DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. TELEX De schending van het Locarno-pact. No. 68 Vrijdag 20 Maart 1936 138e Jaargang De Volkenbondsraad neemt de resolutie aan met alge- meene stemmen. Scherpe woorden na de stemming. De bijzondere zitting. De overstroomingsramp. Twee jongemannen verdronken. Auto botst tegen boom en komt in een sloot terecht Europeaan door Mandoerees gedood. Een oude veete met een kris beslecht. De komt i Dat is zeer belangrijk: Haar de Telex staat altijd ten dienste, 24 uur per dag Deze allernieuwste dienst begint over 14 dagen. ALKMAARSCH OURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden by vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.— franco door het geheele Rijk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HF.RMS. COSTER ZOON. Voordam C 9, postgiro 37060. Telef 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: T). N. ADEMA. De Volkenbondsraad, die zou stem men over de Fransch-Belgische reso lutie betreffende schending van het pact van Locarno door Duitschland, is gistermiddag om 15.25 uur bijeenge komen. De verschillende leden van den Raad brachten in alphabetische volgorde hun stem uit, ook Duitschland, België en Frankrijk, wier stemmen echter bij het berekenen van de meerderheid niet meetelden. Alvorens tot de openbare zitting over te gaan, was de Raad nog gedurende enkele oogenblikken in bijzondere zit ting bijeen. De openbare zitting werd geopend om 15.40 uur. De voorzitter, Bruce, verzocht toen voor eenige oogen blikken het voorzitterschap van den Raad te mogen neerleggen, teneinde gelegenheid te hebben, de opvattingen van de Australische regeering uiteen te zetten. „Ik heb met de grootste aandacht zoo zeide hq verder geluisterd naar de uiteenzetting van den Duitschen ge delegeerde van gistermorgen. Deze redevoering heeft geen wijziging ge bracht in mijn opvattingen ten opzichte van mijn verplichting, onmiddellijk over te gaan tot stemming over de Fransch-Belgische resolutie. De raad heeft de plicht te beslissen of hy hier staat voor een schending van het pact van Locarno, een gedeelte van het al- geen veiligheidssysteem". Vervolgens werd tot stemming over gegaan, waarbij Chili, zich onthield en waarbij bleek, dat Equador geen stem kon uitbrengen, aangezien de gedele geerde van dit land afwezig was. De overige mogendheden brachten, voor zoover haar stem meetelde, hun stem uit ten gunste van de Fransch- Belgische resolutie. De voorzitter van den Raad consta teerde daarop, dat deze resolutie met algemeene stemmen was aangenomen. Om 16.10 uur werd de zitting ge sloten. Tekst van de resolutie. De tekst van de resolutie, waarover in de zitting van den Volkenbondsraad van gis termiddag gestemd is, luidt als volgt: „De Volkenbondsraad constateert op grond van het op 8 Maart door België en Frankrijk gedane verzoek, dat de Duitsche regeering artikel 43 van het verdrag van Versailles heeft geschon den, doordat zij op 7 Maart 1936 bevel heeft gegeven aan militaire strijdkrach ten om in de gedemilitariseerde zone binnen te rukken en zich daar te ves tigen, een maatregel, waarop de arti kelen 42 e. v. van het Verdrag van Ver sailles betrekking hebben, evenals de bepalingen van het Verdrag van Lo carno. De raad draagt den secretaris generaal op om, met inachtneming van art. 4 alinea 2 van het Verdrag van Locarno, de mogendheden, die dat ver drag hebben geteekend, zonder verwijl van deze conclusie van den raad in kennis te stellen". Scherpe woorden van von Ribbentrop en Flandin. Na de stemming verklaarde de Duitsche gedelegeerde, von Ribbentrop: „Ik heb den indruk, dat indien de ernstige on volledige verklaring, welke ik heden morgen heb afgelegd over het standpunt van Duitschland, vollediger door de leden van den Raad was bestudeerd, zij