r«7edengevfn°dTgi KIJKEN ls KOOFENbuCLOECK Agenda ^Binnenland Stad en O Tzouinciaat 7lieuws teCïa, S° Srïrs ï,°ra,di8 WeecBeeixM £xwd: en Jumêom BERGEN WESTWOUD SCHERMERHORN TEXEL ZUIDSCHARWOUDE GRAFT Annuleering melkpoeder* contracten. Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, half acht, tot en met Woensdag, hoofdnummer Carlo Cavelli de hoogeschoolrijde.- (rom.); hoofdrollen Ru- dolf Forstner, Angelp. Salloker en Hans Mo-i ser. Toegang boven 14 iaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer In de catacomben van Parijs (detective-film); hoofdrollen Warner Oland, Mary Brian, Thomas Beek, Erik Rhodes. Extra nummer: De grensroovers (sens.); hoofdrol Buck Jones. Toegang boven 14 jaar. City-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Het complot der 39 stappen (sens.); hoofdrollen Madeleine Carroll en Robert Donat. Toe gang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Anna Karenina (rom.); hoofdrollen Greta Garbo en Fredric March. Toegang 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 24 Maart 8 uur, dancing Harmonie, rede Kamerlid Sneevliet voor P.A.S. en R.S.A.P. 8.15 uur, De Unie, Leica-voordracht door L. A. Dupree, directeur der N.V. Odin te Nijmegen. 8 uur, „De rustende Jager", opvoering van „Hoogeschool der liefde" door Het blijspel gezelschap. Woensdag 25 Maart 8 uur, 't Gulden Vlies, tooneelavond Selskip Friso. 8 uur, De Unie, alg. verg. Vereen, voor Gezinsverpleging. 8 uur, De Unie, lezing „Waarom Montes- sori-onderwijs?" Donderdag 26 Maart. 8 uur, 't Gulden Vlies, lezing met licht beelden voor de N. R. V. 8 uur, Harmonie, opvoering operette Ko ning Midas door Jonker's koorklassen. INBRAAK IN ABATTOIR AMERSFOORT. Twee recidivisten tot een jaar met aftrek van drie maanden voorarrest veroordeeld. Vandaag wees het Amsterdamsche Hof arrest in de strafzaak tegen de beide Am sterdamsche recidivisten, die in de Nijen- rode strafzaak als „verhuizers" optraden en die thans terecht hebben gestaan wegens diefstal met braak in het abattoir te Amers foort. Wegens diefstal in vereeniging is hèt tweetal thans door het Hof veroordeeld tot een jaar. gevangenisstraf met aftrek van drie maanden voorarrest. Het Hof nam bij de strafmaat in aanmerking, dat de ver dachten zich reeds vanaf Juni 1935 in voor arrest bevinden. De procureur-generaal had in hooger be roep vrijspraak geëischt, daar hij het be wijs niet geleverd achtte. DE KNOEIERIJEN BIJ DE NED. AARDAPPELCENTRALE. Nadere bijzonderheden. In aansluiting op het bericht, dat contro leurs van de Landbouwcrisiswet dezer da gen te Bergen (L.) een knoeierij op groote schaal op het spoor zijn gekomen, waarbij een opzichter van de Nederlandsche Aard appelcentrale, zekere G. B. te Bergen en een groot aantal landbouwers daar ter plaatse zijn betrokken, vernemen wij nog het volgende: Dadelijk na het ontdekken der fraudes hebben de controleurs zich in verbinding gesteld met den brigade-commandant der Kon. Marechaussée te Well (L.), waarna door beiden een zeer minutieus onderzoek werd ingesteld. Hierbij kwam men tot ver rassende resultaten. De fraudes, die reeds over een langen tijd loopen werden als volgt gepleegd: Door den opzichter G. B. werden de landbouwers bezocht en dan afgevraagd of zij nog aardappelen wenschten te laten de- natureeren. In het bevestigende geval vulde B. de denaturatie-aanvragen in en zond ze op naar het kantoor der Nederl. Aardappel- centrale te Roermond. Enkele dagen later