DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Eden over den politieken toestand. S. KROM N.V. VOORSTELLEN, GEEN ULTIMATUM. No. 74 Engeland is garant van het verdrag en heeft zijn verplichtipgen. DE ZITTING IN HET LAGERHUIS. Vrijdag 27 Maart 1936 138e Jaargang Engelsch verkeersvliegtuig verongelukt. Veertien dooden bij vliegongeluk. SPECIAAL INGERICHT VOOR HANDSCHOENEN REINIGEN De oorlog in Oost-Afrika. Dr. van Schelven naar Nederland. Een 9chot in de long gekregen. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bjj vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/b. HERMS. COSTER ZOON, Voordat» C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Gistermiddag heeft Eden in het Lager huis de debatten over buitenlandsche zaken geopend met een rede, waarin hij begon met het Huis, de Pers en het Publiek te danken voor de terughou dendheid, welke zij hebben getoond gedurende de zeer verontrustende in ternationale periode. Deze terughou dendheid, was des te opmerkelijker, nu zy vrijwillig in acht werd genomen. Indien een gelijke vrijheid van pers en woord en gelijk onderscheid tusschen vrijheid en gebondenheid overal elders in Europa in acht werd genomen, dan zouden we misschien thans niet ge plaatst zijn voor de problemen, welke ons thans ongelukkigerwijs belegeren. Eden zette vervolgens de oorsprong van de gedemilitariseerde zóne uiteen. Eden ver- kaarde minder te spreken voor de landen van over zee, dan voor het binnenland. Ten aanzien van Locarno zeide hij: „Ik wil hier in het Huis in alle open hartigheid verklaren, dat ik niet de eerste Britsche minister van buitenlandsche zaken wil zyn, die op een Britsche onderteekening terugkomt". De gedemilitariseerde zóne was een voor stel van Duitschland in de onderhandelingen, .welke leidden tot de onderteekening van het Locarno-verdrag. Ved is gehoord over het „dictaat van Versailles", doch nooit is gehoord over het „diktaat van Locarno". Eden'verwondert zich erover, dat Duitsch land het Haagsch gerechtshof niet compe tent achtte te oordeelen over het Fransch Russisch pact en is verder van oordeel, dat Duitschland in ieder geval dit verdrag zou kunnen overleggen aan de Permanente Con- ciliatie-commissie, welke is voorzien in het Fransch-Duitsch arbitrage verdrag. Verder toont Eden aan, dat in ieder geval Duitsch land de positie van België over het hoofd heeft gezien, België heeft geen verdrag met Sovjet-Rusland gesloten. »Wy zyn garanten van het Verdrag", zoo zeide Eden verder, „en als zoodanig hebben wij nauwkeurig omschreven verplichtingen". Verder verklaarde Eden: „Indien een internationale troepenmacht een moei lijkheid vormt, en Duitschland andere constructieve voorstellen heeft, dan zijn wij bereid te trachten op dezen basis een accoord tot stand te brengen, zon der constructieve medewerking van Duitschland is dit evenwel zoo goed als onmogelijk". zegt vervolgens, dat Frankrijk en België eerst eischten, dat de Duitsche troe pen zouden worden teruggetrokken uit het Rijnland en dreigden met sancties. Hij wijst dan op de constructieve taak van Engeland om de internationale wet te doen zege vieren. Ten aanzien van de voorstellen van de carno-mogendheden zeide Eden: ,De voorstellen zijn alléén voorstellen, zij 21Jn geen ultimatum". Ten aanzien van paragraaf 3 van het Wit boek verklaart Eden: „De verplichtingen zyn streng beperkt en ^auwkeurig omschreven. De besprekingen v6 ®enera^e staven worden gevoerd in kader van de verplichtingen van Lo- f?