goed als geen geluid meer naar buiten kan doordringen. Het was evenwel niet de bedoeling, hier een soort gruwelkamertje in te richten en ook de argelooze lezer, die tijdens de ver bouwing kwam kijken en wien wij verteld hebben, dat Hauptmann in alle stilte van Amerika naar Alkmaar gebracht zou wor den en achter deze dubbele ramen zou worden opgesloten, moet ons maar ver. geven, dat wij een grapje met hem gemaakt hebben, hoewel wij eerlijkheidshalve moeten toegeven, dat hij er al direct niet veel van geloofd heeft. Wat er in het kamertje te vinden is. Het geheimzinnige kamertje is nu kant en klaar en er brandt dag en nacht een klein contrölelampje in, dat de zaak nog geheim zinniger maakt. Wij kunnen thans verklappen, dat er ook nog een stalen tafel staat, waarop een aan alle zijden beschermd en door oninge- wijden niet te openen kastje geplaatst is. Daarnaast bevindt zich en daarop komt het hier aan een zware kast met schuinoploopende wanden en glasplaat aan de bovenzijde, waarin een schrijfmachine ge plaatst is. Het is dat blijkt al op het eerste gezicht geen gewone schrijf machine. Zij is van wat grooter formaat en het papier, dat er doorloopt, komt van een groote rol, die aan de boven-achterzijde is opgehangen. Het mysterieuze van deze schrijfmachine is, dat zij letters, woorden en zinnen tikt, zonder dat er iemand voor zit. Het papier loopt van de rol die 100 M. kan be vatten en de hefboompjes kunnen er met een snelheid van 428 letter- of cijfer- teekens per minuut, dus met de snelheid van ongeveer 72 woorden, allerlei mede deelingen op doen verschijnen. De machine tikt, luid en snel, in een oogenblik is een regel getikt en klikt een belletje, het papier verspringt automatisch voor een nieuwen regel en zoo gaat het maar voort, precies zoo lang als de afzender dat noodig oordeelt. Het komt niet maar zoo uit de lucht vallen. al Want en dat heeft men natuurlijk lang begrepen dat alles komt niet maar zoo uit de lucht vallen. Er zit ergens een mijnheer of een typiste, die ons die mede- deelingen op deze wondermachine doet toe komen. Hij of zij zit of liever komt te zitten, want het toestel ir nog niet algemeen in gebruik op het Algemeen Nederlandsch Persbureau en van Amsterdam of Den Haag uit worden nieuwsberichten voortaan door deze machine, de Teleprinter Exchange, of kortweg Telex of verreschrijver genoemd, srhH-f tikt.Ze daar op een Precies eendere schrijfmachine en alles wat men daar ZSTj?™"' d00r beweging dezelfde letter of cijferhefboompjes 0p papier van onze Telex. Men zal zich afvragen, of er dan typisten zijn, die een snelheid als hierboven noemd, kunnen ontwikkelen, maar ook Uu gaat in de meeste gevallen automatisch. Men kan de copie voor de dagbladen daar namelijk allereerst op een zoogenaamden ponsband tikken, een band, waarin daar door teekentjes gedrukt en geponst worden, zooals b.v. de gaatjes in het karton, dat door een straatorgel loopt en daardoor de gewenschte muziek ten gehoore 'kan brengen. tikt, van het Zet men daarna den geponsten band op de Telex, dan loopt deze automatisch door en wordt het daarop medegedeelde met de hierboven reeds genoemde snelheid naar alle aangesloten bladen overgebracht. De techniek en de nieuwsberichten. De tijd dat de berichten der persbureaux ons telefonisch of telegrafisch bereikten, ligt al jaren achter ons en binnen enkele weken zal dat ook het geval zijn met de ra dio-berichten, die nog altijd tijd van opna me en van het uitzoeken van de betrokken code eischen en die bovendien dit nadeel hebben, dat zij maar op bepaalde zendtijden verschijnen