i 1 i Die Houten Klaas Kinken in de kabel te New-York. «eooeee Jladiopco qccunma ©ö©©©o< HeuUlelm Hoe de mensch een nietig gedrocht werd. De staking van de liftboys, DIENT DE SOVJET-UNIE DEN VREDE? 0 (Van onze correspondent). New-York, Maart 1936. We worden er de laatste paar maanden wel aan herinnerd hoe afhankelijk de mo derne mensch van een wereldstad is. Alle mogelijke dingen, die hij als vanzelfspre kend aanneemt in zijn dagelijksche leven en bezigheden en waar hij onmogelijk bui ten kan, hebben hem om de een of andere reden in den steek gelaten. En wat bleek hij dan een nietig gedrochtje te zijn! Bij ver schillende gelegenheden beleefden we de noodige kinken in de kabel, deels te dan ken aan Moeder Natuur, die zich te buiten ging, deels aan menschelijke balsturigheid en deels aan onze ingewikkelde moderne techniek, die plotseling weigerde rustig voort te gaan. Om een staaltje van het laatste te noemen: eenige weken geleden had plotseling een kortsluiting plaats in een der grootste electrische centrales, die het Noordelijke deel van Manhattan, even boven de city, van stroom voorziet. En na tuurlijk gebeurde dat 's middags om vier uur, terwijl het nog in de donkere dagen na Nieuwjaar was. Hoe het heele electri sche net in elkaar zit, weet ik niet precies, maar wel, dat de andere stadsdeelen er den weerslag van ondervonden en in het halve duister kwamen te zitten, hetgeen niet pret tig itas, maar wel overkomelijk. In het ge deelte, dat totaal in het donker was ge huld en daar een paar uren in bleef, was het echter geen grap! De telefoon gaf het bv. op, sommige tram- en ondergrondsche lijnen moesten staken en wat veel gevaar lijker was: in de groote ziekenhuizen zat men in het pikdonker. Een Hollandsch kennisje van me, dat verpleegster is in de Medical Center en dienst doet in een ope ratiezaal, had met een zaklantaren moeten bijlichten tijdens de verwijdering van een blinde darm. Een ander onmisbaar gevolg van'het stopzetten van electrisch .stroom is, dat er geen lift op en neer gaat. En nu mag. dat zelfs in steden als Parijs of Lon den onplezierig, maar overkomelijk zijn hier in New-York is zooiets 'n catastrophe. Want het zijn niet alleen de internationale beroemde wolkenkrabbers als de Empire State, Woolworth, Chrysler en eenige tien tallen anderen, die zonder lift even nutte loos "zijn als onze Atlantische superstoom schepen zonder schroef. De gewone New- Yorksche flatkazernes gaan toch allicht tot een dozijn en meer verdiepingen. Zoodat 't gevolg van deze kortsluiting der electrische centrale was, dat duizenden lieden in hun appartementen en hotelkamers niet te ver geten opgesloten zaten of die niet bereiken konden. En deze heele ramp duurde een uur pf drie, vier en op sommige plekken nog wel langer. Merkwaardig genoeg was, dat in diè^ duistere avonduren het aantal ongelukken en misdaden veel kleiner dan in gewone omstandigheden was, waaruit valt af te leiden, dat het menschdom altijd misbruik maakt van zijn vrijheid, maar zoet is, wanneer er iets bijzonders aan de hand is al is het dan meer een dorpsche duisternis in een stad, die anders een licht gloed is. Sneeuw, ijs enstakende liftboys. Dan beleefden wij gedurende anderhalve maand een rake wintersche periode met massa's sneeuw en ijs, waardoor allerlei stagnatie ontstond op het gebied van ver keerswezen. En nu moge 't onplezierig zijn veel te laat aan te komen met een trein of met den wagen vast te raken in de sneeuw dat alles is niets vergeleken met het ver traagde transport van voedingsproducten, steenkool e.d., die noodig zijn om de mensch- heid niet te laten verhongeren en warm te houden. En dan blijkt, dat zoo'n paar deci meter sneeuw en ijs dadelijk alles in de war gooit op zulk