ontving B. dan van deze instelling bericht, dat hij op een bepaalden datum bij de be treffende landbouwers toezicht moest hou den bij het denatureeren. Intusschen had B. de aardappelen echter reeds zelf gekocht. Na ontvangst van het bericht, dat hy toe zicht moest houden by de denaturatie, begaf B. zich met het denaturatie-apparaat naar de betreffende landbouwers, terwy'1 hij dan tevens de ingevulde verklaringen, dat de aardappelen waren gedenatureerd, bi) zich had. Stonden de boeren nu niet persé op denaturatie, dan werden de aardappelen eenvoudig niet gedenatureerd. Het was zelfs zoo erg, dat in vele gevallen de aard- dle B- fus had gekocht, reeds opge- TcSl Uetr B de" T V(erV°erd wordcn- ,w do k denaturatie-verklaringen door de boeren teekenen, teekende ze zelf en stuurde ze op naar Roermond, waarna de boeren een paar weken later de steun zynde ongeveer 0.80 per 100 K.G. kregen uitgekeerd. De aardappelen, waarop dus reeds steun was uitgekeerd, waren echter nog evengoed voor menschelijke consump tie geschikt. Deze aardappelen werden ver volgens vervoerd naar de ontginning (te vens grensbedrijf) van Th. J. te Bergen, vanwaar ze naar Duitschland werden ver kocht Deze Th. J. is zelf verbouwer, dis trictsbestuurder van de Nederlandsche Aardappelcentrale en voorzitter van den L. L.T.B. afd. Bergen (L.) Toen het onderzoek dit alles aan het licht had gebracht, is de brigade-commandant overgegaan tot arrestatie van B. en heeft deze laatste bij een hem afgenomen verhoor een volledige beketenis afgelegd. Onmiddel lijk werd toen ook het Landbouwhuis te Roermond van een en ander op de hoogte gebracht, die op haar beurt B. op staanden voet als opzichter schorste. Het onderzoek in deze zaak duurt intus schen nog voort en meerdere arrestaties in verband met deze kwestie worden nog ver wacht. Aangezien de fraudes, zooals hierboven reeds vermeld, over geruimen tijd loopen, is het Landbouwcrisisfonds door de hande lingen van B. voor een niet onaanzienlijk bedrag benadeeld, terwijl B. zelf zich hier door op onrechtmatige wijze bevoordeelde. P. CLAY In den afgeloopen nacht is hier ter stede, in Huize Westerlicht, waar hij met zijn echtgenoote zijn laatste levensjaren door bracht, in den ouderdom van 78 jaar over leden de heer P. Clay, die op velerlei ter rein van het leven een werkzame rol heeft vervuld. Zoo was hjj vele jaren ouderling bij de herv. gemeente, penningmeester van de Hulpbank, idem van de afd. Alkmaar der vereeniging voor facultatieve lykverbran ding, directeur van de Onderlinge paarden- verzekering te Obdam en administrateur van de commissie voor bestrijding van den woeker. Een welbesteed leven is thans af gesloten door den onverbiddelyken dood. De crematie zal plaats hebben a.s. Vrij- dagmiddag na aankomst van trein 13.14. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN EN VERNIELD. Een passagier gewond. Hedenmiddag kwart over drie is de vrachtauto van de firma Van Duik N. 2521 komende van Einhoven, op weg naar Den Oever, door het inhalen van een anderen auto, die zeer snel reed by Burgerbrug in de grasberm geraakt en over den kop ge slagen. De auto werd geheel versplinterd en bleef juist boven den rand van het kanaal hangen. De chauffeur kwam met den schrik vrij. Een passagier had ernstige bloedingen aan het gelaat en klaagde over inwendige pijnen. De achterop komende auto reed door. De dokter van Sint Maartensbrug is telefonisch op de hoogte