en afgebroken worden zoodra de couranten van denzelfden dag gereed zijn en de bureaux dus gesloten worden. Al deze bezwaren worden door de Telex ondervangen. Zij werkt desgewenscht dag en nacht, zoodat wij des morgens eenvou dig kunnen afscheuren wat er gedurende den nacht is doorgekomen en het dadelijk aan de zetterij kunnen afgeven. De machine werkt zonder eenige controle en men kan er dus geregeld eens naar gaan kijken om te zien of er nieuws is doorgekomen, dat belangrijk genoeg is om in de courant te worden opgenomen. Een bel in den nacht. Is er bijzonder nieuws of wordt het in het algemeen door de afzenders wenschelijk ge acht, dat men onmiddellijk aan het doorge- gevene aandacht schenkt, dan drukt de uit zender eenvoudig op 'n beltoets en klinkt er een wekker. Dit zal b.v. het geval zijn bij bulletinberichten en het is duidelijk dat ook 's nachts dit bellesein kan klinken, zoodat ook dan onmiddellijk van het doorgegevene kennis kan worden genomen. De bel is dan ook in den regel niet alleen in het Telex kamertje aanwezig, maar ook in het woon huis of de slaapkamer van dengene, die in de gelegenheid is zich dan dadelijk naar de machine te begeven. Men kan ook onderling met elkaar „spreken". De verbinding tusschen afzender en ont vanger geschiedt door het omleggen van een kleine schakelaar via de gewone telefoon lijn en het is eveneens mogelijk, dat ver schillend aangeslotenen zich met elkaar in verbinding stellen. Een ervaren typist of typiste kan deze machine in enkele uren leeren bedienen en men spreekt als couranten dus voortaan niet meer met elkaar, maar vraagt eenvoudig per telefoon een Telex-gesprek aan. Men tikt op de machine wat men zeggen wil en de man aan de ander zijde wacht de vraag af en tikt dan het antwoord. Men kan desgewenscht papier gebruiken, dat een of meer doorslagen geeft en heeft voor het archief dus altijd de noodige door slag-exemplaren waarop vragen en ant woorden onfeilbaar zijn vastgelegd. „Spreekt" de Alkmaarsche Courant met een ander blad dan drukken wij eenvoudig den toets „met wie" en de naam van het be trokken blad komt automatisch op onze pa- pierrol. Ontvangt het persbureau een waardevolle mededeeling van een zijner correspondenten dan kan die op hetzelfde oogenblik aan alle aangesloten bladen worden doorgetikt. De pers en de Telex. Nederland is het eerste land waar de ma chine practisch in gebruik is genomen en behalve enkele groote ondernemingen en groote dagbalden, welke er reeds van pro- fiteeren, zal zij binnen enkele weken voor de dagbladberichtgeving in gebruik worden genomen waardoor de gewone radio-repor tage komt te vervallen en er van meeluiste ren in zooverre de codes dat dan tot dus ver nog mogelijk maakten voortaan ook geen sprake meer zal kunnen zijn. Wat de stroomvoorziening betreft kan volstaan worden met een aansluiting op het gewoon sterk-stroomnet en desgewenscht kan de machine door het omleggen van een schakelaar voor eigen gebruik als een ge wone schrijfmachine gebruikt worden hoe wel er dan geen hoofdletters getikt kunnen worden en het gebruik van cijfers en let- terteekens afgescheiden is en door aparte toetsen óm beurten mogelijk gemaakt wordt. De cijfer- of letterteekens worden omgezet. Dat komt omdat er slechts een beperkt aantal teekens mogelijk zijn. Het kastje naast de eigenlijke verreschrijver dient na melijk om de machineteekens een vorm te geven, die voor overbrenging langs tele foonverbindingen geschikt is en die aan de ontvangzijde weer omgezet worden in tee kens welke weer door de machine voor de vorming van letters