Kunnen wij het zonder advertenties stellen? Pcovutciaai 'llieuws Immeuws ^heep^tjditigeH JCunst m Wetenschap £uchtuaatt Is het publiek gebaat met advertenties? ST. PANCRAS de straatverlichting aan den zwaagdijk. gemeentesecretaris te medemblik. SCHERMERHORN NOORDSCHARWOUDE filmavond broederschapsfederatie. kent gij uw land? Ziehier twee vragen wij zouden er nog meer kunnen noemen die U zich zeker dikwijls zult stellen, hoewel dat eigenlijk niet meer noodig zou moeten zijn. Tóch lijkt het voor velen nog wel eens de moeite waard er een oogenblik over na te denken. Er zit aan deze en dergelijke vragen zoo het een en ander vast, waarover ge in het eerste oogenblik niet denken zoudt. Wi willen dus trachten U op den goeden weg te helpen. Allereerst iets voor hem, die een product wil verkoopen of zijn zaak bekend wil maken. De fabrikant moet zich vóór alles af vragen: Heb ik een product te leveren, dat het publiek zoodanig bevredigt dat het dit niet alleen één keer, maar ook wéér zal koopen?" Kan hij hier niet bevestigend op antwoorden, dan behoeft hij niet te trach ten zijn artikel per advertentie te ver koopen. Want juist door adverteeren, hetgeen in z(jn eenvoudigsten vorm niets anders is dan het bekend maken van een product (of zaak), is dit product (of zaak) bloot gesteld aan algemeene en openlijke cri- tiek. Het is dan ook verkeerd te meenen, dat adverteeren altijd wonderen kan verrich ten, want geen advertentie verbergt op den duur defecten van het product, of zal het kunnen verheffen boven zijn werke ljjke waarde. Op den duur legt de adverteerder die de opgesomde hoedanigheden van zijn artikel niet „waar" kan maken onherroepelijk het loodje. Trouwens wij nuchtere Nederlanders laten ons niet zoo gauw bij den neus nemen. Daarom deugen sterk overdreven uit drukkingen als „de grootste", „de beste", de mooiste" niet. Dat is een kwaad waar aan zich velen helaas nog altijd bezondi gen, maar het wreekt al gauw zich zelf. De meeste adverteerders zien tegen woordig ook in, dat zij veel verder komen, wanneer zij zich beperken tot een duide lijke uiteenzetting van de speciale voor deden, die hun product of winkel biedt. Dat zij dit zoo aantrekkelijk mogelijk zien te doen is vanzelfsprekend en natuurlijk absoluut geoorloofd. Er is „Groot Nieuws" in advertenties. Gaf U zich wel eens rekenschap van de enorme verscheidenheid in de artikelen die te koop worden aangeboden? Een ko lossale sorteering komt op de markt waar uit U haast geen wijs kimt worden. Hoe is het mogelijk uit dien chaos juist dat te koopen, wat U het allerbeste kan dienen? Er is een verscheidenheid die me nigeen tot wanhoop drijftMaar dan zijn er de advertenties? Gelukkig! Zonder veel geld en tijdverlies houden zij U dagelijks uitmuntend op de hoogte. De verschillende voordeelen der artike len van één en dezelfde soort kunt U rus tig tegen elkaar afwegen. De advertenties leeren U ook welke eischen men aan een artikel in een be paalde prijsklasse kan stellen. Prachtige foto's en teekeningen maken het U daarbij dikwijls extra gemakkelijk. Belangrijk is ook, dat mede door de ad vertenties men van een bepaald artikel leert het op de juiste wijze te gebruiken en naar waarde te schatten. Meer dan eens ontdekt men uit een ad vertentie nieuwe gebruiksmogelijkheden voor een artikel, dat men vroeger slechts voor één bepaald geval gebruikte. Denk b.v. eens aan de vele uitstekende recepten in de advertenties voor eetwaren, waarbij dan nog de opgave van zekere nuttige voedingsstoffen komt. Tezamen vormen zij een groote hulp