gesteld. (Reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag vermeld.) EEN LOOS GERUCHT. Juist het tegenovergestelde is waar. Er loopt sinds enkele dagen in onze stad het gerucht, dat de N. V. IJzer- en Me- taalgieterij door zware concurrentie van Belgische zijde binnen afzienbaren tijd haar deuren zou moeten sluiten, en het aantal werkloozen daardoor weer belang rijk zou worden vergroot. Bij informatie is ons gebleken, dat ge lukkig juist het tegenovergestelde het ge val is en dat men zelfs overweegt wegens drukke werkzaamheden de dagtaak te verlengen.. (Reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag vermeld.) DIERENBESCHERMING. Op den Friescheweg is in zwervenden en gewonden toestand aangetroffen een groote zwarte kat. Donderdag 19 Maart is meegeloopen van Limmen of Heiloo een klein zwart hondje. Tusschen 671/2 uur zijn heden inlich tingen te verkrijgen by den Inspecteur van Dierenbescherming den heer Verwer, Baan- straat, alhier. EDDY MEENK EN ZIJN RADIO-STARS. Het is de directie van ,,'t Gulden Vlies" gelukt Eddy Meenk and his Radio-stars (na het succesvol optreden op de Jaarbeurs te Utrecht) te engageeren voor een matinée en een soirée, welke a.s. Zondag gehouden zullen worden. De van de radio zoo bekende band (welke echter vanzelfsprekend niet meer onder haar ouden naam zal kunnen optre den) bestaat uit de kopstukken van het or kest zooals wij het kenden voor de micro foon. Behalve Eddy Meenk spelen mee de jazz-pianist Nico de Rooy, de trombone virtuoos Dick Lambrechts, terwijl v. d. Ploeg, Nyveen en v. Kleef en anderen voor het sax- en trompetwerk zullen zorgdragen. Het repertoire is van prima gehalte, het geheel belooft dan ook inderdaad iets goeds te worden. Een evenement op jazz-gebied in Alkmaar! WIJZIGING GEMEENTEBEGROOTING DIENST 1935. B. en W. bieden onder overleging van het advies der commissie van bijstand voor de financiën, ter vaststelling aan een besluit tot wijziging van de begrooting van in komsten en uitgaven der gemeente voor het dienstjaar 1935. De inkomsten en uitgaven ondergaan een verhooging van 27705 voor den gewonen dienst en voor den kapitaaldienst van 3407356,28. KONING MIDAS. De opvoering van „Koning Midas" door Corn. Jonker's Koorklassen op Donderdag a.s. zal daarom een merkwaardige zijn, om dat de Haagsche schrijfster en componist de eersten zyn, die een dergelijk mytholo gisch gegeven zoo voor kinderen hebben bewerkt en mqzikaal geïllustreerd, dat het koml l, 5OUren 'S 8ebleVen en tOCh VOl» komen kinderlyk is behandeld en opgelost. De wyze van rolverdeeling is knap- de zyn een vondst, terwyl de zingende hoofd- KlenM31^ lqqbus APolloon voor kinderen slechts de schoone en vroolijke God is ter wyl voor ouderen die de mythe kennen, be wust achter het verhaal leeft de figuur die Apolloon in werkelijkheid was. De lustige Paan en de kapper-met-z'n-buren zijn de komische tegenspelers. In de Grieksche omgeving en schoone gewaden zal deze op voering niet de minste zyn in de reeks, welke de heer Jonker in een groeiende reeks van jaren in Alkmaar geeft. Vóór de pauze zullen alle klassen, ook de kleinsten, enkele liederen en speel- liedjes ten gehoore brengen, terwyl er na afloop bal is. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER van 1724 Maart 1936. Nieuwe zaken: Anna Paulowna: P. J. M. Rozenbroek, Spoorbuurt 5, fruit, blikgroenten en visch. Den Helder: Drukkerij Jaring, Kanaal- weg 83/84, courant- en handelsdrukkerij. G. Remelink, Nieuwstraat 46, manufac turen. Wijzigingen: Alkmaar: Guido Dellevedove, Kooltuin 37, terrazzo- en granietwerken; rechtsvorm gewyzigd. Ed. Colauto en Beppi Schlavl, Kabel straat 21, graniet- en betonemaillewerken; rechtsvorm gewyzigd. The Condensed Milk Company of Hol land, Helderscheweg 2; statuten wyziging Heerhugowaard: Wed. J. Klaver, Huigen- dijk H 73, melkhandel; nieuwe eigenaar. Den Helder: Maison Pijper, Koningstraat 98/100, damesmodeartikelen en -kleeding; rechtsvorm gewyzigd. Firma P. Smit, Krugerstraat 95, smederij; rechtsvorm gewyzigd. De Ryp: Coöp. Spaar- en Voorschotbank „De Ryp" G.A.; bestuurswyziging. Ursem: G. van Duin, Rustenburg B 88, slager; nieuwe eigenaar. Koegras (gem. Den Helder); N.V. Graan- malery „De Hoop", Rijksweg 40, graan malerij en handel in veevoeder; ontbonden. Bedrijf wordt voortgezet als coöperatieve vereeniging. ADRES J. DIJKMAN. B. en W. schrijven in bijlage Nr. 33: In de vergadering van 28 November 1935 werd om bericht en raad in onze handen gesteld een adres d.d. 26 November 1935 van J. Dijkman, oud-kaasdrager, houdende het verzoek hem een toeslag op zyn pen sioen te willen toekennen. Dykman werd met ingang van 26 Juli 1875 benoemd tot noodhulpkaasdrager dezer gemeente. Op 13 November 1888 volgde zyn aanstelling tot vast kaasdrager, welke be trekking hy tot 1 October 1935, den datum waarop hem op zyn verzoek eervol ontslag werd verleend, bleef bekleeden. By zyn ontslag had Dykman derhalve een diensttijd als kaasdrager van bijna 47 jaar. Deze diensttyd was echter niet in zyn geheel geldig voor pensioen. De pensioens gerechtigdheid van den diensttyd als kaas drager begint eerst op 1 Januari 1904, met ingang van welken datum de gemeente voor het eerst een toeslag verleende boven het draagloon, dat de kaasdragers van de aanvoerders ontvingen. Op dat tijdstip kwa men zy dus in het genot van inkomsten uit de middelen der gemeente, hetgeen voor waarde is en was voor de pensioensgerech tigdheid van een betrekking. Het aan Dykman intusschen door den Pensioenraad toegekende ouderdomspen sioen is dus berekend naar een diensttijd van 1 Januari 1904 tot 1 October 1935 of over 31 3/4 jaar. De strekking van het verzoek is ook den diensttyd vóór 1 Januari 1904 in den vorm eener jaarlijks te verleenen toelage met pensioen te vergelden. Met het oog op de daaraan verbonden consequenties meenen wy, dat aan het ver zoek niet moet worden voldaan. Inwilli ging van het verzoek zou tot gevolg hebben, dat ook de andere kaasdragers, nog in dienst of reeds gepensionneerd, die al vóór 1 Januari 1904 als zoodanig werkzaam waren, dezelfde aanspraken zouden maken. Maar niet alleen ten opzichte van den diensttyd als kaasdrager vóór Januari 1904 schept men dan een precedent, ook voor den diensttijd vóór 1 Juli 1912 doorge bracht als noodhulp-kaasdrager. Met ingang van laatstgemelden datum werden de noodhulpkaasdragers pensioens gerechtigd ambtenaar, op grond van de hun toen verleende toelage uit de gemeentekas. Besluit men nu den diensttyd als kaas drager vóór 1 Januari 1904 uit de gemeente kas met pensioen te vergelden, dan zullen de belanghebbende kaasdragers, die reeds vóór 1 Juli 1912 als noodhulp-kaasdrager werkzaam zyn geweest, hun aantal is niet gering met evenveel recht aanspraak kunnen maken op een aanvullend gemeen telijk pensioen over hun, volgens de thans geldende wet voor rykspensioen niet mede tellenden diensttyd. Wy stellen U derhalve voor op het adres van J. Dijkman