DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het front van Stresa hersteld. VERKLARINGEN VAN FLANDIN, VAN ZEELAND EN EDEN. Garanties van wederzijdschen bijstand. No. 69 Zaterdag 21 Maart 1936 138e Jaargang HITLER ZEGT: Het accoord te Londen. Een belangrijk document. Ministers leggen een verklaring af. 6 April 6 April 6 April 6 April Abonneert U direct, De oorlog in Oost-Afrika. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.— franco door het geheele Rijk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTlfiN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordaro C 9. postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Lit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Hitier heeft gisteravond te Hamburg een rede gehouden. Hij zeide in hoofd zaak het volgende: Wat er ook gebeure, wij zullen geen centimeter terugwijken van ons recht. Ik wil medewerken aan de Europee- sche orde, maar er is geen Europeesche orde zonder gelijke rechten. Ik beklaag de staatslieden, die ge- looven, dat een samenwerking voor de nieuwe orde moet worden ingewijd door nieuwe vernederingen. Duitschland zal niet buigen voor maatregelen van geweld. Het zal dit 29 Maart bewijzen. Wij willen een herziening van den geest van Versailles en het psycholo gisch einde van den oorlog. Indien men dit niet wil begrijpen, zal Duitschland alleen blijven. Dit besluit is onwrikbaar. Ik handhaaf mijn edelmoedig aan bod. aldus Hitier, indien de wereld „ja" zegt, is het goed. De wereld heeft niet het recht te spreken van de schending van ver dragen. Havas is in staat bijzonderheden te geven betreffende het document, dat 't accoord tusschen Frankrijk, Groot- Brittannië, België en Italië regelt no pens de maatregelen te nemen naar aanleiding van de herbezetting door Duitschland van de gedemilitariseerde Rijnzone. Het document bestaat uit tien bladzijden en bevat negen artikelen en twee aan- hangels de resolutie en een brief. Het is in tweeën verdeeld. Het eerste deel pre ciseert wat de Locarnomogendheden moe ten doen; het tweede wat aan den Raad staat om te doen. Het eerste deel zegt, dat de Locarno-mogendheden nota nemen van de resolutie, door den Raad aangenomen f"1 waarin de verdragsschending van Duitschland wordt geconstateerd. Het stelt bepaalde beginselen vast nopens unilaterale actie van Duitschland en de gevolgen daar van; herinnert aan het beginsel van den ecrbied voor verdragen en aan de formeele veroordeeling van eenzijdige verwerping van internationale verplichtingen en herin nert eraan dat de handeling van de Duit- sche regeering in strijd is met genoemde beginselen. Door deze eenzijdige handeling beeft Duitschland geen enkel recht voor zich geschapen, daar zijn intiatief beteekent een duidelijke bedreiging voor de veilig heid van Europa. De vier mogendheden die bet Verdrag van Locarno hebben ondertee- kend, bevestigen opnieuw dat het verdrag laar haar meening van kracht blijft en voorzien in accoorden tusschen haar mili taire staven, welke sedert dit oogenblik de technische voorwaarden waarborgen voor de toepassing van de garantie van weder zijdschen bijstand in geval van agressie, zooals het verdrag, dat steeds van kracht blijft, voorziet. Ten gevolge hiervan zijn de vier mogend heden het eens dat een uitnoodiging ge richt zal worden tot Duitschland om aan het oordeel van het Internationaal Ge rechtshof te Den Haag de vraag voor te leggen of het Fransch-Russische pact wer kelijk in strijd is met het pact van Locar no, zooals Duitschland zegt, en om Duitsch land verder te verzoeken, zich te willen verplichten de uitspraak van het Hof te aanvaarden. In afwachting van de uitspraak van het Hof zouden „conservatoire" maat regelen genomen moeten worden: een status quo van de effectieven, ge baseerd