voor de huisvrouw, wanneer zy een zoo afwisselend mogelijk menu voor de maal tijden wil samenstellen. Worden wy niet iederen dag door de advertenties op de hoogte gehouden van de belangrijke technische vorderingen? Zelfs een leek kan daardoor tegenwoordig meepraten over de speciale voordeelen van allerlei automerken. Vraagt U maar eens den eersten den besten gymnasiast of H. B, S.'er naar de verbeteringen in de nieuwste modellen van de meest bekende automerken. Alleen door adverteeren was het moge lijk dat artikelen die zooveel bijdragen om «et leven te veraangenamen, algemeen in gebruik kwamen. Denkt U eens aan de radio, de stofzui ger, sanitaire installaties en wat al niet meer. Hoe het echter was toen men nog niet zoo veelvuldig gebruik maakte van de advertenties, ziet men aan de schrijfma chine. Deze was al lang uitgevonden, maar hog altijd weinig in gebruik. Eerst als ge- °»S van adverteeren werd zij algemeen bekend en tot één der onmisbare werktui gen der moderne samenleving. Wij noemden slechts enkele voorbed en. Maar zij zijn voor het grijpen! U kent zelf wel al die kleine, maar zoo uiterst practische uitvindingen die de drukke werkzaamheden van de huisvrouw ver lichten. hebben^ C6ns °Pmerhing gehoord „Advertenties?, neen, die lees ik nooit ls het u toen ook opgevallen dat dit meestal menschen waren die zelf weinig inkochten? Een goede huisvrouw zult u dit nooit hooren zeggen. Die raadpleegt wel dege lijk eiken dag de advertenties. Voor een zuinig beheer van het huishouden is het immers noodzakelijk dat zij weet wat er te koop is, en waar dat met de meeste ga- ïantie gekocht kan worden. Voor haar is er eiken dag „Groot Nieuws" in de adver tenties. Velen doen maar alsof zij nooit adver tenties lezen, maar laten wij er rond voor uitkomen; wij lezen ze meer dan wij zelf willen weten en dan sommigen willen be kennen. Waarom toch? Omdat wij ze noodig hebben! Geven geadverteerde goederen waarborg? Alleen dan, wanneer een artikel buiten gewoon goed is en volkomen berekend om op loyale wijze te concurreeren met al de andere producten op de markt, zal het pu bliek het blijven koopen. Koopt men niet meer dan eens, dan kan de fabrikant of winkelier onmogelijk blij ven adverteeren. Wanneer u deze twee feiten tezamen be kijkt, wordt het duidelijk, dat u door bij ge regelde adverteerders te koopen den besten waarborg heeft voor degelijke artikelen van blijvende waarde. Gelijk gezegd: Deze regelmatige adver teerders stellen hun goederen of zaken voort durend aan een algemeene critiek bloot. Zij hebben een kostbare reputatie hoog te hou den! U zult dan ook zien dat alle degelijke artikelen jaar in jaar uit regelmatig gead verteerd worden. Een voorbeeld ter verduidelijking: Er was eens een tabaksfirma, die trouw adverteerde. Zij bezat zelf tabaksplantages doch de directie constateerde, dat de oogst van een bepaald jaar beneden het normale kwaliteitspeil was uitgevallen. Hoewel dit met hooge kosten gepaard ging, was men toch zoo verstandig elders een verschen voorraad te koopen. Het ware dan ook wel zeer kortzichtig ge weest den goeden naam en faam van een zaak door een tijdelijke omstandigheid in de waagschaal te stellen. De reputatie van een firma is veelal het kostbaarste bezit, ofschoon met dezen post zelden of nooit op den inventaris van een zaak zal aantreffen. Een bezit opgebouwd gedurende een reeks van jaren kan zeker het gevolg zijn van een verstandige advertentiepolitiek. De firma's die zulk een politiek volgen, kunnen het niet riskeeren, minderwaardig mate riaal aan