JUIST NU ïBuUatlattd itmeidand ALKMAARSCHE COURANT van WOENSDAG 25 MAART 1936 De oorlog in Oost-Afrika. Onze ambulance in Abessinië. Benadeeling Landbouw crisisfonds. Couranten-reclame is niet ie vervangen Graaf von Resen bevestigt gebruik van gasbommen door de Italianen. De graaf zelf slachtoffer. Gistermorgen is uit Kworam te Addis Abeba graaf Von Resen aangekomen, 't ge laat en de handen bedekt met brandwon den veroorzaakt door mosterdgas. p'e graaf, die niet per vliegtuig kwam, verklaarde, dat zijn vliegtuig te Kworam, hoewel het gecamoufleerd was, gebombar deerd en met machinegeweren beschoten was, waarbij het echter niet beschadigd werd. Von Resen bracht het toestel daarop uit dé schuilplaats te voorschijn, om duide lijk de Roode-Kruisteekens op de vleugels en de fusillage te doen zien. u De Italiaansche bommenwerpers keerden daarop tot tweemaal toe terug, om de ma chine van een hoogte van slechts 18 me ter geheel te vernielen. Von Resen deelde nog mede, dat de Ita lianen voortdurend gasbommen lanceeren, en ook een gas verspreiden, dat als een neerdaalt. Italiaansch plan met averechtsche uitwerking. «gfj rtaïiaansche vliegtuigen zijn over Godjam gevlogen en hebben met parachutes 4 mi trailleurs en 4.000 patronen uitgeworpen, gestemd voor het leger van dedjazmatsj Xwessesse, dat tegen de regeering in op stand zou zijn. De wapenen zijn echter on der de regeeringstroepen terecht gekomen. Dr. van Schelven toch gewond. De Tel. weet te melden, dat dr. van Schel ven, de leider van een colonne der Neder- tandsche Roode Kruis-ambulance in Abes- inië, tien dagen geleden inderdaad gewond is. Dit blijkt uit een telegram, door hemzelf aan zijn vrouw gericht In dit in het En- >elsch gestelde, telegram meldt dr. van Schelven, dat hij gewond is, echter niet ge vaarlijk en hy voegt er aan toe, dat men zich over zijn toestand niet ongerust be hoeft te maken. Van welken aard zijn verwonding Is, blijkt uit het telegram niet duidelijk, omdat een woord verminkt is overgekomen. Daar door valt niet met zekerheid uit te maken of dr. van Schelven aan den pols of aan den schouder is gewond. Geruchten die ook te Addis Abeba over het avontuur der Neder- Isndsche Roode Kruiscolonne zyn doorge drongen, geven ook aanleiding te denken aan een borstwond. De Tel. schrijft verder: Het na het eerste alarmeerende Stefani- bericht toch eenigermate geruststellende te legram van dr. van Schelven is in het mid den der vorige week bij zijn familie ontvan gen. Mevrouw van Schelven heeft er echter eerst eenige dagen later kennis van gekre gen, vermoedelijk in Marseille ofop de boot, die haar naar Djiboeti brengt. De vorige week Maandag is zij n.1. opge schrikt door het bericht, dat haar echtge noot bij een overval van Abessinische roo- vers gewond zou zijn, hals over kop naar Abessinië vertrokken. In Arnhem las zij voor een der krantenbureaux het daar ge- bulletineerde bericht, dat haar hevig ont stelde. Daar. nadere mededeelingen ook over den aard en den ernst der verwonding ont braken, besloot zij naar haar gewonden man te vertrekken. Nog denzelfden avond ver trok zij in gezelschap van haar zoon naar Milaan en vandaar via Rome naar Marseille. Vermoedelijk heeft mevr. van Schelven Rome bezocht om de noodzakelijke papieren te krijgen. Van Marseille zou zij per boot naar Djiboeti vertrekken en vandaar per trein naar Addis Abeba om zich naar haar echtgenoot te kunnen begeven. Haar familie heeft haar het telegram van haar echtgenoot onmiddellijk nagestuurd, doch vermoedelijk heeft zij er eerst op de toot kennis van gekregen. Uit het telegram valt niet op te