een reusachtige schaal, dat on gemak en gebrek er het gevolg van zijn. Er is wat noodig om bijv. een stad als New- York van de vereischte dagelijksche pro viand en brandstof te voorzien, dat per spoor of boot aangevoerd moet worden van vrij'grooten afstand. Gelukkig is deze stad gespaard gebleven voor gebrek, maar in het binnenland, waar de winter nog erger heeft huisgehouden, waren dorpen en ste den zoo in het ongereede geraakt, dat voed sel gerantsoeneerd moest worden en steen kool in weken niet te krijgen was. En zoo heeft het spook van een staking door liftbedienden en ander personeel in de groote kantoor- en woongebouwen al we ken en maanden gedreigd en is het er nu eindelijk van gekomen. Den vorigen Zon dagavond klonk het onheilspellende nieuws over de radio, dat plotseling de staking uit gebroken was en hoeveel tienduizenden zul len zich bezorgd afgevraagd hebben, wat dat den volgenden dag te beduiden zou heb ben, wanneer zij naar werkplaats of kantoor zou moeten gaan. Want niet alleen zouden de liften niet werken, maar ook zou de cen trale verwarming niet onderhouden worden om maar te zwijgen van minder ernstige dingen als het niet voortdurend bijvegen van gangen en vestibules of dat het heirle- ger werkvrouwen en schrobsters niet 's nachts de lokaliteiten zou schoonmaken en dus de papiermanden en /chbakjes den daarop volgenden dag even hard zouden uitpuilen als den vorigen middag. Maar het allerergste was toch de kou en het trappen- klimmen. In Londen spreekt men van een „lift" zooals wij dat kennen, in Amerika heet het ding een „elevator" en verder bestaat er een diepgaand verschil in, dat de elevator maar al te dikwijls tot veertig en vijftig en nog meer verdiepingen de hoogte in gaat, terwijl de brave lift van Europa het zelden tot de helft daarvan haalt. Dien Maandagmorgen zat ik in den trein met een kennis, wiens kantoor in het Wall Street-district was en die bij voorbaat de spieren van zijn kuiten zat te masseeren zijn kantoor lag maar 14 verdiepingen hoog en hij was op alles voorbereid. Den volgenden dag vertelde hij mij inderdaad dien dag twee maal de veer tien verdiepingen op en neer geklauterd te hebben onder veel geknik van knieën, hart kloppingen en binnensmonds verwerkte krachtuitdrukkingen aan het adres der sta kers. Onderwijl zegende ik mijn goed ge sternte, dat jaren geleden gezorgd had, dat mijn kantoor niet hooger dan vijf verdie pingen boven de straat ligt, ook al is het topje van mijn gebouw er 65 boven. En bo vendien wilde het toeval, dat het personeel van mijn gebouw niet te klagen heeft en ook dus niet in staking is gegaan. Zonderlinge gevallen. Intusschen hebben zich allerlei zonder linge gevallen voorgedaan, die deels ko misch, deels van ernstigen aard waren. Zij, die gezond en recht van lijf en leden wa ren, hadden er alleen maar ongemak van te ondervinden, maar ouden van dagen, ge- brekkigen en kinderen waren de dupe van deze staking op een manier, dié de New- Yorksche burgemeester en het gemeentebe stuur hebben getracht te ondervangendoor een proclamatie, waarin een soort sanitaire staat van beleg werd afgekondigd en waar bij gemeentelijk personeel zooals brand weer, politie enz. te hulp konden worden geroepen in geval van nood om kachels aan te houden en de liften te bedienen. Nauwe lijks was dat bekend geworden of van alle kanten klingelde de telefoon én bleek pas goed hoe raak deze staking het dagelijksche leven van de groote stad had getroffen. Dokters konden hun patiënten niet berei ken en medicijnen niet thuis bezorgen. Daar waren invaliden, die zelf niet al die trappen naar beneden konden wandelen, laat staan naar boven klimmen en die dus opgesloten bleven. Niemand minder dan de geduchte ex-kampioen