op de officieele cijfers van de Duitsche regeering, status quo van de para-militaire strijdmacht, en de in stelling van een internationale strijd macht, samengesteld uit troepne van de mogendheden, die het verdrag van Locarno garandeeren, en welke een zone moeten bezetten van 20 kilo meter breedte ten Oosten van de Fransch-Belgische' grens. Voorts de in stelling van een internationale com missie van controle, belast met het toezicht op de naleving van deze maat regelen. Indien de Duitsche regeering de uitnoo diging, bevattende een beroep op het Hof en de toepassing van maatregelen aan vaardt, zal zij op de volgende grondslagen aan de onderhandelingen kunnen deelne men: onderzoek van de voorstellen van Duitschland, gedaan sub 2 tot 5 van zijn memorandum van 7 Maart 1.1., d.w.z. het vredesaanb^ voor 25 jaar enz., met inbe grip van h« non-agressiepact voor het Oosten en terugkeer van Duitschland tot den Volkenbond. Deze onderhandelingen zouden tot on derwerp kunnen hebben de revisie van het Rijn-Statuut, de aanvaarding van een nieuw pact van wederzijdschen bijstand, ver vangende het verdrag van Locarno, tus schen Frankrijk en Engeland, België en Italië. Deze nieuwe pacten van weder zijdschen bijstand zouden accoorden tus schen de generale staven bevatten, waar bij de organisatie van een onmiddellijke actie in geval van agressie zou zijn voor zien. Tenslotte zou bij deze onderhande lingen onder het oog gezien worden om 'n later bouwen van vestigen te verbieden of te beperken. Het eerste deel bevat de zeven artikelen; het tweede, houdt zich nader bezig met het initiatief, hetwelk de Raad moet nemen. De Raad moet een internationale con ferentie bijeenroepen, welker program de organisatie zou omvatten van de col lectieve veiligheid en de nadere regeling van de toepassing van art. 16; verder de beperking der bewapening, de ontwik keling van de economische betrekkin gen, de organisatie van het ruilverkeer, en tenslotte het onderzoek van de jong ste voorstellen van Duitschland van Maart, de regeling van non-agressie pacten in het Oosten van Europa en de terugkeer van Duitschland in den Vol kenbond. De Raad zal verder een beslissing moeten nemen inzake een acte volgens art. 11, con form de resolutie van den Raad van 17 April '35 aangaande eenzijdige opzegging van ver dragen. De Locarno-mogendheden stellen den Raad een resolutie voor, waarbij op plech tige wijze een eenzijdige opzegging van ver dragen wordt afgekeurd. Aan het slot van deze resolutie wordt de commissie, voorzien bij de resolutie van April '35, uitgenoodigd den Raad de maatre gelen voor te stellen, die hij aan de mogend heden moet aanbevelen. Het tweede aanhangsel is de brief, dien Engeland en Italië richten tot de vertegen woordigers van Frankrijk en België voor het geval Duitschland de voorgestelde procedure zou weigeren te aanvaarden. Daarin wordt gezegd, dat de twee garan ten onmiddellijk de maatregelen zullen on derzoeken, te nemen met het oog op den nieuwen toestand. Zij verbinden zich om onmiddellijk hulp te bieden in overeenstem ming met de verbintenissen van Locarno en met alle middelen, waartoe in gemeenschap pelijk overleg wordt besloten. De garandeerende mogendheden zullen op grond van wederkeer gheid alle maatre gelen nemen, noodzakelijk om de veiligheid van Frankrijk en België tegen een niet-uit- gelokten aanval te verzekeren; er moeten hieromtrent door de generale staven accoor den worden gesloten. De verklaring van Flandin. In zijn gistermiddag in de Fransche Ka mer gehouden rede zeide Flandin o.a. het volgende: „De regeering brengt U na de moei lijke en spannende dagen de consoli datie van den vrede. Zij is daarin kun nen slagen zonder in gebreke te blijven ten gezichte van de beginselen, die zij onmiddellijk op