daardoor tot een andere beslissing zouden zijn ge komen". Hij voegde hieraan toe: „De Duit sche regeering en het Duitsche volk hebben de diepe overtuiging, dat de resolutie van den Raad geen weerstand zal kunnen bie den aan het oordeel der historie". Flandin antwoordde: „Ik zou niet meer hebben gesproken, wanneer de Duitsche vertegenwoordiger niet had gemeend dit te moeten doen. Ik moet hier verklaren dat niemand krachtens het Volkenrecht het recht heeft zijn eigen rechter te zijn. Ik her haal plechtig het Fransche voorstel om het geschil, hetwelk de Duitsche regeering hier wederom te berde heeft gebracht, ten doen beslechten door het Haagsche Hof, dat on der het hooge gezag van den Volkenbond werkt". Bruce spreekt, In zijn slotwoord herinnerde Bruce er aan, dat de basis der verdragen de eerbied voor deze verdragen is en dat het van essen tieel belang is dat elke mogendheid in zoo groot mogelijke mate bijdraagt tot het thans ondernomen streven om een bevredigende oplossing voor den geschapen toestand te vinden. Bruce bracht hulde aan de kalmte en gematigdheid van de verklaringen, welke door de vertegenwoordigers van Frankrijk en België waren afgelegd, hetgeen de be wondering der wereld heeft gewekt. Hij er' kende eveneens het rustige karakter van de rede van Von Ribbentrop en sprak de hoop uit, dat het in deze sfeer mogelijk zal zijn de onmisbare samenwerking tusschen alle leden van den Raad te verkrijgen. Hij deed tenslotte nog opmerken, dat als de leden van den Volkenbond niet bij machte zyn den noodigen bijstand in het onder havige geval te verleenen, het doelloes zou zijn het nut' van den Volkenbond in een zoo moeilijke situatie nog langer te over wegen. Na het einde van de Raadzitting deelde Bruce mede, dat de Raad morgen nog een bijzondere zitting zou houden teneinde te beraadslagen over de toekomstige methode van actie van den Raad en teneinde het tijdstip der andere zittingen te bepalen. Von Ribbentrop bij Eden. De leider der Duitsche delegatie, Von Rib' bentrop, heeft zich gisteravond, vergezeld door de legatiesecrètarissen van de Duitsche ambassade, naar het Foreign Office begeven voor een conferentie met Eden. Het onderhoud was om half acht geëin digd. Von Ribbentrop weigerde na afloop een verklaring af te leggen. Men meent echter te weten dat Eden hem de punten heeft meegedeeld van het tusschen de Lo- carno-staten tot stand gekomen accoord. Von Ribbentrop kan n.1. pas kennis nemen van dit accoord in zijn definitieven vorm wanneer het door den Britschen kabinets raad is goedgekeurd. Het accoord tusschen de Locarno mogendheden. Naar men meent te weten zijn in het ac coord zooals dit ten slotte tusschen de Lo- carnomogendheden tot stand is gekomen nog verscheidene wijzigingen aangebracht. Het accoord is thans hoofdzakelijk gebaseerd op een verklaring betreffende een beroep op het Permanente Hof van Internationale Justitie in Den Haag betreffende het over eenstemmen van het Locarnopact met het Sovjet-Russisch-Fransche pact. De beslissing van het Haagsche Hof moet dan bindend zijn voor alle partijen. De Britsche regeering geeft tevens aan Frankrijk en België de verzeke ring van steun in geval van een aanval. De clausules betreffende het instellen van een internationale politie in de Fransch- Duitsche grenszone en de Fransche eisch betreffende evacuatie van de gedemilitari seerde zone door de Duitsche troepen, zijn naar men meent te weten uit het gister middag geparapheerde ontwerp-accoord te ruggetrokken. Ofschoon zij er in hebben toegestemd hun eisch tot terugtrekken der Duitsche troepen uit de gedemilitariseerde zone te laten varen, hopen de Franschen toch, dat wanneer het vonnis van het Haag sche Hof hun gunstig zal zijn Duitschland zich zal verplichten den toestand te herstel len, zooals die was voor