bokser. Jack Demp- sey reed den kinderwagen van zijn kleine dochter 20 verdiepingen de trappen af, op dat zij haar promenade van eiken dag in het Central Park niet zou missen. Daar was het kluchtige geval van een dame, die op den eersten dag der staking zeventien ver diepingen naar beneden wandelde op weg naar een bioscoop om alle narigheid te ver geten en 'die op straat tot de ontdekking kwam, dat zij haar taschje met haar beurs er in in hooger sfeeren had laten liggen en derhalve weer terug moest.... Er was een practischer moeder op de 31ste verdieping, die haar kinderen in straattenue stak en daarop alle ramen opende bij wijze van da gelijksche wandeling. En ondertusschen ging de strijd tusschen stakers en huizen eigenaren onverdroten voort, terwijl geen van beide partijen een centimeter op zij wenschte te gaan. Langzaam maar zeker kwamen er meer en meer gebouwen en hui zen bij en ofschoon het publiek er groot on gemak van ondervond bleef het tot nu toe merkwaardig goed zijn humeur behouden. Hetgeen ook wel te verklaren valt uit de sympathie, die men algemeen voor de sta kers heeft, voor zoover zij jaren achtereen veel te laag betaald werden en te lange werkdagen hadden. Echter komt aan alles een eind ook aan het geduld van het mee voelende publiek en het moet niet veel lan ger duren. Natuurlijk is de oude anecdote ook weer te voorschijn gehaald van den man, die met overschoenen over elkaar aan uit een wolkenkrabber sprong en bleef op en neer wippen tot men hem uit medelijden heeft moeten doodschieten. Maar de tijd staat niet stil en nu doen grappen de ronde over het naar beneden springen met behulp van een parachute. Intusschen is het pro bleem niet veranderd hoe het moderne menschdom zich kan redden, wanneer de door hem zelf gebouwde technische wonder werken plotseling onhanteerbaar blijken. Debat tusschen dr. Snethlage en ds. Buskes. Zeer groote belangstelling in het gebouw der Vrije Gemeente te Amsterdam. Onder buitengewoon groote belang stelling zaal en gaanderijen waren tot de laatste plaats bezet hebben gisteravond dr. J. C. Snethlage, Ned. herv. predikant te Oyen en ds. J. J. Buskes, predikant der Geref. kerk in Hersteld Verband te Amsterdam-Zuid, in het gebouw der Vrije Gemeente aan de Weteringschans gedebatteerd over de vraag „Dient de Sovjet-Unie den vrede?" daarbij resp. optredende voor dé „Vereeniging van Vrienden van de Sovjet-Unie" en „Kerk en Vrede". Dr. Snethlage, die het eerste sprak, zei- de, dat hij wilde trachten aan te toon en, dat het standpunt van „Kerk en Vrede", die alle oorlogen te veel over één kam scheert en de Sovjet-Unie den eisch van eenvoudige ontwapening wil stellen, niet goed houd baar is. De Sovjet-Unie is aldus spr. het eenige land ter wereld, waar het kapitalis tische stelsel is opgeheven. Men heeft er de maatschappij nieuw en beter van den grond af opgebouwd. Iets geheel nieuws in de ge schiedenis der menschheld heeft er zijn in trede gedaan; de Sovjet-Unie wil geen bui- tenlandsche markten veroveren, zij wil haar opbloei verzekeren door innerlijke samen werking van de 150 naties, waaruit zij be staat;- door -de industrialisatie van het eigen land, door krachten en middelen van het eigen volk. De Sovjet-Unie is -bovendien het bolwerk van den vrede tusschen de volken geworden; alleen reeds door haar bestaan revolutionneert zij de wereld; laat de wereld haar nog enkele jaren met rust, dan is zij overtuigd, dat duizenden aanhangers van het kapitalistische stelsel tot haar leer bekeerd zullen worden. De vraag is echter of haar die gelegenheid geboden zal wor den. De Sovjet-Unie weet wat zij van de kapitalistische wereld te verwachten heeft, in welk verband spr. herinnerde aan den heldhaftigen strijd tegen