den eersten dag te kennen heeft gegeven." De minister gaf een opsomming van de stappen, die hij te Londen had on dernomen om den verdragsbreuk van Duitschland te doen constateeren. De onderhandelingen. hebben tenslotte teksten opgeleverd, waarover de Lo carno-mogendheden tot overeenstem ming zijn gekomen. „Ditmaal", zeide Flandin, ,zal de methode van het vol dongen feit niet hebben overwonnen". Na de teksten te hebben voorgelezen, zeide Flandin, dat Duitschland, voordat tot eenige onderhandeling zal worden overge gaan, alle prealabele voorwaarden, die één geheel vormen, zal moeten aanvaarden. Er was volgens Flandin geen sprake van, dat een internationale troepenmacht een ge deelte van Fransch en Belgisch grondgebied zou bezetten. „Dit zou een monsterachtige onrechtvaardigheid zijn, die de Fransche onderhandelaars nooit zouden hebben aan vaard". Flandin gaf vervolgens een overzicht van het verloop der onderhandelingen. „Wij hebben", zeide hij, „geen enkel bezwaar ge maakt tegen het voorstel, te Londen bespre kingen te voeren, daar wij in staat zouden zijn, de stem van Frankrijk te doen hooren te Londen, waar men haar sedert eenige maanden niet meer had begrepen. Het resultaat der onderhandelingen was in de eerste plaats, dat Duitschland inbreuk heeft gepleegd op art. 43 van het Verdrag van Versailles en op Locarno. Deze consta teering vond plaats nadat de Volkenbonds raad de argumenten had gehoord van de Duitsche delegatie. Flandin gaf voorts een overzicht van de schikkingen, welke tot stand gekomen zijn. Teneinde zijn eenzij dige daad te rechtvaardigen heeft Duitsch land een beroep gedaan op grieven van juridischen aard. Het zal dus worden uit genoodigd zijn grieven voor te leggen aan het Permanente Hof voor Internationale Justitie te Den Haag. Spr. wees op het ge matigd karakter van de aan Duitschland gedane voorstellen. Wanneer deze mochten worden afgewezen, is de Britsche regeering het eens met de Fransche regeering, dat de toestand onmiddellijk aan een nieuw onder zoek moet worden onderworpen. „Welke ook de hulp moge zijn", al dus vervolgde hij, „die wij van onze vrienden zouden kunnen verwachten, wij rekenen in de eerste plaats op ons zeiven. De les, die uit de gebeurtenis sen getrokken moet worden, is, dat Frankrijk zijn eigen veiligheid moet verzekeren. t „In de evacueerde 20 K.M. zone", zeide Flandin, „zullen internationale troepen worden gelegerd, welker aan wezigheid ervan getuigen zal, dat de internationale regel het gewonnen heeft. Van onzen kant hebben wij, even als België, er in toegestemde, in de periode der onderhandelingen geen troepen te zenden naar de zone, die langs de Fransch-Belgische grens loopt. Flandin besloot zijn rede met een beroep te doen op de eenheid van het volk. De Kamer sprak daarna haar volle ver trouwen in de regeering uit. Redevoering van Van Zeeland. Onder grooten bijval der afgevaardigden heeft eerste minister Van Zeeland in de Belgische Kamer een verklaring afgelegd, waarin hij een Overzicht gaf over het te Londen bereikte accoord en waarin hij voorts zeide, dat de mogendheden er naar gestreefd hadden niemand te kwetsen Wanneer deze regeling verwerkelijkt wordt, aldus de minister, denk ik, dat de vrede is verzekerd. Het oorlogsrisico zal verdwenen zijn, internationale troepen zullen zich vóór onze grenzen bevinden bij wijze van sym bool. Ziet gij niet, dat per slot van rekening en voor de eerste maal in de geschiedenis de schending van een internationaal ver drag de verzwakking ten gevolge heeft ge had van de diplomatie van het land, dat in breuk pleegde op een internationale wet? Dit is van kapitaal belang voor België en voor den wereldvrede. Wij zijn tot het uiterst mogelijke voor een natie gegaan Wanneer Duitschland accepteert, zullen wij uit de