afwijzend te beschikken. Esperanto. Een groot aantal Esperantisten uit Bergen en omgeving vulde Zaterdagavond de zaal van het Oranje-Hotel, waar de afd. Bergen van de Ned. Esperantistenver. „L.E.E.N.", 'n interessante bijeenkomst had belegd. De be roemde Esperantist Prof. Glück, geboren in Tsjecho-Slowakye, van beroep ingenieur, schrijver van vele vakwerken, spreker voor talrijke radio-microfoons, enz., hield een lezing met lichtbeelden en gramofoonmu- ziek over „Praag, de stad van kunst, weten schap en muziek". Het materiaal is hem welwillend ter beschikking gesteld door het Tsjecho-Slowaaksche ministerie van buiten- landsche zaken. De avond werd geopend met het spelen van de Tsjecho en Slowaaksche hymnen, waarna de heer Glück een korte irfeiding hield en de lichtbeelden werden vertoond. Na de portretten van den voormaligen en den tegenwoordigen pres. Masaryk en Be- nesj, maakten wij kennis met de prachtige gebouwen van het „gouden" Praag, het „Rome van het Noorden". Toegelicht door interessante verklaringen passeerden de ver schillende bouwstijlen de revue: vertegen- door alleroudste kathedralen, nog dateerend uit de 7e eeuw, uit den tyd der Kothfekt "?lddeleeuwen (de spitsbogen men tot de modernegeleidelljk te ko" genwoordigen tijd. Mooie"interie3" t<?~ gaven ons een indruk van de vaaken^*" afmetingen der zalen, terwyl prachTiv beeldhouwwerk en grootsche schilderstuk ken ons nader brachten tot de grootmeesters der beeldende kunst. Na de pauze luisterden de toehoorders naar de mooie volksliederen, waarin sterk tot uiting kwam de melancholie van het vroeger onderdrukte volk naast de opge wektheid van de thans vrije bewoners der zelfstandige Tsjecho-Slowaaksche republiek. Maar ook werd genoten van de meesterwer ken der wereldberoemde componisten, zoo als Smetana, wiens „Verkochte bruid" bin nenkort in Amsterdam zal worden opge voerd. De Esperantisten kregen een goeden in druk van kunst en cultuur van Tsjecho-Slo- wakije en waren den heer Glück zeer dank baar voor de genotvolle uren, die hjj hun had verschaft. C. Koopman, t In den ouderdom van 75 jaren is Zondag vrij onverwacht overleden de heer Cornelis Koopman, die sedert tal van jaren in het openbare leven alhier een voorname plaats heeft ingenomen. De overledene werd in 1907 gekozen als opvolger van den heer P Laan tot lid van den gemeenteraad, waar in hy in 1909 gekozen werd tot eersten wethouder. Beide functies bekleedde hij tot 1933, toen hij wegens zijn wankele gezond heid ontslag nam. Voorts was hij vele jaren voorzitter van de banne Westwoud en bestuurslid van de spaarbank en was hij zeer langen tijd lid van het r. k. par. armbestuur. Kindje ernstige brandwonden opgeloopen. Een treurig ongeval gebeurde Zondag middag te Schermerhorn bij den timmer man D. v. D. Een meisje, van 9 maanden, moest wegens ongesteldheid gestoomd wor den, waarvoor een installatie in het wiegje was geplaatst. Door tocht in de kamer vat te de installatie vlam met het gevolg, dat het kindje zich deerlijk brandde.# De inmiddels ontboden arts achtte opne ming in het ziekenhuis noodzakelijk, waar heen het dan ook terstond werd vervoerd. Nader vernemen wij, dat de toestand van de kleine zeer ernstig is. Een zeehond gevangen. In een haringkom is door de heeren gebr. Plaatsman te Oost, een levende zee hond gevangen. Het dier is, dadelijk naar Amsterdam gevoerd, teneinde in Artis een plaatsje te vinden. Schapen voor Frankrijk aangekocht. Dezer dagen zijn door bemiddeling van het Tex. Schapenstamboek in N.