de witte legers. De dictatuur van het proletariaat is de voort gezette verdediging door de arbeiders van de Sovjet-Unie van het kostbaar bezit tegen de vijanden, die het belagen. Wie derhalve meenen, dat de Sovjet-Unie niet den vrede dient, maken zich aan een groote vergissing schuldig. Ondanks teleurstellingen en af wijzingen van haar voorstellen zet de Sov jet-Unie haar vredespogingen voort; zü is toegetreden tot den Volkenbond en sinds dien is zij meer en meer de spil geworden van de machten, die zich tegen een nieuwen oorlog verzetten, hoe weinig verheven de motieven van de staten ook mogen zijn. Haar geheele politiek is op een vreedzame ontwikkeling gebaseerd. Desondanks wordt •zij belaagd, aan haar Oostgrens door Japan, het land van de ontzettendste economische uitbuiting; aan de Westgrens is er de be dreiging door het Derde Rijk, in nauw bond- Vrijdag 20 Maart. HILVERSUM, 1875 M. (8.—12.— 4.8.— en 11.12.VARA, de AVRO van 12.—4.— en de VPRO van 8.11.uur). 8.— Gr.pL 10.VPRO-morgenwyding. 10.15 Voordr. en gr.pl. 11.30 Orgelspel. 12.— Omroeporkest en gr.pl. 2.15 Lyra-trio. 3.Causerie. 3.25, 4. Gr.pl. 5.05 Kinderuur. 5.30 Varia tieconcert. 6.Gr.pl. 6.15 Varia tie-concert. 7.Lezing. 7.20 Gr.pl. 7.30 Dialoog. 7.50 en 8.Ber. 8.05 Lezing. 8.30 Cello en piano. 9.— Lezing. 9.30 Verv. concert. 10. Lezing. 10.45 Ber. 11.— Jazzmuziek 11.30—12.— Gr.pl. HILVERSUM, 301 M. (Alg. progr. KRO). 8.—9.15 en 10.—Gr.pl. 11.30 12.Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 KRO-orkest. 1.Gr. pl. en KRO-boys. 3.50 Orgelcon cert, zang en gr.pl. 5.10 KRO- orkest. 6.Causerie. 6.20 KRO- Melodisten. 7.Ber. 7.15 Pick- wick-herdenking. 7.35 Gr.pl. 8.— Ber. 8.10 KRO-symph.-orkest en solist. 8.50 Interview. 9.05 Revue- uitz. 9.50 KRO-orkest, KRO-boys, soliste en gr.pl. (10.30 Ber.) 11.15— 12.Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20—11.50 Orgelspel. 12.10 Populair orkest concert. 12.50 Dansmuziek. 1.35— 2.20 Sopraan en piano. 2.50 BBC- orkest olv. A. Boult 3.35 Lezingen. 4.20 BBC-Midland-orkest m. m. v. solist. 5.35 Het Walker-Octet en soliste. 6.20 Ber. 6.50 Kamermu ziek. 7.10 Lezingen. 8.20 Orkest concert mmv. solist 8.35 Radio- tooneel. 9.50 Ber. 10.20 Nieuws uit Amerika. 10.40 BBC-orkest en solist. 11.3512.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20, 8.35 en 11.35 Gr.pl. 12.35 Orkestconcert. 2.50 Zang en piano. 4.20 Gr.pl. 5.50 Orkestconcert 8.20 Viool-recitaL 9.05 Operetteconcert. 11.051,05 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 5.50 en 11.20 Or- kestconcert. 12.35 Weragkamer- orkest, 1.35 Gever.; concert 3.20 Omroepstrijkkwartet en solisten. 7.30 Marschenconcert. 18.20—11,20 Omroepkleinorkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.* 12.20 Dansmuziek. 1.30—2.20 Zigeu- nermuziek. 5.20 Piano-recital. 5.50 Gr.pl. 6.35 en 7.20 Zigeunerrau- ziek. 7.35 Zang. 8.20 Omroeporkest en Radio-toonseL 10.3011.20 Gr. pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Om roeporkest. 2.—2.20 Gr.pl. 5.20 Ac- cordeonmuziek. 5.50 Piano-recital, 6.10 en 7.15 Gr.pl. 7.35 Zang. 8.20 Symph-concert en zang. 10.30 Gr. pl. 10.4511.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Radio-tooneel. 8.20 Gr.pl. 9.20 Ber. 9.50 Gr.pl. 10.05 Weerber. 10.2011.20 Dansmuziek. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Brussel VI. 8.9.20, Keu len 9.20—10.35, Parijs R. 10.35— 13.05, Brussel VL 13.05—15.05, Ka- lundborg 15.0515.20, D.sender 15.2016.20, Parys Radio 16.20— 17.20, Keulen 17.20—19.20, Berlijn 19.20—21.20, Weenen 21.2022 Leipzig 22.—23.20, Weenen 23.20— 24.—. Lijn 4: Parijs Radio 8.058.20, Normandië 8.2010.35, Lond. Reg. 10.35—12.10, Droitwich 12.10—13.35, Lond. Reg. 13.3517.35, Droitwich 17.3518.20, Luxemburg 18.20— 18.50, Lond. Reg. 18.50—19.30, Ham burg 19.3021.35, Lond. Reg. 21.35 —22.20, Brussel VI. 22.20—22.30 en Lond. Reg. 22.3024.