de remilitarisatie. Het ontwerp-accoord, dat zeer lang is, stelt ook voor een internationale conferentie bijeen te roepen, waar met name besproken zouden worden: 1. de Duitsche vredesvoor stellen, met inbegrip van de problemen van Centraal Europa; 2. ontwapening; 3. economische problemen. Tevens stelt men voor den Volkenbonds raad, vermoedelijk de volgende week, een zeker aantal resoluties voor te leggen, waar van één betrekking zou hebben op een her nieuwde bevestiging van het heilige karak ter van verdragen, een tweede op onder werping aan het Haagsche Hof van het Fransch-Russische pact en een derde op een verzoek aan den Volkenbondsraad acte te nemen van verschillende andere voorstellen, vervat in het ontwerp-accoord der Locarno- mogendheden. Deze voorstellen zyn reeds niet-officieel aan von Ribbentrop medegedeeld. Het on derhoud tusschen von Ribbentrop en Eden op het departement van buitenlandsche za ken heeft drie kwartier geduurd. Eden heeft Flandin beloofd hem de beslissing te zullen mededeelen van het Britsche kabinet, dat morgenochtend bijeenkomt, opdat Flan din de beschikking zal hebben over deze beslissing voordat de kamer van afgevaar digden morgenmiddag bijeenkomt. Een communiqué van de Locarno staten. De Locarno-staten publiceeren het vol gende communiqué: „Wij hebben ijverig gewerkt aan het bereiken van een accoord tusschen de vier mogendheden. Zeer groote en zeer bevredigende vorderingen zijn gemaakt De toestand is thans als volgt: De vier delegaties, t.w. van Engeland, België, Frankrijk en Italië, hebben een tekst uitgewerkt, die thans in den vorm ge bracht wordt, zooals hij aan de respec tievelijke regeeringen zal worden voor gelegd, waarbij deze regeeringen de volledige vrijheid van beoordeeling dienaangaande behouden". Flandin naar Parijs vertrokken, De Fransche minister van buitenlandsche zaken, Flandin, is om drie minuten over vijf uur hedenmiddag van Croydon per vliegtuig naar Parijs teruggekeerd. De indruk van het vonnis van Londen. Het vonnis van den Volkenbondsraad heeft in Duitsche politieke kringen geen reactie verwekt Men stelt zich tevreden met te wijzen op het protest van von Rib bentrop en gelooft it priori niet, dat het von nis van den Raad een bezwaar beteekent voor Duitschland's eventueele terugkeer naar den Volkenbond. De overstroomingsramp neemt steeds grooteren omvang aan. In Washington zelf zyn 15000 werkeloozen opgeroe pen, die ter bescherming van de re- geeringsge bouwen een zes meter hoogen dijk opwerpen. Het Witte Huis ligt op een afstand van slechts 400 M. van dezen dijk. Gedeelten van het ministerie van handel, van arbeid en van marine worden eveneens be dreigd. In Pittsburgh hebben 1000 man van de nationale garde een gordel getrokken om de overstroomde wijk. Particulieren wor den hier niet toegelaten. Twee dagblad drukkerijen en de beide grootste waren huizen staan tot aan de tweede verdie ping onder water. Hetzelfde lot viel den „Jenkins Arcades" te beurt, waar zich de beste zaken bevinden. De toevoer van levensmiddelen is eenigszins verbeterd, maar daartegen over begint thans gebrek aan drinkwater te ontstaan. De burge meester heeft gedreigd met zware straffen voor levensmiddelenwoekeraars. Tenge volge van een benzine-ontploffing is een geheel blok huizen in vlammen opgegaan. Gelukkig slaagde de brandweer er nog in de plaats van den brand te bereiken. In Wheeling in West-Vidrgina is door de Ohio een op een eiland liggende villa-wijk overstroomd. De rivier steeg daar in den loop van den nacht 12 M. Uit alle overstroomde gebieden tezamen zijn tot dusverre 65 lijken geborgen. Vele personen worden nog vermist. De goeverneur van Pennsylvanië, die in het overstroomde gebied is aangekomen, heeft verklaard, dat hij ooggetuige is ge weest van tooneelen, die „het