° en hebben een zuiver technisch ka- nnu zuBen in niets onze politieke ver pachtingen vermeerderen". Ben groot onderscheid moet worden ge- maakt tusschen de besprekingen van de generale staven van voor 1914 en de hui- ge besprekingen. Het is voor Engeland ^an groot belang, dat de integriteit van rankrijk en België wordt beschermd en dat geen vijandelijke legers over de grenzen ingen. De politiek van Engeland wordt gedicteerd door het Verdrag van Locarno en bet lidmaatschap van den Volkenbond. Ten aanzien van de verdragen van weder- keerigen bijstand, voorzien in het Verdrag van Vier verklaarde Eden, dat deze open staan voor alle onderteekenaars van het verdrag van Locarno, ook Duitschland. Hij acht het evenwel redelijk, dat men rekening houdt met de mogelijkheid, van mislukken, zoodat men de belanghebbenden niet onbe schermd mag laten. Eden hoopt, dat werke- lyken bijstand niet noodig zal zijn en hij is ervan overtuigt, dat dit te minder nood zakelijk zal zijn, als Engeland onomwonden zyn houding uiteen zet. Minister Eden „Indien een van de buurstaten van Enge land in een twist geraakt, waarbij wij niet betrokken zijn, heeft Engeland geen ver plichtingen. Wij zijn trouw aan onze ver plichtingen, doch willen hierbij geen nieuwe voegen, tenzij op het gebied, dat reeds is gedekt door Locarno". Eden verklaart verder geen verplichtin gen, vervat in het Witboek, te betreuren. Dit is opgesteld in een tijd, zoo ernstig als sedert den wereldoorlog niet is gezien. „Indien de Duitsche regeering zou toestemmen in het niet versterken van de Rijnzóne, dan zou dit voor ons een aansporing zyn de pogingen voort te zetten, doch wy vernemen dat de Duit sche regeering zelfs deze verplichting niet op zich wil nemen". Eden vestigt er vervolgens den aandacht op, dat de gedemilitariseerde zóne een latent gevaar in zich bergt. Hij besluit zijn rede met een oproep tot het Volk om ten aanzien van dé huidige problemen de partij - geschillen te laten rusten. Zyn rede vervolgende, zeide Eden nog: „Ik zou tot Frankrijk willen zeggen: wij kunnen geen vrede verzekeren, indien de Fransche regeering niet bereid is met een open geest te naderen tot de problemen, welke Frankrijk nog van Duitschland scheiden. En tot Duitschland zou ik willen zeggen: hoe kunnen wij hopen met succes onderhandelingen te openen, indien gij niet bereid zyt iets te doen om de angst in Europa te verminderen, welke gij hebt ge schapen". De rede werkt geruststellend. Toen Eden opstond om zijn rede te houden, was de zittingszaal van het Lager huis meer dan vol. Op de tribune bemerkte men de verschillende ambassadeurs en ge zanten. Voor de rede was het Huis eenigszins zenuwachtig, doch de rede werkte gerust stellend. Na de rede van Eden nam de Labour- afgevaardigde Hugh Dalton het woord en zette de oppositie van zijn partij tegen ver scheidene punten van het Witboek uiteen. Hij verwierp een internationale macht in de neutrale zóne en de besprekingen van de generale staven. Dit wekte den indruk, dat Engeland, ver van Genève, manoeu vreert naar een Fransch-Britsche alliantie. Een dergelijke alliantie zou de Labour nooit goedkeuren. Zij zal daarentegen een orga nisatie van collectieve veiligheid door den Volkenbond steunen. Indien Duitschland weigert aan een dergelijke organisatie mee te werken, dan moeten de anderen dit doen zonder Duitschland. De liberaal Archibald Sinclair sprak na Dalton en zeide, dat Duitschland thans het juk heeft afgeschud, waarvan Engeland het reeds lang had moeten verlossen. Spr. er kende evenwel, dat de voorstellen van Hitier, zooals deze thans zijn, niet kunnen worden aanvaard. Ook Sinclair is verontrust door de besprekingen van de generale staven. Winston Churchill sprak bij de Lagerhuis debatten o.m. het volgende: Waar gaat Duitschland thans naar toe. Naar Oostenrijk, Memel? Churchill herinnerde er aan, dat Enge land Frankrijk heeft gevraagd het te vol gen in de politiek der sancties tegenover Italië, zulks ondanks de Fransch-Italiaansche vriendschap, welke van vitaal belang is voor de verdediging en de veiligheid van iederen Franschen haard. Churchill prijst zich gelukkig, dat de regeering zich ten slotte bewust is van het gevaar der Duit- sche herbewapening. „Alle staten, welke gealarmeerd zijn door de ontwikkeling