de markt te brengen. En de afnemer mag óók niets riskeeren: hij koope dus geen onbekende artikelen bij onbekende zaken. Een verstandige advertentiepolitiek: dat is een speciale kunst. Zij dient systeem te bezitten. Alleen een meer of minder groote advertentie, die eigenlijk niets anders in houdt dan uw adreskaartje, heeft heel wat minder waarde, dan een advertentie waar in met overleg een sprekende inhoud is vastgelegd. Duidelijk, overzichtelijk, suggestief moet zijn: laat u ten deze door deskundigen grondsch telefoonnet zal worden vervangen door een ondergrondschen kabel, terwijl vermoedelijk nog in den loop van dit jaar de automatiseering van den telefoon haar beslag krijgt. Tentoonstelling W.I.K. De damesclub W.I.K. hield Dinsdag en Woensdag een tentoonstelling in het lokaal van den heer Bouwstra. Een overweldigen de hoeveelheid goederen was tentoonge steld. Het bezoek was bijzonder groot. Als attractie was het noodige aanwezig als sjoelbak, ringengooien, draaibord, raden naar verschillende dingen, enz. Van den sjoelbak werd veel gebruik gemaakt. De jury bestond voor handwerken uit de dames mevr. de Vriesde Wit van Z.- Scharwoude en mevr. Blom van St. Pancras. Voor figuurzagen, teekenwerk enz. de heer J. Dekker van Heiloo. De winnaars van de verschillende attrac ties werden: sjoelbak C. Groen Tz., 80 pnt.; erwten raden 1265 J. Bult te Limmen; rin gen gooien Maartje Bak te Broek op Lan- gendijk, 70 pnt.; taart A. Volkers 314. De verloting werd gehouden door mevr. Kroonenburg en mevr. P. de Ruiter. Ie pr. J. Deutekom, 2e pr. L. v. Ham te Twisk. Vervolgens 100 verschillende prijzen. W.I.K. kan terug zien op een alleszins geslaagde tentoonstelling. Vele inzendingen waren ter opluistering ingezonden. Het doel van de damesclub is om goede- -japuiui ubb ubbjs 3} jb uaaj^mjq ut uaj bedeelden, die door ziekte deze noodig hebben. Gretig wordt van deze nuttige ver- eeniging gebruik gemaakt. hebben" met een verklarende tekst van den bekenden dierenvriend Ennik, die in sym pathieke bewoordingen het voor het dier opnam. Zijn woorden werden herhaaldelijk door applaus onderbroken, een bewijs, dat de aanwezigen het doel van spr. volkomen onderstreepten. Na deze film werd de klankfilm „Het Brandmerk van Kain" vertoond, uitgevoerd door de Multi-film uit Haarlem. Het is een sympathiek verhaal van een jongetje, dat door zijn hond wordt gered van den ver drinkingsdood. Wanneer dan deze hond bijna in de handen komt van vivisectoren, is daar gelukkig tijdig redding. Deze avond mag als zeer geslaagd ge noemd worden en de organisatoren mogen met tevredenheid erop terugzien. zy voorlichten. t Is verwonderlijk te zien, hoeveel gun stiger de resultaten onmiddellijk uitvallen, wanneer met werkelijk juist inzicht de ad vertenties worden opgesteld. Gelukkig kun nen wij ten deze reeds veel verbetering be speuren, maar voor velen ligt hier nog een terrein, dat hun voordeelen kan brengen, volkomen open. Altijd belangrijk nieuws! Tenslotte: voor iedereen is in de adver tenties belangrijk nieuws te lezen! Het neemt daarom naast het redactioneele een zeer belangrijke plaats in. Het vervult daar bij een belangrijke sociale functie. Volkomen gemotiveerd, omdat het verre weg de goedkoopste manier is, om grootere bekendheid aan uw producten of zaken te geven. Summa summarum: artikelen of zaken, die regelmatig in een betrouwbare krant ge adverteerd worden, bieden den allerbesten waarborg voor goede kwaliteit. Zij, die dus de advertentiepagina's naar juiste waarde schatten en deze oordeelkun dig gebruiken