— 1 genootschap met Polen. In het aangezicht van deze becfceigingen zou het getuigen van het grootste plichtsverzuim, ook jegens den mensch in het algemeen, indien de Sovjet- Unie geen machtig leger in stand zou hou den. Ware de Sovjet-Unie onder den voet geloopen door de Japansche of Duitsche im perialisten, omdat zij geweigerd had, een machtig leger uit te rusten, dan zou zij zich voor het wereldgericht nimmer hebben kunnen schoonwasschen met de veront schuldiging, dat het beter is onrecht te lijden dan onrecht te doen. Het getuigt van een onwerkelijke fanta sie, als men denkt, dat de Sovjet-Unie een wereldoorlog zou willen ontketenen; de we reldrevolutie zal komen uit de_ andere lan den zelf, als.de tijd daarvoor is rijp gewor den.' Spr. wees er voorts op, dat het Roode Leger niet alleen maar gevechtsmachine is; de roode armist wordt opgevoed in den geest van internationale kameraadschap. De hoogste en edelste plicht van den sol daat is, te weten in welken dienst en voor welke zaak hij zijn wapenen gebruiken moet; staan de waarheid en het recht aan de zijde van den vijand, dan zal hij voor dien vijand moeten opkomen. Dit is de wer kelijke prediking van Gods woord. De mensch moet de grootste afgrijselijkheden op zich kunnen nemen ter wille van hooge- re waarden. Het geweld wordt alleen ge adeld in den dienst der gerechtigheid en hier gaan spr.'s standpunt en dat van „Kerk en Vrede" uiteen, omdat „Kerk en Vrede" oordeelt, dat strijd dient aangebonden te worden tegen allen oorlog en alle oorlogs toerusting. Als juist is het standpunt en voor spr. laat dit geen twijfel dat het Christendom en de geest van Christus de macht is, die staat aan de zijde van recht en waarheid en dat deze ten koste van de grootste offers verdedigd moeten worden, dan heèft spr. het ware Christendom verde digd. Naar spr.'s diepste overtuiging heeft de Sovjet-Unie zich in dienst gesteld van den vrede en de waarheid. Ds. Buskes' critiek op Rusland. Ds. Buskes, vervolgens het woord verkrij gende, herhaalde punt 1 van zijn stellin gen, n.1. dat de vraag of de Sovjet-Unie den vrede dient, voor hen, die Jezus Christus belijden als hun Heer, slechts beantwoord kan 'worden door de Sovjet-Unie te stellen onder de critiek van het Evangelie van Je zus Christus. Dr. Snethlage erkent het zijn van God niet Voor spr. is Christus een openbaring van God, waaraan het zijn tnoet worden toegekend; dr. Snethlage vindt dit blijkens zijn geschriften een mythe. Zijn standpunt is louter philosophisch, Spr. deed voorts, in tegenstelling met de meening van dr. Snethlage, uitkomen, dat, naar zijn overtuiging, in Sovjet-Rusland de staat een nog feller realiteit is dan vroeger. De dictatuur van het proletariaat is niet anders dan de heerschappij van de Commu nistische Partij ever den staat en dus over het volk. De groQte massa beril "niet de min ste vrijheid; elke partij-vorming is in Sov jet-Rusland uitgesloten, critiek 'wordt ér niet geduld. In dit opzicht is er geen enkel verschil met het Derde Rijk! (Protesten.) Het Marxisme als levefts- en wereldbe schouwing staat vijandig tegenover God en godsdienst. De Sovjet-Unie is godloos; lij beschouwt God en godsdienst als belemme ringen voor den opbouw van de nieuwe or de, die zij in Rusland en de geheele wereld wil vestigen. De vraag over oorlog en vrede naar voren brengend, constateerde spr., dat in den tijd dat Trotzki tot de groote figuren in Sovjet- Rusland behoorde, de wereldrevolutie daar openlijk gepropageerd werd. Met de nieuwe economische politiek is de ommekeer geko men. De aard der buitenlandsche politiek van de Sovjet-Unie wordt