vreeselijkste toonden, dat hij tot dusverre gezien had." Zelf was hij bijna om het leven gekomen. De schade in Pittsburgh alleen wordt geschat op 25 millioen dollar. Steeds weer doen zich gasontploffingen voor, waardoor branden ontstaan. In Wheeling is tengevolge van zoo'n gas- explosie een huis in de lucht gevlogen. Dertien personen kwamen daarbij, deels door verdrinking, om het leven. De dak- loozen der stad werden in de hooger gele gen scholen en kerken en zelfs in de markthallen ondergebracht. Bij Vernon in Vermont is de dijk lek geworden. Werkelooze arbeiders en vrij willigers zijn koortsachtig bezig met het herstellen van den breuk. Dqk te Rice-City doorgebroken. De dijk te Rice-City nabij Uxbridge is doorgebroken. Het water bereikte een niveau van 15 voet en stroomde in de bed ding van den Blackstone rivier. Alle bruggen onder water. Bijna alle bruggen, welke Washington met Virginia en het Zuiden verbinden, staan öf onder water, óf moesten gesloten worden wegens gevaar voor instorting. Ook de verkeerswegen naar het Noorden en Westen staan óf blank óf zijn versperd met auto's. De Potomac-rivier heeft thans een zeer snellen stroom. Alle huizen langs de oevers staan onder water. Vele huizen zijn door de water massa's weggespoeld. Het scheepvaart verkeer op deze rivier is geheel onmoge lijk. Verscheiden schepen zijn vernield. Boo- men worden door het water meegesleurd. President Roosevelt niet met verlof. President Roosevelt, die eenige dagen verlof zou nemen, zal in geen geval eerder dan Vrijdag vertrekken. Hij heeft een op roep gericht tot de bevolking om een steunfonds ten bedrage van 3 millioen te stichten om de families, die door de overstroomingsramp getroffen zijn hulp te verleenen. De ramp heeft in 11 staten een schade aangerichte welke niet bij be nadering is op te geven. Dag en nacht werken de ambtenaren om geheime documenten en belangrijke be scheiden uit de in gevaar verkeerende re- geeringsgebouwen, welke in het laag ge legen gedeelte van Washington zijn ge vestigd, te bergen. 8000 arbeiders zijn sedert 24 uur bezig wallen op te werpen met zakken zand, ten einde het water te keeren. Men hoopt, dat Vrijdagmiddag het ergste gevaar voorbij zal zijn. Beroep op liefdadigheid. President Roosevelt heeft een beroep ge daan op de openbare liefdadigheid om het Amerikaansche Roode Kruis te helpen een fonds van drie millioen dollar te vormen voor het verleenen van hulp aan de slacht offers van de overstroom in gen in het Oosten der Vereenigde Staten. De presi- den verklaarde, dat de overstroomingen onmetelijke schade aan 11 staten hebben berokkend en dat 200.000 personen dak loos zyn gewoorden, terwijl gevreesd wordt, dat de komende 24 uur dit cijfer nog zal stijgen. Roosevelt, die gister met zijn jacht naar Florida zou gaan om te visschen heeft wegens den ernst van den toestand zijn vertrek uitgesteld. In de modder gestikt? In den afgeloopen nacht is op den Mierloschenweg nab Geldrop een auto in een sloot gereden, waarbij twee per sonen om het leven kwamen. Genoemde luxe-auto, waarin vier personen zaten, afkomstig uit Eindhoven, reed met groote snelheid in de richting Eindho ven en botste door nog onbekende "oor zaak tegen de betonnen Bommelbrug op den Mierloscheweg, waarbij het lin kerachterwiel van den wagen werd af geslagen en een 30-tal meters verder terecht kwam. De wagen sloeg hierdoor over den kop en kwam in een langs den weg loopende sloot terecht. In de buurt wonende personen, die den slag hadden gehoord, snelden te hulp en wisten na veel moeite twee der inzittenden de heeren Meyer en de Meester, van onder den wagen vandaan te halen. De achterin zittende personen kon men niet bereiken. De hulp van politie en brandweer werd in geroepen 'en na een half uur gelukte het de brandweer den wagen te lichten. Het