zoowel de adverteerders als de lezers hebben daarvan het groot ste voordeel! Wognum in het ongelijk gesteld. Het raadsbesluit van de gemeente ognum tot opzegging van het gemeen- sc«appelyk straatverlichtingscontract tus schen Wognum, Zwaag en Nibbixwoud, voor den Zwaadyk, is door Ged. Staten niet Soedgekeurd. Voor Wognum bestaat er nog roeP bij de Kroon. De voordracht. B. en W. van Medemblik hebben, ter voorziening in de vacature van gemeente secretaris, de volgende alphabetische voor dracht opgemaakt: J. P. van de Geyn, le ambtenaar ter secretaris te Groesbeek en J. H. Klasema, commies le klasse, chef van de afd. financiën ter secretaris te Enkhui zen. Er waren 14 sollicitanten. Omzetting postkantoor. Het hulppostkantoor alhier werd in 1874 opgericht. Vóór dien werd de toenmaals weinige correspondentie, bezorgd door het hulppostkantoor te Rustenburg, dat thans niet meer bestaat. Van 18741901 werd het kantoor beheerd door den heer P. Koeman. Na diens eervol ontslag in 1901 volgde de benoeming van den tegenwoordigen func- tionnaris, den- heer J. de Groot, aan wien op zijn verzoek met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag is verleend. In 1909 werd het I hulptelegraaf- en telefoonkantoor opgericht en met het hulppostkantoor vereenigd. 1 Mei a.s. zal het kantoor worden omge zet in een station voor den post-, telegraaf- en telefoondienst en is als stationhouder I aangesteld de heer G. Moerbeek, thans hulp besteller aan genoemd kantoor. Het boven-1 Hoofdbestuurslid gekozen. *De heer J. H. Keizer, alhier, is gekozen tot lid van het hoofdbestuur van het Na tionaal Radicaal Verbond, verbond tot be vordering van het gemeenschapsbelang in Staat, provincie en gemeer te. „Wat rijden al die menschen ge vaarlijk vandaag", dacht u immers vanmiddag achter het stuur. (Hoe zegt men dat ook weer van dien splinter,dien balk en uw oog?...) Tevens een tweetal sprekers. In een zoo goed als geheel bezette groote zaal van de „Harmonie" is gisteravond een filmavond met lezing gehouden, uitgaande van de Broederschaps-federatie, afd. Alk maar. De Alkmaarsche inspecteur voor de dierenbescherming, de heer V e r w e r, opende met een kort woord van welkom aan de sprekers en de aanwezigen en ver klaarde verder, dat deze filmavond eigen lijk een vervolg was op de destijds in „De Unie" georganiseerde broederschaps-ten- toonstelling. Hierna was het woord aan mr. dr. P. IJssel de Schepper, die zich als on derwerp had gekozen „Broederschaps gedachte". Spr. gaat er vanuit, dat de menschen, stuk voor stuk, goed zyn. Het zijn echter de om standigheden, welke den mensch zoo slecht doen lijken. En dat komt vooral, omdat de mensch thans te veel aan zichzelf moet denken, ieder mensch wil een persoonlijkheid ver tegenwoordigen, ja zelfs ten koste van alle edele gevoelens in dien mensch. We ver geten maar al te vaak, dat verdraagzaam heid de groote peiler is, waarop gebouwd moet en kan worden en dat is het wat we thans missen. De groote kracht ligt verder in bewust en logisch denken en handelen. Deze kracht, mits goed gebruikt, zal doen werken en vernieuwen. Om vanuit dezen chaos te komen tot de cosmos, is 'n groeiproces noo dig en in dit proces moet de mensch kun nen onderscheiden 't verschil tusschen het goede en het kwade. Eerst wanneer we zoover zijn, zal een gemeenschap, op broe derschap opgebouwd kunnen worden. Nadat spr. in het kort het proces van 't heelal besproken had, kwam hy tenslotte tot den tyd van de renaissance, een tyd, waarin eerst recht het menschelijk egoïsme hoogtij ging