der bewapening van het Duitsche ryk, zouden zich moeten vereenigen door pacten van bij stand, welke door den Volkenbond zouden moeten worden goedgekeurd. Een omsinge ling van Duitschland voor een oorlog zou onduldbaar zijn, defensieve omsingeling voor den vrede zou wel eens onvermijdelijk kunnen zyn". Na Churchill sprak majoor Attlee namens de Labour-oppositie, die uitdrukking gaf aan zijn bezorgdheid over de besprekingen der generale staven van Frankrijk, Enge land en België. Ten slotte sprak Nevile Chamberlain na mens de regeering. Hij verklaarde, dat het Lagerhuis zich thans duidelijker bewust is de bezorgdheid, welke in de landen, welke aan den Rijn grenzen, wordt veroorzaakt door de Duitsche schending van het verdrag van Locarno. De vrede in Europa is ondeel baar en onder het regime van den Volken bond hebben wij evenveel belang bij zijn handhaving in het Oosten als in het Westen. Ondanks het feit, dat vele malen een beroep op het rijk is gedaan, heeft het geen enkele bijdrage geleverd aan het werk, dat wi.i ons voor oogen stelden. Hoofdredacteur: T). N. ADEMA. Vijf dooden. Gisteravond laat is in een dicht bosch na bij Lyndhurst (Hampshire) een passagiers vliegtuig neergestort, als gevolg waarvan 5 personen, waaronder een vrouw, om het le ven zijn gekomen. Waarschijnlijk heeft de piloot op een open plek in het bosch een noodlanding willen maken. De vleugels kwamen echter in aan raking met de boomen en werden afge rukt, met het gevolg, dat het toestel neer stortte en zich met den neus diep in den grond boorde. Het D.N.B. meldt nog, dat het toestel be hoorde aan de Commercial Air Hire Croy- don en dat het door het ministerie van lucht vaart voor oefeningsdoeleinden was ge huurd. In den staat Mexico. Naar de „Pan-American Airways" mededeelt heeft op 10 Kilometer af stand van Amecameca in Mexico een ernstig vliegongeval plaats gehad, waar bij veertien personen om het leven zijn gekomen. Het vliegtuig bracht Duitsche toeris ten uit Hamburg naar Guatamala. Tusschen de bergen Popocatepetl en de Ixtaccihuatl kwam het vliegtuig met den bodem in aanraking en vloog in brand. Behalve tien Duitsche toeristen zijn de piloot kapitein Barchers en de radio telegrafist Speward om het leven ge komen. Beide laatstgenoemden zijn Amerikanen. Onder de slachtoffers bevonden zich prins Adolf e| prinses Elizabeth von Schaumburg-Lippe, alsmede baron Siegmund von Stieber. Het ongeval had plaats met een drie- motorig Ford-toestel. Volgens een nader bericht zouden nog een tweede piloot en een technisch adviseur bij de ramp het leven hebben gelaten. O.a. tien Duitsche toeristen gedood. Met betrekking tot het ernstig vliegtuig ongeluk wordt nader gemeld, dat het gezel schap een vliegtocht maakte van Mexico- City naar Guatemala. De namen der om het leven gekomen Duitschers zijn, behalve prins Adolf en prin ses Elisabeth zu Schaumburg Lippe, baron von Stieber, mevr. Thein en haar dochter, dr. von Rohonczy, de heer Siegler en drie ongehuwde dames. Het vliegtuig was om half elf uit Mexico vertrokken. Het laatste bericht heeft men van het vliegtuig ontvangen, toen het zich boven Amecameca bevond. Toen men hierna geen verder bericht ont ving, is een toestel van de Pan American Airways opgestegen om het toestel van de Mexicaansche maatschappij te zoeken. Het werd tegen 2 uur in een bergpas terugge vonden. Uit Mexico werden direct twee auto's met reddingspersoneel uitgezonden om de verongelukten te bergen. Elf lijken geheel verkoold. Naar thans wordt bevestigd zijn bij het vliegtuigongeluk naby Amecameca in, totaal 14 personen om het leven gekomen. Elf der lijken zouden geheel verkoold zijn. Prins Adolf zu Schaumburg-Lippe, die eveneens bij deze ramp om het leven is ge komen, is het hoofd van het huis Schaum burg-Lippe, dat op 16 November 1918 af stand van den troon heeft gedaan. Hij was gehuwd met prinses Elle Elisabeth