bleek toen echter, dat de heeren J. Hegge en H. Verberne, beiden ongeveer 20 jaar oud, die achterin hadden gezeten, reeds waren over leden. Waarschijnlijk zijn zij in de modder gestikt. De lijken werden overgebracht naar het St. Annaziekenhuis te Geldrop. Ook de beide geredden, die slechts lichte verwon dingen hadden opgeloopen, werden naar ge noemd ziekenhuis vervoerd. Aneta meldt uit Soerabaja: Gisterochtend is een 32-jarige Euro peaan, C. A. Meijer genaamd, door een Mandoerees met een kris in de buik gestoken, waardoor het slachtoffer vry- wel op slag dood was. De aanslag op den heer Meyer had plaats in de dessa Tamansari gelegen In een apart kamertje, geheel geluiddempend gemaakt, staat thans een geheimzinnige machine: de verreschryver. Deze machine tikt als een gewone schrijfmachine de letters op het papier, alleen met dit verschil: 1°. het tempo is veel hooger; 2°. de typiste zit kilometers ver van ons vandaan. Er gebeurt iets, ergens op de wereld. Het bericht moet wereld kundig gemaakt worden. Hoe? De telefoon ls te langzaam, 3e radio heeft speciale zenduren. De typiste van het persbureau tikt en.... op hetzelfde moment ontvangen wy het opons redactie-bureau Dan geeft onze krant U het allerlaatste nieuws. Dan krijgt de krant méér waarde, zonder dat ze U meer kost! Dan nu een abonnement nemen. Nieuwe abonné's, voor minstens 3 maan den, tot dien dag de krant gratis. aan een uitlooper van de Bondowoso. Voor den moord heeft een twist plaats gehad tusschen moordenaar en slacht offer. De reden hiervan was een oude veete, tengevolge waarvan in den nacht van 18 op 19 Maart j.L het slacht offer en de dader Djenal ruzie hadden. Den volgenden morgen ging Meijer met een knuppel gewapend op zoek naar Djenal, die hij in de dessa Tamansari ontmoette. Na een korte woordenwisseling bracht Meijer hem een slag op het hoofd toe, waardoor de Madoerees in elkaar zakte. Deze struikelde, doch had nog den tijd zijn 55 c.M. lange Ari (mes) te trekken en daarmee Meijer een steek onder de derde rib toe te brengen. Hierdoor werd het slachtoffer den buik vrij wel opengesneden. Bovendien liep Meyer een houw in den linkerarm op. Na het ge beurde liep het slachtoffer nog ruim 60 M. door om dan tengevolge van groot bloed verlies ineen te zakken. Hij werd naar de gouvernements-ziekeninrichting overge bracht, doch overleed tijdens het vervoer daarheen. De dader Djenal gaf zichzelf by de politie aan en bekende zijn daad volmon dig. Het slachtoffer is heden begraven. Nader kan worden gemeld, dat niet lang geleden een broer -'an den verslagene door den inlander vrij ernstig werd mishandeld. Die broer ontving toen een houw op het hoofd, terwijl hem vier vingers van de hand werden afgeslagen, waarom hy thans in een ziekeninrichting wordt verpleegd. BLOEDIGE POLITIEKE VECHTPARTIJ. Naar officieel wordt medegedeeld is het in het Montenegrijnsche dorp Seoce by de arrestatie van een communistischen stu dent, die kort geleden reeds gevangen ge nomen was, bij de ontdekking van een communistische organisatie, tot 'n bloedi ge botsing gekomen. De communisten vie len de gendarmeriepatrouille aan met het doel den gearresteerde te bevrijden. De gendarmes openden daarop het vuur. In den strijd werden 1 communist gedood en drie gewond, terwijl twee gendarmes schot wonden en drie verwondingen van stompe wapens bekwamen. In het ziekenhuis van Cettinje is later nog een der gewonde com munisten overleden. ERNSTIG TREINONGELUK. Elf dooden, dertig gewonden. Drie personen worden vermist. By Nikla (in de Egyptische provincie Giza) is een goederentrein in botsing gekomen met een vrachtauto, waarop zich 45 arbei ders bevonden. Elf arbeiders zijn gedood, dertig gewond, terwijl drie personen vermist worden.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1