maken bij welke gebeurtenis dr. van Schelven ge wond is. Van een Abessinischen overval spreekt het niet, evenmin echter van een Italiaansch bombardement. Daaromtrent tast men dus nog steeds in het duister. Ook bij het hoofdbestuur van het Roode Kruis te s-Gravenhage verkeert men daarvoor in het onzekere. Het telegram van dr. van schelven was daar trouwens ook niet be kend. De beide telegrammen van dr. Winckel, waarin de naam van dr. van Schelven ge noemd wordt, spreken trouwens ook niet Van een verwonding. Het Roode Kruis heeft, wï van Stefani-bericht kennis had 'tekregen, telegrafisch dr. Winckel om inlich- «ngen verzocht. Dit telegram is gekruist door een in het ,ransch gesteld telegram van den leider f or ambulance, waarin hij o.m. meldt: „Dr. Jan Schelven hors danger". Daar het tele- ^ram "iet sprak van een overval of bombar- ement en evenmin van een verwonding, °n het aldus opgevat worden, dat dr. van •- meiyen met zijn colonne, die zich van een vooruitgeschoven post bij Kworam op weg evond naar de basis te Dessie, buiten de gevaarlijke zone was gekomen. Vandaar dat een communiqué van het Roode Kruis mededeelde, dat er geen reden was voor ongerustheid omtrent het lot van or- van Schelven. In het licht van dr. van Schelven's telegram aan zijn echtgenoote is het echter niet onmogelijk, dat dr. Winckel bedoeld heeft te melden, dat er voor den leider der colonne geen gevaar meer te vreezen was. Het tweede, Zondag j.1. bij het Roode Kruis van dr. yfinckel ontvangen telegram «eelt o.m. mede, dat dr. van Schelven „sain ®t sauf" (gezond en wel) te Dessie is aan gekomen. Daar dr. van Schelven ook zelf meldt, dat ?ijn verwonding niet gevaarlijk was, kan uit zÜn eigen bericht en uit dat van dr. Winc- kel geconcludeerd worden, dat zijn verwon ding inderdaad van ongevaarlijken aard is en dat hij daarvan reeds nagenoeg her steld is. Intusschen blijft het dan nog altijd een mysterie, wat er met de colonne gebeurd is. Daar dr. van Schelven zich met zijn groep vermoedelijk in de buurt van Kworam be vond en berichten uit Italiaansche bron er melding van maken, dat in de afgeloopen weken deze landstreek herhaaldelijk en he vig gebombardeerd is door Italiaansche vliegtuigen, is het geenszins onmogelijk, dat dr. van Schelven by een dergelijk bombar dement getroffen is. Eenige zekerheid daar over is er echter niet DE DARDANELLEN WEER VERSTERKT? Naar verluidt heeft de Turksche minister van buitenlandsche zaken de leden van den Volkenbondsraad gisteren laten weten, dat de Turksche regeering erop zal staan, dat de Dardanellen weer worden versterkt in dien de voorstellen der Locarno-mogendhe- den tot werkelijkheid zullen worden. De „News Chronicle" meent te weten, dat de Dardanellen-kwestie nog niet open lijk in den raad naar voren is gebracht, doordat de voorzitter, Bruce, den Turkschen minister duidelijk heeft gemaakt, dat het vraagstuk niet na zoo weinig voorbereiding op de agenda kon worden geplaatst. DE COMMUNISTISCHE ACTIE IN BRAZILIË. Tal van arrestaties. De politie van Rio de Janeiro geeft in een officieele mededeeling 'n overzicht over de door haar getroffen maatregelen ter be strijding der communistische actie. Tot midden Maart zijn 201 burgers en 2146 miltairen, onder wie 66 officieren, ge arresteerd. 