moeilijkheden zijn gekomen. Wan- neert het weigert, is zelfs dan de situatie der Westelijke mogendheden versterkt Duitschland zou in tegenspraak komen met zichzelve, wanneer het ons voorstel afwees. Ik ben er meer en meer van overtuigd, dat de moreele krachten van fundamenteel be lang zijn op het gebied der werkelijkheden. Niemand heeft getracht ons een verwijt te doen en in den loop der onderhandelingen heeft België kunnen beantwoorden aan een zijner historische redenen om den vrede te herstellen. Of Duitschland nu aanvaardt of afwijst, door den vrede te willen en den wensch te hebben het goede te doen, is men er in geslaagd een oplossing tot stand te brengen, die hierop neer zal komen: de in ternationale wet zal in de wereld versterkt zijn. De verklaring van Eden in het Lagerhuis. Gistermiddag heeft Eden in het Lager huis verslag uitgebracht over de besprekin gen, welke de laatste dagen te Londen zijn gevoerd, en welke tot overeenstemming heb ben geleid tusschen de vertegenwoordigers van Frankrijk, België, Engeland en Italië over de gedragslijn, die tegenover Duitsch land zal worden gevolgd. Met betrekking tot de voorstellen, die door de vier Locarno-mogendheden zijn uit gewerkt, zeide Eden, dat het hoofddoel van de Britsche regeering is, het vertrouwen in het internationale recht te herstellen, en voorwaarden te scheppen, waaronder een poging kan worden gedaan, de Europeesche stabiliteit te herstellen. Eden gaf vervolgens een uiteenzetting van de voorstellen, die in het Witboek ver vat zijn. „De Britsche regeering, aldus de minister van buitenlandsche zaken, is bereid deze voorstellen te aanvaarden, en wij ho pen van harte, dat de Duitsche regeering ze eveneens geschikt zal achten om een ein de te maken aan den huidigen noodtoe stand". Het doel, dat Engeland zich bij de bespre kingen der Locarnolanden had gesteld, was volgens Eden tweeledig geweest: „Wij heb ben ernaar gestreefd het gevaar af te wen den, en tevens gezocht naar een regeling in West-Europa op vasten, duurzamen grond slag. Wij meenen de laatste dagen bij het volbrengen van deze moeilijke taak belang rijke vorderingen te hebben gemaakt, en de Britsche regeering zal haar streven krach tig voortzetten". De zitting van den Volkenbondsraad. In een besloten zitting van den Volken bondsraad is besloten, de bijeenkomst van den Raad tot Maandag a.s. te verdagen. In deze zitting werd voorlezing gedaan van den tekst van het accoord, zooals dit in het Witboek is vervat. Eden deed opmerken, dat, hoewel het accoord door de vertegen woordigers der vier Locarno-mogendheden is onderteekend, het door Italië ad referen dum is onderteekend. Hoe men in Duitschland over de voorstellen denkt. Het optimisme, dat zich in nationaal-socia- listische kringen openbaarde op ontvangst van de onvolledige inlichtingen uit Londen, heeft, naar Havas meldt, slechts kort ge duurd. Men meende, dat Londen de bijeen roeping zou voorstellen van een groote vre desconferentie op basis der voorstellen van Hitier, en het voldongen feit der herbezet ting zou erkennen. De Duitsche correspon denten te Londen gelooven, dat de geruch ten van gisteravond een manoeuvre waren om de Duitsche meening te vertroebelen. De officieuze bladen van de Wilhelmstras- se zeggen o.a. het volgende: „Deutsche Allgemeine Zeitung": De reso luties der Locarno-mogendheden kunnen voor Duitschland niet het onderwerp van be sprekingen vormen. De „Berliner Boersen Zeitung" verklaart: De voorstellen der Locarno-mogendheden zijn onbeschaamd, en besluit: Duitschland heeft geen gedelegeerden gezonden, om, zoo als op school, strafwerk te ontvangen. Wij wijzen op grond van de rechtsgelijkheid de oude methoden, bestaande uit het opleggen van een dictaat, van de hand. Z. Exc. minister de Wilde zal het