Bischoff- Korthaust, die eveneens is gedood. Het D.N.B. deelt nog mede, dat van de om het leven gekomen passagiers acht Duitschers waren. De eveneens verongeluk te dr. von Rohonczy was van Hongaarsche en het slachtoffer Adolf Franz Igler van Oostenrijksche nationaliteit. De gezagvoer der van het vliegtuig was een Mexicaan en de tweede piloot een Amerikaan. Wat Italië voor den strijd noodig heeft, Generaal Baistrocchi, de onder-secretaris van oorlog, heeft in een uiteenzetting be treffende de begrooting van zijn ministerie o.m. gezegd: Enkele gegevens zullen vol doende zijn om een idee te geven van de door het Italiaansche leger in Oost-Afrika tot stand gebrachte inspanningen. Tot op dit oogenblik is er 2 milliooen ton oorlogs materiaal verplaatst waarvan 1 millioen in Napels ingescheept werd waarheen het weer was gebracht met 7500 treinen met 55000 wagons. Het transport van troepen en mate riaal naar Oost-Afrika werd ten uitvoer ge legd in 470 scheepsreizen. Alleen in de maand September heeft men naar Erythrea 3 .divisies gebracht en eveneens 3 naar Libye, d.w.z. een vervoer van ruim 100.000 man met 260 kanonnen, 6660 muilezels en 2300 auto's. In totaal bestaat het verzonden oorlogs materiaal uit 450.000 geweren, 11.500 mi trailleurs, 800 kanonnen, 300 tanks, 80.000 viervoeters, 13.500 vrachtauto's, 100.000 K.M. telefoondraad, 1800 draadlooze stations. Door onwetendheid of kwade trouw is in het buitenland de illusie verspreid, dat deze enorme inspanning de macht van het Itali aansche leger zou hebben verzwakt. Inte gendeel echter kan men constateeren, dat de oorlog en de sancties van het Italiaansche volk één blok hebben gevormd rondom Mussolini en zijn vindingrijkheid hebben gescherpt ten gunste van een oplossing der zeer belangrijke problemen der productie, terwijl aan den anderen kant in geenerlei opzicht de militaire macht werd aangetast. In het moederland beschikt Italië over 1.250.000 volkomen geoefende mannen, van kader voorzien en gereed voor alle eventua liteiten. Hieraan moeten nog de zwarthem- den toegevoegd worden van de fascistische militie. Ondanks de inspanning dus, die Italië zich reeds getroost heeft, is het land meer dan ooit in staat zijn belangen van groote mogendheid te verdedigen. Het vertrek van de prinses van Piemont. De prinses van Piemont is als Roode Kruis- verpleegster naar Oost-Afrika vertrokken aan boord van het hospitaalschip „Cesarea". Zij werd naar de haven begeleid door de koningin, den prins van Piemont en de her togin van Aosta, de moeder van de alge- meene inspectrice der vrijwillige zieken- verplegingen, benevens door tal van hoog geplaatste autoriteiten. De prinses zal te Massaoea aan land gaan. Daar zal zij eenige dagen blijven en vervolgens de hospitalen bezoeken te Asma- ra en die in de zones der operaties aan het Noordelijk front. Vervolgens zal zij weer in Massaoea scheep gaan naar Mogadiscio. HET RUSSISCH GRENSINCIDENT. De Russische ambassadeur, Yoerenef, heeft een bezoek gebracht aan den eersten Ja- panschen minister, bij welke gelegenheid Hirota een krachtig protest deed hooren tegen de illegale actie van Sovjettroepen bij Tsjang Ling Tse op 25 Maart, toen zon der waarschuwing het vuur geopend werd op Japansche officieren, die bezig waren met het inspecteeren van de grenzen. Hirota verzocht Yoerenef zijn regeering te vragen de noodige stappen te nemen, teneinde de onrust, die uit deze gebeurtenis aan de grens ontstaan is, op te helderen en uitbrei ding van het incident te voorkomen. STOFSTORM IN AMERIKA. Boven de staten Kansas, Texas en Okla- homa heeft een stofstorm gewoed die zich in oostelijke richting voortbewoog. HEVIGE SNEEUWVAL TE KIROVSK. De stad en de omgeving van Kirovsk (Rus land) zijn door een hevige sneeuwval geteis terd, verscheidene huizen werden vernield. Men vreest, dat vele dooden en gewonden te betreuren zyn. Inzake den