en cijfers gebruikt kun nen worden. Het voordeel van de Telex. Het voordeel van de Telex is in het kort deze. Zij maakt zonder gebruik van veel personeel zeer snelle berichtgeving moge lijk, zij maakt die berichtgeving ook moge lijk op tijdstippen waarop tot dusver niet uitgezonden of ontvangen werd. Ziedaar in het kort de werking en de be- teekenis van de Telex. Er zijn toekomstplan nen waarin een dergelijke machine direct met de zetmachines van diverse dagbladen verbonden kan worden, zoodat wat in Amsterdam getikt wordt, b.v. te Alkmaar automatisch in het lood gezet kan worden, maar zoover zijn wij op het oogenblik nog niet. Wat thans reeds tot stand kwam en waar van ook wij binnen enkele weken zullen profiteeren in Alkmaar werd de eersfe machine voor het net voor het A.N.P. ge plaatst is eenvoudig een stap vooruit op den weg der techniek en voor ons een stap vooruit op den weg van snelle, voortduren de en accurate berichtgeving. ERNSTIG ONGELUK. Eigen onvoorzichtigheid. weedelTZ-*n T* heeft °P den Berger- weg een vri, ernstig ongeluk plaats ge had. Een jongeman, P. genaamd reed met een melkauto uit Bergen mee 'naar Z. maar. De autobestuurder zou hem ter v. te van de Wognumsche buurt waaï°°P woont, afzetten, maar de jongeman gunde zjch geen tyd, om den wagen te laten stoppen en sprong dus van de nog rijdende auto af. Hij viel echter en geraakte met zijn eene been onder het achterwiel van de auto. Terstond werd een geneesheer gewaar schuwd en deze liet P. overbrengen naar het St Elisabethziekenhuis, waar bij on derzoek bleek, dat het been op verschillen de plaatsen gebroken was. Het ongeluk was geheel aan eigen on voorzichtigheid te wijten. REORGANISATIE GROOTE VEEMARKTEN TE HOORN. De gemeenteraad te Hoorn heeft gis teravond uitvoerig gediscussieerd over het voorstel van B. en W. om de groote veemarkten, waar de laatste jaren hiaten te zien waren, ook met het oog óp de controle van den veeartsenijkundige dienst, op de veemarkt te concentreeren. Verschillende raadsleden verzetten zich tegen dit voorstel, betoogende, dat de groote veemarkten, waar een 2500 stuks vee worden aangevoerd, de eenige mark ten zijn, die in Hoorn op peil zijn gebleven, zoodat men met veranderingen zeer voor zichtig moet wezen. Sinds menschenheugenis geven tal van boeren de voorkeur er aan om hun vee op het Kleine Noord te markten, omdat naar hun oordeel het vee daar beter tot zijn recht komt. 't Vorig jaar werden daar nog 500 stuks vee geplaatst. Deze leden waren voorts van oordeel, dat het verkeersbe- lang den maatregel niet vorderde en merk ten bovendien op, dat de controle de zaken niet zoo moet omkeeren, dat deze no. één is. Met klem waarschuwden zij om de veehouders, die van ouder op ouder op het Kleine Noord markten, door hen te dwingen dit nu op een andere plaats te doen, tegen zich in te nemen. Wethouder Boxmeer verdedigde het vcorstel, betoogende, dat men niet meer terrein moet inrichten dan noodig is, om dat dit onnoodige uitgaven met zich brengt. Het voorstel za1 bovendien het ver- koopen.uit de hand tegengaan en voor de markt verbetering brengen. Voor deze zienswijze beriep spreker zich op den secretaris van den Prov. Bond van Rund- vee-Fokvereenigingen, den heer E. Koster te Berkhout. Spr. had geen bezwaar om het Kleine Noord als reserve-terrein aan e wijzen. Ten slotte werd het voorstel, na de toe zegging dat het Kleine Noord als reserve- terrein zal worden aangewezen, met 11 tegen 3 stemmen aangenomen. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-rechtbank werd heden failliet verklaard J. Haring, zuivel handelaar te Hoorn. R.c. mr. Krabbe, cur. mr. WinkeL OPENING KAPSALON. Mej. Fien Smit opent hedenavond een moderne dameskapsalon op de Laat 79 Het interieur ziet er keurig uit en de 4 beschikbare cabines zijn voorzien van de meest moderne apparaten, zooals de „Trianon Permanent"-machine, die geen electrischen stroom verwekt en waarmee men toch hetzelfde resultaat kan boeken als met een electrisch apparaat. Het haar komt glanzend zacht uit dit vernuftig apparaat en bezit dan een na- tuurkrul. Het geheel doet goed aan en de „Siroc- co"-droogmachine zal er veel toe bijdragen deze nieuwe kapsalon een goeden klank in de stad te doen verwerven. AANBESTEDING. Weg en Werken in de sectie Alk maar der Ned. Spoorwegen. Gistermiddag werd in de derde klasse wachtkamer van het stationsgebouw .e Alkmaar voor rekening van de Nederland- sche Spoorwegen aanbesteed het verrich ten van herstellingswerkzaamheden en vernieuwingswerken, met bijlevering der materialen zooals omschreven in Bestek no. 14 H.S., in 5 perceelen, (a, b, c, d en e): Steensma, te de Lemmer: c. 4875, d 5230, e. 4275; Strijland te Uithoorn: a. 3700, b. 3300, c. 4077, d. 4800, e. 4120; W. Giltjes te Broek op Langendijk b. 3823; v. Splunter te Ridderkerk: a. 3880, b. 3230, c. 4340, d. 4870, e. 4660; J. Oldenkamp te Koog aan de Zaan: a 3454, b. 2994, c. 3947, d. 4650, e. 3247, perceelen 3 en 5 7120, massa 18100; J. M. Tromp te Beverwijk c. 4525, e. 7475; G. Bakker te Haarlem c. 4900, e. 7500; J. Ooms te Avenhorn: d. 4774; fc. H. Kaat te Hoorn: d. 4793; Aann. Mij. Nd.Holland te Heemskerk: b. 4880; J. Bakker te Alkmaar: b. 3425; M. Duijnmaijer te Alkmaar: b. 3400; van Dongen en v. d. Hover te Dordrecht: a. 3958, b. 3768, c. 4398, d. 4998, e. 5898; Ph. Schram te Beverwijk: c. 4769, e. 7989; J. Kalf te Beverwijk: c. 5650; C. Dekker te Wieringerwaard: a 5460; A. van Eekeren en Zoon te Oudesluis: a 5350; D. v. Diepen en Schotsman te Scher- merhorn: a. f 4300, b. 3500, c. 5500, d. 7600, e. 7500; fa. J. Lutjeharms te Scha gen: a. 3300; J. van 't Hek en J. Stroet te Hoorn: d. 4489; C. Breg te Beets: d. 4970; R. Holman en Zn. te Alkmaar: b. 3360; Joh. Schenk te Barsingerhorn: a. f 3633; C. Klinkert te Oudkarspel: a. t 4350; J. P. Grin te Zaandam: d. 5235, e. 6542; J. Schutte te Zaandam: a. 4844, b. 4944, c. 6740, d. 4488, e. 5920; M. P. Brinkman te Purmerend: e. 4735; P. Jansonius te Zaan dam: e. 4710; J. Broersma en A. van Tiel te Bergen: b. 3347; A. P. Koomen te Zaan dam: d. f 5300, e. 6580; P. Meijer te Vel- sen: c. f 4250; W. Bakker te Oosthuizen: d 4900; W. J. van Troost te Purmerend: e, 5910; P. J. Blauw te Hoorn: d. 4760; W Zanders te IJmuiden-Oost: c. 5150; P. Langendijk te Beverwijk: c. 4747; C. de Vries te Purmerend: e. 5750; W. Houter te Zaandam: a. 3449; b. 2990; c. f 3940; d f 4698, e. 3333; R. Bijker te Haarlem: a. f 3439, b. 2844, c. 4396, d. 4995, e f 3985; J. Bot te Bovenkarspel: d. f 4900; A Borst te Bakkum: b. 3939. naar waarnemingen, verricht in den more? van Donderdag 19 Maart. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 770,1 m.M. Budapest. w Laagste barometerstand 751,1 m.M. t Vardö. Verwachting, geldig tot den avond v»« Vrijdag 20 Maart: Zwakke tot matige oostelijke tot zuidelijk, wind; helder tot licht bewolkt droog weer koude nacht; overdag weinig verandering temperatuur. Weeroverzicht. Mooi weer overdag; koude nachten. De depressie in het noordoosten trok af- do koude luchtmassa's aan haar westzijde brachten weer vorst in Zweden terwijl de druk aldaar sterk stijgt. Het gebied van hoogen druk in centraal-Europa