Telexnet officiëel openen. zal de Alkmaarsche Courant haar binnen- en buitenlandsche be richten per Telex ontvangen. de dag, waarop de Ned. Dag bladen de Telex in gebruik zullen nemen voor de allersnelste be richtgeving! een belangrijke dag voor de Ned. Dagbladen envoor de I e z e r s! want nieuwe abonné's (voor minstens 3 maanden) ontvangen tot 1 April de krant gratis. Twee conferenties in het vooruitzicht? In diplomatieke kringen te Londen ge looft men, dat zekere Duitsche tegenvoor stellen tot het Locarno-memorandum een grondslag voor verdere besprekingen zou den kunnen vormen. Men is in Londen van meening, dat thans het eerste deel van een onderhandelingsperiode, die nog zeer langen tijd in beslag zal nemen, is afgesloten. En geland, zoo wordt gezegd, zal trachten in Europa een politiek te voeren, die als de Britsche politiek bestempeld kan worden en die to dusverre succes heeft opgeleverd. In Britsche kringen wijst men er nadrukkelijk op, dat Frankrijk en België hun eischen, waartoe zij in Parijs waren besloten zoover hebben gematigd, dat de beurt thans aan Duitschland is, om in het algemeen belang een gebaar te verrichten. Het schijnt, dat twee conferenties in het vooruitzicht staan. De eerste zou een confe rentie der Locarno-mogendheden met Duitschland zijn, waarin de voorstellen van Hitier de revisie van den status quo in het Rijnland en wederzijdsche pacten van hulp verleening tusschen alle vijf mogendheden besproken zouden worden. Pas op een veel later tijdstip zou een tweede conferentie met een uitgestrekter taak worden bijeenge roepen, waaraan een groot aantal landen zou deelnemen. Duitschland zou niet willen accep teeren. De diplomatieke correspondent van de „Daily Mail" zegt, uit kringen die in nauw contact staan met de Duitsche delegatie te Londen, te hebben vernomen dat de Duit sche regeering vandaag de volledige verwer ping zal aankondigen van de voorstellen in het witboek, welke discrimineerend zijn voor Duitschland of een beperking inhouden van de Duitsche souvereiniteit in het Rijn land. De grootst mogelijke tegenstand zal worden geboden aan het voorstel, om Brit sche en Italiaansche troepen langs de grens van het Rijnland te plaatsen, alsmede aan het voorstel om de kwestie van het Fransch- Sovjet-Russische pact aan het Haagsche hof te onderwerpen. In Britsche regeeringskringen is men voorbereid op Duitschland's verwerping van deze twee voorstellen, maar de hoop werd gisteravond uitgesproken, dat op zoodanige wijze alternatieve voorstellen zouden wor den gedaan, dat de onderhandelingen zullen kunnen voortduren. De „Daily Telegraph" verneemt, dat de leider der Duitsche delegatie, von Ribben- trop, vandaag per vliegtuig naar Berlijn zou terugkeeren om over de voorstellen volledig rapport uit te brengen. Hij zou met het ant woord van rijkskanselier Hitier reeds mor gen weer in Londen zijn. Geen staking der vijandelijkheden. Het agentschap Stefani meldt: Het in het buitenland gepubliceerde bericht, volgens hetwelk staking der vijandelijkheden in Oost-Afrika gelijktijdig geschieden zou met een staking der sancties, wordt in be voegde kringen van iederen grond ont bloot verklaard. Hieraan wordt toegevoegd: Een stopzetten der vijandelijkheden kan slechts afhangen van het oordeel der mili taire autoriteiten in Oost-Afrika. Vliegtuigen boven Harrar. Stefani seint, dat Italiaansche vliegtuigen boven Harrar verschenen zijn en daar met hun machinegeweervuur belangrijke vij andelijke troepen-afdeelingen uiteen heb ben gejaagd, die zich in het midden der stad voortbewogen. Het agentschap voegt hieraan toe, dat dit wel bewijst, dat do Abessinische berichten, volgens welke de stad van alle soldaten ontbloot zou zijn, onwaar zijn.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1