vieren. Dat menschelijk ego isme is doorgevreten tot den huidigen dag en spr. meende te mogen concludeeren uit tal van aanwijzingen in die richting, dat we thans het uiterste van bewust individualisme bereikt hebben. Thans breekt een nieuw licht door, het licht van de Bellamy-ge- dachte. Het licht als schijnsel van den weg naar broederschap en harmonie. Nu zijn we zoover gekomen, dat we ons bewust wor den, dat het lijden de weg is, waarlangs de mensch opgevoed kan worden. Na gewezen te hebben op de samen werking tusschen den Vegetarischen bond, de Theosofische Ver. en de Bellamy Ver., be pleitte spr. nogmaals het dier te zien als onzen jongeren broeder en dus het dier ook te behandelen als onzen medemensch. Na deze lezing sprak mr. dr. D. Albers, die zich als onderwerp gekozen had: Anti vivisectie. Spr. wees met verschillende voorbeelden uit de practijk op de vreeselijke martelin gen, welke het dier moet ondergaan om zoogen. als hulpmiddel te dienen tot heil van de menschheid. Ruim 5 millioen dieren worden jaarlyks afgeslacht door de heer en vivisectoren en spr. uitte het als zyn mee ning, dat slechts een zeer klein percentage doeltreffend is, en dat het grootste gedeelte wordt afgemaakt naar willekeur van de doctoren. Wie wreed is voor het dier, kan geen goed mensch zijn en derhalve moet krach tig stelling genomen worden tegen deze ergerlyke mishandelingen. Na een korte pauze werden twee films vertoond. De eerste was „Wat de dieren ons te zeggen Zondag a.s., n.m. 2 uur en 's avonds 8 uur zal in de zaal van de schouwburg ,,'t Gul den Vlies", een vertooning worden gegeven van de film „Kent gy uw land?" Deze tourneé, waarvan bovengenoemde avond deel uitmaakt, wordt gehouden door geheel ons land, onder de zinspreuk: „Brengt Uw vacantie in Nederland door". Het doel van de vertooning van deze luisterrijke en boeiende film is, ons volk wederom op de schoonheid van eigen land te wijzen, en het zoodoende aan te sporen de vacantie in Nederland door te brengen. Deze film is tot stand gekomen op initia tief van den heer W. Beets Jr., met mede werking van tal van Vereenigingen, o.a. Horecaf „de Ned. Bond van Beroeps-pen sionhouders, A. V. V. V." Hiswa, de K. L. M. enz. enz. Ook vele burgemeesters verleenden hun ne medewerking tot het tot stand komen van deze film. By het aanschouwen van onze heerlijke bosschen, onze heide, de Brabantsche ven nen kortom van alle streken die ons land bezit, zal menigeen tot een besluit brengen, dit jaar in Nederland zijn vacantie door te brengen. Het verdere deel van den avond, waarop deze film vertoond wordt, zal worden aan gevuld met eenige varieté-nummers. De artisten, die hieraan hun medewerking verleenen, zyn al een waarborg, dat een genotvolle avond wacht Ten eerste zal optreden de bekende con ferencier-humorist George du Bree met zijn gezelschap. Bovendien vermeldt het programma het optreden der wereldbeken de accoordeonnisten „the broadway sere- naders". Ieder die deze virtuosen wel eens voor de radio beluisterd heeft, zal nu in de gelegenheid zijn, persoonlijk met hen ken nis te maken. Bovendien wordt aan iederen lOden be zoeker een geschenk uitgereikt, en ont vangt eiken 50ste, 100ste enz enz. bezoeker een bijzonder fraai cadeau. Kon. Ned. Stoomvaart Mij. Agamemnon 18 Maart van Carthagena naar Alicante. Ajax 18 Maart v. Passages n. Bilbao. Alkmaar 18 Maart n.m. 7 uur v. Hamburg n. Antwerpen. Clio 18 Maart v. Amst. te Bordeaux. Cottica 18 Maart s. nachts 12 u. v. Plymouth naar Havre. Hermes 18 Maart v. Varna n. Constanza. Orestes 18 Maart