586 burgers en 2058 militairen, onder wie 11 officieren zijn weer op vrije voeten gesteld. Alleen de laatste dagen zijn 480 perso nen door politie en militairen in arrest ge steld. VERKLARING VAN DEVEZE. Over de Belgische nationale ver- dediging. In een voor de Belgische kamercommis sie voor de nationale verdediging afgelegde verklaring heeft de minister van defensie, Devèze, er op gewezen, dat zich twee be langrijke feiten hebben voorgedaan de herbezetting van het Rijngebied en het contact met de Fransche en Engelsche ge nerale staven sedert de regeering de mi litaire kwestie in het parlement heeft ge bracht. Aan den anderen kant aldus zeide de minister, verkeeren wij in speciale om standigheden, die voorzien zijn in artikel 55 van de wet op de militie en bijgevolg heeft de regeering de machtigingen, waar om zij heeft verzocht, niet meer noodig om de bepalingen van dit artikel op de huidi ge periode toe te passen. De regeering kan thans artikel 55 op de onder de wape nen zijnde lichtingen toepassen, doch zij zal dit slechts doen binnen de grenzen, voor zien in het wetsontwerp, dat wij U dringend verzoeken aan te nemen. Dit wetsontwerp en de maatregelen, die krachtens artikel 53 van de militie-wet door middel van in het staatsblad te publi- ceeren decreten zullen worden genomen, zullen betrekking hebben op de overgangs periode, gedurende welke de gemengde commissie, die zal worden ingesteld, het militaire vraagstuk in zijn geheel zal be- studeeren en naar oplossingen zal zoeken om de verdediging van het grondgebied af doende te verzekeren. De generale staf zal een plan van perma nent karakter opstellen en de aanpassing van onze defensiemiddelen opnieuw in stu die nemen, zulks in verband met de huidi ge omstandigheden en nadat met de gene rale staven van Engeland en Frankrijk overleg is gepleegd. De gemengde commissie, die zoodoende over alle gewenschte gegevens zal beschik ken, zal haar werk voltooien, hetwelk den wensch van België om onafhankelijk vreedzaam en gerespecteerd te leven, zal bekrachtigen. ZWENDEL MET BLOEMBOLLEN. 8000 ondeugdelijke onder 3000 goede gemengd. Zooals gemeld, hebben veetrien dagen geleden de Hillegomsche bollenkweeker van K. en diens zoon terecht gestaan voor den Haarlemschen kantonrechter omdat bij een partij goedgekeurde bloembollen, welke naar Engeland zou worden verzon den, duizenden afgekeurde waren gevoegd. Van K. zeide, dat een en ander geheel bui ten zijn medeweten was geschied, terwijl de zoon bekende, dat hij het geheel op eigen houtje had gedaan. De zaak werd toen uitgesteld voor na der getuigenverhoor. Nadat dit thans was gehouden, eischte het O. M. tegen den vader 300 boete subs. 1 maand hechtenis. De kantonrechter veroordeelde hem tot 250 subs. 30 dagen. Hierna stonden terécht bovenbedoelde zoon en tevens een broer van dezen, die de kisten met bollen zouden hebben verzon- den. De eerste werd veroordeeld tot 50 boe te subs. 15 dagen hechtenis; de tweede werd ondanks zijn bekentenis welker juistheid het O. M. in twijfel trok vry- gesproken. Tevens werd last gegeven tot vernieti ging van de 8000 ondeugdelijke bollen; de 3000 goedgekeurde werden vrijgegeven. AARDAPPELEN NAAR ENGELAND. Vrij van invoerrecht. Blijkens mededeeling van het Engelsche Departement van de Schatkist zal met in gang van morgen, 26 Maart, de invoer van aardappelen in Engeland vrij kunnen ge schieden. Met uitzondering van nieuwe aardappelen worden zy vrijgesteld van in voerrechten, DE QUEEN MARY VERLAAT GLASGOW. Prachtig weer en een goede wind hebben gisteren het vertrek van de Queen Mary uit Glasgow begunstigd op dit eerste, maar moeilijke reisje van 25 K.M. van Glasgow naar Greenock aan de Firth of Glyde. Langs de oevers van de Clyde stonden de men- schen by tienduizenden, om het trotsche schip toe te juichen, toen het de rivier werd afgesleept. Hun totale aantal schat Reuter op een-millioen. Het bevel over het convooi berustte bij kapitein