aanval op de Nederlandsche ambulance wordt nog nader vernomen, dat dr. van Schelven het bevel voerde over de reserve-eenheid van de ambu lance bij Dessie, op weg naar Weidia. Gedurende dezen tocht werd de ambu lance bij Dessie, op weg naar Waldia. In den nacht, welke hierop volgde, werd dr. v. Schelven gewekt door den kreet „Zarraf", de oorlogskreet van de Abessinische bandieten. Door zijn bedienden verlaten, wachtte de geneesheer alleen de bandieten af. Hy zeide hen, dat hij tot het Roode Kruis behoorde, doch de bandieten sloe gen hier geen acht op en begonnen te plunderen. Dr. van Schelven werd kwaad en waarschuwde de bandieten; een van hen beantwoordde dit door van dichtbij den dokter door de long te schieten. Den volgenden dag keerden de be dienden terug en droegen dr. van Schel ven naar het naastbij gelegen dorp, vanwaar hij per muildier naar Dessie werd vervoerd. Per vliegtuig ging de gewonde^ verder naar Addis Abeba. Na geneeskundige hulp is de dokter gisteren naar Nederland vertrokken. Zyn toestand is niet ernstig. De Negus heeft een strafexpeditie ge zonden, welke de bandieten gevangen heeft genomen; de leiders zijn opgehan gen. HITLER SPREEKT IN LEIPZIG. Rijkskanselier Hitier heeft gister te Leip- zig binnen het kader der verkiezingscam pagne wederom een redevoering uitgespro ken. Sprekende over de verovering van de Duitsche vrijheid en onafhankelijkheid, de Duitsche eer en de volledige souvereiniteit van het Rijk, zeide Hitier ditmaal: Het was een zware en gevaarlijke taak, maar wij zyn het lot er dankbaar voor, dat het ons de bevrijding niet gegeven heeft als geschenk van een conferentie of van een Volkenbond, maar dat het ons in staat gesteld heeft de Duitsche wederopstanding zelf te bevechten. Nooit zal onze natie zich datgene laten ont nemen, wat het zóó zwaar heeft moeten be vechten. Ik wist, dat de wereld zou protes teeren. De wereld heeft zich aangewend in de Duitsche niet-gelijkgerechtigdheid een bijdrage te zien tot de pacificatie van de wereld. Hieraan zullen wij, eindelijk, een einde maken, een einde zullen wij maken aan de bijdrage tot den wereldvrede. Wij zijn bereid een veel grootere bijdrage daartoe te geven, maar die zal niet meer gepaard gaan aan een eerloosheid van dit volk. Voortgaande zeide Hitier o.m. nog: Wanneer men tegenover de rechtsgelijk heid wijst op de letter van een verdrag kan ik slechts zeggen: Dit verdrag leggen jullie zoo uit en wij leggen het anders uit. Jullie zijt niet geroepen onze rechter te zijn; ik zelf schik my niet onder jullie vonnissen. Ik ben het Duitsche volk verantwoording schuldig en niet jullie raad. Jullie bouwt op paragrafen en ik predik een hoogere moraal. Wie heeft het recht te twijfelen aan de be trouwbaarheid van de Duitsche natie. Twij felt gij soms daarom omdat deze natie thans weer haar eer teruggevonden heeft? De geste en de symbolische handeling, waarom ge vraagd is, zal op 29 Maart de wereld getoond worden. VIER MIJNWERKERS OMGEKOMEN. In de „Grafin Johanna" mijn te Bobrek- Karf nabij Beuthen heeft in den afgeloopen nacht een steenstorting plaats gehad, waar door 4 mijnwerkers werden bedolven. Zij zijn allen om het leven gekomen. SEVILLA DEELS ONDER WATER. Reeds 3500 dakloozen. De was van de Guadalquivir geeft reden tot groote ongerustheid. Het water is reeds 9 meter boven het normale peil gestegen. De lager gelegen wijken van de stad staan onder water, als gevolg waarvan 3500 men- schen hun huizen hebben moeten ontrui men. TREINONGELUK IN AMERIKA. Drie dooden. Bij Nanor in Pennsylvanië in de Petts- burg-Philadelphia nacht expresss op een goederentrein geloopen. De locomotief, d8 tender en verschillende slaapwagens ont spoorden. Uit de ravages zijn tot dusverre 3 dooden en verscheidene gewonden ge borgen. De botsing had plaats, terwijl de mees te passagiers sliepen.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1