v. Volo n. Mutzuna. Perseus 18 Maart n.m. 9 uur v. Amsterdam naar Hamburg. Trajanus 18 Maart v. Valencia n. Amst. Calypso 19 Maart v. Middl. Zee te Amst. Venezuela uitreis 17 Maart te Cristobal. Merope thuisreis was 18 Maart 10 u. 35 v.m. 160 mijlen W.Z.W. van Lands End. JavaNew York Lijn. Tabinta v. New York n. Java, pass. 18 Maart Kaapstad. Phrontis 17 Maart v. New York te Batavia. Rotterdamsche Lloyd. Dempo thuisreis 19 Maart v.m. 7 uur te Mar seile. Sibajak 19 Maart v. Rott. te Batavia. Kota Pinang thuisreis pass. 19 Maart v.m. 4 uur Kaap del Armi. Kota Radja uitreis pass. 18 Maart n.m. 7 u. Sagres. HollandWest-Afrika Lijn. Amstelkerk 19 Maart v.m. 3 uur van Havre naar Rotterdam. RotterdamZ. Amerika Lijn. Alcyne 20 Maart n.m. 4 uur van B. Aires te Rotterdam verwacht. Alchiba 18 Maart v. Rotterdam te B. Aires Aldabi 18 Maart van Hamburg n. R'dam. HollandAmerika Lijn. Statendam toeristenvaart arr. 18 Maart te New York. Edam 18 Maart van Providence te Balti more. Volendam toeristenvaart 18 Maart te New York. Beemsterdijk 19 Maart van Rotterdam te Antwerpen. Damsterdijk 18 Maart van Rotterdam naar Pacific Kust. Emzetco Lijn. Jonge Elisabeth, 18 Maart n.m. v. Antw. n. Rotterdam. Halcyon Lyn. Stad Zaandam, 17 Maart v. Rott. te Bagnoli. Stad Arnhem, v. Vlaardingen n. Bagnoli, 18 Maart uit den N. Waterweg. Stad Amsterdam, pass. 18 Maart Gibraltar. Stoomv. Mij. „Oceaan". City of Florence, 17 Maart v. P. Swettenham n. Rotterdam. Rhesus, v. Amst. n. Liverp., pass. 18 Maart Lizard. Eurybates, 18 Maart v. Swansea te Liverp. Patrocles, v. Japan n. R'dam, 18 Maart te Londen. Ajax, 16 Maart v. Asaka n. R'dam. Bijvorlich, v. Japan n. R'dam, pass 17 Mrt. Perim. City of Hereford, v. Japan n. R'dam, was 17 Maart 5 uur 20 n.m. 370 mijlen Z.W. van Lands End. N.V. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ. „NEDERLAND". Mailschepen: Chr. Huygens uitreis 12 Maart te Batavia. J. v. Oldenbarnevelt uitreis 17 Maart van Suez. Marnix van St. Aldegonde thuisreis pass 16 Maart Pernis. Vrachtschepen: Bintang SJPL 18 Maart van Dahikan. Madoera thuisreis 17 Maart van Port Su- dan. Poelau Bras thuisreis 17 Maart te A'dam. Salawati JNL 13 Maart van Philadelphia. Saparoea SJPL 16 Maart van Belawan. Simaloer in ballast 16 Maart van Calcutta. Tabian SJPL 11 Maart van Cancouver. Tajandoen uitreis 13 Maart van Suez. Tanimbar JNL 16 Maart van Batavia. Tarakan thuisreis 18 Maart te Londen. BERGER KUNSTKRING. Opvoering van „Hoogeschool der Liefde" 24 Maart door Het Blijspel- gezelschap. Het ongekende succes, dat „Het Blijspel gezelschap" onder de artistieke leiding van Constant van Kerckhoven en Elias van Praag, in de Stadsschouwburg te Amster dam bij de premiere van „Hoogeschool der Liefde" boekte, deed het bestuur van den Berger Kunstkring reeds dadelijk besluiten, beslag op dit blijspel te leggen. Dat dit goed gezien was, blijkt wel uit het feit, dat dit stuk, overal waar het in ons land vertoond werd, succes oogstte, zoodat wij Dinsdag 23 Maart in Bergen de 130ste opvoering beleven. De schrijvers van „Hoo geschool der Liefde" (1'Ecolo des Cocottes) Paul Armend en Marcel Gerbidon verover den met dit blijspel, een mengeling van pi kanterie, charme, en gevoelige menschelyk- heid, reeds dadelijk de harten van de Pary- sche tooneelbezoekers. Daardoor stond het evenwel nog niet vast, dat dit ook het geval zou zijn bij de Hollanders, waar de gevoe lens daarvoor niet zoo licht aanspreken, als dit bij de bewoners van het zonniger zuiden het geval is. Dank zij onze groote actrice, Mien van KerckhovenKling, die