Duncan Cameron, den hoofdloods van de Clyde, maar Sir Edgar Britten, de commodore van de Cunard-White Star Line, die het commando krijgt over het nieuwe schip, stond eveneens op de brug. Van de werf van John Brown te Clydebank, de stroomafwaarts op den rechteroever gelegen voorstad van G'asgow, werd het schip eerst achterwaarts de Cart, de laatste linker zij rivier van de Clyde, schuin tegenover de werf, ingesleept. Vandaar ging het voor waarts de rivier af. Dit geschiedde omstreeks elf uur. Twintig minuten later nam men met succes de eerste bocht in de rivier, die by Beardmore. Zeven krachtige sleepbooten hielden den Oceaanreus op het goede pad. Twee aan het hoofd als de eigenlijke slee pers, twee achteraan om het schip recht te houden en drie losse booten, om in de bochten te assisteeren, waar er hier en daar maar een paar voet speling was voor het manoeuvreeren van het schip. Bij Bowling, in de scherpste bocht van de rivier, zou men de toch al geringe snelheid tot het uiterste beperken. Dan was echter het ergste geleden en zou het verder harder gaan, de schroeven van het nieuwe schip zouden dan ook gaan draaien. De Queen Mary passeerde op haar reis naar Greenock het uitgebrande karkas van de Atlantique, die te Port Glasgow zal wor den gesloopt. Toen het schip met succes door de bocht van Beardmore heen was en er weer vaart in het convooi kwam, ging er uit de dichte menigte aan de oevers een hartelijk gejuich op. Alles ging verder goed, ook de bocht van Bowling, de laatste gevaarlijke plek, werd zonder ongelukken genomen. Om 1 uur 18 passeerde het schip Port Glasgow. De Queen Mary is gistermiddag om vyf minuten over twee te Greenock aange komen. „Queen Mary" heeft tweemaal den grond geraakt. Naar thans bekend geworden is, heeft de „Queen Mary" in de eerste kwartmyl van haar reis tweemaal den grond geraakt. De eerste maal kreeg de wind vat op den romp, waardoor het schip naar stuurboord zwaaide en de boeg terecht kwam in den midder aan den Noordelijke rivieroever den grond raakte. Het duurde 20 minuten voor de sleepbooten het schip weder in diep water hadden gebracht. Vijf minuten later deed de wind, geholpen door het getij, de boot naar stuurboord zwaaien, en voor de tweede keer stootte de boeg op den grond. Naar echter gemeld wordt, is geen schade aangericht. Het zeekasteel op de rivier de Clyde op weg naar de open zee. Door smokkelarij van roge uit België. Men schrijft uit de Brabantsche grens streek: In de N.R.C. is gemeld, dat de rijksambte naren Zondag te Budel by zekeren v. Chr. 3600 K.G. Belgische rogge in beslag hebben genomen, die daar door zes Belgen was aangevoerd. Aangevuld met de woorden „en waarvoor geen monopolierechten waren betaald" wordt dit bericht belangrijk, omdat dit de feitelijke bevestiging is van geruchten welke reeds eenigen tijd in de grensstreek loopen omtrent een belangrijke fraude ten nadeele van het Landbouwcrisisfonds. Volgens deze geruchten zouden op be paalde plaatsen langs de grensstreek groote partyen rogge frauduleus dus zonder be taling van monopolierechten uit België worden ingevoerd. De benaming Belgische rogge is niet geheel juist, omdat het meestal geen in België verbouwde rogge, doch in België ingevoerde z.g. Donau-rogge betreft. Door de ontduiking van invoerrecht en monopolieheffing wordt het Landbouw crisisfonds in eerste instantie benadeeld voor ongeveer 3,50 per 100 K.G. Daarmede is echter de fraude nog niet ten einde, aangezien de frauduleus ingevoerde rogge, alsof zij normaal was ingevoerd, ter- denatureering wordt aangeboden, waar voor uit het Landbouwcrisisfonds nog