-H. op Texel weer 30 schapen aangekocht, be stemd voor export naar Frankrijk. Voor deze dieren werd betaald een prijs van 35 en 36 gulden per stuk. Ook een paar rammen zijn voor hetzelfde doel aangekocht. De misoogst-steun. Naar ons van welingelichte zijde wordt medegedeeld, wordt er in den Haag met spoed aan de steunaanvragen voor den mis oogst gewerkt, terwijl eind Maart of begin April een voorschot-uitkeering op dezen steun kan worden tegemoet gezien. Van een algeheel afgewerkt' zijn der misoogststeun regeling kan nog geen sprake zijn, gezien het vele, dat er aan deze aanvragen moet ge schieden en het groote aantal, ,dat ingele verd is uit het geheele land. Aangezien de aanvraagformulieren van de L.G.C. reeds op 21 Febr. j.1. naar Den Haag zijn gezon den, mag verwacht worden, dat de bij deze veiling aangeslotenen onder deze voorschot- uitkeering zullen worden opgenomen. Speeltuin geopend. Zondagmiddag werd alhier de speel tuin Kindervreugde, de nieuwe speeltuin, op feestelijke wyze geopend. Het feest werd geopend door een kinder optocht die vanaf de O. L. school door de Dorpstraat ging. Het Rijper fanfare-corps gaf verschilende nummers ten gehoore. In de zaal van den heer C. v. d. Oord werden een verloting en andere vermakelijkheden georganiseerd. Het was een zeer gezellige middag en het bestuur der speeltuinver- eeniging kan dan ook met vreugde naar dezen middag terugzien. DE „SIANTAR" WEER VLOT Bij de Rotterdamsche Lloyd is bericht binnengekomen, dat het motorschip „Sian- tar", dat in de nabijheid van Makassaar was vastgeloopen, op eigen kracht is vlot gekomen. De „Siantar" heeft geen lekkage. MOORDAANSLAG TE HUIZEN. Slachtoffers zwaar gewond. Hedenmorgen ontstond te Huizen aan de Langestraat een twist tusschen den ar beider K. en den landbouwer S., beiden uit Huizen. Eerstgenoemde heeft daarbij S. met een bijl een slag tegen het achterhoofd ge geven. S. zakte bewusteloos ineen en bleek een zware hersenschudding te hebben op geloopen. Na ter plaatse te zijn verbonden, werd hy naar zijn woning vervoerd. Hij is nog steeds buiten bewustzijn. K. is aange houden, hij verklaarde uit noodweer te heb ben gehandeld. DR. H. J. LOVINK ERNSTIG ZIEK. Naar wij vernemen, is de heer dr. H. J. Lovink, lid der Tweede Kamer, oud-direc- teur-generaal van den landbouw in Nederl. Indië en oud-burgemeester van Alphen a. d. Rijn, reeds sinds eenigen tyd ernstig onge steld. De heer Loving is opgenomen in het Anthonie van Leeuwenhoekhuis te Amster dam, waar hij tenminste nog vijf weken zal moeten worden verpleegd voor het onder gaan van een speciale behandeling. naar waarnemingen, verricht in den morsen van Dinsdag 24 Maart Medegedeeld dooi het Kon. Nederl. Met Instituut te de Bilt Hoogste barometerstand 774,3 mM Abisko. te Laagste barometerstand 743,6 m.M te La Coruna. Verwachting, geldig tot den avond van Woensdag 25 Maart: Zwakke tot matige winden uit oostelijk» richtingen; gedeeltelijk bewolkt; weinig 0f geen regen; iets kouder. Weero\erzicht. Helder weer; lagere temperatuur. De hooge druk breidt zich snel over het Oostzeegebied uit. Van de depressie dringt slechts een zeer ondiepe secundaire tot Duitschland door en bracht daar in het zui den eenigen regen. Thans trekt de depressie zich naar zuidelijke streken terug, waarbij de kern op den oceaan nog dieper werd. In Scandinavië en Finland nam de vorst weer toe; op de Britsche eilanden is dt lucht betarokken en viel bijna overal regen, die in het noorden nog voortduurt In Frank rijk klaart de lucht op. In Duitschland bren gen noord-oostelyke winden afkoeling in het noorden, terwijl in midden-Duitschland nog regen valt. Krachtige oostelijke winden waaien in de Oostzee, krachtige tot storm achtige zuidelijke winden in de Golf van Biscaye. De ontwikkeling van den toestand duidt op oostelijke winden met weinig of geen regen en dalende temperatuur. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen motorrijtuigen en andere voertuigen 6.48 uur licht op. MOORDAANSLAG OP ZIJN VROUW. Verd. tot vier jaar veroordeeld. Het Amsterdamsche gerechtshof veroor deelde vandaag den Haarlemschen los- werkman F. C. wegens poging tot doodslag, gepleegd op zyn gescheiden vrouw, tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en bevestigde hiermede het vonnis der rechtbank te Haar lem. De procureur-generaal had verhooging van straf geëischt, n.L vijf jaar. Op 31 Augustus j.1. had verd. een revol verschot op zijn gewezen vrouw gelost; zij werd licht aan den arm gewond. DE VALERA HEEFT EEN OOGZIEKTE. De president van den Ierschen Vrijstaat, de Valera, vertrekt morgen naar Zürich, om zich daar onder behandeling van een oogspecialist te stellen. De Valera is lijdende aan een zeer ern stige oogziekte; er bes iaat algemeene be zorgdheid wegens zijn gezondheidstoe stand. Bijzonderheden van de Nederl. zul- velcentrale. Van bevoegde zyde vernemen wij, dat de aangelegenheid der annuleering van melk poeder-contracten van de Nederlandsche zui- velcentrale in het afgeloopen jaar zich als volgt heeft toegedragen: Ten einde den prijs van de ondermelk te steunen en tevens een stimulans te vinden om de kaasproductie eenigszins te beper ken, heeft de Nederlandsche zuivelcentrale onder goedkeuring van de regeering het vorige jaar een aantal contracten afgesloten met zuivelfabrieken, die zulks wenschen voor levering van melkpoeder tegen een prijs van 7 per 100 K.G. Op verzoek van de zuivelcentrales heeft de Nederlandsche meelcentrale, die meer direct in contact staat met de beoogde afnemers van melk poeder (veevoederhandelaren en bereiders van mengvoeder voor pluimvee) den ver koop van de gecontracteerde poeder ter hand genomen. De transactie leverde natuurlijk verlies op, omdat een hoogeren prijs voor de melk poeder aan de zuivelfabrikanten moest wor den gegeven dan van de afnemer., kon wor den terugverlangd. Ware dit niet het 6ey® geweest, dan zou de normale handel zich natuurlijk wel op dit artikel hebben gewor pen en ware tusschenkomst der centra es niet noodig geweest. Hieruit volgt uitdru - kelijk, dat de operatie alleen maar z0° g en zoover zou worden voortgezet, totdat ne doel, dat men zich voor oogen stelde berei was, m.a.w. totdat de zuivelfabrikanten 8ee_ prijs meer zouden stellen op afkoop va melkpoeder. Oorspronkelijk was het het plan 5000 over te nemen. Toen het scheen, dat aez hoeveelheid bereikt zou worden, is mach ging gegeven eventueel verder te gaan. verkoop van de melkpoeder ging tegen e vastgestelden prijs allerminst vlot. loe bleek, dat enkel fabrikanten de contracten, die zij gesloten hadden, wenschten te leeren en de overeenkomstige hoeveelhede^ nog niet waren verkocht, kon de meelcem trale daartegen geen enkel bezwaar he ben. Dit kon voor de zuivelcentrale respec tievelijk het landbouwcrisisfonds alleen

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2