bij haar jubileum door mevrouw MannBouwmeester voor de vertolking van „Demi-Monde" (een rol, die na mevrouw MannBouwmeester nog geen van onze actrices heeft durven vertolken) gehuldigd werd, begreep men ook bij ons, hoe de cocottes met haar lichte levensop vatting, op haar wijze, geluk om zich heen zaaien, doch ten koste van zich zelf. Van het waarachtige menschenkind, dat wij in het 1ste bedrijf leeren kennen, is in het 3de bedrijf, als zij zich op de bovenste sport van het demi-mondaine leven be vindt, niet veel meer overgebleven dan een ledepopachtige „koningin van Parijs". Aan het slot blijkt dan ook, dat de roem van deze „grande courtisane" niets is dan een rouwkleed van het geluk, hetgeen in een buitengewoon uitgewerkte slotscène mees terlijk tot uiting komt. Wat vluchtig op het tooneel, zonder aanstoot, aan ons voorbij gaat, laat zich echter niet gemakkelijk neerschrijven. Zij, die met het repertoire van het hedendaagsch tooneel op de hoogte zijn, weten echter, dat de pers èn over het stuk èn over de vertolking vol lof was. Wij zijn overtuigd, dat ook de bezoekers van deze laatste voorstelling van den Ber ger Kunstkring aan mevrouw Kerckhoven Kling voor haar vertolking van Ginette gaarne hun hartelijke sympathie zullen schenken, zonder dat zy daarbij gehinderd zullen worden door de faits et gestes, aan het beroep van Ginette verbonden. SPANJE BREIDT DOUGLAS-VLOOT UIT. Order voor de Fokkerfabrieken. De Lineas Aereas Postales Espanolas L.A.P.E. heeft in Februari j.1. een sneldienst geopend tusschen Madrid en Las Palmas op de Canarische Eilanden, welke dienst met Douglas DC-2 vliegtuigen wordt onderhou den. Nu deze lijn een succes is gebleken, oor deelde de directie der L.A.P.E., die in De cember j.1. reeds de derde Douglas DC-2 aan haar vloot toevoegde, het noodig, tot ver dere uitbreiding van het materieel over te gaan. Derhalve heeft deze maatschappij by de Fokkerfabrieken te Amsterdam weder om een vliegtuig van hetzelfde type besteld. Het toestel zal binnenkort worden afge leverd. OPHEFFING LUCHTLIJNEN. Verbinding met Twente, Eind hoven en waarschijnlijk Groningen vervalt. Naar aanleiding van de mededeelingen van den minister van Waterstaat betreffen de het opheffen van binnenlandsche lucht lijnen vernemen wij van de zijde der K. L. M. het volgende: De tegenslagen van het vorig jaar, ge voegd bij de minder gunstige uitkomsten van de exploitatie der meeste binnenland sche luchtlijnen zijn oorzaak, dat de K. L. M. in den komenden zomer moet laten ver vallen de verbinding Amsterdam—Twente v.v. en die tusschen Amsterdam en Eind hoven via Rotterdam. Waarschijnlijk zal ook de lijn op Gro ningen niet kunnen blijven bestaan, hoe wel er nog een heel klein kansje is. De eenige binnenlandsche lijn, die gehand haafd blijft is Amsterdam-Rotterdam- Haamstede-Vlissingen event. tot Knocke. Het een en ander beteekent heel wat voor de K. L. M.-exploitatie. Er zyn daar op Eelde, Twente, Welschap (Eindhoven) or ganisaties gemaakt en gebouwen neerge zet, er is daar personeel aangesteld. Het is wel heel teleurstellend, dat dit alles nu zoo abrupt gestopt moet worden. Maar erkend moet worden, dat al deze luchtverbin- dingen verleden jaar geld, zelfs veel geld, hebben gekost. En het is begrijpelijk, dat er moet worden ingegrepen. Geen algeheele stopzetting. Omtrent de plannen van de K. L. M. tot inkrimping van het binnenlandsche lucht- vaartverkeer, waarover de minister van Waterstaat heden in de Eerste Kamer sprak

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 11