eens een premie wordt betaald van 3 per 100 K.G. In totaal wordt by dezen frauduleuzen invoer het Landbouwcrisisfonds dus bena deeld voor ongeveer 6,50 per 100 K.G. of ruim 3 meer dan de rogge in België kost. De prijs in België bedraagt immers slechts ongeveer 3,30 per 100 K.G. Daar is de gedenatureerde rogge door den boer verkocht kan worden tegen gemiddeld 4,60 per 100 K.G., is het frauduleus invoe ren van rogge een zeer winstgevend bedrijf geworden. Dat dit soort grensfraude, dat veelal ge pleegd wordt door boeren, wier bedrijf ten deele op Nederlandsch, ten deele op Bel gisch gebied ligt, eerst van den laatsten tijd dateert, is een gevolg van het feit, dat voor het eerst voor den oogst 1935 geen z.g. „landbouwersverklaring" meer noodig is, zooals in voorgaande jaren wel het geval was. Hierin verklaarde de boer, dat de af geleverde of ter denatureering aangeboden rogge door hem zelf verbouwd was, terwijl, daar bekend was, hoeveel H.A. hij met rogge had bezaaid, niet meer rogge kon worden afgeleverd dan redelijkerwijze door hem geoogst kon zyn. Deze landbouwërsverklaring is thans vervangen door een geleidebiljet volgens art. 5 dej Crisis Vervoerbeschikking 1933, welk geleidebiljet evenwel door den graan handelaar wordt uitgeschreven en zoowel voor inlandsch als voor op normale wyze ingevoerde buitenlandsche rogge geldt. Alleen in de enclave van Baarle Nassau, waar het constateeren van grensfraudes vrijwel een onmogelijkheid is, wordt nog een landbouwersverklaring vereischt, en een boer in die streek mag niét meer leve ren dan 2000 K.G. rogge per H.A. Nu is gebleken, dat de geruchten omtrent een zeer omvangrijke frauduleuzen invoer van rogge uit België naar ingewijden verzekèrèn wagonladingen tegelijk al thans een grond van waarheid hebben, zou het wellicht aanbeveling verdienen, langs de geheele grensstreek de z.g. landbouwers verklaringen weer in te voeren. WAPENTENTOONSTELLING IN AMSTERDAM. In het Koloniaal Instituut. In het Museum van het Koloniaal Instituut te Amsterdam is een tijdelijke tentoonstel ling, bestaande uit een keurverzameling van aanvals- en verdedigingswapens, ingericht. Het eerste, wat den bezoeker wel zal op vallen, zyn de groote verscheidenheid en de dikwijls fantastische vormen, welke, zelfs of moeten wij zeggen juist bij de primitiefste volkeren en rassen dit cultuur bezit kenmerkt. En ook zullen hem telkens treffen de kunstzin en de toewijding, waar mede vele van de tentoongestelde voorwer pen zijn vervaardigd. Dat geldt al dadelijk van de afdeeling Nieuw-Guinea, links van den ingang. Welk een zin voor ornamen tiek treedt niet uit de bewerking der aldaar opgestelde ceremonie-speren aan den dag. En zoo is het telkens van de statie-knotsen (scepter-bijlen) van Polynesische stamhoof den af tot de prachtige Japaansche pamor- krissen met hun schoonbewerkte ivoren of houten grepen toe, steeds weer staat men in bewondering voor de kunstvaardigheid en den onbewusten schoonheidszin, die èn het werk van primitieven èn dat der Oostersche cultuurvolken maakt tot een lust voor het oog, om nu nog te zwijgen van de hoogont wikkelde wapenssmeedkunst, waarvan hier zoo menig zwaard en harnas getuigt. Zeer bezienswaardig, zoowel uit smeed technisch als uit artistiek oogpunt, is het geen hier aan Japansche en Chinaesche kunst is uitgestald. Men lette eens op dien demonisch aandoenden paardenhoofdbe schermer en die verrukkelijke samoerai pantsers. Een interessante en leerzame collectie is ook die, welke in de aan Atjeh gewijde vitrine is neergelegd. Een waardige tegen hanger vormt trouwens de Java-vitrine met haar