thans bepaald door innerlijke factoren; het land heeft den wereldvrede noodig in verband met zijn op bouw, doch spr. aarzelt niet te zeggen, dat de gedachte aan de wereldrevolutie niet is losgelaten. Als vredesmacht is de Sovjet- Unie principieel onbetrouwbaar; de oorlogs geest wordt er aangekweekt en gansch Rus land wordt militairistisch opgevoed. (Pro- testen „Kerk en Vrede" meent, dat er maar één mogelijkheid is, dat Sovjet-Rusland en ande re landen zich kunnen ontwapenen, nL a s zij Jezus Christus en zijn leer aanvaarden, want oorlog en Evangelie zijn onvereenig- Naar het Engelsch van, ^door J. L en C1IARLOTTE M. YONGE E. A.H. Zoo sprak Ida en beschouwde zich als de toekomstige heldin. Het was waar, dat Herbert gevraagd was om peet te zijn bij de doopplechtigheid van zijn neefje in de kerk, nadat hy een zeer goed rapport had gekregen van zijn gouverneur: „Je bent de naaste bloedver want van den kleinen vent", schreef lord Northmoor, „en ik vertrouw, dat je je in vloed ten goede op hem zult uitoefenen". Herbert kreeg een kleur, trok een gek gezicht, dacht, dat hy het heel vervelend vond, was blij, dat het geschreven inplaats van gezegd was, maar voelde er zich in waarheid door gevleid. Zyn oom had zeer juist gemeend, dat verantwoordelijkheidsbesef heilzaam voor hem zou zijn; bovendien vertegenwoordig de Herbert voor hem zijn broer, voor wien hij groote teederheid had gevoeld. Het was een waarheid, dat Northmoor geheel vol was. De oudste dochter van mrs. Bury ging naar Indië en een andere had een echtgenoot, die bij het civiel be stuur was; de derde woonde in Ierland, en de eenige manier, om de heele familie bij een te hebben voor die laatste veertien dagen was, om ze allen op Northmoor te logeerëri, zoodra de héér "en de vrouw des huizes terug waren, want zij waren begin Mei uit de Dolomieten weergekeerd: de wegen waren steeds gevaarlijk, dikwijls onbegaanbaar geweest, zoodat ze in weken zelfs geen post hadden gehad en ook moei lijkheden hadden ondervonden met voed sel en brandstof. Het had hun echter geen kwaad gedaan en dikwijls hadden ze er op teruggezien als op den aardigsten tijd huns levens. Frank had gewandeld en bergen beklom men in gezelschap van en zonder mrs. Bu ry; hij had genoten van de schoonheid van den winter in de bergen en van de fantas tische pracht van sneeuw en ijs op die ver wonderlijk schoone plekken. En met die nieuwe vreugde en verkwikking in de een voudigehouten wieg ging zyn hart uit in WlÏÏn'Tro.™1""*""'"1 den «r°°to van°werkalhU ZUlk een lan8durige rust T ?-0rg,en «ehad' «Is gedurende die maanden in de opwekkende, verster kende berglucht en er werd algemeen on gemerkt, dat lord Norhtoor tien jaar jon"- 0PT tprtlriOoIrnmAn J ger teruggekomen was, met een levendig heid en een ondernemingsgeest, waaraan het hem vroeger altijd ontbroken had ter wijl zijn vrouwtje minder sterk was' dan vroeger, maar er een uitdrukking van vre dig geluk lag verspreid over haar lief ge laat. Het kind was een aardig, mollig ventje, oud genoeg om te lachen en te reageeren op vriendelijkheid, die hij ondervond. Ma- ry was bang geweest, dat het zien van den kleinen Michael lady Adela pijnlijk zou hebben aangedaan en het was haar een heele verlichting, toen ze merkte, dat haar ladyschap al even dol was op de baby als Constance. Misschien hadden de jong-gehuwden nog nooit zooveel huiselijke gezelligheid mee gemaakt als gedurende die veertien dagen. Bertha logeerde by lady Adela en de inti miteit en de vertrouwelijkheid, waarin Frank en Mary hadden verkeerd tot mrs. Bury, had hen veel van hun schuchterheid doen verliezen en hen tot een gastheer en gastvrouw gemaakt, die één konden zyn met hun gasten gasten, wien de scha duw van de scheiding