is daardoor bezig zich naar het noorden uit te breiden In het midden kwam de vereeniging tot stand van de depressies bij IJsland en de station- naire depressie ten westen van de Golf van Biscaye. Langs de westzijde van dit gebied van lage druk stroomt vochtige oceaanlucht naar het noorden, die regen geeft langs de westkust van Frankrijk, voor den ingang van het Kanaal en in Ierland. Daarentegen brengen winden uit dezelfde richtingen zeer droge continentale "ucht over centraal- en oost-Frankryk naar de omgeving der Noordzee. De stations in iie middel-geberg ten melden alle hooge temperaturen en zeer groote droogte. In de Poolzee is het zeer koud, everzoo blijft de vorst op IJsland aanhouden. Voor onze omgeving is te rekenen op voortduren van het gunstige weer met tem peraturen tegen het vriespunt in den nacht. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 6.36 uur licht op. GESLAAGD. Geslaagd zijn o.a. voor het certificaat radio-telefonist de heeren: Ph. Zwart, J. Dekker, J. Visser, P. Wij- ker, J. Glas, W. van Pel, P. Glas en G. J. Heilig, allen te Egmond aan Zee. MINISTER OUD NAAR DEN WIERINGERMEER. Naar wij vernemen zal de minister van financiën mr. P. J. Oud, morgen vergezeld van den secretaris-generaal van zijn depar tement jhr. mr. A. M. C. van Asch van Wijck en mr. H. F. de Boer een bezoek brengen aan den Wieringermeer. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. Departement Alkmaar. Kommer Kleijn met Ibsen's „Peer Gynt"! Ziedaar drie namen: een Nederlandsch kunstenaar, een Noorsch schrijver en diens meest beroemde werk Peer Gynt. Als dat geen belangstelling zou trekken, dan was het met de litteraire kunst wel heel slecht Maar de dancing der Harmonie was prettig gevuld met een zeer aandachtig publiek, dat een genotvollen avond gehad heeft, nadat het eerst met stijgenden on rust heeft moeten wachten op den voor drachtkunstenaar, die om 8 uur nog niet verschenen was en dieEnfin, pech met zijn auto was de reden, dat Kommer Kleijn later kon beginnen dan zijn be doeling was. En hoe heeft hij Ibsen's werk weerge geven! In één uur heeft hij kans gezien, om ons allen een indruk weer te geven van Peer Gynt in zijn deugden pardon in zijn ondeugden. Hij heeft na een korte in leiding tal van fragmenten voorgedrag op een wijze, die boeide, op een wijze, m dwong tot ingespannen luisteren. En WJ ■laagde er in, de geheele figuur van Pee Gynt te ontleden, ragfijn en zuiver. Daa- naast heeft hij de beteekenis van dit we in een duidelijk licht gesteld, waaraoo alles nog meer waarde kreeg. Wat moeten wij hier nog aan toe v gen? Moeten wij den inhoud van Kom Kleyn's voordracht hier weergeven, moeten wij wijzen op zijn voordrac kunst? Laten wij ons tot het laatste bepal Kommer Kleijn kent Ibsen en kent Gynt. Hij stond op het podium en venei de. Maar wy zagen een Peer Gynt,,ere zagen zijn moeder, wij zagen de 8 figuren. Dat was door het fraaie ge spelen dat was door zijn tonatie. alles maakte dat de Peer Gynt-figu ons leefde. Vnrnmor Rest ons nog te vermelden, dat Kom Kleijn de diverse fragmenten aan schakelde door een bindende tekst, aan het geheel ten goede kwam. n. Na de pauze heeft de voordrachtsK^ stenaar een paar Falklandjes schets van Ali v. Wijhe—Smeding voorg Het geheel was een uitstekende die een waardig slot was van bijeenkomsten. UITDEELINGSLIJST GEDEPONEERD-^ Ter griffie van de Arrondissementó-rec bank is heden gedeponeerd de uitdI lijst in het faillissement van H. Ha81"" cur- Alkmaar, zonder uitkeering aan rente schuldeischers.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2