Hindoe-Javaansche en schoone moder ne wapenen. Het zou te ver voeren, hier meer over de tentoongestelde collecties uit te weiden. Al leen zij nog vermeld, dat deze expositie de navolgende cultuurgebieden omvat: Nieuw- Guinee,Celebes, Borneo, Sumatra, Java, Molukken, Kleine Soenda-eilanden, Austra lië, Melanesië, Polynesië, Micronesië, de Philippijnen, China, Japan en Afrika. Het is te verwachten, dat velen zich de gelegenheid niet zullen laten ontgaan, met deze zeer bijzondere wapenverzameling kennis te maken. proefspel. Later op den dag bestond voor hen, die voor een engagement in aanmer king mochten komen, de mogelijkheid, een uitgebreider repertoire te doen hooren. Een gedeelte van de „voorstelling" werd o.a. bijgewoond door mr. A. O. H. Teilegen, voorzitter der rijkscommissie van advies inzake tewerkstelling en arbeidsbemidde ling voor musici en artisten, van welke commissie eveneens aanwezig waren de heeren J. A. C. Kersten, secretaris en J. Olman, lid. Laatstgenoemde is bovendien voorzitter van den Nederlandsdchen Toon- kunstenaarsbond. PRINSES JULIANA NAAR WEKKLOOZENKAMP. In Drente. Het ligt in het voornemen van prinses Juliana om tegenwoordig te zijn by de of ficieele opening van het belangrijk uitge breide en op volle capaciteit gebrachte werkkamp Roden van de Centrale voor werkloozenzorg te Roden (Dr.) De openingsplechtigheid zal vermoedelijk plaats vinden in de tweede helft van April. PROEF SPELEN DOOR MUSICI. Een „voorstelling" in Den Haag. Gedurende den geheelen dag heeft op uitnoodiging van den Nederlandschen Toonkunstenaarsbond een groot aantal Nederlandsche musici, 'allen werkzoeken den en uit Den Haag en omgeving afkom stig, in een der zalen van café „Hollandia" proef gespeeld. De bedoeling hiervan was, aan werkgevers, zooals restaurateurs, caféhouders en impressario's, de gelegen heid te geven met een der zestien ensem bles, die zich deden hooren, een engage ment af te sluiten. Een dergelijk proefspel had voor het eerst in- Maart 1935 te Amsterdam plaats en het tweede in April van het vorige jaar te Rotterdam. Dat, wat gisteren te den Haag gehouden werd, was het derde. In den loop van de volgende maand zal te Amsterdam aan werkzoekende musici uit de hoofdstad en omgeving de gelegenheid gegeven worden, te toonen wat zij kunnen. Elk ensemble had twintig minuten te zij ner beschikking tijdens het algemeen blijkt het, welke zakenman ten volle voor zyn taak berekend is. Wanneer er overvloed in den lande is, het publiek gretig koopt, de handel floreert, is het niet moeilijk zaken doen. Toch zijn er ook in deze tijden genoeg doortastende zakenlieden, die niet bij de pakken neerzitten en goede zaken weten te doen zéér goede zelfs! Let eens op de bedrijven, die onverstoord, ja nog energieker voortgaan met de meest rationeele verkoopsmethode: ad verteeren. Ziet eens, hoe zij, systematisch hun waren aankondigend, hon omzet hebben behouden. En, doordat vele concurrenten ten onrechte op de verkoopkosten bezuinigen, ziet zoo'n energiek bedrijf veelal de kans schoon zijn afzetgebied aanzienlijk uit te breiden. Dat alles is nog niet eens hun eenige helooning, want wanneer het tij keert, zullen deze bedrijven onomstreden aan de spits gaan, geen duimbreed wijkend van het veroverde terrein. Zelfs in deze tijden behoeft de massa: voedsel, en kleeding, en huisraad in enorme hoeveelheden. Ook U heeft recht op de leverantie van uw deel van deze producten. Bezuinigt goed maar doet dat door het meest economische, doeltreffendste reclamemiddel te benutten: Courantenreclame.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9