dezen laatsten zon neschijn nog helderder maakte. „Ik wist niet, wat ik je op den hals had gehaald!" zei Bertha verontschuldigend tot mrs. Bury. „Lieve kind, ik zou niet graag die erva ring gemist hebben. Als je eens wist hoe verfrisschend die menschen op mij werk ten". „Je bedoelt zeker: hoe geweldig saai het was?" „Ik geloof, dat je gebrek aan spraak zaamheid verwart met gebrek aan ziel Birdie! Toen wij maar eenmaal intiem ge noeg waren, om te zwijgen, als we niets te elkander om""' W* uitstekend met Jullie spraken master Michael?" zeer uitsluitend van monster beschouwen en hun eiven om hem niet behoorlijk op te voeden™*3' zeer interessante studie vormden" „Interessanter dan die van ip en ijs-pieken?" 36 B,eeuw- „In ieder geval was het een studie die veel voldoening schonk. En laat ik je eens even vertellen, miss Birdie, dat het een met recht loonend iets is, om een paar maanden aangewezen te zijn op het gezelschap van enkele goede boeken en een paar eenvou dige, brave menschen, die veel hebben ge dacht". „Zeg, Lettice, je zult wel opvoedend op hen gewerkt hebben?" „Ik hoop, dat zy opvoedend werkten op mij!" „Ik hoop, dat je geweten niet zoo'n las tig en belemmerend ding wordt, al3 zij schynen te bezitten". „Was het maar altijd zoo lastig en belem merend geweest!" zei mrs. Bury hoogst ernstig. „In ieder geval heeft die doods-levendige tyd je heelemaal opgekwikt", zei Bertha lachend. Als Constance gedurende den Zaterdag en Zondag over was, had zij heel wat op te merken. Zij hoorde feitelijk tot geen enke len groep. De kinderen waren allen nog zoo jong, dat ze haar meer als volwassene beschouwden, ofschoon ze dolgraag hadden dat zij met hen meespeelde; zü stond ook in een andere verhouding dan de jongge huwden, maar wél vond zij, dat er een ge zellige toon heerschte, iets wat haar een soort openbaring was. Zij had nooit te vo ren andere dan schoolmeisjes-vroolykheid gezien en die haar nog dikwijls ergerde, als zij alleen maar dacht aan het gegiechel en het gegier van Ida, en dat vergeleek met het zachte welluidende lachen van deze jonge vrouwtjes. Toch vond ze kleinen Michael altijd nog et aardigst; ze kon zich haast niet van „em losmaken, ze haalde haar Duitsch (of inffrl. s^nriJksch) op, met zijn kinder- wi die altijd vervuld was van de goedheid van die gnëdigen Frauen. Arm ding, ze was de jeugdige weduV van een gids en al de pogingen, die P18"'" gen Frauen in het werk hadden om haar eenig kindje in het leven te hou den, waren mislukt en na diens dood n» ze althans eenigen troost gevonden in verzorging van de baby van Lady No:rtn- moor op haar terugweg naar Eng1elsn Constance hoopte maar, dat Ida dit ie nooit te hooren zou krijgen. De kleine erfgenaam werd begroet rn eenigen voorspoed. Over een stuk he dat tot nog toe als waardeloos beschou werd, was eerst een zijspoor aangelegd toen daar eenigen tijd een station had ge staan, werd er een goede steensoort 0 dekt, wat weer gevolgd werd door het D wen van een serie huizen, groot en Kl wat den financiën van Northmoor zeer goede zou komen en den landeigenaar middellijk deed besluiten, er een kerk e een school neer te zetten. Dit alles en dan dat onwaardeerbaar zit thuis schonk lord Northmoor een ac 1 teit, die hem in staat stelde, zijn positie het graafschap op te houden, zich 1°' maken van de raadgevingen van den ruchtigen Squire, een eigen meening te nen en af en toe eens in het openba spreken. Zooals Bertha Morton terecnt merkte, zou niemand hem ooit „een Klaas" hebben genoemd, als hij zó° <jje nen was! Voor menschen zooals hy, vroeger altijd in een ondergeschikte po hadden verkeerd, was een beetje geluk groote prikkel. (Wordt ve: irvolgcD'

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6